Wij Arabieren zijn trouwe staatsburgers Mgr. Koop: pil op zich staat los van ethiek Scherpe aanval van Duits episcopaat op verruiming abortuswetten Israël viert 25 jarig bestaan Laat Israël bemiddeling aanvaarden KORTE METTEN Bezoek Shenouda aan Rome ook politiek belang DINSDAG 8 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 12 1' Een kleine, kwieke man die zijn donkerblauwe kostuum tot bollens toe vult. Snelle ogen. Het grijze haar van een le vensgenieter op jaren. Nadim Bat-heesh is de naam. Voor de zekerheid heeft hij een stencil meegebracht dat zijn levensloop beschrijft en zijn twaalf officiële funkties noemt. Hij wil weten wie hij is. In Tel Aviv bijvoorbaat duidelijk gemaakt. Hij heeft veel familie leden aan de andere kant van de grenzen, in Beiroet, in Am man. Ieder verkeerd woord kan vervelende gevolgen hebben. De Palestijnse terroristen in de vluchtelingenkampen hebben de handen los zitten. ,,We leven nu een kwart eeuw samen met de joden en we voelen ons heel ge lukkig in Israël", zegt hij ten slotte. „Persoonlijk zal ik op 7 mei zeker in Jeruzalem zijn om de grote militaire parade te zien waarmee het feest gevierd wordt. We wonen allemaal on der hetzelfde dak. We kunnen er veilig wonen omdat we-een goed leger hebben. Wij Arabieren zijn trouwe staatsburgers. In de oorlogen van 1956 en 1967 heb ben we zelfs ons bloed afge staan voor de gewonde Israëli sche soldaten. We zijn de rege ring dankbaar voor wat er voor ons allemaal gedaan is". Enkele getallen. In de Arabische streken zijn 79 dorpsklinieken en 75 bureaus voor zuigelingen zorg. Het sterftecijfer onder de Arabieren is gedaald van 20 per 1000 in 1948 tot 5,9 nu een van de laagste sterftecijfers ter wereld. Het sterftecijfer van zuigelingen is gedaald van 68 tot 39 per 1000 levend geborenen. Er zijn in de Arabische woonge bieden 322 onderwijsinstellingen. Het totaal aantal leerkrachten bedraagt meer dan 4400 en het aantal leerlingen 117.000. In de zelfde streken waren in 1948 slechts 60 scholen voor lager on derwijs en 1 instituut voor mid delbaar onderwijs. Aan de He breeuwse universiteit, het Tech- nion en andere instellingen voor hoger onderwijs studeren 500 Arabieren. Er verschijnen twee Arabische dagbladen en ver schillende periodieken. Radio uitzendingen in het Arabisch omvatten naast nieuwsberichten voorlezingen uit de Koran. In 1969 is men begonnen met tele visie-uizendingen in het Ara bisch. Ongetwijfeld gaat de oude, ongeletterde generatie in dit land van modern technologie gebukt onder sociale achterstel ling. Maar de Arabische jeugd speelt volop mee in de loterij om gelijke kansen die de rege ring Golda Meir ondanks de grote economische problemen draaiende houdt. Dit alles is in 25 jaar bereikt. Dan nog voelt niet iedereen zich gelukkig. In Nazareth kun je het huis zien dat een vermogen de Arabier heeft laten bouwen. Als je neerkijkt op het dak hetgeen bijna onontkoombaar is in een stad met zoveel heuvels t de verdere uitbouw van hun staat Nadim Bat-heesh geldt als een van de meest vooraanstaande vertegenwoordigers van het 400.000-koppige Arabische volks deel waarmee Israël in zijn 25 bestaansjaren heeft moeten en kunnen leven. Het gesprek vindt plaats in Nazareth de uit zijn voegen spattende heilige stad die hij krachtens zijn onder scheiden posities (voorzitter van dit, secretaris van dat. gedele geerde van weer iets anders) zo ongeveer in de broekzak heeft. Zijn grote probleem: hoe te voorkomen dat de Arabische gidsen en rozenkransvensters die lanterfanten op de trappen van de kerk van Maria Bood schap, zich vergrijpen aan de vrouwelijke pelgrims. „En in mijn hart kan ik het ze niet eens kwalijk nemen. Als u ziet hoe sommige meisjes erbij lo pen. In een beha-tje, kleiner dan twee vijgebladeren. De na vel zichtbaar als bij buikdanse ressen. Een Arabier begrijpt zoiets niet. Hij vat het op als een invitatie. Zijn handen gaan jeuken. De vrouwelijke toeristen zouden verstandiger moeten zijn". Hij drinkt koffie met veel melk ik bier. Ik heb mazzel gehad. Israël viert Pesach, de herden king van de uittocht uit Egypte, en een van de consequenties daarvan is dat er tien dagen lang nergens bier te krijgen zal zijn, hoe heet de zon ook brandt en hoe verschroeiend de sirocco ook uit de woestijn van Judea komt aangestoven. Het zal de heer Heineken verdrieten, maar bier is niet kosher. In Nazareth echter mag het getapt worden Pesach of niet. Het oude Na zareth is een Arabische stad, een vat vol uitzonderingen het jubilerende Land van Israël. „Laat ons praten over wat het 25-jarig bestaan van de onaf- hankelijke staat betekent voor een Arabier die er moet leven", stel ik voor. Nadim Bat-heesh kucht uitvoerig in zijn smettelo ze lap. Het waarom is me door Met gedegen onderwijs maakt Israël de jeugd van zijn Arabische staatsburgers rijp voor zijn politiek de regeringsvoorlichtingsdienst van gelijke kansen. zie je dat het de vorm heeft van een pistool, compleet met vinger aan de trekker. De loop is gericht op een joodse nieuw bouwwijk aan de overzijde van het dal. Het mag van de Israëli zo goed als de Arabieren por tretten van Sadat, kolonel Ga- daffi, Yasser Arafat of andere leiders aan de muur mogen heb ben. Ze zijn even vrij in hun meningsuiting als alle staats burgers. Ze hebben het recht van demonstratie. Het enige wat ze niet mogen, is schieten. Nadim Bat-heesh: „We leven hier ep we leven hier gelukkig. Maar we kunnen niet vergeten dat onze broeders in de vluchtelin genkampen aan de overkant van de grens ongelukkig zijn. Het maakt me bedroefd daar aan te denken, bedroefd alsof ik een dierbare verwant verlo ren had. Dat duurt nu al 25 jaar. Het is een abnormale toe stand. Het is als verhoogde bloeddruk in het lichaam. De spanning is gevaarlijk". De ter reurdaden van de Palestijnen en het genadeloze terugslaan van Israël ze ploegen voren van gekweldheid in zijn gesoig neerde gezicht. „Een van de ge dode Palestijnse leiders in Bei roet is Kamal Nasser", zegt hij. „Ik heb zijn vader goed gekend. Hij was hier in Nazareth direc teur van een onderwijsinstituut. Een hoogstaand mens, bekeerd tot het protestantisme. De jonge Kamal kan eenvoudig niet grootgebracht zijn in jodenhaat. De zaak ligt heel anders. Toen de Palestijnen in de oorlog van 1948 vluchtten, dachten ze dat het maar voor tijdelijk zou zijn. Ik herinner me dat mijn neven uit Haifa opbelden. Wat moeten we doen? Kom naar Nazareth, zei ik. Er zal je geen haar op je hoofd gekrenkt worden. Maar ze geloofden me niet. Ze vluchtten. En overal waar ze kwamen, zijn ze behandeld als honden. Kijk naar Jordanië. Als mieren zijn ze vertrapt. Nergens heb ben ze onderdak gekregen. We moeten begrip hebben voor de terroristen. Ze zijn door het dol le heen van ellende. Het pro bleem van Israël ligt niet aan het Suezkanaal of op de hoog vlakte van Golan. Het ligt bij de Palestijnse vluchtelingen. En het slaat terug op ons. Hoewel we volwaardige staatsburgers zijn, berken we het toch als er weer een incident is geweest. We worden erop aangekeken.". Israël staat op het onwrikbare standpunt dat het erkend moet worden door de Arabische lan den en dat de enige oplossing ligt bij 'rechtstreekse onderhan delingen. De Arabische landen houden vast aan de ijzeren eis dat Israël de op 22 november 1967 door de Veiligheidsraad aangenomen resolutie (terug keer tot de status quo van voor de zesdaagse oorlog) uitvoert voordat er onderhandeld kan worden. Tussen beide uitersten een gapend niemandsland waar in de partijen hun booby-traps op elkaar uitproberen. Nadim Bat-heesh, in het palaveren ver grijsd, moet er het hoofd van schudden. „Israël is de sterk ste", zegt hij. „Israël heeft al les te geven. We zijn aan de bal, zoals dat heet in de sport. De Arabische landen daarente gen liggen op hun knieën te bid den, verslagen, vernederd, on machtig. Ze kunnen zich geen nieuwe oorlog permitteren en ze kunnen het zich niet permitte ren om onderhandelingen te be ginnen. Wat dacht u? Als Sadat onderhandelingen aanbiedt, is hij binnen vijf minuten een dood man. Als Hoessein onder handelingen aanbiedt, hetzelfde. De Arabische leiders kunnen eenvoudig niet anders handelen dan ze doen. Als ze vrede slui ten zonder Israël een concessie af te dwingen, zegt de Arabi sche wereld: die stap had je dan 25 jaar geleden ook wel kunnen zetten hebben we daarvoor gevochten, onze zonen verloren, onze vrouwen en kin deren laten lijden, onze huizen en fabrieken in puin laten schie ten? Sadat en Hoessein zouden hun gezicht verliezen. Ze zouden voor gek verklaard en ver moord worden. Maar als Israël nu eens met een gebaar kwam. Twee mensen die samen gaan tafelen, wensen elkaar niet alleen smakelijk eten, eerst biedt de een de ander een aperitief aan. Ik zeg: Iaat Israël het aperitief aanbie den. Laat Israël de bemiddeling van een derde partij aanvaar den. Dat is bij ons Arabieren het goede gebruik. Wanneer wij een meningsverschil hebben, ha len we er een derde bij die het oplost. Hij stelt voorwaarden. Ze zijn misschien niet zo recht vaardig als we hadden gewild, maar we leggen ons erbij neer. Dat is de praktijk. Arabieren geloven in interventie. Of laat Israël een man als Yasser Ara fat als onderhandelingspartner erkennen. Dat zou een gebaar zijn. Want de Palestijnse vluch telingen zijn de sleutel tot de oplossing". PIET SNOEREN sjeik Amin Tarif is symbolisch bisschoppen zich gekant tegen een verruiming van de Duitse wetgeving inzake abortus. In een in alle Westduitse kerken voorgelezen brief schrijven de bisschoppen dat de ervaring in alle betrokken landen uitwijst, dat de bescherming van het wordende leven vermindert, wanneer abortus wettelijk wordt toegestaan. Nadrukkelijk wijzen de bis schoppen het voorstel van so cialisten en liberalen van de hand om abortus tijdens de eerste drie maanden van de zwangerschap niet langer strafbaar te stellen. Ook keren zij zich tegen een verruiming van de indicatieregeling. Volgens de brief verdient geen staat de naam sociale staat, wanneer welke sociale nood dan ook het doden van een on geboren mens kan rechtvaardi gen. „Slechts wanneer de staat bereid is aldus de bisschop pen het recht op leven van een ongeboren mens te be schermen en de schending van dit rcht strafbaar stelt, ver dient deze de naam rechts staat". Slechts wanneer aan deze voor waarden wordt voldaan, kan de wetgever, zo schrijven de bis schoppen, in zeer ernstige con flictsituaties afzien van straf vervolging, „Maar ook in deze gevallen betreft het slechts uitzonderingen, die pre cies en nauwkeurig in de wet omschreven dienen te wor den". Zij voegen eraan toe: „Wij bis schoppen moeten echter nudruk- kelijk verklaren: zedelijk geoorloofd is een abortus nooit, ook niet in ernstige conflictsi tuaties. De mens en de maat schappij staan onder het gebod van God: u zult niet doden". Iedere wettelijke regeling moet de gewetensvrijheid van alle betrokkenen onvoorwaardelijk garanderen vooral van artsen, zusters, verplegers, helpers en directies van ziekenhuizen." De bisschoppelijke brief, ver gezeld van een persoonlijk schrijven van kardinaal J. Doepfner van Muenchen, is toegezonden aan alle afgevaar digden van de Bondsdag. Het is nog nooit voorgekomen dat de bisschoppen zich in deze vorm tot de Bondsdag hebben gericht. In een oplage van drie miljoen exemplaren wordt de brief onder de Duitse katholie ken verspreid. De president van de pause lijke commissie voor de com municatiemiddelen, de Ameri kaanse aartsbisschop Edward L. Heston is plotseling overle den. Zijn dood was bet gevolg van een hartaanval, die hem overviel in een vliegtuig toen hij in de Verenigde Staten on derweg was. Bij gelegenheid van het feit. dat het honderd jaar is gele den, dat David Livingstone in Afrika stierf heeft het Neder lands Bijbelgenootschap een prijsvraag uitgeschreven. Gevraagd wordt een bijbels theologische studie over Afri ka. zoals het voorkomt in en wordt belicht door de bijbel. Inzendingen moeten voor 1 mei volgend jaar worden gestuurd naar het interuniversitair insti tuut voor missiologie, Boerhaa- velaan 43 in Leiden. De christenen van Zaïre mogen buiten de godsdienstoe feningen geen bijeenkomsten houden. Alleen het politiek bu reau van de Revolutionaire Volksbeweging de enige partij in Zaire is bevoegd vergaderingen te beleggen. De christenen zijn vrij om naar de kerk en te biechten te gaan, maar alle andere bijeen komsten gaan tegen de bepa lingen van het politiek bureau in en zullen streng worden be straft. Ds. M. Vink (42) is be noemd tot secretaris van het secretariaat van de Raad voor de zending der Nederlandse Hervormde Kerk te Oegst- geest. Hij volgt ds. H Perdok op die per 1 augustus met pen sioen gaat. Joseph L. Howze, de wijbis schop van Natchez-Jackson in de staat Missouri, een van de twee zwarte bisschoppen in de V.S. meent, dat de katholieke kerk in de V.S. een te blank stempel draagt. De kerk stuurt wel priesters en regilieuzen de zwarte woonwijken in, maar de blanke gelovigen zijn niet bereid de zwarten in hun paro chies te integreren. Ook de li turgie Is te Europees. Er zou den meer elementen van de zwarte cultuur in verwerkt moeten worden. Pau Paulus heeft de nieuwe leden en consultoren benoemd voor de congregatie voor de evangelisatie van de volkeren. Het gaat om onder anderen de kardinalen Sebastiano, Baggio, Franjo Seper, Franz König, Sergio Pignedoli en James Knox. Bij de nieuwbenoemden zijn ook de Franse missiezus ter Alma Dufault en twee le ken uit Madagascar en Groot Brittannië. De nieuwe generale synode van de gereformeerde kerken zal op 15 mei word«n geopend in de Verlosserkerk te Haar lem. Er zal een nieuw modcra- men worden gekozen en een nieuwe preses. Tot nu toe was dit dr. A. Kruyswi'k uit En schede. De synode blijft drie dagen in Haarlem bijeen en wordt dan verdaagd tot okto ber wanneer weer te Lunteren zal worden vergaderd. Het wordt in Vaticaanse krin gen nagenoeg uitgesloten geacht dat paus Paulus inder daad op korte termijn een be zoek aan Egypte en enkele an dere Noordafrikaanse landen zal brengen. De paus werd daartoe zoals gemeld uitgeno digd door de koptische ortho doxe patriarch Amba Shenou da de Derde, die tot en met donderdag een bezoek aan het Vaticaan en Rome brengt. „Er liggen nog tal van uitnodi gingen van vele landen aan de paus om een bezoek te komen brengen. Ook deze invitatie zal nauwkeurig bestudeerd wor den," aldus een woordvoerder van het Vaticaan. De Egypti sche patriarch wordt tijdens zijn verblijf in Rome nagenoeg doorlopend begeleid door de Nedêrlandse kardinaal Wille- brands, president van het se cretariaat van de eenheid der christenen. Met dit secreta riaat zullen de kopten veelvul dig gesprekken voeren. Aan het bezoek wordt ook de nodige politieke betekenis ge hecht. In het grote gevolg be vindt zich onder anderen ook een leek, Ibrahim Naguib, lid van het centrale comité van de Arabische Socialistische Unie. Juist in een fase van grote spanningen in het Midden-Oos ten is het bezoek van de Egyp tische „paus" uiterst boeiend. Hij is een man die onder ande re voortreffelijke contacten on derhoudt met Sadat en andere Egyptische politieke leiders. De Arabische wereld heeft zich bijzonder opgewonden over het bezoek van Golda Meir van Is raël aan paus Paulus. Dit be zoek, en het onlangs gepubli ceerde standpunt van de Fran se bisschoppen, „dat het volk van Israël recht heeft op een eigen staat", heeft een golf van anti-katholieke publikaties in het Nabije Oosten tot gevolg gehad. Een extra moeilijkheid voor het Vaticaan in deze af faire is het feit dat het Noord afrikaanse episcopaat open lijk stelling heeft genomen te gen de verklaring van de Franse bisschoppen. De pil is slechts een technisch middel dat op zich niets met ethiek te maken heeft. Het is een ernstige dwaling te denken dat het ethische probleem van de geboorteregeling beperkt blijft tot het weten of het ge bruik van de pil geoorloofd is of niet. Dit is de mening van de Neder landse bisschop mgr. P. J. J. Koop MSC, die aan het hoofd staat van het bisdom Lins in Brazilië. Hij schrijf dit in de zojuist verschenen medische editie van „Memisa-nieuws", orgaan van de Medische Missie Actie, naar aanleiding van een in het blad gevoerde diskussie over „Humanae Vitae", de in 1968 verschenen encycliek over de geboorteregeling. In tegenstelling met de ency cliek meent mgr. Koop dat het verlangen van de men om zijn sexualiteit aan zich te trekken en de funktie van leven ver wekken in een werkelijk men selijke context te aanvaarden (dit is vrij van het blinde spel van de natuurlijke krachten, los van de biologische wetma tigheid, maar onderworpen aan zijn rede en wil) tegen geen enkele wet van God en geen enkele natuurwet in druist. „Want het natuurlijke van de mens is handelen vol gens zijn verstand en wil en voortgaanderwijze - zijn macht over de dingen te vestigen". „Heel de zedelijkheid van het gebruik van de pil hangt louter af van het doel waarvoor hij gebruikt wordt, hetgeen de moraal definieert als het rech te gebruik dat de mens maakt van de dingen die God hem toevertrouwde". Dat juiste ge bruik betekent volgens mgr. Koop dat de mens niet alleen rekening houdt met de tegen woordige daad en het aardse geluk van de mens, maar ook met de totaliteit van zijn men selijk leven en zijn inzet in een roeping, die de grenzen van zijn binnenaards bestaan over schrijdt. Met de encycliek benadrukt de bisschop dat de mens geen af stand kan doen van zijn ver antwoordelijkheid en van echte menselijke waarden door zich te onderwerpen aan technische middelen. „Maar zo besluit mgr. P. Koop zijn artikel in Memisa-nieuws de techniek, aangewend voor menselijke doeleinden, houd geen onder werping in, tenzij de onderwer ping van de natuur aan de mens. En dit is de eigen zen ding van de mens in deze we reld".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 12