Reservepolitie laatste steun van Wettig Gezag Vruchteloos debat van vier uur over de affaire-Kuyper IJzersterke presentatie cabaret uit Suriname Bijenstal in 't Heempark Dienstje in de meedraaien vrije tijd stad en randgemeenten Verbetering van Doesbrug begint al op 1 oktober Leidse snel op atleten Papendal Achthovenerweg moet landelijk karakter houden OOK Wat u moet weten PAGINA 3 DINSDAG 8 MEI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN - Als een schutsengel-in- het-zwart waakt elke zaterdag middag een politieman over de winkelende schare, die uit de drukke Haarlemmerstraat de Mare oversteekt. Het is een agent, die ogenschijnlijk in niets verschilt van andere leden van het Leidse politiecorps. Toch is er een verschil. Het wa ken bij de oversteekplaats is uitsluitend toevertrouwd aan de mannen van de reservegemeen- tepolitie De reserve-politie werd in 1948 in het leven geroepen, toen de kou de oorlog West-Europa nog kip- pevel bezorgde. Onder het mot to „Steun het wettig gezag" riep de rijksoverheid op tot waakzaamheid. Er werd een complex van maatregelen ge troffen „ter verzekering van de handhaving van de openbare orde in tijd van oorlog, oorlogs gevaar, subversieve actie op grote schaal en bij rampen". Er kwamen honderden vrijwilli gers voor BB, nationale reserve en reserve rijks- en gemeente politie. Per slot van rekening leefde men nog dicht bij de ver schrikkingen van de oorlog, die men zojuist overleefd had. Maar oorlog bleef uit en de herinne ring sleet. De vrijwilligers trainden en trimden maar actie bleef uit. Voor hun heilig vuur was dat de dood in de pot. Per 1 januari 1955 telde het Leid se politiecorps 109 reservisten. Onder hen waren zelfs dokters van het Academisch Ziekenhuis, de verkeersregeling voor de een advocaat en enkele fa- Blauwpoortsbrug en „de Harte- brieksdirecteuren. Op 1 januari brug". 1973 telde de Leidse reserve-po- De reservisten mogen alleen wor- litie nog twintig man, van wie den ingeschakeld op basis van er maar drie lid waren sinds de vrijwilligheid en vrije tijd. Dat oprichting. betekent dat ze op eigen ver- Toch was inmiddels de taak van zoek soms wel eens ei de reservisten wat verruimd. mogen „meedraaien' op de jonge mensen tot 35 jaar. Het eigenlijke doel is ogen schijnlijk achterhaald. En op de toenemende criminaliteit kan de reservepolitie geen antwoord zijn omdat ze werkt op basis van vrije tijd", dienstje Toch zijn er nog enthousiastelin- bij de gen in reservedienst bij de Leid- Het „in bijzondere omstandighe den oproepen in werkelijke dienst voor het verrichten van hulpdiensten ter verlichting van de algemene dienst van de poli tie" betekende sinds 1969, dat de reservisten werden ingezet voor eenvoudige verkeersrege ling, surveillance in daarvoor in aanmerking komende wijken recherche of de afdeling ver keer. Maar over het algemeen betekent deze voorwaarde dat de man, die na een opleiding van zes tot negen maanden drie uur per maand, volledige opsporingsbe voegdheid krijgt, nog verre van volledig ingeschakeld kan wor den bij het politiële werk. het verlenen van assistentie bij „Het staat allemaal wat op (sport-) evenementen en konink lijke bezoeken. Die verruiming betekende voor Leiden, dat re servepersoneel werd ingescha keld op 3 oktober, op de dag van het bloemencorso en voor se politie. Een van hen is agent A. Z. Vermeij, electromonteur van beroep en thans huismees ter. Hij is er trots op, te kunnen bijdragen tot „het opvullen van gaten in het beroepscorps op drukke dagen". De heer Ver meij trad op 14 december 1958 toe tot de reservepolitie. Dit jaar is hij vijftien jaar in dienst. „En als je langer dan tien jaar in dienst bent. dan kan je bevorderd worden", laat hij er hoopvol op volgen sterk veranderd en bovendien In oktober a.s. wordt in Utrecht kwam de wet op de noodwacht- het 25-jarig bestaan van de re- De politieagent. Valt zijn plaats open, dan is er de kans dat e plicht, die een zware claim legt serve-politie landelijk herdacht. vist zijn plaats inneemt. pitje", geeft hoofdinspec teur H. Oudman toe. „In 15 jaar is de mentaliteit van het publiek LEIDERDORP De werkzaam heden ter verbetering van de Doesbrug beginnen 1 oktober. In de gemeenteraad werd dit gis teravond medegedeeld toen be sloten werd het werk onder hands aan te besteden. De be* drijven, die vrij veel gebruik maken van de Doesbrug met te Belangrijke agenda voor parochieraad Zoeterwoude ZOETERWOUDE De parochie raad, die vanavond voor zijn maandelijkse vergadering bij eenkomt in het zaaltje van de Christus Dienst kerk heeft een uitgebreide en belangrijke agen da. Daarop komen o.m. voor; het schrijven van de keuze-commis sie ter benoeming resp. herbe noeming van de deken van het Dekenaat. Zoeterwoude; bespre king van de gespreksnota van de Raad van Kerken. Daarbij komen vragen aan de orde als: Ziet u heil in een ge zamenlijke bijbelstudie als vorm van gezamenlijke bezin ning? Ziet u manieren om dit te bevorderen? Op welke manieren kunnen wij een duidelijker zicht krijgen op de noodlijdende me demens veraf en dichtbij? Wel ke wegen ziet u om daar geza menlijk iets aan te doen? Hoe, wanneer en waar moeten de ge gevens van de peiling t.b.v. de kennisbank worden verwerkt? Verder komt ter sprake het con cept-statuut van de Raad van Kerken in Zoeterwoude. De vraag daarbij is of de parochie raad dit bespreekt nadat de me ning van de Hervormde Kerke- raad bekend is of dat dit b.v. met hen gezamenlijk moet wor den besproken. Ook nu is de bij eenkomst openbaar en kunnen belangstellenden aan de discus sie deelnemen. zwaar vervoer zullen nu niet meer gewaarschuwd worden. Det oplitie zal sterenger gaan toezien, want de gemeente voelt er .niets voor als de vernieuwde brug in de kortste keren weer naar zijn grootje wordt gereden, reden. Met de uitbreiding van de parkeer accommodatie van de Bloemerd of liever gezegd van de Voetbal ver. R. C. L. zal in eerste in stantie een begin worden ge maakt met de uitbreiding van 80 fiets en bromfiets rekken en het bedrag dat dan nog over is zal gebruikt worden voor de verbeterde aanleg van meer tostallingen. De raad voelde niets voor om nu de autopar- keermogelijkheid uit te breiden met een lavaverharding. Men zag dit liever door betere uit voering vooral daar het een cen trale parkeerplaats gaat worden voor heel het sportpark. Van daar dat dit punt nog nader be keken zal worden. De raad, al thans enkelen vonden wel, dat het Leiderdorpse publiek wat meer moest gaan lopen of fiet sen dan was de uitbreiding niet nodig van de parkeergelegen heid (de meeste raadsleden wa ren met de auto naar de raads vergadering gekomen). Bij de nota van de kabeltelevisie ontstond wel enige beroering on der de raadsleden. Zij vonden niet, dat je de inwoners van Leiderdorp moest gaan ver plichten. Daarom verzocht mevr. Van de Molen dan ook om eerst een enquête te gaan houden over kabeltelevisie. Het gaat tenslotte om een bedrag van 8,50 per gezin als het door gaat. Dit werd ter stemming ge bracht wat als resultaat gaf dat het opgeschoven wordt naar de volgende vergadering omdat er zes tegen stemden en zes voor. Door de aanstelling van de heer G. W. G. van der Hoeven op het bureau van de burgerlijke stand hoopt het college de personeels sterkte weer op volle bezetting te krijgen gezien de enorme toe loop van inschrijvingen en af schrijvingen i.v.m. de vestiging van het Elisabeth ziekenhuis. De Doesbrug, die dit jaar nog verbeterd gaat worden LEIDEN/ARNHEM De atleten van AV Holland hebben In de eer- ste competitiewedstrijd voor de hoofdklasse op „Papendal" een goed figuur geslagen. Wim Huige liep de 110 m horden in 15.5 sec. Martien van der Hoorn wist de 3000 m in 9.23.7 min te doen. Verder zijn nog te vermelden: Frank Mingenen (400 m 51.7), Frans Kroone (400 m 51.6), A. Verhoe (299 m 22.6 sec.), Bert Paauw (400 m hor den 57.6 sec.) en Dré de Wit (1500 m 4.10.2). De technische nummers kwamen niet helemaal uit de verf. Rob de Roo sprong het verst met 6.46 m. Mark van Vliet was een van de beste met de polsstok: 4.10 m. Met hoogspringen kwam Rob Pommeé over 1.85.7. Bram van der Mey sttootte 12.95 m. In totaal haalde de Leidse ploeg 24277 punten wat slechts vol doende was voor een elfde plaats. De tweede herenploeg en de eer ste damesploeg deden het iets beter in Goes. Resie Fransen liep 13.2 op de 100 m en sprong 4.45 m ver. Ineke Altona liep 2.38.4 sec. op de 800 m en ze kwam 1.40 m hoog. Marina Roosing maakte een speerworp van 26.66 m. Bij de heren liep Wim van der Hoorn de 100 m in 11.6 sec. en maakte een speer worp van 32.96 m. Wim Kaste- leyn wist een sprong te maken van 5.45 m. Harm Zuidema liep de 400 m in 55.6 sec. De estafet te ging in 48.7 sec. Leiden Tijdens de raadsverga dering van gisteravond werd het wel duidelijk, dat de Leidse raad iets meer aan zijn hoofd had dan alleen maar een agen da. Het hoofdonderwerp van de beraadslagingen vormde het be sluit van de heer Wouter Kuy- per (D'66) om een nieuwe frac tie in de Leidse raad te vor men: de Democratische fractie. De vergadering van gisteravond duurde zo lang en was zo vruchtbaar, dat de heer Kuyper halverwege een soort inderhaast bijeengeroepen persconferentie benutte om duidelijk te maken, dat hij als lid van D'66, de PvdA en de Democratische fractie geen nieuwe partij wilde vormen. „Ik ben ook niet uitge treden, maar het is duidelijk, dat het PAK sinds het weggaan van Amptmeijer in ons nadeel werkte. De fractie van D'66 fun geerde de laatste tijd meer als een „bijwagen" en versiering van de PAK-fractie „en we zijn enkele malen in de steek gela ten door de PvdA. De heer Van Aken is niet te vertrouwen en houdt zich niet aan de ge maakte afspraken", aldus de heer Kuyper. „Ik geef geen gehoor aan de eisen van de afdeling van D'66 Leiden om af te treden. De ben blij met het landelijk regeerakkoord, maar gemeentelijk zie ik geen politieke samenwerking meer. Ook voel ik geen achterban van de ongeveer 3000 D'66-kiezers meer. D'66 slaat überhaupt niet meer aan. Ik kan de PAK-over- eenkomst in geweten niet meer onderschrijven, maar sta nog volledig achter het PAK-pro- gram", aldus de heer Kuyper. gisteravond in de Leidse ge meenteraad. Op allerlei manieren trachtte men Wouter Kuyper uit een aantal raadscommissies te houden. De heer v.d. Horst (PvdA) probeer de dit nog via een motie, die met 22 tegen 15 stemmen werd verworpen. Volgens een groot deel van de raad behoorde de heer Kuyper geen aanspraak te maken op een raadszetel, maar b. en w. vonden, dat de heer Kuyper voor zichzelf diende te klaren of hij in de raad wilde blijven. Het werd een heen en weer praten van een uur of vier, inclusief een aantal schor singen. Tenslotte werd een mo tie van de heer v.d. Horst (PvdA) met 22 tegen 15 stem men om de raadscommissies ten koste van Kuyper te beper ken verworpen. De volgende week maandagavond wordt de verdere behandeling van de agenda voortgezet. Van Polanen in Nederlandse Judoploeg LEIDEN Adrie van Polanen, Leidse judoka van de sport school Luiten, zal Nederland vertegenwoordigen op de Euro pese kampioenschappen. Van Polanen die de vierde dan heeft, zal uitkomen in het mid dengewicht. De Europese judo kampioenschappen worden dit jaar in Madrid gehouden en wel van donderdag 10 mei t/m zon dag 13 mei. De balk in het oog LEIDEN - Een stalen U-profiel- balk, die met twee man nauwe lijks was te tillen, heeft zondag morgen in alle vroegte enorme ravage aangericht in de etalage van de sex-shop aan de Haven. De balk, keurig licht groen ge schilderd, droeg in donkergroe ne letters opschriften als: „De rotte plek, die ontucht en mis daad kweekt, moet weg", „Als overheid tekort schiet, blijft ons de plicht" en „Leidt ons niet in verzoeking maar verlos ons van het kwaad". Van de daders voor de zoveelste maal, geen spoor. Rectificatie ZOETERWOUDE In ons be richt over de opening van een kleuterschool aan de Hoge Rijn dijk in Zoeterwoude zijn enkele foutjes geslopen. 1. Er werd en kele malen gesproken van éën school bestuur, terwijl in het ge bouw twee kleuterscholen wor den gevestigd die ieder een zelf standig functionerend bestuur hebben. Over de naam van de nieuwe school is nog niets be kend. LEIDEN „Land te koop" heet het programma, waarmee en Surinaams cabaretgezelschap momenteel met groot succes een toernee door ons land maakt. Gisteravond kon men de ploeg in het Leidse LAK-theater, dat voor deze gelegenheid geheel was uitverkocht, aan het werk zien. De groep brengt haar authentieke Surinaamse repertoire, dat slechts op enkele punten inhoudelijk enige wijzigingen moest ondergaan om het af te stemmen op het Nederlandse publiek. Uiteraard is er wel wat de taal betreft behoorlijk aan ge schaafd. Toch had men hele stukken onvertaald gelaten, zo dat de niet ingewijde toeschouwer op zulke momentan niet veel meer dan een sfeer kon proeven, hetgeen overigens zeer de moeite waard was. Een gedwongen vertaling zou zeer waarschijnlijk ten koste van dit laatste gegaan zijn. Teksten en ideeën zijn van Thea Doelwijt. Het centrale thema, dat haar voor ogen heeft gestaan, is de koloniale overheer sing van Suriname door Nederland en de gevolgen daarvan. In cabaret-termen vertaald, vraagt een dergelijke probleem stelling om een scherp satirische of juist een laconieke bena dering, en die ontbrak jammer genoeg meestal. Daarentegen viel er nogal eens een belerende toon te bespeuren. Overigens moet men hiaraan niet al to zwaar tillen: Een opgeheven wijsvinger tegen de onderdrukker kan op de onderdrukte wel degelijk een satirische indruk maken. Wat men ook van de inhoud zeggen mag, de wijze, waarop de zaak gepresenteerd werd, was ijzersterk. Van de spelers ging zonder meer *en aanstekelijk anthousiasme uit, met name van de leider Henk Tjon, de enige niet-amateur van het ge zelschap. dat voorts gevormd wordt door Detta Dilrosun, He len Kamperveen en Mike Ho-Sam-Sooi en vier musici: Walter Muringen (gitaar, fluit). Harvo Soemodihardjo (piano). Benny Alwart (bas) en Guilaume Bracelly (drums). „Surinamers kunnen geen ogenblik hun kont stil houden," luidde de kritiek van een van de speelsters in haar rol van Amsterdamse huis vrouw en deze stelling werd volledig bewaarheid echter zon der de vervelende bijklank. De muziek, waarmee het geheel ondersteund werd, was op zichzel' al de gang naar het thea ter waard. Het programma is geheel opgezet rond Suriname, the land no- bodv knows, z*Ifs God niet. Men begint dan ook met een geo grafische beschrijving, welke aanleiding geeft tot enkele snee- rende opmerkingen. Het verband van het vruchtbaarheidsce- remonieel dat dan volgt, met de rest van het programma is mij ontgaan. Daarna werden achtereenvolgons allerlei vor men van onderdrukking aan de orde gesteld: moederland te genover kolonie, rijk tegenover arm. de ene bevolkingsgroep tegenover de andere, de regering tegenover het volk, de Ne derlander tegenover de Surinamer en zelfa man tegenover vrouw. In „land te koop", het nummer, waarnaar het gehele programma is genoemd, passeren de nodige misstanden in Suriname de revue: Als kontras» worden op de achtergrond dia's vertoond, die de mooie kant van Suriname weergeven. In „Suriname wacht" tenslotte worden de in Nederland ver- blivende Surinamers opgeroepen hun land niet in de steek te laten: Het brengt de zaal tot een enthousiast meedoen. Met „land te koop" hebben wij kennis kunnen maken met een stukje cabaret in een voor Nederland onbekende vorm. Om in stijl te blijven: Kleinkunst uit de koloniën. LEIDERDORP Bij de gemeen- niet tot ontsluiting van nieuwe te is de definitieve toezegging bouwterreinen zal gebruikt wor- blnncn, dat bij de doortrekking den. van de Mauritsslngel en de re- Tijdens de bespreking met gede- constructie van de Achthovener weg, de provincie 75% zaJ ver goeden van de kosten van grond aankoop, pachtontbinding, de bouw van een brug en aanleg van een nieuw weggedeelte tot boerderij Llndenhof. De enige voorwaarde is echter, dat de gemeente het nieuwe weggedeelte in het zogenaamde „buitengebied" laat liggen, dat wil zeggen, dat het weggedeelte puteerde staten is nog gebleken, dat de mogelijkheid bestaat, dat de provincie de kosten van het vrij liggend rijwielpad langs de Achthovenerweg zelfs voor 100% zal vergoeden. Bij het indienen van deze aanvraag tot vergoe ding van de kosten van bedoeld rijwielpad zal men al het moge lijke doen, om van deze moge lijkheid te profiteren. De bijenstal: een wereldje apart LEIDEN - In het gemeentelijk Heempark aan de Oegstgeester- weg heeft de Vereniging tot be vordering der Bijenteelt een bij enstal ingericht die is gericht op het voorlichten van de bezoe kers over het leven van de bij en. In de bijenstal zijn voorbeel den aanwezig van de oudste bij enwoning - de holle boom - tot en met de hedendaagse bijen kasten. Ook is er een korf met het, van stro gevlochten, beeld van St. Ambrosius, de be schermheilige van de bijenhou ders. Deze merkwaardige korf is een werkstuk van de korf- vlechtcursus. In de weekends is er, gedurende de openingstijden van het Heempark, een imker aanwezig die informaties geeft over het leven van de bijen aan de hand van de korven en kas ten en van demonstratiemate riaal. Ook op werkdagen - zij het uitsluitend op verzoek wordt in de stal voorlichting ge geven. De imkers ontvangen de belangstellenden - evenals het vorig jaar - graag in deze bij zondere hoek van het prachtige natuurparkje. VOORSCHOTEN - Behalve bij AH m het centrum van Voorschoten en bij de Spar in Noord-Hofland, is nu ook een glascontainer voor vyeg- werpflessen geplaatst bij de A O-vestiging aan het Jo- han Vermeerplantsoen in Vlietwijk. Verwacht wordt, dat ook hier de actie om oud glas aan te dragen als grondstof voor nieuw, zal aanslaan. VOORSCHOTEN - De raadscommissie voor maat schappelijk welzijn te Voor schoten komt morgenavond in openlbare vergadering bij een in het gemeentehuis. Op de agcoda staan voorstellen tot het verlenen van bijdra gen in de stichting van spor taccommodaties en sanering van bestaande regelingen ter zake; tot het verlenen van aanvul'end crediet voor de Lindehoeve en bespreking van het gewijzigde zwembad- plan. WASSENAAR De Nuts-' school aan de Zijllaan is een actie begonnen voor het bij eenbrengen van boeken voor Suriname. Op 8, 10 en 14 mei kunnen allerlei boeken aan de sdhool worden ingeleverd.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3