TILLY VAN DER MADE GAF RENTREE GLANS 1 Theo van ploeg is „Met deze mogelijk" Sterkste sabelploeg büeef na rel uit de titelstrijd Wereldrecords speer en kogel 0 witte kat batterijen Zeilselectie werd afgelast Cevert naar overwinning MAANDAG 7 MEI 1973 A ADVERTENTIE Witte Kat. Dat zijn pas batterijen. Wat déér 'n kracht uitkomt! En ze gaan maar door, ze blijven maar aan de gang. 't Lijkt wel of ze van geen ophouden weten. Da's knap exceptioneel... Gelóden met energie Amsterdam Op de druilerige sintelbaan van het Amster damse sportpark Ookmeer is Tilly van der Made gisteren aan haar zoveelste atletiekseizoen begonnen. De Leimui- dense dense atlete, die als geen ander weet wat blessures zijn, zette aan dat optreden de nodige luister bij, want zij won voor haar huidige vereniging PAC de 400 meter. In een bescheiden tijd weliswaar, maar zij toonde zich sneller dan de Amsterdamse specialiste Hilde Kooy. Nog nahij gend na haar triomf grapte Tilly van der Made: „Ik ben aan m'n tweede jeugd begonnen". En even later: „Ik kon het toch niet laten". schuldig voordoende verwonding aanplakbiljetten' stond. Daar- werd het begin van een vrijwel door kon ik er eigenlijk moeilijk oneindige lijdensweg. Tal van onderuit. Ik ben dus in die cross doktoren werden geconsulteerd, gestart en hebgewonnen". maar pas een Westduitse spe cialist kon Tilly i der Made Maar ook ditmaal sloeg het nood- Dat is eert typerende opmerking van één van de meest wils krachtige atletes van ons land. Geen and.er zou er waarschijn lijk één moment over stoppen hoeven na te denken na de reeks blessures die Tilly van' der Made in haar lange carrière heeft gehad. De ernstigste ma nifesteerde zich drie jaar gele- den. De Leimuidense kreeg een Haar heroplreden dreigde ech. doeltreffend helpen. Na deze reeks teleurstellende ervaringen kon zij eind vorig jaar weer de spikes aantrekken. De eigenlijk a! afgeschreven atlete kwam te rug. Vrij eenvoudig nam zij haar plaats in de vaderlandse top weer in, daarmee en pas sant aantonend dat er in haar afwezigheid nauwelijks vooruit gang van betekenis was ge boekt. bijna ondraaglijke hinder van een achillespeesblessure. zich aanvankelijk als vrij BOND VERLEENDE GEEN OVERSCHRIJVING DEN HAAG Aain de nationale clubtitelstrijd Sabel deed de ploeg, die normaal gesproken kampioen zou zijn geworden, niet mee. Een situatie, die de Koninklijke Nederlandse AMATEUR Schermbond de bond, waarvan Eddy Ham zei: ,,Ik sta nergens meer van te kij ken" alleen aan zichzelf te danken had. De Haagse vereeniging De Vrije Wapenbroeders had ingeschre ven met owder anderen Jan Dijksiman, Hans Sauerbier en de Oostenrijker Brodar. Daar voor echter was overschrijving nodig geweest. Jan Dijksman: ,,Wij schermden al twee jaar bij Piet Abrahams, de eigenaar van DWB. Om hem nu een keer de eer te geven van een kam pioenschap wilden wij graag meedoen". Maar de bond, of lie ver Adam Bela greep op tijd >n. De eigenaar van de Utrechtse school, die al twee jaar achter een de titel had gegrepen, dien de een protest in, omdat „Bro dar overa een maand uit Neder land vertrekt. Het is niet spor tief om dan overschrijving aan te vragen alleen om die titel te veroveren". Adam Bela liet zijn protest vergezeld gaan van een dreigement. Ontoelaatbaar de Haagse sporthal Overbosch als toeschouwer aangezig moest zijn, weigerde pertinent. Zijn wrevel ging schuil achter een brede glimlach. „Achteraf kun nen we deze vervelende zaak nog Wel trachten recht te zet ten, maar het feit ligt er dat we niet bij zijn". De beschuldi- iemand opstellen, die over een maand het land uitgaat. Als be stuurder zeg ik dan: dfe over schrijving is niet elegant en niet voorbedachte rade gebeurd". Er bestaat echter géén e<nke'l re glement, dat overschrijving ver biedt. Met het oog daarop is het Eenzelfde gevoel moet Adi besluit, dat de KNAS nam op z'n minst vreemd te noemen. .Er is", aldus Mosman. ..wel een reglement, dat zegt dat de KNAS voor de belangen van alle leden moet zorgen. En dat hier gebeurd". talent Hans Rijn te verliezen. ..Op een gegeven ogenblik schermde ik niet meer tegen die jongen, maar tegen Kardoes. Hem kennende zal hij het ais een persoonlijke overwinning hebben, beschouwd". Bela hebben gehad, toen hij de beker kreteg uitgereikt. Heft was hem dan toch gelukt. KEES KOOMAN. iulag: 1. Zaal Adam Bela (Utrecht) Inn van Baal, Walter Janssen, Joska Makk en Hanrv v. d. Heuvel. 2. Zaal (Amsterdam). ging van de „tijderijke" over- vijdens de nationale titelstrijd i „Als de bond toch overschrijving had verleend", vertelde hij gis teren, „had ik mijn ploeg voor dot kampioenschap en ook voor de individuele strijd van volgen de week teruggetrokken. De handelwijze van DVW was voor M.aar de beslissing mij ontoelaatbaar". Even eender had de nerveuze maitre geprobeerd Jam Dijks man de hand te drukken. De Nederlandse kampioen, die in schrijving van Brodar wees hij van de hand „Brodar heeft evenals Sauerbier en ik al twee jaar les bij Piet Abrahams. Het ging ons er alleen maar om ook de leraar eens in de eer te be trekken". Dat hikte niet. De öond'sbestuuTders namen telefo nisch contact met elkaar op en besloten tot een stemming. Met een geringe meerderheid werd het protest van Bela aanvaard. Dijksman: „Mijn vraag is: degenen, die gestemd hebben wel volledig op de hoogte ge weest. Hoe is het verzoek om cversohrijving uitgelegd"' Bo vendien wilde De Vrije Wapen broeders tot een compromis ko men door de overschrijving van Brodar te laten vallen. „Als te gemoetkoming aan Bela wilden we water in de wijn doen. Bro dar zouden we niet oost-ellen". intussen Overbosch, gingen ook stemmen op die het gedrag van Bela on sportief vomden. Zoals Eddy Ham, de sabreur die naar Mün- chen werd uitgezonden. „Het gekke is,. dat we voor een wed strijd in Boedapest vorige week wel een licentie kregen. Wij, dat zijn onder anderen Dijksman, Sauerbier en ik, kwamen toen in een clubtoernooi uit voor zaal Bela. We verloren van Vasas met 20—16. Wij met z'n drieën wonnen er twaalf partijen van"- Eddy Ham wijst dan ook op het vele werk, dat Sauerbier vcor de bond doe.. „Hij is een stu wende kracht. Toen de Israël'.- sche ploeg hier wasi, heeft hij ze overal mee naar toe genomen en ock a!f.es betaald. Het kostte de bond geen cent en daarom begrijp ik die afwijzing ook niet". al gevallen. En ondanks het te- Afscheidscadeau rugtrekken van de Oostenrijker volgens bestuurslid Mosman "et gedrag van Adam Bela ,s wel niet meer dan terecht. hulzen). wederom van korte duur te zijn. In oktober en november werd zij opnieuw gehinderd door blessures die haar winter activiteiten danig in de war stuurden. „Ik was van plan" vertelt zij, „om in de winter maanden de nodige crosses te gaan lopen. Daar kwam nu niets van terecht. lot toe. „Ik had drie keer getraind en Ik was de pijn kwijt. Tijdens de race heb ik me echter verstapt. Ik kon bijna niet meer lopen na afloop. Dat was opnieuw een zware te genslag. Ik ben toen maar met mijn man een paar weken met vakantie naar de Canarische ei landen gegaan, waar ik alleen maar heb gerust. Lekker in de zon liggen en totaal niet aan trainen denken. Dat is natuurlijk funest voor je condi tie, maar ik wilde toch niet meer op het topniveau terugko- i men. Drie dagen na mijn terug- komst belde iemand van het be- M Feuerboeh haalt uit stuur van' mijn club op om te vragen of ik in de competitie- ploeg wilde meedoen. Toen ben ik weer gezwicht. Onder leiding van- Ton Eykenboom ben ik daarna weer intensief gaan trai nen. Ik ben nu weer zes weken voor honderd procent bezig". Bovendien kreeg ik een ontsteking aan een vinger, waarvoor ik eind november een penicilline- injectie kreeg. Dat heeft me fy- Gistermiddag plukte de inmiddels siek enorm aangetast. Die peni- 35-jarige Tilly van der Made de cilline is een hele tijd bloed blijven zitten, waardoor ik zeer snel vermoeid raakte. Toen had ik voor mezelf besloten er maar definitief mee te stop pen". - Dat besluit viel in stilte. Niemand werd er in gekend. Het blessu- respook had dan - zo leek het - definitief toegeslagen en zelfs de immer onversaagbare Tilly van der Made klein gekregen. Toch kwam Tilly van der Made gistermiddag in Amsterdam weer in actie. Maar aan die rentree waren nog de nodige verwikkelingen vooraf gegaan. „Ik kreeg eind januari", vertelt zij, „een uitnodiging uit België voor een cross. Er werd me verteld dat mijn naam op de vruchten van haar trainingsij ver. In fraaie stijl liet zij de concurrentie ver achter zich. Alleen op het laatste rechte stuk kwam Hilde Kooy nog enigszins bij haar in de buurt, maar se rieus bedreigeen kon zij Tilly van der Made niet meer. Waar schijnlijk juist door deze tame lijk onverwachte overwinning kon Tilly van der Made gisteren nog niet zeggen of dit nu haar laatste seizoen wordt. „Dat is vantevoren nooit te zeggen", meent zij. Het lijkt geen boute veronderstelling dat Tilly van der Made voorlopig nog niet weg te denken is van de Neder landse sintelbanen. Ze zei niet voor niets na haar overwinning: „Ik ben aan m'n tweede jeugd begonnen. FRANK WERKMAN Van onze sportredactie SAN JOSE/LEVERKUSEN Al Feuerbach en Klaus Wolfer- mann hebben in het afgelopen weekeinde voor twee opvallende wereldrecordverbeteringen ge zorgd. De Amerikaan stootte de kogel naar de imponerende af stand van 21,82 meter, waarmee hij de prestatie van Randy Mat- son, die in 1967 21,78 overbrug de. met vier centimeter over trof. Olympisch kampioen speerwerpen Wolfermann, die voor het eerst sinds zijn triomf in München in actie kwam, ont troonde de Rus Janis Loesis ais wereldrecordhouder door een worp van 94,08. Loesis kwam in juli vorig jaar tot 93,80 meter. Feuerbach heeft een eind ge maakt aan de periode Matson, die vanaf 1965 het kogelstotet heeft gedicteerd. Matson bega met 20,70 meter en bracht zijt- record successievelijk op 21,78 in 1967- Sindsdien was die prestatie! niet meer verbeterd. De 114 kilj zware Feuerbach vertelde na zijn recordworp: „Dit is het reL sultaat van jarenlange intensief ve training. Ik heb de laatste maanden nog iets harder dar normaal getraind. Ik geloof ove rigens niet dat dit het einde is. Mijn vorm groeit nog steeds". Feuerbach lijkt de meest waar-1 schijnlijke atleet die de magi sche grens van 22 meter zal be dwingen. In San Jose kwam John Powell met de discus tof 66,62 meter. Chuck Smith liep de 220 yards in 20,5. MacAlistar sprong 8,24 meter ver. gaat c het principe. Ze wilden Eddy Ham (achter), die gisteren de beslissende partij verloor duel met zijn oude maitre Kardolus in actie tijdens de nationale clubtitelstrijd. verkSmaft-baar. „Men moet we ten, dat Bela or zeer binnenkort mee stopt. Zijn zaal wordt over genomen door bondscoach Nagy. Daarom stelt Bela prijs op de clubtitel. Het is een mooi afscheidscadeau". De rel waarbij het eigenbelang van een school zo voorop stond is voor Eddy Ham reden terug te komen op zijn vertrek bij maitre Kardolus, vlak na Mün- dhen. „Er zijn maar weinig le raren, d.e zich kjunnerr losma ken van de leerling. Je staat niet meer voor jezelf te scher men maar voor je school. Bij Kardolus werd dat ook te veel overdreven. Hij was te materia listisch. Ik voelde me soms in loondienst, terwijl het me juist veel kostte". Daarom zocht Eddy Ham naar een andere school, die met zitjn opvattingen strookte en vonid die bij maitre Oudijk. „Ik ben amateur. Het is een fijn idee een leraar te hebben die ook uit idealisme handelt. Ie mand, d;e niet zo verschrikke lijk eerzuchtig is en mij meer aan mijn lot overlaat". Gisteren stond Ham tegenover zitjn oude sdfoool. Hiij was schu> dig aan de nederlaag door in de beslissende partij van het jonge lijk driftig te zoeken naar een schuldige. Het is een van die absurde dingen ir de sport, ie mand moet altijd overal de schuld van krijgen. Dat de fout bij een ploeg in zijn geheel ligt is een veronderstelling waar men eenvoudig niet op komt". DEN HAAG Vlak voor het einde van de wedstrijd Ons Eibernest—Rapiditas, toen de definitieve eindstand van 64 in het voordeel van de Eibers al bereikt was, liet Theo van Zee zich enkele emotionele uitlatingen ontval len. Geagiteerd door het niet terugplaatsen van de bal door een medespeelster maakte hij haar duidelijk ver- staanbaar voor iedereen enige verwijten. Het ieek of hij er zelf van schrok. „Ach, zei hij later dan ook, „je moet pelrjes van zijn voorhoofd, daar niet zo zwaar aan tillen. Ik bedoelde er helemaal neem. «ns een trekje van niets mee. In het vuur van het spel laat je je allemaal wel eens wat ontvallen". MEDEMBLIK Alle selectiewed strijden in de Olympische klas sen, die dit weekeinde op het IJsselmeer zouden worden ge houden zijn wegens te harde wind gestaakt. Zowel op zaterdag als op zondag hield de zuidoos tenwind. die varieerde van acht tot vijftien meter per seconde, de zeilers in de Soling—, 470 en Finnjoilen-klasse aan de wal. Het volgende weekeinde wordt als inhaalwedstrijd op zaterdag een race extra gezeild. t' niet verleende overschrijving aan Sauerbier, Dijksman en Brodar u discussies. Eddy Ham vond het besluit van de bond onbegrijpelijk -t bestuurslid Wolthuis (rechts). PAU De 33e Grand Prix Pau, meetellend voor het Euro pese kampioenschap voor For- mule-II-rijders, heeft een over winning opgeleverd voor de Fransman Frangois Cevert (Elf-Ford). De tweede plaats was ook voor een Franse coureur, Jean-Pier re Jarier (March-BMW), die bo venaan staat in de strijd om de titel. Derde werd de Australiër Tim Schenken in een Motul- Ford. De grote cracks Emerson Fittipaldi, wereldkampioen der FormuIe-I-rijders, en Ronnie men, aangezien hun Lotussen- ROME Jan Maathuis is giste ren met Doelman zevende ge worden in een internationaal springconcours van het CHIO in Rome. Hij kwam in 80.8 secon den foutloos rond. Harry Wou ters-Van den Oudenweyer werd met Salerno in 75.4 seconden tweede: hij had vier fouten. Johan Heins werd met Antrieb tiende in het springconcours om uc prijs Alfonso Cigala Fulgosi in 88,1 sec. zijn sigaret en zegt: „Weet je, ik heb het idee dat we met de ploeg die vandaag in het veld stoi.d kampioen kunnen worden. Een paar weken geleden kon ik dat niet meer zeggen". Toch was het beslist niet de enige kee r tijdens de wedstrijd dat Theo van Zee zijn mond open Zoals de zaken er uitzien deed. Vanaf het begin van het drel gaf hij op niet mis te ver stane manier zijn aanwijzingen. Vergezeld van drukke armgeba ren spoorde hij zijn ploeggeno ten aan. „Ik heb van die dagen dat ik heel de tijd in het veld loop te praten. Weken achter el kaar kan ik op de achtergrond houoen, dan weer ben ik vrese lijk intensief bezig". Hij weet wat hij zegt. Theo van Zee, 31jaar oud, speelt al veer tien seizoenen in het eerste van Ons Eibernest, is tevens aan voerder en trainer van de ploeg en vervult daarnaast nog een bestuursfunctie als vice-voorzit- ter. „Ik had vandaag het idee dal het voor het eerst sinds we ken weer een beetje beter ging in het team. Dat merk je en daar reageer je op, bijvoorbeeld door veel te praten. Je mag met dit weer niet verwachten een fraaie wedstrijd te zien en voor mij hoeft het ook allemaal nic* even mooi te gaan. Als je mcl 6—2 voorstaat denk je al leen maar aan die overwinning. Alle franje wordt wel achterwe ge gelaten. Nee, ik zei het al, hot lijkt wel of vandaag de ken- tering bij Ons Eibernest heeft VvGl SpClGfl plaats gevonden. Er is veel ge- sproken over een crisisperiode. He' lommde se.soen Is Theo van ik setoor dat we daar nu over dus mecr, heen zijn" daarnaast legt hU zijn werk- Crisistijd Voor Theo van Zee heeft die cri- ',e'' cr n0S nooit sistijd echter niet bewust gegol- gedacht wanneer ik den. „Je kunt het achteraf alle maal zo mooi analyseren. We konden van Archipel verliezen, dan was er nog niets aan de hand. heeft Ons Eibernest nog een zeer grote kans op de titel. Met nog een wedstrijd voor de boeg (tegen Die Haghe) staan zij precies gelijk met het Amster damse Archipel. „Op zich is deze stand al een unieke situa tie", zegt Theo van Zee, „de laatste tien jaar is dat al niet meer voorgekomen. En dat kampioenschap, ik weet het nog niet. De laatste jaren hebben Theo van Zee wij pas een keer „uit" van Die' Haghe kunnen winnen. Voorlo- v 'r*" vrv— pig houd ik het erop dat wij E meer kans hebben om een punt te verspelen dan Archipel. Het meest waarschijnlijke is dat het op een beslissingswedstrijd uit <t zal draaien. En dan moet Archi- i pel zijn kracht ook weer bewij- Een titel zou voor Theo van Zee f veel betekenen. Niet alleen als steler maar ook als trainer, j „Het is meer een noodgreep ge weest. Het bestuur wilde maar tot en bepaald bedrag gaan voor een trainer. Dat lukte niet en toen ben ik erin gesprongen. Vo'gend jaar zullen we wel ie mand van buitenaf aantrekken. Wie dat weet ik nog niet". Alleen die verliespunten tegen Rodha hebben ons de das omge daan. Het ging even niet naar wens en plotseling wordt overal gesproken van terugslag, ach teruitgang en ga zo maar door. Iedereen begint dan onmiddel- over na- precies moe< stoppen. Ais ik het idee heb dat we met een ploeg volko men kansloos zijn voor een kampioenschap dan stap ik er wel uit. Je moet bovendien de jongeren een kans geven. Van de andere kant kun je niet jaar in jaar uit met de opbouw bezig blijven. Eens moet er een punt komen waarop de successen be haald worden. En ik weet zelf ook wel dat ik minder speel dan een paar jaar geleden. Toch ge loof ik niet dat dat erg is, ik ben nooit zo'n holler gewees. De mensen zuller nooit zeggen Theo moet er uit want hij loopt de 100 meter niet meer in elf seconden. Techniek is ook be langrijk!" Dan staat Theo van Zee op. „Moet ik nog meer inte ressante dingen vertellen", vraagt hij een tikkeltje spot- tena. „ik dacht het niet". En weg is hij. Verzucht voorzitter Theo van Tienhoven. „Een prachtkerel. Nooit een werker in de ware zin van het woord, j wel iemand die voor tegenwicht zorgt". PAUL HOVIUS

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18