Japanse treinreizigers namen het niet langer Huidige telefoongids verdwijnt van toneel Actie „Gast aan tafel" bindt strijd aan tegen de wereldhonger Sombere perspectieven adoptie kinderen ONDERZOEK ZAAK WEINREB EIND DIT JAAR GEREED WOENSDAG 25 APRIL 1973 LEIDSE COURANT fflffijtïSLS.. im-iih AKKERMAN Drs S, Hofwijkslr 19- AKKERMANS H A, Apeld w 29 43 78 01 AKKERMANS H A A M, v Muljlwljkstr 29-1' 43 42*10 AKKERSDIJK J P VelitwesU 17443 62 27 AKKERSDIJK-N00RDEN80S MevrOAE Wltsenslr 16 I 43 37 72 AKSV SANOOVV, Secr Joh v d Linden, Vril Nederlandstr 13-11161 10 77 Clubgebouw; Spoorvregst157 A45 34 68 AKZO ENGINEERING BV, Velpow 76 66 44 22' Doorkiezen üie voorwoord)66.... het station Yurakocho in Tokio als protest tegen de lang- DEN HAAG (ANP) Voor echtparen die een kind willen adopteren zijn de perspectieven bijzonder somber. Het aantal kinderen dat voor adoptie beschikbaar komt is sinds 1970 sterk gedaald en het aantal adspirant-adoptiefouders stijgt snel. Er zijn nu 4368 echtpa ren ingeschreven die een kind willen adopteren en naar schatting komen In 1973 slechts 300 Nederlandse kinderen en nog minder uit het buitenland voor adoptie beschikbaar. Deze waarschuwing tegen al te groot optimisme bij echtparen met adoptieplannen ïs afkomstig van de Nederlandse Federatie Van ünistlellIiiDgetn voor die onge huwde moeder en haar ioitnd (FIOM). Van de in Nederland geboren en bij adoptief ouders 'geplaaltatle kinderen is 90 pro cent afkomstig van ongiehuwde moeders. Tot en met 1970 kwa men daarvan jaatftijks 750 kin deren voor adoptie beschikbaar. ■Daarna liep het aanital snel te rug tot 396 ih 1972. In 1973 zul len maar verwachting van de FIOM nog slechts 300 onigehuw de moeders in ons land hun kihld laten adopteren. Volgens de directeur van de FIOM, drs. JR. G. Deibei, konden- fni het af gelopen jaar nog 250 kinderen uit h'et buitenland (voornamelijk Uit Korea en Griekenland) door Nederlandse ouders worden gea dopteerd, maar die mogelijkheid gaat sterk verminderen. De stichting voor interlandelijke adoptie (SIA), die nu de bemid deling en plaatsing van Ko reaanse adoptiefkinderen ver zorgt, heeft bij het ministerie vani justitie inmiddels steun ge vraagd om in het buitenland le kunnen zoeken naar mogelijkhe den om adoptiefkinderen naar 'Nederland te halen. Opnemen van een plebgkind is ook een van de 'alternatieven. Vooral aan oud'ers die hun huis voor pleegkinderen boven de acht tien jaar willen openstellen, be staat bij de pleejggezininencen- ta-ale grote behoefte. TOKIO (Reuter) Honder den woedende passagiers hebben gisteravond op het Ueno-station in Tokio trein-1 personeel afgeranseld, de kaartjescomputers ver nield en ruiten ingeslagen omdat zij schoon genoeg hadden van een langzaam- aan-actie bij de spoorwe gen. Tientallen gehelmde oproerpolitiemannen snel den naar het station, het beginpunt van de lange-af- standstreinen naar het noorden van Japan, maar moesten zich terugtrekken onder scheldwoorden van de duizenden gestrande rei zigers. In het nabijgelegen station Akabe- ne sloegen honderden passa giers de ruiten van de kantoor ruimten en de treinen in en gooiden rookbommen. De Japanse nationale spoorweg vakbond is een stiptheidsactie begonnen voor hogere lonen en stakingsrecht. Op het eindsta tion Sjinjoekoe in een van de winkelcentra van de hoofdstad bestormde de menigte de kanto ren, vernielde gebouwtjes en au tomatische kaartjesmachines en plunderde winkels. Minder ernstige incidenten deden zich voor op meer dan 20 sta tions in het gebied van Tokio. Er waren 32.000 forenzen ge strand doordat er slechts enkele treinen reden. Minstens 20 men sen zijn gearresteerd. Later deze week wordt een natio nale transportstaking verwacht, waardoor alle trein- en busver bindingen uitvallen en bepaalde taxibedrijven niet zullen rijden. Man overreden door bulldozer ROTTERDAM De 37-jarige spoorie'ggér W. van Entschot uit Prinsenbeek is gistenrnldtfag op zijn werft int Rotterdam omgeko men. Op het ter rei m van het be drijf „Cottnbinatle havenmond 3" werd hij aanigiere'd'em door een achteruit rijdende bulldozer. De man die onder de wielen te- rebht kwam, was op sla'g d'ood. Breznjev lialf mei naar Bonn (AP) De Russische par tijleider Leonid Breznjev zal 18 tot 22 mei een bezoek brengen aan Bonn, Breznjew's bezoek, zal plaatsvinden nadat bondskanselier Willy Brandt 1 2 mei overleg heeft gepleegd met president Nixon. DrBreznjev is de eerste Russische top-leider die een bezoek brengt West-Duitsland. Minister van buitenlandse zaken Gromi- ko was in juni 1972 in West Duitsland nadat hij in Bonn het slotakkoord van de vier landen- overeenkomst inzake Berlijn had ondertekend Volgens onofficiële brohnen zal Breznjev eerst een bezoek bren- Polen en de DDR voor dat hij naar Bonn komt. eilig- Hoewel de onderwerpen van de besprekingen nog niet bekend zijn, wordt algemeen verwacht, dat gesproken zal worden over de verhouding Oost-West, de verhouding Sovjet Unie-EEG, de 34 landen-conferentie over Euro pese veiligheid en samenwer king in Helsinki en de bespre kingen over wederzijdse troe penvermindering in Midden-Eu ropa, die in Wenen worden ge houden. nder arde igers zij Voorlichtings dienst Russen in Parijs kreeg boete lSPf" PARIJS (AP) De direkteur van be" het officiële bulletin der Russi- n ob sche ambassade in Parijs is gehijg bevonden aan laster en ove het opwekken van Rassehaal ispan en geweld door middel van een -reta anti-joods artikel in het bulletin nie van november 1972. iet betrokken artikel, waarin uit- eengezet wordt dat het joden- lan dom verachting heeft voor niet je Y® joden, is ook verschenen in offi- bl'J» ciële Russische publicaties in ver Londen en Rome. va Robert Legagneux, een commu nistische funktionaris die ver- -— antwoordelijk is voor de inhoud erW'Ji Van 1161 in Fran'{rijk uitgegeven 'ee bulletin, werd veroordeeld tot twee boetes van ieder 1000 gul- Pat den. Sovjet geleerde krijgt Duitse onderscheiding f^JONN De Westduiise veren]- gwg van natuurkundigen heeft bekendgemaakt dat zij de Max Planck-medaille voor 1973 heeft toegekend aan de Sovjetrussi- sche wis- en natuurkundige Ni kolai Bogoljoebow van het labo ratorium voor atoomonderzoek te Doebna bij Moskou. De onderscheiding wordt verleend VOor rijn werk op het gebied van de statistische mechanica «n de quantumtheorie. heb In de Spaanse hoofdstad Madrid is gisteren het krantengebouw het avondblad Madrid op verzoek van de eigenaars opgeblazen. Het dagblad was sinds november 1971 niet meer verschenen omdat de eigenaars weigerden de aanwijzingen van het Spaanse ministerie van voorlichting op te volgen. Om de schulden die de krant had gemaakt te kunnen voldoen hebben de eigenaars de grond waarop het krantengebouw stond, verkocht. alfabetisering bij gelijke achter namen in het vervolg niet meer met gebruikmaking van de voorletters maar met de straat namen en eventueel het huis nummer zal geschieden. Voorts zullen nadere aanduidingen in de nieuwe gids alleen tot de meest noodzakelijke extra toe voegingen worden beperkt. Daardoor zullen kantoren en be drijven niet meer zoveel ruimte kunnen krijgen als ze dat voor heen hadden. De redenen die PTT er toe hebben gebracht om een vernieuwde telefoongids uit te geven hebben naast een kos tenbesparend karakter tevens betrekking op het feit dat alle nu benodigde gegevens van een abonnee tevens kunnen worden gebruikt bij de integratie met het adressenbestand door de te lefoondienst. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De huidige en vrij omvangrijke telefoongids die in de thans bekende vorm regel matig in zo'n drie miljoen huis gezinnen, kantoren, bedrijven en andere telefoonabonnees wordt opengeslagen zal binnen afzien bare tijd van het toneel gaan verdwijnen. Hiervoor in de plaats komt dan een geheel nieu we gids die op dit moment door PTT en in samenwerking met de j Steaatsdrukkerij met behulp van de modernste zettechnieken wordt samengesteld. Het nieuwe telefoonboek, zal naar de PTT heeft gepland, over cir- ca twee jaar worden uitge- bracht. Met deze nieuwe gids wil PTT vooral de hanteerbaar heid en leesbaarheid verbete- Tevens streeft men ernaar om het I opzoeken van de abonnees in de gids te vergemakkelijken. Voor de abonnee zullen de wijzigingen in de opzet van de gids voorna melijk tote uiterlijke verschillen beperkt blijven. De belangrijkste veranderingen daarbij zijn wel dat de abonneenummers in het vervolg niet meer achter maar voor de kolom komen te staan. In het nieuwe telefoonboek zul len geen hoofdletters meer worden gebruikt. Per pagina zullen geen drie maar vier kolom men met namen en adressen worden gedrukt Dat laatste draagt ertoe bij dat het tele foonboek niet meer zo dik behoeft te worden. De overige In de Staatsdrukkerij wordt hard gewerkt aan de nieuwe telefoongidsen. Boven een fragment uit een pa- veranderingen hebben vooral gina van de huidige telefoongids. Onder een bladzijde uit de nieuwe telefoongids die medio 1975 zal betrekking op het feit dat de uitkomen. AMSTERDAM (ANP) Het rijks instituut voor oorlogsdocumen tatie hoopt tegen het einde van 1973 het eindrapport over de ac tiviteiten van de heer F. Wein- reb geheel gereed te hebben. Het laat zich aanzien dat het een omvang krijgt van vele honderden pagina's, aldus het jaarverslag van het Rijksinsti tuut van 1972. In januari 1970 gaf de toenmalige minister van onderwijs en we tenschappen het Rijksinstituut opdracht een rapport uit te brengen over de activiteiten van de heer Weinreb tijdens de pe riode van de Duitse bezetting. Voorts moest worden onderzocht of, met de vooral in de loop der laatste jaren verkregen gege vens over de organisatie der jo denvervolging en de algemene situatie in het bezet gebied, deze activiteiten in een ander licht komen te staan dan in de uitspraken tegen Weinreb van het bijzonder gerechtshof en de bijzondere raad van cassatie het geval was. Het Rijksinstituut had het onder zoek in Nederland eind 1972 voor het overgrote deel afge rond. De onderzoekers hoopten begin 1973 nog met een aantal getuigen onder wie zeer belang rijke te spreien, dif na 1945 Ne derland hebben verlaten en thans in Amerika en Israël wo nen. Dan zullen in totaal onge veer driehonderd getuigen zijn gehoord. Het spreekt vanzelf dat het contact dat reeds met de heer Weinreb gelegd is ook ver dei afgerond zal moeten wor den, aldus het jaarverslag, waarin nog gewezen wordt op de grote moeilijkheden die het onderzoek ondervindt door de overstelpende hoeveelheid mate riaal die verwerkt moet worden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Vrijheid begint bij eten". Dat staat te lezen in een brochure van de Nederlandse organisatie voor internationale ontwikkelingssamenwerking (NO VIB). Ontwikkelingssamenwerking wil volgens de NOVIB zeggen: bevrijding van de honger, strijd tegen de honger dit is de meest elementaire vrijheids strijd. Om de honger van tien tot vijf tien procent va nde wereldbe volking (300 tot 500 miljoen mensen) te stillen, begonnen een paar mensen in Neder land tien jaar geleden de ak- tie „Gast aan tafel". Wie mee deed kon per dag een kwartje opzij leggen en het gespaarde geld van tijd tot tijd op giro 645300 storten. Voor rond 90 gulden per jaar had men dan eon niet aan wezige gast aan tafel. Deze actie viert thans zijn tweede lustrum. Er zijn nu bijna 30.000 gastheren en gastvrou wen die in tien jaar onge veer zes miljoen gulden bij een hebben gebracht. Met dat geld zijn 117 projecten in de derde wereld gesteund. De eerste jaren werd dit geld vooral aan directe voedsel hulp besteed, later ging het geld meer en meer naar pro jecten ter verbetering van de voedselproduktie dus een meer indirecte hulpverlening die evenwel garanties bood voor verbetering op langere termijn. De bevolking van de arme lan den groeit sneller dan de voedselproduktio toeneemt. Enkele citaten uit NOVIB- bulletins maken duidelijk waarom en waardoor. De landbouw in de derde wereld wordt gekenmerkt door gerin ge produktie op een groot oppervlak door zeer veel mensen. De rijke landen be schikken daarentegen over slechts 35 procent van de voor landbouw geschikte grond, maar zij leveren 80 pet van de wereldlandbouw- produktie, waarvoor slechts 5 procent van de beroepsbe volking werkt. Ook de land bouwmethoden vallen sterk uit in het nadeel van de der de wereld. Veel voedsel gaat verloren volgens schattingen minstens een vijfde deel. In Argentinië staan, de jaarlijkse verliezen aan opgeslagen tarwe gelijk aan het verlies van 300 mil joen kilo brood. De behoefte aan voedsel blijft in versneld tempo groeien. In 1985 zal de behoefte in de ontwikkelingslanden bijna 2'/2 maal zo hoog zijn als in 1962. Geld om voedsel in te voeren hebben deze landen niet. Volgende week zullen een groot aantal briefkaarten worden verspreid om het aantal deelnemers aan de Voor jonge kinderen wordt het voedselprobleem voortdurend gro ter. Ondervoeding is niet alleen een kwestie van hoeveelheid maar ook van kwaliteit van het voedsel. aktie „Gast aan tafel" te vergroten. Op scholen zal aandacht aan de actie wor den besteed, en ook de tele visie zal een aantal projec ten bekijken |~V Italië: Geen plan nieuw Suezkanaal ROME (AP) Het Italiaanse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft ontkend dat de aanleg van een tweede Suez-kanaal op Egyptisch grondgebied deel zou uitmaken van Italië's geheime plan, tot oplossing van de crisis in het Midden-Oosten. De verklaring van buitenlandse zaken kwam als reactie op be richten in Italiaanse en Britse dagbladen volgens welke pre mier Giulio Andreotti tijdens zijn gesprekken met Nixon van vori ge week zou hebben voorgesteld een tweede Suezkanaal te gaan graven. Andreotti, die momen tcel een bezoek brengt nan Tokio, vertelde verslaggevers in Washington dat hij president Nixon enkele denkbeelden had toegelicht die zouden kunnen bijdragen tot een oplossing van het Midden-Oosten-confllcl. Ondernemers in beroep tegen VARA-acties DEN HAAG Het Koninklijk Verbond van Ondernemers is bij de Kroon in beroep gegaan tegen de beslissing van de mi nister van CRM, om geen maat regelen te nemen tegen de VARA, die tegen de zin van de bond in een postorderbedrijf ex ploiteert. Dc Bond van Onderne mers had bij de minister op verbiedende maatregelen aange drongen, maar de minister vond dat dc VARA als omroepvereni ging niet buiten het boekje van de omroepwet ging door een postorderbedrijf te exploiteren. i het beroensschrift aan de Kroon stelt de Bond dot haar le den door de neven-activiteiten van de VARA rechtstreeks in de belangen aangetast worden. De Bond vindt dat de minister de omroepwet niet juist heeft toe gepast en citeert het artikel waarin staat dat de omroepor ganisatie "Uitsluitend, althans hoofdzakelijk, radio en televi sie-uitzendingen moet doen". Treinongeluk eist 4 doden HAMBURG CDPA) - Bij een tremongeluk op het traject Cux- haven-Hamburg zijn gisteren vier mensen om het leven geko men en 20 tot 30 gewond ge raakt. Een sneltrein reed op een be waakte overweg bij Horneburg in de deelstaat Nedersaksen op een bestelauto. Oe tweo eerste wagons van de trein ontspoor den en kantelden in de berm.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11