Leidse politie op weg naar computertijdperk „Nu nog natte-vingerwerk. Oostdwarsgracht weer woonst raat Bedevaarten in jubileumjaar naar Beauraing stad en randgemeenten Deze week in de Leidse bioscopen The ruling class Met jouw tanden in mijn nek Politie van Leiden pakt inbreke»* in Leiderdorp OOK Wat u moet weten KYG naar Flevoliof PAGINA 3 VRIJDAG 11 MEI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Na de zomervacantie zal de politie van Leiden zich op straat vertonen in auto's, die een totaal ander aanzien hebben dan de vertrouwde, grijswitte Fiats met hun imperiaal, zwaai licht en luidspreker. De auto's van de Algemene Dienst krij gen, bij wijze van proef, een donkerblauwe kleur en witte deuren, waarop in forse zwarte letters het woord „Politie". Zo'n beschildering is niet nieuw: is in Engeland en Zweden alge meen gangbaar en ook elders in Nederland is ze bij politiecorp sen ingevoerd. Het gaat in Lei den dan ook niet zo zeer om de kleuren maar om de gedachte, die erachter schuilt. De grijswitte Fiats krijgt men bij na nooit van dichtbij te zien; ze schijnen altijd met grote haast op weg naar de plaats, waar een verkeersongeval is gemeld. „Wij willen het verschil met de afdeling „Verkeer" duidelijk maken", verklaart inspecteur R. Erenst. „We willen de politie gewoon „onder het volk" bren gen; laten zien, dat het mensen zijn die je bijvoorbeeld ook om raad kunt vragen, als je die no dig hebt". En dat is belangrijk voor een po litiecorps waarvan de comman dant - commissaris mr. C. Ba- rends -nog vorige week voor een raadscommissie moest er kennen: „We hebben een veel heid aan taken en we voldoen maar voor 40 tot 50% aan rede lijke eisen". Die uitspraak betekent niet, dat de Leidse politie maar voor 40 tot 50% functioneert maar dat het takenpakket dat op haar drukt tachtig tot honderd pro cent te zwaar is voor de be schikbare mankracht en midde len. Naar de normen van het ministe rie van Binnenlandse Zaken is het corps maximaal bezet. Maar die normen zijn niet ruim. De criminaliteit in Leiden is niet groter dan die in verge lijkbare steden. Maar de huis vestingsfaciliteiten die de stad biedt, zijn de oorzaak van een aanzienlijk verloop onder het politiepersoneel. Mede daardoor mist de Leidse politie de slag kracht om alle misdrijven en overtredingen tegen te gaan. Daarom geeft inspecteur R. Erenst de meest hinderlijke een zekere urgentie. En, waar hem mankracht tekort schiet, ver wacht hij steun van de compu ter. Tijdens een bezoek aan politie corpsen in Duitsland heeft hij ideeën opgedaan, die ook in Lei den met vrucht kunnen worden toegepast. Een van die ideeën is, wat ze in Neurenberg „Kri- minalgeographie" noemen: elk misdrijf en elke overtreding wordt op een computerkaart ge codeerd en opgeslagen. Wil de politie gegevens hebben over alle delicten of ongevallen van een bepaalde soort op willekeu rige plaats en tijd en onder be paalde gelijke omstandigheden, dan is een druk op de knop vol doende om binnen enkele secon den het antwoord te krijgen. De heer Erenst: „Bij Verkeer werken we nu ongeveer een jaar met hulp van een compu ter. Je kunt je gegevens, inge deeld naar plaats en tijd - denk aan weersgesteldheid en TV- programma's - op de platte grond van de stad intekenen. Ze geven dan soms een verrassend beeld. Je kunt naar aanleiding Het werk zal aanzienlijk vereenvoudigd worden het busje in gebruik wordt genomen daar van je surveillance-pa- troon opbouwen. Dat wil zeggen, dat je je mensen optimaal kunt inzetten. Maar je kunt er ook bepaalde delicten door vermin deren of zelfs verplaatsen". ,lk wil nu ook proberen de con troles door de Algemene Dienst via de computer wat meer doel gericht te houden. Want zoals het nu gaat, is nog maar natte- vinger-werk". ,Ons corps telt zeven brigades van zeven man onder leiding van een brigadier. Behalve het routinewerk houden ze per dag ongeveer vier „gerichte contro les". In de gemeenteraad noem den ze dat „schokacties. Maar dat vind ik niet de juiste bena ming: ik houd niet van schok- Er zijn drie soorten van gerichte controles. Allereerst die onder leiding van de eigen brigade commandant (algemene dienst). Die kunnen bestaan uit eenvou dige voertuigencontrole, docu mentencontrole of het „prik ken" op parkeer-excessen. Voorts controles bij stoplichten, in wandelgebieden en op pleinen - naar het gedrag van fietsers en bromfietsers, bijvoorbeeld in Haarlemmerstraat, op het Dia mantplein of op Bevrijdings plein en Vijf Meiplein - en voor de Kraakwagen uit, als de dienst het toelaat. Dan is er de controle bij scholen. Daar zijn leuke dingen uitgekomen als bleek dat ramen of deuren ka pot waren, al dan niet „voorbe werkt". De plaatsen waar we controleren worden zoveel mo gelijk gevarieerd maar elke dag gaan we de café's af. Een andere vorm van gerichte controle is die onder leiding van een brigadier van het verkeer. Die is toegespitst op verkeersza ken: rijtijden, papieren, tech nisch onderzoek. De derde soort staat onder leiding van een brigadier van de re cherche; ze wordt meestal uit gevoerd in burger. Op zo'n tocht leren de agenten veel ver dachten en hun adressen ken nen. Er worden gegevens geno teerd: of ze thuis zijn, bijvoor beeld, en welke auto's er voor de deur staan. Je weet nooit waar het goed voor is. Als zo'n man van iets verdacht wordt, weten we al dat we hem niet moeten hebben, als hij op het moment van het delict voor het raam zat Maar het blijft natte-vinger-werk dat een hle papieren-romp slomp nodig maakt en extra mankracht vergt. „Voor het houden van zo'n contro le kan je werken volgens de ou derwetse methode", vertelt de heer Erenst. „een groep politie mensen verspreid zich over een bepaalde plaats in de stad en blijft daar een tijd. Maar het kan ook moderner. Een auto met uitrusting voor verschillen de doelen zet een aantal man nen af. Ze patrouilleren volgens een afgesproken patroon en gaan dan weer naar een ander deel van de stad. Dat heeft tot voordeel, dat je een groter ge bied kunt bewerken, dat je gro tere afwisseling in je patroon kunt aanbrengen en dat je in urgente gevallen zes man met een commandant ter plaatse kunt hebben: ze onderbreken gewoon even hun controle ter wijl nu de controles nog steeds gehouden worden bij de gratie van het noodzakelijke verlenen van assistentie. Met het oog op deze nieuwe vorm van gerichte controles, wordt momenteel een speciaal VW- busje ingericht. Het is een onop vallende lichtblauwe wagen, die plaats biedt aan zeven man. Het nieuwe voertuig Is uitgerust met niet-afluisterbare verbin- dingsapparatuur en digitale snelheidsmeter, schijnwerpers, fakkels, brandblussers (bijl) dreg, bebakeningsmateriaal en opklapbare schrijftafel. Kortom: een wagentje, waarmee de Leid se politie op alle gerichte èn on voorziene acties met voldoende personeel voor de dag kan ko- LEIDEN Deze week zijn er weer drie prolongaties in de Leidse bioscopen. Het Leidse publiek schijnt maar niet ge noeg te kunnen krijgen van de Nederlandse productie "Turks Fruit", dat voor de 12e week in LIDO draait. Ook "De vier vuisten de lucht in" van het komische duo Bud Spencer and Terence Hill draait al enkele weekjes in LUXOR. TRIANON heeft voor de tweede week de neger-opera "Porgy and Bess" op het witte doek. Behalve van het soms ontroerende, soms grappige leven in het kleine negerdorpje, kan men ook nog genieten van de prachtige muziek van Gershwin. Polanski's "Met jouw tanden in mijn nek" is weer terug en Leiden en wel in CAMERA waar men ook het "Zevende Zegel" in de nachtvoorstelling kan zien. REX heeft wederom een Duitse productie in zijn scherm. Het is de film "Wat vaders van zo nen niet weten". Als nachtvoorstelling heeft het theater "Zo veel naakte heerlijkheid". STUDIO komt deze week met "The ruling class", een heerlijke satire. Voor de jeugd tenslotte heeft Camera "Winnetou het grote opperhoofd." STUDIO Het in Nederland ~T) 1 al bekende toneelstuk van 1 ClCF U 1OOIC Peter Barnes "The ruling c,ass"'verschiin' TiX in doldwaze satire op het witte doek onder regie van Peter Me- dak. Peter O-Toole heeft de hoofdrol van deze doldwaze satire van Henk van Ulsen overgenomen. Het handelt hier om een telg uit een zeer Engelse, zeer adellij ke familie, die denkt dat hij God is. Hierdoor komt hij in con flict mt zijn omgeving omdat deze gedachte nu eenmaal vol komen indruist tegen alle Engelse, adellijke opvattingen van welgevoeglijkheid. Hoet Peter tenslotte zijn lesje leert kan de toeschouwr zien in tweeënhalf uur durend bioscoopgenot. Wat misschien net iets te lang is om werkelijk van genot te kunnen spreken. Polanski goochelt met kleuren en knoflook CAMERA Een schimmig sprookjesachtig landschap schildert Polanski in zijn film "Met jouw tanden in mijn nek". De film draaide viereneenhalf jaar geleden al in Leiden en zij die hem nog niet gezien hebben zullen in geen geval teleurgesteld wor den in deze film van de jon ge Poolse regisseur, die voor het eerst in kleur is. Dit laatste heeft Polanski volkomen weten uit te buiten. Niet al leen in het landschap maar ook in de geraamten, die hij om twaalf uur uit hun graf laat opstaan. Het gaat hier om een vampierfilm. De toeschouwer krijgt ech ter niet alleen een enkele donkere muur en een griezelig uit ziend persoon voorgeschoteld. Maar er is een hele kolonie vampiers, die zich gestadig blijkt uit te breiden als een pro fessor die verdacht veel van Einstein heeft, het kwaad wil ko men uitroeien. Van alles wordt erbij gehaald: houten pinnen en knoflook tot een vampier die in plaats van bloed van mooie meisjes, dat van jonge mannen wil, toe. Zo blijft het de hele film afwisselend griezelen en schateren. Tot het eind aan toe, want zelfs de slotzin van de film valt als een donderslag bij heldere hemel. REX De Duitse filmindu strie heeft ze nu bijna alle maal op een rijtje staan. We hebben Hausfrauenreporten in diverse edelgermaanse de len gezien. We hebben Schul- Dolle Mina komt weer «en gezien, we neDDen acnui- -m maèdehen in vervolgen zijn DeCtrOgeil Uit rondkruipen. Nu is het de O beurt aan de schooljongens. Een dolle Mina die dacht dat het eindelijk uit zou zijn met de sexploitatie van het vrouwelijk geslacht komt echter bedrogen uit. De film „Jonge, Jonge zou evengoed „Meisje, meisje kun nen heten, want het zijn weer de blote dames, die de film aan zijn vormen moet helpen. Regisseur Eberhardt Schröder sttaat z'n mannetje dan ook duidelijk minder dan z'n vrouwtjes in eerdere films. „Wat va ders van hun zonen niet weten", weegt nog steeds niet op te gen wat ze niet van hun dochters weten dus voorlopig nog wel enkele Reports volgen. Fijn dat er films zijn. Tow tayX, 1 trf-cb. '3<ac&'W t*<U Iwji 4r (nrk. VU& foyeóu*, LEIDEN —Het Belgische Arden- nenplaatsje Beauraing herdenkt dit jaar, dat daar veertig jaar geleden Maria 33 keer ver scheen aan vijf kinderen en zich kenbaar maakte als de Moeder met het Gouden Hart. Ter gelegenheid van het jubileum jaar zal deze zomer een groot aantal bedevaarten uit Neder land naar Beauraing worden ondernomen. LEIDEN Snelle reactie var kele bewoners van Leiderdorp en van de Leidse politie heeft gisternacht geleid tot de aan houding van een 33-jarige foto graaf uit Leiden, die in Leider dorp op het inbrekerspad was. Omstreeks één uur belde ec dame van het Frederik Hen drikplantsoen de Leidse politie, dat er een inbreker werkzaam was in de straat. De Rijkspolitie van Leiderdorp de groep is zwaar onderbezet was we gens werkzaamheden niet te be reiken. Daarom riep ze de hulp in van de Leidse politie. De politie van Leiden gaf de mel ding door aan de alarmcentrale van de Rijkspolitie, die er een wagen of af stuurde maar zond tegelijkertijd zelf ook een paar man ter assistentie. De ver dachte was inmiddels door en kele bewoners gepakt maar had zich losgerukt en hield zich op in een naburige brandgang. Hij werd daar door de Leidse poli tie gearresteerd en later overge dragen aan de Rijkspolitie van Leiderdorp. Van 20-23 augustus is er speciale bedevaart uit Leiden onder lei ding van pastor Schlatmann, terwijl vanuit het bisdom Rot terdam nog bedevaarten worden gehouden op 23-26 juni, 15-18 september en 28-31 juli. Deze laatste is gecombineerd met de ziekenbedevaart. De speciale Leidse bedevaart is reeds ge heel volgeboekt, maar op de an dere data is nog plaats. De kos ten bedragen totaal (reis, volle dige verzorging) 140,-. Men kan zich opgeven bij het Ned. Beauraing Comité Pro Maria, Drapeniersgaarde 102 Den Haag of bij de fam. De Winter, Bern- hardstraat 26, Lelden tel. 01710- 20923. Voor de ziekenbedevaart, die on der medische leiding staat van dokter Muskens uit Oegstgeest, kan men op bovenvermelde adressen inlichtingen verkrij gen. Men kan zich daar -indien familie -ook opgeven als bege leider. Het werk van het Ned. Beauraing Comité kan men steunen door een gift op giro 137079. VALKENBURG Tot tij delijke onderwijzeres aan de op 1 augustus te openen Openbare Lagere School, is benoemd mevrouw Geers-Ro- dijk, Lambrechtsveld 3, Val kenburg. VALKENBURG De op brengst van de collecte in Valkenburg voor de Samen werkende Kinderbeschermen- de Organisaties (SAKOR) was 526,37. STOMPWIJK Aanstaande dinsdag kunnen de leden van de bouwvakbond hun vakan tiebonnen inwisselen van 19.30 tot 21.30 uur. Woensdag 16 mei kunnen de niet-leden hetzelfde doen op dezelfde plaats en tijden. LEIDEN De best ver zorgde en gekapte tweeling uit Leiden en omstreken wordt het middelpunt va slotavond van het vergader seizoen van de Ned. Kappers patroonsbond, raijon Zuid- Holland. en de Technische Club Leiden. De slotavond staat op de agenda maandag, 14 mei, om acht uur in het Antoniusclubhuis. LEIDEN Als afwisseling op alle serieuze en culturele activi teiten gedurende een heel jaar, zet het Katholiek Vrouwen Gilde van Leiden in de lente èèn dag de bloemetjes buiten tijdens zijn traditioneel geworden uitstapje. Deze week ging het naar de Fle- vohof. 's Morgens om half negen verza melden zich zo'n 50 dames op het Stadhuispleim, vanwaar een comfortabele touringscar hen in twee uur naar de plaats van be stemming bracht: 150 ha. re creatiegebied, vroeger zee, nu een zee van groen met bloemen, planten en dieren, met bouw land, park en bos. Met tentoon stellingen, land- en tuinbouwbe drijven, restaurants en demon straties. Bordjes met „verboden toegang" vindt men er niet; wel gemakkelijke rustbanken over al. De dames troffen goed weer voor een toch tamelijk „beweeglijke dag". Meer warmte zou bij het lopen niet van pas gekomen zijn. Toch zou regen ook het plezier niet verstoord hebben, want vele van de bezienswaar digheden staan in een Immense overdekte ruimte. Met een onderbreking voor het gebruik van een voortreffelijke lunch, hebben de Gilde-leden zich tot over drieën uitstekend vermaakt. De terugreis voerde door 't Sticht. Halverwege, in Oud-Leusden, werd de thee ge bruikt. Met veel voldoening kan het Gilde ook dit jaar weer te rugzien op een in alle opzichten geslaagd uitstapje. Het succes ervan is in niet geringe mate te danken aan het voorbereidende organisatorische en administra tieve werk van mevrouw B. Noordman-Schijnemakers, die zich bovendien een allerchar- mantste gastvrouw toonde. LEIDEN De aanleg van de cl- tyring de route voor het doorgaand verkeer langs de bin nenstad dreigt de woonfunc tie in enkele omliggende straten te schaden. Daarom heeft de af deling Stedebouw van de dienst Gemeentewerken het plan opge vat om er de woonomgeving te verbeteren, zodat ook speelgele- genheid ontstaat voor de kinde ren uit de buurt van Pelikaan straat en Langegracht. Het eerste plan dat in schets ge reed is, betreft de Oostdwars gracht. De ontwerpers hebben van de Oostdwarsgracht gelegen tus sen Langegracht en Oude Singel LEIDEN Het Rijksmu seum voor Volkenkunde houdt deze zomer een ten toonstelling over „Thailand, land zonder Honger". De tentoonstelling geeft een in druk van het Thaise dorpsle ven in al zijn aspecten, een levensstijl, die in vele op zichten representatief ge noemd kan worden voor het dorpsleven in geheel Zuid oost Azië. meer een woonstraat willen maken waar tevens geparkeerd kan worden. De- bedrijven die er gevestigd zijn, zullen echter wel voor auto's toegankelijk blijven. Om het verkeer dat door de straat komt, te dwingen zijn snelheid te matigen, zou die afsluiting zo gemaakt kunnen worden, dat er halverwege de Oostdwarsgracht ter hoogte van de Emmastraat een knik in de weg wordt aangebracht. Op deze manier is het mogelijk om het stuk straat waarop ge speeld kan worden, te vergro ten. Hoe de straat er dan uit gaat zjen, toont bijgaande teke ning. Het is voorts de bedoeling, het terreintje aan de Emmastraat later in het jaar in te richten tot groen speelgebied, waarom de omwonenden verzocht heb ben. Over enkele weken al kan met het uitvoeren van de plan nen begonnen worden. De bewo ners hebben onlangs een ge sprek gehad met de ontwerpers maar voor opmerkingen of sug gesties kunnen zij nog contact opnemen met de heer Piret van de Dienst Gemeentewerken, die onder nummer 45344 (toestel 215) telefonisch bereikbaar i HHHHi ALPHEN Dezer dagen is een begin gemaakt met de sloop van de vorig jaar geheel door brand verwoeste veevoederfabriek van de firmo Van der Vaart. Het ligt in de bedoeling op de vrijgekomen grond een bungalow te bouwen. De veevoederfabriek is de tweede die binncf enkele maanden in de wijk De Hoorn onder slopershamers valt. Op de foto: Het pand dat spoedig verdwenen zal zijn.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3