Oude Wetering Henk Kortekaas graaft in het verleden van Milieumanifestatie H'woude is 15 juni Jubileum toneelvereniging werd aanleiding voor boekje Dierentehuizen in Bollenstreek kampen met ruimtegebrek Nood bejaarden onderwerp van bezinningsdag stad rijn- en veenstreek Twee gemeenten ruimen samen landbouwgif op DONDERDAG 3 MEI 1973 LEIDSE COURANT OUDE WETERING ,.50 jaar toneel in Oude Wterng, 19321973", heet het boek werkje, dat net is uitgekomen te gelegen heid van het 50-jarigsbestaan van de Wte- ringse toneelvereniging St. Theodulïus. De schrijver is Henk Kortekaad uit de Kerkstraat. In de inleidng schrjft hij: ,,Bij wijze van aanloop ben ik iets dieper in de geschiedenis van Oude Wtering ge doken. Het spijt mij bijzonder, da t de beknoptheid van het boekje, een uitvoeri ge beschrijving van de historie, niet to- laat, zodat veel interessante en histori sche gebeurtenissen hier onvermeld moe ten blijven". Geen diepgravend historisch werk dus naar deslniettemin ee vlot ge schreven zaken uit het verleden van Oude Wetering staan bescreven- Wanneer Oude Wetering is ont staan, is volgens Henk Korte- kaas niet meer na te gaan. De geschiedenis van het dorp gaat echter ver terug, zelfs tot in de tijd van de Romeinen. Bij graafwerkzaamheden in de Kerkstraat is men destrijds ge stoten op den Romeinse hier- baan terwijl aan de huidige plantage vondsten zijn gedaan, die ze er op wijzen, dat daar een Romeinse nederzetting heeft' bestaan. De eerste kerk in de omgeving werd gebouwd om streeks 1156 en „onder" de kerk vielen de dorper. Oudewaterin gen, Roolevaerternsveen, Rint- zaterwald. ENZ. Het bezoek aan de kerk werd voorafgegegaan doo en reisje per platgeboomd over het water via de Kerks- loot, die tot op de dag van van daag nog steeds di e napm draagt. Verderop in het boekje schrijft Henk Kortekaas naar aanleiding van de Hervormde gemeente in Oude Wetering: De overledenen werden bijgezet in de kerk, wat in die tijd algemeen gebruike lijk was. Het was echter verre van goedkoop, acht, negen of licn gulden, hetgeen zo rond 1784 niet niks was. Bij gebrek aan moderne disinfecterende middelen werd in die jaren vaak gebruik gemaakt van alco holhoudende dranken bij „het opmaken" van de lijken. Een rekening van dominee Pieck uit Rijsateroude in 1723 vermeldt onoer andere: Voor de doods kist vier gulden en „voor bier op het begraven" vier gulden zeven stuivers en twee pennin gen. Voor het klokluiden werd twaalf stuivers gerekend. Schrijver Kortekaas merkt op dat mt oe komst van dominee Van Schelven in Oude Wetering 1 (1886) het lont bij het kruitvat is gebracht. De deminee ontpopt zich als een van de voormannen van de afscheiding van Gerefor meerden en Hervormden. De rust in Oude Wtering is verdwe nen. Op G februari 1887 hielden de Gereformeerden hun eerste kerkdienst in het schoolgebouw daar hun de toegang tot de kerk was ontzegd. De burgemeester, bevreesd voor ongeregelheiden had een peloton huzaren uit Lei den verzocht de orde te handha ven. Dominee Van Schelven heft daar zelf over geschreven in zijn boek „In den kruit damp": Voor de pastorie hiel den de huzaren een ogenblik rust. Toen reden zij het hele dorp langs, dat gebouwd is aan een smallen weg, langs een zeer breed kanaal, dat indertijd ge graven is geworden om de thans drooggemalen Haarlem mermeer te verbinden met het nog bestaande Braasemer- >e dominee vervolgt: „Dat paar denvolk was uit Leiden gerequi- reerd met de bedoeling om eerst als de nood het vereischte, tevoorschijn te komen, maar wist de woning van den burge meester niet te vinden. Het bracht door zijp verschijning Specifieke mentaliteit mikpunt van spot voor Paul v. Vliet in Stads- gehoorzaal LEIDEN Op onze kunstpagi na van afgelopen zaterdag berichtten wij dat Paul van Vliet vanuit de intimiteit van het ensemble-cabaret via de bekende zomeravonden in het Kurhaus langzamerhand geëvolueerd was naar de „grote" one-man-show. On willekeurig brengt een derge lijke ontwikkeling altijd een zekere dosis sceDsis met zich mee. zal hii het halen. Of misschien net niet? De even tuele twijfelaars, die nog niet hadden -besloten of ze van avond nu wel zouden gaan kunnen echter gerust zijn: hij heeft het niet alleen ruimschoots gehaald, maar het is zelfs een voorstelling geworden, die hem definitief naast „de grote drie" op het eerste plan heeft gebracht. Een van de meest oDvallende punten bij deze voorstelling was. dat zowel het ontreden als de programma-samen stelling van Paul van Vliet sinds zijn eerste ODtreden met het cabaret Pepijn geen enkele noemenswaardige wij ziging heeft oniergaan. Hij is persoonlijker en meer zelf bewust geworden in zijn tek sten. maar zal dit nergens uitbuiten om goedkope effec ten of makkelijke lachertjes te verkrijgen. Centraal in zijn hele optreden staat nog steeds die af en toe weemoe dige glimlach om „het volk van de aardappeleters". Zel den of nooit haakt hij in op actuele toestanden of gebeur tenissen. maar altijd is het de specifieke mentaliteit van de Hollander, die het mik punt wordt van zijn spot. De enige uitzondering hierop was het punt, waar geen en kele cabaretier die hier op treedt onderuit kan: de ont wikkelingen, of beter ge zegd: het gebrek daaraan, rond de restauratie van de Leidse Schouwburg. Als is de Stadsgehoorzaal echter heel wat minder geschikt voor dit soort voorstellingen dan het theatertje aan de Oude Vest. het optreden van Paul van Vliet maakt de gang naar de Breestraat ten volle waard. Paul Korenhof HAZERSWOUDE - In de middag- zetten, waar de werkstukken uren van 15 juni zal zowel in van de scholieren zullen worden Hazerswoude-dorp als te Ha- geëxposeerd. zerswoude-Rijndijk een milieu- De mogelijkheid beslaat, dat op manifestatie plaats vinden. de scholen zélf op 5 ji RIJNSBURG Od de Rijnsbur- gerweg in Rijnsburg is gisteren een tractor onaer een vrachtwa gen geraakt. Ter hoogte van de Volvo-garage week de tractor met aanhangwagen plotseling naar de tweede rijstrook uit en werd vervolgens door de in de zelfde richting rijdende vracht- j wagen gegrepen. De tractor maakte de uitwijkmanoeuvre i omdat aan de kant van de weg een andere vrachtwagen met oplegger stond te lossen. Er de den zich geen persoonlijke on ge- j lukken voor. Deze wordt gehouden ter afslui ting van het milieuproject, waarmee de leerlingen van de zes basischolen (de Michaèl- school doet niet mee) plus de leerlingen van eerste en tweede klassen van de protestants- christelijke en R. K. mavoscho- len zich zullen bezighouden. De gedachten van het onderwij zend personeel en de Commissie Milieuhygiëne, die de activitei ten overigens alleen begeleidt gaan uit naar een manifestatie n een ruimte in beide gemeen- tedelen. waar de scholen elk hun eigen inbreng verzorgen. Ook wordt met de gedachte a«*- speeld, om omstreeks de viif- 1 tiende juni een enkele dagen du rende expositie, ook weer in het dorp én de Rijndijk, op touw te 1 reldmilieudag, speciale aan dacht zal worden besteed aan het milieu. Tijdens de openbare vergadering van de Commissie Milieuhygiëne deelde wethouder L. Verwey mee, dat de werk stukken van de leerlingen alle eenzelfde formaat zullen hebben Want: „Na de manisestatie van 15 juni zouden we dan een bun del kunnen samenstellen, waar in het werk van iedere klas zou kunnen zijn vertegenwoordigd." De heer Verwey meende, dat men dan zou kunnen spreken van „een historisch exemplaar, waarin je kunt zien hoe de scho lieren van Hazerswoude anno 1973 over het milieu denken". Overigens zijn er op de respectie ve scholen al plannen, die ofwel al worden gerealiseerd of op het punt staan te worden aange pakt. Het is niet uitgesloten dat het rr;- lieuganzenbord, dat zal verMh:** nen op initiatief van de Com missie Milieuhygiëne, Wereld- milieudag (5 juni) zal kunnen worden verspreid (gratis onder de bevolking van Hazerswoude). Aan dit bord wordt momenteel de laatste (druk)technische hand gelegd. Tijdens de verga dering van de Commissie Mi lieuhygiëne hebben de leden nog eens uitgebreid de bijbehorende teksten doorgenomen en voor drukken akkoord verklaard. OEGSTGEEST Tijdens de gis teravond gehouden jaarvergade ring van de Ned. Ver. tot Be scherming van dieren afd. Oegstgecst-Sassonheim bleek duidelijk, dat de capaciteit van de dierentehuizen niet voldoende is. Het Oegstgeeste'r dierente huis werkt ook op de grens van het mogelijke. d?vrouw van der Kruik ui: Voor hout had een verzoek ingediend om de 'eden van de veren-ging uit genoemde plaats onder te brengen bij Oegstgeest. Uit een telefonisch onderhoud met het Le d e bestuur was gebleken, dat men geen bezwaar had om Voorhcut af te stoten. Het be- s:uur van de afd. Oegstgeest- Sassenheim zal genoemd voor stel nader bezien en de konse- kwen:ies eerst moeten afwegen. Secretaris Teunissen: Toetreden van Voorhout tot de afdeling zal u tbreiding van he: huidige d e- rentehuis nab.j de Postbrug be tekenen, maar daar zitten wij voor wat betreft de ru'mte al ■tot de rooilijn. De heer Teunissen deelde voorts mede, dat er te Den Haag een bespreking had plaatsgevonden over de oprichting van een streekas ei. Oegstgeest voelt daar ech'er niets voor. Katwijk. Noordwijkerhou't, Noordwrk en Rijn-burg wilden hier echter ••vel op' ngaan. Teunissen: Di: heeft ook al gespeeld in de ja ren v.'jf'ig, doch n-a u t te<n treu- re vergaderd te hebben kwam er nie s van de grond. De waarnemend voorzitter, de heer A. Gaykema herdacht in een kort wcord de overleden voorztter de heer Elsever Srokmans die ruim zestien jaar veel voor de vereniging heeft betekend. Als nieuwe voorz tter heeft zich kandidaat ges'eld de heer Rey- Engih, De heer H. Beumer dien de zich aan als nieuwe penning meester, terwij! de heer Gayke ma n genoemde functie aftrad onder woorden van dank vanuit aanwezigen en bestuur. ALPHEN AAN DEN RIJN De Katli. Bone* van bejaarden en Gepensioneerden, afdeling Al phen aan den Rijn, heeft met een groot aantal van zijn leden in de Sint Josephzaal een bezin ningsdag gehouden. Het alge meen motief was „De geestelij ke cn sociale nood der bejaar den". Betreffende deze materie hebben in gevarieerden onder werpen het woord gevoerd de heren H.A. Paalvast, Maassluis, J. de Zwart, Nijmegen, leden van het hoofdbestuur, pater Wit- broek en de heer A. F. Ruijsse- naars, Alphen aan den Rijn. 5e dag werd begonnen met een eucharistieviering in de kapel vat. het St. Josephpension, gece lebreerd door pastoor A. Groen, interkerkelijke geestelijke ver zorger der bejaarden te Alphen aa-i aen Rijn en geestelijk advi- seur/moderator van genoemde afdeling aan de bond Stint Jo seph" Na de lunch werd het onderwerp „Scciale nood der bejaarden" door Jan de Zwart uit Nijme gen, voorz. Diocesane Bond Bis dom 's-Hertogenbosch en lid van het Uniebestuur behandeld. Een forum, samengesteld uit de in de aanhef genoemde personen, be antwoordde vervolgens vragen van leden, welke informaties hun uitgangspunt hadden in de tevoren gehouden uiteenzettin gen. Bij het sluiten van het bezinnings- gedeelte van de bijeenkomst der bejaarden en gepensioneerden. werd geestelijk adviseur A. Grc-en in de schijnwerper ge plaatst en werd hem dank ge bracht voor zijn nimmer afla tende geestelijke zorg voor de I leder,. Staande werd hem een ovat'e gebracht en in het voor- uitzicht van zijn 66ste verjaar- dag zaterdag 5 mei a.s. uitte rncr. de wens dai hij nog vele jaren in de kring van de Al- phense bejaarden mag verblij- Ook de verdiensten van de heer Ruijssenaars werden openlijk erkend en werd hem door de vi- cie-voorzitster van het hoofdbe stuur dank betuigd voor zijn be moeiingen in het hoofdbestuur over de gehele linie. Fasson toont Hazerswoude verbeteringen HAZERSWOUDE Buurtbewo ners, gemeentebestuur, aktieco- mité en de directie van Fasson gaan maandag 14 mei in de kantine van Fasson weer >r«et elkaar rond de tafel ritten. De bijeenkomst is een gevolg van de afspraak, die enkele maan den geleden werd gemaakt, toen Fasson door omwonenden nogal zwaar werd geattaqueerd. De fabriek zou teveel reuk- en la waaihinder veroorzaken werd toen gesteld. Inmiddels is door Fasson het nodige gedaan. De resultaten daarvan gaat men op de bijeenkomst bespreken. RGELOFARENDSVF.EN Op 15 mei zal het 50 jaar geleden zijn dat .4. C. van der Wereld (55) en J. M. van Klink in het huwe lijk traden. De bruidegom was tot zijn pensionering werkzaam als kweker in de veen. Het bruidspaar kreeg 14 kinderen en heeft nu 46 kleinkinderen. Hel feest zal op 15 mei beginnen met een gezongen H. Mis in de Petrus Banden Kerk. Daarna zal het familiefeest beginnen in het restaurant van de Vier Heemskinderen. Van twee tot drie Is er daar ook de gelegen heid het bruidspaar geluk te Op de foto Het gouden bruidspaar in hun woning aan de Floraweg. HAZERSWOUDE De gemeen ten Hazerswoude en Boskoop gaan samen overtollige en oude landbouwvergiften opruimen. In de week van 4 tot 8 juni wor den alle agrariërs en vooral de boomkwekers, die veel met ver giften omgaan, in de gelegen heid gesteld hun gifrestanten af te stoten. Van gemeentewege zal voor het nodige toezicht worden gezorgd bij het oprui men. De giftige stoffen zullen ■worden afgevoerd naar Rotter dam waar zij worden verbrand. Op milieugebied wordt tussen de twee gemeenten meer snmenge- werkt. Zij hebben samen in het siertecltgebied ook een zgn. „snuffelpnul". Binnenkort zul een rapport verschijnen met de eerde resultaten van deze paal, waarin apparatuur is geïnstal leerd voor hel meten van de luchtvervuiling. LEIDEN Ook Tuinstadwijk krijgt zijn Diinsionccintrum. Het centrum, gevestigd in een pand op de hoek van 3 Octoberstraat en I!» ren** rant, wordt volgende wc:k woctisdag, 9 mei a.s., ge- lopc'nd. Het dienStemcenitrum is er voor ie dereen. alle gezindten zijn van ha-rte welkom en niemand hoeft ergens lid van te worden. Het stel: zich ten doel. de oudere mens die moge'ijkheden te bie den, die hem in staal stellen, zo lang mogelijk zelfstandig te kunnen bl"jven wonen, Dut kan ulleen als de buurtbewoners op vrijwillige basis dier m willen ver'enen. De mogelijkheden die geboden worden zijn: bejaar- 'Jcr.gymr.astiek, zingen, cursus sen volgen zoals die in bloem schikken of met de hobbyclub Ook diensten centrum voor Tuinstadwijk tekenen, boetseren, pottenbak ken, houtsnijden. Iedere woens dag bestaat de gelegenheid, te ga.ri zwemmen in „De Does" te Leiderdorp; op maandagmor gen van 8-12 komt een pedicure van „Imtterkruis". Wie over het Die of het vrijwillig verlenen van hulp meer inlichtingen wenst, kan bellen met het bureau van de st.chtmg 40483 of met het een .urn voor Tuinstadwijk. dat onder nummer 44112 bereikbaar katli. onder wijs cn kleuterklas tijdelijk in prot. school Is thans gereed gekomen en zal binnenkort door Mr. Croles offi cieel worden geopend. In deze school zal ook een lokaal worden ingeruimd voor een oprnbure kleurterschool, terwijl de Stichting Kath. Onderwijs twee lokalen krijgt toebeeld te weten, een voor het kleuter onderwijs en een voor het basis onderwijs. De urgentieverklaring voor een eigen Kath. basisschool is bin nen en dus kan de bouw van deze school een aanvang ne- oud er. jong in beweging, 't Liep al de straat op Geen oud vrouwtje zelfs bleef in huis. De verontwaardiging was groot. Ze dreigde zich zelfs gevaarlijk te zullen uiten". Een troepje Rocmsch Catholieken bod de do minee hulp aan: „We halen de brug op, dan kunnen de huzaren niet naar Leiden terug. We zijn gewoon met paarden om te gaan: het is ons niet moeilijk mannetje en paarden te ver- pen". Zeker is, datde dienst normaal doorgang heeft kunnen inden, dat er nog wel wat woorden zijn gevallen maar dat het toch vrij rustig is afgelopen Het zijn maar enkele van de vele lezenswaardige ware verhalen uit de geschiedenis van Oude Wtering, die door Henk Korte kaas in zijn boekje zijn beschre- ver. En uiteraard is ook de hele historie van de toneelvereniging tot in de detais behandeld. Op de bijgaande foto kan men de auteur vnden in de middelste rij', derde van links. Ter viering van het jubileum worden vrij dag en zaterdag twee opverin gen verzorgd van het stuk ,,Je kunt het toch niet meenemen" in de Alkeburcht. Aanvang 20 De leden van de Oude Weteringse toneelvereniging St. Theodulfus anno 1973: achterste rij van links naar rechts: J. Pouw, M. v.d. Heuvel. R. Turk. J. Turk. C. v. Hameren. J. Boers. M. Deters-van Rijn. D. de Jeu-Hulseboich. M. Klein-Mollers, A. v. Leeuwen-Turk, A. Koek-Mollers. T. Zuidervliet. A. Senne-Huf. Tweede rij van links naar rechts: Hoogenboom-v d Hoorn. B. Hoogeboom. H. Kortekaas. T. v.d. Meer. M. Verdel-Hoogenboom, M. Vogelaar-v.d. Bosch. G. Pieterse. J. Hogenboom-Nederhof. J. Huigsloot-Hogenboom. D. Termeulen zittend: J. v. Benten, H. De ters. penningmeester. C. Zoet-d. Jeu. secretaresse. P. v.d. Bosch, voorzitter, P. Möllers, regisseur, H. d. Jeu, 2e penningsmeester, C. Bners 2e secretaris en C. Zoet.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5