Leiden legt situatie van Pieterskerk aan Holland Society voor Aktie met Tijgerkooi: 350 handtekeningen Huur sporthal wordt verhoogd stad en streeknieuws Adviescommissie vier gemeenten voor opname in bejaardentehuis Ook flats moeten er fleuriger uitzien Zomer in Heempark te Leiden Winst Ter Aarse jeugdjudoploeg Uw mening KRO- MAANDAG 7 MEI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN „Een gelukkige sa menloop van omstandigheden." bracht ruim tachtig Amerikanen afstammelingen van Neder landse kolonisten van vóór 1675 op Bevrijdingsdag bijeen in de Pieterskerk t-e Leiden. „De plaats in Nederland met de sterkste historische banden met de Verenigde Staten en hun stichters," zoals mevrouw N. A. den Haan-Groen, loco-burge meester, namens het Leidse ge meentebestuur aan de leden van de „Holland Society of New - York" uitlegde. Deze relatie gaf haar in haar wel komstwoord de moed, het mooie gebouw te laten zien en daarbij iets te vertellen over de moei- lijkheden, die rondom het in standhouden ervan zijn gerezen- Dat was, aldus mevrouw Den Haan, burgemeester Vis was verhinderd, de gasten te verweb komen de practische reden, waarom de gasten werden ont vangen in de kerk, die sinds vo rig jaar voor alle belangstellen den gesloten is. Ze vertelde haar gasten, dat gemeente, uni versiteit, Nederlands Hervorm de Kerk en de rijks-instanties zoeken naar een passende be stemming voor 'het monument. „Daarbij zullen we alle hulp aangrijpen, die we kunnen krij gen". De wethoudster ver trouwde haar audotorium toe, dat pogingen ondernomen zijn om via ambassadeur J. William Mogendorff, belangstelling voor het probleem te wekken in de Verenigde Staten. Ze legde er overigens de nadruk op, dat het niet haar bedoeling was de „Holland Society of New York" geld te vragen, „Maar als er vastomlijnde plannen zijn, voor het verwezenlijken waarvan fondsen gevormd wor den, dan zullen we zeker bij u aankloppen," «telde ze in het vooruitzicht. „Het is met veei plezier, dat wij zijn hier," antwoordde plaats- vervangend-voorzitter Charles A. van Patten in het Neder lands. „Het zal een goede gele genheid zijn, om iets te doen voor deze kerk, die zoveel bete kent voor onze groep for we are dutch!" En die laatste uitroep was geen gemeenplaats. Want bij de ver versing, die werd aangeboden, verklaarde de heer Van Patten wat Nederland voor hem bete kent. En hij werd enthousiast bijgevallen door zijn mede-be stuurslid Kendrick van Pelt jr., door rear-admiral b.d. W. L. Knickerbocker en door Richard Amerman, redacteur van „De Halve Maen". Nederland is voor de Society de inspiratie voor een levende trots op de voorvaderen, die er door hun werklust, volharding, geloof en trouw toe hebben bijgedragen. Amerika groot te maken. Trots ook op Nederland zelf, dat door zijn cultuur schilders, schrij vers. musici, uitvinders en rechtsgeleerden als klein land een grote naam heeft ver worven, tot op de dag van van daag waarop 13 miljoen Neder landers op allerlei gebied een duidelijke invloed hebben over de gehele wereld. De heer Van Patten (67) ne gende generatie in mannelijke lijn Amerikaan is advocaat in New York. Hij heeft een grote belangstelling voor geschiede nis, ziet in de talen een hobby en spreekt vloeiend Spaans, Frans en Portugees. Hij maakte zijn huwelijksreis in 1932 naar Europa en bezocht Nederland i voor het eerst, toen de Afsluit dijk nog maar drie maanden voor het verkeer open was. Die I ervaring versterkte zijn trots op i z'n afstamming zodanig, dat hij aan Yale University Nederlands ging studeren, een taal, die I meer ^esproken^wordt" anders Mevrouw Den Haan verwelkomt het gezelschap in de Pieterskerk, die speciaal v r de Holland Society of New York open stond sommige huisgezinnen. Hij las en herlas de Nederland se geschiedenis driemaal, waar door hij op zijn vier latere rei zen naar Nederland steeds meer van land en volk kon begrijpen. niet dikwijls de gelegenheid ge- „Maar de taal kon ik eigenlijk had om een echt gesprek te alleen maar gebruiken als ik voeren." wat inkopen ging doen: ik heb De (hernieuwde) kennismaking met Nederland betekende voor hem en voor velen van zijn reisgenoten de bevestiging van de trotse wapenspreuk, die de „Holland Society of New York" in zijn embleem voert: „Einde lijk wordt een spruit een boom." HAZERSWOUDE Met ingang van 1 juli aanstaande treedt de inter gemeentelijke adviescommissie opname in bejaardenoorden in func tie. De werkzaamheden van de commissie strekken zich uit in de gemeenten Benthuizen, Hazerswoude, Moerkapelle en Woubrugge. Elk van deze gemeenten zal door één vertegenwoordiger in de com missie zitting hebben. Daarnaast zullen in de commissie zitting hebben: een vertegen woordiger van de Stichting Geestelijke Volksgezondheid Zuid-Holand; een of twee art sen, die overigens niet in een PIT '54 kiest een nieuwe voorzitter Zoeterwoude De tafeltennisver eniging PIT'54 gaat op zijn jaarvergadering, morgenavond in 't centrum, een nieuwe voor zitter kiezen. Nout Leijnse, die vorig jaar Joop v.d. Helm op volgde, kan zich niet langer be schikbaar stellen, omdat zijn werk steeds meer tijd eist. Kan didaat voor het voorzitterschap staat nu de heer W. J. G. v. Leeuwen. De aftredende be stuursleden .Riet v.d. Salm en Gerard Verhagen stellen zich opnieuw beschikbaar. Naast de gebruikelijke behandeling van de jaarstukken zullen de kam pioenen worden gehuldigd en zullen er diverse prijzen worden uitgereikt. Dringen voor een vis-acte Leiden Hoewel het visseizoen officieel pas op 1 juni a.s. begint mag men dit jaar mits in het bezit van een geldig bijdragebe- wijs of visacte van het afgelo pen seizoen al op Hemel vaartsdag, 31 mei, zijn hengel weer uitleggen. Op 1 juni moet men de nieuwe visacten weer kunnen tonen. Dat betekent vanaf woensdag 16 mei a.s. weer extra drukte aan het loket afdeling Bevolking van de gemeentesecretarie, die met de afgifte van bijdragebewijzen en visacten belast is. Om die drukte een indruk te geven: vorig jaar werden in Leiden 6.271 bijdragebewijzen, 2621 kleine visacten en 13 grote visacten uitgegeven. De prijzen van deze vergunningen zijn t.o.v. vorig jaar hetzelfde gebleven n.l. 5 voor een bij drage bewijs (verplicht voor personen boven 15 jaar met één gewone hengel), 11.75 voor een kleine visakte (voor één speciale hengel, twee gewone hengels of één peur) en 33 voor een grote visakte. In verband met de te verwachten grote drukte zal voor de uitgifte van vergunningen in de periode 16 mei t/m 1 juni een speciaal loket in de hal van het stadhuis worden geopend. Openingstijden: dagelijks van 9 tot 12 uur en 13.45 tot 15.00 uur; op donderdagavonden van 17.30 tot 21 00 uur. van de deelnemende gemeenten praktiserend huisarts zijn noch verbonden aan bejaardenoord in een van de gemeenten; een ge meenteambtenaar met voldoen de maatschappelijk werk-be- voegdheid. De toegetreden gemeenten kunnen bij meerderheid van stemmen aan burgemeester en wethou ders van aangrenzende gemeen ten toestaan om zich bij de re geling aan te sluiten. Het secre tariaat van de commissie berust bij de gemeente Hazerswoude. De commissie brengt aan de in een der deelnemende gemeenten woonachtige bejaarde, die opne- ming in een bejaardenoord j wenst, desgevraagd advies uit, evenals aan de houder van zo'n oord, over de aard en mate van de verzorging, die voor de be trokken bejaarde noodzakelijk is. Bij de beoordeling hiervan betrekt deze commissie mede in haar overwegingen en in haar advies de plaatselijke mogelijk heden van extramurale hulp en van andere voor bejaarden be schikbare voorzieningen. Ten minste een lid van de commis sie stelt zich op de hoogte van de toestand van de bejaarde en hoort hem in zijn woning. Als de toestand van de bejaarde het horen elders dan in zijn woning zonder voor hem onevenredige bezwaren mogelijk maakt, mag worden volstaan met een be hoorlijke oproeping om voor de commissie te verschijnen. De commissie deelt haar advies zo snel mogelijk aan belangheb- benden herzien. Als een belang- op verzoek van de belangheb benden herzien. As een belang hebbende dat vraagt, wordt ad- vies van diens huisarts aange vraagd. Leiderdorp De kommissie „Mooi Leiderdorp" gaat haar aktiviteiten uitbreiden. Thans gaat men ook over tot keuring van bloembakken aan de balkons van de flats. De keuring hiervan zal indivi dueel geschieden en per flat- blok. Het doel hiervan is om te streven, dat de flats aan beide zijden meer kleur en fleur krijgen. De gemeente heeft men ingedeeld in vier groepen flats. De keuring zal geschieden door een deskun dige jury. Alle flatbewoners worden opgewekt om mee te doen. Folders met tips wor den deze week huis-aan huis bezorgd. Nadere informaties kan men bij de voorzitter de heer J. van Wijck en de huismeesters van de flats krijgen. De tijgerkooi trok veel belangstelling LEIDEN De Brede Vietnambe- weglng Leiden is blij met het resultaat van d« actie voor de politieke gevangenen van het Thieu-regiem, zoals die zater dag in Leiden (bij de Harten- brugkerk) werd gehouden. Om hun solidariteit met de gevan genen in Zuid-Vietnam uit te drukken, hadden in een model van een zgn. Tijgerkooi zitting genomen ds. Bouwhuys en ds. Litjens van de studentenekkle- sia, een werkende jongere, een student en twee journalisten. De voorbijgangers toonden, zoals verwacht, zich soms verbaasd, maar uiteindelijk meestal posi tief. In drie uur tijds zetten 350 mensen hun handtekening, om zodoende mede te protesteren. Voorts werden ongeveer 100 af- fiesjes verkocht. De actie, die reeds werd gehou den in Den Haag, Alkmaar, Haarlem, Nijmegen, Enschede en Leiden, zal worden voortge zet in andere plaatsen. Als eerstvolgende staat Arnhem op het programma. Op het einde van de actie zullen de handteke ningen worden aangeboden aan de Nederlandse regering, in de hoop dat deze nu eindelijk eens een protest tegen het onrecht, dat bedreven wordt tegen poli tieke burgergevangenen in Zuid- Vietnam, zal laten horen. LEIDEN Het tweede elftal van Ajax speelde zijn eerste cricket wedstrijd uit tegn LUCC. Ajax moest na verloren toss eerst gaan batten en dat ging aan vankelijk wel erg langzaam, of schoon P. Kantebeen 13 en A Kantebeen 16 de weg openden voor S. Wolters (in goede stijl) 23 en B. Voltman 15 om tot een redelijke score van 93 all out te komen. Om half 5 kon LUC Chaar innings openen, maar de Wit werd op de eerste bal van Veltman ge- cleand. Veltman had daarna Goedkoop caught and bowled voor 8, terwijl deze speler ook Deminint uitving op de inmid- Draw eerste resultaat van Ajax Leiden dels door captain de Jongh in gezette S. Wolters. Op 33 voor 3 werd de regen spelbreker en moesten beide partijen met een draw genoegen nemen. A. K. Jongbloed bleef met 13 net out. De thuiswedstrijden kan Ajax op de Voscuyl spelen door de me dewerking van B en W van Oegstgeest en de voetbalvereni gingen Oegstgeest en UDO. LEIDEN Voor het Heempark van Leiden begon vrijdag het zomerseizoen. Dat betekent on der meer, dat het park ook In de weekeinden en op feestdagen De twee hektare grote natuurtuin aan de Oegstgeesterweg bevat duizenden verschillende inheem se planten, bomen en heesters. Het gehele jaar door staat er wel iets in bloei. Op werkdagen is het park geopend van 8 tot 17 uur. In het zomerseizoen (van mei tot oktober) bovendien op zaterdag, zondag en feestdagen van 14 tot 17 uur. Groepen, klassen of verenigingen kunnen van te voren telefonisch een af spraak maken met de plantsoe nendienst (0171045344) voor een rondleiding. Woubrugge In het multifunctio nele gebouw vonden zaterdag wedstrijden plaats tussen de ju doka's van de Woubrugge ver eniging Kwiek en Lenig en de Ter Aarse vereniging Een dracht. De gasten beschikken over iets meer routine vooral bij de oude re judoka's. De volgende Wou- brugse judoka's behaalden een eerste prijs: Pleun van Weeg hel, Stef van Weeghel. Yvonne van Beijeren, Marjoplein Nies- sink, Thomas van der Horst, Henny Reijneker en Ronald Kamp. Tweede prijzen gingen naar Arie van 't Wout, Ria den Brave en H. van Hijkoop; derde prijzen kregen Gerard Rooden- burg, Gerbrand Verhorst, Da nielle Niessink, Jack Meulbroek en Gert Boer. Van de Ter Aarse deelnemers behaalden een eerste prijs: Eel- co Tieleman, Nico Poelwijk, Henny Reijneker en Hans van Vliet; tweede prijzen gingen naar Erich van Wijk, Sicco Valk, Simone den Hollander, Otto van der Pluim en Jan Voorn; derde prijzen naar Al- bert de Swaan, Franklin Ange- nent. Gerard van Gils, Osar den Hollander en Willem Frie- In de afdeling Alle Categorieën gingen alle drie prijzen naar Ter Aar, te weten naar Ton Ver haar, Jan Voorn en Harry Ver haar. In een openbare vergadering van de commissie financiën op dins dagavond zuilen twee voorstel len van burgemeester en wet houders worden behandeld, die allebei betrekking hebben op verhoging van tarieven. Het eerste voorstel behelst een herziening van de dienstverle ningsverordening. Daarin zijn de tarieven opgenomen voor het gebruik en het verwisselen van z.g. containers voor grote hoe veelheden afval en voor het af voeren van ladingen bedrijfsvuil en voor het ledigen van beer putten en septic tanks. Het is Agenda voor Leiderdorpse gemeenteraad LEIDERDORP Tijdens de ge meenteraadsvergadering heden avond zullen de volgende punten behandeld worden: Voorstel tot het toekennen van een subsidie aan de Pax-Ting- groep te Oestgeest over 1972 en 1973. Voorstel tot overplaatsing van mej. Th. Houweling als hoofdleidster van de openbare kleuterschool „de Ruigenhoek" naar de openbare kleuterschool in het plan Binnenhof. Voorstel tot goedkeuring van de gewijzigde verkavelingstekening voor de zuidelijke sector van het bestemmingsplan „Voor hof". Voorstel tot ruiling van grond met de vereniging voor protestants Christelijke Kleuter onderwijs te Leiderdorp ton be hoeve van de kleuterschool „Mi- nihof" aan de Jachtslotpad. Voorstel inzake het treffen van voorzieningen aan de Doesbrug en tot onderhandse aanbeste ding van deze werkzaamheden. Voorstel inzake de uitbreiding van het parkeerterrein in „De Bloc- merd" nabij de accommodatie van de Liederdorpse voetbalver. R.C.L. Voorstel inzake de aanleg van groenvoorzieningen aan par keerterreinen bij de flats van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds aan de Laan van Ou derzorg. Nota inzake de kabeltelevisie. Voorstel tot het toekennen van een startsubsidie aan de Leider- dorpse Basketball Vereniging. Ontspannings avond voor bejaarden in „De Kooi" LEIDEN Het dienstencentrum „de Kooi", zal In samenwerking met het wijkcomité „De Kooi" en de speeltuinvereniging „Oos terkwartier", morgenavond een gezellige avond orgoniseren in de zaal van de speeltuin voor alle ouderen vanaf 65 jaar in de Kooiwijk. Deze avond zal om 7.30 uur aan vangen. De speeltuin is gelegen in het verlengde van de Bomeo- straat. (kruising Lombokstraat). Medewerking verlenen het zang koor van het dienstencentrum, zangertjes van Oosterkwartier „de Leidse rakkertjes" met een dansgroep. Verder zal er nog film worden vertoond. gebruikelijk, aldus b. en w. dat deze tarieven om de twee jaren worden herzien in verbond met de gestegen loonkosten. Dot ge beurde voor het laatst in juli 1971, Een tweede voorstel betreft een herziening van de tarieven voor het gebruik van de sport hal. B. en w. willen de raad voorstellen de tot nu toe gelden de tarieven 15% te verhogen. De huurprijs van de gehele hal wordt dan per uur voor sport bonden en daarbij aangesloten plaatselijke verenigingen 31,60. Voor andere plaatselijke verenigingen wordt het uurta rief 46.- en voor niet-olaut*^- like verenigingen komt daar een toeslag van 11,50 per uur bij. De nieuwe tarieven zullen, vol gens het voorstel van b. en w. ingaan op 1 augustus 1973 en voor 2 jaar gelden. verkiezingen De verscheidenheid in pers en omroep is een van de grote de mocratische verworvenheden in ons land. Dat men zich middels een dag blad, radio en televisie kan her kennen is van ontschatbaar be lang. De komende week zal bepalend zijn voor de verdere ontwikke ling en uitbouw van de Katho lieke Radio Omroep. Middels KRO-verkiezingen zullen de begunstigers in staat gesteld worden het aantal contactpun ten in de bisdommen uit to brei den. Een groot aantal kandidu- ten heeft zich aangemeld om het kontakt begunstiger-omroep te versterken. Zij hebben zich in 'n Speciale KRO-verkiezingskrnnt in korte bewoordingen uitge sproken wat zij van de KRO verwachten. Meer dan ooit zul len straks de begunstigers in staat gesteld worden radio- en televisieprogramma's kritisch te kunnen begeleiden. Wij zijn van mening dat het er primair om zal gaan wat de be gunstigers van hun omroep ver wachten en daarbij zal een se rieus kontaktman een war/n pleitbezorger moeten zijn voor de achterban Dan zal de zo ge wenste inspraak zich volledig kunnen ontplooien. Wat wij van de KRO verlangen is uitstraling van een positieve leverishouding met respekt voor de luiste raar/kijker. Doorbreking van het Isolement waarin hij vaak verkeert en be strijding van de eenzaamheid door een grote mate van betrok kenheid bij de programma's. Een rubriek als „van 12 tot 2" en rechtstreeks telefonisch „in breken" in programma's zijn hiervan goede voorbeelden. Radio en televisie zullen nog een grote ontwikkeling doormaken. Denk maar eens aan de invoe ring van lokale T.V. waarin o.i. ook de persmedia dienen be trokken te worden.... IJ kunt als begunstiger van de KRO uw bij drage aan deze ontwikkeling le veren door o.m. uw stem uit te brengen op een geschikte kandi daat. Met hem kunt u meebou wen aan het „KRO-gezicht" van morgen. A. Koch, Oegstgeest Kandidaat Diocesane Kontakt commissie

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3