Lang geleden heette Mimi nog Pssam I Voorzetwanden tegen geluidshinder in flats - DE VEELZIJDIGE DOOD VAN VIETNAM (4) DONDERDAG 3 MEI 1973 LEIDSE COURANT Mimi wacht tevergeefs op de man die naar de Verenigde Staten is teruggekeerd. Ze woonde in een dorpje vlakbij de Cambodjaanse grens. Plukte er kokosnoten en legde zich voor het ove rige zorgeloos te roosteren in de warme erupties van de aarde. Angst en huiver nochtans gevoelens die in Vietnam dicht onder de huid liggen waren van jongsaf gesteriliseerd in diepe onverschilligheid voor het overdadige geweld. De oorlog is superieur aan de mens. Toen de Amerikanen enkele jaren in Vietnam waren, werd Pham door haar minnaar een kapi tein van het leger ingezet als koerier in opium en he roine. Een keer per week vervoerde ze het verdoven de goedje dat uit Cambod ja kwam naar Saigon. Per bromfiets. Pham verdiende grof geld. ge raakte in Saigon spoedig be dwelmt door de sfeer van de grootstad en kreeg onder meer via de heroinespuit hoe langer hoe meer druppeltjes Amerika naar binnen. De Ame rikanisering zette snel door. Ze kocht al haar eerste stars- and- stripes-bloesje. Afgeschrikt door enkele nare er varingen keerde ze haar gevaar lijke business na een paar jaar de rug toe. Pham vestigde zich in Saigon als courtisane onder de naam Mimi. Elke nacht brak ze de eenzaamheid van een Amerikaanse G.I. voor 30 gul den. De verkoop van liefde is in de Zuidvietnamese hoofdstad geen zuinig bedrijf. Op een dag ontmoette Mimi een Amerikaanse sergeant. Een vriendelijke veertiger die haar ook wel eens buiten het bed be geleidde naar een restaurant of een confectiezaak. Ze gingen spoedig samenwonen in een in tens familieverband. Het sprook je duurde twee jaar. Haar man keerde zowat een jaar geleden terug naar de Verenigde Staten. Met de plechtige belofte aan Mimi dat hij spoedig geld zou op- Mimi wachtte vergeefs. Ze zit sturen voor een vliegticket, nü weer elke dag op het terrasje van Palace. In een knalrode hot pants en dito laarsjes aan de voeten. Ze glimlacht haar porse leinen lichaam uitdagend naar de „blanke farangs". Maar Mimi is nu al 34 jaar en de meeste madeliefjes die in haar nabijheid zitten hooguit 16 jaar. Gekweld door de mateloze pijn van langzame ontluistering grijpt ze meer dan ooit naar de heroinespuit. De oorlog heeft Mimi wel een kind achtergelaten maar geen man. Een getatoeerd hartje op de rechter-bovenarm, waarin de naam Ted feestelijk staat in geënt is nog geen ring. „Vader onbekend" is het meest schrijnende neveneffekt van de oorlog. Het zal wellicht pas over enkele jaren op zijn tragische maatschappelijke consequenties stuiten. De Amerikaanse militairen heb ben Vietnam achtergelaten als een gestreelde legende van hart stochtelijk beminnen. Het morele equivalent van de oorlog is uit Vietnam niet meer weg te bannen. De corruptie is een wezenlijk gegeven geworden in de geza menlijke autobiografie van de Vietnamese politiek en de prosti tutie bereikt in Saigon een dier lijk dieptepunt. Nu de meeste Amerikanen uit het erotische polderland van Zuid-oost-Azië zijn weggevlucht is het aanbod van toegewijde „nachtvlinders" er nog trooste- lozer op geworden. Saigon is een rotte vleespot. Wanneer je over de boulevards wandelt, wordt je onophoudelijk bij de broek getrokken door klei ne. vuile jongetjes die in onder danige smeekbedes hun zusjes of nichtjes van de hand willen doen. Sir mag kiezen, dertien, vijftien, achttien jaar maar allemaal zijn ze number one. Wanneer Sir niet kiest beginnen ze hun broertjes en neven aan te prijzen. De first-class-courtisanes neste len zich al in de late voormid dag in de rieten zeteltjes op de hotelterrassen. De meesten in het miniemste mini-rokje. Som migen in een lang slipkleed vol exotische kleuren. In wat onder ling gegiechel en gestoei sugge reren ze het geacht publiek een dosis amoureuze ontsnapping. Sommigen zijn vergezeld van een of twee dochtertjes die of schoon. nog in de peutertijd met lieve hanidjes en glimlach jes worden ingezet in het verte deringsproces. Wanneer mama terecht komt verdwijnen ze als sneeuw voor de zon. Lopen ze in deze miljoenenstad alleen naar huis of is er altijd wel iemand die zich over hen ontfermt? Je komt het niet te weten. Maar de volgende dag zitten ze weer naast mama in het rieten zetel- De riksja's staan klaar voor het tje. Ze glimlachen alsof er niets gebeurd is. Het dofllar-imperiallsme van de Amerikanein heeft alle courtisa nes an ook andere Vietname se vrouwen met een grote wens vervuld: meegenomen worden naatr liet weste|i. Sedert de termijnpolitiek van president Nixqn zich Het voelen sloeg voor vele Vietnamese vrouwen het uur v*n de grote teleurstelling. Met gekraakte illusies en een hoopje kinderen bleven ze ach ter in het rijstland. In hun ver fijnde en ongescheiden schoon heid diep getekend door de oor log en het erotisch kolonialisme. De Vietnamese vrouwen die zich in het nachtleven van Saigon wagen, moeten nochtans over een stenke dosis zelfverlooche ning beschikken. Twee tot drie ■maal per dag komt de politie de terrasjes binnenvallen. De cour tisanes die niet tijdig kunnen vluchten worden opgepikt en ge boeid in de jeeps gezet. Er ont staat meteen 'n hysterisch huil concert. Ze weten allemaal wat het betekent. De hele nacht zul len ze door de politiemannen verkracht worden. Voor ze de volgende morgen de gevangenis mogen verlaten, moeten ze op de koop toe nog 120 gulden neer tellen. Wie deze som niet in zijn bezit heeft, is aangewezen op de solidariteit van de collega's of op een mild gebaar van de blan ke sympathisant. Soms gebeurt het ook dat de mi litaire politie een inval doet op de terrasjes om een fuifje van een of andere legeroverste op te vrolijken. Het nachtelijke scena rio is identiek. Naarmate de avond vordert worden de prostituees op het terras van Palace als maar op dringeriger. Ze weten dat de ?vondklok voor de meeste Ame rikanen en journalisten te vroeg is ingesteld. Zelfs in het veilige westen wordt de verveling al be stempeld als het oorkussen van de duivel. In Azië wordt je bo vendien nog overvallen door een moeilijk te definiëren nostalgie die wellicht te maken heeft met de ondoordringbaarheid van de oosterse ziel. De liefde als holding-company van de oorlog is wellicht de eni ge konstante die de Amerikanen tot de laatste dag hebben in stand gehouden. Het gevolg is dat vele Vietnamese vrouwen, raast de morele schade, van daag erg te lijden hebben van geslachtsziekten. En aan een georganiseerde medische verzor ging is men in Saigon nog lang niet toe. president Nixon zo graag te koop loopt bij de frontstrijders maar een bittere smaak heeft nagelaten. Oscar, de geheimagent van het Amerikaanse leger drukte het als volgt uit: „Vietnam is niet wat Amerika doet maar wat Amerika is: een door de eigen weelde vertrappeld blazoen. Oscar drinkt zijn verbittering gulzig weg maar er is zoveel om te vergeten. Ik heb de oorlogen van Korea en Vietnam meegemaakt. De militaire inlichtingendienst waarvoor ik twintig jaar werk, spaarde me niet van gevaar. Honderden keren ging ik achter de frontlinies om inlichtingen in te winnen en de special forces te controleren. Drie keer werd ik gewond: een keer in Korea en twee keer in Vietnam. De vrienden om me heen stierven weg. Meer da» 50.000 Amerika nen verloren in Vietnam het le ven en 300.000 werden er ge wond. Ze waren allen naar Viet nam gekomen met de diepge wortelde overtuiging dat waar den als democratie en vrijheid het waard zijn om verdedigd te worden. In 1968 kwam voor ons het grote breekpunt. Miljoenen Amerika nen lieten blijken dat het voor hen allemaal niet meer hoefde. Televisiebeelden, perscommenta ren en demonstraties brachten ons het bewijs dat een onwezen lijke apathie voor Vietnam als een verstikkende nevel over Amerika was komen hangen. Het thuisfront stortte ineen, Jullie, persjengems, kunnen niet begrijpen wat het betekent van een gevaarlijke opdracht of een raid thuiskomen op je basis en dijn vla krant en televisie de vernietigende commentaren moeten opnemen waarin je hele „engagement" wordt verbrijzeld tot een vulgaire slachtpartij. Ik heb mannon als bomen na deze morele desavouerfjig zien huilen. Terwijl onze doden werden bin nengebracht polemiseerden de kandidaat-presidenten tijdens de verkiezingsstrijd over Vietnam als gangsters voor een tribu naal. Vietnam werd een ping pong match met het grote poli tieke gelijk als inzet. Dat er dui zenden Amerikanen in Vietnam waren om een opgelegde plicht te vervullen werd door niemand in rekening gebracht. Ben je dan verbaasd dat intussen ook de krisis in het Amerikaanse leger in volle omvang was uitgebars ten? Het gebruik van harddrugs om de zinloosheid van de oorlog te ontvluchten werd een echte plaag. Ook ceden zich steeds meer gevallen van „fragging" voor: soldaten schoten hun eigen commandanten dood. Oorlogsmisdaden als de massa moord in My Lay stonden niet alleen. Hét leger wilde naar huis en niemand wilde de laatste man zijn die zijn leven in Viet nam verloor. Maar de 300.000 oorlogsinvaliden die naar de Sta tes terugkeerden zullen nooit meer te troosten zijn met een borst vol eretekens. De G.I.'s die Vietnam overleefd hebben komen nu langzaam tot het be sef dat ze voor niets gevochten hebben. We hebben een oorlog moeten voeren met de handen of onze rug en werden recht in het hart gestoken door het ei gen, lieve Amerika...". Oscar staart met natte ogen raar zijn leeg glas. Hij zal nog enkele weken in Vietnam moe ien blijven. Zijn vrouw en twee zonen wachten op hem in Virgi nia Beach. Ze wachten al lang. Navy-kolonel Kerrigan is ten minste naar buitenuit wat milder voor het Amerikaanse thuisfront. Hij heeft ook meer te verliezen. Kerrigan wil zelfs de mogelijk heid overwegen dat het Vietna mese drama nodig was voor de Amerikaanse maatschappij. Hij is natuurlijk ook pijnlijk ge troffen geweest door leuzen als „Hey, hey, LBJ, how many kids did you kill today?" die destijds in alle Amerikaanse steden wer den gescandeerd. Maar ander- 7 jds gelooft hij dat de Ameri kaanse natie gerijpt en met eer uit Vietnam is gekomen. Onze stelling dat Amerika alleszins een morele kater heeft opgedaan aan de oorlog in Vietnam wil hij riet volgen. Kerrigan is ondanks alles de in carnatie van het oude, glorieuze Amerika gebleven. Wanneer ik de laatste G.I.'s in Vietnam elke avond, dronken en gedrogeerd in de arm van een courtisane van de terrasjes zie uaggelen Jenk ik onwillekeurig terug aan een uitspraak van de toen nog strijdvaardige presi dent Johnson: „Vandaag sterven Amerikanen en Aziaten voor een wereld, waarin elk volk zijn eigen pad naar verandering mag kiezen. Dil is het beginsel waarvoor onze voorvaderen streden in de valleien van Pennsylvania. Dit is ook het beginsel waarvoor onze zonen vechten in de jungle van Vietnam. Elke avond stel ik me, voor dat ik het licht uit draai deze vraag: heb Ik alles gedaan om vrede en hoop te ge ven aan alle volkeren van de wereld?" Over die vrede en die hoop moet de wereld maar oordelen. Maar het heeft er alle schijn van dat de dood van Amerikanen en Aziatert voor een wereld, waarin elk volk zijn e>gen pad naar ver- nndering mag kiezen, zinloos is geweest. Om de stars and stripes In Viet nam met eer te kunnen strijkun heeft Amerika vlug zijn doden, verminkoen en oude idealen moeten vergeten. Maar de litte kens blijven voortleven... In do overlevenden. Hugo Camps Breekpunt Tijdens mijn verblijf in Vietnam zaten nog zowat 15.000 Amerika nen te wachten op het startschot voor de thuisreis. De meesten hadden de battle-dress al omge wisseld voor een gestreepte hip pie-broek en een zomerhemdje dat wemelde van de kleuren. Ze kuierden wat doelloos van het ene souvenirwinkeltje naar het andere en zetten zich al vroeg op de dag aan de whisky- fles. Zo te zien zaten ze wat ver veeld met hun blanke of zwarte huid in deze oosterse moziek. Amerikaan-zijn was kennelijk niet meer hetzelfde als vroeger. Enkele gesprekken met de laat ste Amerikaanse G.I.'s in Viet nam overtuigden me spoedig dat de „eervolle vrede" waarmee De meeste madeliefjes op de terrassen zijn erg jong, hooguit 16 jaar. (Van een onzer verslaggevers) SOMPEN In het Brabant se So.ncrcn, georiënteerd op dc Zuid-W.lleiusvaart, met als wijde achterland de Peel, staat «en fabriek d.'e zich de laatste decennia een wereldnaam heeft weter. te verwerven als ht gaat om dakplaten en wand- elementen. Basis ervan: sa mengeperste strovezels, ver vaardigd door Straniet. Strovezels hebben, mits goed tocg past. de eigenschap ge luiddempend te werken. En daarmee kwam Stramit op een terrein, waarop nog veel goeds te doen valt Onderzoekingen leerden dat met een voorzet wand - bestaande uit een plaat hardboard of gipsplaat, een laag strovezels in een bepaalde richting gelegd, en daarop weer een plaat geperforeerd hardboard - geplaa.st op een minimum afstand van drie centimeters van een beton- wand, opmerkelijke resultaten te bereiken waren. Het storen de burengeluid - of goedkope huurflats - verdween. En daar mee was de Strnmur voorzet wand, ter verhoging van de luchtgeluid-isolatip. geboren. Wat moeilijk gezegd, maar het Klachten over geluidshinder in flats en dergelijkp.- er komen er dag 'i'ks bij T.N.O. vele binnen - kunnen in tweeën ge deeld v/orden. Die. welke het gevolg zijn van rontactgcluid en die welke afkomstig zijn van luchtgeluid. Bij contactgeluid plant het ge luid zich rechtstreeks via een medium, zoals p«n verwar mingsbuis. een doorlopende vloer, voort. Bij luchtgeluid wordt de lucht in trilling ge bracht. een wand gaal meetril len. geeft de oorspronkeli'ke trilling door mar «en ander vertrek. Gevolg stotende ge luidsoverbrenging Is er sprake van geluidshinder dan zal dus eerst moeten wor den bekeken welke vorm van geiuid de h ndcr doet ontstaan. Gaat het om luchtgeluid dan moet eerst bezien worden of niet een slordige bouwafwer king. zoals spleten in muren, gaten, doordat bij het metselen te wervg specie is gebruikt, de oorzaak is. Vaak helpt zelfs een tapijt, tegen een wand op gehangen. om veel van het sto rende geluid te absorberen. Velen zullen daar echter niet mee kunnen volstaan. Voor hen kan een voorzetwand de oplossing zijn. Een voorzet wand die zelfs door een handi ge Doc-het-zelvcr kan worden aangebracht. Een regel tegen het plafond en een op dc vloer. Het wordt dan geen goedkope opioss.ng. Dc doe-het-zclver moet al gauw rekenen met 55 gulden per vierkante meter. Brengt i zetwnnden aan dan komt men nog duurder uit.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11