Weg naar school voor kinderen vaak onveilig Dienstweigeraars gaan helpen in bossen £eidbc0ouaont Schijndode man ontsnapt aan sectie WONINGINRICHTERS EN GARAGES VERWERPEN KLANTENVOORWAARDE Enquête Ver. Bescherming Voetgangers: Kinder centra door rijk financieren Goed idee beloond met tien mille VRIJDAG 11 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Doordat ruim zestig procent van alle Nederlandse scholen voor basis- en buitengewoon lager onderwijs een on veilige omgeving heeft, gebeurt de helft van alle ongelukken waar schoolkinderen bij zijn betrokken onderweg van en naar school. De onveiligheid wordt voor een zeer groot deel bepaald door het ontbreken van behoorlijke trottoirs rond de schoolge bouwen. Meer dan de helft van de slachtof fers onder de schoolkinderen was dan ook te voet of met de step. Dertig procent be reed een fiets. Voorts werd ongeveer drie kwart tijdens het ongeluk niet begeleid door een volwassene, hoewel de leeftijd van de kinderen (een derde van hen was jonger dan acht jaar) dit vereiste. Dit zijn enkele van de belangrijkste resulta ten van een grote enquête die het vorig jaar door de Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers in ons land is ge houden. In de enquête, die zich vooral op de veiligheid in de omgeving van scholen heeft gericht is voorts naar voren gekomen dat de Nederlandse leerlingen bij tachtig procent van alle scholen gevaarlijke kruis punten en grote verkeerswegen of drukke straten moeten oversteken. Bij de helft van alle oversteekplaatsen bleek geen en kele veiligheidsmaatregel voor de jeugd te zijn getroffen. Volgens de Nederlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers is ook de situatie rond de schoolverkeersbrigadiers lang niet af doende geregeld. De enquête heeft uitgewe zen dat 30 procent van hen niet door de politie is opgeleid, eveneens dertig procent van hen niet is verzekerd en nog eens een derde deel geen oranje fluorescerende jas draagt. De vereniging voegt daar nog aan toe, dat de overheid meer zou moeten doen om te komen tot het aanstellen van meer volwassen verkeersbrigadiers. Ouders schoolkinderen zouden hiervoor ingezet kunnen worden. De overheid zou dit, vol gens een zegsman van de vereniging, moe ten bevorderen door het instellen van gel delijke tegemoetkomingen. In een commentaar op de enquête, die is vergezeld van een boek waarin Zweeds model maatregelen worden voorge steld om de veiligheid van de voetgangers te bevorderen, stelt de Nederlandse Ver eniging Bescherming Voetgangers dat het onmogelijk is om de kinderen aan het keer aan te passen. Men zal dan ook ten bewerkstelligen dat het verkeer het kind wordt aangepast. Alleen op strikt „kinder-vrije" gebieden als autosnelwegen zal het verkeer daar geen rekening hoeven te houden. In ieder geval zou dat wel in de woonwijken en schoolomgevingen moeten gebeuren. i m Vv j Prins Bernhard en minister Udink lieten zich gisteren in München uitgebreid informeren over de Trans rapideen nieuw vervoermiddel van de Kraus- Maffei-fabriek in die stad. De Transrapid heeft een magneet-zweef systeem, waarvoor ook DAF grote belangstelling heeft. Broer en zus in beek verdronken (Van een onzer verslaggevers) BUURSE De 19-jarige Aneta Krein Rot en haar 15-jarige broer Alfons zijn gisteravond om half acht in de Buurserbeek te Buurse. bij Haaksbergen, verdronken. Met hun zusje Bernadette waren zij langs de beek aan het wan delen toen Alfons uitgleed en in het water terecht kwam. Dat was juist beneden een stuw waar het water snel stroomt en de bodem tot drie meter diep heeft uitgesleten. De jongen kon niet zwemmen, en verdween meteen onder water. Zijn zus Aneta, die ook de zwemkunst niet machtig was, sprong haar broer meteen na, maar ver dween eveneens onder water. Bernadette kon niet anders doen dan bij een café, een kilometer verderop, hulp te gaan halen. Enkele mannen gingen meteen met haar mee en sprongen bij de stuw in het water. Het glukte hen bijna meteen Aneta te vin den, die bleek te zijn verdron ken. Het stoffelijk overschot van Alfons werd door de dreg gende politie en brandweer 's avonds om kwart over tien ge vonden. Mijnwerkers in Schotland opgesloten FIFE In de mijn Seafleld pin net Schotse district Fife heeft zich gisteravond op 500 meter diepte een Instorting voorge daan waardoor acht mijnwer kers van de buitenwereld wer den afgesloten. Na zes uur ploeteren in de nacht van donderdag op vrijdag heb ben reddingsploegen twee van de Ingeslotenen kunnen redden. Een mijnwerker is om het leven gekomen, vermoedelijk door neervallend gesteente. Een woordvoerder van de Seafield- mijn heeft verklaard g hoop te hebben dat de overige 5 kunnen worden gered. DEN HAAG Dde kans bestaat, dat binnenkort door het ministe rie- van Defensie enkele tiental len erkende gewentnsbezwaren zullen worden ingezet bij het herstellen van de schade die door de november- en april- storm werd aangericht, waarbij miljoenen bomen werden geveld of beschadigd. Het gaat om gewetensbezwaar den, die nong geen (definitieve) tewerkstelling in de vervangen de burgerdienst hebben kunnen krijgen. De circa 180 erkende gewetensbezwaaden die momen teel thuis achten op plaatsing of tijdelijk werkzaam zijn bij het rijksarchief, hebben vandaag een brief gekregen van het mi nisterie van Defensie, waain ge vraagd wordt of zij bereid zijn te helpen bij het verwijderen van de beschadigde houtopstan den. Als die bereidheid bestaat, zal een proef worden genomen met vier ploegen van negen man, die na een speciale keu ring door staatsbosbeheer en een korte opleiding zelfstandig aan de herstelwerkzaamheden zullen kunnen deelnemen. Wan neer de proef slaagt zal het aantal kunnen wo rden uitge breid. Maatschappelijke organisaties: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De organisaties op maatschappelijk terrein zijn van mening, dat de landelijke overheid de financiering zal moeten gaan dragen, geheel of gedeeltelijk, van kindercentra zoals peuterspeelzalen, kinder dagverblijven, crèches en dag verblijven in bedrijven. Tot nu toe subsidieert de overheid slechts centra ,,voor kinderen in bedreigde situaties" zoals medi sche kinderdagverblijven en verblijven voor gehandicapten, en voor andere centra moet de financiering komen uit ouderbij dragen. Volgens de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn moeten opvangmogelijk heden voor iedereen financieel bereikbaar zijn. Verscheidene gemeenten hebben eigen subsidiëring en verorde ningen voor kindercentra. Daar in is echter geen eenvormig heid, ook omdat er veel ver schillende vormen van kinder centra bestaan. In deo ntwikke- ling van de kindercentra is sprake van een zeker „wild groei". Het ministerie van CRM heeft een regeling toegezegd, waarin het voorkomen van on verantwoorde centra een be langrijk punt ls. Franse Rolls Royce fabrieken verkocht LONDEN (AP) De Rolls-Royce autofabrieken zijn gisteren verkocht tij dens een aandelenveiling waarbij geboden werd door kleine Investeerders die nooit een Rolls-Royce zullen kunnen betalen en grote institutionele inves teerders, waarvan de di- rektle meestal al in een Rolls rondrijdt. De Rothschild handelsbank ln Londen zei, dat hij meer dan 18.000 aanmel dingen voor aandelen in de fabriek had ontvangen, waarvan een deel zal worden afgewezen. De vraagprijs voor Rolls was 285 miljoen gulden. De biedingen liepen op tot 348 miljoen gulden. De autofabrieken van Rolls Royse worden verkocht omdat de moedermaat schappij in 1971 ineen stortte, voornamelijk als gevolg van moeilijkheden in de vliegtuigmotoren sektor. -Hot-line" Palestijnen en Libanezen DAMASCUS De Libanese auto riteiten en Palestijnse leiders ln Libanon hebben afgesproken een directe telefoonverbinding tussen hun respectieve hoofd kwartieren te installeren. Hassan Sabry el Kholy, de per soonlijke afgezant van president Sadat verklaarde dat deze af spraak een onderdeel vormt van een zeven onderdelen tellende overeenkomst die tussen de twee partijen is gesloten. Zo zal een uit Libanezen en Palestij nen bestaand „hoog comité" worden gevormd. Gemengde subcomissies krijgen radiozen ders om het hoge Comité on middellijk van de ontwikkelin gen op de hoogte te kunnen stel len. Verdere punten uit het ak koord zijn: de strijdkrachten van beide partij en moeten gescheiden gehouden worden om verdere incidenten te vermijden: Het staken van lucht- en artillerie-aanvallen; stopzetting van de propaganda oorlog; instandhouding van het bestand. Mr. K. G. de Vries Kamerlid PvdA DEN HAAG Tot lid van de Tweede Kamer voor de PvdA is benoemd mr. K. G. de Vries uit Pijnacker. Hij volgt dr. Klein op, die staatssecretaris wordt in het nieuwe kabinet. De heer De Vries is co-assistent aan de Erasmus-universiteit in Rotterdam, en was enkele jaren raadslid van Delft. De installa tie van mr. De Vries vindt plaats op 28 mei. Hij zal zich gaan bezighouden met justitie, binnenlandse en milieu-zaken. kernpi roeven CANBERRA (AP De Australi sche opperrechter, Sir Garfield Barwick zal zitting nemen als een der 16 rechters van het in- terntaionale hof van justitie wanneer de Australische klacht wordt behandeld over de Franse kernproeven in de komende week. De inister van justitie, se nator Lionel Murphy, zal de au- stralische zaak aanhangig ma ken en verdedigen. Ter gelegenheid van de jaarvergadering van de Inter national Fashion Council in Amsterdam toonde de ont werper Wooz Lutz onder meer deze modellen. Ruime flanellen pantalons worden gecompleteerd met sportieve shirts in effen en ruit. MODE IN FLANEL VOOR DE MAN VAN 1974 Wooz Lutz (op de voorgrond zittend) draagt zijn eigen mode. Ook hier weer flanellen pantalons. Vesten in blokken, ruiten en strepen zijn niet alleen voor de vrije tijd, maar ook heel geslaagd voor overdag. Ons sterkeparlement DE KREET IS VAN VAN MIERLO: nu wordt het pas leuk in de Tweede Kamer, want het is het parlement dat beslissen gaat over het wel en wee van het kabinet-Den Uyl. Hoewel de politieke leider van D'66 dit argument best gebruiken kon als neven-verklaring voor zijn verstek laten gaan in de regerings ploeg, bevat het een kern van waarheid. Niet alleen de oppositie en andere niet in de regering vertegenwoordigde fracties staan zonder bindingen t.o.v. Den Uyl c.s.; de beroemde term „gedogen" spreekt boekdelen over de standpuntbepaling van fracties die de „witte rand" moesten leveren en wie tussen de regels door leest, mag ont dekken dat in de fracties van de „linkse drie" ook uiteenlopend ge dacht wordt over de vraag in hoeverre van hen uit gezien het kabi net-Den Uyl een parlementair karakter heeft. In de zestiger jaren kenden we een kabinet van „sterke mannen". Volgens Van Mierlo begint in 1973 een ronde met een „sterk parle ment" of althans een parlement met een sterke positie. We helpen het hopen, maar... WE ZIJN NIET ZO ZEKER ERVAN dat het kabinet-Den Uyl op het Binnenhof een sterk parlement zal ontmoeten. Er zijn heel wat volksvertegenwoordigers die zich nog waar moeten maken en er zijn diverse fracties die zich vertrouwd moeten maken met een bij- zonder-ingewikkelde politieke constellatie, waarbij ze helemaal niet zeker zijn van de politieke gevoelens in hun achterban. Onder meer premier Den' Uyl heeft al gerept over Statenverkiezingen die in 1974 mogelijk een belangrijke politieke graadmeter kunnen worden. Een graadmeter alleen ten opzichte van het beleid van de nieuwe regering? Of ook over de manier waarop de Tweede Kamer zijn aandeel in de wetgevende arbeid gaat leveren? Er zullen maar weinig politici ontkennen, dat voorlopig de duidelijke oppositie in de Kamer meer op rozen zit dan degenen die moeten zorgen dat het kabinet-Den Uyl van de grond komt. BELANGRIJKER NOG dan wat er in de Kamer gebeuren gaat, vin den we de ontwikkelingen welke zich verder in ons partijwezen zui len voltrekken. Natuurlijk denken we dan in de eerste plaats aan de confessionele partijen, maar ook aan de „linkse drie" en D.S.'70. En het zal ons benieuwen of het hierbij de Kamerfracties zijn welke de eerste viool gaan spelen, dan wel partijkaders, rechtstreeks namens de achterban. LISSABON (AP De 37-jarige doodgewaande metselaar, Joao da Silva, is gisteren terugge keerd naar zijn woonplaats in het voorstadje Samouco ten zui deed daar het afschuwelijke re laas avan een nacht die hij ln het lijkenhuisje van het Sao Jose ziekenhuis doorbracht. Als bewijs droeg Joao nog een plas tic armband waarop nummer 11445 stond. Het ziekenhuis ge bruikte deze armbanden voor voorlopige identifikatic. Da Silva, die aan aanvallen van epilepsie lijdt, viel dinsdag in de buurt van Montijo weer. Het volgende dat hij zich kon herin neren was, dat hij zich in een verduisterde kamer bevond met slechts een rode veiligheidslamp in het plafond. Hij lag uitgc- strekto nder een wit laken op DEN HAAG (ANP) De BOVAG (garagebedrij ven) en de organisatie van woninginrichters heb ben hun leden het dringende advies gegeven de „consumentenvoorwaarden" van de Consumen tenbond niet te aanvaarden. Zij hebben de leden gevraagd hun eigen leverings- en betalingsvoor waarden te handhaven. De reactie van de Consu mentenbond is: „Hieruit blijkt hoe slecht deze voorwaarden voor de consument zijn." De Consumentenbond heeft alle kopers in Neder land opgeroepen voortaan uitsluitend te kopen op basis van de door haar opgestelde „consumenten- voorwaarden". De voorwaarden die de handel gebruikt zijn dikwijls zeer ongunstig voor de con sument, aldus de bond. Zij stelt exemplaren van haar voorwaarden voor ieder gratis ter beschik king. Als een bedrijf weigert op onze en uw voorwaarden te verkopen ga dan naar een ander bedrijf, zo luidt het advies van de consumentenorganisatie. Deze wijst er op dot garages niet verplicht zijn de BOVAG-voorwaarden toe te passen. Volgens de Consumentenbond zijn de eerste reac ties van leden en niet-leden zo, dat winkeliers en leveranciers de „consumentenvoorwaarden" moe ten gaan toepassen, als ze nog iets willen verko pen. - De grote brand in de houthandel William Pont in Zaandam waarbij twintig werknemers gisteren ternauwernood uit de vuurzee konden worden gered, heeft voor 1 tot 2 miljoen schade aangericht. Twee houtloodsen gingen gedeeltelijk verloren. Meer dan 700 vierkante meter hardhout werd een prooi van de vlammen, terwijl ook enkele gasflessen explodeerden. een bed, dat hem ongewoon hard voorkwam. Om hem heen onderscheidde hij zeven of acht personen, die ook al met witte lakens waren bedekt. Hij veron derstelde dat hij in een ufdeling vun het ziekenhuis van Montijo terecht was gekomen. De stilte was ungstaanjngond, hij hoorde geen ademhalen, geen gezucht en gekreun. Zijn sokken en schoenen waren naast hem neergelegd. Zijn rechterbrock- spijp was afgescheurd, maar zijn overhemd had hij nog aan. Toen hij rechtop ging zitten, ont dekte hij dat zijn bed van steen was: bovendien wozs het wijc- woon hoog. Op dat moment be sefte hij dat de undere patiën ten dood waren. In het ziekenhuis van Montijo aan de zuidelijke oever van de Taag, had men gedacht dat da Silva dood was. Zijn lichuam werd naur het lijkenhuisje vun het San Jose ziekenhuis, in Lis sabon gebracht, vermoedelijk voor sektie. ALMELO (ANP) Naaimachine- monteur P.J. Bosch van de ko ninklijke textielfabriken Nijvcr- dal-Ten Cate heeft voor een se rie Ideeën een beloning van 10.000 gulden belastingvrij ont vangen. Voor NIJverdal-Ten Cate is dit de grootste beloning die ooit ls uitgereikt. De indeeën hadden betrekking op een produktlelijn, waardoor de efficiency kon worden verhoogd en een aanzienlijke kostenbe sparing optrad. Protest ELDO- personeel tegen stopzetten Europa-raket Parijs Het personeel van de ELDO, de Europese organisatie voor de ontwikkeling van een raket, heeft gisteren scherpe kritiek geleverd op het stopzet ten van do programma's van de Europa 2 en Europa 3. Als oor zaak voor het falen van deze onderneming zien zij het ontbre ken van een ware Europese geest bijde deelnemende landen. In een communiqué zegt het per soneel in Europa geloofd te heb ben en hun beste krachten te hebben gegeven aan deze onder neming. Het mislukken van het programma is duidelijk een „politieke mislukking" dit voortvloeit uit de onmacht va| de leden-landen, een gemeen schappelijk doel op te stellen et daar in getrouwe samenwerkinj naar te blijven streven. Het personeel verzet zich tegen dj manier waarop de zaak aan htj publiek is voorgesteld, namelijl dat het een technische misluk' king zou zijn, waardoor hun paciteiten in een kwaad licH worden gesteld.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13