Wim en Kees op zoek naar zichzelf Italiaans neo-realisme in Umberto D Barend speelt de VPRO parten TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO MORGEN TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 7 MEI 1973 Kees de Bie op zoek naar Wim van Kooten. Wim de Bie en Kees van Koo ten, het duo dat in het Gat van Nederland momenteel op zoek is naar de eigen identiteit onder het motto: Wij zien het niet meer zo zitten op de linkse toer in deze van zichzelf ver vreemde maatschappij, hebben het vaste voornemen gemaakt nog een tijdje op zoek te blij ven naar zichzelf. Zij doen dit in steeds andere rollen, maar telkens zo, dat de kijker met het verontruste ge voel komt te zitten, dat de le vens van Wim de Bee en Kees vastgelopen zijn. Wim de Bie: „Daar zou ik je hele verhalen over kunnen ver tellen, net als Kees trouwens, waarbij we zouden kunnen ont hullen in hoeverre we dat nou spelen en/of in hoeverre de kijker de werkelijkheid om trent onszelf krijgt voorgescho teld. Maar we laten dat liever in het midden. In onze Gat-rol len zit een hoop fictie, bedrie- gelijke schijn, een vervalsing van onszelf, die zeer dicht bij de werkelijkheid ligt. We be wegen ons in een uitermate ijl grensgebied met een zeer gril lig verloop. Wijzelf tasten die grenzen voortdurend verder af. Hoever kunnen we gaan? Waar moeten we terugnemen? Waar begint Wim en eindigt Kees? Wij weten het niet en de kijker mag het niet weten. Ie der mens is van tijd tot tijd op zoek naar zichzelf. Dat zijn fa sen in je ontwikkeling. Daar zitteh wij nu middenin. Mis schien zijn we wel wie we zijn. Dat kunnen we nu nog niet zeggen. Wij betrekken de kij ker in deze vraagstelling om trent onszelf. We geven steeds meer van onszelf bloot. We geven de kij ker kans diep in ons te tasten. Maar omdat we artiesten zijn. spelen we dit natuurlijk wel. We spelen het zelfs uit. Dit mag je beschouwen a)s een hele nieuwe lijn in ons optre den, die we voorlopig niet los willen laten. Die lijn heeft zich in het afgelopen seizoen in het Gat ontwikkeld en die willen we verder doortrekken in het volgende seizoen, wanneer we met Ad 's Gravesande in zee gaan, die de produktie van het Gat overneemt van Hans Kei ler. Daarom geven wij op dit moment liever geen inter- vieuws. In intervieuws praat je over jezelf, maar om dat we niet weten wie we pre cies zijn zouden wij niet weten over wie we zouden moeten praten. Daar heeft de lezer dus ook erg weinig aan". Op 24 mei gaat voor dit sei zoen hef laatste Gat van Ne derland op de buis. Hierin zul len Wim de Bee en Kees van Kooten opnieuw zichzelf analy serend onthullen, in andere rollen weliswaar dan hun eigen persoonlijke rol in deze mis moedige samenleving, maar vanuit die ról zichzelf inlevend in zichzelf. Na die laatste uitzending zal men ze in geen drie maanden meer kunnen waarnemen in het openbare leven. De heren trekken zich terug om een nieuwe -bescheurkalender van 1974 samen te stellen. En om in contemplatie verder naar zichzelf te zoeken. Wellicht tre den zij uit dit proces ooit te voorschijn als het duo Wim van Kooten en Kees de Bie. Willeke raakt in vijf sprookjes het lieve meisjes image kwijt Willeke Alberti, die zich in De Kleine Waarheid tot een echte ac trice ontpopte, gaat weer toneelspelen. Echtgenoot Joop Oon heeft het idee geopperd om sprookjes te spelen voor de televis: Een gedachte, die de AVRO dankbaar heeft geaccepteerd. I sprookjes Blauwbaard, de Sneeuwkoningin, het Varkenshor stertje, het meisje met de Zwavelstokken en Vrouw Holle zijn genomen in het jubileumpakket, dat de AVRO rond de vijftig verjaardag in september wil uitzenden. Tegenspeler van Willeke, die in alle sprookjes een rol vervult, Vrouw Holle zelfs twee, wordt Jeroen Krabbé, de jeune prem van het Nederlandse tv-toneel. Plaats is ook ingeruimd voor Wh van der Brink, Nell Koppen en waarschijnlijk Coen Flink, die voor zijn aandeel uit Frankrijk moet overkomen. De opnamen beginnen eind mei. Willeke is erg enthousiast over haar rollen. „Ik ben blij dat ik ook lelijke rollen ga spelen. Van dat lieve meisjes-image wil ik af. Ik wil ook wel eens een nare heks of een vervelende vrouw zijn." Esther Galil nieuwe ster in showbiz We hebben allemaal van haar •innen genieten. We hebben -.ar in het zondagmiddagpro- ïnima NOS-kiosk "den zingen in het VARA-radioprogram- Varia hoorden we haar ge- :hten uiten over de wereld .ar we met z'n allen op le- n. Esther Galil, het Israëli- he zangeresje. Wie is deze ieuwe ster aan de blauwe he- nel van 'de showbusiness? Esther Galil is een Israëlische met een Spaanse vader en eep Marokkaanse moeder. Zij werd in het dorpje Safi in Marokko geboren, als jongste telg van een gezin dat maar liefst twaalf kinderen telde. Esther heeft de datum van haar ge boorte noch het jaar waarin ze ter wereld kwam ooit geweten. Volgens de overleveringen moet ze zo tussen de 21 en 23 lentes tellen. Maar wat doet dat er eigenlijk toe. Ze is mooi en zingt niet onaardig. Esther was nog maar een klein meisje toen haar vader overleed. Niet veel later werd het gezin Galil weer getroffen. Moeder werd ernstig ziek en kon niet meer voor haar twaalf kinderen zorgen. De kleine Esther woonde daarna bij haar oom. een broer van haar moeder. Na enige jaren studie in Tanger en Tel Aviv ging Esther, zoals zovele Is raëlische schonen in een kib- boetsj werken. Ze hield het er een half jaar uit. Ze komt dan in aanraking met de muziek van Janls Joplin, Ray Charles, Aretha Franklin en The Four Tops. Ze heeft nog maar één wens: zangeres worden. Haar expansiedrang brengt haar naar Frankrijk waar de pla- tenbonzen wel wat in haar zien. Het eerste plantencon- tract wordt ondertekend. Het singeltje met Pour Gagner en J'attends l'homme wordt uitge bracht op de wereldmarkt en blijkt niet onaardig aan te slaan. Het repertoire, dat Esther Ga lil zingt, is nogal ongebruikelijk voor een franstalige zangeres. Het komt niet zo vaak voor dat een fraaie verschijning als deze Israëlische schone zich toelegt op de rythm-, blues- en rockklanken van de Ameri kaanse groten. Toch schijnt het haar niet slecht af te gaan. Het gekke met Esther is, je adoreert haar of ze laat je Si berisch. En dat is het enige zwarte vlekje in haar carrière. Want ze zou zo graag iedereen met haar warme stem geluk kig maken. Willeke Alberti: De VPRO heeft een koekje van eigen deeg te eten gekregen. De Barend Servetshows, die bij veel kijkers in het verkeer de keelgat zijn geschoten, heb ben de VPRO een image opge plakt, die nog steeds nawerkt en voor de andere activiteiten op sociaal terrein een handicap van betekenis vormt. De VPRO, die graag maat schappijkritisch te werk wil gaan, startte in februari met een serie over de problematiek van de boer in Nederland. Schaalvergroting, de landbouw- sanering, het plan Mansholt en dergelijke. Een positieve aanpak, waar menige boer het mee eens was. Toch was het aantal reacties van de boeren niet groot. Slechts 120 brieven bereikten de VPRO, die een grotere respons had verwacht. Veel boeren wilden zelfs pas na een lange aarzeling aan het programma meewerken. Na peiling van de betrok ken boeren bleek er sprake van een duidelijk Barend Ser vet-effect., dat kernachtig door de boeren omschreven werd met: „Tegelijk boeren uit de stront halen en via de beeld buis de mensen er weer in la ten trappen, dat gaat te ver". Duitsland gek op Ned. artiesten De Duitse Tv blijft verzot op ons theatertalent. Bij bosjes verdwijnen ze voor eenmalige optredens over de oostgrens. In de live-show Kessel Buntes vanuit het Friedrichstadt Palst te Berlijn treden de Kamé's op, het bekende clownsduo. Toby Rix verschijnt gedurende enige tijd in hetzelfde gebouw in een variét -show. Het publiek loopt storm voor hem sinds hij in een Duitse tv-show overweldigende waar deringscijfers haalde. Hij kreeg bij die gelegenheid de zelfde benaming als de des tijds beroemde Duitse midvoor Uwe Seeler, nl. der Bomber. De Hollandse Como-brothers gaan in juli optreden in Duits land. Marij Osmond zit nu ook bij haar broers De talrijke familie Osmond blijft in het nieuws. Onlangs sloot zusje Mary (13) zich bij haar broertjes aan, zodat nu alle kinderen van de muzikale familie wat met de grote te maken hebben. De twee oudste broers beharti gen, zoals bekend de zakelijke belangen van The Osmond Brothers Als Try-out heeft Mary, die zich voorheen alleen op country and Western toe legde een ballade met haar broertje Donny gezongen. Vol gens de mensen die het kun nen weten een zeer geslaagde opname. Wellicht is Mary al te zien en te horen tijdens de op tredens, die The Osmonds om streeks juni/juli in ons land van plan-zijn te houden. Stripkwis Adriaan Valk Stripheld Kuifje is vanavond het Het tweede filmportret van jonge onderwerp van de Stripkwis. kunstenaars, die zich niet door Twee teams van twee deelne- de maatschappij laten inpakken mers spelen om de punten. is van Adrian Valk, een muci- Ned. I 19.30 uur. zich pas laat tot de muziek aan getrokken. Tot aan zijn zeven tiende jaar werkte hij bij zijn vader in een fabriek in zijn ge boorteplaats Koog a.d. Zaan. Het voorbijtrekken van een fan fare inspireerde hem om aan muziek te gaan doen. Hij kreeg lessen nemen. Kort daarna vroeg hij een beurs aan, die hem werd verleend ondanks het feit, dat hij de lagere school niet had afgemaakt en geen middelbaar onderwijs had geno- Cannon Adriaan Valk, 28 jaar oud, voelde toen een oude klarinet en ging Ned. II 20.21 Na zijn creatie als de enigzins ou bollige politiechef uit „Brood, liefde en fantasie" kunnen we vanavond Vittorio de Sica als regisseur aan het werk zien in zijn uit 1952 daterende „Umber to D". Het is de geschiedenis van Umberto Domenico Ferrari, een gepensioneerd amtenaar- tje, dat in eenzaamheid en in stille armoede zijn laatste le vensdagen slijt. Het enige con tact dat hij nog heeft is met een dienstmeisje, die zelf in moei lijkheden zit en met zijn hondje. Als deze Umberto helemaal geen uitweg meer ziet en zich voor een trein wil werpen voelt het hondje gevaar en loopt weg. Zo redt hij het leven van Umberto, die nu maar moet zorgen het vertrouwen van het beestje te rug te winnen. Umberto D behoort tot de films van De Sica, waarmee hij in de jaren vlak na de tweede wereld oorlog een reputatie opbouwde ai* neorealistisch" regisseur. Voor zijn hoofdfiguren haalde hij gewone mensen van de straat voor de camera en voor een betrekkelijk gering bedrag kwamen zulke meesterwerkjes als „De schoenpoetsertjes", „Fietsendieven" en deze Um berto D tot stand. De vereenza ming van deze oude afgeleefde man komt in sobere beelden be ter op de toeschouwer over dan de thema's in de latere duurde re films van De Sica, hij een groter budget paar zwaar betaalde st- zijn beschikking kreeg. HOU HET SCHERM IN HET OOG Privè-detective Frank Cannon speurt naar de ontvoerders van Charles Lassiter, het zoontje van een gouverneurskandidaat. De jongen weet te ontsnappen, maar van de zenuwen kan hij niet meer praten. Ned I 21.10 uur. De familie Ashton Freda heeft de knoop doorgehakt en gaat met Ian trouwen. Op de vooravond van haar huwelijk heeft ze een vrijgezellenfuif, waarop ook haar neef en jeugd vriend Tony Briggs van de par tij is. Ned. II 19.05 uur. Kunstenaarsverzet 1942-1945 rtell ook dit jaar wederom een bedtag van 5000 gulden ter be schikking van Amnesty Interna tional voor hulp aan kunste naars die om hun politieke overtuiging vervolgd worden. Wim van Beek bespeelt op zondag 13 mei he orgel van de Grote kerk te Den Haag. Hij concer teer i met werker, van Kellner. C. Ph. Bach, Cesar Franck, Wi- dor en van der Horst. NEDERLAND I NOS 18.45 18.55 AVRO 19.05 19.30 20.00 20.21 22.00 NOS 22.50 22.55 AVRO's Toppop Stripkwis Journaal Peyton Place Televizier-magazine 20.21 Adriaan Valk, musical 21.10 „Umberto D", speelfilm van Vittorio de Sica 22.35 Tele-zet 22.40 Journaal 22.45 Recht op de burger af (Teleac) België/Nederlands NEDERLAND I! NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal KRO 19.05 De familie Ashton 20.00 Journaal 18.00 18.05 18.30 18.50 19.10 19.33 19.38 20.10 19.45 20.20 21.45 22.35 De Fabeltjeskrant De woudlopers, jeugdserie Schooltelevisie Korte film Sporttribune Zoeklicht Weerbericht Nationale Loterij Journaal Films voor de toekomst, science fiction Ten huize van Hubert Lampo Journaal NEDERLAND I NEDERLAND II NOS 10-45 Schooltelevisie 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal VARA 19.05 Guur, de kangoeroe 19.10 De stratemakeropzeeshow 19.30 Het geheim van de blauwe sprinkhaan 19.45 Zelf uw kind zwemmen le- 20. .00 Journaal 0.21 Waaldrecht, tv-spel 1.15 Koning Klant 1.40 De wortels van het kwaad, cabaret 2.20 Ben ik daarom te min?, documentaire i 2.50 Stichting Socutera 3-05 Den Haag vandaag 3.15 Journaal 3.20 Kijk op kans (Teleac) NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Dier en vriend 19.30 Zo vader, zo zoon, vragen- spel 20.00 Journaal 21.21 Waar of niet waar? vra- genspel 21.15 Adam Smith 22.05 Hier en nu 22.45 IJE-Rotterdam zingt 22.55 Journaal 23.00 Spaans (Teleac) België/Nederlands 18.00 De Fabeltjeskrant 18.05 Follyfoot 18.30 Tienerklanken 19.05 Alledag 19.35 Zoeklicht 19.45 Journaal 20.10 De kleine waarheid, tv- serie 21.10 Giacomo Balla en het fu turisme, documentaire 22.00 Gastprogramma. Het vrije woord 22.30 Journaal HILVERSUM I 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 Ik verbind U door, praatje. 18.25 (SI Jazz Spectrum. NOS: 19.00 (S) Harmonie en fanfare ln Neder land en Europa. 19.30 (S) Hobby- scoop: een populair programma over iet gesprei en lichte gram- mofoonmuzlek. 21.45 Uitgebreide re portage. 22.25 Bond zonder Naam. NOS: 22.30 Nieuws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NOS: 22.50 (S) NOS- Jazz - Jazz ln aktie. 23.20 Close-up Israël (I), documentaire. 23.55-24.00 populalr-klassleke muziek. 21.15 1 -Angsolisten. 22.45 (S) Voor dracht. 23.00 Theologische Etherleer gang. 23.35 (S) Muziek en dienst. 23.55-24 00 Nieuws HILVERSUM 3 HILVERSUM 2 _.i de Communistische Partij van Nederland. 18.30 Nieuw: 18.41 Toelichting bij het nieuw 18.48 (S) Bandstand. 19.00 <S) Fil ter: een Jongerenprogr; "dg 19.02 (S) Nederland.non-stop. 20.00 Nieuws 20.02 Radiojournaal. 20.05 (S) Take the 8-traln. 21.00 Nieuws. 21.02 (S) De Negen-uur-show. 22.00 Nieuws 22.02 (S) Superclean Dreammachine. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuws 23 02 (S) 33-45-78: een muziek-magazlne. (24.00 Nieuws 0.02-0.05 Radiojournaal) 0.55-1.00 19.30 Nieuws. HILVERSUM 1 HILVERSUM 2 AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym- KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende nastlek. 7.20 (S) Dag met een gaat- jgj je, met 'om 8.00 Nieuws en om 8.11 radiojournaal. 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) Klassieke muziek (gr). (9.35-9 40 Waterstanden). 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 (ged. S) Ar beidsvitaminen (gr). (11.00 Nieuws: 11.03-11.06 Radiojournaal). 11.30 (S) rle: klassieke muziek (gr). 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.36 Gym- *- 8.45 Voor 1.54 Rondom Alfrlnk. 11.55 1 (W): oude t muziek voor zang en oude Instru menten. 13.45 (S) Internationaal gi taarfestival: te Beverwijk. EO. d: 12.26 Mededelln- op Sint Maarten. 17.10 voor de kleuters. 1*.30 Nleuv 17.32 Echo. portage. 14.55 Boekbespreking. 15.05 klankbord: actualiteiten. Informatie en commentaar 16.10 (S) Voor kleu. kind 16.30 (S) Jeugdtoer VARA: 7.00 Nieuws, 7.02 dag dinsdag 8.00 Nieuws. S.02 Eddy Becker. 9.00 Nieuws. 9.03 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws) 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde :n. 17.55 Medellngen. Maria Pia Casilio. De KRO-televisie poogde gister avond in een ruim 2,5 uur du rende uitzending de kijkers te confronteren met de geschiede nis van de Nederlandse katholie ke kerk in de afgelopen twintig jaar. De confrontatie was op gebouwd rond kardinaal Alfrink, die deze periode geheel heeft meegemaakt. Hij werd ge plaatst tegenover een tiental min of meer belangrijke Neder landers. die getuigenis kwamen afleggen van hun ervaringen op verschillende geloofspunten. De confrontatie is ons eerlijk ge zegd niet meegevallen .Het ge heel kwam vrij eenzijdig op de beeldbuis over. De kardinaal werd te weinig in de confronta tie betrokken en er werden te veel essentiële punten uit de woelige geschiedenis oppervlak kig behandeld om niet in tijd nood te komen. Presentator Ad Langebent was verre van geluk kig in zijn woordkeus en zijn om schrijvingen van de problema- tieken. Beste onderdeel was de confrontatie tussen kardinaal Alfrink en pater van Kilsdonk. omdat er toen zij het kort werkelijk sprake was van een confrontatie. De VARA was zaterdagavond toe aan zijn voorlaatste „Een van de acht". Het begint zo langzamer hand inderdaad duidelijk te wor- ±l~. nrn®ramma zichzelf door een gebrek aan variëteit de das dreigt om te doen. Alle „Een van de acht's" lijken na melijk op elkaar. Achter het nieuws werd volledig besteed aan een BBC-documentaire over de Amerikaanse soldaten die uit Vietnam in het vaderland terug keren. Boordevol idealen om het in het vaderland helemaal te gaan maken. Eenmaal op Amerikaanse bodem worden ze geconfronteerd met een soort haat tegen de veteranen, die maar moeilijk aan de slag kun nen komen. De daaruit voortko mende frustraties worden slechts ten dele door de verant woordelijke regering opgevan gen. Ongemeen boeiende repor tage, vooral door het trekken van vergelijkingen met de vete ranen uit de tweede wereldoor log, die als helden werden bin nengehaald in hun vaderland.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2