Na ruim 20 jaar gratie op komst voor Berkelse arts Klandestiene klusjesmannen in Moskou verdienen royaal ?PS3o Koplopers van schaakstrijd weer op winst Economie in W. Duitsland bedreigd door oververhitting TWEEMAAL VEROORDEELD TOT LEVENSLANG Massaproces in Istanboel DINSDAG 17 APRIL 1973 LEIDSE COURANT Den Haag Op een regenachtige zaterdag middag in september 1952 wordt in het Zuid hollandse tuindersdorp Berkel een 35-jarige huisarts gearresteerd, verdacht van moord door het toedienen van een dosis cyaankali op zijn vrouw. Hij zou op deze manier de weg hebben willen vrijmaken voor een hu welijk met het 19-jarige dienstmeisje van de familie. De Berkelse arts dr. O schrijft op dat moment zijn naam in de geschiedenis van de Nederlandse criminologie; een ini tiaal dat jarenlang de voorpagina's van de kranten zal halen, een initiaal waar achter een persoon schuil gaat die middelpunt zal worden in een van de meest sensationele moord- en rechtzaken die Nederland heeft gekend. «nsationeel en uniek, want nauwelijks vier jaar na dat de Berkelse arts dr. Opdam voor de moord op zijn vrouw tot levenslang is veroordeeld, houdt Ne derland opnieuw de adem in. In cel 6 van de Leeu warder strafgevangenis wordt het lijk gevonden van gevangene Adri Lodders. Ook deze blijkt door cyaankali om het leven te zijn gekomen. Lodder zat net als mede-gevangene dr. Opdam levenslang uit wegens vergiftiging van zijn vrouw. Weer wordt dr. Opdam als de daderv aangewezen. Uniek in Neder land, een moord op een medegevangene. De Berkel- arts wordt opnieuw tot levenslang veroordeeld, uniek in onze nationale criminaliteit. Jniek en sensationeel, want nog vóór hetproces in de eerste moordzaak op gang komt. wordt de verdedi ger van dr. Opdam, de vermaaTde strafpleiter mr. Huygens gearresteerd en dertig dagen gegijzeld, verdacht van valsheid in geschrifte. Mr. Huygens zou een briefje, dat in de cel van Opdam wordt ge vonden, en waarvan de inhoud hem onmiddellijke invrijheidsstelling kan bezorgen, opzettelijk hebben vervalst. Later wordt hij daarvan vrijgesproken, na het proces tegen dr. Opdam. Te lgat vinden velen, omdat deze gebeurtenis ongetwijfeld vaD invloed is geweest op de sfeer rond het proces tegen de arts. Jniek en sensationeel, omdat door dit laatste voorval uitermate gespannen sfeer ontstaat tussen recht bank en openbare aanklager enerzijds en de verde diging anderzijds; een dermate gespannen sfeer, dat het nodig wordt geacht aan de rechtbank een extra rechter toe te voegen en de Orde van Advocaten het nuttig vindt een verdediger voor de verdediger aan te wijzen. Een niet overbodige voorzorgsmaatregel, want deze extra-verdediger ziet zich tijdens de eer- De vermaarde strafpleiter mr Huygens speelde een belangrijke rol in het proces tegen dr. O. Hij werd zelf ook gegijzeld. Uniek in de geschiedenis. ste uren van het proces genoodzaakt advocaat mr. Huygens in bescherming te nemen tegen een aanval van de rechtbankpresident, ensationeel, omdat uit de tweede moord blijkt, dat gevangenen over dodelijk vergif kunnen beschikken, ensationeel, omdat dr. Opdat in beide processen plot seling brieven en briefjes kattebelletjes") tevoor schijn weet te toveren, die hem zouden vrijpleiten van beide moorden. De hele affaire van de Berkelse arts staat thans op nieuw in de belangstelling door de verschijning van het boek „Dr. O. levenslang vergiftigd", van de free-lance journalist Rolf Boost en de onthulling daarin, dat nu, ruim twintig jaar nadat dr. Opdam voor het eerst in de publiciteit kwam, gewerkt wordt aan zijn vrijlating. De rechtspraak is in Ne derland de laatste jaren was gewijzigd. Lange ge vangenisstraffen worden niet meer gezien als zalig- makkend voor de oplossing van de criminaliteit. Ge nezingstherapieën behoren tot de mogelijkheden, al dus Boost. Ook dokter John Opdam heeft daarvan, na jaren in diverse gevangenissen te zijn verwaar loosd, uiteindelijk kunnen profiteren. Gevangenispsy choloog dr. J. A. M. Dorpmans Scheveningen) heeft van de volledig verwaarloosde, volslagen apa thisch geworden man, een naar zijn zeggen herstel lende patient gemaakt, die na 3'/2 jaar therapie rijp is om in de maatschappij terug te keren. Niet alleen dat pleit volgens Boost voor de vrijlating van Op dam. Ook het feit, dat de praktijk van de Neder landse rechtspraak heft gelerd, dat levenslang, ook tweemaal levenslang, nooit langer duurt dan twintig jaar. Als bewijs dat ook de justitie werkt aan de vrijlating van Opdam, geldt het feit dat Opdam - als voorbereiding op vrijlating - een maand lang is ge test in de Psychiatrische Observatie Kliniek in Utrecht, een plaats waar ook twee van de Drie van Breda zijn heengebracht. Zoals bekend, is ook een menselijker aanpassing van het uit 1887 daterende gratiebesluit in voorbereiding. Boost legt in zijn boek hier en daar erg veel nadruk op de fouten die politie en justitie in de twee Op dam-zaken zouden hebben geakt. Dat was dan no dig, zo verdedigt Boo6t zich, om de balans, die ja renlang scheef heeft gehangen, weer een beetje in evenwicht te brengen. Want één ding staat volgens Boost bij het zo triest verlopen leven van Opdam als een paal boven water: een objectieve beoordeling heeft hij nooit gehad. Daarvoor zijn er teveel fouten gemaakt bij het justitiële onderzoek. Daarvoor ook zijn bij de rechtzaken tegen Opdam teveel subjectie ve verklaringen als bewijs toegelaten. Tegen zijn wil in is Opdam een voorbeeld geworden van het spreekwoord: eenmaal veroordeeld altijd veroor deeld. En hij was al veroordeeld vóór de eerste rechtzaak tegen hem begonnen was, aldus Boost, zo wel voor de openbare mening, als voor de politie en rechterlijke macht. Boost hekelt met name de voor ingenomenheid die de zaak van de Berkelse arts heeft gekenmerkt, een vooringenomenheid waarop ook de verdediging suitte, die tot in hoogste instan tie vrijspraak heeft bepleit wegens gebrek aan be wijs. Zo is volgens Boost nooit voldoende aandacht besteed aan de zelfmoord-theorie van Opdams vrouw, die volgens haar man aan een hersentumor leed en zeer De Berkelse arts dr O. voor de eerste maal voor zijn rechters. Hij zou uiteindelijk tweemaal terecht staan wegens moord. Tweemaal levenslang. Daarmee werd hij de langst gestrafte Nederlander in de jongste historie. zwaarmoedig zou zijn geweest. Die temor is door andere deskundigen nooit geconstateerd, maar feit is, dat dokter Opdam eerder bij andere patiënten een tumor had geconstateerd, nadat andere deskun digen niets gevonden hadden. Een feit dat tijdens het proces ook voor de nodige opschudding zorgde was, dat bepaalde lichaamsdelen van het slachtoffer reeds vernietigd waren, vóórdat de verdediging in staat was gesteld eigen deskundigen een tegen-on- derzoek te laten verrichten. Een gebeurtenis, waar over met name de wereldberoemde Engelse toxico loog William Purchase zich bijzonder kwaad maak te. Het was ook deze geleerde, die voor sensatie zorgde, door op te merken, dat de gevonden milli gram cyaankali in de maag van Opdams echtgenote beslist niet van gif afkomstig hoefde te zijn. Het was volgens hem zeer wel mogelijk, dat dit afkom stig was van vruchtenpitten. Maar de maag van de overledene was niet meer beschikbaar. Purchase verklaarde ook: „Een medicus zal nooit zo krank zinnig zijn om cyaankali te gebruiken als hij Ie mand om zee wil helpen, omdat juist voor de medi cus veel betere en niet te achterhalen middelen ter beschikking staan". Dr. Opdam, die steeds heeft ge zegd onschuldig te zijn, had eerder verklaard, in zijn apotheek echt wel middelen te hebben die geen spoor achter laten indien hij van plan zou zijn ge weest een moord te plegen. De rechtbank en later in hoger beroep het gerechtshof achtten voldoende bewijzen aanwezig om dr. O. tot levenslang te veroordelen, in beide zaken. In het wanhoop of inzicht en berouw dat dr. Opdam er in 1965 toe brengt - hopende op gratie - een bekente nis te schrijven? Hoe dan ook. hij bekent na dertien jaar zijn vrouw door middel van cyaankali om het leven te hebben gebracht. In de zaak Lodder brengt hij het niet verder dan hulp bij zelfmoor. Zijn veroordeling geschiedde indertijd op het feit dat hij Lodder had vergiftigd nadat hij hem een brief had laten schrijven die hem vrijpleitte van moord op zijn vrouw. Het gratieverzoek wordt afgewezen. Enkele jaren zijn inmiddels verstreken. Ditmaal hoeft Opdam niet op nieuw een bekentenis af te leggen om gratie te ver krijgen. Boost wijst er in zijn boek op, dat de tijden zijn veranderd en daarmee de opvattingen over gra tie. Een bekentenis wordt nu juridisch als volkomen waardeloos beschouwd. Het enige dat telt is de vraag: kan deze man zonder gevaar voor zijn omge ving terugkeren in de maatschappij. Zij therupcut dr. Dorpmans is daarvan overtuigd. Een praktijk als huisarts zit er voor der. Opdam na zijn terugkeer in de maatschappij vermoedelijk niet meer in. Het is aan te nemen, dat hij zich zal toe leggen op free-lance vertaler van met name medi sche boeken, een beroep waarmee hij zich nu al ge ruime tijd bezighoudt. Hij vertaalt onder de schil- naam O. P. Dam. Onder die naam heeft hij bijvoor beeld een deel van Hildegard Knefs's boek „Een ge geven paard" vertaald. Varkens houder larricadeerde boerderij lALTBOMMEL (ANP) Door tussenkomst van een woning bouwvereniging In Den Bosch is men erin geslaagd een failliet verklaarde varkenshouder, die zijn Inmiddels aan een Zuidhol landse landbouwer verkochte boerderij moest verlaten, aan een andere woning te helpen. varkensmester had zich bij de komst van politie en deurwaar der met zijn vrouw en kinderen teruggetrokken in de boerderij en deze met bomen en sloopau to's gebarricadeerd. Hij weiger de de boerderij te verlaten. Om een conflictt e vermijden, scha kelden de plaatselijke autoritei ten een sociaal werkster in, die erin slaagde in Den Bosch een vervangende woning te bemach tigen. Ms ze geweld hadden gebruikt om ons eruit te krijgen had ik het hele huis in de lucht laten vliegen", zei de varkenshouder na afloop. |l HAZERSWOUDE Deze week wordt in de gemeente Hazerswoude een collecte ge houden voor de noodlijden den in Vietnam. De Vredes- werkgroep die het initiatief hiertoe genomen heeft zal de helft van de opbrangst af staan aan het Medisch Comi té Nederland-Vietnam en de andere helft aan het natio naal comité Heel Vietnam. MOSKOU (AP) In Moskou opereren hon derden klusjesmannen die, met gebruikma king van bij de staat achterover gedrukt materiaal en gereedschappen, jaarlijks miljoenen roebels uit de zak kloppen bij Moskovieten die hun nieuwe flat in orde willen brengen. Het weekblad Literaturna- ja Gazieta schat het bedrag dat onze klei ne baasjes de Russen noemen ze Sza- baszniksjaarlijks alleen al in Moskou opstrijken op 40 miljoen gulden. In een artikel dat deze „schande van het particuliere ondernemerschap aan de kaak stelt, maakt het blad duidelijk dat de sleu tel tot een nieuwe flat in Moskou samen met de deur ook een groot aantal proble men opent. Om te beginnen is de sleutel zelf al een pro bleem. De sloten aijn van dermate povere kwaliteit, dat ze gelijk moeten worden ver nieuwd om ongewenst bezoek te vermyden. De voordeur moet meestal worden bekleed met kunststof om de tocht en het lawaai van de hal enigszins tegen te houden. De ruwe houten vloeren moeten worden vlak- geschuurd en gebeitst, de geprefabriceerde vensters moeten wworden gerepareerd etc. Literpturneja Gazieta zegt, dat de gemiddel de Moskoviet zo'n 120 roebel uitgeeft aan deze kinderziekten en tweederde van dit bedrag verdwijnt in de zakken van de ille- gaile schnabbelaars. Natuurlijk bestaat er wel een staatsbedrijf dat deze werkzaamheden kan verrichten. Het draagt de fraaie naam Zarja (Dage raad), beschikt over 22 vestigingen in Mos kou, maar functioneert slecht, zoals zoveel openbare voorzieningen in de Sovjet-Unie. De klandestiene klusjesmannen maken daar dankbaar gebruik van. De man die het vacuüm opvult dat door de falende Zarja wordt geschapen, is de Sza- basznik, zo schrijft het blad. Een medewerker van het blad ging voor zijn reportage in dienst van Zarja om uit te vinden hoe nieuwe huiseigenaren worden behandeld. Tot zijn ontsteltenis stelde hij onder meer vast, dat zelfs in 16 verdiepin gen tellende hoogbouw de lift pas gaat werken als meer dan de helft van de flats is bezet. Dit betekent voor de eerste bewo ners dat ze bij de verhuizing' alle spullen zelf de trappen moeten opzeulen. Met zijn orderboek voor Zarja in de hand stelde de medewerker van Literaturnaja Gazieta vast hoe impopulair het staatsbe drijf wel is. Tientallen deuren werden voor zijn neus dichtgesmeten. Koiikurrentie Niet dat de Szabaszniks het altijd beter doen. Zo gaf iemand hen eens opdracht om de scheuren in zijn muur te dichten. De beunhazen gebruikten in plaats van cement een soort gips. Toen ze het in 's mans bad kuip aanmaakten hardde het gips zo snel dat het er met geen mogelijkheid meer uit te krijgen was. Het slachtoffer moet nu weer naar het openbare badhuis. De planning van Zarja is schrikbarend slecht. Rayons schijnen niet te bestaan. In sommige flats komt nooit iemand, in ande re flats regent het doublures. Toen de journalist eens ergens aanbelde werd de deur geopend en vroeg een Mos koviet met een sardonisch lachje: Zarja? Houden jullie hier soms een congres? Directe confrontaties tussen het staatsbedrijf en zijn klandestiene concurrenten komen ook voor. In een bepaalde flat kochten de Szabaszniks de beheerder om die de jour nalist vervolgens onzacht aan de deur zet te, in andere gebouwen gaven ze hem te verstaan onmiddellijk op te hoepelen of an ders Niet zelden beschikten de duisterlingen over betere spullen dan Zarja. Zo waren er Sza baszniks die hun klanten lieten kiezen uit zes kleuren isolatieplastiek, terwijl de staal kaart van Zarja slechts drie kleuren telde. Terechtwijzing Vaak zijn de Szabaszniks, Literaturnaja Ga zieta kon het niet ontkennen, bijzonder goed georganiseerd. Het blad geeft in dit verband het voorbeeld van een uitermate mobiele organisatie die zich per taxi naar alle hoeken der stad spoedde voor het verrichten van de kar weitjes. Literaturnaja Gazieta merkt met spijt op, dat Zarja heel wat had kunnen leren van deze geheime firma. Bouwvakkers lenen vaak gereedschappen op hun werk en verdienen er 's avonds een dikke boterham bij. Het blijft niet bij schroevendraaier of troffel, maar hele schuurmachines, cementmolens en vracht wagens dienen overdag het volk en 's nachts het particulier initiatief. Literaturnaja Gazieta besluit haar relaas met een ferme terechtwijzing van het on doelmatige functionerende staatsbedrijf Zarja en doet tevens een beroep op de poli tie om het verschijnsel Szabasznik, oor zaak van een hele reeks vergrijpen, de kop in te drukken. YVDM gaat paaseieren uitdelen UTRECHT(ANP) - De Ver eniging van Dienstplichti ge Militairen gaat op tweede paasdag een de monstratieve tocht maken langs legerplaatsen en ka zernes op de Veluwe en de Utrechtse Heuvelrug. Dit om aandacht te vra gen voor het uitblijven van een compensatierege ling voor weekenddien sten. De karavaan zal de dienstdoende militairen paaseieren aanbieden. Te vens wordt gevraagd een brief te ondertekenen die wordt gestuurd aan parle ment en minister, waarin wordt gepleit voor invoe ring van het recht op compensatie voor alle buiten de normale werk tijden verrichte diensten. ISTANBOEL Rtr - In Istanboel is gisteren een massaproces tegen 256 linkse extremisten begon nen, van wie er tien de dood straf zouden kunnen krijgen. Het proces Is het omvangrijkste sinds het Turkse leger 's lands politici twee jaar geleden op droeg spijkers met koppen te slaan. Onder de beklaagden is de filmre gisseur en acteur Yllmaz Gu- ney. Hij en de anderen zijn vol gens de aanklacht leden of sym pathisanten van het ondergrond se Tukse volksbevrijdingsleger. Een andere beklaagde is de 25-ja- rige student Ertugrul Kurkcu, enige overlevende van de Mahir Cayan-cel die in april van het vorig jaar drie radardeskundi gen uit het westen ontvoerde en vermoordde. Guney wordt ten laste gelegd dat hij gezochte terrosisten. onder wie Mahir Cayan, heeft gehol pen en onderdak geboden. Hier voor kan hij vijftien jaar gevan genisstraf krijgen. Weeroverzicht Een zwak front trok maandag avond over ons land. Na de jrontpassage die vrijwel zonder regen plaatsvond, stroomde op nieuw koude, maar tevens dro ge lucht over ons land uit. Deze lucht, van de poolstreken af komstig. laat geen hogere mid- dagtemperaturen toe dan 10 12 graden. In heel west- en mid den-Europa is het nog voortdu rend te koud. Deze weersge steldheid wordt teweeggebracht doordat de winden hardnekkig in de noordhoek blijven. Het luchtdruksysteem. voor deze circulatie verantwoordelijk, is een hogedrukgebied, dat zich met grote vasthoudendheid ten zuidwesten van Ierland weet te handhaven. Zolang in de positie van dit hogedrukgebied nog geen verandering komt. en daar ziet het op korte termijn nog niet naar uit. blijven de tem pa raturen iets aan de te lage kant j voor de tijd van het jaar. De vooruijtzichten voor woensdag en donderdag: zonnige perioden en bijna overal droog. Iets kou der.. Weersvooruitzichten in cijjrs ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 3 tot 10. min. temp.: van onge- I veer 5 tot 1 graden, max. pemp.: van 8 tot 13 graden. Kans op een droge periode van mintens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog et maal: 70 procent. (ADVERTENTIE) vanaf donderdag a.s. in DE FEL OMSTREDEN FILM. IN VELE LANDEN VERBODEN. United Artists Nova Film Statuten stichting zwembad in Boskoop worden gewijzigd BOSKOOP Op aandringen van het stichtingsbestuur van het zwembad, zal in de komende raadsvergaderingen gesproken worden over aanpassingen van de statuten. Zo zal overwogen worden of ook de burgerij kan meespreken over het zwembad. Tevens wil het stichtingsbestuur zich persoonlijk verantwoorde lijk stellen voor de veiligheid en belangen van de zwemlustigen. Een ander punt van overleg zouden de tarieven moeten zijn. Eventuele prijsstijgingen voor 1974. in 1973 zijn er geen te wachten, zullen echter toch in de gemeenteraad ter sprake worden gebracht. Koningin treedt nog niet af (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - In de hoogste Haagse kringen wordt met nadruk tegengespro ken dat koningin Juliana het plan zou hebben bin nenkort af te treden. Ook is het niet haar bedoeling om haar aftreden aan te kondigen tijdens de vie ring van haar zilveren ambtsjubileum in septem ber. De koningin heeft voor de komende twee jaren al verscheidene officiële af spraken liggen. Niemand in haar nabijheid gaat er van uit, dat zij bij het be reiken van de 65-jarige leeftijd de kroon aan Bea trix zou willen overdra gen. ZOETERWOUDE - Zondag heb ben de deelnemers aan het open Zoeterwouds schaakkampioen schap weer fel voor de punten gestreden. Van de koplopers won C. Paardekoopcr z'n be langrijkste partij tegen D. Over- devest en zegevierde Th. Ver- steegen over naaste concurrent H. v. Sonderen. De verliezers krijgen concurrentie van L. v.d. Hoeven en A. v.d. Krogt, die hun partijen wonnen. Ook de winnaar van de inhaal- partij tussen A. Koevoet en J. v. Leeuwen kon met drie punten op de gedeelde 3e plaats ko men. Tweede Paasdug wordt in Bubel (achter de Sint Jan) de vijfde ronde gespeeld, Daarin ontmoeten o.m. de beide koplo pers C. Paardekoopcr en Th. Versteegen elkaar. Iedereen die interesse heeft om te komen kij ken of schaken; er zijn altijd wel tegenstanders. De stand luidt: 1—2 C. Puurde- kooper en Th. Versteegen 4 pun ten; 3 t/m 8 D. Overdevest, L. v.d. Hoeven, A. v.d. Krogt en A. Koevoet 3 punten; 7 J. v. Leeuwen 2 punten. Reconstructie Noordeinde kan beginnen BOSKOOP - De reconstructie- werkzaamheden aan het Noor deinde zullen worden hervat. Na de bouwvakvakantie wordt be gonnen met de aansluiting aan de Zijde. Aanvankelijk zou het Noordeinde rechtstreeks een verbinding met de Hoogeveenseweg krijgen. Dit werd echter na overleg mt de gemeente Waddinxveen en pro vinciale waerstaat verworpen. Dout dit plan zou de Zijde in Boskoop aanzienlijk ontlast wor den, maar de dorpskern van Waddinxveen zou verkeerstech nisch in grote moeilijkheden worden gebracht. De totale kos ten van de reconstructie zullen bijna zes miljoen gulden bedra- gen. HAZERSWOUDE Woens dagavond wordt in het Ne derlands Hervormd Vereni gingsgebouw te Hazerswou- de-dorp een klaverjaswed- strijd gehouden, aanvang 20 uur. Prijzen: paaseieren. t ALPHEN AAN DEN RIJN Ontmoetingsbijeenkomsten voor nieuwe bewoners van Alphen worden gehouden op 3 en 8 mei in De Bron aan de Troubadourweg. LEIDEN - De EHBO-ver- eniging „Peerke Donders" i houdt op donderdag, 19 april haar laatste oefenavond in dit seizoen. De bijeenkomst zal een bijzonder karakter dragen. Het bestuur ver wacht daarom alle gediplo- i meerde leden om acht uur 's avonds in clubhuis „Het Honk". (Van onze correspondent) BONN Duitse economische instituten, die de regering regel matig van advies voorzien, zijn van mening dat de Bondsre publiek de Mark andermaal moet revalueren om het land voor een economische en financiële catastrofe te behoeden. Dit advies toont op welhaast dramatische wijze aan hoezeer West-Duitsland op het gebied van economische macht en fi nanciële stabiliteit in de wereld een koploper is geworden. In nog geen drie jaar tijd werd de Mark tegenover de meeste buitenlandse valuta's onder andere tegenover de Nederland se gulden 13 procent meer waard. Deze onstuimige ontwikkeling bergt echter volgens de economi sche instituten ook een gevaar voor een oververhitting van de conjunctuur in zich. In normale bewoordingen heet dit: de Duitsers kunnen zich in hun rijkdom zoveel veroorloven, dat de Industrie het niet meer kun bijbenen. Het gevolg is een stijging van de prijzen, die dit Jaar weer om en om de 7 pro eent zul liggen en de inflatie dus nog meer zal aanwakkeren. Wordt er niet spoedig via markteconomische maatregelen inge grepen, zo voorspellen de economische instituten, dan zullen alleen maar streng dirigistische methoden kunnen verhinde ren, dat de gecompliceerde economische structuur van het land in elkaar stort. Volgens de deskundigen is er zoveel geld in omloop, dat de Duitsers zich alles kunnen veroorloven. De grote vraag, die hierdoor ontstaat, jaagt de prijzen in de hoogte. Daarom stel len de instituten een zogenaamde „conjunctuurtoeslag" voor. Hieronder verstaan zij een extra-heffing op de inkomstenbe lasting, waardoor er snel grote hoeveelheden geld uit de cir culatie genomen kunnen worden. Ook het voorstel om de Duitse Mark weer te laten zweven is bedoeld om een mati gende invloed op de prijsstijgingen uit te oefenen. Economische maatregelen vun bovenaf zijn in de Bondsrepu bliek vooral urgent geworden, omdat de orderportefeuilles aantonen, dat de industrie voor een nieuwe, stormachtige op bloei staat.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9