Trainer Smits van Roodenburg: „Ik wil perse alles winnen Apollo bijna kampioen Leidse schakers kansrijk Planning en een brede basis is de grondslag voor sneees Handbal ASC weinig kans PAGINA 5 VRIJDAG 11 MEI 1973 LEIDSE COURANT 55 totaal niets af. In het voorsei- LEIDEN „Ik wil per se winnen. Elke wedstrijd, of het nu een competitie- of een vriendschappelijke ontmoeting be treft: ik wil per se winnen". Aan het woord is trainer Smits die zijri vereniging Roodenburg dit seizoen op de troon van de eersteklas B hielp. Nu, aan de voor avond van de kampioenscompetitie, waar in de zes afdelingskampioenen gaan uit maken wie de zondag-amateurtitel bin nenhaalt, gooit hij deze professionele uit spraak op tafel. Desgevraagd wil hij er toch nog wel even op ingaan. Dan blijkt ook dat die eerste opmerking op amateu ristische leest geschoeid is. „Uiteraard gaat het mij niet om de knikkers maar om het spel. Om de spelvreugde wel te verstaan. Ik ben wel van mening, dat je bij een eerste klas club, die spelvreugde allen maar verkrijgt doos successen. De jongens moeten er veel voor over heb ben; resultaat moet er dan ook zijn." Dat resultaat is er bij Rodenburg dit seizoen voor de volle 100% uitgekomen. „Maar", zo verze» .Jcerl de heer Smits, ,,is er daar voor dan ook wel wat gedaan". Wij hij doelt hier op Van We zel, Smits en de spelers hebben hier zo'n dikke drie en een half jaar keihard aan ge werkt. Ik eis zowel op de trai ning als in het veld een optima le inzet en tolereer op dit ge bied geen wangedrag. Wie zich niet voor meer dan honderd procent inzet, gaat er bij mij uit. Tot mijn grote voldoening moet ik zeggen, dat in al die tijd dat ik hier trainer ben het praktisch niet is voorgekomen dat iemand zich niet aan deze stelregel hield. De heer Van Wezel die als elftal- begeleider een oogje in het zeil 'houdt, valt de trainer bij. „Alles is nu zo mooi geregeld, dat onze spelers een wonderlijk goede homogeniteit vormen. Men wil voor elkaar niet onderdoen en de sfeer is uitstekend. Met zo'n mentaliteit schiet een trainer natuurlijk al een heel eind op, maar het is dan ook een van zijn verdiensten, dat hij het zo ver gekregen heeft." Het blijkt niet alléén de verdien ste van de trainer te zijn. De hele organisatie en planning is er debet aan. Allereerst is daar het bestuur, dat een zeer loyale positie inneemt ter opzichte van de trainer. Hij heeft alle vrijheid in het nemen van beslissingen omtrent de keuze van spelers, l'.ngv kortom de hele technische begeleiding regelt hij zoals hij dat wil. Vervolgens heeft men yier jaar geleden een elftalbege leider aangesteld; de heer Van Wezel, die het contact onder houdt tussen spelers en bestuur, Hij zit zelf in het bestuur (vice- voorzifter) en is dus goed op de Trainer Rinus Smits is van het betaalde voetbal overgestapt naar de Leidse eerste klasser Roodenburg. Zijn .professionele" aanpak leid de dit seizoen tot het kampioenschap. Archipel sterk favoriet tegen De Danaiden LEIDEN Het komende week einde kunnen de beslissingen vallen in de Hoofd- en Over gangsklasse. Kunnen, want de mogelijkheid bestaat, dat enkele teams gelijk eindigen. De Da naiden zal titelpretendent Archi pel weinig in de weg kunnen leggen, want de Amsterdam- mers willen na het behaalde mi crokampioenschap concurrent Ons Eibernest ook op het veld voortblijven. De Leidse ploeg heeft geen enkele interesse meer in het competi- tieverloop, zoals afgelopen zon dag wel bleek, maar hopelijk zal de ongetwijfeld grote Archi- pel-supporterschare de Bos- ploeg inspireren tot een groots besluit van het teleurstellende seizoen. DE DANAÏDEN AR CHIPEL, Montgommerystraat. 14.00 uur. h de overgangsklasse speelt Per- nix zaterdag reeds tegen degra datiekandidaat Ready, dat in dit stadium van het seizoen hoog stens tot een draw kan komen. Pernix gaat als favoriet van start, al zal Ready wel meer in zet tonen. PERNIX READY, Leidse Hout, zaterdag 16.00 uur. /oor Vicus is de match tegen koploper Fortuna na de neder laag van afgelopen zondag niet •belangrijk meer. Alleen de spor tieve eer staat bij dit treffen op •het spel. De Delftse ploeg zal •geen misstap willen maken, Leidenaars hebben Fortuna al 'in Delft geklopt. VICUS ORIF.N- TIS FORTUNA, Leidse Hout, 14.00 uur. hoogte van de gang van zaken daar. In zijn functie als elftalbe geleider is hij tevens een soort klankbord van de trainer ,die desgewenst zijn besluiten aan hem kan toetsen. De uiteindelij ke beslissing bijvoorbeeld het wel of niet opstellen van een speler) ligt bij de trainer zelf. Spelers met moeilijkheden, pro blemen of wensen kunnn altijd bij Van Wezel terecht. De selec tie heeft een spelersraad die op gezette tjden overleg pleegt met trainer en elftalbegeleider. Dit systeem vermijït dat alle zaken over teveel schijven gaan lopen en voorkomt dat beslissingen lwr.g uitblijven. De eenheid blijft hierme ook gwaarborgd. Deze professionele- aanpak van zaken komt erbij de amateur clubs meer en meer in. Rooden burg werkt zo al 4 jaren het lijkt inaerdaad de waarborg voor successen. Trainer en elftalbe geleider zijn 't er in ieder geval over eens, dat je op dit topni veau bij de amateurs zeker moet werken met langere termijnplan ning. „Ik heb het idee, dat Gou da zo de boot is in gegaan, dit jaar", zegt Emits. „Werken in de breedte is uiterst belangrijk omdat bij het wegvallen van een speler, onmiddellijk een andere kwalitatief niet mindere, ingezet meet kunnen worden". Bij Roodenburg wordt dan ook veel gecaan aan de opvang van de jeugd. Bekijk je deleeftijden van de selectiespelers dan blijkt dit overduidelijk. Op Mat Kee- reweer, Cor Pennenburg en Sam den Os na, is de kerngroep jonger dan 22 jaar. „Een deel van onze spelers mag zelfs nog Trainer Rinus Smits van Rood enburg leidt de Leidse ver eniging nu al weer vier jaar. Daarvoor was hij reeds oe- fenmeester geweest van be taalde clubs als Excelsior en Fortuna VI. Zijn professione le aanpak heeft er op den duur voor gezorgd, dat Rood enburg van een stugge ploeg omgevormd is tot een tech nisch bekwaam en vooral tactisch erg sterk team. Het behalen van het kampioen schap dit seizoen is een kroon op zijn werk. zijn we gaan werken aan het „bal in de ploeg houden". Laat de tegenstander komen, zorg dat de sleutelspelers uitgescha keld worden en probeer vervol gens om het spel te gaan dicte ren. Daarvoor is een sterk bezet middenveld, dat veel lucht heeft natuurlijk van het grootste belang. Een ander probleem vormde de voorhoede. Vroeger moest het teveel komen van één man alleen en dat was natuurlijk niet effectief. Met opkomende backs, infiltraties en halfspe- lers in de voorste linie en doel gericht schieten heb je natuur lijk de sleutel naar het succes. Daarop wordt nu continu ge traind". Woorden als zelfvertrou wen, inzet, overnemen, veelzij digheid, spelsituaties, homogeni Jfohrn man in de junioren uitkomen, maar zijn inmiddels zo gehard en technisch compleet, dat zij een vaste plaats in het eerste elftal veroverd hebben", zegt aVn We zel „Ook nu staan er weer en kel jnioren op doorbreken." Roodenburg heeftdit jaardriemaal in de week getraind. „Kwantita tief misschien me! zoveel, maar kwalitatief zijn we goed tekeer gegaan. Je kan rustig 'stellen dat ik dehardeaanpak niet schuw. Ik eis een gedisciplineer de houding van de spelers even als een goede inzet. Aan kwan selen heb je niets; daar kom ik niet voor. Hans (Tisseur) ad hef er in het begin wel moeilijk mee, maar dat is nu helemaal over. Hij volgt nu alles goed en ik ben uiterst tevreden over hem en over de rest uiteraard ook. Ook gedurende deze kam- pioenscompeticie blijven weige- woon zo doortrainen, alleen heb ik het wat vroeger op de avond gepland in verband met het licht". Waaraan heeft u nou juist dit jaar gewerkt? „Voornamelijk aan het kweken var. meer zelfvertrouwen" is het resolute antwoord. „Onze achterste linie zat bijzonder gord in elkaar; Hat is gewoon al jaren zo. Vanuit -lie achterhoede ben ik dus gaan werken en de bezetting van het middenveld was het eerste probleem. Lange tijd was het de gewoonte dat Roodenburg speelde volgens het systeem van „afpakken en lan- ge trap naar Sam (den Os). Die Elftalbegeleider Jan van Wezel is moest dan trachten te sco- een belangrijk wiel aan de kaïn- ren. Verleden jaar en dit jaar pioenswagen van Roodenburg. teit, teamgeest, bereidheid e.d. worden met grote nadruk conti nu gebezigd. Om alles zo duide lijk mogelijk Ie brengen, door spekt trainer Smits zijn tacti sche spervuur met allerlei breed voerige vergelijkingen. Ik ver denk hem er sterk van dat dat één van de hoofdbestanddelen van zijn training it. ,Je komt in een huis te wonen, waar een hele donkere trap is. De eerste keer zoek je je we zenloos naar de lichtknop en gaat, als je die niet kan vinden, angstig de trap op. Twee weken later loop je, licht of geen licht, moeiteloos dezelfde trap op en af" Voor de buitenstaander een onbegrijpelijke situatie schets; de Roodenburgers ken nen de vergelijking ongetwij feld door en dcor. Het is trainer Smits' visie op een spelsituatie en liet daarmee gepaard gaande zelfvertrouwen. „Als een speler in bepaalde situaties geleerd heeft om bijvoorbeeld op goal te schieten en te scoren, moet hij dat ook in een wedstrijd durven. Neem bijvoorbeeld Hennie de Klerk. Hij maakte vroeger zel den doelpunten, hoewel hij op de training getuigde te kunnen scoren. Hij deed dat eenmaal in eer, wedstrijd en scoort nu gere geld haast identieke goals. Ik bedoel niet dat je een robot van hem moet maken, nee, hij moet durven, opgewassen zijn tegen dit soort situaties." Bij dit alles valt een belangrijk woord be slissing „Dat is het juist, dat is wat ik bedoel" vult trainer Smits zijn elftalbegeleider aan die dit woord liet vallen. „Voet bal is eigenlijk één keten van beslissingen nemen. Als elke speler dat eigenmachtig weet te doen (op de juiste manier na tuurlijk) dan ben je er. Dan loopt niemand meer doelloos over het veld en vullen de spe lers elkaar aan. Maar zover zijn we nog lang niet; zover is hooguit Ajax gekomen" ver zucht hij. Ajax blijkt trouwens zijn grote voorbeeld te zijn. „Zoals die gas ten op elk moment precies we- ten wat ze moeten doen is ei genlijk wel het e nde". Trainer Smiis maakt zich echt nog geen illusies. Vooralsnog staat de be langrijke kampioenscompelitio voor de deur. Hij vindt het moeilijk om er uitgebreid op in t? gaan; „Er zijn zoveel facto ren die een rol spelen. Aller eerst is daar de onbekendheid met het spel van je tegenstan der. Elinkwijk en RBC ken ik wel een beetje, van de rest weet ik totaal niets af. In het voorsei- hebben we van de Utrech ters met —1 gewonnen. Ze be schouwden het geloof ik als domme pech, maar dat heb ik al meer gehoord als iemand van ons verloor. Je hoort ze het zeg gen; 80 minuten in de aanval, één uitval van die lui en het is taak. Domme pech zeggen ze dan, maar ze hebben er niet veel van begrepen. Ze hebben niet begrepen dat ze er in zijn ge- trapi! „Het kan uiteraard een voordeel zijn dat spelletje van ons Er zijn maar weinig ploe gen die dat kunnen spelen. Ik hoop dat heel erg aanvallend in- gesLclde ploegen zijn. Sleutel spelers opvangen, tempo ontre gelen en gaan dicteren" mij- int rt hij alvast vooruit. „Weet je wat ze wel eens zeggen", roepl hij ineens uit. „Dat wij cotenacio spelen. Dat lijkt toch nergens op. Goed we spelen vanuit een sterke defensie, maar moet je dat middenveld eens zien bouwen en wat dacht je van die plotselinge aanvallen 'ar de back en de vleugelspe ler? Moet je soms zien op de traming als dat goed loopt". Zijn kwaadheid over de term catenacio is meteen weer ver geter.. Trainer Smits is een enthousiast man, die het duiaclijkibijzonder naar zijn zin heeft bij Rooden burg „Wat wil je, met zo'n sleer als er hier heerst" had hij ai verscheidene malen laten va.-'en. Hij is, kampioenscompe titie ol' geen kampioenscompeti tie allang weer bezig om samen met Van Wezel het plan de campagne voor volgend jaar op te stellen. „Veel belangrijker dan een kampioenschap" vindt hij. „Als dat plan goed in elkaar zit komt de rest vanzelf wel" bena drukte de heer Van Wezel. Het zit wel goed bij Roodenburg. Een getuigenis daarvan is be halve het binnenhalen van de ti tel ook nog de uitnodiging van maai liefst drie van zijn spelers vorr het spelen van een oefen wedstrijd bij een eredivisieclub. Tiainer Smits is hier bijzonder mee in zijn nupjes. „Het geeft ju een enorme voldoening als je zoiet- voor elkaar krijgt." Hij vindt het natuurlijk wel jummer in geval van een eventueel ver trek omdat dan zijn kerngroep danig uangetus' wordt, maar het feit dat dat zijn jongens zijn doel hem oijzonrier veel goed. „Tenslotte heb jij ze het ge leera Maar ook zonder hen gaat hij gewoon door bij Roo denburg. „Ik heb genoeg goede spelprs voo^hander er. we bou wen gewoon door Een sterke figuur die trainei Smits, trou wens ook een sterke ploeg dat Roodenburg. Het lijkt een ideale samenwerking die twee. Al bijna buiten roept hij nog: „Vergeet in godsnaam niet te schrijven dat Mat (Keereweer) de kampioenswedstrijden keept. Hij is weer erg sterk In vorm. AD VAN KAAM LEIDEN De laatste zondag van het officiële programma (de volgende weekenden worden alleen inhaalwedstrijden ge speeld) geeft nog een aantal in teressante wedstrijden te zien. Niet in de eerste klas, waar de beide Leidse vertegenwoordig sters San/HVL en Foreholte te gen elkaar in het strijdperk tre den. Normaal gesproken is dit een zekere overwinning voor Foreholte, die echter niet meer van belang is voor de stand. In Noordwijkerhout blijven de Nortihajdames hopen op een misstap van MMO, terwijl zij zelf de laatste wedstrijd van het seizoen spelen legen Verburch 2. MMO zal inderdaad op haar tellen passen en geen fout ma ken tegen Hercules. Nio kan de competitie besluiten met een goede klassering als het Jagers verslaat. De Ripse moeten daartoe in staat worden geacht. In 2B is de beslissing vorige week gevallen. Jong Ade zal echter alles in het werk stellen kampioen HVS te verslaan en zich daardoor te verzekeren van de tweede p'aats. Of dat zal lukken, menen wij te betwijfe len, vooral nu HVS vrijuit kan spelen. In de vierde klas kan MSV het kampioenschap binnen halen in een rechtstreeks duel met concurrent Verburch 3 in Poeldijk. Bij de heren gaar Apollo het kampioenschap beha len in de thuiswedstrijd tegen Flamingo's. Een thuiswedstrijd, die zij echter wegens gebrek aan een veld in Den Haag moe ten spelen. Voor een team, dat zo succesvol van start is ge gaan, (De Zwarte Wolven ma ken goede kans volgend seizoen te promoveren naar de Regiona le klasse) een uitzonderlijke si tuatie. Misschien een aardig kampioensgeschenk voor de ge meente Oegstgeest. Een tech nisch goede wedstrijd verwach ten wij in Noordwijkerhout, tus- sen Northa en h#t Voorsohoten- se HVV. De winnaar Is verze kerd van een derde plaats en beide teams zijn eerzuchtig ge noeg om daar strijd voor te le- Het tweede Northateam zal wei nig tegenstand kunnen bieden aan het Noordwijkse MSV, dat echter zijn kampioenskans vori ge week uit handen gaf. Het derde Northa-team krijgt ook een streekgenoot op bezoek en wel Warmundn. De Noordwij- kerhoutors hebben 2 verliespun- ten minder, dus de Wurmonders moeten winnen om een kam pioenskans te houden. Wint Nor tha 3, dan zijn de Noordwijker- houters kampioen. In leder ge val zullen zondag een aantal be slissingen vallen. PROGRAMMA DAMES le klus: 14.00 uur Snn/HVL-Fo- rcholte, 2e klas A: 11.00 uur Nortta—Verburch 2, 14.00 uur MMO—Hercules, 12.00 uur NIO —Jagers. 2e klas B: 10.20 uur Jong AdeHVS. 3e klas A: 13.00 uur Apollo—Jugers 2, 14.30 uur Quintus—HW. 4e klas C: 12.00 uur Verburch 3—MSV. Heren: 1c klas: 13.40 uur ApolloFlamin go's. 2e klas A: 14.00 uur Nor- lhlMVV. 2e klas B: 12.45 uur Northa 2-MSV. 3e klas A: 11.45 uur Northa 3Warmunda. LEIDEN Er zijn nog maar weinig „Leidse" vertegenwoordigers overgebleven in de strijd om de KNVB-beker. Eén van die ploegen is Teylingen en de Sassenheimers maken een goede kans om in ie der geval de volgende ronde te halen. Tegenstander a.s. zondag is namelijk vierdeklasser BCG Floreant en dat mag door de Teylin- gers niet verloren worden. ASC zal het beslist veel moeilijker krij gen tegen het in de Eerste klas uitkomende Xerxes. loofddealer voor Leiden en Omstr. JACHTWERF POELGEEST Sen vertrouwd adres voor aan- Dop van uw JOHNSON buiten- l i boordmotor. Jni-uil en financiering mogelijk. 'Ook voor reparatie en onder- 'houd kunt u bij ons terecht. Saarlemmertrekvaart 16a, (ingang Ij Kwaakbrug) Oegstgeest. Iel 01710- 54054. Misschien kan ASC in Rotterdam een stunt uithalen, maar het valt te betwijfelen. Ook Blauw Zwart zal het niet gemakkelijk krijgen, al is het verschil tussen Papendrecht en de Wassenaar- ders slecht één klas. Papen drecht op eigen terren verslaan is altijd een bijzonder moeilijke opgave. RKAVV kan, door hoge ogen te gooien in deze beker wedstrijden, weer wat van zijn gedeukte prestige terugwinnen. De Leidschendammers, die op een haar na het kampioenschap mistén, moeten in ieder geval Westlandia verslaan en dot liikt niet zo'n zware opgave. Alplicn Sliedrecht tenslotte is een ge heel open strijd. De Alphenaren hebben het voordeel van eigen veld en dat kan wel eens de doorslag geven. HORLOGES De beste wereldmerken hebben wij voor U. Seiko, Eterna. Certina, Prisrtia, unghans, Citizen, AWE-Ancre. Voor 39,50 heeft U bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts 79,50. Eigen atelidrs, dus le klas vak-service. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Ter gelegenheid van haar 100-jarige bestaan meende de Koninklijke Nederlandse Schaakbond er goed aan te doen de slotronde van de competitie in een enorme schaakhappening te transformeren. Op zaterdag 12 mei wordt Arnhem tot schaakstad van Nederland uit geroepen en het is op deze dag dat in Arnhem's Rijnhal 700 schakers een plaatsje moeten vinden om de 9e en laatste ronde voor hun vereniging tot een goed einde te brengen. 700 zwetende en zwoegende scha kers, daar omheen de nodige slechts fluisterende toejuichers, in één ruimte moet voor een buitenstaander een grandioos ge zicht zijn maar v.oor de s-haker achter het bord is het zaak zijn zenuwen in bedwang te houd-p Voor degeen, die het vertrouw de speellokaal van zijn vereni- '^,ng gewend is, of, na een kwartiertje aclimatiseren, dat van zijn tegenstander, zal dit geen gemakkelijke opgave zijn. Zet naast hem nog een even nerveuze wedstrijdleider en men zal begrijpen dat dit de einduitslag, die beslissend kan zijn voor promotie of degrada tie, aanmerkelijk kan beïnvloe- Schaken Al met al. heeft de KNSB weer voor een unicum gezorgd maar misschien valt ulles achteraf wel mee. In de grauwe massa zitten ook de 20 man van Phili- dor 1 en 2, spelend resp. in de hoofdklasse en de 2e klasse C. Philidor 2—Vinnen is een oninte ressante en vrijwel uitgemaakte zaak. Philidor 2 gaat zeker win nen hetgeen Vianen zou kunnen doen degraderen. Philidor 1 •daarentegen zal nu alle zeilen moeten bijzetten wil zij Charlois erslaan en landskampioen wor den. Met Rotterdamse Charlois heeft met 12 matchpuntcn er één meer dun Philidor. De Leide- naren hebben de zuak niet ge heel in eigen hand. Willen ze kampioen worden dan zal DD I een beetje moeten meewerken. DD 1 staat met .11 matchpunten gelijk met Philidor 1 maar ze hebben - bordpunt meer. Indien DD van Moerwijk wint dan gaat het er om met hoeveel ze dal doen, Philidor zal dun met een punt meer dan Charlois moeten winnen. Wordt er gelijk ge speeld dan kan het nog span nend worden tussen DD en Charlois. Behalve Unitas uit Groningen is ook Rotterdam reeds praktisch gedegrudeerd. Een 91 overwinning op VAS/ASC zou hun enige kans nog zijn; het zit er echter niet In de le klasse B is LSG aan de kop gekomen. Aanvankelijk ge lijk staand met Utrecht 1, kre gen zij hun protest tegen de gearbitreerde 5—5 uitslug tegen DD 2 toegewezen. Het werd als nog 5 1/2 —4 1/2 voor de LSG- ers zodat zc Utrecht, dat de laatste drie ronden vreselijk vun slag is, voorbij streefden. Van Europoort, dat drie punten achterstaat, moet gewonnen kunnen worden in deze laatste ronde. Indien het LSG verliest zijn alle kansen echter nog niet verkeken Alles zul dan van de ontmoetingen Utrecht 1Bre da/Max Luwe Comb. I en VVGA-DD 2 afhangen. In klasse 2B, waarin Voorschoten resideert, is vooral de degrada tie van I.eids belang. Voorscho ten zou daurmee te maken kun nen krijgen. Kijk Uit kan Voor schoten niet meer inhalen, en is vrijwel zeker verdwenen uit de KNSB-competitie hot volgend seizoen. VVV heeft 2 matchpun ten minder en zal moeten win nen van Het Oosten, dut met 13 punten op de tweede plaats staat. VoorschotenVAS/ASC 3. beide teams hebben 6 match puntcn, houden wij op een over winning van Voorschoten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5