S3 Roof AMRO-bank gepleegd door drie Fransen CDU/CSU bedreigd met splitsing HP „Het volledige verhaal van generaalsruzie j'ariifari bij hulshoff' expositie Minder studieuitstel voor dienstplichtigen Dreigend overschot aan leerkrachten CS CS SS" O- a- DE NIEUWE UNIE dHJflENE Zaanse bedrijven I stichten coöperatief uitzendbureau r r 1 1 Na nederlaag Barzel Ambtenaar belastingen aan paal gebonden ONDERDAG 10 MEI 1973 LEIDSE COURANT Zeel minder plaatsingskansen van onze parlementaire redactie iEN HAAG Er dreigt een gi gantisch overschot aan leer krachten voor het kleuter- en basisonderwijs. Over enkele ja ren zullen duizenden kleuterleid- jsters en onderwijzers overbodig 1 zijn. De plaatsingskansen voor studenten van de opleidings scholen voor kleuterleidsters en de pedagogische academies worden dan ook een stuk ongun stiger. en en ander :s een gevolg van de lagere geboortecijfers en het langer blijven werken van leer krachten. zodat er minder nieu welingen voo rvervanging nodig zijn. De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie heeft .vandaag wegen aangegeven om "ihet ..overschot" toch aan werk Je helpen. je vrees voor ontslagen en moei lijke plaatsingen heeft in onder- ijskringen grote onrust veroor- aakt. Zo is het aantal geboor- n eerste aanleg bepalend het bezoek aan kleuter scholen, sterk teruggelopen niemand weet, of de hui dige tendens zich zal voortzet ten. Feit is echter, dat er in 1972 rond 40.000 kinderen min der zijn geboren dan was ver wacht in vroegere voorspellin gen en dat betekent dat er ruim 1400 leidsters minder nodig zijn om de vorig jaar geboren kinde ren over vier jaar op te vangen. Elk jaar treden er 4000 studen ten voor het eerst een oplei dingsschool voor kleuterleidsters binnen... Weliswaar zijn er jaarlijks heel wat leidsters nodig om vertrek- kenden leidsters te vervangen, maar er is een tendens om lan ger. ook na het huwelijk, te blij ven. Het geheel overzien komt de ANOF, samenwerkings orgaan van de algemene, katho lieke en christelijke onderwijs bonden, tot de voorzichtige vorspelling, dat er in 1976 een overschot van 300 k 3700 kleu terleidsters zal zijn. Hierbij is uitgegaan van een gemiddelde klassebezetting van 28 kinderen. Men zou de klassen met vijf zes leerlingen moeten verlagen om het overschot weg te wer ken... De weekbladen puilen ditmaal uit van het kabinet-Den Uyl of van de Watergate-zaak of van bei de. Voor het andere nieuws moet men bijvoorbeeld in Else vier terecht bij een omslagarti kel over „de revolutie op ons bord". We eten niet alleen te veel. maar ook heel anders dan twintig jaar geleden. „We zullen moeten matigen niet alleen in het verbruik van ons milieu en onze grondstoffen, maar ook bij ons dagelijks brood, waarvan ons heden meer gegeven wordt dan wij nodig hebben. Onze vuilnisbakken vol brood zijn de stille getuigen van een bescha mende overvloed". Over de dreigende uittreding van het ho ger personeel uit het NKV. filo sofeert het blad: „Krijgen we straks een witte boorden vakbe weging en een blauwe kielen vakbeweging? De Haagse Post brengt „het com plete verhaal van de generaais- ruzie". Citaat: „wie een door snee zou maken van de land macht, stuit op twee grote stro mingen. Militairen die in Indië vochten of fanatieke KNIL-offi- cieren en ey krijgsgevangenen die elkaar in Neubrandenburg van haver tot gort leerden ken nen. Grote lichtingen die elkaar nu hopeloos voor de voeten lo pen. Als er conflicten zijn, we ten de vriendjes elkaar feilloos te vinden om verenigd tegen de vijand op te trekken. Het klinkt CS overdreven, maar het is zo". Ook een reportage over Belgen, die in het Zeeuwse stadje Sluis hun porno komen halen. „Ze doen of ze elkaar niet zien. maar soms horen we dat er poli tiecommissarissen bij zijn en advocaten, ook een procureur die thuis mensen de cel in jaagt omdat ze sex verkopen, schaft zich hier een harde pornofilm Noord-Holland is ten ruimtelijke en bestuurlijke heksenketel, wordt geconcludeerd. Waarna bisschop Geisen van Roermond ondervraagd wordt over zijn .jeugd. Toen hij 17 was, werd hij zich bewust van de lokroep der menselijke natuur. „Ik ben met mijn vader naar Rolduc gegaan om mijn koffers te pakken. Hij zei: hoe eerder je dan weggaat, hoe beter. „We sjouwden de kof fers naar beneden -en toen ben ik nog eens met de president gaan praten. Die zei: ik zeg het je eerlijk, ik zie het niet. Ik zie het niet als noodzakelijk. Maar als je per se op «taande voet weg wilt, ik hou je niet tegen. Dat was -ergens een koude dou che, toen merkte ik: het wordt geen drama. Het kan. Ik ben ge bleven en het is overgegaan". m^rn m VRIJ WEDWUWD j Vrij Nederland heeft weer een stukje ongerept Nederland ont dekt, dat planologisch verant woord van de kaart wordt ge veegd: het waterland benoorden Amsterdam. Een andere ontdek king is dat de 200 Joegoslavi sche meisj«s, door de kousenfa- briek Danlon te Emmen binnen gehaald, nogal wat onrust zaaien. „De buurt slaat met eni ge wrevel de uitbundigheid van de meisjes gade, de meisjes vinden de bevolking kleinzielig en onverdraagzaam Veel aandacht krijgt de con clusie van de Antwerpse eco noom dr. Winkelmans dat „ne- gen van de tien bedrijven die in Europoort en in het Antwerpse industriegebied zijn gevestigd, net zo goed in de Langstraat of in de Veenkoloniën zouden heb ben kunnen staan:, de aanwe zigheid van de zeehaven is voor hen een aardige bijkomstigheid, meer niet". De Nieuwe Linie heeft een ge sprek met de zangeres zonder naam. Bij wijze van uitzonde ring een wat langer citaat dan gebruikelijk: „Mijn man werkte op 'n bierbrouwerij en er werk te iemand bij hem, die dronk ergC En dan zei mijn man: oh, die was weer niet op zijn werk, de dronk. En toen komt ie op een keer thuis en zegt: hij liep nu met een kruis te koop. Voor vijf gulden. Om aan de drank te komen, he. En toen kreeg ik de koude rilling over me. Ik zeg: wie verkoont nou het kruis voor drank? Iemand die niet gelovig is. die zal hier misschen om la chen. dat ik dit vertel. Maar ik vond dit zo erg. Ik zeg tegen mijn man: je gaat vanmiddag die jongen opzoeken en je koopt dat kruis van hem. hetzelfde wat ie er voor vraagt. Ik vind dit zo erg, met Onze Lieve Heer te koop lopen voor drank. En 's avonds komt hij ermee thuis en dat kruis wil ik voor geen goud missen. Want ik heb altijd het gevoel: toen dat kruis in mijn huis kwam, toen kwamen voor mij de grote successen. Daar kan ik gewoon in geloven". De Groene Amsterdammer inter viewt drs. Lubbers, de nieuwe minister van economische za ken. Aangsvalen over de aange kondigde studie over het totale huurbeleid als basis voor het beleid van dit kabinet, verklaart hij: „Nou, als ik keerpunt-man was, zou ik z/ggen: ik b<#i waar ik wezen moet. Ik ga die studie maker, intussen wordt niet door geliberaliseerd, en het uitgangspunt van de studie is natuurlijk, dat ik gelijk krijg. Ja? dal bedoel ik nou niet ver velend, maar zo ligt de zaak Op de voorplaat van Accent bokst Rudy Lubbers u tegemoet en voorspelt Lubbers senior: „Als hij van Clay wint, zal me dat niet vebazen". Het kamerlid Schakel voorspelt elders dat de antirevolutionaire partij een duistere tijd tegemoet gaat. Dr. Willem Drees sr. is tegen loon aan de huisvrouw voor het ver richten van huishoudelijke werkzaamheden. „Hoe is het mogelijk te menen dat een moe der betaald most worden als zij voor haar eigen kinderen zorgt. Van een onzer verslaggevers ZAANDAM De Zaanse So- L ciale Werkgeverskring, het i Gewestelijk Arbeidsbureau Zaanstreek en de Kamer van Koophandel voor Zaanland hebben de stich ting „Personeelsdienst van de Zaanstreek" opgericht. De personeelsdienst gaat zich bezighouden met het in- en uitlenen van arbeids krachten, het vormen van een arbeidsreservoir voor uitlening op tijdelijke ba sis en gaat een eigen uit zendbureau oprichteen voor kantoor- en administratief personeel. De bedoeling is zonder winstoog merk aan deelnemende bedrijven personeel ter beschikking te i stellen om in hup. tijdelijke ex- I tra personeelsbehoeften te voor zien. Ook zal de stichting het collegiaal uitbesteden en aan- vaarden van opdrachten tussen de deelnemers onderling bëvor- I deren. Het initiatief tot de oprichting van ce stichting werd vorig jaar fe bruari genomen door het instel len van een werkgroep, die de problematiek rond de perso neelsvoorziening in de Zaanse bedrijven moest bestuderen. Het ging er vooral om de pieken en dalen in de bedrijfsvoering op te vangen en de koppelbazen uit te schakelen. Al eerder hebben elf Zaanse me taalbedrijven met een bestand van 1400 werknemers elkaar ge vonden in de afspraak ht on- derling in- en uitlenen van perso neel. alsmede het onderling uit besteden en aanvaarden van op- drachten, te bevorderen. Voor wat betreft kantoor- en ad- 1 ministratief personeel zal de 1 stichting het "Zaans Uitzendbu reau" overnemen. De Zaanse be drijven .zullen dan ook vanaf 1 september hun uitzendkrachten uitsluitend van Het Zaans Uit zendbureau betrekken. Het in coöperatief verband en zonder winstoogmerk deelne men aan uitzendactiviteiten vr.n de stichting levert flinke bespa ringen op voor de bedrijven, omdat de tarieven lager kunnen zijn, dan thans door andere uit zendbureaus worden berekend. AMSTERDAM (ANP) De bank roof, gistermorgen in Amster dam, is gepleegd door drie Fransen, te weten de 29-jarige metselaar Guiseppe P P., de 34-jarige tegelzetter Adrien A. uit Marseille en de 35-jarige Pierre F F uit Corsica. Adrien A. ligt in het ziekenhuis met een schotwond vlak onder het hart. De overval is in Marseille door Guiseppe en Adrien beraamd. In Parijs voegde Pierre zich bij het gezelschap. Het drietal kocht er drie pistolen en aari- veerde op 3 mei in Rotterdam per trein. Een ,dag later kwa men zij naar Amsterdam, waar ze gedurende enige dagen het fi liaal van de Amrobank aan het Valeriusplein observeerden. Dinsdagavond stalen zij een Fiat 124, waarmee gisterochtend de overval werd gepleegd. Al direct na de overval, die 45.000 gulden aan Nederlands geld en een onbekend bedrag aan vreemde valuta opleverde, kre gen de drie te maken met de politie. Na een wilde achtervol ging door Amsterdam-zuid reed de Fiat voor het Hiltonhotel te gen een personenbusje stuk. De drie holden met achterlating van het geld in de auto op het gras voor het Hilton naar het hotel en sommeerden een wach tende taxichauffeur hen te ver voeren. Die koos met de sleutel tjes van de auto het hazepad. Twee mannen stapten in de auto, terwijl de derde Hilton in- holde, bij de kapper in een stoel plofte en zei „scheren". Zijn makkers waren intussen uit de auto gestapt en ook naar de hoofdingang gelopen, waar zij hun handen ia de lucht staken met hun pistolen erin. De poli- tie-agent die toeliep om hen te arresteren, kreeg echter een pi stool in zijn buik gedrukt. Zijn collega loste toen onmiddellijk een gericht schot en de rovers renden het Hilton hotel in, waar ook schoten vielen. Daardoor raakte de Israëliër J Etak (23) gewond. Bij een zij uitgang werden de twee Fran sen gearresteerd. Toen bleek ook Adrien gewond te zijn. Inmiddels was de kapper op het horen van de herrie bij de in gang maar niet aan het scheren begonnen en gevlucht. Zijn „klant" werd in de scheerstoel door een politieman aangehou den. Hij was toen niet gewa pend. Door de consternatie die rond het Twee verschrikte kamermeisjes verlaten onder politiegeleide het Hiltonhotel te Amsterdam na de opwindende inval van drie voor de politie vluchtende bankrovers. Aanvankelijk dacht men dat de meisjes gegijzeld waren. hele gebeuren ontstond, had de Amsterdamse politie niet direct door dat alle drie de overvallers al gepakt waren. Daarom duur de het „beleg" van het hotel nog tot het middaguur. r IIWl L een internationaal begrip voor. een bizondere meubelkollektie. Komfortabel. luxueus en funktioneel Bij Hulshoff maakt U er kennis mee. Van 18 april t/m 12 mei a.s. maken wij graag ruimte voor de Artifort expositie. U ontmoet erde nieuwste modéllen De expositie Artifort bij Hulshoff is een must' voor hen die hoge eisen aan het interieur stellen. U bent van harte welkom! uis en Pr prinses in Sovjet-Unie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus zijn vandaag van Schiphol vertrokken voor een vijftiendaagse reis naar de Sow- jet-Unie. Ze zijn voor de reis uitgenodigd door de Opperste l Sovjet. De prins en prinses zullen Mos- kou. Irkoetsk en Novosibirsk i (Siberië) Tasjkent, Samarkand en Boechara (Oezbekistan). Kiev (Oekraine) en Leningrad besoeken en in totaal zo'n 17.000 kilometer afleggen. Op vrijdag 25 mei is het prinselijk paar weer terug in Nederland. DEN HAAG Dienstplichtigen moeten op 18-jarige leeftijd hun eerste oefeningen beginnen. Stu die-uitstel moet veel minder vaak worden gegeven voor op leidingen, die zijn begonnen na Mindergeboorten dit jaar DEN HAAG (ANP) De daling van het geboorte-overschot in ons land heeft in de eerste maanden van dit jaar aange houden. In januari en februari was het geboorte-overschot twintig procent kleiner dan in de eerste twee maanden van het vorige jaar, zo blijkt uit de jongste CBS-cijfers. Het bedroeg in januari/februari jl iets meer dan 12.000 tegen iets meer dan 15.000 het vorige jaar. het jaar waarin men 17 wordt. Kostwinnerschap en broeder- dienst moeten geen aanleiding meer zijn voor het verlenen van vrijstelling. Dit zijn de voornaamste adviezen van de commissie dienstplicht- beleid aan de minister van de fensie. Het commissie-rapport werd een jaar geleden reeds uit gebracht doch gisteren pas ge publiceerd. De minister heeft zijn standpunt nog niet bepaald, maar in defensiekringen meent men, dat eventuele navolging van de aanbevelingen nog ver scheidene jaren zal duren. De interdepartementale commis sie heeft de afschaffing van het studie-uitstel gekoppeld aan de verlaging van de dienstplichtige leeftijd. De laatste jaren gaan namelijk steeds meer jongeren voortgezet en hoger onderwijs volgen en zo doende komen zij voor de geldende regeling voor uitstel van opkomst voor eerste oefening in aanmerking. Daar door komt een toenemend aan tal jongeren pas na afloop van de hogere studie in dienst, wat voor henzelf en voor de krijgs macht nogal problemen oproept. Om bij afschaffing van het stu die-uitstel het tijdverlies tussen het einde van de studie en de opkomst in militaire dienst zo veel mogelijk te beperken, moet volgens de commissie de dienst plichtige leeftijd tot 18 jaar wor den verlaagd. Op deze leeftijd heeft men in het algemeen n voortgezette opleiding voh Zou dit niet het geval zijn. uan is het de bedoeling dat een der gelijke opleiding via uitstel kan worden voltooid. Koningin Juliana heeft een bezoek aan Gelderland ge bracht. onder meer aan t Openluchtmuseum te Arn hem. Daar werd zij toe gezongen door het Urker Kinderkoor onder leiding van accordeonist de heer P. v. d. Zwan. TOULOUSE Een belastingamb tenaar is gisteren voor het ge meentehuis van Toulouse aan een lantaarnpaal vastgebonden. Hij werd gedwongen kleren te dragen met de initialen CID- unati, welke initialen staan voor een kleine groep zakenmensen die al lang tegen de belastingpo- litiek van de Franse regering zijn. Van onze correspondent F. Wennekes. BONN Met zijn aftreden als fractievoorzitter heeft Rainer Barzel de Westduit- se CDU in de ernstigste crisis sedert haar 25-jarige bestaan gestort. Barzel gaf zijn langdurige strijd 'e- gen de steeds toenemende oppositie in eigen gelede ren op, omdat de fractie hem bij de stemming over Westduitslands toetreden tot de Verenigde Naties een beslissende nederlaag had bezorgd. Terwijl Barzel de christendemocratische par lementsleden dringend had verzocht bij de behande ling van dit thema in de Bondsdag samen met de regeringspartijen voor het lidmaatschap te stemmen, spraken zich 101 fractiele den tegen en slechts 93 voor hem uit. De volkomen verrassende uitslag over rompelde Barzel zo hard, dat hij lijkbleek werd. In de Bondsrepubliek is men over deze ontwikkeling hoogst be zorgd. omdat de stemming een duidelijke overwinning betekent van de reactionaire vleugel in de christelijke fractie en deze bovendien met een ernstige splitsing bedreigd wordt. De uit slag toont aan, dat de Beierse CSU van Franz Josef Strauss vastbesloten is zijn eigen gezicht te tonen en steeds sterker tegen de meer progressieve CDU te opponeren. Aangezien de CSU een hecht blok van te genstemmers vormde, hebben de tegenstellingen in de ge meenschappelijke fractie een ongeëvenaard hoogtepunt be reikt. Talrijke reacties wijzen er dan ook op, dat er in de frac tie een grote verwarring is uit gebroken en de stemming tot een dieptepunt is gezonken. Ex- kanselier Kurt Georg Kiesinger is voorlopig met de waarneming var het voorzitterschap belast, maar er heerst ook grote one- rlgheld over de vraag wie uit eindelijk de leiding op zich moet nemen. Barzel heeft de fractie tien jaar lang zeer handig geleid en zijn voornaamste ver dienste is het, dat hij er steeds in is geslaagd de gelederen on danks telkens weer optredende wrijvingen gesloten te houden, Een somber kijkende Rainer Barzel (links) tijdens de debatten in d Bondsdag, die een einde maakten aan zijn positie als fractieleide van de CDU/CSVHij wordt, op de foto althans, gesecondeerd doe een al evenmin vrolijk kijkende ex bondskanselier Erhard en ij eveneens vroegere bondskanselier Kiesinger die nu tijdelijk als oppj sitieleider optreedt.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9