Is gangmaker beroep of een bijbaantje? Nu als leerpakket voor scholieren SURINAAMSE MINISTER GOOSSEN GAF ONVOLLEDIGE FEITEN Opkomst en ondergang na-oorlogse communisten Kort geding door reglementswijziging Poloteam vijfde van de zes VUC won beslissend duel VFXO Jan Klok directeur De Uithof Knappe prestatie van Bulgarije Begrens de groei Bij kritiek op Nederlandse hulp: „Spirit of the red banteng" DONDERDAG 3 MEI 1973 LEIDSE COURANT Utrecht De gangmakers Bruno Walrave uit Loenen aan de Vecht en Norbert Koch uit Utrecht voelen zich in hun be staan bedreigd door een regle mentswijziging van de Interna tionale Wielren Unie (Union Cy- cliste International), waardoor bij wereldkampioenschappen en recordpogingen stayers geen ge bruik meer mogen maken van de diensten van buitenlandse gangmakers. PESCARA Eens te meer heeft Nt^erüajnd moeiten het vervangen van de ervaren krachtetn uit Mtitnchefn niet een- voudig is. Het verjongde Neder landse waterpidLoKeam verloor in de laatste wedstrijd van het toernooi om de Coppa Hungaria met 5—1 van Hongarije, dat de beker won. Mgezien van de eerste periode, ttoem Nico Landeweer na samen- spel met Jan Evert Veer 1—I maakte, waren de Hongaren su- peri'eur in> alUe onderdeTem van het spel. l/olgens coach Harry Vriend zal het moe-lijk zijn om in de maanden die resteren een team op te bouwen dat met enige j kans op succes kan deelnemen I -aan het wereldkampioenschap in Belgrado. Toch is hij niet zonder optimisme. „Landeweer en Keetel'aar hebben goed vol daan. Met Stroboer en Drenth erbij, die wegens studie in Pes- cara ontbraken, zie ik toch wel mogelijkheden". (0p de laatste dag speelden verder 'Italië en Joegoslavië gefli'jk: 7 7. De eindstand: ,1. Hongarije 6 10 33—15 3. Italië 5 7 26—23 I 3. Roemenië 5 6 22—22 Joegoslavië 5 5 26—21 Walrave trok al twee keer de Duitser Horst Gnas naar het wereldkampioenschap en Koch bezorgde viermaal regenboog truien aan de Belgen Proost en Verschueren. In een door beide gangmakers te gen de UCI en de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie aan gespannen kort geding bij de president van de Utrechtse rechtbank hebben Walrave en Koch gisteren vernietiging van de reglementswijziging geëist. Zij achten ht nieuwe reglement in strijd met enkele bepalingen in het EEG-verdrag, die discri minatie verbieden en vrij ver keer van arbeidskrachten moge lijk maken „Die nationaliteitsbepaling bete- kent de doodsteek voor de stayerssport, want de Neder landse gangmakers vervullen internationaal een dominerende functie vanwege hun superieur vakmanschap", betoogde mr J. L. Jansen van Raay namens beide gangmakers, die gesteund worden door de Vereniging van Beroepswielrenners. De Duitse wielerbond aarzelt thans met het aanbieden van een contract aan Bruno Walrave, wat de trainer van de Duitse wieler ploeg, Gustav Kilian, spijtig kwam bvestigen. Hij voelt zich ook bnadeeld door de regle mentswijziging De rechtstrekse werking van het EEG-recht is ln ons land aanvaard", stelde mr. Jansen van Raay. Hij verklaarde de re glementswijziging in strijd met de EEG-bepalingen, omdat bei de gangmakers in dienstver band en in ondergeschiktheid hun beroep uitoefenen. Koch geniet zeventig procent Koch geniet zeventig procent van zijn inkomsten uit de wie lersport. Mr. Jansen van Raay vroeg een voorlopige beslissing van de rechter om daarna het bodemgeschil aan de gewone rechter en vervolgens aan het Europese hof in Luxemburg ter beoordeling voor te leggen. Mr. L. Silance uit Brussel wees namens de UCI de vordering (inclusief een dwangsom van 10.000) van de hand, omdat de UCI geen rechtspersoon is, spoedeisendheid ontbreekt (de reglementswijziging kwam eind 1970 reeds tot stand en is op 1 januari jl. van kracht gewor den) en geen sprake is van een dienstbetrekking volgens EEG- recht. „Het is een bijbaantje voor de gangmakers en ze wor den als zelfstandigen voor hun prestatie betaald", meende mr. Silance. Als motief voor de reglementswij ziging voerde hij aan, dat de UCI de commercie buiten de wereldkampioenschappen wil houden en eindelijk eens een zuiver beeld wil krijgen van de krachtsverhoudingen per land. „Het gaat er om eenmaal per jaar in nationale trui te rijden en niet in de merktrui. De titel is belangrijker dan het verdie nen van geld" De nationaliteitsbepaling achtte mr. Silance volkomen aanvaard baar, want in het nationale voetbalelftal van Nederland spe len toch ook geen Belgen of Fransen mee. We hebben wel een EEG, maar de nationalitei ten zijn nog niet afgeschaft", al dus mr. Silance. Mr. J. Pruim uit Den Haag zei namens de KNWU dat gangma ker geen echt beroep is .Het is een bijbaantje, want sociale premies worden niet betaald of ingehouden. Hij betwistte even eens de spoedeisendheid „want door het getreuzel van de gang makers is deze situatie ont staan". De president van de rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Dijk zal op 11 mei vonnis wijzen. i Raay tijdens zijn pleidooi voor de gangmakers. V.l.n i (trainer Duitse wielerploeg), Bruno Walrave. H. Smot (KNWU), Norbert Koch, Nederlaagserie (Van onze sportredactie) DEN HAAG - VUC heeft gister avond de nederlaagserie van jong FC Den Haag winnend af gesloten door ln de finale met 30 van het Wateringse VELO te winnen. Bij de rust had VUC al een voorsprong van 20. Velo deed het grootste deel van de wedstrijd beslist niet voor VUC onder. Eerder moet ge zegd worden dat VELO op de beslissende momenten niet in staat was doelrijpe kansen in een voorsprong om te zetten. VUC deed dat wel. Dick van der Zwan liet Velo al snel tegen een achterstand aankij ken. Nog voor de rust passeerde Ton de Graeff doelman Zwin- kels voor de tweede maal. In de tweede helft voerde Gerritzen het saldo van VUC nog verder op en bepaalde daarmee de eindstand op 30. Swift heeft sponsor ROERMOND - De Roermondse handbalvereniging Swift heeft een sponsor. Het is het uitzend bureau Raad en Daad. Swift Roermond zal gedurende drie jaar een bedrag van 25.000 per jaar ontvangen. De vereniging zal voortaan onder de naam Raad en Daad uitkomen. DEN HAAG - De heer Jan Klok uit Ede is benoemd tot direc teur van „De Uithof". Zijn be noeming gaat op 1 augustus ln. Op dit moment is de heer Klok nog werkzaam als personeels chef bij het Nederlands Insti tuut voor Zuivelonderzoek te Ede. Zijn toekomstige directeurschap sinds 1941 in de schaatssport activiteiten die de heer Klok al sinds 1941 in de schaatsport heeft ontplooid. In de KNSB vervulde de heer Klok talrijke functies. Hij staat bekend als een uitstekend organisator en als een man met een moderne Jan Klok visie op de schaatssport. In het afgelopen seizoen trad hij op als secretarisgeneraal van de ISSL voor de twee profschaatsevene- menten op „De Uithof". SOFIA Bulgarije heeft In de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap giste ren in Sofia Portugal me) 2—1 verslagen. Het was een wed strijd in groep zes. Bij de rust leidden de Bulgaren door een doelpunt van Denev in de 39e minuut met 1—0. Een kwartier in de tweede helft kon den de 80.000 toeschouwers een tweede doelpunt van Boner begroeten. Nene scoorde na 75 minuten tegen. Door deze uitslag heeft Bulgarije de leiding in groep zes. In deze groep moeten nog worden ge speeld: Noord Ierland—Bulga rije, Portugal—Bulgarije, Portu galNoord Ierland, Bulgarije Cyprus, Noord Ierland—Cyprus. De stand Is: Bulgarije 3 3 0 0 6 9—1 Portugal 4 2 1 1 5 7—3 Cyprus 4 1 0 3 2 1—9 Noord Terland 3 0 12 1 1-5 wedstrijd voor groep acht gelijk gespeeld: 11. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. Twintigduizend toeschouwers za gen hoe Ole Bjoernmose in de 16e minuut Denemarken aan de leiding schoot, maar 21 minuten later maakte Ladislav Petras gelijk. In deze groep, waarin slechts drie 1 landen zijn ingedeeld, moeten JE] nog worden gespeeld: Tsjechos- lowakijeDenemarken, Schot- 'jJCi S-) •*- SSffifc landTsjechoslowakije, Tsje- 4 g Tufifl choslowak'je—Schotland. Do stand: Dit doelpunt leverde Denemarken het gelijke spet, 1I, tegen Sct°i'c"d ow ïoioi 1^1- Tsjechoslowakije op. Doelman Ivo Viktor gepasseerd door een -seo- 30121 2—7 kopbal van de op de foto onzichtbare Ole Björnmose. Positie Nantes versterkt Parijs Nantes heeft gister avond in de Franse compe titie zijn positie aanzien lijk versterkt. De ploeg won (maandag) met 3 met 48 punten uit 34 wedstrijden, gevolgd dor Nice en Marseille met beide 45 punten. Marseille, ook gisteravond, met 1—1 gelijk speelde tegen Bor deaux, heeft Nantes de leiding Keulen - Voor de Duitse beker won FC Köln de eerste wed strijd voor de halve finales met 5—0 van Kickers Offenbach Honger en werkloosheid staan lijnrecht tegenover grote indus trieën en steden vol auto's. (Eveneens een dia). Zoals het nu gaat zal de wereld binnenkort volkomen uitgeknepen zijn (een dia uit het leerpakket). (Van één onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het zelf actief laten meedoen aan meedenken over een beter leefklimaat is de doelstelling van een nieuw leerpakket van Samson Leermiddelen BV. Het pakket getiteld „Begrens de groei", is bestemd voor de hoogste klassen van het basisonderwijs en geeft via dia's, geluidsbanden en discussies gelegenheid tot het ontplooien van eigen activiteiten van de leerlingen voor het creëren of daarbij helpen van een beter leefklimaat. „Begrens de groei" is één van de uitspraken van de Club van Rome, een groep deskundigen, die zich ernstige zorgen maakt over de wereld van nu en van mening is dat het leefklimaat, zoals dit nu bestaat alleen tot grote schade van de mens zo kan doorgaan. Het leerpakket, of liever gezegd het actiepakket, is samengesteld naar aanleiding van de Tentoonstel ling „Club van Rome", die door veel mensen, maar volgens de samenstellers van het pakket nog lang niet door genoeg mensen, is bezocht. Volgens één van de samenstellers is het juist de jeugd die het meest bereid zal zijn nieuwe ideeën te proberen en nieuwe noodzaken te aanvaarden. Via discussies en het verzamelen van eigen gege vens wil men de jeugd aansporen tot bet onderne men van eigen acties het doorgeven van Informatie over een beter leefklimaat voor leder mens. Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Surinaamse minister van Openbar» Werken en Verkeer ir. R. Goossen heeft onjuiste en onvolledige informa tie verschaft en ten onrechte kritiek geuit op het Nederlands beleid ten aanzien van de ont wikkelingshulp aan zijn land. Dit is de mening van politieke kringen in Den Haag naar aan leiding van uitlatingen van mi nister Goossen afgelopen week einde in Paramaribo dat Neder land aanvankelijk een wegpro- ject in het district Commewijne had goedgekeurd en daarna had laten weten dat het project on aanvaardbaar was. De Suri naamse bewindsman spuide met betrekking tot dit geval hevige kritiek op Nederland en de hou ding van Den Haag. Volgens minister Goossen was aanvankelijk voor de weg van het plaatsje Meerzorg naar Alk maar 1,2 miljoen Surinaamse gulden (ongeveer twee miljoen Nederlandse gulden) uitgetrok ken. Het werk werd toen in ka vels aanbesteed, waarbij de in schrijvers het begrotingsbedrag benaderden. Toen kreeg men in Paramaribo te horen dat het projekt onaanvaardbaar was. Minister Goossen vestigde er de aandacht op, dat Nederland het voorprojekt en het definitieve projekt had goedgekeurd en ten slotte liet weten dat het geheel onaanvaardbaar was. Den Haag zou zich baseren op een rapport van de Wereldbank, dat de Suri naamse autoriteiten niet kennen. Ingewijden uit kringen van de Haagse politiek wijzen er op dat het in de eerste plaats niet ging om een bedrag van 1,4 miljoen Surinaamse gulden maar om 3,2 miljoen gulden. Voorts heeft de Surinaamse bewindsman ver zwegen dat in februari ook nog een aanvraag is ingediend in hetzelfde gebied voor reconditio- nering van de weg Meerzorg- Moengo, een project waarvan de kosten op 3 miljoen Surinaamse gulden worden geschat. In het Vijfjarenplan van 1971, is op berzoek van Suriname, de bepa ling genomen dat het accent bij de Nederlandse hulpverlening moet liggen op direct productie ve projecten, en niet op aanleg van wegen etc.' In Haagse krin gen vraagt men zich dan ook af wat Suriname nu wil, gezien de aanvraag voor financiële steun voor de aanleg van twee kostba re wegen in één gebied, terwijl de Surinaamse overheid in het Vijfjarenplan, juist deze wegen aanleg naar de achtergrond wil verschuiven. Het rapport van de Wereldbank, dat de Surinaamse autoriteiten niet zouden kennen, blijkt vorig jaar in Paramaribo besproken te zijn met twintig Surinaamse ambtenaren waaronder twee di- rekte medewerkers van de Suri naamse minister Goossen. „De onbekendheid met het rapport, heeft Suriname aan zichzelf te wijten. Als Surinaamse ministers niet worden geïnformeerd door hun medewerkers dan is het hun probleem", aldus politiek ken baar. Tenslotte blijkt dat de Su rinaamse minister ook heeft ver zwegen dat zijn departement, ondanks herhaald verzoek van Nederland, geen antwoord heeft verschaft op de vraag waarom de gunning werd verleend aan een combinatie van inschrijvers die 700.000 Nederlandse gulden hoger ligt dan die van andere combinatie die het werk ook goed zou kunnen uitvoeren. De uitlatingen van minister Goossen hebben in kringen van politiek Den Haag grote geprik keldheid doen ontstaan, temeer daar deze uitlatingen niet op reële feiten zijn gebaseerd en de kritiek dus in het luchtledige komt te hangen. Het mooiste van deze zaak is echter, aldus een zegsman, dat het project he lemaal niet is afgekeurd. De mogelijkheid voor overleg is opengehouden. Vijftien jaar heeft de Indonesische communistenleider, Dlpa Nocsnn- tara Aidit weloverwogen en stap voor stap gewerkt aan een even tuele overname van de macht in Indonesië. In de vroege ochtendu ren van 1 oktober 1965 maakte een onberaden mnchtsgreep een hardhandig einde aan dit streven. De tegenactie van generaal Soe- harto, de enige, die na de moord op bijna de gehele braintrust van het Indonesische leger, nog tot commanderen In staut was, onthals de de Partai Kommoenis Indonesia even bloedig als efficiënt en ont deed haar van bijna al haar belangrijke lidmaten. Deze buitengewoon complexe geschiedenis vnn vijftien jaar heeft de deskundige in Indonesische communistische aangelegenheden, mr. A. C. A. Dake, nauwkeurig uitgeplozen en vastgelegd in een 479 pa gina's tellend werk, genaamd: „In the spirit of the red banteng". De banteng is, zoals bekend, de wilde stier die hier en daar in Indo- nesië nog rond zwerft. Het is een curieuze zaak dat een zo weloverwogen cn geslepen tacti cus als Aidit was, zich met de slecht voorbereide en even slecht uit gevoerde machtsgreep van 1 oktober 1965 gecompromitteerd heeft; een vraag die de schrijver dan ook omstandig tracht te beantwoor den. Na Moeso's mislukte Madioenopstand (september 1948) bewandelde Aidit, nadien de belangrijkste PKI-leider, met zijn partij heel ande re paden. Moeso was een duidelijk verlengstuk van Moskou ge weest; Aidits streven was om van zijn partij een weldoortimmerde, nationale organisatie te maken, aangepast aan de Indonesische om standigheden en iri strategie en opbouw onafhankelijk van leder in vloed van buitenaf. Hij verleende de PKI een loyaal aureool door zich op te stellen in de schaduw van president Soekarno. Soekarno was door zijn levenswijze een lichamelijk wrak geworden en wellicht ook niet helemaal geestelijk bekwaam meer. Hij was prik kelbaar, achterdochtig en onberekenbaar geworden en hij ergerde zich in toenemende mate aan de weerstand van een groepje militai re topleiders tegen zijn politiek van toenadering tot China, protectie van de PKI en confrontatie met Maleisië. Hij besloot de legertop te zuiveren. De PKI, die zelf geen plannen had voor een directe machtsgreep, hoorde in de loop van augustus 1965 hoever de voorbereidingen om de legertop, bloedig of onbloedig, te zuiveren gevorderd waren. Het dilemma is duidelijk: hier lag voor de PKI een kans om de meest gevreesde tegenstander, het leger, een slag toe tc brengen en er praktisch profijt uit te puren. Mogelijk heeft de PKI de kwaliteit van de actie en de rol van Soekarno daarin overschat; mogelijk speelde ook Soekarno's lichamelijke toestand - hij werd in die tijd getroffen door een lichte attaque - een rol. Het merkwaardige is dat het besluit van de PKI niet ingegeven was door avonturisme, revisionisme of wat dan ook. maar dat het ge heel volgens het boekje van Marx was. Alleen, de PKI had het ge luk niet mee, ondanks het feit dat de uitvoerder van de actie Oen- toeng heette, dat betekent „geluk". (Antonie C. A. Dake: ,,In the spirit of the red banteng", uitg. Mou- ton). T. v. G.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15