Wat draagt wien? T Laatste aanval op pokken VOOR DE VROUW Vrouwelijkheden m>' Je weet het tenslotte niet meer... DINSDAG 24 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Tweedelig zuiver zijden avondrobe met vleermuismouwen en inzetten van guipure kant inplaats antieke broche completeren het 'portret" van een vrouw in haar boudoir naden. Parelsnoeren WENEN Aan de Johannes- gasse 28 staat Hotel Interconti nental met aan de voorkant uit zicht op een gekanaliseerde zij arm van de Donau. In april bloeien er bossen helgele for- sythsia stoeierig langs de linker oever. Tussen de pril uitbotten de bomen klinken elke dag van 16.<00—21.00 uur in een concert- tuin walsen van Strausz en er wordt met overgave gedanst. In Wenen leeft de handkus nog en in paleizen en gebouwen, cultu rele erfstukken van de historie, waart nog steeds het gefluister rond van in crinolines gehulde vrouwen, die hun geheimen al leen prijsgaven achter hun waaier. De monumentale bouwwerken in <de stad staan overdag vaalgeel of schlprose van kleur te pra len in de zon, maar 's avonds \maken ze in de schaarse ver luchting een schimmige indruk. jEnkele staan mar in flood light. Standbeelden, verstarder dan in steden als Bologna of Florence, waar de kunst op praat staat, tekenen zich op de beter verlichte plaatsen scherp laf tegen een nachtelijke hemel, niet verscheurd door neonrecla mes, die hun slogans naar de Isterren slingeren. 'Wenen is een arme stad sinds j/iet Oostenrijkse Hof is verstild, ihet Weener congres danste op de politieke puinhopen van Eu ropa en soldatenlaarzen in de Tweede Wereldoorlog door de Mariahilfestrasze daverden. Economische motieven kunnen In Wenen eenvoudig niet preva leren boven historische waarden, iEr is geen geld om het signale ment van de stad te verzieken jdoor torenflats (er is ook geen woningnood, dus het hoeft niet); pet patina van vroeger eeuwen wordt niet afgekraakt. Maar de oude glorie houdt stand als een (vedette,, die ondanks het uitrus ten van de tijd blijft betoveren, omdat het bekoren haar onder pe huis zit. in Wenen „gaat men nog uit". De Weense blijft haar loden Tracht trouw. De heersende mode verandert kleine détails. In de lounge van de grote hotels staan in gala gestoken gasten te wachten op een taxi (door de stad rijden er ca. 3000 en elke chauffeur weet wel een huis aan te wijzen waar eens een be roemde componist of dichter woonde), die hen naar de Staats- opera brengt of naar het Burg theater, waar het beste toneel spel ter wereld wordt gebracht. De mode in Wenen is springle vend, maar niet als vroeger toonaangevend. Aan één facet blijkt ze trouw gebleven: de De Dirndl-stijl, geïnspireerd op uit de volksaard en het loden pakje met bijbehorend hoedje met de gemsenstaart, waarvan de Wiencrin geen afscheid kan nemen (loden is trouwens mo menteel overal gewild en wordt dan ook behoorlijk uitgevoerd). De Dirndl-stijl, geïnspireerd op de klederdracht uit de dorpen met het ruime rokje, schortje, strak lijfje en kanten blouse douwt door de jaren heen door, maar neemt ongemerkt kleine détails over van de algemene modetrend. Soepel past de dracht zich aan bij 't heersende mode beeld: lange mouwen of korte mouwen, knielange rokjes, midi, maxi. Dessins en kleuren wisse len mee. Nu zien we de nopjes- jurk met streepjesschortje en blousemouwen als ballons. De .Tracht" is uniek, geen land blijft haar traditie zo in ere hou den als Oostenrijk. Nederland ■ent haar trotse Zeeuwse met i aar kap, de Friezin uit de sta ge boerderij in haar nationac' ostuum dat zij tot voor kort eef dragen. De laatste jaren 'chter laat de Friese adel het jjstuum in de kast hangen als pronkjuweel uit vervlogen jaren. Maar in Oostenrijk gaat Frau Grafin naar de opera in veredel de Tracht, in brocaat met kant of in zwart fluweel, dat stijf staat van het goudborduursel, de onovertroffen waardigheid van de Dirnl-gala. Niet voor niets koos onlangs de bruid van een Krupp, een der rijkste mannen ter wereld, het witte bruidstoilet met kroontje in Dirndl-stijl. Een modeweek met galashow in de Grote Feestzaal van de Hof- burg", eens winterresidentie van de Habsburgers, waar buiten landse gasten werden ontvan gen, toonde, evenals de confec- tiebeurs in het Messepalast met modellen uit acht landen, dat de Weense „trickerei" nog niet dood is en men over de hele li nie gokt op het verleden. De klassieke mode uit de twintiger jaren zal volgens dit voorproefje van de komende herfst- en win tercollecties, blijven. De malle heldinnen uit Charley Chaplin's stomme films in korte tennis- jurkjes met laag aangezette dlooirok en dwarsbiezen, de pot hoed diep in de ogen gedrukt komen terug (al zie ik er de spijkerbroeken-meisjes nog niet in lopen). Ook de pluche jas met swingende klokrok zien we weer Driedelig i •nble: kimonojack, broek en pothoed. Originele liroler "Borten" van de Halier Texh'elwerke voor do Dirndl-jurkjes in alle breedtes en soorten. en de grote voskragen opgetrok ken tot de oren op klokkend /as je of oranje nappa pakje. Maar hoe dan ook: de Weense mode gaat erin; sinds 1971 is de uit voer naar Nederlnd met 69% gestegen. Voor de avond veel geglim uit Gloria Swanson's tijd. Goud- en zilver lamé. door schoten met Lurex schichten; blouses van glanzend velours met grote kragen op zuiver zij den broek. En helemaal 1900: crêpe de chine gewaden die wui vend om de benen spoelen en zijn afgewerkt met repen guipu rekant, herleving van Constance van der Welcke uit Couperus' Kleine Zielen". De Weense vrouw in haar stad vol nostalgie is goed af met een mode, die teruggrijpt op vroeger jaren. Sterker: ze is haar op het lijf geschreven. Tiny Francis Zilver houdt zichzelf schoon met een krijtdoek. Doodge woon een papje maken van een paar eetlepels krijt (dro gist) met water en hierin een stofdoek een hele nacht laten weken. Drogen en gebruiken om het zilver mee op te poet sen. Vrouwen die ijverig zijn en van weven houden kunnen te genwoordig tafelweefstoelen krijgen, waarop gobelin kan worden geweven- 25 cm. weefbrcedte, juiste maten: 32 cm breed, 46 cm diep en 17 cm hoog. Voor ouderen om met kleuren te experimenteren met kinderen zonder veel garen- verlies. Bij de Rietveld Academie (50.60.80) worden ook tafelweeftoestellen gebruikt (eenschachts) voor het smyr- naknopen. Fijn voor hobbyisten en zelfweefsters. Prijzen resp. 42—52 en 120130. -r=T] [bzzL- Tirolei dan is de mode lang, dan halflang, dan kort en wat zijn de modekleuren eigenlijk, geel, bruin, paars of oranjeEn i oor hoe lang dan well Alles lijkt onzeker. Zoek het bij Vinke die het wèl weet. Daar vindt u soepel vallende regenmantels. Vinke weet het, die mantels hebben i\ct iets meer dan e gewone regenjas. Vinke mode voor langer dan vandaag. MEDISCHE RUBRIEK Naar aanleiding van een dode lijk geval van pokken in En geland besteden wij nu aan dacht aan deze oude plaag van het mensdom. Pokken is een infectie-ziekte die gepaard gaat met koorts en huiduitslag. Deze huiduitslag neemt achter eenvolgens de vorm aan van papels, blaasjes en puistjes die uiteindelijk, indien de patiënt het overleeft, genezen met lit tekenenvorming. De huidletsels komen vooral voor op het aan gezicht, de voorarmen, de han den, de benen en meer op de rug dan dan de buikzijde. Reeds in 570 na Christus ge bruikte een zekere bisschop Marius de term „Variola", een benaming die nog steeds inter nationaal gebezigd wordt. Se dert onheuglijke tijden heeft de ziekte meegeholpen om de we reldbevolking te decimeren. De laatste grote epidemie in Euro pa deed zich voor in het jaar 1614. De laatste fase van een cam pagne ter volledige uitroeiing van de pokken is begin 1973 begonnen op initiatief van de Wereld Gezondheidsorganisa tie. Het doel: Het aantal geval len van pokken te reduceren tot nul om het mensdom aldus te verlossen van een eeuwenou de plaag. Deze veldtocht begon reeds in het jaar 1967 toen de pokken nog heersten in 42 lan den waar ze 2,5 miljoen slacht offers maakten. In minder dan zes jaar is het aantal besmette landen teruggelopen tot zestien en het aantal ziekte-gevallen tot tweehonderdduizend. Niettpmin zijn de optimistische voorspellingen dat de ziekte vóór 1973 van de aardbol ver dwenen zou zijn. niet uitgeko men. Vandaar deze nieuwe en hopelijk laatste frontale aanval tegen de burcht van de pok ken. Deze burcht is vooral ge legen in de landen India, Pa kistan, Ethiopië en Soedan. Eén van de eerste problemen van de strijd is voldoende vac cin te kunnen opslaan dat beantwoordt aan de strenge normen van de Wereld Gezond heidsorganisatie. Momenteel wordt de grootste hoeveelheid gefabriceerd in de besmette landen zelf. De rest wordt aan gevuld door giften van een twintig landen waaronder de Verenigde Staten van Amerika en Rusland het lccuwcdeel voor hun rekening nemen. Naar aanleiding van de drasti sche afname van de ziekte hebben het Verenigd Konink rijk Engeland en de Verenigde Staten van Amerika besloten de vaccinatie tegen de pokken niet meer verplichtend te stel len. Ze zijn van mening dat er nog weinig gevaar voor import bestaat en dat een even tuele epidemie gemakkelijk on der kontrole te krijgen is. De vaccinaties blijven verplich tend voor alle personen die zich naar verdachte landen be geven, alsmede voor het perso neel van de Gezondheidsdienst dat blootgesteld is aan even tuele besmetting. Hiermede ziet het er wel naar uit dat de verplichte pokkenvaccinatie tussen de derde en de twaalfde levensmaand op losse schroe ven komt te staan. Over dat zelfde vraagstuk werd en wordt er in medische kringen flink gediscussieerd. Veel geneesheren vinden de verplichte vaccinatie achter haald, vooral na de triomfante lijke verklaringen van de Wereld Gezondheidsorganisatie. Alvorens hierover een stand punt in te nemen moet men weten dat de pokken vaccina tie sedert bijna twee eeuwen de enige doeltreffende methode gebleken is om de uitbreiding te voorkomen. Verder moeten we niet vergeten dat de pok en dat er niet zelden pokken- gevnllcn in Europa ing'-vn^-d worden. Dit risiko neemt zelfs nog toe door het steeds talrij ker wordende internatlona e verkeer, vooral de snelle iucht- Van januari 1961 tot september 1970 werden in Europa 28 ge vallen geïmporteerd dio uan- leiding guven tot 391 secundai re gevallen waarvan 161 opge lopen worden in ziekenhuizen of door medisch personeel. Ze ker heeft het strenge Europese toezicht een grote rol gespeeld om de pokkenaanval tot een minimum te beperken. Pokken hebben namelijk een geniepige maar sterke besmet telijkheid waarvoor geen enke le doeltreffende behandeling bestaat. Het gevaar voor een cnccfalitis postvaccinal, d.w.z. het optreden van hersen ontsteking na vaccinatie, is wel het grootste argument dut door de tegenstanders van de inenting aangevoerd wordt. Wel is het zo dat de sterfgeval len die aan encefalitis postvac- cinntie toegeschreven worden zelden of nooit aanleiding ge ven tot een autopsie (lijk schouw). Deze zou evenwel noodzakelijk zijn om tot een wetenschappelijke zekerheid te komen van het juiste aantal. Immers, alle aandoeningen die binnen de drie weken voorko men en die gepaard gaan met zenuw-svmptomen worden ge makkelijk aan de voorafgaan' d- vaccinatie toegeschreven. Het besluit Is dan ook dat het voor vele landen nog te vroeg is om zoals Engeland en Ame rika. de verlichte vaccinatie al te srhaffen. Deze houding kan altijd herzien worden indien na 'en aantal jaren zou blijken dat de Wereld Gezondheidsor ganisatie haar objekticf ,,7.cno" volledig bereikt heeft. Intussen is voorzichtigheid de en de -ecente pokken gevallen hHft-i jidelll landen begeven Dit geldt nie ai'ren voor pokken maar even zeer voor andere uundoeningot zoals gele koorts, tyfus, tetu nus en cholera. DR ICKX

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9