STRIJD IN LIBANON WEER OPGELAAID NIXON GAAT TAKEN STAF SPREIDEN CeidóeSomo/nt Kritiek op NS voor uitsluiten gehandicapten Busrampen: 62 doden Twintig jaar kerkhistorie in twee uur tv Bij brand 5 kinderen omgekomen Man doodt vier men«en Executie in Ulster Dronken kapitein sliep DONDERDAG 3 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 i Beiroet tijdens de gevechten met leden WASHINGTON (Rtr/AP) - President Nixon is van plan de bevoegdheden en werkzaamheden van zijn 'staf-chef' over meer per sonen te spreiden. Hij meent dat de opeenhoping van taken bij zijn voorma lige eerste assistent Halde- man ertoe heeft bijgedra gen dat hem essentiële in formatie over het Waterga- teschandaal onthouden bleef. Hij heeft de ambassadeur bij de NAVO, Donald Rumsfeld, ge vraagd naar Washington terug te keren en hij heeft ook met I ice-president Agnew gesproken De verslagen democratische kan die een deel van het werk van didaat voor het Amerikaanse Ehrlichman. Nixons voormalige presidentschap, senator George adviseur voor binnen,andse gelegenheden, zou overnemen. In Washington is een aanklacht ingediend tegen het comité tot herverkiezing van president Nixon, omdat een gift van 200.000 dollar van de financier Robert Vesco niet was aange meld, zoals verplicht was ge steld. Vesco is een van de lei dende figoren van de IOS, een groot investeringsfonds dat in moeilijkheden is geraakt. Vesco wordt ook beschuldigd van het verduisteren van 224 miljoen dollar uit het fonds. Van oud- minister Mitchell van justitie, leider van de campagne voor Nixon, is gisteren gezegd dat hij druk op e Amerikaanse ambas sade in Beiroe zou hebben uit geoefend tot steun aan Vesco bij diens pogingen in Intrabank in Libanon over te nemen. In Amerika wordt thans gezocht naar nog twee geheime fondsen in Nicons verkiezingscampagne een in handen van Haldeman en een in handen van Nixons advo caat, waaruit verdachte betalin gen werden verricht. Ook Nixons broer Edward is ge noemd in vrband met de stor ting door Vesco. In Los Angeles is bekend gewor den dat Ehrlichman, ixons voor malige adviseur, de rechter jn het proces om de Pentagon Pa pers de functie van directeur van de FBI heeft aangeboden. Rechter Byrne had geantwoord niet voordeze functie in aanmer king te willen komen zo.ang hij rechter wasin een proces waar ook de regering bij betrokken was. De verdediger van de be klaagde in het prees Daniël Ellsberg, sprak vn een 'poging de rechtbank om te kopen'. Connally loopt over WASHINGTON (DPA) - De voor malige gouverneur van Texas en oud-minister van Financiën van de VS, John B. Connally, is gisteren uit de democratische partij gestapt en naar de repu blikeinse partij 'overgelopen'. Connally, die als een sterk con servatieve politicus geldt, is 18 maanden lang als enige demo craat minister van Financiën in de regering Nixon geweest. Gezinsbureaus in Z.H. blijven bestaan ?>EN HAAG Minister Van Agt van Justitie heeft bij de provin ciale overheid van Zuid-Holland stappan ondernomen om de fi nanciële situatie van de bureaus voor levens- en gezinsmoeilijk heden veilig te stellen of te ver beteren. I antwoord op schriftelijke vra- J gen van de soc a istische Ka- merlèden Lamberts en mevr I Padt-Janssen heeft de bewinds man laten weten dat het on.- 'd an les de noodzaak lot beper- l king van rijksoverheidsuitgaven n:e: in de bedoeling ligt d rijksbijdrage in deze sector b verminderen. McGovern zei gisteren in Wash ington het niet zo erg te vinden dat medewerkers van president Nixon bij de Watergate-zaak zijn betrokken. Veel belangrijker vond hij te onderzoeken hoever de bemoeienissen van de mede werkers ging. Demonstratie voor dienst weigeraar DEN HAAG (ANP) De Vereni ging van dienstweigeTlaairs houdt volgende week dinsdag in Arn hem eten demonstratieve optocht dn verband met de rechtzaak te gen de dienstweigeraar Klaas Rwadijk (22) uit Purmerend. Hij zal die dag vodr de rechtbank in Arnhem terecht staan, omdat hij tewerkstelling in het St. Radboudziekenhuis in Nijmegen weigerde. Kwadijk verklaarde destijds dat hij zijn patiënten in het stads ziekenhuis in zijn woonplaats Purmerend niet in de steek wil de laten, omdat er een groot personeelstekort was. De behan deling van de patiënten zou door zijn vertrek in gevaaa- ko men, terwijl het Radboudzieken huis in Nijmegen niet te kam pen had met een gebrek aan personeel. De minister van Defensie legde een vrzoek van het Purmerend- se ziekenhuis om Klaas te mo gen houden naast Zich neer. De zaak loopt inmiddels bijna drie daar. AMSTERDAM (ANP) Woens dagavond laat is op 67-jarige leeftijd aan een hersenbloeding overleden de directeur van Theater Carré in Amsterdam, de heer Karei Wunnink. Hij was sinds 1953, na de dood van zijn vader Alex Wunnink, directeur van dit theater. BEIROET (AP) De strijd tussen de Palestijnse bal lingen en het Libanese le ger is vandaag kort na zonsopgang weer opgelaaid, ondanks een vroegere be kendmaking, dat beide par tijen hun troepen zouden terugtrekken. De inwoners van Beiroet werden wakker van het ge donder van artillerie en mortieren, die waren inge zet op het terrein van de nieuwe strijd het De- bayeh-vluchtelingenkamp, 8 km ten noorden van de stad en het Tal Za'Atar vluchte lingenkamp ten noordoosten van de stad. Tijdens de rustige nacht had ra- dio-Beiroet bekendgemaakt, dat de Libanese premier Amin Ha- fez en de guerrillaleider, Yassir Arafat overeenstemming hadden bereikt over een wapenstilstand en een wederzijdse terugtrek king op de stellingen, die beide partijen voor het uitbreken van de strijd bezetten. Beide man nen zouden opnieuw bijeen zul len komen, maar het staat nog niet vast of dat gesprek zal doorgaan nu de strijd opnieuw is opgelaaid. Volgens uitzendingen van de Pa lestijnse guerrillabeweging wer den 22 guerrilleros gedood en 99 gewond. De verliezen der burge rij bedragen 10 tot 13 doden en een onbekend aantal gewonden. Het ministerie van landsverde diging heeft bekendgemaakt, dat het leger 12 doden en 40 ge wonden betreurt. De strijd heeft zich uitgebreid tot Sidon, een kruisvaardersstad die 40 km ten zuiden van Bei roet is gelegen. Daar vielen guerrilleros een telefooncentrale aan en bezetten zij de ruines van een klooster. De start van de Tulpenralle/, die dit jaar in Polen plaatsvindt, was een welkome aanleiding Nederland eens te laten kennis maken met Poolse mode. Van bonte boerenstoffen werden deze minirokjes gemaakt. Geen gejuich voor kabinet WEL ZUCHTEN VAN OPLUCHTING maar vrijwel geen gejuich nu na maandenlange geboorteweeën het kabinet-Den Uyl ter wereld ge komen .is. Echt blij is vrijwel niemand; zelfs degenen die opvallend of onopvallend hebben staan dringen voor een ministerspost waar schijnlijk niet. Er hangt in politiek Den Haag zo'n beetje de stemming na een voet balwedstrijd waarvan men veel verwachtte, maar die na slecht spel van alle partijen en een arbitrage die ook niet vlekkeloos was, ein digt in een krappe overwinning van de club die aangekondigd had" op een grandioze manier de Europa-cup te gaan winnen. Maar bij het rustsignaa! verlieten de eerste toeschouwers het terrein, terwijl daarna alleen incidenten op het veld nog aandacht trokken. NA VEEL HANGEN EN WURGEN is er dan toch een links kabinet met een confessionele rand uit de bus gekomen. De rand is velen van Den Uyls politieke vrienden te breed, zodat de „jonge premier" al vóór de prae-constituerende vergadering door hen onder druk werd gezet toch niets meer toe te geven aan confessionele minis ters. Van de andere kant vraagt niet alleen de C.H.U, maar ook menigeen in de K.V.P. en de anti-revolutionairen zich af, welke garanties Boersma en van Agt nu eigenlijk gekregen hebben, dat niet alleen het linkse „Keerpunt" hun marsroute zal gaan bepalen. Homogeen lijkt het nieuwe kabinet op het eerste gezicht niet; minis ters van D'66 en de P.P.R. voelen nu al de adem in de nek van hun Kamerfracties die zich de verkiezingsoverwinning van Den Uyl an ders hadden voorgesteld. De confessionele ministers daarentegen niet allemaal als „links van het midden" bekend weten dat ze ondanks het duwen van Burger en het lijmen van Albeda en Van Agt in een merkwaardige positie verkeren; wij hebben dat vorige week al ais een overgangsfase omschreven. EEN EXTRA NADEEL voor het kabinet-Den Uyl is. dat menigeen cr ondanks het slechte wordingsproces er zo veel van verwacht. Dat is destijds ook het geval geweest met de regering van wijlen Cals. Toen die begonnen lieten ze zich zelfs de titel „sterke mannen" wel gevallen. Dat zullen Den Uyl c.s. beslist niet doen; want te veel nieuwe ministers zijn als bewindsman onbeschreven blad en als po liticus van het tweede plan. Alleen een goed en reëel regeringsplan zal kunnen voorkomen, dat uit vijfmaanden regeringscrisis niet meer resulteert dan een regering van hoop en vreze. SALVADOR (AP) In Salvador (Brazilië) zujln bij een botsing Itusifen aan bus en èen vrachtau to 39 personen gedood en 17 ge wond gjerafakt. Onder de slachtoffers bevonden zidh 15 kinderen onder de 11 jaar. Ten'mifnsiBe 23 personen werden ge dood' en 60 anderen gewond toen een bus vol passagiers in Guate mala van. de weg afraakte en in een ravijn stortte Straf voor majoor Miog nu definitief DEN HAAG (ANP) De 46-jari- ge majoor M. Miog houdt de straf van veertien dagen licht arre-st, hem opgelegd omdat hij i<n de „Haagse Post" van 29 no vember een artikel had geschre ven over „politiek in de kazer ne". Het hoog militair gerechts hof verklaarde gisteren het be klag van de majoor. Het arrest was opgelegd omdat de majoor in het artikel „de land macht vai'sdijik in een kwaad dagl'ioht had gesteld door een vorstelling van zaken te geven alsof door commandanten poli tieke voorlichting aan militairen buiten de kazerne zou worden tegengewerkt" en omdat hij had 'geschreven dat binnen de krijgsmacht onder „welzijn" a-L leen „brood en spelen" wordt Vertstaan. DRIJVENDE GEVANGENIS MONTEVIDEO (AP) De rege ring vain Uruguay heeft bekend gemaakt dat een oud vracht schip, de Tacoma, zal worden omgebouwd tot een drijvende gavangenis. Gisteren heeft de firma Du Pont in Londen de mode voor het voorjaar 1974 getoond. Opvallend is de Victoriaanse stijl in de dameslingerie. „Rondom Alfritik'' (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Twintig jaar Ne- iiilerlanfJse ikerkhistorie zullen zondagav Jëtd 6 mei aan bod ko- mlen wanneer de kro-tielevisie „Rondom Alfiünk" oen televisie programma zal uitzenden ter in leiding van een aotle, die een cammunicafti et antrum voor de Nederliandse kerkprovincie het rJodAgje «tartfleld aal moeten be zongen. Kardinaal AMriWc zal in het pro gramma, dat live wordt uitge zonden uit de Vituskeric in Hil versum, gesprekken voeron met Nederlanders die de ontwikke lingen sinds 1953 binnen het Ne derlandse katholicisme hebben meegemaakt in de dubbele bete kenis var» het woord. Diverse facetten zullen daarbij aan de orde komen met als ge sprekspartners N.K.V. voorzit ter J. Mertens en zijn echtgeno te, de bisschoppen dr. MöMer en dr. A. J. Sinvonris, pater dir. Al- Tred vara d'e Wei'jer, provinciaal van de Capucijnera, dr. Marga Klompé, oud-miJiister-presiden't P. de Jorig, pater J. van Kils- donk en mr. J. A. Burger, die in de dagen van- het mandement fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid was. Het deelne men van de laatste is in ver band met de kabinetsformatie nog niet zeker. Mochit bij niet beschikbaar zijn dan zal prof. B. de Rijke, indertijd deel uit makend van de katholieke werkgemeenschap ib de Partij van de Arbeid, zijn plaats inne men. Het geheel zal onder meer worden geïllustreerd met filmfragmen ten uit de voorbije twirutig jaar, waarin zeer veel veranderde, maar kardinaal ^Alfirfnk bleef. Utrecht (ANP) - Het bestuur van het Nationaal Orgaan Zwakzin nigen zorg (NOZ) heeft de hoofddirectie van de Nederland se Spoorwegen gevraagd een uitsluitingsbepaling voor gehan dicapten ten aanzien van de zgn '8-daagse vakantiereizen' onge daan te maken. Het nationaal orgaan het N.O.Z. vindt het on juist voor alle geestelijk en li chamelijke gehandicapten de zelfde maatstaven aan te leg gen. In werkelijkheid zijn er te grote verschillen in sociaal ge drag en in het vermogen om re delijk normaal in een groep te functioneren. Alleen al daarom is het uitsluiten per groep niet juist, aldus het N.O.Z. door woordvoerders van de NS naar voren zijn gebracht, dient volgens het NOZ onderscheid te worden gemaakt tussen futilitei ten en werkelijk storend ge drag. Wie aan een groepsreis deelneemt, loopt altijd de kans in het gezelschap een of meer mensen aan te treffen, waaraan hij zich kan ergeren. Afdoende maatregelen daartegen zouden een einde maken aan groepsrei zen. „Ditzelfde geldt overigens Aanslagpleger omgekomen BUENOS AIRES (AFP) De da der van de aanslag op de Ar gentijnse Schout-bij-nacht Her mes Quljada Palmeiro (24), is bij die actiedodelijk gewond ge raakt. Zijn lijk is in een huis in Buenos Aires gevonden, zo heeft de politie bekendgemaakt. Uitstel voor verwijdering woonboten DEN HAAG (ANP) - De president van de Haagse rechtbank heeft, uitspraak doende in een kort geding, de eigenaars gisteren van twaalf woonschepen, ge meerd in Warmond, tot 1 janua ri 1974 uitstel verleend om een andere meerplaats te zoeken, mits in die tijd een bedarg van 40U gulden per woonboot als lig geld wordt betaald. Zo niet dan moet de meerplaats direct wor den ontruimd. In 1971 besliste de rechtbank, dat de woonschepen de aanlegplaats moesten verlaier., waarbij ech ter werd gesteld, dat dit alleen diei.de te gebeuren, wanneer dat mogelijk zou zijn. Betrokke nen deden een beroep op over macht, omdat in de gehele pro vincie geen ligplaats te vinden was. GLASGOW Vijf kinderen van wie de oudste vijf jaar was, zijn bij een brand in een flatgebouw in Glasgow omgekomen. De va der van drie van de slachtoffer tjes (de overige twee warm een neefje en nichtje) wist zich te redden door in een deken te springen die buren beneden uit gespreid hielden. Brandweerlie den vonden drie kinderen dood in een sluapkamer op de derde verdieping. Beide anderen wer den bewusteloos naar beneden gedragen maar waren dood bij aankomst in een ziekenhuis. Ze ker 7.es mensen liepen verwon dingen op. Permanente Navo-zeemaeht in het Kanaal BRUSSEL (ANP) De commis sie voor defensieplannen van de Navo heeft gisteren de oprich ting van een permanente Navo- strijdkracht in het Kanaal goed gekeurd. Deze permanente strijdmacht zal worden samengesteld uit Neder landse, Belgische en Britse oor logsbodems, Andere Navo-lon- den zullen er tijdelijk schepen aan kunnen toevoegen. Er be staat al zo'n permanente Navo- cenheid voor de Middellandse Zee. In het jargon van de mili tairen zal deze Kanaalstrijd macht „Stanaorchon" een af korting van Standing Nato For ce Chonol, gaan heten. ten alle of wilt u binnenkort voetbal fans, scholieren, ouden van da gen enz. weren"?, vraagt het N.O.Z. Het N.O.Z. heeft er vrede mee als uitsluitend wangedrag en het veroorzaken van ernstige stoornis tijdens reizen als uit- sluitingsgronden gehandhaafd blijven. BIELLA, (AP) Een man heeft De man. Aldo Chio-.no (29) j gisteren In efcfi platselinge aan- schoot eerst een «dlgaar dood in hun woning en doodde daarrp val van warie vier personen [wM ]n I doodfeeschoten en daamm zelf- rcecj toerï de stad uit en schoot j j moord gepleegd. zichzelf door het hoofd. Frankrijk: kern proeven gaan door PARIJS (AP) De Franse regering hue ft het parle ment ofHoie'el laten weten dat het controversiële Franse kernproefpro gramma in het zuiden van de Stille Oceaan réot afgelast of gewijzigd zal Worden. Aymar Ach tile Fould, de onderminister voor de strijdkrachten, zei dit in een verkl airing m ant woord op een vraag van het socialistische parle mentslid Ciailde Delorme. Delorme had premier Pierre Messmer gevraagd „of hij niet opportuun achtte „de kernproeven" ie stoppen, die aanleiding zijn geweest tot gewettigde protesten van de landen i'n dat gebied. Rechercheur schiet op vluchtende buitenlanders AMSTERDAM (ANP) Na <?eo woeste rit door de Amsterdamse bininenstad zijn twee jonge bui- tentotrders gisteren door edn re chercheur b-eschoteti. De recher cheur had getracht, samen met een collega, de papieren van het tweetal te controleren. Hierop waren zij in paniek met hun auto gevlucht. De rechercheur kwam echter op de motorkap terecht waar hij zich vastklem de aan de ruitewissers. De bestuurder van de auto wist 7. ch van de rechercheur te ont doen door gas te geven en met een daarop te remmen. De man viel van de motorkap, waarna h j zijn p too' richt'e op de wa gen. Een van de mannen werd getroffen in een been, de ander in de maagstreek. Beiden had den Israëlische paspoorten bij zich, maar men twijfelt nog seeds aan hun idervtitiet. Het commando over de luchtmachtbasis Soesterberg is gisteren overgegaan van luitenant-gene raal G. van der Wolf achtergrondaan luitenant-generaal J. H. Knoops. Een formatievlucht van helikopters en vliegtuigen gaf een extra feestelijk tintje aan de gebeurtenis. BELFAST (UPI) - Onbekende schutters hebben g sieren in Noard ler'arrd ee<n man in gang- eterstijl geexeruieerd en het lijk achtergelaten In de huitenwij* ken van Belfast. Mil tairen van he: Britse leger ontdekten de dode nadat een anoniem tele foontje was ontvangen. Hét >s de 78ls'o dode in bijna vier Jaar Noordiers geweld. Zigzaggend over de Elbe: CUXHAVEN (DPA) Zigzaggend voer in de nacht van dinsdag op woensdag de Nederlandse kustvuardcr Elisabeth W. over de Elbe bij Cuxhnven, West-Duitsland. Omdat het onder Panamese vlag va rende schip afstevende ope en lichtschip ging een loodsbood op on derzoek uit en ontdekte, dat de kapitein van de Elisabeth W. flink wat drank op had. lag te slapen indestuurhut. het roer had vastge zet en de machines op „langzaam vooruit" had afgesteld. De rest van de bemanning lag vreedzaam in de kool. De kapitein had de wacht alleen willen doen en daarbij behoorlijk wat alcohol tot zich

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13