Drinkwatervoorziening wordt hachelijke zaak Meer eenheid bij openbaar vervoer Paradefeest in Jeruzalem Arrestaties in zaak van valse dollars Ondernemer laat belastinginspecteur ernstig mishandelen Rijn en Maas steeds vuiler Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin Idi Amin ontslaat ministers Straf voorzitter VVDM opgeschort Kinderen door lood aangetast Berlijnse kinderen in Nederlandse gezinnen Sjelest uit alle ambten Bier in zakken Landingsplaatsen op Mars gekozen Kinderen vernielen grafzerken DINSDAG 8 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 ADVERTENTIE Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklamel Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten, tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER-' STELLEN met: PORTON, de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, set niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. NAIROBI (Reuter) De minis ters van Oeganda, die door pre sident Idi Amin twee maanden verplicht met vakantie waren gestuurd, hebben na hun terug keer te horen gekregen dat ze hun departement zijn kwijtge raakt. Amin vertelde hen dat „98 procent van hen" niet zal terugkeren op hun oude ministe rie en „sommigen worden mis schien helemaal geen minister meer". Zware offers voor Duitsers BONN (DPA) De Westdultse burgers zullen zware offers moeten brengen om de prijzen weer stabiel te maken. Het ka binet in Bonn neemt morgen be sluiten over maatregelen om de prijsstijgingen In te dammen. Dit heeft minister van financien Helmut Schmidt maandag ge zegd in een toespraak tot de commissie financien en belas ting van de Duitse industrie- en handelsdag.- „Het zal zeker een schok en veel geween geven," aldus minister Schmidt, volgens wie de rege ring „vastbeslotenheid en hard heid" moet tonen. uit een memorandum dat ter gelegenheid dat de IAWR tij dens het derde congres in DUs- seldorf is uitgegeven. DliSSELDORFROTTERDAM (ANP). Het betrekken van drinkwater uit Rijn of Maas dreigt een hachelijke zaak te worden. De Nederlandse, Duitse en Zwitserse drinkwaterleiding- Het Rotterdamse drinkwaterbe- bedrijven, die hun grondstof uit drijf betrekt het water welis- de Rijn betrekken, zijn aan het waar niet langer meer uit de eind van hun latijn. Dat blijkt sterk vervuilde Rijn, maar uit JERUZALEM (DPA/Reuter) Met de grootste militaire para de uit zijn geschiedenis heeft Is raël gisteren zijn 25ste verjaar dag gevierd. Voor honderddui zenden toeschouwers in Jeruza lem werd zowel in de lucht als op de grond een grootscheeps militair vertoon opgevoerd, het eerste sinds vijf jaar in Israël. Op een eretribune zaten president Zalman Zjasar, oud-premier Da vid ben-Goerion, premier Golda Meir, minister van defensie Mosje Dajan, en de chef van de generale staf David Elazar on der een metershoge zevenarmi- ge kandelaar het wapen van de staat Israël en een zee van witte vlaggen met blauwe Davidsterren. De parade werd geopend door de opperbevelheb ber van de luchtmacht, gene raal Mordechai Hod, die in een phantom-onderscheppings- vliegtuig vloog. Daarop volgden opleidingstoestellen van het type Fouga-Magister, die in de lucht de letters „Kaf" en „Heh" vormden, symbolen voor het ge tal 25. Vervolgens trokken hon derden mirages, super-myste- res, phantoms, en transport vliegtuigen van het type strato- cruiser en noratlas voorbij, die ook in de lucht figuren vorm den. De luchtparade werd door formaties helikopters afgesloten. Op de grond trokken colonnes tanks, pantserwagens en andere gevechtswagens voorbij, afge wisseld door legeronderdelen en militair opgeleide boeren van pas gevestigde para-militaire nederzettingen in de bezette ge bieden, de Syrische heuvels van Golan, de westelijke jordaan-oe- ver en de Sinai. Een klein, maar klaarblijkelijk dapper hondje blaft woedend tegen de voeten van Israëlische soldaten, die deelnamen aan de grote mili taire parade in Jeruzalem ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Israël. TERNEUZEN (ANP) In ver band met 't drukken van valse twinfig dollar-biljetten heeft de gemeentepolitie In Terneuzen, in samenwerking met de afdeling falsificatie van de centrale re cherche te Amsterdam vier per sonen, aangehouden. Deze zijn: de 34-jarige broers F. O. V. en J. F. V., caféhouders te Ter- neuzen, de 34-jarige autohande laar G. J. v. d. B. uit Klooster- zande en de 47-jarige F. v. H., landbouwer, te Goes. Enige tijd geleden werd in KIoos- terzande de slager M. E. aange houden verdacht van het druk ken van valse twwintig dollarbil jetten. In dezelfde tijd werden ook in Oegstgeest arrestaties verricht. In de schuur van de slager trof de politie een druk pers aan en 2100 van de in to taal 3700 gedrukte valse biljet ten. De eigenlijke man achter de scher men was volgens de politie de 41-jarige L. A. C., uit Terneuzen die op 6 oktober vorig jaar aan een hartinfarct overleed. De valsemunters besloten na zijn dood hun activiteiten in Oegst geest voort te zetten. Bij het onderzoek zijn ook aante- kingen van de overleden C. ge vonden, waaruit de politie kon opmaken hoeveel valse bankbil jetten er gedrukt waren. De poli tie is er bijna zeker van dat geen van de biljetten is uitgege ven. Nederland uit Eurodif PARIJS Nederland en Enge land hebben officieel te kennen gegeven zich uit ,,EurodiF' te rug te trekken. Eurodif is een vereniging van acht Europese landen die ge meenschappelijk de mogelijk heid bestuderen van de bouw van een gasdiffu9iefabriek voor verrijking van uranium in Euro- Nederlandse vakcentrales in Hongarije BOEDAPEST (AP) Voor bet eerst in de geschiedenis is giste ren een afvaardiging van de Nederlandse vakbonden in Boe dapest aangekomc-n voor een of ficieel bezoek van een week op uitnodiging van de Hongaarse vakcentrale. De Nederlandse delegati bestaat uit vertegenwoordigers van het NvV CNV en het NKV en staat onder leiding van de heer P. J. Mertens./aDe Nederlandse af vaardiging werd ntvngen door Aladar Foeldvari, de voorzitter van de Hongaarse vakcentrale, en ia later officieel overleg be gonnen UTRECHT (ANP) De advo caat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof heeft voldaan aan het verzoek van de voorzitter van de vereniging van dienst plichtige militairen Kees Beem- sterboer om de opgelegde straf wegens organisatie van de groetweigerdag vorig jaar au gustus op te schorten. Kees Beemsterboer had zich gis teren in Nieuwersluis moeten melden voor het uitzitten van de straf (een maand lang). De WDM verzocht de straf op te schorten tot 7 juni wegens be stuurlijke onmisbaarheid van dc voorzitter. Op 6 juni houdt de WDM haar jaarvergadering en kiest dan tevens een me-we voorzitter. De WDM me. •"■'es' nog een tweede gratieverr.ee te dienen. de Maas. Dat betekent niet dat Rotterdam nu uit de zorgen is, want er is een toenemende ver vuiling van het Maaswater waarneembaar. Zoweer zelfs dat gevreesd wordt dat de Maas over enkele jaren even vervuild is als de Rijn nu is. Wat de Rijn betreft is het gehalte van de vervuilende stoffen voor het overgrote deel hoger dan voor gaande jaren. Het zuurstofge halte liep terug van 6.9 milli gram per liter in 1971 tot 5,6 vo rig jaar. De temperatuur is bij aankomst in Nederland gemid deld een graad hoger dan twee jaar geleden. Momenteel drin ken in Nederland vier miljoen mensen Rijnwater. Dit getal zal in de loop van de jaren nog stij gen, omdat vooral de drinkwa terbedrijven in het noorden van het land geïnteresseerd zijn in een aansluiting op het Rijnwa ter, aangezien de voorraad grondwwater die nu wordt ge bruikt over een Jaar of tien is uitgeput. Het blijft voor Neder land derhalve belangrijk dat er schoon Rijnwater komt, on danks de overschakeling van Rotterdam en later ook Den Haag op de Maas. Hoe het ook zij; de drinkwaterbedrijven die hun water uit de Rijn moeten betrekken, zo blijkt uit de con ferentie in Düsseldorf, staan om zo te zeggen met de rug tegen de muur. De technische moge lijkheden om het water drink baar te maken, raken langza merhand uitgeput. De overheden zullen, zo werd er te verstaan gegeven, moeten ingrijpen. Dat betreft niet slechts de controle op de lozing in de Rijn, maar ook toezicht op de samenstelling van nieuwe produkten van de chemische industrie. HANNOVER (DPA) Door gifti ge afvalstoffen van de industrie heeft een op de vier kinderen in het gebied van de Nedersaksi- sche gemeente Nordenham te veel lood in het lichaam. Dit is maandag bekend gemaakt in het Nedersaksische artsenblad na onderzoek van 1600 kinderen in het gebied. Ab Coerant mag terug naar Griekenland NAARDEN (ANP) De Griekse ambassadeur in Den Haag, de heer Michel Kottakis, heeft de journalist Ab Coerant officieel meegedeeld, dat het hem vrij staat terug te keren naar Grie kenland. Ab Coerant zal zijn journalistiek werk in Athene mogen voortzet ten op voorwaarde, dat hij zich onthoudt van deelname aan de monstraties en van inmenging in de interne Griekse politiek. Coerant werd in maart van dit jaar uitgewezen na, zo liet hij weten, eerst mishandeld te zijn door de Griekse politie tijdens een studentendemonstratie. Minister Udink op internationaal congres: DEN HAAG Om bus, tram, metro en trein als een eenheid aan het publiek te presenteren is het noodzakelijk dat er een eenheid en een integratie komt in de tarieven en de biljetten. Dit zei minister drs. B. L. Udink van Verkeer en Water staat gisteren bij de opening van een week durend interna tionaal congres met 850 deelne mers uit 44 landen van de „Union Internationale Des Transports Publics in het Ne der aldns Congresgebouw in Den Haag. De vele deskundi gen op het gebied van het openbaar vervoer zullen zich in de komende dagen in tal van technische commissies buigen over technische proble men van het openbaar ver voer. De Haagse burgemeester mr. V. G. M. Marijnen zei in zijn welkomstrede tot de bezoekers van zijn stad dat het openbaar vervoer de toekomst heeft, maar dat naar zijn mening naast de technische oplossin gen ook het overwinnen van de psychologische barrières van het publiek bij het openbaar vervoer een zeer intense studie vereisen. Minister Udink gaf een uiteen zetting over een op zijn minis terie ontwikkeld verkeer- en vervoersplan, waarin onder meer wordt aanbevolen alle beslissingen op het gebied van verkeer en vervoer in de toe komst door een beleidskader te laten nemen. De heer Udink vond dat in drukke gebieden de heffingen op het autover keer moeten worden verhoogd, door uitbreiding van parkeer- heffingen, en in een later sta dium door een gedifferentieerd heffingenstelsel voor het rij dende verkeer. Door de grote re financiële druk op het auto verkeer kan dan de belangstel ling voor het openbaar vervoer toenemen, aldus de minister. De technische besprekingen op het congres zullen uitmonden in een aantal conclusies, die op een slotzitting aanstaande zaterdag in stemming worden gebracht. MARSEILLE De heer Laurent in Marseille Is een jonge onder nemer van 29 jaar getrouwd, vader van een kind van acht maanden die op rijn veertien de jaar zo hard is gaan werken dat hij nu een goed florerende raak heeft met 20 man perso neel, electronische machines en een omzet van zeven miljoen franc per jaar. Maar helaas heeft hij een domme streek uit gehaald door een belastingin specteur te ontvoeren, af te ran selen en hem een schuldbeken tenis af dwingen van 10.000 franc. Hij zit achter de tralies en riskeert een gevangenisstraf van 12 jaar. Een inspecteur van de belastingen was voor de vierde maal bij hem gekomen en meende onre gelmatigheden te ontdekken in de boeken over het jaar 1969. Laurent die bekend staat als een eerlijk maar opvliegende type, kon niet verkroppen dat hij van oneerlijkheid werd ver dacht. Toen de inspecteur weg was reed hij hem achterna, ge holpen door drie zware jongens die de wagen van de inspecteur klem zetten en hem afrosten. Zij namen hem mee naar de zeekant en bedreigden hem van de rotsen te zullen gooien als hij zijn handtekening niet zette onder een schuldbekentenis van 10.000 franc en onder een ver klaring dat hij een vrouw had verkracht. Bang voor zijn leven zette hij tenslotte zijn handteke ning onder de schuldbekentenis. Daarna kwam hij vrij, maar vanzelfsprekend waarschuwde hij de politie. Laurent zit in de gevangenis en weet zich geen raad. „Ik ben mijn hersens kwijtgeraakt", zegt hij zonder ophouden en be grijp niet wat mij is overko men". Zijn advocaat zal probe ren hem op vrije voeten te krij gen, daar zonder zijn leiding de zaak met 20 man personeel op de fles gaat. DOETINCHEM (ANP) - Onge veer 500 Berlijnse kinderen af komstig uit sociaal zwakke ge zinnen brengen in juli en augus tus hun zomervakantie door in Nederland. Zij worden onderge bracht bij particulieren in Oost- Gelderland, Rotterdam, Den Haag en omgeving. Volgens initiatiefnemer pater A. Otten uit Doetinchem is het de bedoeling de kinderen een maand lang de sfeer in een nor maal Nederlands gezin te laten proeven. Ook met Pasen is dat reeds gebeurd, zij het op be scheidener schaal. MOSKOU De Russische rege ring heeft Sjelest en Woronow, die beiden onlangs uit het poli- tieburo van de Russische com munistische partij gezet zijn, ontslagen uit andere openbare ambten. Volgens het officiële persburo Tass werd deze maat regel genomen in verband met hun „pensioen". Sjelest, de voormalige leider van de communistische partij van de Oekraïne, werd op 27 april van zijn post in het politburo ontheven naar het schijnt omdat hij een tegenstander was van de toenadering tussen oost en west. Volkscomité's nemen macht in Libië over TRIPOLI In verscheidene de len van Libië zijn „volkscomi té's" gekozen, die ovcrnl het overheidsbestuur, en het be stuur van scholen, fabrieken, en universiteiten zullen overnemen. De vorming van volkscomité's. die 16 tot 20 leden tellen, maakt deel uit van de culturele revolu tie die president Khaddafi vorige maand afkondigde. Hij kondigde toen de opschorting van de bestaande wetten non, een zuivering onder dc politieke tegenstanders, het uitdelen vnn wapens onder de bevolking en het verminderen van de bureau cratie. Beate treedt op tegen ex-SS-ër KEULEN (DPA) - Beate Klars- feld, die jaren geleden de toen malige Duitse bondskanselier Kurt-Georg Kicsingor een klap In het gezicht gaf. heeft gisteren in Keulen met vijf Fransen ge probeerd het bureau van 'n voor malige hoge SS-er Kurt Llschka te bezetten. Volgens de demon stranten moesten zij het bu reau verlaten nadat Llschka hen met een vuurwapen ln de hand tegemoet trad. Voor hun vertrek gooiden de beto gers nog twee ruiten stuk en schreven „Llschka is" en „Nazi" op dc muren. Llschka was destijds leider van het „jodenreferaat" in Berlijn en was van september 1942 tot september 1943 bij de geheime staatspolitie (Gestapo) in Pa rijs. DEN HAAG (ANP) Een Engelse brouwerij gaat een proef nemen met de verkoop van bier in Polyester zakken, ontwik keld door Imperial Chemical Industries. De brouwerij zelf vindt de verpakking aanvaardbaar en gaat nu zien hoe zij door het publiek zal woöden ontvangen. De verpakking is bestemd voor het bier, dat men in huis haalt en de bierzakken zullen binnenkort in de winkels verkrijgbaar zijn. ICI zal de bierzakken aanvankelijk op beperkte schaal vervaardigen, maar zij heeft al zoveel vertrouwen in dit nieu we verpakkingsmiddel, dat reeds aanzienlijk meer dan acht miljoen gulden is uitgetrokken voor verdere ontwikkeling van de produktiefaciliteiten. ICI wil de bierzakken in heel Europa aan de man gaan brengen. Paard door warmte geveld Zo warm was het in Rome dat dit paard, oorspronke lijk voor een rijtuigje ge spannen, het niet meer uit hield en tegen de vlakte ging. Hulpvaardige toe schouwers snelden toe om het dier weer op de been te helpen, waarbij een van hen wel merkwaardige methoden gebruikt. WASHINGTON De Nasa heeft een dal bij de monding van de grote Canyon op Mars gekozen als landingsplaats voor de eer ste onbemande „Vikings" die in 1975 en 1976 naar Mars ge stuurd worden, zo is maandag in Washington bekendgemaakt. De tweede Viking zal ongeveer 1600 kilometer ten noordoosten van de eerste landingsplaats neerkomen. Beide plaatsen zijn betrekkelijk vlak en rustig terrein in het laagland van de planeet. De twee ruimteschepen zullen worden uitgerust met instru menten voor het ontdekken van leven. De eerste zal in de zomer van 1975 worden gelanceerd, dc tweede ongeveer een maand la ter. De reis naar mars duurt bijna een jaar. Het eerste doel is het gebied Chryse aan de noordoostelijke kant van dc reusachtige, 5000 km lange Canyon, die ongeveer 7 km diep is en die door de Ma- riner-9 is ontdekt. Dit ruimte vaartuig draait nog steers rond de planeet. In Chryse loopt de kloof uit in een serie lange ka nalen die lijken op uitgedroogde rivierbeddingen. De landingsplaats voor de tweede Viking is Cvdonia in het gebied Mare acidalium aan de rand van dc noordpoolkap een waas die tijdens het wintersei zoen het poolgebied bedekt. Sommige geleerden menen dat daar vocht aanwezig Is. De Nasa heeft deze twee plaatsen uitgekozen uit twintig mogelijk heden omdat de landing hier het best kan verlopen en omdat zij van wetenschappelijk belang zijn. NEEDE (ANP) De rijkspolitie In Neede heeft ruim twintig jon gens verhoord in verband met vernieling van veertig tot vijftig grafzerken op de oude begraaf plaats In Neede. Twee kinderen hebben bekend dat zij een aan deel hadden In de ravage. Een deel van de zerken was begin april ten offer gevallen aan de storm. Bij melken door stroom gedood ALPHEN A D. RIJN (ANP) - Dc 40-jarige veehouder Th. N. Schoonderwoerd is gisteravond in zijn woonplaats Alphen a.d. Rijn door elektrische stroom ge troffen en omgekomen. De man was bezig met een elektrische melkmachine zijn koeien te mel ken. Hij maakte daarbij gebruik van een defecte verlengsnoer.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13