Studieduur tot 4 jaar beperken CciddcSomotit Bemanning maakte ernstige fouten Optimisme over rust in Libanon KABINET MORGEN MOGELIJK BEËDIGD COMMISSIE ADVISEERT Nelissen zegt politiek vaarwel OOK Wat u moet weten 10 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Boze blief van gedetineerden aan ministerie een onzer verslagge vers) HENHUIZEN Een aan tal gedetineerden uit de rijkswerkinrichting Esser- heem in Veenhuizen heeft aan het ministerie van Justitie een brief geschre ven, waarin gedreigd wordt, dat er een opstand komt in Veenhuizen als er op korte termijn geen verbeteringen worden in gevoerd betreffende het werk, het eten, het slapen en de kantineprijzen. Ook gedetineerden uit de wer kinrichting Norgerhaven, ook in Venhuizen, zouden een brief geschreven heb ben. Men rept daarin zelfs over .middeleeuwse toestanden". Directeur Nanninga van de inrich tingen neemt de dreige menten niet zo serieus. Dergelijke spanningen zijn heel normaal in Veenhuizen, zegt hij. - AMSTERDAM (ANP) - De commissie voorbereiding herprogrammering weten schappelijk onderwijs van de Academische Raad vindt dat een nieuwe pro grammering van de uni versitaire studie gebaseerd moet worden op een studie duur van vier jaar. In een nota koppelt de commissie de beperkte studieduur aan gedachten over postacade misch onderwijs. Bepalend voor de indeling van de studieprogramma's acht de commissie de eisen waaraan een student voor het behalen van het doctoraal moet voldoen. Niet alleen naar vakinhoud zou den meer afstudeerrichtingen mogelijk moeten worden, maar ook de beroepskeuze nadien dient als differentiërende factor te worden ingevoerd, e nota is bedoeld om de discus sie aan de universiteiten over herprogrammering van het on derwijs op gang te brengen. Volgns commissie-voorzitter prol'. S. Wiegersma is het niet uitgesloten dat een nieuwe pro grammering van het onderwijs nog voor september 1974 wordt ingevoerd. Den Haag M'nister Nelissen van Financien heeft thans defi nitief besloten zich na een riode van tien jaar terug te trekken uit de actieve politiek. Hij voelt evenmin iets voor bestuurlijke functie in 's rijks dienst. Zijn gedachten gan uit naar eenfimctie in het bedrijfs leven. Onderzoek naar zaken Unified Family (Van een onzer verslaggevers) BERGEN - De Officier van Justi tie zal een onderzoek instellen naar de zaken van de Unified Family, een sekte die in veel grcte steden pamfletten en boekjes aanbiedt om zodoende aan geld te komen. De Unified Family woont in Bergen aan Zee in het voorheen Bio Vakan tieoord. De officier van justitie zal met name een onderzoek instellen naar het al of niet vrijwillig verblijf houden van minderjari gen in het vakantieoord. De stichting Bio-vakantieoord wei gert opening van zaken te ge ven over de waarschijnlijk wat duistere financiële transactie met de Unified Family. De wagen prinsheerlijk volgeladen Met de armpjes om elkaar heen reden twee Liempse bloemenkinderen gisteren met prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven mee. Met de boerenkar opende het gezelschap de 25ste „Werktuigendag" in Liempde. Benzinestations in VS dicht WASHINGTON (AP) De Ame rikaanse regering heeft bekend gemaakt, dat de cijfers aanto nen dat er n de VS 562 bezines- tations zin geslotn omdat er geen benzine te krijgen is en dat de positie van 1.376 andere benzinestations precair begint te worden. Veroordeling gevraagd van Franse toomproeven ËN HAAG Australië en Nieuw-Zeeland hebben het inter nationale hof van justitie in Den Haag gevraagd een uitspraak te doen over lret nemen van proe- met kernwapens door Frankrijk in de Grote Oceaan. De regeringen hebbbeti het hof gevraagd Frankrijk te gelasten de bovengrondse explosies stop te zetten hangende de uitspraak van het hof. Australië en Nieuw-Zeeland zijn van mening, dat de proeven aanleiding kun nen geven tot radioactieve neer slag, en in strijd zijjn met de internationale wetten en met het handves van de Verenigde Na ties. Rap Brown veroordeeld ^'EW YORK (AP) Rap Brown, de 29-jarige voormalige leider van militante negers in de Ver enigde Staten, is veroordeeld tot tussen vijf en 15 jaar gevange nisstraf, wegens een overval op een bar en het aanvallen van een politieagent tijdens de schietpartij die daar op volgde-. Jrown en drie andeen werden op 29 maart schuldig bevonden aan tie misdrijven, Granaten kunnen ook gebruikt worden voor kunstwerk van de Franse artiest Valentin moderne kunst. Ongeluk Trident bij Londen BEIROET (AP) - In de Liba- In dt Syrische hoofdstad Damas- nese hoofdstad Beiroet heerst een voorzichtig opti misme. Vanmorgen werd hier en daar nog geschoten, doch over het algemeen onthielden beide partijen zich van gevechtshandelin gen. De gemengde Palestijns-Libanese commissie die al enkele dagen in de Egyptische ambassade in Beiroet besprekingen voert is tot overeenstemming gekomen dat beide partijen hun tegen el kaar gerichte propagandacam pagnes zullen staken. Tussen de verschillende stromingen in het Palestijnse Bevrijdingsfront is echter grote verdeeldheid ont staan. Sommige groeperingen wilier, vechten terwijl de aan hangers van Arafat met de Li banese regering derbandelen. werd gemeld dat massale troepenverplaatsingen langs de 330 kilometer lange grensgebie den met Libanon plaatsvonden. In deze berichten wordt gespro ken over het bijeenbrengen van tanks op drie plaatsen. De Israëlische minister van De fensie Mosje Dajan heeft giste ren verklaard dat Israël tot ac tie kan overgaan wanneer het Syrische leger Libanon binnen trekt en de grenzen van Israël in gevaar brengt. Overigens verwachtte Dajan geen Syrische interventie in de strijd in Liba- De pijn van een sell ad i iwka bin el' WELKE ANDERE TERMEN er al voor uitgevonden zijn en nog ult- geuaent zullen worden, het kabinet-Den Uyl is een compromis. Dat weet iedereen, ook al deed de a.s. premier - onverstandig! - na de prae-constituerenae vergadering nog net of „Keerpunt 1972" toch het enige dogma zijn zal, dat na de installatie van zijn regering tel len zal. Nog in een ander opzicht is Den Uyl's regering een compromis: wat betreft de samenstelling van zijn ploeg. En behalve de formateurs heeft ook de a.s. premier ervaren, hoe lastig het is als men de ver kiezingen ingaat met een „schaduw-kabinet" en op basis van de verkieïingsuitslag niet de macht bezit om met zo'n schaduw-kabinet te gaan regeren. Want het gehannes dat zich de laatste dagen rond het benoemen van de staatssecretarissen afspeelt, heeft niet in de laatste plaats te ma ken met de naweeen van het schaduw-kabinet. ER ZIJN POLITICi van links die zich vrij snel uit de sfeer van het schaduw-kabinet hebben weten los te maken. De een deed dit - van Mierlo bijvoorbeeld - uit heel respectabele overwegingen; anderen kropen meer via het zijplan af. Weer anderen werd de hand boven het hoofd gehouden door Den Uyl persoonlijk of andere leidende politici van het progressieve front. Wie vast op een ministerzetel had gerekend, mocht toch in elk ge val wel de troostprijs van een staatssecretariaat krijgen. En toen begon het mis te lopen. Want de „witte rand" aan het pro gressieve kabinet blijkt toch meer dan alleen maar illustratieve be tekenis te hebben; bovendien bleek niet elke minister van progres sieve huize bereid te zijn zich te ontfermen over elke kandidaut die hem uit het „schaduw-kabinet" ter beschikking werd gesteld. En zo beleefden we in de na-zomer van de kabinetsformatie nog de klucht van het heen en weer schuiven van een paar adspirant-excel- lente heren. Vrouwen werd ditmaal de blamage bespaard. DE MORAAL LIJKT ONS te zijn dat er alleen met een schaduw-kabi net moet gewerkt worden, als de kiezer weet dat dit kabinet óf als zodanig regeren gaat óf als echt schaduw-kabinet de oppositietrom zal roeren. Alleen dan kan bevorderd worden, dat de ministers zelf hun passende inspraak hebben bij het aanstellen van hun nauste politieke mede werkers. Voorkomen of genezen IN TOENEMENDE MATE komen er berichten over nieuwe wonin gen die leeg blijven staan, omdat de huur- of koopprijs de woning zoekenden te duur is. Elke regering die met dit verschijnsel gecon fronteerd werd, heeft geprobeerd met drang of dwang de doorstro ming te bevorderen. Vanuit het kabinet-Den Uyl zijn al beloften ge daan en plannen ontvouwd, vóór de ministers en staatssecretarissen ervan hun zetel hebben kunnen beklimmen. Vanuit bouwverenigingen komt - ander symptoon van hetzelfde ver schijnsel - de klacht, dat tenzij de overheid meer subsidie voor de sociale woningbouw geeft, zij hun taak niet naar behoren en uitvoeren, zodat er dan minder woningen voor lagere inkomenstrek kers op de markt zullen komen. Kijkt men een aantal jaren terug en vooruit? dan blijkt dat de overheid de oplossing van te weinig financiën en geringe doorstro ming in de praktijk vooral zoekt in het vinden van geld om toch royaler subsidie te kunnen geven. Soms wordt dat geld dan gezocht gewoon in de algemene middelen, soms uit een pot die met behulp van huurbelasting gevuld zou kunnen worden. DOORSTROMING is noodzakelijk en huurbelasting is onder bepaalde voorwaarden beslist toelaatbaar. Maar de overheid kan nooit een verantwoord beleid voeren, wanneer ze niet in de eerste plaats haar aandacht besteedt aan een under middel om de woningbouw van de financiële ondergang te redden: het onder sterke neerwaartse druk houden van de bouwprijzen. Voor een deel is dat natuurlijk een onderdeel van de totale inflatiepo- litiek; op dat gebied hebben alle regeringen van de laatste vijftien jaar min of meer gefaald en is er geen enkele garantie dat de ko mende regering minder falen zal. Wat tot gevolg zal hebben dat de bouwprijs voor woningen steeds ho ger komt te liggen, de huren blijven stijgen en de woningbehoeven- den moeten blijven zoeken. De overheid kan dan wapens als huur belasting e.d. aanscherpen, maar het probleem wordt op diu manier nooit opgelost. DE OVERHEID zal om de echte oplossing van het probleem naderbij te brengen alles moeten doen wat in haar vermogen ligt, om de prijzen te drukken. Een betere grondpolitick is daarbij een middel, maar niet het enige en zeker niet het doorslaggevende. Ook de bouwkosten mogen niet verder stijgen en de bouwactiviteiten moeten meer gericht op plaatsen en objecten waar ze het meest ur gent zijn. te on- Den Haag Het ziet er naar uit, dat vanavond de oprich- Dc beide formateurs zijn echter tingsvergadering van het kabinet-Den Uyl kan worden ge houden en dat het nieuwe kabinet morgen door de konin gin kan worden beëdigd. Het enige probleem is, dat de formateurs gisteren nog niet rond zijn gekomen met het aantrekken van alle staatssecretarissen. Er waren gister avond nog zes van de 17 posten open. t WASSENAAR De afde ling Wassenaar van de ARKA houdt vrijdagavond de jaarlijkse algemene leden vergadering in het Jeroen- huis, aanvang 20 uur. Als op volgers van de heren Van Bemmelen en Zonneveld in het bestuur zijn kandidaat gesteld de heren Van der Klaauw en Van Steen. Er zal een jubileumcommissie be noemd worden voor het veer tigjarig bestaan van de afde ling in november. WASSENAAR De politie houdt morgen weer een korpsdag. Een deel van het korps maakt een excursie naar een onbekende plaats. H et diner wordt 's avonds in „Drievliet" (Rijswijk) ge houden. Zaterdag wordt een pistoolschietwedstrijd tegen de Haagse politiesportvereni- ging gehouden. LISSE - Uitslagen bij post duivenvereniging de „Oude Blauwband": De Vos 1, 2, 9. 15, 18; Zuidhoek 3, 5, 10;. Zoet 4; Van Dijk 6; Van der Zwart 7; Langeveld 8; De Vormer 11; Belkenende 12, 13; Ippel 14; Doeswijk 16; Roodenburg 20. ZOETERWOUDE Mor genavond wordt in „Ons Huis een snuffelmarkt" ge houden. Aanvang 19.30 uur. WASSENAAR De histori sche vereniging „Oud Wasse naar" houdt zaterdagmiddag om 14.30 uur de algemene le denvergadering ten huize van mevrouw G. R. barones Sweerts de Landas Wyborch, in het vroegere baljuwhuis. De heer E. Jansen zal een causerie houden over de ge schiedenis van het huis. LEIMUIDEN Op 15 mei houdt de gemeenteraad van Leimuiden een openbare ver gadering in het gemeente huis, aanvang 20 uur. Het hoofdpunt van de agenda is de vaststelling Bestemmings plan Landelijk Gebied. WASSENAAR Op 15 mei is er in de aula van de Sal- vatorschool een bijeenkomst voor de Jozefparochie, aan vang 20 uur. Er zal door het parochiebestuur verslag van activiteiten worden uitge bracht en van gedachten worden gewisseld over ge loofsverkondiging voor vol wassenen. Dit onderwerp wordt ingeleid door dr. L. van Noort, deken van Lei den. O STOMPWIJK Tijdens de note Petra van der Brink in zondag gehouden turnont- moeting Nederland—België heeft onze jeugdige plaatsge- de junioren A groep een ne gende plaats bereikt. Van onze correspondent Belgen, 34 Britten, 29 Ameri- G. Simons kanen en 12 Zuid-I«en aan boord. Er waren geen overle- LONDEN De drieledige venden. bemanning van de BEA- Het onfortuinlijke straalvliegtuig Trident „Papa India", het Britse lijnvliegtuig dat zondagmiddag 18 juni 1972 neerstortte nabij de lucht haven van Heathrow met het verlies van 118 mensen levens, heeft ernstige fou ten begaan. Daardoor werd deze ramp onvermijdelijk. Dit staat te lezen in het vandaag gepubliceerde rapport dat die zondag al naar Amster dam en Parijs was geweest, moest tot besluit nog een reisje ondernemen naar Brussel. Ter wijl de Trident opsteeg, kreeg zijn gezagvoerder, de 51-jarige kapitein Stanley Key, een hart infarct. Enkele seconden later kon hij het toestel niet meer be sturen. Zijn co-piloot was slechts 23 jaar en de navigator amper 21. Zij hadden bitter wei nig ervaring. officiële commissie van onder- Ondanks het feit. dat in de cock- zoek, die 38 dagen lang gezocht heeft naar de oorzaken van het zwaarste ongeluk in de geschie denis van de Britse Luchtvaart. Naast zijn zesbemanningsleden had de Trident Papa-India 29 Aankondigingen in zaak van ontvoerde consul MEXICO - De Mexicaanse politie heett gistermorgen in Guadala jara vijf mannen aangehouden in verband met de zaak van de ontvoerde Amerikaanse consul- generaal, Terrance Leonhardy, in het weekeinde. Leonhardy werd maandagavond vrijgelaten, nadat de eisen van zijr. ontvoerders, vrijlating van en overbrenging naar Cuba van dertig politieke gevangenen en betaling van een losgeld van tachtigduizend dollar, waren in- gewiiligd. pit toevallig nog een vierde pi loot aanwezig was. slaagde nie mand erin de Trident te redden, het toestel stortte te pletter. Ach teraf bleek dat iemand de vleu gelkleppen te vroeg ingetrokken had, waardoor de motoren stil vielen op de geringe hoogte van 525 meter En terwijl de snelheid van de Trident slechts 304 km. per uur bedroeg. Gezagvoerder Key was zeer be kwaam, maar hij had ruzie met zijn twee piepjonge collega's, over de voorgenomen staking van BEA-piloten. Sinds die ramp heeft de BEA maatrege len genomen om het te vroeg intrekken van de vleugelkleppen in Trdents onmogelijk te ma ken. Bovendien' moeten al haar piloten tussen de 40 en de 50 zich r.u ieder jaar, in plaats van om de twee jaar. medisch laten onderzoeken, waarbij telkens een electrocardiografie gemaakt wordt. Piloten van meer dan 50 jaar moeten zich om de zes maanden melden bij een dokter. Frankrijk krijgt slechts gedeelte van Picasso's collectie PARIJS De familie van de o langs overleden schilder Pablo Picasso heeft besloten Frankrijk slechts een deel te schenken van diens persoonlijke collectie schilderstukken van andere ar tiesten. Het zullen echtr allen meesterwerken zijn. Aanvankelijk had de familie bekendgemaakt da de gehele collectienaar de natie zu gaan, maar haar advocaat, Mr. Ro land Duims, deelde mee dit de selectie vermoedelijk 42 a 43 werken uit een articuliere col lectie zou omvatten. Tot de aan het land te schen ken schilderijen zouden o.m. twee werken behoren van Le Nain, een van Chardin, vir van Corot, dertien van Degas, een Renoir, twee van Ceznne, een Modigliani, twee werkn van Braque, zeven van Matisse en één Miro. Hoeveel deze waard zijn, is niet meegedeeld. Me vrouw Picasso maakt zich nit zo druk om hun waarde. Het Louvre zal zelf de schilderstuk ken kunnen taxeren wanneer het deze gekregen heeft aldus Mr. Dumas. Kapingen afgenomen GENEVE (AP) Het aantal vliegtuigkapingen is sterk afge-1 nomen. Dit blijkt uit cijfers be schikbar gesteld door de inter-1 nationale associatie voor de burgerluchtvaart (IATA) IATA j maakte bekend, dat er dit jaar slechts een vliegtuigkaping heeft plaatsgehad, vergeleken met 60 in 1972 en 86 in 1969. De enige vliegtuigkaping die in T* iPÉ®r\ 1973 is geprobeerd gebeurJe in de Verenigde Staten en deze I mislkte. £en jong indiaans me'sje eet haar eerste behoorlijke maaltijd Het vorig jaar mislukten 38 der j laatste weken, zittend op de kofferdeksel van een auto in Wounded pogingen om een toestel te ka- j Knee. Zij heeft deel uitgemaakt van de bezetters van het plaatsje j pen en slaagden r 2, in 1969 waar de laatste grote strijd tussen Indianen en blanken is gestreden mislukten 12 pogingen en slaag- j en waar de nazaten van die strijders de afgelopen maanden hun j den er 73. eisen met kracht hebben verdedigd. plan vandaag de knoop door te hakken. De kcstle met Vara's Ombudsman Marcel van Dam zou nog iet rond zijn. Hij stond kandidaat voor CRM, maar kandidaat minister Van Doorn wilde hem niet aim zijn zijde hebben. Van Dam zou nu staatssecretaris op Verkeer en Waterstaat worden. Zekerheid daarover is er echter nog niet. Gisteren hebben de formateurs gesproken met NKV-voorzitter Mertens (Sociale Zaken), oud- KVP-Tweede Kamerlid Huze- kamp (voor middenstandszaken on Economische Zaken) en KVP-er mr Mommersteeg (De fensie). Vanmorgen hebben de formateurs ontvangen fprof, Brinkhorst van D'66 (Buitenlandse Zaken) en D'66-cr A. de Goede (Finan ciën). Nog geregeld moet wor den de kwestie met mevr Goudsmit (D'66) die kandidaut staat voor Justitie, maar die enige problemen neeft met hunr minister mr. Van Agt over de brijlating van de Drie van Bre da. Zij vindt dat Van Agt daar niet alleen over moet beslissen, maar het hele kabinet. Vakmanschap is Meesterschap m umeljes, in bcufieljlessen en in pijpjes

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13