BEATRIX EN CLAUS BEZOEKEN KREMLIN EN POPPENTHEATER Cocaïnevangst in Groningen Neergeschoten Israëliër was veiligheidsagent Journalisten vragen toegang Doden in N,-Ierland Duitsland uit Eurodif ook Strijd om positie Barzel FRVITTELERSBOW: Beperking invoer zuidelijke appels Voorbereiding tot lanceren Skylab zeer voorspoedig OVERVAL AM Eilanden onder Zuidpoolijs RAND- KRANT VRIJDAG 11 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (ADVERTENTIE) TANDARTS KIEST KAAS MOSKOU (ANP) Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren de eerste middag van hun verblijf in de Sovjet-Unie, een langdurig be zoek gebracht aan het Kremlin. Met duidelijk enthousiasme beke ken prins en prinses de gerestaureerde wandschilderingen, de talrij ke kunstvoorwerpen en de enorme zaal, waarin de Opperste Sovjet enkele malen per jaar vergadert. Goed poetsende patiëntjes worden door tandarts Ten Hoopen op een bijzondere manier beloond. Snoepenzegt hij, 'is nergens goed voor. Kindjes met schone tandjes krijgen van mijn assistente na afloop van de controle een stuk kaas uit het vuistje. Dat iS goed voor tanden!' De mensen van de kaas zullen blij zijn met zo'n uitspraak. (NZB-foto) Een Engelssprekende gids en de Nederlandse ambassadeur zorg den voor toelichtingen. De kathe dralen aan het Rode plein wer den in de regen vanaf de bui tenkant bekeken. Supersnel re den de grote zwarte auto's na dit bezoek naar de goeverne- mentshuizen op de Leninheuvel, waar Prinses Beatrix en prins Claus gedurende hun verblijf in Moskou logeren. Een uur later werden ze al weer verwacht in het staatspoppentheater van re gisseur Sergei Obratsov voor de voorstelling „een ongewoon con cert" een komische persiflage op een echt concert. Vóór de voorstelling bewonderde prinses Beatrix en haar man eerst de poppenexpositie in het theater: vitrines met honderden poppen in de klederdrachten van vele sovjetrepublieken, figu ren uit bekende Russische sprookjes en tal van poppen uit het buitenland, waaronder een zeer Hollands aandoende, maar uit Engeland afkomsttige Jan Klaassen, en ook Wajanpoppen uit Indonesië, en Japanse pop pen. Bij de vele affiches die deze ten toonstelling letterlijk omzomen, hangt er ook een van het Hol land festival 1971, het jaar waarin het Koekolnytheater voorstellingen in Nederland heeft gegeven. De Russische theaterbezoekers besteedden niet overmatig veel aandacht aan de gasten. Aan het. bezoek van prinses Beatrix en prins Claus is tot dusver in de Russische pers nauwelijks aandacht besteed. Bij hun aan komst op het vliegveld, in het Kremlin en in het theater waren Prinses Beatrix en prins Claus bij hun aankomst op het vliegveld van Moskou. Zij werden ontvangen door M. Gergadze. secretaris van het presidium van de Opperste Sow jet (geheel links) en M. Jasnov, vice-voorzitter van het presidium van de Opperste Sowjet. wel Russische journalisten en fotografen aanwezig. Drie Nederlandse journalisten hebben de Russische ambassa deur in Den Haag gevraagd er voor te zorgen dat zij alsnog in de Sovjet-Unie worden toegela ten om de reis van prinses Bea trix en prins Claus daar te kun nen volgen. In een telegram schrijven Klaas Peereboom (Het Parool), Ab Coerant en Martin van den Heuvel (Prin ses) dat zij tot dusver niet veel hulp hebben gekregen van het Russische reibureau Intourist. ,,U zult het er stellig mee eens zijn dat het erg belangrijk is dat het Nederlandse volk goed wordt voorgelicht over het be zoek en dat het verstandig zou zijn om onnodige negatieve kri tiek in de Nederlandse pers te vermijden". GRONINGEN (ANP) De Gro ninger politie heeft gisteren om streeks half vier bij de 22-jarige student R.S. in Groningen twe kg cocaine in beslag geno men. De waarde van de cocaine wordt geschat op ongeveer 150.000. De politie vond bij een relatie van de student nog 3 kg hasj. De politie van Groningen heeft in totaal vier mensen aangehouden wegens overtreding van de opiumwet. Gistermiddag rond half drie werd in een hotel in het centrum van de stad de 21- jarige L. de B. gepakt op het moment dat hij een grote som gelds in handen zou krijgen. De politie was uit binnen- en buiten land op de hoogte gesteld van de transaktie. Via De B. kwam men op het spoor van de man waar de cocaine werd gevon den: de 22-jarige H.S., evenals De B. een student uit Groningen Het was de h°doeling later op de dag de partij cocaine over te dragen aan een koper of kopers. Volgens de politie, die denkt de grootste of in ieder geval een van de grootste dealers van Ne derland te hebben gepakt, is de cocaine afkomstig uit Amerika. Op het eind van de middag wer den nog twee studenten aange houden, de 20-jarige H. F. van L en de 22-jarige L. H. B. Bij hen thuis werd drie kilo hasj Belfast (AP) Tijdens een uit barsting van geweld in geheel i Noord Ierland zijn gister een IRA-Iid dat verdacht wordt van een aantal bomaanslagen en een lïd van de UDR om het le ven gekomen. Het verminkte lichaam van de IRA-strijder werd in het grens gebied van Noord Ierland ge vonden na een explosie gister morgen vroeg. Een legerofficier deelde mee, dat soldaten voorzichtig naar de dode kropen aangezien de guer rillastrijders vaak mijnen plaat sen rondom het lichaam van ge storven guerrilleros. Op die wijze hebben we al vijf man verloren en we zijn niet van plan nog meer levens te verliezen". Parijs (AFP) Na Engeland Nederland heeft gister ook de Westduitse bondsrepubliek zich teruggetrokken uit Eurodif, een op Frans inüliatief gevormde studiegroep voor uraniumverrij king door middel van gasdiffu- De drie landen die zich hebben te ruggetrokken bestuderen de mo gelijkheid van uraniumverrij king door middel van ultracen- l trifuges. Het Franse project had de bouw van een grote gasdiffu- siefabriek tot doel, een „Euro- pees Pierrelatte". Van Eurodif zijn nu nog lid Frankrijk, Bel- gië, Italië, Spanje en Zweden. met een waarde van tien tot twaalf mille gevonden. Welk verband er bestaat tussen dit tweetal en de cocainehande- laars, is nog niet bekend. Bonn (AP) De leider van de af deling Hessen van de Christen- demokratische Unie, Alfred Dretgger, heeft gevraagd om een speciale partijconventie om te beslissen of Rainer Barzel partijvoorzitter zal blijven. Morgen zal het partijbestuur bij een komen om de crisis in de partij te bespreken. De eerstkomende partijconventie staat pas voor aanstaande okto ber in Hamburg op het pro gramma. Dregger zei dat de partij niet zolang kon wachten en een einde moest maken aan de onzekerheid over de toekom stige positie van Barzel. Twintig man opgesloten in lift Apeldoorn (ANP) Ruim twintig mensen hebben veertig minuten in het nieuwe gedeelte van het Juliana Ziekenhuis in Apeldoorn opgesloten gezeten in een Hf De lift was tussen de eerste en de tweede verdieping blijven ste ken. Een van -de „lifters" stelde onmi'ddelijk het alarms/gnaal werking, maar het duurde toch geruime tijd eer men uit de be nauwde ruimte bevrijd was. Er werd een opening geforceerd in de bovenste liftdeur, waarna men de lift door een ingewikkel de kruippartij kon verlaten. Daarbij moest men elkaar opdu wen om de in de deur gemaakte opening te kunnen bereiken. On der de opgeslotenen bevond zich ook een id'ame van negentig jaar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse fruittelersorganisatie en haar EEG-zusterorganisaties willen, dat de Invoer van appels uit het zuidelijke halfrond aan een maximum gebonden wordt. Met- de contlngentering van de toe nemende hoeveelheid fruit, uit vooral Zuid-Afrika, Australië en Nieuw Zeeland, wil men voorko men dat de EEG-fruitmarkt in eenstort. Volgens voorzitter L. J Nijsten van de Nederlandse fruittelers organisatie die 57 jaar bestaat, telt Nederland momenteel 33.400 hectare fruitbomen, nadat dat in 1950 nog 71600 hectare was. De frultproduktie sinds 1950 Is echter niet teruggelopen, maar gestegen, tot ca. 650 miljoen kilo. Tachtig pet. daarvan wordt op de binnenlandse markt afge zet. Dit percentage zal echter niet verder stijgen: de fruit markt lijkt verzadigd, nu de Ne- derlandsers gemiddeld onder meer twintig kilo appels en acht kilo peren per jaar eten. Wat de export betreft, hopen de fruitte lers dat zich mogelijkheden ope nen op de Engelse markt. In Engeland wordt nog niet half zoveel fruit gegeten als in Ne derland. De export van Neder landse appels is sinds 1969 al verdubbeld, tot 90.000 ton. Voor de viering van haar 75-jarig bestaan heeft de Nederlandse fruittelersorganisntie de stad Arnhem uitgekozen. Op 18 zullen patiënten en verpleeg sters in de ziekenhuizen daar ap pels aangeboden krijgen, terwijl 's morgens op het stationsplein appels worden uitgereikt aan reizigers. In samenwerking met de VW is voor 18, 19 en 20 mei een speciale fruit en bloesem route door de Betuwe uitgezet waarin een bezoek aan twee fruitteeltbedrljven is opgenomen. Burgemester met vestapel koopt nu boerderij Arnhem (ANP) - Hot I] voor Renkums nieuwe bur gemeester jh. mr, H. G. van Holthe tot Echten een hele toer om ook voor zijn omvangrijke dferenstapel een passende behuizing te vinden. Als enige burgemeester in het land heeft hij ruim 30 paarden en ongeveer hon derd honden. In de omge ving van de ambtswoning iran zijn voorganger konden alle dieren op geen stukken na worden ondergebracht. Hij heeft daarom nu een boerderij gekocht in Door- werth, die eerst echter nog grondig vertjouwd moet worden. Ook in zijn vorige gemeente Zelhem bewoonde jhr. van Holthe tot Echten een boerderij. de prachtige zalen van CAPE KENNEDY De voorbe reiding van de lancering van het eerste Amerikaanse ruim testation Skylab is tot nu toe voorspoedig verlopen, ondanks het inslaan van een bliksem straal in het lanceerblok. Dat bezorgde de ingenieurs aanvan kelijk hevige hoofdpijn, maar uit een eerste onderzoek bleek dat de Salurnusraket niet was beschadigd. Desondanks zal al les nog eens zorgvuldig worden nagegaan. In Houston trokken de drie ruimte vaarders Charles Conrad, dr. Joseph Kerwin en Paul Weitz nog eens hun ruimtepakken aan om in de nabootser hun eigen lancering nog eens te repeteren. Later op de dag kregen zij nog een serie aanwijzingen over het onderzoek dat zij met behulp van de speciale camera's in de Skylab van het aardoppervlak gaan verrichten. Vandaag on dergaan de mannen een laatste medisch onderzoek. Zij zijn nu bijna drie weken in quarantaine geweest om infectie zoveel mo gelijk te voorkomen. Dat is nu van nog meer belang dan vroe ger, met het oog op het grondi ge vaststellen van veranderin gen in het menselijk lichaam onder gewichtloosheid. Inmid dels stromen de belangstellen den naar Cape Kennedy. Er worden ongeveer een miljoen kijkers verwacht. Amsterdam (ANP) De Amster damse politie heeft bekend ge maakt, dat de bij de schietpar tij In het Hilton Hotel na de bankoverval in Amsterdam In de lies getroffen Israëliër, een veiligheidsagent van de El Al was. Dat is gebleken uit een na der onderzoek, waarbij ook is vast komen te staan, dat het hier gaat om de 23-Jarig« Y. Katz uit Tel Aviv en dus niet L. Etak, zoals kort na de schiet partij door de politie was opge geven. Katz is officieel employé" in dienst van ide El Al, belast met de beveiliging van 'het perso- schietpartij. Zoals bekend was vanaf het begin de mogelijkheid geopperd, dat de Israëliër, ter beveiliging van de bemanning een wapen zou hebben getrok ken, maar definitief bevestigd is dit niet. Intussen maakt Katz het redelijk. De kogel, waardoor hij is getroffen, is niet terugge vonden. Die heeft aan de ach terkant het lichaam verlaten en .zou ergens in de hal van Hilton terecht moeten zijn gekomen. De poitie heeft wel een aantal kogels in de hal gevonden maar uit niets 'blijkt, dat een daarvan uit het lichaam van Katz is ge- „wwl.,ei„e komen. rëdrDaarom'ook'was'hipn it D« toestand vat de Franse over- valler, de 34-jarige Adrien A, was gisteren nog ernstig. hal van het Hilton Hotel juist een bemanning gereed stond om naar Schiphol te ver trekken. De Amsterdamse re cherche zal nu in samenwerking met de rijksrecherche een on derzoek instellen naar de activi teiten van Katz tijdens de Kernarsanaal VS in Europa vernieuwd WASHINGTON, (DPA) - Het Amerikaanse leger heeft bestel lingen gedaan voor verscheide ne duizenden nieuwe atoomgra naten om zijn kernwapenarse- naall in Europa te modernise ren. Het aantal in Europa en vooral in West-Duitsland aanwezige atoomraketten zal door het nieuwe program niet stijgen. Bezwaaar EEG-boter naar Rusland STRAATSBURG (ANP) - De so cialistische fractie in het Euro pese parlement neemt geen ge- nodgen met de verklaring die Lardinois, als lid van de Euro pese commissie, deze week in het parlement heeft a'gelegd over de verkoop van 200.000 ton EEG-boter an de Sovjet-Unie. De socialisten, volgens wie deze tfanactie de Europese belas tingbetalers 1,1 miljard gulden kost, verwijten ir. Lardinois slechts de exporteurs, maar niet de consumenten, te laten profi teren van zijn pogingen om de „boterberg" te doen slinken. De heer drs. C. J. H. Schepel, inspecteur van het landbouwonderwijs en directeur van de Stichting Onderzoek Verkeersonderwijs heeft gistermiddag tijdens een bijeenkomst in het Hotel Bel Air in Den Haag uit handen van de heer D. J. Piliero, direc teur van de Chevron Petroleum Maatschappij Ne derland BV de jaarlijkse prijs voor een bijdrage tot het bevorderen van de algemene verkeersveiligheid in Nederland ontvangen. De heer Schepel kreeg de prijs vanwege zijn bijzondere verdiensten op het gebied van het incorporeren van het verkeersonder wijs in het landbouwonderwijs. Iets dat naar zijn zeggen nodig was door het vele gebruik van mo derne landbouwapparatuur die over de openbare weg wordt verplaatst en voor het verkeer extra risico's met zich meebracht. De prijs bestaat uit een zilveren beeldje. Op de foto links de heer Sche pel en rechts de heer Piliero. MOSKOU (AFD) - Russische ge leerden hebben tijdens de laat ste poolzomer „grote eilanden rijken" onder het Ijs rondom het zesde continent (de Zuid pool) ontdekt. De eilandengroepen, gelegen tus sen de kust van Lars Christen- sen en Prinses Elizabethland strekken zich uit tot ruim 200 kilometer boven do lijn die be schouwd wordt als de grens tus sen het poolcontinent en de In dische Oceaan. De radarsonderingen die vanuit vliegtuigen zijn uitgevoerd, heb ben de geleerden In staat ge steld de contouren van de eilan denrijken vast te stellen. Ze hebben voorts het bestaan van fjorden, engten en bochten vast gesteld die tot 350 kilometer op het continent doordringen. Incidenten in Apeldoorn APELDOORN, (ANP) - De Apel- doornsc politie is In de nacht van woensdag op donderdag In actie gekomen om in samenwer king met militaire eenheden, ge wapend en voorzien van helmen en schilden, „orde op zaken te stellen" in de van Otdebame- veldstraat in het zuidelijk stads deel van Apeldoorn. Ernstige ongeregeldheden en me ningsverschillen tussen Ambone- se bewoners van deze straat waren aanleiding tot dit optre den. Al geruime tijd geleden ontston den er meningsverschillen tus sen groepen Ambonezen over een afsplitsing in de kerkelijke sector. Daarover waren ai meermalen strubbelingen ont staan. Maandagavond sneuvelden er al ruiten en toen dc betrokken fa milies wederzijds hulp hadden ingeroepen van kennissen en fa milieleden, kwam het in de daaropvolgende nacht tot een ernstige uitbarsting. De bewoners van de straat split sten zich in twee groepen die tenslotte beide politiehulp vroe gen. Enkele families werden na rijp beraad op het politiebureau ondergebracht. Watergate Het Wette Huis is als een zeef, aar desondanks blijft menig man er groot en machtig in én safe wijl hij niet door de gaatjes kan. Vraag Waarom wordt er dan eigen lijk afluisterapparatuur ge maakt? Bewijs Watergate heeft bewezen dat Amerika nog steeds het land der onbegrensde mogelijkhe den is. Zelf invullen Straks zal ook blijken dat Nixon of zijn medewerkers de hand hebben gehad in Slank De enige remedie tegen stank- golven in Vlaardingensnot- verkouden worden. Tip Tip voor kandidaat-staatssecre taris Schaefer: een belasting voor mensen die niet eten en drinken naarmate zij verdie nen. Interessant Minister Van Doorn wil Marcel van Dam niet naast zich hebben als staatssecretaris. Een interessant onderwerp voor de Ombudsman. Doorn Van Danv Doorn in het oog. Dank u In verband met het steeds toe nemend aantal honden in de hoofdstad zullen binnenkort in verscheidene parken bor den worden geplaatst met de volgende tekst: „Gelieve uw hond uit te laten op dit ga zon, dus in het lange gras. De kort geschoren gazons in dit park zijn als speel- en ilgweiden bedoeldDank u". Sterrebeeld Een zakenman in Londen heeft een nieuwe vereiste toege voegd aan de reeks waaraan een nieuwe soaretaresse moet voldoen. Hij adverteer de er deze week voor een die geboren moest zijn onder hetzij het sterrebeeld Twe- llngen hetzij het sterrebeeld Waterman. Tapijthandelaar Novell had succes. Zijn nieu we secretaresse is e*n Twee ling. „IK ben Weegsdmd en heb uit bittere ervaring ge leerd geen searelaresse aan te nemen wier sterrebeeld daarmee niat overeen komst", aldus Norell. Dronken Motivatie Je moet nooit te lang bij de zelfde baas blijvenZe wor den anders zo eigen met je. Dol Het eerste wereldjealAval van Dolle Mina's gaat niet door wegens gebrek aan belang stelling. Het zou in septem ber op het eiland Man wor den gehouden. Er kwam geen steun van dc plaatselij ke vrouwen. Ze hadden in de plaatselijke krant laten we ten „dat de vrouwen al vrij genoeg waren" en dat men het festival zou gaan boycot ten. Honden De gemeenteraad van Klams- kerke Belgiëheeft een wij ziging In het poltUeregUsment goedgekeurd, waarbij hot verboden wordt honden lan ger dan een half uur achter te laten in geparkeerde au to's. Overtredingen zullen be straft worden. Dc vroede va deren van het Bclgisclut plaatsje hebben zich met deze maatregel do lof ver worven van Belgische vier. eniglngen voor dierenbe scherming. Het gemeentebe stuur overweegt ook om vóór het zomerseizoen ven wijzi ging in het politlereglemeri aan te brengen die een soort gelijke regeling ibrcjt voor kinderen. Lassen De monden van de weduwe en de zoon van lasser Harry Taylor uit Manchester vielen open van verbazing toen do notaris dezer dagen het tes tament voorlas. Daaruit bleek, dat de op 86-jarige leeftijd overleden lasser ruim 3,5 mtljoen gulden had nagelaten. „Het is voor ons een volslagen raadsel hoe hif dat bedrag bijeen heeft ge kregen, vermoedelijk door beleggingen. Hij moet niet alleen een goed lasser zijn geweest", zei dc zoon van de overledene. Ook mevrouw Taylor wist niet dat haar man zo rijk was. Stellingen De tijd is nabij, dat het schrij ven van een proefschrift kor ter zal duren dan het vor> men van een kabinet. Hoewel bij intensieve STER-ra clame anders wordt be weerd, Is AJAX een afdroog middel.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7