OVERWINNING ZONDER GLANS REQUIEM VAN EEN BONDSCOACH Ik heb een paar moeilijke nachten doorgemaakt" Het was mis met Karei op Duindigt KARSTENS' SPURT WAS IETS TE LAAT BONDSCOACH FADRHONC: JAN MUIDER: GEEN FINALE EUROPA CUP SPORTTOTO Sportwereld DONDERDAG 3 MEI 1973 LEIDSE COURANT AMSTERDAM Tenslotte hield alleen de kou het publiek nog wakker. NederlandSpanje, de vriendschappelijke interland die op een door alle betrokken partijen op een ongunstig tijdstip moest worden gespeeld, was naar zo'n slaapverwekkend niveau afgezakt, dat er nauwelijks werd gejuicht toen Johan Cruyff er veertig seconden na het verstrijken van de officiële speeltijd nog in slaagde het winnende doelpunt te scoren. Het had er toen alle schijn van. dat Fadrhonc er, ondanks de door het bedanken van Willy Brckamp en Gerrie Milhren verpeste stemming, in was ge slaagd zijn ploeg te inspireren. Johan Cruyff en Johan Nees- kens waren al dicht bij doelpun ten geweest voordat de overi gens pover debuterende Johnny Rep na twaalf minuten voorbe reidend werk van Wim van Ha- negem (weer zwak) en Arie Haan afrondde met een voor doelman Reina onhoudbare schuiver (I—0). Zeven minuten latei echter was al het goeds van de beginperiode al weer vergeten. De eerste Spaanse aanval van betekenis leverde meteen de gelijkmaker op. Bar ry Hulshoff was zo vriendelijk om zich bij een voorzet van de ver opgerukte rechtsachter Sol te ukken en omdat Jan van Beveren stokstijf in het doel bleef staan, kostte het de handi ge linksbuiten Valdez vrijwel geen inspanning om van dicht bij met een kopbal te scoren (1-1). Omdat de treffer via het lichaam Ivan de buitenspel staande Piet Keizer tot stand kwam, maak- ter de Spanjaarden even aan- stalte te protesteren. Uit het feit, dat zij zich toch bedachten, bleek duidelijk hoe weinig waar de ook zij hechtten aan de wed strijd, die voornamelijk in de herinnering zal voortleven dank zij het unieke doelpunt, waar mee de Spaanse doelman Reina Oranje vier minuten voor de pauze aan een voorsprong hielp. En wellicht ook omdat werd geaccentueerd, dat bondscoach Fadrhonc aan vervanging toe is. De man. die vorig jaar zijn functie behield op aandrang van de vedetten van Ajax en Feyen- ooi d, had tevoren aangekon digd, dat hij alles zou proberen om de spelers zodanig te inspi reren, dat het onthutsend optre den in de uitwedstrijd tegen Oostenrijk naar de vergetelheid zou worden verwezen. Niet al leen om de sponsors van Oranje (dat dit keer overigens geheel in het wit speelde) tevreden te stelien, maar ook om een goede basis te crëeren voor de in de tweede helft van dit jaar te spe- Onbeholpen len kwalificatiewedstrijden in het toernooi om de wereldtitel. De wedstrl d .telde els kijkspel el vrijwel niets meer voor, toen de Spaanse doelman Reina de blun- Ongemspireerd ^CI. van zjjn jeven maakte. De opzet mislukte volledig. Alleen ^ad ')U',en het s*raf- in het eerste kwartier liet Ne- schopgebied begeven om de bal deriand (lees Ajax) zien hoe na een doeltrap van Bemto mee vaardig het kan voetballen, terug te nemen, teneinde uit De psv-doelman stak geen hand maar wat er daarna van werd z'Jn handen te kunnen uittrap- uit naar de door Valdez inge- tereeht gebracht was zo ver be- Pen- scholen bal. Daarmee zijn "eek echter eerst nog even om en zag toen, dat Johan 6 Cruyff zich in zijn onmiddellijke nabijheid oevond. Daarvan Tot de laatste minuut leken schrok de doelman van Barcelo- Nederlanders met die na zo hevig, dat hij ijlings pro beerde de bal terug te spelen naar Benito. Reina deed dat echter zo onbeholpen, dat hij tot verbijstering van alles wat van Spaanse bloede was in eigen doei schoot (21). Reina leerde na de rust niet te rug. De fout, die zelfs een voet baller uit Liechtenstein niet zou maken, was voor de Spaanse coach Kubala aanleiding Real Madrids jonge doelman Garcia Remon te laten debuteren. Bo vendien nam de bonkige Planel- las de plaats in van Irureta, die •licht geblesseerd aan de wed strijd was begonnen. De toch al gehandicapte Spanjaarden Kubala kon niet beschikken over sterke.spelers als Santilla- na, Amancio, Asensi, Iribar werden er .nauwelijks zwakker door. En dat kwam voorname lijk omdat de Nederlanders zich na de pauze vrijwel niet meer wensten in te spannen. rig lijkt te concluderen, Fadrhonc zijn greep op de spe lers heeft verloren, dat de ve detten niet langer bereid zijn door het vuur te gaan voor de man, die hen de dienst laat uit maken, voor alles en nog wat respect toont en de sterren van het „provinciale voetbal" steeds weer negeert om tegemoet te komen aan de wensen van voor al de Ajacieden. De Nederlanders speelden, enkeling uitgezonderd, ongein- spireerd. Misschien was het overiaden programma van KNVB-hofleverancier Ajax daarvan de oorzaak, of het wei nig sfeervolle decor van halfle ge tribunes. Er werd soms knap gecombineerd en gejongleerd, maar dat gebeurde dusdanig traag, dat de wedstrijd er niet door kon worden gered. En aangezien de Spanjaarden ook weinig anders deden dan zo nu en dan hun technische kwalitei ten demonstreren, zagen de 22.000 toeschouwers de zoveelste anti-reclame voor het vriend schappelijke interland voetbal. Stokstijf Bewijs In het eerste kwartier viel die De wijze, waarop Valdez in d ontwikkeling niet te voorzien. 48ste minuut de stand op 2— Het leek allemaal zo veelbelovend. Johnny Rep verrichtte zijn grote kon brengen, vormde daarvan het sprekende bewijs. Niemand in de door de weinig overtuigen de Rinus Israel slecht georgani seerde defensie legde hem een strobreed in de weg toen hij in de richting van Jan van Beve ren oprukte noegen te moeten hinkende Hulshoff werd ve gen door Dick Schneide Spanje werd nog verder zwakt omdat de onervarer lan moest invallen voor d blesseerde Garate. Alleen J Cruyff en Piet Keizer too nog iets van aanhankelijk; jegens Fadrhonc door tenmin nog te proberen een overwir ning te realiseren. Cruyff kogel de de bal zelfs binnen een mi nuut tweemaal tegen het hout werk. Pas, toen scheidsrechter Mannig beide ploegen eigenlijTc al had moeten laten inrukken, ontstond er nog opwinding en kreeg Johan Cruyff toch zijn zin. Het was echter een over winning zonder enige glans. Het requiem van een bondscoach. TON VAN DALEN AMSTERDAM Jan Mul der. die sinds eergisteren weer traint, gelooft niet met Ajax de Europa Cup- finale tegen ,'uventus te kunnen meespelen. „Dat kan toch niet", zei Mul der. die voor het eerst sinds acht maanden bles- surevrij is. „Het ritme is er helemaal uit en dat heb ik nooit zo snel terug. Alleen als er veel Dlessu- res zijn, maak ik mis schien een kans". Maar die eventuele rentree is zijn grootste zorg niet. „Dat ik train zonder ook maar ergens last van Ie hebben, is veel belangrij ker". Frankfurt - De tuchtcommissie van de Duitse voetbalbond heeft de beroepen van Klaus Fichtel, Rolf RUssmann, Herbert LUCke- böhmert (allen Schalke) en Hans-JUrgen Wittkamp (Bor. Mönschengl.) ufgewezen. We gens omkoperij waren zij ge straft met twee jaar schorsing en een boete van 2300 Mark. Macias (links)) keek niet be paald vriendelijk naar doel man Reina, die zich na zijn blunder verontschudigt. ~J7 Peubla de Farnals Eddy Merdkx heeft in de zesde etappe van de Ronde van Spanje een kradhtdadige poging gedaan de leiding In het algemeen klasse ment te veroveren. Daartoe zet te hij 33 kilometer ma de start een aanval in, waarbij hij werd gevolgd door de Spanjaard Tor res en Gerbeln Karstens. De eerste 100 kilometer van deze 145 'kilometer lange etappe ston den geheel in het teken van de machtsgreep van de Belgische sterrijder, die echter tegen het eind plotseling van gedachten veranderde en zijn voorsprong snel liet lopen. Hierdoor werd zijn ploeggenoot Roger Swerts in staat gesteld Gerben Karstens zette zijn spurt in de zesde etappe van de Vuelta te laat in en Roger Swerts ging zegevierend over de finish. deze etappe op zijn naam te brengen. Swerts toonde zich in de eindsprint namelijk supe rieur aan de Fransman Labour- dette en Karstens, die iets te laat zijn vermaarde spurt lan ceerde om wederom een etappe op zijn naam te brengen. De ultsloc van het eerste deel van de zesde c-iappe Is: 1. Roger Swerts (Bel) 3 36.09 over 145 km.: 2. Ber- 3lGerben Karstens (Ned) op 2 see; 4. Domingo Perurena (Sp) zt; 5. Eddv Merekx (Bel) zt: 6. Jacques Eselassan (Fr) zt) 8. Javier Elor. rlaga (Sp) zt; 9. Frans Mlntjens (Bel) zt; 10. Jose I.uls Ablllelra (Sp) zt; 11 Roger Roslers (Bel) zt; 12. Manuel Blanco (Sp) zt. De ploeg van Merekx (Moltenl) werd een ploegentijdrit over 10 km. De uitslag; 1. Moltenl 26.32; 2 Kas 27.20: 3. Bic 27.28; 4. Lil Casera 27.52: 5. Rokndo 28.16; 6. Monlever- do 28.28; 7. Peugeot 28.48; 8. Benfl- ca 29.40. Het algemeen kli sarrodona (Sp) 25.54,as Karstcn ker (Bel) 25.55.09 6 25.65.16 7. Swerts 26.! 2. Mer 3 'Perurena 25.54,59: 25.65.01; 5. De Schoenn (Fr) 2..30 DEN HAAG Voor sporttoto 43 van het afgelopen weekeinde heeft zloh niemand gemeld met 13 goed voorspelde uitslagen. De cijfers zijn: aantal deelnemers 514.656: inleg 1.186.212.prij- zenbedrag 501.767. le prijs: geen winnaars. Het be drag van de eerste prijs wordt gelijkelijk verdeeld over de 2e en 3e prijs; 2e prijs: 11 winnaars, die elk 17.105,70 bruto ontvangen: 3e prijs: 192 winnaars die elk 980.— ontvangen. De premie ten bedrage van 125.441.— wordt na het ver strijken van de reclametermijn op woensdag. 30 mei bij loting toegewezen aan een van de tweede prijswinnaars. De premie van toto nr. 38 ten be drage van bruto 141.955,31 is ten deel gevallen aan de houder van het formuliernummer 2332235. Hij ontvangt aan prijs en premie totaal bruto 156.688,51. AMSTERDAM „Als jullie me helpen, jongens, kom ik er uit". Een geëmotioneerde bondscoach Frantisek Fadhronc kedk haast smekend om zich heen In de sombere kamer 56 van het Olympisch Stadion, een kille ruiml* waar d'e meestbesproken trainer van Nederland van dit moment een wanhopig pleidooi hield. Toen hij gezegd had wat hem zin- de en er nog wat vragen over bleven, werd het Fadhronc een beetje te veel. „Heren", vr- volgde hij zijn bede, „hebt ge duld. Laat me even met rust. Je zult het niet willen geloven maar ik heb een paar ontzet tend moeilijke nachten doorge maakt. Door alles wat er over me de laatste dagen geschreven is, heb ik haast geen oog dicht kunnen doen. Laat me alsje blieft nu wat rust inhalen". „Welterusten dan", zei een naam loze uit de om hem samenge drongen kring van persmensen. Toen Frantisek Fadrhonc er als een haas vandoor ging. Weg was de man. die door Gerrie MUhren en Willy Brokamp vóór de interland tegen Spanje door het slijk was gehaald. Weg was de man, wiens positie binnen de KNVB alsmaar moeilijker I wordt. Weg was ook de man j die, na alles wat er gepasseerd i is, nog steeds door de spelers van het Nederlands elftal op handen wordt gedragen. Er viel even een stilte in kamer 56, anders een opbergplaats voor afgedankte spullen. „Nog één vraagje alsjeblieft", riep ie mand Fadrhonc achterna. ..Neen", klonk het nu bits, „an ders moet ik iedereen te woord staan". «M „Jongens, help me", riep bondscoach Fadrhonc smekend uit. ste kwartier speelde het Ndr- lands elftal vrijwel uitsluitend op wilskracht en de beloning was dat de bal kwam in het Doorslag (Van onze sportredactie) WASSENAAR Karei Duke is een merk waardige draver. Als driejarige kon hij bijna geen goed doen. Voor een prikje is het paard toen gekocht door Gerard Bosschieter die al eerder van niets iets kon maken in de paardesport. Sinds enkele maanden is Karei Duke in opmars naar de internationale klasse. Maar gisteren was het op Duindigt he lemaal mis met Karei en stuurman Ge rard. Door het publiek uitgeroepen tot torenhoge favoriet, braaf de leiding ne mend en even later springend als een bezetene. Het dier was in de sulky ge stapt van John Buitenzorg. Florisam-prijs (2000 m): 1. Joke Signal (P. Strooper) km. tijd 1.25.1, 2. Knight Pioneer. 3. Kwik V. Toto: winn. 7,40. pl. 2,50, 1,70, 1.30, kopp. 5,70, trio 236,80. Fernandel-prijs (2000 m): 1.-Leonard (L. Schoonhoven) 1.27.3, 2. Lady Lerona, 3. Leon van Ymuiden. Toto: winn. 5,30, pl. 2.20, 2,80, 2.10. kopp. 6,30. Loring Hanover-prijs (2000 m): 1. Lady (J. Hendrikx) 1.25.3. 2. Kwikzilver, 3. Jan de V. Toto: winn. 2,—, pl. 1,40, 5,40, 3,20, kopp. 6,40, trio 371,—. First One-prijs: (1800 m, ren): 1. Jewel (H. v. d. Kraats) 2.00.7, 2 Flix, 3. Bru- nelleschi. Toto: winn. 2.20. pl. 1.20, 1,50. kopp. 2.50. Fontanes-prijs (2000 m): 1. Intrepid Girl (A. Harmsen) 1.21.9. 2. Irish Kennedy, 3. Ico R. Toto: winn. 5,90, pl. 2,30, 3.20, 3,20, kopp. 18,30, trio 674,40. Enterprise-prijs (2140 m): 1. Ilina (G. Kolman) 1.22.6, 2. Goodwill. 3. Higgins. Toto: winn. 4,90, pl. 3,50. 2,70, kopp. 9.20. Gallant Prince-prijs (2520 m): 1. Keino (W. Geersen jr.) geen tijd, 2. Jap, 3. Ingo van Bonni. Toto: winn. 5.70, pl. 2,80, 3,40, 8,20, kopp. 10,80, trio 3542,40. Pompe Ttrickson-prijs (2000 m): 1. Ingrid Roodnoot (T. Oudshoorn) 1.25.2, 2. Ja cob Areta, 3. John Buitenzorg. Toto: winn. 12,60, pl. 2,10, 1,60, 2,—, kopp. 21.20. Jollido-prijs (1350 m. ren): 1. Jock (D. Weiss) 1.23.3, 2. The Fox, 3. Master Tan ner. Toto: winn. 3,20, pl. 1,70. 3,50, 4,90, kopp. 7.10, trio 2062,30. Oh You Kid-prijs (2000 m): 1. Jaspis du Bois (R. v. d. Lubbe) 1.22.2, 2. Hero Hollandia, 3. Intrest Scott P. Toto: winn. 1,90, pl. 1,40, 1,30, 1,50, kopp. 6,40. Totalisatoromzet 307.306,—. Het was duidelijk: bondscoach Fadrhonc heeft zich de reeks misvorstanden van da laatste dagon erg aangetrokken. Het hoofd la(*n hangen was er ech ter niet bij. „Ik kijk ledereen nog steeds recht in de ogen", had hij vlak daar voor gezegd. „Met Gerrie MUh ren komt dat wel weer goed want er zal met hem binnenkort een gesprek zijn". De interland tegen Spanje had het vertrouwen van Fadrhonc ver sterkt. De planning voor de vol gende wedstrijden, die meetel len voor kwalificatie voor het wereldkampioenschap in West Duitsland, vindt Fadrhonc nu een duidelijk voordeel. „De spe lers zijn dan weer een paar we ken in training en beginnen het nieuwe seizoen met nieuw en thousiasme. Dat moet straks de doorslag geven". Over de zeer zwakke vertoning te gen Spanje wilde de bondscoach zo min mogelijk kwijt. Hij om zeilde dan ook een verklaring, al zei hij tenslotte wel: „Een moeilijke tegenstander met een perfecte organisatie en levens gevaarlijke uitvallen. Het laat- Moeite Ladislac Kubala (47), die met Spanje alleen in de halve finale van de Europa Cup landen teams tegen Rusland ooit een nederlaag in zijn driejarige car rière als bondscoach had mee gemaakt, hield de eer meer aan zichzelf. Hij vergat natuurlijk niet het Nederlands elftal zijde lings op te hemelen maar maakte toch aanzienlijk meer ruimte vrij Voor een beoorde ling van het Spaanse team. „We hebben heel anders gespeeld dan een tegenstander normaal tegen het Nederlands elftal doet. Wij temporiseerden name lijk het voetbal. Dat was ook ons hele plan". Johan Cruyff over dit thema: „Zij kunneji die bal inderdaad ver- schrikkelijk goed in de ploeg hnud«n. Wij hadden er soms echt moeite mee". Kubala verder: „Ondanks de ne derlaag ben ik blij met het re- i sultaat. Wij hebben verdienste- I lijk gespeeld en zullen voorlopig i de eerste jaren van deze tegen- j standers altijd kunnen leren". Over de vervanging van doelman Reina: „Ik heb hem er niet uit-1 gehaald voor die ongelukkige I blunder. Wel was mij vóór de I wedstrijd al duidelijk geworden dat hi] supernerveus was en dan kan je beter ingrijpen, vind Zeer slecht Vriendelijke woorden aan het adres van het Nederlands elftal van de Spaanse bondscoach,' de enige man In de wereld die in zijn spelerscarriere het dhirt droeg van drie nationaliteiten (Tshecho Slowakije. Hongarije en Spanje), die het kenmerk droegen van hoffelijkheid. An ders kon haast niemand het in het Olympisch stadion zien. Vooral Rinus Israel, op de plaats van Aad Mansveld, kon geen andere uitleg daarvoor ge ven. Hij vond zelf dat hij een zeer slechte wedstrijd achter de rug had. Somber besloot hij dan ook: „Als j zo speelt als ik vanavond en er gaan nog twee treffers in ook, dan zie je het niet meer zo zitten HANS DE BRUYN Praag - Onder Nepala, de Tsje- choslowaakse Olympische Eu ropese - en wereldkampioen kunstrijden, wordt prof bij Holi day on Ice. Venlo Eerste dtvisieblub FC WV uit Venlo wil twee Joegos- laven contracteren: de 22-jarige Bajrami van Borovo (UEFA-in- ternational) en een niet nader ^noemde speler.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17