Verkeerseisen op korte termijn Vader van vriend verdacht van moord Kamer akkoord met regelingen voor huurkoop Kinderen de dupe van glas in huis Spreiding werktijden Spreiding winkeluren Spreiding vakanties Bollenvelden en boomgaarden volop in bloei RAND- KRANT VRIJDAG 4 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Herdenking David Livingstone President Kenneth Kaunda van Zambia onthult een plaquette ter herinnering aan het feil dat de missionaris en onder zoeker David Linvingstone honderd jaar geleden in Zam bia is overleden. De plech tigheid vond plaats in Chu- pundu, het vroegere dorp Chitambox, waar Livingstone destijds is overleden. Van i DEN BOSCH (ANP) De 48-jarige fabrieksarbeider B. B. uit Schijn- del is aangehouden op verdenking van moord, dan wel doodslag, op de 20-jarige Willy Liffmann. Dit heeft de officier van justitie mr. P. Duijx gisteravond meegedeeld. Het lijk van deze jongeman werd vorige week gevonden in de Zuid-Willemsvaart bij de Noordbrabant se gemeente Den Dungen. De aangehouden man schijnt, volgens m. Duijx, anderhalf tot twee maanden lang voor de moord werd ont dekt, „iets" te hebben gehad met het meisje van Willy Liffmann, de gisteren 18 jaar geworden Elly van de Boogaard. De man zou het lijk van Willy hebben verzwaard met een 8 kg zware betonnen te gel, die met een telefoonkabel op het lichaam was vastgebonden. Mr. Duijx zag in deze steen een tegel die doe-het-zelvers voor put. jes gebruiken. De tegel moet hebben gelegen bij de plaats waar het misdrijf is gepleegd. De telefoonkabel heeft de justitie er iets moet zijn gebeurd voor op een spoor gebracht. Deze de jongeman in water is terecht kabel bleek afkomstig uit het gekomen. huis van verdachte. De man Willy Liffmann was bevriend had zelf geen telefoonaanslui ting, maar de kabel was wel in het huis aanwezig omdat ie mand die voor hem daar woon de, telefpon had. ïot dusver ontkent B. B. alles wat hem ten laste wordt gelegd. Hij maakt echter niet de indruk opstandig te zijn over zijn aan houding. aldus de officier van justitie. De man maakt meer de indruk dat hil niet ten onrechte is aangehouden. De officier van justiti spreekt van een „crime passionelle' 'n misdaad uit hartstocht- Maar technisch en juridisch is het nog moelijk om alles sluitend krijgen, zei mr. Duijx, die re aanwijzingen dan bewijzen heeft. Op het lijk, dat een week gele den door mensen van Rijkswa terstaat was gevonden, is sectie gepleegd. Hieruit zou zijn geble ken dat de letsels waren veroor zaakt door een scheepsschroef, maar toch was er ook 'n bloed uitstorting aan de linkerkant van het gezicht. Bloeduitstortingen treden volgens de officier alleen op wanneer een mens leeft. Dat zou dus een aanwijzing zijn dat DEN HAAG (ANP) - Voor al kinderen worden vaak het slachtoffer van glas in huis, zo blijkt uit een enquête van de Consu mentenbond. De gege vens, die deze enquête op levert, wil de bond ge bruiken voor een onder zoek ten behoeve van vei ligheidsglas. Voordeuren, haldeuren en terrasdeuren van in hoofdzaak glas blijken de meeste aanleiding tot on gevallen te geven. De meeste ongelukken gebeu ren thuis, slechts enkele in winkels of scholen. Kinde ren overkomt vaak een ongeluk bij het spelen. Ze lopen dan wel eens door een glazen deur heen of ze struikelen en vallen dan door het glas. De ge volgen liepen uiteen van „met de schrik vrijko men" tot de dood. De meeste verwondingen ontstonden aan armen en handen, waarbij in som mige gevallen een pees of zenuw werd doorgesneden met als gevolg dat een of meer vingers stijf en ge voelloos bleven. Behalve deuren en ramen waren ook brilleglazen, het glas van een kachel of het glazen bovenblad van een tafel wel eens oorzaak van een ongeval. De ongevallen met een glazen tafelblad hadden volgens de ontvangen ant woorden tweemaal de dood tot gevolg. r verslaggevers HAARLEM Spreiding van werktijden, van opening en slui ting van winkels en van vakan ties kan op korte termijn een grote verbetering brengen in de verkeerschaos van deze tijd. Los daarvan zullen noodzakelij kerwijze parkeermaatregelen genomen moeten worden. Tot deze conclusie komen ir. Th. Quené, dlrekteur-generaal van de Ruimtelijke Ordening en pro- fessor dr. L.J. Klaassen, presi dent-directeur van het Neder lands Economisch Instituut in een uitvoerige studie. De spreiding van de winkeluren breedt, aldus professor Klaas sen, de spitsuren 's morgens en 's middags en kan daardoor aanzienlijk bijdragen tot een verlichting van de verkeerscon- gestie in de binnensteden en op de in- en uitvalswegen. Zij i draagt echter niet bij tot de noodzakelijke verbetering van de ruimtelijke struktuur die een kwestie van langere termijn is. De sprieding van de winkeluren in steden en agglomeraties sor teert hetzelfde effect. „Om niet zo duidelijke redenen openen en sluiten in Nederland de winkels op dezelfde tilden als andere be drijven. Daardoor verhogen zij niet alleen de drukte in de spits uren. maar belemmeren zij ook het „behoorlijk winkelen" door degenen, die elders te werk gesteld zijn. Winkels in de binnensteden openen en sluiten vroeger dan nodig is. Dit zou, aldus professor Klaassen een onderzoek zeker uitwijzen. De merkwaardige verordeningen in Nederland zijn volgens de president-direkteur van het Ne derlands Economisch Instituut „in niet geringe mate schuldig aan de merkwaardige tempora le struktuur van ons stedelijk verkeer." Vakantiespreiding is vooral voor de steden belangrijk, omdat al dus professor Klaassen. de af wezigheid van deze vakantie- strijd om de schaarse ruimte" openbaren. DU betekent in feite, dat er een integraal verkeersbeleid moet komen met plannen op korte, langere en lange termijn. Dat ook de taak en functie van de binnensteden geherwaardeerd dienen te worden. Temeer om dat de ontwikkeling zich richt op een herbewoning van -ten- gangers het verkeer in deze ste den in een bepaalde periode ontlast. Professor Klaassen. Ir. Th. Que né, ir. J. van de Kerk. direk- teur-generaal van Rijkswater staat, mr. M.G. de Bruin, presi dent-directeur van de N.S. En dr. E. Bogaart, direkteur van de Stichting Weg hebben geza menlijk een uitvoerig pre-ad- vies en een aantal stellingen rond „Verkeer en Ruimte" sa men gesteld, die op 17 mei in Heerlen tijdens een verkeersdag in discussie zullen komen. Dit op initiatief van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, omdat er spanningen optreden, die zich „als een minste een deel- van de binnen steden. Verkeer is nu eenmaal 'n integre rend onderdeel van de maat schappij en niet een afzonder lijk gegeven. Dat daarbij de Randstad noordelijk en zuidoos telijk steeds meer uitwaaiert is een reeds aanwezig gegeven, dat nog steeds verwaarloosd wordt. Het gevaar is daarom levensgroot aanwezig, dat de verkeersconge- stie zich over een veel groter gebied gaat verspreiden, dan men thans meent. Met alle ge volgen vandien ook voor het woonmilieu. Vandaar het plei dooi voor een geïntegreerd ver keersbeleid in Nederland. Na 1 juli minder zwavel in brandstof (Van onze parlementaire redak- tie DEN HAAG Minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygië ne wil met ingang van 1 juli 1973 een besluit in werking la ten treden dat beoogt door mid del van het stellen van grenzen aan het zwavelgehalte van brandstoffen de uitworp van zwaveldioxide te beperken. Het zal dan in Nederland verbo den zijn als brandstof te gebrui ken: Gasolie met een zwavelge halte van meer dan 0.7 pet.; lichte stookolie met een zwavel gehalte van meer dan 0.9 pet.; zware stookolie en andere mine rale oliën met een zwavelgehal te van meer dan 2,9 pet; andere vaste, vloeibare of gasvormige brandstoffen met een zwavelge halte van meer dan 1,5 pet. Van dit verbod worden uitgezon derd de stoffen die niet als brandstof worden gebruikt en hierdoor geen verontreiniging door zwaveldioxide veroorzaken. De Saarbriichense antiquair Marc Peretz is hier gezeten tussen fraai heden van werkloze Indiase maharadja's. Met toestemming van de Indiase regering hebben de maharadja's de kostbaarheden laten overbrengen om ze te verkopen. Dat doen ze liever dan er jaarlijks een flinke portie belasting over te moeten betalen. Het meest wi devolle pronkstuk is rechts te zien: een 18e eeuwse Krishna pro cessiewagen, welke is versierd met 88 pond zilver. Schilderijen en tekeningen van Frans Hollaardt worden geëxpo seerd in Kunstzaal Polder te Den Haag van t/m 26 mei. Jan Verheyen, kunstredacteur van Het Binnenhof zal een inlei dend woord spreken. met de zoon van verdachte B, die in Westebork is geboren en sinds drie jaar in Schijndel woont. De vrouw van deze man is ziekelijk. Het zou denkbaar zijn- daf' de man tijdens de be zoeken van Willy en Elly aan zijn zoon verliefd is geworden op de aantrekkelijke Elly. Dit zou hebben kunnen leiden tot de moord-uit-hartstocht. Jongen dood na eten van 60 tabletten LEEUWARDEN (ANP) De zesjarige Johan Kapitein uit Leeuwarden is in een ziekenhuis in zijn woonplaats overleden na het eten van ongeveer 60 Dl- par-tabletten, een medicijn voor suikerzieken. Hij vond de tabletten in een leeg staand pand vlak bij het huis van zijn ouders. Zij waren er kennelijk door de laatste bewo ners achtergelaten. Bij thuis komst begon het kind over te geven. Hij vertelde dat hij ta bletten had gegeten en ging op advies van de huisarts direct naar een ziekenhuis, waar zijn maag werd leeggepompt. Er kwamen nog veel tabletten te voorschijn, maar de schadelijke inwerking van het medicijn was al te ver gevorderd. NS schrapt gehandicapten clausule UTRECHT (ANP) - De Neder- landse Spoorwegen hebben be sloten tot schrapping van de be paling in hun programma voor achtdaagse vakantiereizen dat deelnemers „die fysieke of psy chisch afwijkingen hebben of die zich aan wangedrag schul dig maken, waardoor de reis wordt bemoeilijkt, van (verde re) deelneming kunnon worden uitgesloten. Deze clausule, die dit jaar voor het eerst in het programma was opgenomen en waarvan de tekst letterlijk hetzelfde is als die welke de bij de ANVR aangeslo ten reisbureaus hanteren, heeft de afgelopen week veel kritiek uitgelokt, met name van de zij de van organisaties die de be langen van geestelijk en licha melijk invaliden behartigen. Sigaretten in België duurder BRUSSEL (ANP) De prijs van een pakje sigaretten in België gaat omhoog. Waarschijnlijk op 1 juli zullen de sigaretten onge veer zeven cent per pakje duur- der worden en een nieuwe prijs- verhoging met nog eens ruim zeven cent valt te verwachten rond 1 januari van het volgende jaar. Deze prijsstijging is het I gevolg van de in de Benelux ge- Het ruim 14 duizend ten r eiende Britse vrachtschip Bencruachan. dat gisteren door een hevige golfslag maakte afspraken inzake de i werd opengereten, vers 'j't om drijvende te blijven vlak bij de kust van Natal (Zuid-Afrika). Er i harmonisatie van de accijnzen.zouden zich 68 mensen aan boord bevinden. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft gistermiddag Inge stemd met bet regeringsvoorstel wettelijke regelingen te treffen voor de huurkoop van woningen. Dergelijke aparte regelingen be- huurkoper tot stand. Gezien de noodsituatie, waarin veel huur kopers verkeren, achtte de Tweede Kamer het treffen van de tijdelijke regelingen dringend noodzakelijk. staan nog niet; alleen in het Het Kamerdebat heeft geleid tot burgerlijk wetboek komen bepa- verdergaande regelingen llngen hierover voor. Als ook de Eerste Kamer met het voorstel instemt, komt een bete re rechtsbescherming van de aanvankelijk was voorgesteld. In de regeling is opgenomen, dat bij de verplichte notariële acte inzake een huurkoop een taxatierapport over de onder- houdstoestand van de woning moet behoren. Tegen een desbe treffend amendement van het Kamerlid Du Chatinier (KVP) stemden alleen de fracties van D '66 en DS '70. Een grote kamermeerderheid was er ook voor om de ontruimings termijn, in het geval een huur koper zijn woning moet verla ten. te verlengen van de voorge stelde zes maanden tot negen maanden. Tegen het hierop be trekking hebbend amendement waren D '66 en DS '70 en WD. Met algemene stemmen nam de Kamer het amendement aan om de notaris te verplichten de in houd van de acte begrijpelijk te maken voor de huurkoper. Deze bepaling is vooral voor buiten landers van belang. Volgende week behandelt de Ka mer het regeringsvoorstel in tweede lezing. Gebleken is na melijk dat door het aannemen van enkele amendementen een enkel artikel van het wetsont werp redactionele wijziging be hoeft. Ten bewijze dat de Betuwse appelbomen volop in de bloesem staan; dit plaatje. DEN HAAG (ANP) De bollenvelden land bieden het komende weekeinde z< voor kleurrijke uitstapjes. boomgaarden In ons ;r vele mogelijkheden Een overzicht per gebied: •Zuid Holland: Het komende weekend zal waarschijnlijk het bollcngebied in volle bloei staan. De middelvroege en late tul pen zullen tegelijk bloeien; de tijd van de hyacinten is bijna voorbij. •Keukenhof: Ook in de Keukenhof zal dit weekend het hoogte punt worden bereikt. Alle soorten ook nog narcissen en hyacinten staan in vele variëteiten te pronken. Bovendien dragen alle sierbomen en -struiken bloesem. •Kennemerland: Hier en daar zijn nog enige velden met hya cinten te bewonderen. De tulpen zullen in vele kleuren cn soorten te bewonderen zijn. De showtuinen in en om Vogelen zang zijn erg mooi. ook vele soorten sierbloesem zijn in deze streek te bekijken. Kop van N. Holland: Anna Paulowna heeft de tulpen cn hya cinten in bloei. Daarnaast kan men het komende weekeind vele prachtige bloemmozaieken bekijken. De Egmonden bie den de bezoekers tulpen, blauwe druifjes, hyacinten en nar cissen in volle bloei, terwijl de late tulpen kleur beginnen te krijgen. •Limburg: In onze zuidelijkste provincie bloeien de kersen- en pruimenbomen. Enkele perebomen staan ook reeds met hun bloesem te pronken. •Utrecht: In de Utrechtse boomgaarden staan het komende weekend kersen, pruime nen waarschijnlijk ook de peren in bloei. •Geld. rivierengebied: Als het weer en met name de zon de komende dagen meewerkt, zullen ook hier de meeste vruchtbomen in volle bloei staan. Breznjew naar West-Duitsland BON Het bezoek van de partij- Een woordvoerder leider van de communistische sche ambassade partij in de Sowjet-Unle, Leonid Breznjew, aan Wcst-Duitsland is vastgesteld voor de periode van 18 tot 22 mei. i de Russi- Bonn heeft nog meegedeeld, dat de Sowjet- ministcr van Buitenlandse Za ken, Andrei Gromyko, Breznjew zal vergezellen. BEZEM (lJ President Nixon haalt de be zem door het Witte Huis, zo meldden de kranten naar aanleiding van de Waterga- tea ff aire. Nooit geweten dat zo'n machtig man aan han denarbeid deed. BEZEM (2) Mevr. Den Uyl staat op het punt de bezem door het Cats- huis te halen. BEZEM(3) BEZEM(4) De formateurs hebben de naar een ministerspost lonkende Piet van Zeil in de bezemwa gen gestopt. De oorzaak: hij had zich te veel ingespannen in de laatste zelelrit van de etappe Kamer-Kabinet, een afstand overigens van slechts enkele meters. KABINET (1) Te koop: zo goed als nieuw, zwaar kabinet, met 14 poot jes. Komt niet meer voor. Bijna 2 jaar dienst gedaan, waarvan de laatste 156 da gen slechts als showmeubel. Klein foutje: twee pootjes ontbreken. Zijn helaas in on bewaakt ogenblik, door mij overigens bekende burger af gezaagd. Nog zeer geschikt voor b.v. commissariaatska mer. Adres: Binnenhof, Ka mer 516. Vragen naar mr. B. KABINET (2) In het nieuwe kabinet zit een aantal ministers, dat van praktische politiek geen kaas heeft gegeten. Hier ligt een taak voor het voorlichtings bureau van de Zuivel. KISSINGER Henry Kissinger, de swingende vrijgezel in de regering Nixon, heeft andermaal een wat onorthodoxe tafeldame uitgenodigd voor een officieel diner in het Witte Huis. Deze week zat hij bij het diner ter ere van Bondskanselier Willy Brandt aan de zijde van da curverijke Hollywood ster Mamie van Doren. Gevraagd wat zij dacht van Nixons top adviseur antwoordde hoog blonde Mamie: „overrompe lend". HOOGGESLOTEN De 150 vrouwelijke leden van het Queensland Flute Guild Is verzocht geen japonnen met laag uitgesneden ruggen te dragen bij een optreden in het conservatorium. „Draag alsjeblieft hooggesloten ja ponnen", zo verzocht hun lei der. Toen hem werd ge vraagd waarom, zei hij: „Wij willen bladmuziek op hun ruggen spelden. Wat mij be treft dragen zij japonnen, die aan de voorzijde laag uitgesne den zijn. als de rug maar hooggesloten is". SPELREGELS De blanke boeren in Noord Rhodesië waar sinds eind vo rig jaar regelmatig guerril la-acties voorkomen, hebben nieuwe spelregels opgesteld voor „golf in oorlogstijd". Zo mag iemand opnieuw slaan al hij bij de eerste slag van zijn stuk wordt gebracht door plotselinge schoten of een ontploffing. Vóór iedere slag moet het volgende gat worden geïnspecteerd op mo gelijk verborgen landmijnen. Dc golfspelers moeten beur telings optreden als mijnen- zoeker. HAARDOS Een Weense vader die genoeg had van de weelderige haar dos van zijn zoon en hem met geweld naar de kapper bracht, ligt nu in het zieken huis. De man had zijn 15-jari- ge zoon nog wel in zijn auto kunnen krijgen, maar een maal voor de kapsalon aan-, gekomen, verzette de jonge man zich hevig. Vertwijfeld omdat het voortbestaan van zijn haardos in gevaar was greep de jongen een hamer uit de auto en sloeg daarmee zijn vader bewusteloos. Die ligt nu met een hersenschud ding in het ziekenhuis. Zijn zoon zit op het politiebu reau nog steds in het bezit van lang haar. HET BEWIJS Veertien maanden geleden ging Amos Meyer uit Haifa naar de rechter om zijn buurman Haim Moas aan te klagen omdat die zijn papa gaai Josie had gestolen. „Niets van waarzei Ham. ..Ik kan het bewijzen, de vo gel kan een Duits liedje tin- gen". riep Amos. „Ik luis ter", zei de rechter, maar Josie hield de snavel dicht en deed dat elke keer dat er een politieman naar Moas ging voor het overtuigend bewijs. Gisteren was het eni- delijk raak. F.en agent kwam, ging voor de kooi zitten, zon der bepaald veel hoop, en in eens kwam het liedje eruit: „Josie hat den Gans Gestoh- len".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11