Voor Carel honderdste Bergisch is de zege bijna feit Pinksteren begin van vernieuwd Heilig Jaar" Quick Nanny miste sprint SJENG VERSTAPPEN MAG VAN BOKSBOND MEE NAAR BELGRADO KORTE METTEN Spaanse kerk wil af van een heid mef staaf KERK EN WERELD Vrij Katholieken kozen voorzitter NLS BREMAH IN ZORGEN HBS tegen oud-Oranje DONDERDAG 10 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 17 23 Paus Paulus heeft gisteren een „Heilig jaar" uitgeroepen. Hij lieeft dit jaar speciaal gesteld in het teken van de verzoening en gericht op de innerlijke ver nieuwing van de mens. Het ac cent van het Heilig jaar, dat dit jaar begint op Pinksterzon dag, 10 juni, en duurt tot in 1975, zal voor een belangrijk deel liggen op de plaatselijke kerken. De feitelijke duur van het Hei lig Jaar is twee jaar. Iedere bisschoppenconferentie dient een speciale commissie in het leven te roepen, die de lande lijke vieringen moeten voor bereiden. Het Heilig jaar oftewel jubel jaar, dankt zijn ontstaan aan het traditionele jubeljaar der joden, dat om de vijftig jaar niet gezaaid mocht worden, terwijl ieder verruild of ver kocht bezit aan de vorige be zitter of diens eigenaar moest worden teruggegeven en lijfei genen vrijgelaten .moesten worden. De traditie in de ka tholieke kerk dateert van de veertiende eeuw. Sedert de vijftiende eeuw om de vijfen twintig jaar. Het laatste werd in 1950 gehouden. Ter gelegen heid daarvan schonken de Ne derlandse katholieken aan de Heilige stoel een sterke korte- golfzender. In een document, getiteld: ,,De essentiele karakteristieken van het H. Jaar" wordt uitgelegd, dat het van bijzondere beteke nis zal zijn, omdat het samen valt met de tiende verjaardag van de afsluiting van het twee de Vatikaanse concilie, dat be doeld was als een plechtige op roep van de kerk aan al haar leden tot een grondige vernieu wing van de geest, van de structuren en van de pastorale organisatie, zulks ter redding van de wereld. Thuis gebracht In tegenstelling tot eerdere ju beljaren, welker viering eerst in Rome begon, zal de viering van het H. Jaar 1975 beginnen met plechtigheden in de plaat selijke kerken, die tegen het einde uitmonden in Rome De bedoeling van deze procedure is volgens het document te verzekeren, dat het H. Jaar als het ware bij de gelovigen wordt thuis gebracht, teneinde de belangrijkheid van de plaat selijke kerken overeenkomstig het 2e Vatikaanse concilie te onderstrepen en tenslotte om de situatie te vermijden, waar in het een privilege wordt van alle mensen die de reis naar Rome kunnen bekostigen. Het Vatikaanse document be sluit met directieven aan de bisschoppenconferenties voor de organisatie en uitvoe ring.Een van die richtlijnen schrijft voor, dat „zoveel mo gelijk wordt geprobeerd de deelneming te verkrijgen van de gescheiden broeders tenein de hun medewerking te hebben op terreinen van vroomheid, naastenliefde en boete". Een andere richtlijn dringt erop aan, dat op het terrein van ver zoening en vrede ook de me dewerking gezocht wordt van de wijdste sectoren van de menselijke samenleving", in clusief de niet-gelovigen. Innerlijk Samenvattend zegt het docu ment, dat het H. Jaar aan al len gelegenheid wil bieden voor een oprechte reflectie op de basiswaarden van het leven, ge richt op een nieuw zoeken naar Christus. Het accent van het H. Jaar 1975 zal dan ook meer gericht zijn op het inner lijke leven dan op uiterlijke manifestaties. De Spaanse kardinaal Arca- dio Maria Larraona is 86 jaar oud te Rome overleden. Hij werd in december 1959 oor paus Johannes tot kardinaal benoemd en is tot 1971 prefect geweest van de Vaticaanse congregatie voor de riten. Praktisch alle grote kerken in Zuid-Afrika hebben tussen 1960 en 1970 een spectaculaire groei doorgemaakt. Van de 21.402.470 inwoners zijn er 15.796.590 christen. Het aantal Afrikanen van de katholieke kerk is er met zesenzeventig procent gestegen tot 1.329.980. Vooral vanwege de toegeno men immigratie is het aantal blanke katholieke toegenomen van 192.234 naar 304.840. De kardinaal-primaat van Chili, aartsbisschop dr. Raul Silva Henriquez van Santiago heeft de Chileense bevolking opgeroepen af te zien van wraak en op te houden met de gewelddadigheden „die sinds enige tijd de samenleving in ons geliefde vaderland ver scheuren". Kardinaal Silva verzocht de Chileense katho- ter verkrijging van de ernstig bedreigde sociale vrede". Op 14 mei wordt te Brussel in aanwezigheid van kardinaal Suenens het Belgisch "jaar van de abdijen en begijnhoven plechtig geopend. Bepaal de abdjien en begijnhoven zullen voor het publiek geopend zijn. In het centraal station te Brussel en in de Kon. Musea voor Kunst en Geschiedenis aan het Jubelpark te Brussel zullen tentoonstellingen woden gehouden. Voor 1,8 miljoen gulden aan mais, melkpoeder en rijst is door de Europese caritasorga- nisaties verzonden naar de hon- gergebieden in Azië en Afrika. In India en Senegal worden miljoenen mensen door de hon gerdood bedreigd. Langdurige droogte is de oorzaak. In som mige Indiase dorpen zijn er kinderen van vijf jaar, die nog nooit regen hebben gezien. In 1972 zijn in Polen 604 priesters gewijd, van wie 471 seculiere en 133 reguliere. Dat is ten opzichte van 1971 een toeneming van 20,6 procent. Ook voor de komende jaren wordt een stijging verwacht. Verschenen is het boekje "Ons soort mensen", over de derde wereld en de onze. Het is geschreven door Piet Reek- man voor de Stichting Ontwik kelingssamenwerking Vakbe weging (SOSV). Het is spe ciaal bedoeld voor de Neder landse werknemer. In eerste instantie zal het ondermeer worden verspreid onder het be zoldigd kader van NVV, NKV, en CNV, maar het is ook ver krijgbaar via de wereldwinkels en de boekhandel tegen kost prijs 1,75). De kerk in Spanje wil niet langer steunen op de privileges, die zij van de kant van de staat geniet. Kardinaal Enrique y Taran- con, voorzitter van de Spaanse bisschoppenconferentie, zei dit in Parijs waar hij verbleef voor besprekingen met de Franse bis schoppen. Hij meende, dat het maar eens in alle duidelijkheid gezegd moet worden wat de Spaanse bisschoppen over de verhouding kerk en staat denken. Het Spaanse episcopaat, zo verklaarde hij, beseft heel goed de veranderingen welke zich in het land op alle gebie den voltrokken hebben. Deze hebben het noodzakelijk gemaakt ook de verhouding kerk en staat te herzien. In verband hiermede beklemtoonde de voorzitter van de Spaanse bisschoppenconferen tie wel de noodzaak van een loyale samenwerking tussen kerk en staat, maar ,,de eenheid kerk-staat verdwijnt door de initiatie ven van de kerk, die haar zending trouw wil blijven doordat zij de aanwijzingen van het concilie volgt en vrijwillig afziet van al les dat haar onafhankelijkheid kan hinderen". Leunend op zijn staf luistert partiarch Shenouda III, (derde van links), hoofd van de kopli- sche kerk naar een religieuze die uitleg geeft in de catacom ben van Priscilla in Rome. Shencada en zijn gezelschap benutten hun bezoek aan de stad mede om gewijde histori sche plaatsen te bezoeken. De voorzittend bisschop van de vrij katholieke kerk (Liberal Catholic Church) mgr. Hugh Sykes in Londen is wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd met emeri taat gegaan en opgevolgd door mgr. Sten Krusenstierna, re gionaal bisschop van Australië. De nieuwe voorzitter geboortig uit Zweden heeft jarenlang in 't toenmalige Nederlands-Indië gewoond en is met een Neder landse vrouw getrouwd, Hij spreekt vloeiend Nederlands. De hoofdzetel van de vrij ka tholieke kerk blijft Londen, ook al resideert de nieuwe voorzitter in Sydney. De vrij katholieke kerk is in 1916 in Engeland ontstaan van uit de oud-katholieke kerk, waaraan /.ij ook haar apostoli sche successie ontleent. Deze kerk, die zich christelijk en katholiek noemt, is uiterst vrij zinnig in de leer. Zij heeft de zeven sacramenten, maar laat de uitleg van de leer volledig aan de gelovigen over. De vrij katholieke kerk bestaat in vele landen, zij het zeer dun gezaaid. Er zijn dertig bis schoppen. Nederland telt onge veer 1200 vrij-katholieken en 35 priesters, Mgr. A. H. van Bra- kel (65), woonachtig in Den Haag, is regionaal bisschop van Nederland en België. Twee de Pinksterdag wordt te Hui zen een tweede Nederlandse vrij-katholieke bisschop gewijd de priester W. de Rijk(51). BADHOEVEDORP - De 69-jari- ge Carel Bergisch, wacht ko mende zondagmiddag een be langrijk gebeuren op de Wasse- naarse baan Duindigt. De vete raan van de rijders op de sulky, de pure amateur heeft in het amateurkampioenschap II met Isi's Juweel de kans zijn 100ste overwinning te behalen in zijn loopbaan als araateurrijder. Er zijn maar enkele mensen in ons rijder heeft het aantal in zo'n Carel Bergisch de prachtig aantal eerste plaatsen als amateurrijder op hun naam hebben staan. En geen enkele rijder heeft het aantsl in zo'n korte tijd bij elkaar kunnen rij- riendelijke Noord-Hollander die zijn hart heeft verpand aan het gezellige baantje van Alkmaar en vooral in het noorden des lands grote successen op zijn naam heeft WASSENAAR —In het algemeen deden de favorieten gistermid dag op de Wassenaarse renbaan Duindigt hun plicht. In de Ali- canteprijs boekte Guy Volann weer een overwinning. Enkele weken geleden werd dit paard verkocht door de Schiedamse ei genaar Van der Bor aan de be kende amateurrijder Hugo van Dijk eveneens uit Schiedam. Van der Bor was de mening toe gedaan dat het geen reclame voor zijn stal was dat Guy Vo lann steeds achteraan in de koersen binnenkwam. Hij ver kocht de draver en deze bleef bij dezelfde trainer. Sindsdien heeft de hengst al veel geld ver diend en driemaalgewonnen. Gisteren na een boeiend gevecht j met Geatonka en Hazleton B. i Het kan gek gaan in de draf- sport. Maar ook in de rensport. Quick Nanny is een paardje dat moei lijk kan beginnen en meestal over de lange afstand het best tot zijn recht komt. Na de start in de eerste afdeling van de No tre Cherie-prijs was Quick over de afstand van 2600 meter snel in de voorhoede te vinden. Velen dachten toen aan een wandeling naar de finish. Maar in het laat ste rechte stuk kon jockey Smith niet meer de voor Quick Nanny bekende eindsprint plaat sen en liep Big Boss naar de overwinning voor Quick Nanny en Darius Honey. De uitslagen: Malaga-prljs 2040 m: 1. Lucky Lady (P. Petersen) 2.59.8 1,28.1: 2. Leo van I.lmuklen. :i. Ladv Lemna I 20 pl 1.60 1.30 1.30. kop 12.40 trio 59.90. Benidorm-prljs: 2040 m: 1. Je t'alme (J. Verhoeve) 2.52.7 1.24.7. 2. Ke nau, 3. Idylle o. 2.80 pl (J. Langt trest Scott P, 3. Hovl Lady. pl 1.40 1.50 2.80. kop 4.-. AlmeriaprIJs l"** pl' LTo" 2A0 1.50, kop 16.10. trio 201.50. llcante-prljs 2100 m: 1. Guy Volann (J. R. de Boer) 2.54.3 1.23.-. 2. Gea- lonka. 3. Hazleton B. w 5.40 pl 1.60 staan, is altijd een man van snelheid geweest. In 1935 had hij reeds op Schiphol een groot taxibedrijf dat een goede brood winning voor de latere paarden- amateur zou worden. Mede door dit feit kon Carel Ber gisch in 1949 zijn eerste paard kopen Muus S. Heeft de rasamateur nooit de be hoefte gehad om eigenaar-trai ner-pikeur te worden? „Paar- desport is een leuke liefhebbe rij, maar in mijn ogen een slecht beroep. De jongens zijn altijd bezig. Geen moment heb ik met de gedachte rondgelopen om prof te worden. Het volgend jaar moet ik er een punt achter zetten. Ik hoop dan voldaan af scheid te kunnen nemen. Die 100ste overwinning komt er zon dermeer. Ik ben op het ogenblik goed in vorm en datzelfde kan gezegd worden van Isi's Juweel van trainer Dirk Bolwijn. Maar een wens heb ik echter nog wel. Ik hoop altijd nog eens een dra verij in het buitenland te win nen. Want succes in het buiten land mocht ik tot op heden niet boeken. Ik hoop dat ik irt Oost einde aan de start mag ver schijnen, in de strijd om het Europese kampioenschap van de FEGAT voor amateurs van 8 tot 10 juni." Carel Bergisch heeft prijzenkas- ten vol met bekers en thuis in Badhoevedorp prijken vele ere prijzen. Hij heeft zich in een koers altijd voor 100 procent ge geven. Vele trainers wilden dan - maar al te graag gebruik ma ken van de diensten van ama teur Bergisch op de sulky. Zon dag kan hij de 100 op Duindigt vol maken. Carel Bergisch over zijn kansen: Ik ben natuurlijk bang voor Intrepid Girl met Pasman en veteraan Gerard van der Wal die ook al meer dan 100 overwinningen op zijn naam heeft staan met Gerardus O. Maar aan de andere kant heb ik in deze draverij over 2040 meter met autostart wel een goed startnummer. En als het zondag niet gaat is er niets verloren. De afgelopen weken zijn er veel trainers naar mij toegekomen met de vraag of ik hun paard wilde rijden, dan zou ik zeker met dat paard de 100ste overwinning kunnen ha len. Ik denk dat ik met de keus Isi's Juweel een goede keus heb gedaan en ergens hoop ik het ook voor trainer Bolwijn, het is een eerlijke vent en ik gun hem de winst zondermeer. „Immers bij ras-amateurs zoals Carel Bergisch gaat het alleen maar om de eer! Carel Bergisch: „Er zijn veel trainers die mij hebben gevraagd hun paard te rijden DEN HAAG De Nederlandse boksers die zijn aangewezen voor de Europese amateurkam- plocnschappen, welke van 1 t/m 9 juni in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado worden ge houden, gaan als voorbereiding op het toernooi twee weken in trainingskamp. Het trainingskamp wordt van 14 t/m 29 mei gehouden in Jut- phaas onder leiding van Wim Snoek (Jutphaas) en Louis Berkhof (Maastricht). Daags na afloop van de training vertrekt de ploeg naar Belgrado. In de Nederlandse selectie is ook halfzwaargewioht Sjeng Verstap pen opgenomen. De Limburger verloor in de finale van de strijd om de Nederlandse titel zeer omstreden door dis kwalificatie van de Amsterdam mer Sjoerd Tuininga. Verstap pen verklaarde toen nooit meer voor de Nederlandse Boks Bond te zullen boksen. De problemen zijn", volgens NBB-voorzitfer Hans Hofman, „uitgepraat. Sjeng Verstappen wil daarom weer voor de NBB uitkomen". De NBB heeft voor de Europese kampioenschappen zes boksers aangewezen. Het zijn: Lichtge wicht Wim Ruck (Amsterdam), lichtwelter Tonnie van Eek (Amsterdam), Weiter Adrie Huussen (Jutphaas). middenge wicht Jo v.d. Broek (Den Bosch), halfzwaargewioht Sjeng Verstappen (Maastricht) en zwaargewicht Henny Thoonen (Eindhoven.). Na zijn omstreden diskwalificatie in de partij tegen Tuininga zei Sjeng Verstappen niet meer voor de NBB uit te komen. Nu is alles uit gepraat en mag hij weer mee. De selectie van Oud-Den Haag be staat uit Van Vlanen, Katten burg, Fluit, Huguenin, Casten- miller, Jochems, Cock, Clavan, Hup, Haak, Schuurman, Rijnvis, Ten Hoopen, Barendse en Hoog- Blj Oud-Feyenoord spelen o.a. mee Moulijn, Kerkum, Ben- naars, Bouwmeester, Steenber gen, Cor v.d. Gijp, Krcljermaat, Veldhoen en Schouten. Van onze sportredactie DEN HAAG NLS Brem ah, ge promoveerd naar de le klasse van de Haagse Voetbal Bond, kampt met meilijkheden. Een gront aantal spelers hebben hun vertrek kombaar gemaakt. On der hen zijn Guus Haak (wordt trainer) Joop Jochems, Zier Tebbenhoff, Cees Glorie en Ri- neke Ludwig. De laatste en Tebbenhoff gaan over naar Texas. DEN MAAG Het tachtigjarige HBS speelt morgenavond tegen de oud-internationals, om 18.45 uur aan de Daal en Bergsclaan. Het jubileumelftal van HBS treedt in de volgende opstelling aan: Doel De La Croix; achter Verhagen. Vos, Mittelberg, Ris- selada; midden Backers, De Vries cn Van Wel; voor Lentz, Smid en Noske. BI. Zwart en Wassenaar spelen voor invaliden DEN HAAG Blauw-Zwart en Wassenaar spelers onder 23 jaar komen vrijdag tegen el kaar uit op het terrein van Blauw-Zwart, aanvang 19.30 uur. Deze wedstrijd is georgani seerd door het Wassenaarse Spartcontact cn dc opbrengst gaat naar de Nederlandse Inva liden Bond. Rotterdam De laatste competi tiewedstrijd van Eeyenoord in dit seizoen, die op 20 mei tegen PSV in het Rotterdamse stadion zou worden gespeeld, is een dag vervroegd. De ploegen ontmoe ten elkaar nu op zaterdagavond (aanvang 20-30 uur). j Oud-Den Haag in duel mei ond-Feyenoord DEN IIAAC Tijden» dc «port- dag voor geestelijk gehandicap ten, die zaterdag op dc terrei nen van VCS wordt gehouden, speelt (om 12 uur) Oud Den Haag tegen Oud-Feyenoord.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17