SMD Mararine verlaat in september Leiden Brandweergarage wordt EHD-basis UNIVERSITEITSRAAD WIL VOOR GEEN FACULTEIT EEN NUMERUS FIXUS Promenade-plan voor De Kempenaerstraat Markt op proef in Oegstgeest stad en randgemeenten Gemeentelijke p lannen „Bijzaak Royaler onderdak in vroeger Missiehuis „Driehuis" Katwijker schoot onder invloed Oude Singel in KANTONRECHTER LAAT DE VINK SLUITEN DINSDAG 17 APRIL 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN/DRIEHUIS De So ciaal Medische Dienst van de Koninklijke Marine gaat Leiden verlaten. Gistermiddag heeft de marine met de Vereniging Mis siehuis Tilburg een voorlopig contract gesloten voor de koop van het Missiehuis „Driehuis" te Driehuis/Westerveld (gem. IJmuiden). Het terrein, waarop het missiehuis is gelegen, heeft een oppervlakte van 3,5 ha. Het is de bedoeling, dat de S.M.D. zich in september a.s. al in Driehuis vestigt. De Sociaal Medische Dienst van de Koninklijke Marine werd in 1948 opgericht. Hij heeft ten doel: „personeel dat om geneeskundi ge en/of sociale redenen voor langere duur niet in staat zal zijn om zijn militaire verplichtin gen bij de Koninklijke Marine te voldoen, centraal te begeleiden teneinde her-integratie in de Ko ninklijke Marine te verkrijgen of het optimaal te begeleiden bij terugkeer in de civiele maat schappij". Kort na de oprich ting werd de dienst gevestigd in het gebouw aan het Noot deinde te Leiden, dat - al voor de oorlog gehuurd van de Zeevaartschool tot dan toe de duikopleiding en de mijnenopruiming had ge huisvest. is onmogelijk, nu de gemeente het van de vereniging „Zee vaartschool" voor afbraak ge kocht heeft inverband met de voorgenomen bouw van een brug tussen Noordeindsplein en Morssingel. Er is een vaste bemanning gele gerd van ongev. 75 man. Boven dien staat er een paar honderd Op het moment van de verkoop het gebouw aan de gemeen- man „vlottend" personeel op de rol, van wie een groot aantal niet in het gebouw is onderge bracht. De belangrijkste taken die de dienst in Leiden vervult, zijn revalidatie en het gereed maken van afgekeurd personeel voor terugkeer in de burger maatschappij. Het oude gebouwencomplex ls niet langer voor het werk van zo specifieke aard geschikt. Het is bovendien veel te klein: een deel van het personeel slaapt in barakken op het voorterrein. Bij een volledige rehabilitatie zou het oude gebouw nog geschikt te maken zijn. Maar zo'n ingreep "e 'J' !S- te, keek de marine nog rust uit naar een vestigings- plaats in de omgeving van Lei- den. Men sprak toen van een verhuizing omstreeks 1975. Maar de gemeente Leiden heeft vaart achter haar plannen gezet en haar argumenten wogen ken nelijk zwaar. De marine heeft toen het oog laten vallen op het Missiehuis „Drie huis". waar tot voor kort nog Het huidige gebouw klein-seminarie van de Missio narissen van het Heilig Hart ge- veen. Een handicap bij de koop vestigd was. Het biedt het voor- is. dat het nog niet geheel ont- deel, dat het dichter gelegen is ruimd is. In het voorlopig koop bij het Marinehospitaal Over- contract is daarom een clausule de Marine aan het Noordeinde. opgenomen, die bepaalt dat het zijn ondergebracht, pas over gedeelte van het complex waar- vijf jaar overgedragen zullen m thans de brugklassen van worden. het Ichtus-college te IJmuiden Pas nadien kan de SMD royaler handelen naar zijn wapen spreuk: „Sustento infortunos". ..Ik ondersteun de ongelukki- OEGSTGEEST De voormalige brandweergarage aan de Wil lem de Zwijgerlaan wordt als de raad daarmee instemt de basis voor de ambulance-wa gens van het ambulance-taxi bedrijf Prins en Van Delft. De directie van het bedrijf heeft B. en W. verzocht, het gebouw voor het doel te mogen huren omdat haar huidige garage bin nen afzienbare tijd moet worden ontruimd. Bovendien voldoet die stallingsruimte niet meer aan Welf are werk Leiderdorp niet meer onder Leiden Leiderdorp In verband met de toeneming van het aantal be langstellende patiënten zal het vrijwillige welfare werk in Lei derdorp, dat tot dusver werkte onder de naam Welfarekring Leiden met ingang van 26 april 1973 worden ondergebracht in een zelfstandige kring „Welfare kring Leiderdorp". De Welfarekring Leiderdorp zal onder auspiciën van het bestuur van de afdeling Leiden en streken van het Ned. Roode Kruis, worden geleid dooi mevr. J. Gerretse-Hartogh, Tol- lenaersingel 34, Leiderdorp tel. 0171042069. Zij zal worden geassisteerd door een tiental vakbekwame medewerksters. De installatie van de Welfare kring Leiderdorp zal plaats vin den op donderdag 26 april te 20.00 uur in de entreeruimte van de Scheppingskerk. Laan van Ouderzorg te Leiderdorp. Daar zal vrijdag 27 april van 9—12 en 1418 uur ook een expositie en verkoop gehouden worden en van door patiënten vervaardig de werkstukken. De opbrengst hiervan komt zoals te doen ge bruikelijk geheel ten goede aan het Welfarewerk. Het vrijwillige Welfarewerk heeft tot doel aan chronische zieken, gehandicapten en bepaalde cate gorieën bejaarden, door middel van verantwoorde handvaardig heidstechnieken of door andere vormen van zinvolle tijdsbeste ding, een bezigheid te verschaf fen die de aandacht van het ziek zijn, van de handicap of van het eenzaam zijn afleidt en die geest activeert. Twee L.O.M.- scholen in een gebouw LEIDEN - De openbare- en r.k. scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden zijn beide op de urgentielijst voor scholenbouw van het ministerie van onderwijs geplaatst. r de bouw van beide scholen - nu respectievelijk gevestigd aan be Rijnsburgersingei 22 en op bet Rapenburg 48 - heeft de ge beente een terrein gereserveerd aan de Vondellaan. verband met de gezamenlijke terreinsituatie zullen de nieuwe gebouwen in onderling overleg bssen gemeente en het bestuur van de stichting Katholiek On derwijs Leiden worden gereali seerd. De voorbereiding van de Programma's van eisen is al zo- ver gevorderd dat een architect *ygetrokken kan worden. B en hebben de de eisen, die daaraan uit een oogpunt van hygiëne gesteld moeten worden. De voormalige brandweerkazerne is gelegen op een centraal punt in de gemeente, wat al dus B. en W. in hun voorstel aan de raad de hulpverlening ten goede zal komen. De „dental car", de reserve vuil nisauto en een vrachtauto, van de gemeente, die thans in de garage gestald zijn, zouden on dergebracht kunnen worden in twee verlengde MAVO-gara„ die op het terrein van de dienst Gemeentewerken geplaatst kun-1 nen worden. Met het aanschaf- fen van deze garages is een be drag van 10.000,— gemoeid. Wanneer deze kosten worden doorberekend, becijferen B. W. de huur aan Prins en Van Delft op een bedrag van 175. per maand. Het College vraagt de raad krediet voor het aan schaffen van twee MAVO-gara- De oude brandweergarage LEIDEN Tegen een 19-jarige verkoper uit Katwijk, die op de zitting van de Leidse kanton rechter, mr. W. de Koning, gis teren verstek liet gaan, eiste de officier van Justitie, mr. J. R. Beer, een geldboete van 150 subs. 15 dagen en (ter waar schuwing) een week voorwaar delijke hechtenlsstraf met een proeftijd van twee jaar. Laat in de avond van de 15-de ok tober j.l. schoot de jeugdige Katwijker met zijn auto een langs de walkant van de Oude Singel gelegen „parkeerhaven" in. Zijn snelheid was daarbij zo hoog. dat hij niet tijdig kon af remmen en met auto en al het water Indook. Na te zijn „opge vist" bekende hij geen rijbewijs te bezitten en even te voren vijf ..pilsjes" te hebben gedronken. De kantonrechter nam het bierge bruik en nog wel door iemand die geen rijbevoegdheid bezat dermate hoog op. dat hij, na de geldboete eveneens op 150 subs. 15 dagen te hebben ge steld, de voorwaardelijke hech tenlsstraf tot twee weken op trok. LEIDEN De Leidse Universi teitsraad heeft gistermiddag met krappe meerderheid beslo ten, er bij de Academische Raad (landelijk overlegorgaan) op aan te dringen, te bevorde ren, dat het komend jaar voor geen enkele studierichting en beperking van het aantal aspi rant-studenten wordt aange vraagd. Hiermee werd een voorstel van het College van Bestuur, om voor enkele studie richtingen een numerus fixus te handhaven, verworpen. Uitgangspunt bij de diskussie was de nota „principia toelatingsbe leid", eertijds ter nadere oriën tering van College van Bestuur en Raad opgesteld. In deze nota komt duidelijk het gebrek aan beleid vanuit Den Haag naar voren: Voorheen werd bij het begrotingsbeleid altijd een kop peling tot stand gebracht tussen het aantal studenten en de om vang van het daarvoor benodig de wetenschappelijk corps en andere middelen. Deze verhou ding wordt momenteel echter verstoord door de introduktie van numeri fixi voor bepaalde studierichtingen. Deze studierichtingen hebben in het verleden door het aanvra gen van een numerus fixus te kennen gegeven dringend be hoefte te hebben aan uitbreiding van de onderwijscapaciteit, ter wijl zij die onder het huidige onderwijsbeleid niet hoeven te verwachten, omdat de numerus fixus hun problemen al heeft „opgelost". Studierichtingen daarentegen, die in het verleden wel voldoende studenten konen opnemen, zon der dat daarvoor hun onderwij- sapparaat belangrijk moest worden uitgebreid, krijgen op grond van dit toegenomen aan tal studenten wél meer midde len toegewezen, hoewel ze er misschien minder behoefte aan hebben. In de Raad was men het met het College van Bestuur eens. dat dit ad hoc-beleid van de rege ring de universiteiten voor grote moeilijkheden plaatst: Overhe veling van middelen uit studie richtingen. die daaraan een overschot hebben, naur studie richtingen, die overbelast zijn, is op korte termijn niet te reali seren. De universiteiten worden aldus voor de onvermijdelijke keuze geplaatst, ofwel numeri fixi aari te vragen, ofwel de zaak op zijn beloop te laten en desnoods met wachtlijsten te werken. Bij de aanvang vun het komend academisch jaar zal aan rege ring en parlement een witboek worden aangeboden, waarin een analyse van de problemoliek en konkrete aanbevelingen omtrent een te voeren werkelijk beleid zullen worden gegeven. De Kempenaerstraat OEGSTGEEST - Na ampel over leg met de winkeliersvereniging „Oegstgeest Actief" heeft de ge meente een plan laten maken voor een reconstructie, die de De Kempenaerstraat tussen G®- Om het promenade effect versstraat en Terweeweg meer het karakter van een winkelpro menade zal geven. De straat wordt twee even brede trottoirs op hetzelfde niveau als de rijweg: de rijweg wordt aangegeven in heidekleurige betonstesnbestra- ting, de parkeerstrook aan de zuidzijde van de straat in zwar te betonstenen en de stoepen in grote tegels van gewassen be- i de het plan is tevens rekening ge houden met de uitbreiding de straatverlichting met negen extra-lantaarns. De kosten het geheel worden begroot op 116.00,-. winkelstraat nog extra te verho- Het bestuur van de winkeliersver- gen. zullen op de hoek De Kempenaerstraat en de Ko- ninginnelaan voor opheffing van het hoogteverschil tussen trot toir en rijweg brede inritbanden gelegd worden, die tevens de rijsnelheid ter plaatse sterk zul len beperken. In de opzet van eniging heeft zich bereid klaard de kosten van de verbe tering. die uitgaan boven de kosten van herbestrating met (fc gebruikelijke grijze tegels, straatklinkers, voor haar reke ning te nemen. Dat deel s kosten bedraagt twintig m Bijl ,ange Voort: zijn collega) verstek gaan. Hij liet ook na een bericht van ver hindering te zenden. Officier en rechter waren het eens, dat de zaak nu zijn beslag moest heb- restaurant De Vink kregen des tijds een proces-verbaal, omdat zij niet de vereiste vergunnin gen bezaten. Tijdens een vorige zitting van het kantongerecht verklaarde een van hen, dat hij ben. een vakcursus volgde en begin Conform de eis veroordeelden de «-wi.m.iaaic vuui april examen moest doen. kantonrechter beiden met een et onderwijs voorgesteld, ter De kantonrechter was toen bereid geldboete van 50 subs. 5 dagen °®strijding van de eerste kosten de zaak tot de zitting van 16 en legde tevens in zijn vonnis ten aanloopkrediet te verlenen i april aan te houden teneinde 24.000.- of 12 mille voor deze exploitant in de gelegen e'k van de scholen. snelheid dat kruispunt zagen op rijden, dachten wij direct al, dat zij weieens brokken zou kunnen maken", aldus de vrij wel eensluidende verklaringen der getuigen In de zaak. die diende tegen een 50-jarige auto mobiliste uit Leiden. Op het Sta tionsplein botste zij met vrij hoge snelheid cn een van rechts komende auto. hetgeen een fik se schadeclaim opleverde de sluiting van het café-restau- De kantonrechter vonniste de au- rant vast. tomobiliste bij verstek met 80 heid te stellen zijn diploma te „Toen wij haar met vrij grote subs. 8 dagen. LEIDEN - Na enkele weken van dag-en-nacht werken hebben de bouwers van Meyer n.v. te Den Haag het hoogste punt bereikt van een kantoorflat, die ze in opdracht van een Engelse inves teringsmaatschappij bouwen aan de Schuttersveldweg. Gis termorgen wapperde de Neder landse vlag van de derde en laatste van de drie torens, d'e de vaste elementen rullen vor men van de gigantische flat Met dezelfde voortvarendheid als waarmee de torens in hun glij- bekisting omhoog schoten, is men begonnen met het stellen van de bekisting voor de vloe ren, die de torens zullen verbin den. Bij de behandeling van het bouwplan heeft <k gemeente raad - de grond was toch al ge kocht - de werkgelegenheidsas pecten voor de dienstverlenend»' sector belangrijker geoordeeld dan het errpitehtsprincipe. De raad stelde uitdruk^-slijk als verwaarde aan de bouw. dat er op de begane grond gezellige vitrines komen, die de Schut tersveldweg zullen verlevendi gen. OEGSTGEEST - Er komt - voor lopig voor een proefperiode van enkele maanden - een wekelijk se warenmarkt in Oegstgeest. Als plaats voor deze markt stel len b en w voor de ruimte voor de zgn. „Torenflat" en de twee ten zuiden daarvan gelegen par- keerterreintjes aan de Lijtweg. Nadat de proefmarki enkele maanden heeft gefunctioneerd en men er ervaring mee heelt Opgedaan, wordt iwder bekeken of er aanleiding is om een defi nitieve markt in te stellen. De (procf-)markt is een Initiatief van de stichting Winkelcentrum Langevoort Ocgstgees' en van de Centrale Verenig. Ambulante Handel, afd. Leiden. Het initiatief werd ondersteund I door de Kamer van Koophandel en door het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. Aanvankelijk va rir-vrden de voorwaarden van de eerste twee en de adviezen van de laatstgenoemde instellingen. I De gemeente wilde de plants waar de markt gehouden zou worden steeds wisse'on tussen omnevini» I voort om ving De Kenn werst raat maar de Centrale Vereniging achtte de ruimte in de De Kem penaerstraat te kraf Bovendien meende zij dat het gemeentelijk markt geld van 3,10 per m2 tot de helft zou kunnen worden te ruggebracht. Bovendien voelde zij cr niets voor. nu eens hier, dun weer el ders standplaat-, te nemen. Toen de instelling van een weekmarkt in Oegstgeest dreig de af te springen, heeft de stichting Winkelcentrum Lange Voort toegezegd, dat zij het te kort dat mogelijk voor de ge meente zal voortvloeien uit de exploitatie van een proefmarkt, zal betalen op basis van een marktgeld van 1,50 per m2. B en W vragen de raad nu, hier mee acoord te gaan. I LEIDERDORP - Vooruitlo pend op de raadsvergadering van de 24-ste, die uan dat onderwerp gewijd is, organi seert de gemeente op woens dagavond. 18 april, in de Scheppingskerk een voorlich tingsavond over de gewest vorming. Na een inleiding door de voorzitter van het huidige gewest Leiden - de burgemeester van Leiden - is er de gelegenheid tot het stellen van vragen aan een forum.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3