Brons met een gouden rand voor darmgestoorde Adelaar Proloog Olympiads tour weer voor Arie Hassink JUDO-ACHTERSTAND INTERNATIONAAL NIET ZO GROOT Favoriet Den Hertog een verslagen man Een wedstrijd Rob Ouwehand VRIJDAG 11 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 15 (Van een speciale verslagge ver) Madrid De krachtig ge bouwde Amsterdammer Peter Adelaar heeft ervoor gezorgd dat de Nederland se judoploeg, altijd ver wend met successen, de tweeëntwintigste Europese kampioenschappen in Ma drid in elk geval niet met lege handen zal verlaten. Adelaar, met zijn 2.09 me ter en 119 kilogram op de judomat een imponerende verschijning, rekende op de eerste wedstrijddag vastbesloten af met de me ning dat hij zowel judotech- nisch als mentaal tegen een dergelijke wedstrijd niet opgewassen zou zijn: een bronzen medaille werd zijn deel. De 26-jarige ex- vrachtwagenchauffeur Adelaar raakte vorig jaar door een trainingsstage in Japan ziin baan kwijt schitterde onverwacht met een gedurft optreden in de strijd bij de zwaargewich ten. Naast een persoonlijke triomf, een onverwachte opsteker voor coach Wim Ruska, die zich het laatste jaar het lot van zijn letter lijk grootste pupil zeer heeft aangetrokken. Ruska: „Adelaar is in Nederland nooit serieus genomen. Hij woog wel 140 kilogram, maar qua judo stelde hij niet veel voor. Dat is nu anders geworden. Doordat ik hem veel laat lopen, is zijn conditie een stuk beter geworden en technisch is hij iri anderhalf jaar enorm vooruit gegaan. Je moet hem wel voor honderd procent blijven coa chen, maar hij heeft nu de li chamelijke en mental capacitei ten voor een grote prestatie". Ruska was tevreden toen Adelaar de halve fin'ales bereikte: „Voor mij hoefde er niets meer bij te komen, anders zou de sprong te groot zijn geworden. Als hij straks als tweede of zelfs als kampioen naar Nederland was gekomen, had je kans gehad dat hij een terugslag 'had gekregen. Peter Adelaar heeft het op „grote voet leven" beloond gezien met een bronzen medaille Want ze kennen hem eri dan proberen ze tactische spelletjes met hem uit te halen Hier in het buitenland schrikken ze als ze hem zien en dat is sterk in zijn voordeel". Indrukwekkend De manier waarop Adelaar met diverse gerenommeerde tegen standers afrekende was indruk wekkend genoeg. Het waren achtereenvolgens Decleve (Fr.) met een houdgreep, de West duitser Otto (op beslissing) en de Joegoslaaf Milovanovlc (wa- za-ari). In de poule finale ver loor de Amsterdammer super- zwaargewicnt op beslissing van de sterk op Ajax-doelman Heinz Stuy gelijkende Brit Remfry, doch kwam via de herkansing onstuitbaar terug. Niemand minder dan de gevrees de en aanzienlijk in gewicht toe genomen Givi Onasjvili, vorig jaar in de Olympische eindstrijd tegenstander van Wim Ruska, moest het ontgelden. De ver vaarlijk ogende Rus werkte zich halverwege de partij in een houdgreep, waaruit hij, door zich naar de rand van de mat te wurmen trachtte te ontko men, bij het verslepen van de mensenberg werd de positie van de Nederlander er niet gunsti ger op, maar hij hield het. Adelaar: „De arm van Onasjvili kwam vrij waardoor hij nog haast los kon komen. Maar goed, ik was er. Ik nad er nooit meer op gerekend, In de nacht van dinsdag op woensdag had ik nog ruim 39 graden koorts en ik heb nog steeds last van mijn darmen". Tegen de Spanjaard Ojeda was het in de halve finale snel afge lopen. Reeds dadelijk kreeg Pe ter Adelaar enkele technieken tegen en na een minuut raakte hij beklemd iri een houdgreep, die Ojeda tot laaiend enthou siasme van het publiek de volle dertig seconden aanhield. Het bleef dus brons. Voor Adelaar en Ruska echter met een gouden randje, omdat Coach Wim Ruska kan tevreden zijn over zijn pupillen het de eerste stap is op de weg naar nog grotere successen. Uitstekend De medaille van Peter Adelaar en verscheidene andere goede pres taties op de eerste dag van de Europese judokampioenschappen in Madrid hebben aangetoond dat de achterstand van Neder land internationaal niet zo groot is als werd aangenomen. De meeste pupillen van Wim Ruska draaiden uitstekend mee, kwa men redelijk ver of werden uit- gescnakeld door sterke tegen standers. Vincent Boot, de 28-jarige sport schoolhouder uit Zwolle, lootte een sterke groep en verloor van de latere winnaar Starbrook. In de finale van de herkansing liet de Rus Evgeni Solodoechin, een bekend prijsvechter, hem hoog door de lucht zeilen. „Goed dat ik een parachute bij me had", aldus Boot. Middengewicht Adri van Polanen trof het niet iri zijn tweede par tij te moeten aantreden tegen de Engelsman Brian Jacks, de Europees kampioen van 1970. Van Polanen: „Hij was echt veel beter". Jacks werd geen groepswinnaar, waardoor er voor de Leidenaar geen' herkan sing was weggelegd. Routinier Martin Poglajen werd door een spierscheuring uit de strijd ge worpen. In het zwaargewicht drong de Limburger Peters nog wel tot de hrkansing door, maar werd daarin ondubbelzin nig geworpen door de Westduit ser Beilfuss. Wim Ruska was echter meer dan tevreden. Zijn pupillen waren niet afgegaan, zoals hij zelf pes simistisch had voorspeld. Rus ka: „Vooral de mentaliteit is goed. Ze komen lekker fel de mat op en als er dan eens een verliest, och, Ik werk met deze jongens nu vier ft vijf maanden en dan 'kan je niet alles ineens hebben. Ik ben vooral blij dat de sfeer goed is. Dat is in het verleden wel anders geweest". In het laatste gevecht van gister avond veroverde Santiago Oje da. de Spanjaard, die Adelaar in de halve finales uitschakelde, ae titel bij de zwaargewichten. Hij versloeg de Brit Keith Rem- frey op beslissing. De medailleverdeling per land ziet er als volgt uit, resp. goud, zilver en brons: Gr. Brittannië Frankrijk Spanje Rusland Oost-Duitsland Nederland 1 2 0 1 1 0 1 0 0 0 4 0 0 1 00 1 MIJDRECHT De oranje leiders trui van de 22ste Olympia's ronde door Nederland zal van daag in de eerste etappe van Amsterdam naar Dongen (159 km) -de frêle schouders van Arie Hassink sieren. De talentvolle coureur uit het Gelderse Neede, die eens aspiraties had om be roepsrenner te worden, versloeg op de smalle polderweggetjes tussen Mijdrecht en Vlnkeveen, waar de wind vrij spel had, de gehele karavaan. Ook Fedor den Hertog die eens een ge vreesd tljdrltspeciallst was, en de bekende tempobeulen Gerrie Kneteman, Cees Priem en Frits Schür werden door Arie Hassink genadeloos naar de achterhoede gereden. Met ruim een minuut achterstand zal de grote favo riet voor Olympia's ronde, Fe dor den Hertog, vandaag naar Dongen moeten fietsen. Na afloop van Olympia's proloog, een tijdrit over 13 km, toonde Arie Hassink zich niet verbaasd over zijn prestatie. Zonder ster allure analyseerde de eenvou dige coureur uit Neede zijn voortreffelijke prestatie (16.28 minuten). „In de ronde van Mallorca heb ik me goed kunnen voorbereiden op Olympia's tour. Ik voel dat ik in een goede conditie ben en dat zal ik in de komende dagen bewijzen. Als mijn ploegleider, Hermann Krott, vanavond in het hotel vraagt of ik kopman wil worden van de Amstel-ploeg dan zal ik niet opstaan. Een tijd rit winnen zegt mij niets. Als ik morgen of vandaag de slag mis en in de tweede waaier bin nenkom, dan zit de kopman achter in de uitslagenlijst. Wat zegt mij een overwinning." Arie Hassink krijgt de leiderstrui om de schouders Madrileense uitslagen Miulrlrl —Dp oerslo ullsliigcn van het toernooi om de Euro pese Judokamploenschappen, dat Bisteren In Madrid Is be gonnen. lulden: nRCwicht k n. m ropocs kom- (Ned) versl. Muzajev (SU) versl. Henzei (Ned) met verwurging Poule b, eerste ronde: Boot (Ned) versl. Novak (Tsj. SI) op besllsslne. Tweede ronde: Lïndhe (Zwc) Poters (Ned) versl. Arlo (Flnl) op beslissing. Tweede Ronde: Ojeda (Sp) versl. Peters met waza-arl. Poule b. eerste ronde: Adelaar (Ned) versl. Decle- houdgrecp ur beslisslng. Derde rond Adeluar Polanen (Ned) Is uitge lid. herkansing van poule n: (Old op beslissing Finale herkansing poule li: I-onk verslaat Sznbe (Hong). Halve tlnulcs Auffruy Look en Goguluurl Rouge (Fra) verslaat Imman (Gb) met lppon. Finale herkansing poule n: Vlooznjev (Su> verslaat Imman op beslissing. Finales van poule b: Starbrook (Gb) verslaat Solo- docchln (Su) op beslissing. Derde ronde herkansing van poule b: Boot (Nod) verslaat Tejcra (Spa) op beslissing. Finale herkansing poule b: Solodoechin verslaat Boot met lppon (schouderworp). Halve finale» Rouge - Solodoechli brook Moesajev, Ojeda (Spa) rudzc (Su). Derde rondi BeVlfuss (Wi (Ned) mei worp). Finale herku Josjnrartzi' v Finale van Remfry (Gb (Ned) op beslissing i Star- t Beilfuss. Adelaar verslaat Onasjvili m (houdsgreep). males: Adelaar en Remfry .n Goglluurl (Su). beslissing Auffruy. Halve fin, Rouge (F van Solodoechin (St Starbrook (C houdgreep) Int op beslissing Moeznjev i specialiteit: de tijdrit Borst Arie Hassink, die vorig jaar in het Brabantse Mill ook de tijdrit van Olympia's ronde won, zei verder: „Voor de start vo*lde ik mij niet zo lekker. Ik had pijn in de borst. Dokter Rozijn heeft mij een pilletje gegeven en toen voelde ik mij Ineens veel beter. In de ronde van Mallorca heb ik teveel aan mijn stuur moeten trekken en had daardoor last gekregen van mijn borstspieren. De tijdrito verwinning heeft mijn zelfver trouwen wel gesterkt. Nu ik de bergen op Mallorca heb gezien en ook daar over heen ben ge komen, vrees lk de heuvels van Limburg niet meer." De grote favoriet voor de eindze ge. Fedor den Hertog, voelde zich een verslagen man. De coureur uit Ermelo, goed in tijd rijden, maar de laatste tijd ook goed in het zoeken naar verontschuldigingen, was min der tevreden over zijn prestatie (17.26 minuten). Evenals zijn ploegleider Piet Liebregts. „Fe dor had de juiste cadans niet. Na een kilometer zag ik al dat Fedor een slechte tijdrit zou rij den, het ging allemaal te stroef. Fedors benen kwamen nauwe lijks rond. Alleen in de laatste vier kilometers heeft hij zijn bijnaam „tempobeul" eer aan gedaan. De achterstand op Arie Hassink, was toen echter al te groot". Aldus de ploegleider van Frisol die zich na afloop helemaal niet gelukkig voelde met de matige prestaties van zijn ploeg. Want ook Cees Priem, die na de 22ste Olym pia's ronde professional zal wor den, werd door Arie Hassink op achterstand gereden. Indruk De zege van de frêle coureur uit Neede had bij de andere ploe gen toch indruk gemaakt. Arie Hassink was als een raket door de winderige polder van Mij drecht geschoten. Geen van de coureurs had zijn tempo kunnen volgen. Amslel-ploegleider Her man Krott, vorig jaar nog de grote baas van Fedor den Her tog, kon zijn ogen nauwelijks geloven, toen de wijzer op de kilometerteller in zijn volgauto 60 aanwees. Arie Hassink ver slapte niet. Constant bleef hij de pedalen geselen. De wind voor of achter maakte voor hem niets uit. Door zijn ijzersterke mentaliteit, zijn kracht in zijn benen en zijn conditie ging alles voor de wind. Als een ranke zeilboot vloog Arie Hassink langs de Vinkevcense plassen in de richting van de fi nish in Mijdrecht, waar enkele duizenden toeschouwers het wie lerspektakel volgden. Na 16.28 minuten kwam Hassink over de streep. De eerste dertien kilo meter van de ruim 1150 km lan ge Olympia's tour waren voor Arie Hassink een groot succes geworden. Zijn overwinning ha paniek gezaaid bij de concurre rende ploegen. Alleen de ploeg van Ketting-Didam behoef) zich geen zorgen te maken. Vijf Ket ting-rijders, Roy Schuiten, Jan Aling, Frits Schür, Piet van Katwijk en Adrie van der Hoek vormden een goede „schakel" en eindigden bij de eerste tien aankomenden. Arie Hassinks streekgenoot, Al- bert Scheffer (Zelhem) die in het winterseizoen een cyclo- crosser van wereldformaat is, toonde zijn dure klasse als wiel renner. Ook in de tijdrit bewees hij dat hij meer kan dan alleen maar veldrijden. Met een eer volle zestiende plaats, nog vóór Cees Priem (19e) en Henk Pop- pe (24ste) kon de veldrijder uit Zelhem tevreden zijn. De uitslag van de eerste etappe van Olympia's ronde van Ne derland: een tijdrit over 13 km in Mijdrecht, luidt: SchUr (KET) 17.13. 9. Vnn Katwijk (Kot) 17.10. 10. Van dor Hoek (K.-l) 17.10, 11. Den Hertog (Frl) 17.10. 12. Groen (Cab) 17.17. 13. Van Dongen (Cab) 17.18. 14. Lannoo (B) 17.20, 16. Bakker (Ams) 17.22. 10. Scheffer (Ket) 17.23, 17. Van Hclvnlrt (Cnb) 17.24. 18. Moore (Eng) 17.24, 19. Priem (Frl) 17,24, 20. Möhmnnn (Ams) 17,26, 24. Poppc, 17.30, 26. Ilenk Pn.nk (Schevcnlngen) 17.31. 26, And van der Spiegel (Den Haag) 17.32, 27, Van Steenis. 17.33. 48, Vnr Trlgt, (Hlllegom) 17.50, 72. Van To (Poeldijk) 18.13. 94. Vnn Loeuwei (Zoe mude) 18.29. Rouge wint op beslissing van Starbrook Zwiiiirgawlrht Halve finales: Romfrey (Gb) wint op beslis sing van Nlsjradze (Su). Ojeda (Sp) wlni door lppon houdgreep) van Adeluar (Ned). DEN HAAG De (uchtcommis sie van de KNVB heeft de vol gende straffen uitgesproken: AZ'<»7: AZ 'i!7. Ph. Slapper, Ingaande 10 mei 1973 uitgesloten voor één bindende wedstrijd, alsmede een geldboete op gelegd van 160,-, bovendien In de gelegenheid gesteld verweer te voe ren togen de overweging van de com- lljke straf van een bindende wed strijd, hem 12 oktober 1972 opgelegd In de strafzaak AZ'67—FC Ainster- FC DEN HAAG: gaande 10 mei 1973, ultgesiol één bindende wedstrijd, ah luwehund, In gesloten voor alsmede voor itrljd voorwaarde- 150,-. N.A.C.: op 10 n >1 1973 een voorwnnrde- 1 opgelegd vnn 1000,- proeftljd vnn een jaar. l7jdrn7,.rnknnllafloop van da wdatlrl, NAC-KC I>n Haag. <1rl. H april 1117:1 Wim Luiten kandidaat hoge functie bij EJU MADRID Wim Luiten, tech nisch directeur van de Budo Bond Nederland, is één van de kandidaten voor de functie van secretaris-generaal van de Eu ropese Judo Unie. Het congres van de EJU zal morgen in Ma drid zijn keuze maken uit de kandidaten Daudrenne (Frank rijk), Vetter (West-Duitsland) en Luiten (Nederland). De post van secretaris-gene raal van de EJU is momenteel niet bezet. De fransman Bon net Maury, een der voorman nen van het judo in Europa, overleed twee jaar geleden en kreeg geen onmiddelijke opvol ger. De Nederlandse dokter Ankersmit maakt een kans voorzitter van de medische commissie van de EJU te den. Wim Luyten kandidaat hoge functie bij EJU

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15