Broeierig Suriname op de planken gehekeld Introductieconcert als psychologisch raadsel Financiële situatie Roermond moeilijk jEigentijdse Surinaamse manifestatie Kunst en Kunstenaars Doden bij acties in Rhodesië en Zuid-Afrika Arabisch protest tegen verklaring Frans episcopaat KORTE METTEN KERK EN WERELD IRONSIDE ALS PAUS JOANNES LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 APRIL 1973 Amsterdam „De reacties van het Nederlandse pu bliek op onze voorstellin gen zijn voor mij tot nu toe de grootste verrassing geweest. Ik stond versteld over de wijze waarop ons cabaret overkwam. Het was fantastisch. Toen wij nog in Suriname waren, vroegen wij ons af hoe be paalde begrippen die in Su riname duidelijk zijn hier begrepen zouden worden. Fantastisch, alles komt goed over." Henk Tjon, re gisseur-acteur van 't Suri naams cabaretgezelschap, dat sinds 19 april een tour nee door Nederland maakt met het programma „Land te koop", kan nauwelijks zijn enthousiasme verber gen als hij terugkijkt op zijn eerste ronde door Ne derland. Het politiek satirisch programma ,,Land te koop", dat inhaakt op de maatschappelijke toestanden en wantoestanden in de broeie rige Surinaamse gemeenschap, is zeer mild. Henk Tjon komt er rond voor uit: „Het programma is mild. Wij hebben vanuit de Surinaamse mentaliteit -gewerkt. De aard van de Surinamer is niet dat harde, dat doorgevoerde keihar de. Wij zijn dan ook niet hard in onze teksten, maar wel onver biddelijk. Wij brengen naar Su rinaamse begrippen een gedurfd programma". Drie jaar geleden nam Henk Tjon met de Surinaamse schrijfster Thea Doelwijt het initiatief voor het oprichten van een cabaret gezelschap. De Nederlandse Stichting voor Culturele Samen werking met Suriname en de Nederlandse Antillen (Sticusa) had Henk Tjon naar Suriname uitgezonden. Voordien acteerde hij vier jaar bij de Haagse Co- medie en het zoldertheatertje „Het Paradijs", de voorloper van het huidige Haagse HOT- theater. Henk Tjon maakte ook deel uit van het Jazztrio met Wim Stolkwijk en Chris Hinze. Hij trad op met de One Man Show „Alleen voor blanken". Een confliot met de Sticusa-doch- ter in Suriname, het Cultureel Centrum Suriname (CCS), was voor hem aanleiding zelfstandig een cabaretgezelschap op te richten. „Het CCS vond mijn ideeën in mijn produktie „Frrrek" (Val dood), te kritisch en gevaarlijk. Ze gaven de voorkeur aan lijfsbehoud boven vrij artistiek handelen." Toen Henk Tjon de gewaagde stap nam onafhankelijk en zelf standig op te treden, bestond er in Suriname geen cabarettradi tie. Rond de jaren twintig bracht een zekere Kruisland een one man-achtig programma op de planken, waarbij op satiri sche en folkloristische wijze de toen bestaande sociale proble men werden gehekeld. Henk Tjon noemt „Land te koop" een echt Surinaams program ma. „De spelers zijn weliswaar hoofdzakelijk creolen, moksie people (mengelmoes van allerlei rassen), maar de inhoudelijke en uiterlijke vormen, de rituele vormen, zijn wel degelijk af komstig van de verschillende et nische groepen in Suriname. Ons cabaret bestaat uit een kerngroep: Thea Doelwijt en ik. Walter Muringen zorgt voor de muziek. Wij breiden steeds uit. Onlangs nog met Percy Muntslag, die balletpedagoog is, en Rudy de la Fuente, een de- corontwerpr. Het aantrekken van goede spelers vormt een groot probleem. De eisen die ik stel liggen hoog: ik verlang volhouden, discipline en volledige inzet van de spelers. Bij ons bestaat geen theatertra ditie en er leeft dus ook geen theaterdiscipline. Het bijbren gen van de discipline neemt veel tijd in beslag. Je moet wel van goede huize komen, als je het wil volhouden." Naast deze vaktechnisdhe proble men moet de energieke Henk Tjon vechten tegen het wantrou wen dat de Surinaamse gemeen- sohap jegens zijn activiteiten koestert. Deze achterdocht ma nifesteert zich in de houding van de Surinaamse overheid, een conglomeraat van weerspannige ambtenaren, carrière najagende stroopsmeerders en gefrustreer de snobs, voor wie het landsei- gene nog steeds iets minder waardigs is." „In tegenstelling tot het particu liere bedrijfsleven hebben wij DEN HAAG Reeds een aantal dagen trekt een Surinaams cabaretgezelschap met zijn programma „Land te koop" volle zalen. Het gezelschap, onder leiding van regisseur/acteur Henk Tjon (24 jaar) en schrijfster Thea Doelwijt (35 jaar), presenteert een eigentijdse Surinaamse manifestatie, waarin toestanden uit het laatste restje tropisch Nederland, worden gehekeld. Dank zij financiële steun van de Stichting Culturele Samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen, kan het gezelschap in Nederland optreden. In het programma wordt gebruik gemaakt van een aantal bestaande sketches, geactualiseerd en voor Nederland begrijpelijk „vertaald". De groep bestaat uit negen man, die allen werkzaamheden hebben, die raakvlakken hebben met cabaret. Zo is regisseur Henk Tjon als leraar vrije expressie verbonden aan enkele middelbare scholen in Paramaribo. Daarnaast ziet hij als voornaamste taak zijn landgenoten meer cultuurminded te maken voor wat hij noemt „het landseigene". De wijze waar op hij die doet valt niet altijd even best bij de Surinaamse overheid, zoals blijkt uit bijgaand interview. „Land te koop" een politiek satirisch programma, is op dinsdag 1 mei te zien in Diligentia in Den Haag en op dinsdag 8 mei in Leiden. „De Oude Jagersband" een bekende Haagse Orkestver eniging geeft op zaterdag 28 april een concert in de Houtrust Rotonde onder leiding van zijn dirigent J. W. Verheijen. Solisten zijn Anette Andriessen, so praan en Margriet Andries sen, piano. „Een woud van bewegende zuilen" (zwaarte 25 ton be ton) zal te zien zijn in het Museum Boymans van Beuningen te Rotterdam van 27 april tot 11 juni. De Belgische kunstenaar Pol Bury heeft de zuilen gego ten. De Haagse kunstschilder en tekenaar Carel Bruens ex poseert zijn werken tot en met 27 mei in kunstzaal „Interstudio" te Den Bosch. De expositie om vat 44 doeken, tekeningen en gouaches, aangevuld met foto's van zijn monu mentale werken. van de overheid nog nooit mate riële steun gehad. Alleen bij deze laatste produktie heeft een van onze speelsters, die onder wijzeres is, buitengewoon verlof gekregen." Wij hebben voor onze voorstellingn steeds uitno digingen gestuurd naar minis ters en hoge ambtenaren. Maar ze zijn nog nooit komen kijken. Wij hebben nooit een duidelijke reactie ontvangen van de over heid. Wel liet men via tussen personen weten, dat wat wij doen gedurfd is, soms zelfs ge vaarlijk. Wij kregen weieens in direct een waarschuwing dat wij ons moesten matigen. Over de inhoud van ..Land te koop" zegt Henk Tjon: „Het programma is actueel, sociaal kritisch, politiek kritisch. Bij het recente stakingsconflict heb ben wij positie gekozen voor de stakers. Het heeft ons sterk aangegrepen dat er doden zijn gevallen. Het doet er niet toe wie het was, Abaisa (de bosneger die tijdens een demon stratie door "de politie werd neergeschoten) of een ander. Wij hebben een rouwlied ge maakt, waarin wij het dood schieten van Abaisa memore ren. In feite is het lied een rouwlied voor het land: „De politie, de ambtenaren, de ministers, de rijken Ze hebben de stem van het volk niet gehoord, Ze hebben niet begrepen hoe slecht onze armen het hebben. Ze kennen slechts een begrip: de mocratie Maar ik heb niet begrepen wat zij willen." Henk Tjon Is met zijn cabaret dwars door Suriname getrok ken, vanuit Paramaribo naar de uithoeken van de districten. ,,Wij hebben alle lagen van de bevolking bereikt. In de volks theaters waren de reacties over weldigend, maar in het CCS-ge- bouw, dat hoofdzakelijk wordt gefrequenteerd door de holle- bolle Surinaamse society, waren de reacties zeer voorzichtig. Het succes van de tournee door Nederland is voor Henk Tjon een stimulans om bij zijn terug keer zijn landgenoten nog meer te doordringen van de waarden, die in de Surinaamse cultuur verborgen liggen. „Om te bewij zen dat wij iets presteren be hoeven wij niet noodzakelijk naar Nederland te gaan. Het lijkt mij belangrijker in onze ei gen regio, het Caraïbisoh ge bied, de bewijzen op tafel te leggen." Voorlopig heeft Tjon nog zijn han den vol om zijn landgenoten te overtuigen van de Surinaamse prestaties. Dit geldt dan vooral voor de Surinaamse bewind voerders, die nog een sterke hang hebben naar de koloniale ■mentaliteit en afwijzend staan tegenover alles wat lijkt op zelf kritiek. Het cabaret van' Henk Tjon is dan ook systematisch geweerd van het Surinaamse t.v.-scherm. Maar dank zij de Wereldomroep, die opnamen van het optreden in Nederland heeft gemaakt, zal het cabaret nu wel versohijnen op de Suri naamse beeldbuis, d.w.z. als de Surinaamse overheid op het laatste moment er geen stokje voor steekt. Sig. W. Wolf Scène uit het politiek-satirische programma „Land te koop" Wat kan de violist Marvin Zipo- ryn en de pianiste Dorothy Sa- machon hebben bewogen om he lemaal uit de Verenigde Staten naar het Haagse Diligentia te komen en hier ten koste van veel geld een concert te geven? Zijn zij zo slecht op de hoogte van de normen in het interna tionale concertbedrijf dat zij menen dat aan een dergelijk concert behoefte zou bestaan? Moet hun droefgeestige, myste rieus-flegmatieke activiteit wor den toegeschreven aan mislukte geldingsdrang gepaard gaande aan volledig gebrek aan zelfkri tiek? Het musiceren gaf op deze vragen geen antwoord. De violist heeft instrumentaal betere dagen ge kend want hij kan een goede. volle en mooie toon ontwikke len, al komt er scherpte en on zuiverheid bij. Zijn muzikale vuur, zo het er is geweest, is geblust want hij speelt traag- plichtmatig, onverschillig- schools, maar erkend moet wor den dat hij sterk wordt geremd door de pianiste die geen rede lijk tempo aan kan en beter weg weet met de voet op het af dempend pedaal dan met de vingers op de toetsen. Is zij ver antwoordelijk voor de absolute afwezigheid van samenspel en speelvreugde, om over her scheppend vermogen maar niet te spreken? Wie waren de dupe? Niet zozeer de vijftien bezoekers tegen sterk gereduceerd tarief, die in elk geval konden proberen een psychologisch raadsel op te los sen, als wel Mozart, Beethoven, Bloch en Brahms die voor déze muziek niet aansprakelijk mochten worden gesteld. SALISBURY (RTR) Bij guer rilla-activiteiten teen Rhodesië en Zuid-Afrika en een tegenac tie zijn elf doden gevallen. De Zuldafrikaanse minister van politiezaken, Lou wrens Muller, maakte bekend dat vier Afri kaanse politiemannen omkwa men toen zij vrijdag is da strook van Caprivi In een hiiv- derlaag vielen die guerrillastrij ders uit Zambia hadden gelegd. In Salisbury deelde de veiligheids macht mee dat vier soldaten en drie guerrillastrijders in noord oosten van Rhodesië wer den gedood tijdens de bloedigste botsing sedert een opleving 1 de guerrilla-activiteit in decem ber vorig jaar. Het bisdom Roermond heeft gisteren het verbouwde bis schopshuis aan de Paredis- straat daadwerkelijk in gebruik genomen. De verbouwing, die vier ton heeft gekost, is voor de helft betaald door het bis dom. De rest is afkomstig uit giften, waarvan ongeveer zes tigduizend gulden van de groep uit Lisse, die indertijd het feest geschenk voor mgr. Simonis heeft bijeengebracht en vorig jaar zich ook inspande voor mgr. Gijsen. De laatste heeft er bij de inge bruikneming van het huis op gewezen, dat het reeds lang aan een gedegen onderhouds beurt toe was. Sedert 1932 had geen wezenlijke vernieuwing plaatsgehad. Overigens is de financiële si tuatie van het bisdom Roer mond weinig rooskleurig. Na Groningen is het het armste Nederlandse diocees. Voor bij zondere investeringen zijn on voldoende middelen beschik baar. Zo kon Limburg als enige bis dom niet meedoen aan de pen sioenregeling voor priesters. Men hoopt dat per 1 januari 1974 te kunnen doen, maar als men het vereiste bedrag van 3,5 miljoen niet tijdig bijeen kan brengen, zal men voorlo pig een apart Limburgs fonds stichten, waarvan de uitkerin gen lager zullen moeten zijn dan elders in het land. Indien het bisdom er spoedig in slaagt het voormalig groot seminarie. dat nu verhuurd is aan de rjksgebouwendienst te verkopen, is men volgens de jlgemeen econoom van het bis dom, drs. J. Tonnaer een flin ke stap dichter bij de aanslui ting bij het nationale fonds. Drs. Tonnaer ontkende, dat de inkomsten zouden zijn terugge lopen vanwege de moeilijkhe den rond de nieuwe bisschop. Een recente steekproef heeft uitgewezen, dat de vaste kerk bijdragen dit jaar met achttien procent zijn gestegen. Met de kerkbesturen, die wei gerden het voorgeschreven percentage af te dragen aan het bisdom, is volgens drs. Tonnaer gepraat en steeds konden de misverstanden uit de weg worden geruimd. Indien individuele parochianen bij hun kerkbijdrage aantekenen dat hiervan niets aan het bis dom mag worden overge maakt, vraagt het bisdombe stuur dat de parochie probeert Jeze personen te overtuigen van de nuttige besteding van dit geld. Anderzijds stuurt het bisdom bestuur de kerkbijdragen, die menen uit protest rechtstreeks overmaken aan het bisdom in plaats van hun parochie, terug met het verzoek hun eigen pa rochie financieel te blijven steunen. De acteur Raymond (Ironside) Burr speelt paus Joannes in een t.v.-portret, getiteld „Een man genaamd Joannes", dat zondag via ABC-televisie in Amerika is uitgezonden. De foto toont hem nog als aarts bisschop Roncalii, nuntius in Istanboel, samen met Gil Anov, die speelt voor Joseph, een van de ruim zeshonderd joodse vluchtelingetjes, die in Turkije gedurende de tweede wereldoorlog werden -vastge houden en werden bedreigd door de nazi's. De ambassadeurs van de Ara bische landen te Parijs hebben hun diepte verontwaardiging uitgesproken over het docu ment, dat de Franse bisschop pen hebben gepubliceerd over de verhouding tussen christe nen en joden en waarin het recht van het Joodse volk Ook deze zomer worden weer elke zondag korte „dien sten-voor-mensen-onderweg" gehouden in het historisch kerkje Blauwkapel aan de weg Utrecht-Hilversum. Deze dien sten beginnen van zondag af om tien uur en elf uur. In de va kantiemaanden juni en juli komt er voor mensen die vroeg op pad zijn nog een der de dienst bij. Deze begint dan om negen uur. Voorgangers en assisterende vrijwilligers uit vele geloofsgemeenschappen werken aan de diensten mee. Het hoofdbestuur van de Evangelische Maatschappij, Jodichemdreef 28, Odijk heeft opnieuw een prijsvraag uitge- schreve», nu met de vraag naar een onderzoek naar de theologische inhoud van het begrip pluralisme en betekenis daarvan voor de verdere ont wikkeling der oecumenische gedachte. Er zijn drie prijzen: 1000, 750 en 500 gulden. De jury zal worden gevormd door een commissie van vijf hoogle raren. De sluitingsdatum is 1 april 1974. Twee boedhlstische monniken in Khon Kaen in Thailand heb ben een collecte gehouden voor de crematie van twee honden, „die vroom naar de prediking van de monniken hadden ge luisterd". De honden waren vorig jaar de tempel van Na- poh binnengekomen en toonden zich zo aanhankelijk aan dere plaats van gebed, dat zij niet meer weg wilden. De „Dresdner Kapellkna- ben", het koor van de Hofkir- che in Dresden hebben hun 425-jarig jubileum gevierd. Het koor werd in 1548 door keur vorst Moritz von Sachsen opge- richt. Onder anderen Karl Ma ria von Weber, Richard Wag ner en Karl Maria Pembaur zijn bij het koor betrokken. #Paus Paulus heeft opnieuw een vrouw als consultor be noemd, en wel zuster KIëre Hermann in de adviesraad van de congregatie voor de Katho lle opvoeding, waarin al een andere vrouw, zuster Magdale- na Morawska als consultor is opgenomen. De ambassadeurs betreuren het dat de bisschoppen door de erkenning van Israel het gewe ten van Franse en Arabische christenen in verwarring heb ben gebracht. Bovendien ach ten zij de bisschoppelijke uit spraak zeer opportuun - gezien het tijdstip: enkele dagen na de Israëlische aanval op Bei roet en kort voor de viering van het 25-jarig bestaan van Israel. Volgens de Arabische ambassadeurs kan het de bis schoppen niet onbekend zijn dat de erkenning van Israel reeds vijfentwintig jaar wordt uitgelegd als de miskenning van het recht dat het Pales tijnse volk op zijn land heeft. Reeds eerder hadden ook vier katholieke bisschoppen van Sy rië scherp geprofeteerd tegen het Franse doe- mt, hoewel daarin nadrukk jk op de rechten van de Palestijnen wordt gewezen. In Israëlische kringen werd het document zeer gunstig ontvangen. V.U. A'dam onderzoekt ver anderingen geloofsleer Het Instituut voor Praktische Theologie aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam stelt een onderzoek in naar de verande ringen in het geloofsleven. Ook wil het Instituut onderzoeken hoe mensen vandaag hun ge loof verwoorden. Daarbij roept het instituut de medewerking In van „degenen die wel eens over deze zaken hebben nage dacht of die bij zichzelf be paalde veranderingen constate ren". Men kan zijn bevindingen en gedachten per ongefrankeerde brief schrijven naar het insti tuut voor praktische theologie, antwoordnummer 2941. Am sterdam. Vermelding van leef tijd en kerkgenootschap wordt op prijs gesteld. De gegevens worden vertrouwelijk behan deld. De belangrijkste drie vragen waarom het hierbij gaat zijn: wat verstaat u onder geloof? W-?lke plaats neemt het geloof in uw leven in? en welke wijzi gingen hebben zich in uw ge loofsleven voorgedaan? Het instituut, dat een speciale binding heeft met de gerefor meerde kerken, verricht het onderzoek in overleg met prof. dr. P. G. van Hooydonk van het Pastoraal Instituut van de Katholieke Theologische Hoge school Amsterdam en met de Hervormde deskundige dr. R. G. Scholten. Vorig jaar lanceerde het insti tuut een oproep aan leden van de verschillende kerken om po sitieve of negatieve ervaringen met kerkdiensten op te sturen. Hierop zijn enkele honderden, vaak zeer uitvoerige reakties binnengekomen, die de grond slag vormen voor verdergaand onderzoek. De resultaten zullen ter zijnertijd woren gepubli ceerd.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 12