Vliegtuigkaap om Hess te bevrijden DODEN IN DRUK PAASYERKEER PAUS: BETERE MAATSCHAPPIJ NIET VIA GEWELD VS willen NAVO in nieuwe stijl Peterson wilde onderzoek verhinderen £cidóe(Souxa/ni Zware luchtaanvallen in gebied Pnom Penh Dorp op vlucht voor aardgas Spelen met vmir mogelijk oorzaak yrn brand Altmann: ik blijf nazi DINSDAG 24 APRIL 1973 LEIDSE COURANT WILLIAMSBURG Gas en mod der die uit geheimzinnige gaten in de grond worden geperst heb ben de ongeveer vierhonderd bewoners van Williamsburg (Michigan, VS) op de vlucht ge jaagd en het dorp als een spookdorp achtergelaten. Slechts politiemannen en geologen zijn nog in het dorp, waar sinds woensdag ongeveer honderd honderdvijftig „aardgasgeisers" zijn ontstaan, die de fundamen ten van vele gebouwen hebben ondermijnd. Het zal zeker drie weken duren om de „gasbel" af te sluiten, die vermoedelijk de oorzaak is van de ontstane si tuatie. Van onze correspondent BONN De Westduitse politie is een complot op het spoor gekomen om via een vliegtuigkaping de vrijlating van Rudolf Hess af te dwingen. Volgens het plan van een aan tal reohts-extremistisohe warhoofden, zou er een machi ne, die op weg van de Bondsrepubliek naar West-Berlijn zou gaan, naar Moskou ontvoerd moeten worden. Hier wilde men de passagiers zo lang als gijzelaars vasthou den totdat de Sovjet-Unie er mee instemde Hess vrij te laten. Van de hoge nazi's, die door de geallieerde rechtbank van Neu renberg tot levenslang veroor deeld werden, is Hitiers rechter hand uit de eerste jaren van de dictator de enige, die nog ge vangen gehouden wordt. Het voornemen van de rechtse ex tremisten om het vliegtuig te ontvoeren werd door een van de samenzweerders verraden, om dat hij niet akkoord kon gaan met het plan de machine en de passagiers in de lucht te laten vliegen wanneer het Kremlin zou weigeren op hun voorwaar den in te gaan. De 29-jarige Carl-Wolfgang Holzapfel, maak te zelfs zijn naam bij de politie bekend en werd hierop prompt gearresteerd. Toen de agenten hem arresteerden zei hij, dat hij wel een misdaad had willen verhinderen, maar in geen ge val de namen van zijn handlan gers zou prijsgeven. Oost-Berlijn—Schiphol BERLIJN (UPI) De Oostduitse luchtvaartmaatschappij „Inter- flug" heeft maandag een nieu we dienst tussen Oost-Berlijn en Schiphol geopend. Interflug vliegt met TU-134 tweemotorige straalvliegtuigen tweemaal per week rechtstreeks van Oost-Ber lijn naar Schiphol en terug, al dus ADN. Dean Martin en mannequin Cathy Mae Hawn zijn vorige week in ondertrouw gegaan in de Amerikaanse burL stad Santa Monica. Het wórdt het derde huwelijk voor de 55-jarige zanger, het tweede voor zijn 25- esla Jar'Se bruid. itrija ap Enorme vangst aan opium SAIGON (Rtr) Aan boord van een Thaise vissersboot, die don derdag door de Zuidvietnamese marine is opgebracht, bevond zich niet drie, maar zes ton ruwe opium en 127 kilo heroïne, zo heeft een aan de ambassade in Saigon functionaris van de Amerikaanse narcotica-bestrij dingsdienst meegedeeld. Als de 1 opium eenmaal tot heroïne zou zijn bereid, zou de illegale groothandel in New York er vermoedelijk een bedrag van ongeveer 17 miljoen dollar voor hebben neergeteld. Van een i verslaggevers DEN HAAG Het verkeer tij dens de Paasdagen heeft een groot aantal verkeersslachtof fers geëist. In de Drentse plaats Zwcelo kwamen gisteravond drie jonge mensen om, toen de auto waarin zij zaten met grote snelheid uit de bocht vloog en tegen een boom reed. Twee an deren werden zwaar gewond. De slachtoffers zijn Jan Oos- ting, Bouke Brink en wuiem Scholten. De 22-jarige H. Schilperoort uit Delft kwam g steravond om het leven toen hij in Pijnacker met zijn bromfiets de Westlaan wil de oversteken en door een per sonenauto werd gegrepen. In de Friese gemeente Oostdor.gera- deel overleed de 45-jarige me- W aterga te-af faire WASHINGTON (AP) De onder min.ster van justitie, Henry Pe terson, die is aangewezen om het onderzoek in de Watergate- affair* over te nemen, heeft eerder pogingen verhinderd om do financiële aspecten van do politieke spionagezaak te on derzoeken, zo heeft een lid van he' Huis van Afgevaardigden. Henry Reus® gisteren ver klaard. De president dient mijnheer Pe terson onm.ddellijk te vervan gen door een buitenstaander, die niet gecompromitteerd is en waar hei publiek vertrouwen in kan hebben" zei Reuss. Hij zei tevens dat niemand van het mi nisterie van justitie hiervoor ir aan.-.erking kwam. Bij cc Amerikaanse presidents- ver ezingen van vorig jaai hce.t de verkiezingsorganisatie van R chard Nixon volgens een artikel in de „Fvening Star" en „Daily News" een geheim fonds van een half miljoen dol lar gehad, dat minstens gedc telijk voor politieke spionage en storingsacties gebruikt is. De „New York Times" schrijf' dat ir. het Witte Huis tengevolge van de onthullingen in de Wa- tergate-zaak „een heftige strijd" is ontstaan, terwijl pres, dent Nixon met paasvakantie was. Een „hoge raadsman" heeft volgen de krant ver klaard dat „de Haldeman-Ehr- lichman-fraktie openlijk in oor log is met d" Mitchell-Dean- fraktie". Onder lawine SALZBURG (AP) Vier ski-in structeurs zijn maandag onder een lawine bedolven, nadat zij de 2.436 meter hoge Kraxenko- gel berg hadden beklommen, nabij Zeil am See, ten zuiden van Salzburg. Gevreesd wordt dat alle vier zijn omgekomen. vrouwe R. Dijkstra uit Lioes- sers toen haar cuto slipte en in een sloot terecht kwam. Zes van haar zeven kinderen, die b j haar in de auto zaten, liepen hoofdletsel op, drie mocs'en in een ziekenhuis in Dokkum wor den opgenomen. In de nacht van zaterdag op zon dag zijn de 3" jarige locoburge meester J. J. Engel van Bnrsin- gerho-n (NH) en de 48-jarlge J. C. Aalbers uit Ko'horn in het wa'er van de Braakslu s bij Kolhorn verdronken. Toen de sluiswachter 's morges sporen van een auto in het talud vond, waarschuwde hij de politie, die de auto van de heer Engel in het water vond. Op de provinciale weg Amers foort-* Iaarn kwam de 28-jarige M. Hassink uit Maarn om het leven, toen hij op een kruispunt geen voorrang kreeg van een andere autoriobil st. Twee per sonen die bij hem in de auto za ten v.erden levensgevaarlijk ge- VATICAANSTAD (ANP) Paus Paulus heeft zondag in zijn paasboodschap, die hij uitsprak voor ruim tweehon derdduizend mensen, zowel het onrecht als het geweld ver worpen als methode om tot een aanvaardbare maatschap pij te kmen. Sprekend over de conflicthaarden in de wereld noemde hij met name Indo-China, het Midden- Oosten en Noord-Ierland, waar het geweld ingaat tegen de wil van de overgrote meerderheid: een belediging zowel van de mensheid als van allen die zich christen noemen. De paus bemoedigt degenen die werken aan de vrede en sprak zijn vreugde uit over alles wat wordt gedaan om te komen tot een rechtvaardige wereldorde. In dit verband richtte hij zich vooral tot de jongeren, die onze ker, maar vol enthousiasme, zoe ken naar waarheid en leven. BRIE ZUSJES OMGEKOMEN (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM S—>n m^t vur h volcens de politie m geli'k d-> corzark goveest van cb brard in een woonhuis In Arnhem die gistermorgen het I 1. van drie me:-jes uit het IluesJces. Do meisjes waren 9, 15 tn 17 jaar oud. ."vrc.uw Hucskes ontdekte de brand'in do spe lkamer op' ck eerste verdieping en waar schuwde in al crlj: haar E r ië man. Met een buurman kon deze zijn lfJ-br' o r a In grijpen die zich via een regenpijp trachtte te redden. Voer ce dr r me sjes, die op de tweede er- dieping lagen te slapen, kwam hu.p echter te Iaat. Zij durïden niet van een balcon te sprirgen zoa s hen werd toegeroepen en kwamen door verstikking om het leven. In de speelkamer stonden drie gasflessen voor verwarming. Het is r.iet u tgesloten, dat enkele jongens die vroeg op waren daarmee een vuurtje hebben ge stookt Het gezin telde tien k n- deren en was al twee keer eer der door brand getroffen. Deense prinses bedreigd met ontvoering KOPENHAGEN (AP) VoVens het in Kopenhagen verschijnen- do blad „Ekstrab'ade" is do Deense veiligheidsdienst gemo- bikserrd omdat h j een brie: zou hebben ontvangen waarin plannen werden bM-.end ge maakt van de Zwa a Septem ber groep van Palestijnse guer- rillastrijders om twee jonge Dee:.se prinsen te ontvoc-ren. RIO DE JANEIRO (REUTER) gevangenis in Bolivia zit als Nazi-oorlogsmisdadiger, heeft in een vraaggesprek met het blad O Globo gezegd dat hij het dui zend keer precies zo zou over doen als hij nog duizend keer opnieuw zou worden geboren. Hij gaf toe in 1966 naar Frankrijk te zijn gegaan om een krans te leggen op het graf van verzets leider Jean Moulin, de man die hij heeft doodgemarteld. Op de had zei Altmann: „Mee, ik deed het omdat Jean Moulin mijn beste v k rd was. De moeilijkste en de v.nrrdigste. In een oorlog oorlog geen goede en slechte »"ersen. Ik ben een overtuigd nazi." Godsdienstleer als schoolvak uit de gratie EEN VAN DE controversiële verschijnselen In het voortgezet onder wijs is, dat bij het openbaar onderwijs meer stemmen opgaan die voor een gelegenheid op de lessentabel pleiten om onderricht te ge ven in de geschiedenis van christendom en andere godsdiensten, terwijl bij het confessioneel onderwijs en dan zeker het katholie ke de druk groeit om godsdienstleer als verplicht leervak te schrappen. In de meeste gevallen hebben schoolbesturen en schoolleidingen ge weigerd, ondanks druk van vele kanten, godsdienstleer over te brengen naar de categorie van facultatieve vakken. Welzij ner brengen naar de categorie van facultatieve vakken. Wel zijn er bij het terugbrengen van de wekelijkse lessentabel tot 30 uren, in ver schillende gevallen uren godsdienstleer gesneuveld. In vele gevallen vormen de priesters en lekenkatecheten toch de groep docenten die het echt moeilijk hebben. Want de belangstelling van vele leerlingen is gering, wanneer de godsdienstleraren probren van hun vak meer te maxen dan een randgeval op de grens van maatschappijleer of discussie-uurtje. Het grote winstpunt dat in de vorm van godsdienstleer (of welke an dere naam daarvoor wordt aangewend) studerende jongeren boven de werkende jongeren hebben, wordt door de eerstbelanghebbendcn zelf vaak niet op prijs gesteld. RECENTE CIJFERS uit de Westduitse bondsrepubliek leren, dat het hier geen specifiek Nederlands probleem betreft en zeker niet op rekening mag worden geschreven van een voor kerkvernieuwing als vooruitstrevend bekend staand episcopaat. Op het kwalitatief beste type van het Duits voortgezet onderwijs is de laatste jaren het aantal leerlingen dat verstek laat gaan, met tien tallen procenten gestegen. Geschat wordt dat nog slechts 40% van de schoolgaande jongeren tussen de 16 en 20 jaar voor Kark en godsdienst een toekomst zien. Pessimisten achten het waarschijnlijk dat straks de helft van de stu derende jeugd de Kerk de rug toe zal keren. Aan ongeïnteresseerd heid van hun ouders kan het dan niet in de eerste plaats liggen, omdat in de bondrepubliek tweederde van de ouders nadrukkelijk godsdienstonderricht voor hun kinderen op de school gewenst ach ten. Wat dan wel de oorzaak is? JARENLANG hebben de jongeren en de buitenwereld de klacht geuit, dat de vorm waarin het godsdienstonderricht gegeven werd, de be langstelling doodde. In latere jaren, toen de vorm op de meesta scholen drastisch herzien was, bleek evenwel, dat de oorzaak van de crisis veel dieper ligt. Nieuwe Katechismus noch ONO-cursus hebben kwatitatief de belangstelling van de ongeïnteresseerde jon geren kunnen herwinnen; hun grote verdienste zal eerder zijn, dat de interesse van anderen behouden bleef. Men komt er niet onder uit, of er moet worden geconstateerd, dat ook op de bijzondere scholen een flink deel van de jonge mensen onder emancipatie tot geestelijke vrijheid een a-religieuze houding gaat verstaan. De spanning welke in het verleden tussen Kerk en weten schap bestaan heeft, is voor hen inzoverre een uitgemaakte zaak, dat de nederlaég van het christendom voor hen vast staat en hoog stens Christus als figuur van betekenis wordt gehandhaafd, maar dan op één lijn met Confucius. Mohammed, Marx, Luther King en sche houding ten opzichte van andere sterk tot de verbeelding sprekende figuren. Een groot winstpunt van het onderwijs der laatste decennia is, dat het de jonge mensen heeft helpen open staan voor een meer kriti sche houding ten opzichte van de vraagstukken van de tijd. Maar de tragiek wi d.lta de tragiek wil, dat terzake van de levensbeschouwing leerkrachten noch communicatiemedia erin geslaagd zijn, voldoende overtui gingskracht op te brengen om een tegenwicht te kunnen vormen voor de kracht waarmee natuur- en menswetenschappen hun orka nen van informaties over de opgroeiende generaties hebben gestort. ER IS EEN KLIMAAT geschapen, waarin, door twijfel bij ouderen en scepsis bij jongeren, de invloed van christendom en Kerk bij het onderwijs in het defensief gedrongen zijn. Bijzondere scholen wor den dan beschouwd als de burchten, waar de achterhoede-gevechten geleverd moeten worden. Alleen nieuw élan kan aan die sfeer een einde maken; het zijn alia b j het bijzonder onderwijs betrokkenen ouders, leerkrachten, jongeren, besturen, priesters en lekenkatecheten die voor dty nieuwe élan moeten zorgen. Onder meer door op te tornen tegen de tegenwoordig vooral op efficiency, doelmatigheid en gelijkvormig heid aansturende overheden. Wagen voor Zware regenbuien hebben de situatie in de over stroomde Amerikaanse gebieden nog ernstiger ge maakt. In het s troont- gebied vn de Mississippi werden honderden mensen uit hun huizen verdreven, zoals de eigenaars van een kruidenierswinkel die tij delijk hun toevlucht zoch ten op een balkon (onder). Hoe zwaar de wind ook had huisgehouden blijkt uit kleine details, zoals een grammofoonplaat die ach terbleef in een spleet in 'n houden paal (boven). zeebodem MOSKOU (DPA) - De Sowjet-Unle heeft thans een „occanochod" vervaardigd, die bij dlcpzeeon- derzoek als vaartuig op de zee bodem zal opereren. Hel draadloos bestuurde vaartuig lijkt volgens het Oostduits pers bureau ADN op de automati sche maanauto van de Sowjet- Unie, de „loenochod". De „zee-auto", die de naam „krab" heeft gekregen, is even als de loenochod met een televi sie-Installatie uitgerust, die voortdurend beelden uitzendt naar de centrale, vanwaar uit de zee-auto wordt bestuurd. New York De V.S. hebben aan hun Europese bondgenoten voor gesteld een "nieuw Atlantisch handvest" te aanvaarden vóórdat president Nixon ko mende herfst Europa bezoekt. Het voorstel is gedaan in een rede over "het Europa-jaar" die Henry Kissinger heeft uitgespro ken in New York. Het nieuwe handvest is nodig omdat de poli tieke. economische en militaire vraagstukken van de V.S., Ca nada, West-Furopa en Japan nauw samenhangen en op het niveau van regeringsleiders moeten worden aangepakt, al dus Kissinger. Hel Atlantisch bondgenootschap dat uit de tweede wereldoorlog is voortgekomen voldoet niet langer aan de internationale si tuatie. De geschillen die geleide lijk tussen de bondgenoten zijn gerezen, moeten plaats maken voor vastbesloten pogingen aan beide zijden van de oceaan, op lossingen voor samenwerking te vinden. Kissinger drong aan op een meer evenwichtige verdeling van de defensie-verantwoordelijkhe den. Nixon wil dat de V. S. een redelijk aandeel in de Atlanti sche defensie blijven bijdragen en is sterk tegen eeniijdige te rugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa, maar de lasten moeten evenredig worden verdeeld, zei hij. PHNOM PENH (AP-ANP) - Gol ven Amerikaanse B52 bommen werpers hebben vandaag de zwaarste aanvallen van de laat ste weken ontketend op het ge bied rondom Phnom Penh. Het doel van deze aanvallen was een vermindering van de toene mende communistische druk op de Cambodjaanse hoofdstad. De aanvallen waren gericht op communistische posities langs een weg van 15 km lang, ver keersweg nr. 30. Een convool van acht schepen Is er gisteren in geslaagd over de rivier de Mekong de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh te bereiken, die door commu nistische troepen van de buiten wereld is afgesneden. De afgelo pen weken is herhaaldelijk ge poogd de blokkade te doorbre ken, maar enkele schepen wer den tot zinken gebracht en de meeste andere keerden onver- richterzake terug. Op hmete politieke front heeft de Cambodjaanse premier Lon Nol een compromis gesloten met de nlet-communistische oppositie partijen. Het parlement, dat be staat uit vertegenwoordigers van de regeringspartij wordt voor een periode van drie tot zes maanden buiten werking ge steld. In die tijd wordt de wet gevende macht uitgeoefend door een uit vier leden bestaande „hoge politieke raad". Het eer ste doel van de raad zal zijn onderhandelingen over het sta ken van de gevechten in Cam bodja.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5