Porterfield was voor Leeds niet goed genoeg en daar nam hij wraak voor Roda JC kampioen Dolk-De Jong: problemen overwonnen SPEKTAKEL VAN GERD MULLER BIJ VEROVEREN TITEL BAYERN TULPENRALLY-NIEUWE-STIJL EEN SUCCES MAANDAG 7 MEI 1973 A3 Londen „Sunderland Wonderland" zongen de hon derdduizend toeschouwers zaterdagmiddag in het immen se Wembleystadion toen de elf moegestreden Sunderland spelers samen met manager Bob Stokoe de F.A.-cup uit handen van hertog van Kent in ontvangst namen. Terwijl de dolenthousiaste supporters hun favorieten aanmoedig den, kon manager Stokoe zijn moties nauwelijks bedwin gen. In 1955 had Stokoe dezelfde gevoelens gehad toen hij als middenveldspeler van New Castle United de Engelse cup mocht „aanraken". Nu stond hij als manager-trainer van Sunderland voor de tweede maal in zijn leven in de koninklijke loge. Hij voelde zich de gelukkigste man van Engeland. Sunderland had de cupfinal gewonnen. Een droom was werkelijkheid geworden. de spekgladde bal glippen en zag de bal langzaam naast gaan. Geluk voor Sunderland, ook in het Engelse voetbal spe len vrouwe Fortuna en het pech- duiveltje een belangrijke rol. Zoals in het slotoffensief van Leeds United: een schot van Al lan Clanke in de 83e minuut stuitte van de lat nadat Dave Watson, de gnote uitblinker in de bikkelharde Sunderland-de-' fensie. de bal van ridhting had veranderd. Pech voor Leeds Unied, gehdc voor Sunderland. In de 32e minuut had underdog Sunderland eindelijk succes. Uit een corner van Billy Hughes kwam de bal bij Tony Cherry, die een moment weifelde. Links buiten Ian Porterfield weifelde niet en schoot de bal met een keihard schot in het Leeds Uni ted doel. Doelman David Har- Op de schouders gezeten van zijn medespelers, die door het dolle zijn, toont de Sunderlandaanvoerder Bobby Kerr de beker van zijn dromen aan het publiek. Den Haag Bijna 18.000 toe- Volendam—Heerenveen 4-0 (1-0). schouwers heibben zondag op 4. Hoogland 1-0. 74. Kees Kok sportpark Kaalheide, de promo- 2-0. 82. Kwakman 3-0. 86. Billy tie van Roda JC naar de eredi- Bond 4-0. Scheidsrechter: Ver- Leeuwen met 2-0 over Fortuna Vlaardingen en staat met nog twee wedstrijden te spelen vier punten voor met bovendien een aanzienlijk beter doelsaldo dan nummer twee Vitesse. PEC Zwolle—Heracles 2-1 (1-1). 33. Hendriks 0-1. 38. Rorije 1-1. 57. Heskamp 2-1. Scheidsrech ter: Booy. Toeschouwers: 3500. FC VW—Vitesse 0-1 (0-0). 75. Veenendaal 0-1. Scheidsrechter: Jonker. Toeschouwers: 4000. FSC—FC Dordrecht 1-0 (0-0). 90. Blotenberg 1-0 (strafschop). Scheidsrechter: Weerink. Toe schouwers: 1000. Roda JC—Fortuna v'. '-9 (1-0). 23. Van Leeuwen 1-0. 62. Van Leeuwen 2-0 (strafschop). Scheidsrechter: De Bruyn. Toe schouwers: 18000. 30. ..Van Meeteren 2-0. 35. Van Meeteren 3-0. 75. Van der Klift 3-1. 85. Theunissen 3-2. Scheids rechter Van Dijken. Toeschou wers: 2000. SC CambuurVeendam 1-1 (0-1) 35. Korte 0-1. 52. Zuidema 1-1. Scheidsrechter: Berrevoets. Toeschouwers: 2500. Helmond SportEindhoven 2-1 (1-1) 30. v. d. Putten 1-0. 41. Weber 1-1. 66. v. d. Putten 2-1. Scheidsrechter: Boosten. Toe schouwers: 5500. De Graafschap—De Volenwijckers 4-0 (1-0) 32. v d. Ley 1-0. 59. Zaayer 2-0. 60. Veen 3-0. 82. Hiddink 4-0. Scheidsrechter: Vervoort. Toeschouwers: 4000. WageningenWillem II 0-0. Scheidsrechter: Van Eyk. Toe schouwers: 1200. De tweede divisie ploeg versloeg zaterdagmiddag in het met hon derdduizend toeschouwers ge vulde Wembley stadion het ster ker geachte Leeds United, dat :n 1972 de F-A.-cup had gewon nen. 42 Jaar geleden was het West Bromwich Albion geweest, die voor dit huzarenstukje had gezorgd door Birmingham City met 21 te verslaan. Slechts vijf tweede divisieclubs bereik ten in de 100-jarige geschiedenis van d>e Engelse bekerfinale de hieiige grond van Wembley: West Bromwich Albion (1931), Burn'ey (1947), Leicester City (1949), Preston Northend (1964) en dit jaar Sunderland. De als underdog gestarte ploeg van Bob Stokoe won zaterdag de Engelse cupfinal niet door attractief spel maar wel door een bijna onmenseïijke vecht lust. Dit bleek het sterkste en succesvolste wapen van het lager geklasseerde Sunderland te zijn. De helden van Wembley kwa men uit de fabrieksstad Sunder land en de grootste held was linksbuiten Ian Porterfield, die als 15-ganige bij Leeds United naar huis werd gestuurd omdat hij onvoldoende talent zou bezit ten en heimwee ha;d naar zijn geboorteland Schotland. Ian Porterfield kwam via Raith Rovers en Sunderland (in 1967 voor 350.000 gulden gecontrac teerd) terug om zaterdag revan che te nemen op Leeds United. Zijn wraak was zoet. In de 32ste minuut scoorde Ian Porterfield het droomdoelpunt uit zijn voet balcarrière. Het geroirt in eerde en professione le Leeds United had aanvanke lijk een proot overwicht. Vooral op de door de zware regenval glibberig geworden grasmat van Wembley was het klasseverschil te gTOOt. Leeds United naakte echter uit het evenwicht door het brutale spel van Sunderland dat pas na tiUn minuten tot en kele aanvaardbare tegenaanval len kon komen. Daarvoor had Sunderland-doelman Jim Mont gomery al zijn talenten moeten iaanspreken om de schoten van Billy Bremnet, Eddy Gray en Mike Jones Under controle te krijgen. Sundenlartd kroop door het oog van de naald toen Peter Lori- mer in de negende minuut een vlijmscherp schot lbste, Sunder- Er maakte zich een tomeloze vreugde meester van de spelers van Sunderland, toen Ian Porterfield land-doelman Montgomery liet zijn heldendaad had volbracht. Een gouden treffer in de geschiedenis van de Engelse cupfinal. vey was kansloos verslagen (1—0). De met rood-wit uitge- do ste Sunde r land- suppo r te r s zorgden voor een grandioos spektakel. De angst om te ver hezen had plaats gemaakt voor een grote dosis zelfvertrouwen. Luid aangemoedigd door het pu bliek speelde Sunderland ver boven het prestatieniveau uit. De wilskracht, de vechtlust en hvt enthousiasme straalden van de Sunderland ploeg. Leeds Uni ted en cfe duizenden Leeds-sup porters waren daardoor aange slagen. In het veld was Sunder land heer en meester en op de tribune was het een heksenke tel. De echte cupsfeer, voor Ne derlandse begrippen onbeschrij felijk, heerste n het uitverkoch te Wenvbley-stadion. Ma de rust kwam Leeds United terug. De opzwepende woorden van manager Don Revie in de kleedkamer hadden hun uitwer king niet gemist. Sunderland werd op eigen helft terugge drongen. Met systematische aanvallen heroverde de ploeg uit Leeds het vorHren tenrein. De Sunderfand-defensie bleet echter overeind. Met harde tackles en goed kop- wertc konden Dave Watson en doelman Montgomery het doel schoonhouden. Beiden groeiden ■naar een grote vorm. Sunder land, gesterkt door de onver wachte voorsprong en het en thousiaste publiek, gaf de cup niet meer uit handen. Na het laatste fluitsignaal van de overi gens zwak leidende Keith Bums, kusten de Sunder!and- speler de natte grond van het heilige Wembley, terwijl de ver slagen Leeds United-spelers moedeloos bun hoofd schudden. Voeübalreus Goliath was versla gen. WIL VAN DER PLAS SCHIPHOL De 23ste internatio nale Tulpenrally is gewonnen door de Nederlandse equipe DolkDe Jong met een Opel Ascona sr. De Nederlandse combinatie Cees van Grieken- Rob Wiedenhoff met een BMW 2002 TI werd geklasseerd als tweede. De equipe Zegwaard- Bruin (Opel Ascona) werd win naar in de nationale klasse. Vijf combinaties zijn zaterdag op Schiphol bij de technische keu ring gediskwalificeerd. Deze straf werd uitgesproken wegens het aanbrengen van carterbe- schermplaten, hetgeen reglemen tair verboden is. De gediskwali- ficeerden zijn: De Vries/Van Zutphen (Ned.) met BMW 2002 Til, De Haan/Bathen (Ned.) met BMW 2002 Til, Dries- sen/Haanen (Ned) met BMW 2002 Til, Hoogendoorn/De Bruin (Ned) met Alfa Romeo 1600 S Succes (Ned) Alfa Romeo 1600 11.888. Uitslag nationale klasse1 Zegwanrd/ Bruin Opel Ascona *333; 3. Leydt/ Dc Jong DAF 65 «76: 8. Boognnrd/ Sportief gesproken Is de Tulpen- rally-nieuwe-stijl zeker een suc ces geworden. De 28 equipes die zich zaterdagmorgen voor het Hilton Hotel op Schiphol na 3000 kilometers aan de finish meld den waren voor de overgrote meerderheid enthousiast over BONN Met nog vier- wedstrij den voor de boeg heeft Bayern München het bezit van de West- duitse voetbaltitel geprolon geerd. De Duitsers versloegen zaterdagmiddag voor 28.000 toe schouwers in het Olympisch. Stadion van Miinchen FC Kai- serslautern met 60. Topscorer in het duel was Gerd Müller, die maar liefst vijf doelpunten maakte. Door de winst tegen Kaiserslautern kwam Bayern München op een totaal van 48 punten. FC Köln, dat met 2—1 van VFL Bochum won, staat met 37 punten en een wedstrijd minder gespeeld op de tweede plaats. Bayern München is met Borussia Mönchen Gladbach de enige club, die sedert de instel ling van de bundesliga erin is geslaagd voor de tweede achter eenvolgende maal kampioen van West-Duitsland te worden. Borussia Mönchen Gladbach presteerde dat in 1970 en 1971. Door zijn vijf doelpunten in de wedstrijd tegen Kaiserslautern heeft Gerd Müller zich geplaatst op de lijst van Europese topsco rers met Benfica's Eusebio, die ook 33 doelpunten maakte, aan de kop genesteld. Bondscoach Helmut Schön zal met de twee landenwedstrijden tegen resp. Zuid-Slavië en Bulgarije in het vooruitzicht best tevreden zijn over de produktiviteit van Mül ler. Glasgow Rangers heeft zaterdag in het Hampden Parkstadion (gevuld met 134.000 toe schouwers) een einde gemaakt aan de absolute heerschappij van Celtic in de Schotse voet ballerij. In de finale van het na- Cerd Muller putte inspiratie uit het feit, dat zijn club de Duitse titel binnen bereik had lustig op los. Liefst vijf doelpunten kwamen op zijn naam te staan. tionale bekertoernooi wonnen de Rangers met 3—2. Celtic, vijf maal winnaar van de beker in de afgelopen zeven jaar, was op jacht naar de derde „dubbel" in successie, maar Rangers ver diende zijn overwinning volle dig, temeer daar het terug kwam na een achterstand. In de 25e minuut opende Ken Dal- glish de score, maar negen mi nuten later was/de stand via Derek Parlane weer gelijk. Een minuut na rust gaf Alfie Conn de Rangers een voorsprong (2 1) en Celtic had een straf schop nodig om gelijk te maken (Connelly in de 51e minuut). In de 60e minuut liep Rangers uit tot 32 dankzij Forsyth, die, na een kopstoot van Derek Johnsto ne tegen de paal, bliksemsnel uithaalde: Rangers had zich een plaats veroverd in het toernooi om de Europa-Cup II. Celtic heeft de afgelopen' acht jaar de Schotse beker behaald. In en rond het stadion was het rumoerig: meer dan 50 toe schouwers werden gearresteerd wegens misdragingen. Dat het bij deze wedstrijden tot felle gevechten komt tussen aanhangers van de Rangers en Celtic is gebruikelijk. Met nog twee wedstrijden voor de boeg kan de FC Barcelona nog slechts hopen op een misstap van Atletico Madrid, dat in ei gen huis een benauwde overwin ning behaalde tegen Granada (2—1). Barcelona duwde Burgos verder in de degradatiezorgen (2—0) ert nestelde zich dankzij de nederlaag die Espanol leed tegen Atletico Bilbao (1—0) ach ter de Madrilenen op de tweede plaats. Real Madrid kon tegen Real Sociedad het minieme kansje op de titel niet vasthou den: de gelijke eindstand na ne gentig minuten (1—1) betekent wellicht dat de „koninklijken" het volgende seizoen geen inter nationaal voetbal zullen kunnen spelen. Atletico Madrid is met 45 punten uit 32 wedstrijden de grote kanshebber voor de natio nale titel. Barcelona is met 43 punten uit eenzelfde aantal wed strijden nog een geslagen ploeg. In de Italiaanse competitie zette de eindstrijd om de nationale ti tel voor Lazio (het vorig seizoen nog uitkomend in de tweede di visie) in met een gelijkspel te gen de FC Bologna (11), waardoor een achterstand van één punt werd opgelopen. Een tegenvaller voor de Romeinse club was bovendien het feit dat Juventus (finalist in het toer nooi om de Europa Cup I) zich met een beter doelgemiddclde op de tweede plaats vestigde. De Turijners wonnen met 2—0 van Atalanta en staan nu nog maar één punt achter op de AC Milan, die met 3—1 over AC Palermo zegevierde, waardoor de Milanezen hun eerste plaats op de ranglijst (met 42 punten) handhaafden. Juventus is twee de met 41 punten en Lazio der de met eveneens 41 punten- In- ternazionale, dat onlangs zijn „gouden" oefenmeester Hellenio Herrera weer in dienst nam is vierde met 33 punten. Na de voor haar bijzonder geluk kige ontwikkeling van de vorige week (de voorsprong op Nice en Marseille werd tot drie punten vergroot) moest leider Nantes in de uitwedstrijd tegen Nimes een veer laten (11). Nice her stelde zich goed van de neder laag van de vorige week door met 2—0 van Rennes te winnen, waardoor de tweede plaats van Marseille (1—1 tegen Strass- bourg) kon worden overgeno- men. Met 49 punten gaat Nantes nu op kop gevolgd door Nice met 47 en Marseille met 46 pun ten. Motorpech Het Belgische autorensportidool Jacky Ickx heeft er weinig baat bij gehad dat de 1000 kilometer van Francorehamps voor hem een thuiswedstrijd was. In deze vijfde race om het merkenwe- reldkampioenschap moest hij halverwege in koppositie opge ven wegens motorpech aan zijn Ferrari. De strijd eindigde nu met 'n sensationeel succes voor Ford-Mirage. Derek Belten/ Mike Hailwood (Engeland) ein digden op de eerste plaats voor hun stalgenoten Howden De Nederlander Gijs van Lennep, die met de Zwitser Dieter Mül ler deelnam in een Porsche Car- rera bezette de vijfde plaats, met een achterstand van acht ronden op de winnaars. Voor zesduizend toeschouwers op het Eurocircuit in Valkens- waard heeft rallycrosser Jan de Rooy dit weekeinde overtuigend revanche genomen voor zijn. zeer matige optreden in de eer ste wedstrijdenreeks. In een weergaloze stijl stuurde hij zijn DAF naar de overwinning (5.08.6 minuten), waardoor hij weer terug is in de slag om de internationale titel van Neder land, welke sinds vorig jaar op zijn naam staat. Het belangrijkste probleem, dat de organisatoren voor het vol gend jaar dan ook wel zullen hebben is te zorgen voor een aanmerkelijk groter aantal deel nemers dan de 61 wagens die nu in Warschau van start gin gen. Internationaal mocht men de wed strijd amper noemen. Met de grootste moeite was men er juist in geslaagd even meer dan de veertig vereiste internatio naal rijdende equipes aan de start te krijgen om zodoende te mogen gelden voor het Europe se rallykampioenschap. Het ge brek aan kwaliteit deed zich zeer duidelijk gevoelen, zeker toen de befaamde Pool Sobies- lav Zasada, drievoudig houder van de Europese titel, zich kort voor het begin toch nog terug trok. Een probleem voor de deelnemers vormde stellig de omstandigheid dat in Polen, waar de wedstrijd werd beslist, louter Poolse offi cials de controles bemanden. Alle Poolse vriendelijheid kon niet voorkomen dat de taalbar rière soms wel heel erg hoog bleek. Cees van Grieken, de winnaar van vorig jaar die on der startnummer een zijn rit reed, kon daar vooral over mee praten, Maar al te vaak moest hij, in grote tijdnood, zijn tegen spelende controleur met geba rentaal duidelijk maken wat nu precies van hem werd verlangd. Dc uitslag: 1. Dolk/Do Jong (Ned) Opel Ascona SR 78G2 pnt2 Van GrlekenAVIe- denhoff (Ned) BMW 2002 TI 8128; 3 Mucha/Zykovskl (Pol) Polski Fint 125 8230: I Varlsella/Jcdynnk (Pol) Polski Flat 125 886-8: 5. Koks/Jetten (Ncd) Dntsun 1600 8700 6. Syberg/ Syberg (Den) Opel Ascona 9656; 7. Nlemcycr/Hoogknmer (Ned) Opel Ascona 11311: 8. Drlessen/Hannen io Hoogcndoorn/Di' Bruin Van Grieken (links) en Wiedenhoff in de stromende regen op Schiphol. Het winnende equipe in de Tulpenrally na aankomst op Schiphol, Bert Dolk (rechts) en Bob de Jong.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15