Leidse scholen stichten „Vleugel-Havo-Atheneum" in Buitenhof Leiderdorp Franciscaans e blijdschap na ontvangst pakketten Plan Mansholt ter discussie EÜÜ m Zwembad „Haasbroek nog vóór juli open Oom Fons gaat stug door met blijmakers op kleine schaal ACTIE SLAAT SPIJKERS MET KOPPEN Samenwerking van gemeenten en bijzondere scholen Dodenherdenking in de Marekerk PAGINA 3 DONDERDAG 3 MEI 1973 LEIDSE COURANT LEIDERDORP Nog dit jaar zal de Dr W. A. Visser-'t Hooft Scholengemeenschap in Leiderdorp 9 „noodlokalen" gaan betrekken, waarin 1ste, 2e en 3de klassen komen voor Havo en Atheneum. Men hoopt omstreeks 1 augustus '73 met de bouw hiervan in het plan Buitenhof klaar te zijn. De komende jaren zullen er nog meer bijkomen en wel van de Louise de Colignyscholengemeenschap. De siholengemeenschap St. Agnes en de Scholengemeen schap Bonaventura-Kijckenborg. De wens van de inwoners van Leiderdorp zal dan eindelijk in vervulling gaan nu er voortgezet onderwijs komt. Naar mate de gemeente groeide werd het gemeentehuis steeds meer met de vraag geconfronteerd hoe staat het met voortgezet onderwijs. Dit wordt dan nu eindelijk opge lost- Sedert de inwerkingtreding van de Mammoetwet kon het ge meentebestuur echter niet meer zelfstandig beslissen over de vraag of wel of niet tot stichting van scholen voor voortgezet on derwijs moest worden overge gaan. Het gevolg van een nieu we werkwijze en het beleid, dat de rijksoverheid in dat opzicht voerde is wel geweest, dat er een grotere samenwerking tus sen de diverse schoolbesturen kwam. Met medewerking van het Leidse gemeentebestuur konden diverse rapporten ontwikkeld worden, waarin de mogelijkheden ge schetst werden om in de toe komst in Leiderdorp scholen te stichten voor voortgezet onder wijs (Uitspraak wethouder Duy- verman van Leiden: „Leiden is wel arm, maar rijk voor samen werking")- Deze mogelijkheden bleken echter uiterst gering. Wellicht zou de stichting van een openbare school voor Mavo nog tot de mogelijkheden beho- Door de vele ambitieuze plannen van de gemeente Leiden om te komen tot de stichting van scholen om scholieren voor mid delbare beroepsopleidingen en het gebrek aan voldoende pas sende lokaalruimte daarvoor is de vorming van een dependance van de Louise de Coligny-scho- lengemeenschap op Leiderdorps grondgebied in de overwegingen betrokken. Daardoor immers zou de dependance van die school in de voormalige openba re Mavo-school aan de Sumatra- straat kunnen worden opgehe ven, waardoor deze weer voor andere doeleinden kan worden gebruikt. Naast de kontakten tussen de bei- de genoemde gemeentebesturen ontstond ook overleg tusssen de besturen van de r.k. scholenge meenschap Bonaventura-Kyc- kenborg en de Chr. scholenge meenschap dr. W. A. Visser-'t Hooft. De besturen van beide scholengemeenschappen ver zochten het gemeentebestuur te onderzoeken of er mogelijkhe den waren om grond beschik, baar te stellen voor de bouw van dependances van deze scho len in Leiderdorp. In principe heeft het gemeentebestuur van Leiderdorp zich bereid ver klaard hiertoe te beslissen. Een ogenblik is nog overwogen om te komen tot de stichting van een zelfstandige scholenge meenschap in Leiderdorp. Deze school zou dan een samenwer kingschool moeten zijn. Gezien de vele moeilijkheden, die de stichting van een dergelijke school met zich brengt, is deze waar nu de koeien nog rustig lopen te grazen, zullen dit jaar nog enkele noodlokalen voor De Visser 't Hooft scholengemeenschap worden gebouwd. gedachte kort daarop echter weer verworpen. In verband daarmee werd in de besprekingen de term „vleugel- school" geintroduceerd, waar mee in principe een schoolge bouw wordt bedoeld, bestaande uit een aantal vleugels. In elk der vleugels zou een dependan ce van een bepaalde scholenge meenschap kunnen worden ge huisvest. Op deze wijze kan een bestuurlijke zelfstandigheid ge waarborgd blijven, terwijl toch een nauwe samenwerking in technisch en economisch opzicht kan worden nagestreefd. Deze gedachte heeft bij het minis terie van onderwijs ingang ge vonden. Het ministerie heeft in verband daarmee toegezegd aan de ontwikkeling van dit projekt te willen meewerken onder voorwaarde, dat alle bij het ge sprek betrokkenen belangheb benden daaraan eveneens mee werken. In een gezamenlijke ver gadering in februari j.l. hebben zij zich in principe in positieve zin uitgesproken. Tegelijkertijd werd een werkgroepje in het le ven geroepen, bestaande uit de rectoren van de betrokken scho len en de heer Engelhart, advi seur voor het voortgezet onder wijs van de gemeente Leiden, die tot taak kreeg te onderzoe ken in hoeverre de beoogde sa menwerking in de praktijk te realiseren is. Als eerste uitvloeisel van het ge nomen besluit heeft het ministe rie thans aan de Christelijke scholengemeenschap dr. W. A. Visser 't Hooft toestemming ge geven om reeds dit jaar een de pendance te vestigen op Leider dorps grondgebied. Daartoe zal, indien de raad van Leiderdorp zich daarmee kan verenigen, een perceel grond in het be stemmingsplan Buitenhof wor den beschikbaar gesteld. Deze grond is gelegen aan de Dwars- watering In de onmiddellijke omgeving van de Vossiuslaan. Het bedoelde terrein heeft een oppervlakte van circa 13.000 m2. Het heeft in het bestem mingsplan reeds de bestem ming: bouw scholen voortgezet onderwijs. Hoewel de christelijke scholenge meenschap in eerste instantie een perceel grond ter grootte van 2000 m2 ter beschikking krijgt is het mogelijk nu reeds te reserveren voor de te ver wachten uitbreiding tot een op pervlakte van 6000 m2. Van het genoemde terrein blijft dan nog een voldoend stuk over voor de bouw van een nieuwe christelij ke mavo (ter vervanging van de chr. Mavo aan de van der Geerstraat) en voor de vesti ging van de andere dependan ces. De scholengemeenschap dr. W. A. Visser 't Hooft heeft de toestemming voor de bouw van 9 noodlokalen. Het ligt in de be doeling deze lokalen reeds bij de aanvang van het nieuwe cur susjaar in gebruik te nemen waarin ongeveer 200 A 225 leer lingen gehuisvest kunnen wor den. LEIDEN Op zaterdag 5 mei organiseert het vormingscentrum Oud Poelgeest in Oegstgeest een discussiedag naar aanleiding van het I plan Mansholt. Deze dag is bedoeld als afsluiting van een aantal ge- spreksavonden over dit rapport. jHet geheel vond plaats in het ka- schaarste etc. der van het project „Samen De discussiedag op Oud Poelgeest Overleven". In deze gesprekken heeft men zich bezig gehouden met aspecten, die in het rapport j .Mansholt naar voren zijn geko- i men. Men heeft getracht, in na- volging van de Club van Rome, een schets te maken van de toe komstverwachting en tevens hoe er bewust gewerkt kan worden aan de problemen waar we in de naaste toekomst mee te ma ken gaan krijgen of al te maken hebben: milieuvervuiling, 1 grondstoffenschaarste, energie- het teken staan vraag: „Wat kunnen wij er aan doen?" De heer Prink, 2e ka merlid van de PvdA zal spreken over „Wat bezielde de schrij vers van het rapport Mansholt", terwijl er 's middags gespreks groepen zich gaan bezinnen over de toekomstvisie en de vraag „Wat te doen?". De aan vangstijd van deze dag is 9.30 uur. Men kan zich telefonisch opgeven bij Oud Poelgeest, tel. 452445. Geslaagd „uitje' van bejaarden LEIDEN De Culturele Commis sie van de Katholieke Bejaar den oiganiseerde voor haar le den weer het jaarlijkse uit- gaansdagje. 's Morgens om 8.00 uur werden de bejaarden opge haald van de 10 verschillende plaatsen. Vanaf het verzamel- Na ount De Sumatrastraat vertrok ken de 150 man sterke club in drie bussen richting Aalsmeer. rondleiding over het ter rein van de bloemenveiling, was er koffie met gebak. Vervolgens vertrok de stoet in de richting Hilversum waar een uitgebreide koffietafel stond te wachten. Via de fraaie route Hoge Vuursche -SoestdijkZeistBunnik ging men in de richting van Haarzui- len, alwaar een fantastisch di ner te wachten stond. Rond 21.00 uur arriveerden de bejaar den weer in Leiden: moe en te vreden na een uiterst geslaagde dag. nu - '-W Het nieuwe zwembad dat half juni in gebruik wordt genomen. ZOETERWOUDE Het zwem bad in het sportpark Haasbroek wordt waarschijnlijk half juni nog in gebruik genomen. Op 15 juni is de eerste oplevering van het verwarmde buitenbad ge- Het uitgraven, onderheien en het pland. Het afwerken van het stellen van de bekisting van het overdekte instructiebad kan 25-meterbassin is gebleken een naar later datum verschoven zo onopvallend karwei te zijn, worden. dat de Zoeterwoudse zwemlusti- gen zich afvroegen of de oproep —enige tijd geleden per adver tentie van een badmeester- zweminstructeur niet wat voorbarig geweest was. Inmiddels is de machinerie, beno digd voor het schoonmaken, doorpompen, verwarmen en chloreren van het zwemwater al vrijwel geïnstalleerd in de kel der van het zwembad. Wanneer de kuip is afgewerkt, kunnen de zwemmers terecht. Als de werkzaamheden geen verdere vertraging ondervinden, kan ook het instructiebad over enkele maanden gebruikt wor den. LEIDEN/VOORSCHOTEN De Stichling "Dodenherden king' zal ook dit jaar in de Marekerk, ter gelegenheid van de vierde mei, een herdenkingsbijeenkomst organise ren. De bijeenkomst begint om 19.30 uur met een ope ningswoord van een lid van het erecomité nl. burgemees ter Vis. Na de samenzang, zal rabbijn J. Soelendorp een herdenkingswoord uitspreken. Tussen de twee coupletten van het Ook in Voorschoten zal een her- Wilhelmus wordt een stilte van twee minuten in acht genomen. Vervolgens zingt het Madrigaal koor een gedeelte van het „Mors Responsura". De bijeen komst wordt gesloten met een samenzang en en orgelimprovi satie. Na de herdenking zal een Stille tocht plaatsvinden naar het monument voor de gevalle nen bij molen De Valk. denking plaatsvinden voor de in de oorlog omgekomen soldaten cn burgers. De herdenking be gint met het halfstok hijsen van de vlag op alle openbure gebou wen. Om 19 45 is er een bijeen komst op hel plaatselijke monu ment, waar de harmonievereni ging enkele passende nummers zal spelen. Om 20.uur wordt er twee minuten stilte gehouden waarna de kranslegging volgt. Ruimte-avond voor VERON- zendamateurs Voorschoten Leden van de VERON, de vereniging van ra dioamateurs in Nederland, boe ken van tijd tot tijd de meest opmerkelijke successen bij het legaal leggen van radioverbin dingen. Een voorbeeld van zo'n succes is het contact dat Jan Ottens (SSB PA O) vanuit Om zijn parabolische antenne op de maan gericht te houden, kreeg hij het programma vun de NASA. Op vrijdaguvond, 4 mei a.s. znl hij voor leden van de VERON een „Ruimtelijke avond" houden, waarop hij re cordings laat horen van „moon huund" uitzendingen van het Apollo communicatie-systeem. De bijeenkomst in de Gouden Leeuw te Voorschoten, begint o Ti l-wart voor zeven met een herdenking var. de in de tweede wereldoorlog omgekomen radio zendamateurs. Oegstgeest "Nederland is nog steeds niet klaar met een nieuwe regeringsformatie. En dat voor zo'n klein landje. In het oosten begint het te dagen - aarzelend vrede in Vietnam. Maar het zal nog wel een lang proces zijn eer noord en zuid broederlijk naast elkaar leven. En hier in Irian zijn ook de spanningen van elk ontwikkelingsland, alhoewel ik durf te zeggen, dat Indonesië het heel niet gek doet. Ik heb er bewondering voor. Natuurlijk zit ik hier in het binnenland niet gunstig, want er is nog weinig ontwik keling mogelijk op economisch gebied- Zolang er geen wegen zijn loopt elke expansie dood. Toch ka er wel iets worden gedaan, bv. huizenverbetering. Maar ja dat vraagt weer spijkers en hamers en nijptangen en zagen. Als u mij zou vragen: wat hebben je mensen het hardst nodig, dan zijn het wel spijkers. Een paar honderd kilo liefst"". ieen geloof zonder spijkers, voor pater Jan Koot ofm uit Hazers- woude, van wie bovenstaand brieffragment afkomstig is. Een brief geschreven aan oom Fons in Oegstgeest. Alphons Schlat- mann slaat met z'n 81 jaar al gedurende een bijna onoverzien bare periode de geestelijke spij ker materieel op de kop. Met een onverdroten, gewijde ijver. Ziekentriduums zouden als pud dingen in elkaar zakken als de inzet en de aanwezigheid van oom Fons er niet waren. Hij be delt de hele rataplan bijeen, van huisuit zakelijk en zonder zeuren, maar het blijft bedelen. Als er geen ziekentriduum voor de deur staat weet ijzersterke baas Schlatmann wel weer een andere activiteit te vinden die zijn hart gestolen heeft. Hij doet alles met een vertrouwelijke knipoog naar O. L. Heer, "staande" in een kinderlijk ge loof dat niet alleen bergen ver zet, maar ook vele portemon nees openmaakt. mensen, voor wie hij zich in spant. zijn altijd "jongens en meiden die een duwtje en steun tje best kunnen gebruiken": werkers en werksters in het missieveld, lui, die in onher bergzame streken best wat pu naises kunnen gebruiken, of wat klosjes garen. Een bijzonder zwak vertoont de heer Schlat mann daarbij voor de Minder broeders: "die mensen zijn m'n hobby, zit er vanouds in". Hij verzorgt op zijn manier een hele club van zo'n 80 Francis caanse zendelingen en leke- krachten op het voormalige Ned. Nieuw Guinea, later Irian Barat genoemd en nu weer van wege de Indonesische regering van een naam voorzien waarop we niet direct kunnen komen. Fons Schlatmann zorgde voor luidklokken voor de paters, din getjes van 80 kg. 1500 gulden incl. btw, "maar dan is zo'n ge val nog niet eens op zijn be stemming". Als er een mis- sieactie op stapel wordt gezet, zegt iedereen die het weten kan: "natuurlijk weer een idee van oom Fons". Als de heer Schlatmann aan het vertellen slaat, ben je voorlopig nog niet van hem af. Dan zit hij even als een patriarch op z'n stoel, maar al gauw is hij weer op de been, want met stilzitten kom je volgens hem geen snars verder. "Als ik 's morgens wakker word, denk ik altijd meteen: wat is er weer te doen van daag? En dan zijn het steeds weer die Franciscanen. Wij heb ben het hier best, denk ik dan, maar die anderen moeten pio nieren in de rimboe, van God en alle mensen verlaten soms. Als ik dan links en rechts ga vragen, vang ik zelden bot. Niet-katholieken geven zelfs voor de missie, zoals dat bloe- menmannetje: "hier. is 50 gul den genoeg?; kun je weer wat zout voor kopén". Schlatmann vraagt geld bij vrien den en bekenden, maar ook bij vreemden. Soms geeft men even 100 gulden. "Het zit 'm niet in het grote, maar in het idee: denk eens aan de mensen die nu weg zijn; ze zijn al blij met garen en een naald om een knoop aan hun jas te kunnen zetten. Je krijgt het, de mensen géven tegenwoordig. Dat vind ik een positief teken. Vorig jaar had ik 2000 gulden nodig om de kerstpakkettenactie voor de missionarissen op Nieuw Guinea goed te laten verlopen. Het zijn kleine particuliere acties, maar vaak succesvoller dan de grote, waarbij misschien wel eens wat aan de strijkstok blijft hangen". Dit jaar. in oktober en november, worden opnieuw de kerstpakket ten in gereedheid gebracht voor de paters, broeders cn zusters. Er gaat van alles in. "Knik kers. bijvoorbeeld, vinden ze prachtig. Wat is nou een knik ker hè? Verder groenten, vlees waren en vis in blik. Denk maar eens aan: 700 blikken zuurkool staan al op stapel voor het eind van het jaar; bruine bonen, ballen gehakt en zo. Ze krijgen van het thuisfront nutti ge zaken zoals nagelborstels, waslijnen en -knijpers, speel kaarten, tandpasta, handdoeken, theedoeken en ballonnen, veilig heidsspelden, verbandmiddelen, maar ook krenten en rozijnen". Aan "Kom over de brug" heeft de heer Schlatmann ook gege ven. "prachtig werk. hoor, maar verder trek ik me er niets van aan. Ik ga stug door met blijmakers op kleinere schaal. Ik ga nou weer proberen 500 kg spijkers voor pater Jan Koot te bemachtigen. Een extraatje voor Koot, snap je? Dat gaat buiten de pakketten om. Ze kloppen bij me aan en dan ga je maar weer". DAt die Franciscanen, tot en met de nieuwe bisschop mgr. H. F. M. MUnninghoff (van Djajapu- ra), bijzonder blij waren met de pakketten van afgelopen Kerst mis, blijkt uit de reacties in de tientallen brieven die de eerste paar maanden van dit bij het "actiecentrum" in Oegstgeest zijn binnengekomen. In alle brieven wordt verteld van de ervaringen in het missiege bied. hoe de mensen van West Irian het Kerstgebeuren mee leefden. zoals in Abmisibil, in het Sterrengebergte, waar ze in een ruimte van 15 x 8 x 4 meter bij elkaar zaten. 1500 in getal (schrijft pater P. v.d. Stap): "je hoorde geen kik, behalve van het Kindje Jesus, een baby van 8 weken, dat even een kreetje gaf toen de herders hem een luid kakelende kip kwamen aanbieden". "Hereboer" pater M. Coenen van Moanemani deelt mee: "We zijn een ver- meerderingsbedrijf voor vee. annex landbouw- en veeteelt- school. Op het ogenbli khebben we 26 koeien. 15 gelten, 54 gan zen. 220 eenden. 70 kippen en 70 konijnen. Er moeten nog 12 schapen komen. De jongens van de school die geslaagd zijn krij gen de beesten mee". Pater F. Roozen uit Timeepa laat weten: "Vanmorgen bracht onze Cessna hier uw prachtig pakket. Van ganser harte be dankt voor zoveel lekkers... Het gaat me hier goed, gezond en aan het werk. Wat willen we meer...?" Jos Donkers schrijft, dat er bij hem in Enarotali nog volop werk aan de winkel is. "maar het geeft goede moed wanneer we zien wat er in de afgelopen tijd allemaal al be reikt is, zowel door het werk van de Indonesische regering (van die kant krijgen we steeds meer medewerking) als van de missie". Bovenal spreekt de dankbaarheid van deze missionerende Neder landers een duidelijke taal: "juist deze extraatjes zijn de opkikkertjes die de missionaris sen op de been houden. Want er zijn wel eens van die ogenblik ken dat het niet meevalt". Vriend Jan Koot (van de spij kers) heeft een waardevolle vi sie: "Het is niet alleen bouwen wat ik doe of laat doen - ik steek zelf geen vinger uit. Maar vooral werk ik met kleine groepjes, die ik een godsdiensti ge mentaliteit probeer bij te brengen, samen met een assis tent. die op stage is van de theologische school. En dat gaat goed en dat is ook zinvol. Voor al in deze tijd van veranderin gen in Irian Barat hebben jonge mensen recht op begeleiding". Wat men voor deze mensen doet. is welgedaan. Wie voor het komend kerstfeest een por tie blijdschap in een pakketje wil stoppen kan terecht bij: Boerenleenbank Oegstgeest, gi ronummer 35 7 34. t.n.v. "Mis siewerk" A.A.L.M. Schlatmann, rek. nr. 30 - 19 62 93. k - Ton Pletcrs

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3