Onafhankelijk jurist toegezegd voor Watergate Basisakkoord metaal bij NVV in discussie WEER STANK IN VLAARDINGEN CcidócSomant Kekkonen trekt aanklacht tegen ministers in Hunt bekent vervalsing Kennedy- telegrammen Rechtse betoging in Madrid Storm teistert Japan Watersnood in Amerika DINSDAG 8 MEI 1973 LEIDSE COURANT WASHINGTON (Reuter) Het Watergate-schandaal zal spoedig in handen van een onafhankelijk jurist worden gelegd. Minister van justitie Elliot Richardson heeft aan gekondigd, dat de benoeming van de jurist wordt bekend gemaakt, zodra het congres hem als minister van justi tie heeft geaccepteerd. Het Witte Huis heeft categorisch ontkend dat president Nixon voorkennis had van Watergate of dat hij actief dan wel passief heeft meegeholpen be paalde zaken in de doofpot te stoppen. r Pulitzer-prijs onthulling Watergate EW YORK - Reuter - De Wash ington Post is onderscheiden met de journalistieke „Pulit zer" prijs voor de wijze waarop de staf het „Watergate" afluis- terochandaal aan het licht heeft gebracht. Twee verslaggevers, Carl Bernstein en Bob Wood- waTd, worden vermeld voor hun onderzoek in de zaak. !et Pulitzer-comité stelt dat de Washington Post de kwestie nooit heeft beschouwd als' een 'slechte politieke mop', ondanks het feit dat aanvankelijk velen oe kwestie niet ernstig wilden nemen. week besloten was geen com mentaar te geven op beschuldi gingen dat vroegere of huidige medewerkers betrokken zijn bij de schandaalzaak. Nixon liet het stilzwijgen doorbre ken na een week van toenemen de beschuldigingen, met als cli max de uitlating van de vroege re adviseur van het Witte Huis, John Dean dat de president voorkennis had van het afluis- terschandaal. Dean, die vorige week door Nixon werd ontsla gen, lijkt zich van gerechtelijke vervolging te willen vrijwaren door alles te vertellen wat hij weet. Volgens het weekblad Time heeft Dean. gezegd dat Nixon hem persoonlijk felici teerde voor zijn actieve hulp a<m het inschakelen van de be kende doofpot. De Amerikaanse geheime dienst, CIA, is het centrum geworden van een controversiële wending In de schandalen van de rege ring Nixon. Binnen de dienst schijnt men al van mening te Sijn dat ernstige schade is aan gericht aan zijn reputatie. De democratische senator John McClellan heeft reeds 'n onder zoek van het Congres aangekon digd naar berichten dat de CIA een hand heeft gehad in de in braak in het bureau van Daniel Elssbergs psychiater. toe niet bevestigd bericht dat het toenmalige plaatsvervan gend hoofd van de CIA, gene raal Robert Cushman, toestem ming gaf tot het gebruik van CIA-materiaal voor de inbraak in 1971. De inbraak werd ge pleegd door Howard Hunt en Gordon Liddy, twee mannen die later werden veroordeeld we gens de inbraak in het Waterga- te-hotel. John Ehrlichman, oud- adviseur van Nixon, heeft toege geven dat hij hen heeft gerecru- teerd om de psychiatrische acntergrond van Elssberg te on derzoeken, de man die de Pen- tagon-documenten liet uitlekken. Cushman is nu bevelhebber van de mariniers. Hij schijnt goede relaties met president Nixon te hebben, nadat hij vanaf 1957 vier jaar lang medewerker van hem was. Hij bezoekt thans Rotterdam waar hij geen com mentaar mocht leveren op de In Velsen hebben de bedrijfsle- onthullingen. vengroepen van Hoogovens in UTRECHT. De uitslag van de vandaag gehouden ledenver gadering van de Industriebond-N.V.V. moet uitwijzen welk standpunt de N.V.V.-onderhandelaren vrijdag in Den Haag bij de verdere besprekingen met de werkge vers moeten innemen. De tekenen wijzen erop, dat de ba sis-afspraak met de werkgevers, onlangs bereikt, aan het wankelen is bij de N.V.V. drie vergaderingen de basis-af spraak afgewezen. Mocht de Industriebond-N.V.V. vrijdag gedwongen worden de basisafspraak onder druk van de ledenvergaderingen af te wij zen, dan ontstaan opnieuw grote spanningen in de groot-metaal. De vraag is daarbij wat het N.K.V. en het C.N.V. in dat ge- val zullen doen. In Velsen heeft N.V.V.-bestuurder J. den Jong een felle aanval ge daan op de Unie van beambten en van Leidinggevend en hoger Personeel. Hij verweet deze bond samengespannen te heb ben met de Hoogoven-direktie dn het kort geding tegen de bon den. Er zou een briefwisseling geweest zijn tussen de juridisch adviseur van de bond en de ad vocaat van de Hoogoven direk- tie over de bedoelingen van het Centraal akkoord. De Unie van beambten en leiding gevend-hoger personeel zal als aangesloten bond van het NKV hierover ter verantwoording ge roepen worden. \oon Hermans bewonderde giste ren in Tilburg zijn eigen hoofd, in brons vervaardigd door zus ter Jesualda Kwanten, naast 'm. In de Tilburgse Stadsschouwburg werd g isterene een complete tentoonstelling van werken van de zuster geopend. De Stads schouwburg kocht het beeld van Toon Hermans. (Van e i onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Voor de tweede keer in twee dagen hebben bewoners van het Rijnmondgebied stankoverlast gehad. Vanmorgen tussen 6.00 uur en 10.00 uur kwamen bij de Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond ongeveer 150 klachten binnen van een „plastic-lucht". Deze keer kwamen de klachten niet alleen uit Vlaardingen, maar ook uit Schiedam, Rotterdam en Hoogvliet. Deze laatste stankgolf is waar schijnlijk afkomstig van baggerwerkzaamheden ^fADRID Naar schatting 5.000 rechtse betogers hebben gisteren in Madrid het aftreden van de Spaanse regering en de overna me van de macht door het leger geëist. !ij hadden spandoeken bij zich waarop de regering verweten werd dat zij te zacht is opgetre den tegen de linkse demonstran ten die op 1 mei een politieman met messteken doodden. Op een van de spandoeken stond dat de liberaal gezinde aartsbisschop van Madrid, kardinaal Vicente Tarancon, „tegen de muur ge zet" moet worden. Uit de stoet klonk verschillende keren de kreet: „Franco, ja regering, neen". 1 Onderscheidingen Rode Kruis Den HAAG, ANP Op het hoofdbureau van het Nederland se Rode Kruis in Den Haag zijn onderschidingen uitgereikt aan Nederlanders, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor het werk van het Rode De hoogste onderscheiding, het ho'ode'rfén "hjiïén Kruis van Verdienste, werd toe- ^oor water omringd. Grondver- §?k.enc* aan_mej. m. M. Tjeenk schuivingen hebben mensenle vens geelst. in de omgeving van de derde cpetroleumhaven. Vanaf zondagavond tot gistermiddag kwam uit Vlaardingen ook een stroom van klachten over een vieze rubberlucht". Deze blijkt afkomstig van het overladen van butyidehyde in de derde Petroleumhaven. Het Vlaardingse gemeentebestuur overweegt even als bij de beruchte stankgolven van eind maart en begin april over de stank van het afgelopen weekeinde een klacht in te dienen bij de officier van justitie in Rotterdam. In kringen van Centraal Actiecomité Rijnmond denkt men er zelfs over de stankverspreiders aan te klagen wegens mishandeling. Conclusie onderzoek: Nieuwe provincie in O.-Nederland Van een onzer verslaggevers HENGELO Een van de belang rijkste conclusies die het Be- stuursonderzoek Oost-Nederland heeft opgeleverd, betreft de vor ming van een nieuwe „provin cie" die in grote lijnen het ge bied zou moeten omvatten van Twente en Oost-Gefderland. Dit gebied telt circa dertig ge meenten met in totaal bijna 600.000 inwoners. Dat is even veel als de gehele provincie Overijssel en Limburg en meer dan Groningen, Friesland, Dren the eti Zeeland aan inwoners hebben. Zoekaktie naar vermiste kleuters BEVERWIJK (ANP) Vanmor gen om acht uur werden in Be verwijk twee kleuters van drieë neenhalf en vier jaar lopend op straat aangetroffen, let waren de kinderen waar ver ontruste ouders, familieleden en honderden buurtbewoners giste ren naar hadden gezocht in Be verwijk toen ze vermist werden. Ook extra manschappen van de Beverwijkse politie en een speurhond van de rijkspolitie waren ingeschakeld. De kleuters verklaarden in een bestelauto gekropen te zijn, 150 meter van het ouderlijk huis, waarvan ze de portieren daarna niet meer open kregen. Ze sleiepn in de auto en slaagden er vanmorgen wel in uit de wagen te komen. TOKIO - Het westen van Japan Is vandaag door stortregens en storm feeteisterd. Volgens de eerste berichten zijn er min stens tien doden. Honderden mensen moesten hun woningen verlaten. Ongeveer 850 hulzen in Nagasaki staan onder water. eWgen en spoorlijnen rondom de stad zijn versperd. Ook in de nabijgelegen procincie Koema- Huur spion voor bedrijf" DEN HAAG, ANP Een Am sterdams rechercheursbureau biedt de werkgevers in Neder land een nieuwe inlichtingen dienst aan, zo meldt deNeder- lands-Brisekamer van Koophan del in har blad onder de titel „Ren-a-spy". „Zoekt men efficient en betrouw- baarspersoneel dan zijn de solli citatiebrief en het sollicitatiege sprek niet voldoende om de werkgever een volledig beeld te verschaffen van de persoonlijk heid en de capacileiten van de nieuwe medewerker. Zelfs con ferenties en diploma's zeggen nog niet alles", aldus het bu- reau dat zich bereid verklaart voor „minde dan de kosten van een weekloon", een grondi en discreet onderzoek te verrichten omtrent desollicitant. Het bureau zal an licht werpen op de arbeidsprestaties van desolli citant en zijn levensgeschiedeni- sen hetzal uitzoeken watzijn sterke en zijn zwakke kanten zijn en hoe de vensen over hem denken in zinn prlvé-leven en in zijn werk. Het commentaar van de neder- lands-Britse Kamer van Koop handel op deze „dienstvelning is: „Kennelijk is 1984 dichter bi] dan de mee6teo van ons lief Benthuizen wil samen niet Moerkapelle BENTHUIZEN, ANP De raad van het 2500 inwoners tellende Benthuizen heeft gisteravond besloten de minister van Bin nenlandse Zaken mee te delen bereid te zijn tot opheffing van de gemeente Benthuizen om met andere aangrenzende loka- ties of gedeelten daarvan te ko men tot een nieuwe gemeente van ongeveer 10 tot 12.000 inwo ners. Gedacht wordt aan een sa- menvoegingimet Moerkapelle. Vragen over Haagse agglomeratie VOOR DE NIEUWE MINISTERS die bijzonder te maken krijgen met de ontwikkeling van de noordelijke provincies, de herstructurering en het uitknijpen van de Haagse agglomeratie, heeft de Kamercom missie die de beleidslijn van de regering-Biesheuvel onder de loep nam, een leuke verrassing gedeponeerd; een vragenlijst van maar liefst 291 punten! Wanneer de excellente heren deze vragen beant woord hebben, kan wat de Kamercommissie betreft de openbare be handeling van de drie regeringsnota's beginnen. Heel leuk merkt de Kamercommissie op. dat de bedoeling van de waslijst is, meei technische gegevens te verkrijgen. Terzake van de Haagse agglomeratie is dat zeker nodig omdat uit latere cijfers ernstige twijfel is ontstaan, of de ministers Geertsema, Drees jr. en Udink bij het plannen om een groot deel van de Haagse schrijftafel over te plaatsen en tegelijkertijd de groei van het partikuliere be drijfsleven ook in deze hoek van de Randstad te betomen, wel van betrouwbare feiten en prognoses zijn uitgegaan. DE PARLEMENTAIRE VRAGENLIJST verraadt overigens in geen enkel opzicht, hoe terzake de kaarten in het nieuwe parlement lig gen. Het noorden, Limburg en de Haagse agglomeratie worden in één trek in het net genomen. En daar bekend is, dat er in vrijwel alle fracties over het spreidings- en herstructureringsbeleid uiteenlopend wordt gedacht, is deze vra- genstellerij een mooie gelegenheid om zelf nog niets te zeggen en elke buitenstaander het beste ervan te laten hopen. Intussen neemt dit niet weg. dat de tientallen vragen welke over de plannen voor Den Haag en omgeving gesteld worden, het nieuwe kabinet dwingen met meer concrete gegevens en ook een duidelij ker achtergrond van de overheidsbedoelingen in de volksvertegen woordiging te komen, wil de nota tenminste in goedkeurende zin voor kennisneming worden aangenomen. Daarbij gaat het dan niet in de eerste plaats om het vóór en tegen in principe van een spreiding van de ambtelijke schrijftafels, maar om de toekomstmogelijkheden van werkgelegenheid, economische welvaart en sociaal welzijn van de Haagse agglomeratie als onder deel van het nationale welvaart-en welzijnsbeleid. ER ZULLEN door de regering niet alleen betere cijfers moeten wor den geproduceerd over ontvolking en vergrijzing van de gemeente Den Haag, maar ook over de feiten en verwachtingen voor de hele agglomeratie. De vragen welke Kamerleden terzake stellen doen vermoeden dat me nigeen wat de regering tot dusverre produceerde, meer speculatief en politie afgewogen vindt dan materieel verantwoord. In de Amerikaanse stad Denver is weer een brug bezweken onder het watergeweld. Na een dag zware regenval was de Platete-rivier ver anderd in een woeste stroom die alles op zijn weg meesleurde. NEW YORK (AP) Nieuwe zwa re regenval heeft gisteren op nieuw verdere overstromingen veroorzaakt in verschillende Amerikaanse staten. In delen van de vallei der rivier de Mis sissippi is maandag vijf centi meter regen gevallen. In Loui siana Mississippi, Tennessee en Arkansas zijn daardoor opnieuw grote delen van het land over stroomt. Mississippi over een afstand van 250 kilometer. Verwacht wordt echter, dat in de komen de paar dagen het waterpeil der rivier stabiel zal blijven. Slechts weinig personen die door de overstromingen hun wonin gen hebben moeten verlaten zijn naar hun huizen terugge keerd omdat er nog steeds ge vaar bestaat voor een stijging van het waterpeil. In grote de len der betrokken staten zal dit jaar misschien niet kunnen wor den geplant en gezaaid. Willink uit Den Haag, Crmmmeling uit Holten en m. J. J. van der Wel uit Middel burg. Mej. Tjeenk wiljink heeft zich de afgelopen jaren persoon- ijk dikwijls voor het Rode Kruis ingezet, aldus een vdedeling van het Rode Kruis. Voor de kust van West-Japan zijn drie kleine vrachtschepen ge- j kapseisd. Twee Japamse zeelie- den zijn om het leven gekomen De bemanning van Skylab, die op 15 mei vertrekt voor een verblijf van vier weken in het eerste Ameri- en dertien mensen worden ver- kanse ruimtestation, is hier bezig in het werkcompartiment van hun ruimteverblijf. V.l.n.r. dokter mist, onder wie elf Koreanen. Kerwin, Paul Weitz en commandant Charles Conrad. fOS ANGELES (AP) Howard Hunt, een der mannen die ver oordeeld is wegens zijn aandeel in.de inbraak in het hoofd kwartier der demokratische partij In het Watergate gebouw heeft tegenover een „grand jury" verklaard, dat de voormali ge assistent van president Nixon, Charles Colson, hem op dracht had gegeven telegrammen van het ministerie van bui tenlandse zaken te vervalsen. Deze zouden moeten aangeven dat president Kennedy's regering opdracht had gegeven de toenmalige president van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem, te vermoorden. In zeven pagina's van de getuigenverklaring van Hunt die maandag door de rechter in het Pentagon proces zijn gepubli ceerd. staat ondermeer dat Hunt heeft verklaard, dat Colson hem opdracht heeft gegeven een aantal telegrammen van het ministerie van buitenlandse zaken tc „verbeteren". Hunt had van de FBI materiaal hiertoe ontvangen. HELSINKI (AP) President Urho Kekkonen heeft opdracht gegeven alle aanklachten tegen de voormalige minister voor dc buitcnlundse handel, Jussi Lin- namo, in tc trekken. De minis ter werd ervan beschuldigd staatsgeheimen te hebben ge- openbuard. In een open brief aan de presi dent van het hooggerechtshof, zei Kekkonen, dat een rechts zaak niet op zijn plaats zou zijn. aangezien n. »'.s erop wees, dat Linnamo de -ioofdschuldige ia achter de zogeheten „Zavidovo lek", en omdat Linnamo afgelo pen vrijdag is afgetreden. De president van het hoogge rechtshof vroeg gisteren om de instelling van een speciale rechtbank om Linnamo te kun nen vervolgen voor hoogver raad. Na zes maanden onderzoek had hij ontdekt dat Linnamo gehei men had doorgespeeld uit een memorandum, betrefffende ge heime besprekingen tussen Kek konen en de Sowjet Russische partijleider Lenid Brezjnev, die in uugustus vorig jaar in Zavi dovo nabij Moskou gehouden werd. In het memorandum stonden woordelijke aanhalingen betref fende het standpunt van Brezj nev tun opzichte van het vrij handelsakkoord tussen Finland en de Europese gemeenschap. Het memorandum is in novem ber aan dagbladen verstrekt.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9