Pinocchio onder toneelspeelsters WIETEKE VAN DORT TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK Terugblik op 3 acties uit Beter Samen Rien van Wijk verlaat Toppop PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 17 APRIL 1973 NEDERLAND I NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal VARA 19.05 Volgende patiënt, tv-serie 19.30 De Ombudsman 20.00 Journaal 20.21 Ironside, misdaadserie 21.10 2 voor 12, quiz 21-50 Achter het nieuws 22.40 Journaal 22.45 Kijk op sport (Teleac) NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Tweekamp, scholierenquiz 19.30 Beter samen 20.00 Journaal 20.21Laten we wèl zijn 20.25 Goeie ouwe koffer grammofoon, muzik. shoi 21.25 Adam Smith 22.15 Ander nieuws NOS 22.40 Den Haag vandaag 22.50 Journaal 22.55 Spaans (Teleac) 16.00 De nachtegaal van de keizer, poppenfilm 18.00 De Fabeltjeskrant 18.05 Follyfoot 18-30 Tienerklanken 19.05 Kijk en kook 19.35 Zoeklicht 19.40 Mededelingen 19.45 Journaal 20.10 De kleine waarheid, tv-serie 21-20 Verover de aarde, de Andes 22.00 De nieuwe lidstaten van de EEG 22.50 Journaal NEDERLAND I NOS 18.45 18.55 19.05 19.50 20.00 20.21 20.31 22.15 22.40 23.05 23.15 0 Bibelebons, kinder programma Ti-Ta-Tovenaar Journaal Van gewest tot gewest Stichting Socutera Journaal Politieke partijen, VVD Shall we dance, musical Kijken naar kinderen Studio Sport Den Haag vandaag Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal AVRO 19.05 De kruisiging, drama 20.00 Journaal 20.21 Cannon, tv-serie 21.55 Beter worden, medische rubriek KRO/RKK-IKOR 22.20 Kenmerk-kort 22.25 Gevangen, toneelspel 22.55 Journaal 23.00 Hoe word ik de computer de baas (Teleac) België/Nederlands 17.00 Jevanjong 1S.40 De Fabeltjeskrant 18.45 Milieubescherming 19.20 Filmmuseum voor de schaterlach 19.35 Zoeklicht 19.40 Mededelingen en weerbericht 19.45 Journaal 20.10 Dubbeldekkers 20-35 Amusementsprogramma met Cathérine Lara 21.10 Confrontatie 22.00 Horen en zien, cultureel nieuws 22.20 Journaal Zo'n programma als Boeket, ge filmd verslag van Jan Brusse en Fred Oster over de verhouding mens-huisdier, vinden we zo on geveer HET EINDE! Niet om de informatie die speels geboden werd over dieren, maar vooral om de speelse informatie over mensen. De psycholoog in ons bedoelt dat bloed-serieus. We hebben geen behoefte om te meesmuilen over mensen die hun hondje, kana rie of, desnoods, jachtluipaard helemaal zien als een eigen kind. Een eigen kind is natuurlijk, ob jectief gezien, van een heel an dere orde. Maar we mogen het niemand kwalijk nemen als de behoefte tot liefde-geven zich remplaceert In tedere gevoelens voor hond, kat, kanarie. Of des noods tot boa constrictor of orang oetan. Subjectief kan men dan vraagte kens plaatsen bij de Hagenaar mr. H.C. Campen die zijn woon ruimte deelt met mensapen die in een dierentuin niet alleen be- ter-af, maar ook beter-bestu- deerbaar zouden zijn. De KRO-documentaire „De we reld druipt van olie' was een goed vervolg op het programma van de vorige week tot het ogen blik dat de redactie allerlei con clusies begon te geven die niet door uitspraken van deskundi gen werden onderstreept. We vonden dat een (olie-)vlek op een voortreffelijke tweedelige reportage. Omdat er toch weer de bekende t.v.-kretologie bin nensloop die je als kijker alleen maar kunt ondergaan zonder zelf tot een eigen oordeel te ko men. op het heetste nieuws-hangijzer Sake v.d. Ploegs terugtreden - door de man-zelf. Met bondige voors en tegen van Veronica, met een eigen reportage uit Is rael en verder magazine-gewiji louter onderwerpen die „lekker" liggen bij de kijkers. Dat kan spanning geven. Brand punt wil natuurlijk graag zijn eerste plaats terug en Achter het Nieuws zal, als het inder daad „Den Uyl" wordt zich ook bij de echte achter-het-nieuws- rubrieken moeten scharen. Dal wordt dringen aan de top. Met voorlopig een voorsprong voor de AVRO-rubriek. Vg- Picasso en Breugel gestolen PARIJS (AFP) Git de woning van een Parijse arts zijn een schilderij van Picasso en een van de Fluwelen Breugel gesto len. De arts schat de waarde op een miljoen franse francs pet schilderij. Het uit 1960 daterende werk van Picasso is en kijkje uit hel raam van zijn atelier iu- Moo raam van zijn atelier in Mou* gins. De arts hechtte temeer aan dit werk, waar het door Pi casso in zijn tegenwoordigheid was gesigneerd met de lippW* stift van zijn vrouw. Het doek van Jan Breugel, de flu welen Breugel, stelt de toren van Babel voor en dateert uil de zestiende eeuw. Drie initiatieven van particulieren, die hulp hebben geboden aan gehandicapten, worden vanavond in de laatste afleve ring van Beter Samen herhaald. Het zijn de hulpacties van vrijwilligers, die een geestelijk gehandicapte pupil uit een tehuis onder hun hoede namen; de gastvrijheid, die gezinnen uit Utrecht en Driebergen aan gastarbeiders boden en het initiatief van studenten, die in hun vakantie in de Johannastichting in Arnhem werkten. 10.33 <S> Voor de vrouw. 11.30 Al tua. KRO: ll.Ki Di-niaid.ni'iuKrai: 11.54 Bericht Vastenaktie 11.55 Mt fled. 13.00 (St Van twaalf tot twe» gevar. program. (12.26 Meded t.b.v land- en tuinbouw»: 12.30 Nw» 12.41-12.60 Echo: 13.00-1305 Rade maar14.00 Huisbezoek: een pas toraal gesprek. NOS: 14.10 Vonkt: onder de as: Ned. volksverhalen t volksgebruiken. 14.30 (S) Aspectr. van de kamermuz. 15.30 Nws. 15" Meer over minder: de stem van df sprekende minderheid. 17.00 Jazz uil het historisch archiet. 17.20 Over heldsultzending: Mens en samenie ving - een uitzending van het mlnb- terie van CRM. 17.30 Nws. NCRV: 17.32 (St Hier en nu. Het heilige vuur heeft nooit zo hevig gehoeven in de toneel carrière van Wieteke van Dort (29), die van de tv overwe gend bekend is door springerige rollen in vrolijke produk- ties: Aagje in Oebele, dartel negerding in Zomerzotheid en momenteel vaste maakster van luchtige typetjes in de VARA-serie Wij en. waarin het menselijk individu in een waas van ironie tegenover verschillende maatschap pelijke verschijnselen wordt geplaatst. Wat haar betreft krijgt Erik Vos helemaal gelijk, de toenmalige regisseur van de Nieuwe Kome die in Den Haag, toen hij haar inlijfde bij dit gezelschap, of schoon zij na twee jaar van de Amsterdamse Toneelschool was weggestuurd met de medede ling, dat het geen zin had om het nog langer met haar te pro beren. Erik Vos zei: „Op het echte toneel is het allemaal heel anders dan op de toneelschool." En Wieteke kan uit de ervaring van een kleine tien jaar bea men, dat dit wel ongeveer klopt. Hetgeen niet wil zeggen, dta het allemaal net zo loopt als je het in je hoofd hebt. Wieteke: „In het begin kreeg ik allemaal jongetjesrollen. Bij de Nieuwe Komedie zelfs vier in één stuk. Dat was in Our town van Thornton Wilder, waarin ik een krantenjongen speelde, diens broertje, tweede toneel meester en derde baseballspe- ler. En toen Sjef van Leeuwen me naar de KRO-tv haalde was het voor de rol van Pinocchio." Op deze wijze zou een jonge, be ginnende toneelspeelster aan haar eigen identiteit gaan twij felen. Wieteke niet, ten eerste niet omdat zij ondanks een wat afwachtende levenshouding van uit haar intuïtie meestal spon taan zichzelf weet te blijven; ten tweede niet omdat zij bij wijze van afwisseling ook wel eens de rol van een meisje kreeg, zoals in de Schilderij enoorlog, een kinderstuk van Berend Boudewijn. En dan vindt zij ook. dat het wachten tot je gevraagd wordt haar weinig windeieren heeft gelegd. Iedere jonge toneelspeelster droomt er van ooit nog eens de Julia naast Romeo te mogen spelen. Wiete ke niet. Als Pinocchio onder de toneelspeelsters heeft zij dat nooit uit haar hoofd hoeven te zetten, omdat het er nooit in op gekomen is. Wieteke: „Ik zag wel dat het stuk op het repertoire werd opgeno men. maar ik heb er geen mo ment bij stilgestaan, dat ze mij daarvoor zouden nemen. Toch was het zo. Later hoorde ik, dat de regisseur Adrian Brine mij nam. omdat hij juist een erg jonge Julia wilde hebben, eentje van een jaar of 15. Meestal ne men ze oudere speelsters voor de Julia-rol. omdat je over de nodige techniek moet beschik ken om het goed te kunnen doen. Het is vooral een kunst om de verzen goed te zeggen, de tekst zo langs mijn neus weg. De kritiek in de krant was dan ook niet tevreden, maar spelend voor scholen zag ik bij de meisjes op de voorste rij tra nen in de ogen blinken. Dan merk je dat het de mensen echt wel iets doet, dat je iets aan ze overbrengt." Nooit gemoeten Ze heeft nodt zo erg gemoeten, maar laten an ze het ook niet. Het toneelsrc'en is als vanzelf sprekend op haar afgekomen door haar moeder, die in Soera- baja uit liefhebberij regelmatig in massaregies deed. Wieteke had daar weinig deel aan, maar onbewust werd in haar toen al de weg uitgestippeld die zij tot op heden is blijven gaan. Het huwelijk, en later de komst van een baby heeft daar geen ver andering in gebracht, hoogstens een korte onderbreking. Sinds dien ziet zij af van vaste enga gementen en geeft zij de voor keur aan de losse, zoals de tv die vooral biedt. Zij stapte op bij de Nieuwe Komedie en vindt dat zij als huisvrouw en moeder ook niet meer op tournee kan, gelijk zij een jaar lang Hop, hop, hop deed met Wim Kan. Dat is voorgoed verleden tijd, voorzover zij althans de toe komst in handen houdt. Wieteke: „Maar na zo'n bevalling ben je wel gelijk uit je werk, te- Wietelze: „In het begin altijd jongetjesrollen" meer omdat ik nooit initiatief neem en altijd wacht tot ik ge vraagd word. Dat duurt wel eens even, maar er komt altijd wel wat uit de lucht vallen. Na de baby werd dat een uitnodi ging van Jacques Besancon van de AVRO voor een hoorspelrol in Oorlog en Vrede. Dat kwam goed uit, want ik was toen nog wat mollig en al lang blij, dat ik me kon laten horen, zonder me te laten zien. Ik voedde de baby toen nog zelf en nam hem mee naar de studie, waar ik in de dirigentenkamer op mijn eentje tussen de bedrijven door de gelegenheid kreeg om een hongerige te voeden." Eenmaal zover gekomen raakte Wieteke het jongetjes-image een beetje kwijt. Dit leidde tot een ferme stap op de toneelladder naast Aart Staartjes als Strate- maker op zee. Wieteke werd in één klap bevorderd tot Deftige Dame en pikte en passant nog wat andere kleine rolletjes mee, leuk, luchtig werk, waardoor zij ook geknipt leek voor de Wij en de .-serie, een mallemolen van dartele typen, ideaal ter rein voor speelse figuren, waar Wieteke zich toe rekent, ook al omdat zij thuis danst en zingt als haar man op de piano speelt. Om dit alles en nog veel meer zegt zij zich dan ook erg gelukkig te voelen. Maar het moet wel steeds een leuke sfeer zijn waarin zij zich het beste voelt gedijen. Voor ruzies en dat soort toestanden meent zij volkomen onbereikbaar te zijn. Zij vertelt eens temidden van een gespannen stilte, die uitein delijk op een hevig onweer uit draaide, als een gezellige engel te zijn rondgegaan. Van dat on weer hoorde zij later pas. Maar toen trok het alweer over. Misschien daarom ook voelt zijn HILVERSUM AVRO-regisseur Rien van Wijk gaat zijn „lijf" tv-programma Toppop het volgend seizoen verlaten. Het po pulaire programma wordt onder de regie van Geert Popma voorgezet. Rien van Wijk zal zich het komende jaar nog wel met de produktie van Toppop bezig houden. Geert Popma regisseerde Tips voor de Toekomst, een tv-pro gramma dat de AVRO de afgelopen maanden op het scherm bracht. Rien van Wijk: „Na drie jaar intensieve arbeid, die een wekelijks programma met zich meebrengt ga ik wat an ders doen. Met Toppop dat wekelijks op de Ibuis verschijnt, ben je dag en nacht bezig. Op een gegeven moment wordt zoiets te veel. Per slot van rekening heb ik ook een vrouw en kinderen, die me nodig hebben". Wat Rien van Wijk precies gaat doen is nog niet bekend. De terugblik is niet wilekeurig. Op deze uitzendingen zijn bij de NCFV de '""este reacties bin nengekomen. In het totaal heb ben de programmamakers van Beter Samen honderden brieven ontvangen, waaruit zij de con clusie trekken, dat de wil om het samen beter te maken bij veel mensen bestaat. Volgend jaar zal Beter Samen in een ge wijzigde vorm op het scherm te rugkomen. Ned. II. 19.30 uur. Ironside Detective Ironside speurt in zijn rolstoel naar de gestolen siera den van Margaret Brainard, die haar uit handen zijn gegrist. De enige getuige van deze roof is de tienjarige Alice.' Ned. I, 20.21 uur. NOS peilt interesse voor regionieuws HILVERSUM De afdeling kijk en luisteronderzoek van de NOS gaai een onderzoek instellen naar de mate, waarin de Neder landse bevolking geïnteresseerd ia in plaatselijke en regionale zaken, en in de mate, waarin behoefte bestaat aan eventuele uitbreiding, aanvulling of wijzi ging van het thans bestaande informatie-aanbod via de regio nale zenders. In het kader van dit onderzoek zal tevens aandacht worden be steed aan de beluistering van de bestaande regionale omroe pen Onder meer zal nagegaan worden, hoe groot het bereik is vai. de programma's van de ROZ en de RONO, hoe intensief er naar deze programma's wordt geluisterd en hoe men over de programma's denkt. KRO- commissies „Het nieuwe KRO-bestuur zal bin nenkort bestaan uit een drietal geledingen namelijk afgevaar digden van landelijke organisa ties. rechtstreeks gekozenen uit de medewerkers van de omroep en een veertiental KRO-leden". Dit zei de voorzitter van de dio cesane contact-commissie van he: bisdom Rotterdam, de heer J. van der Meer uit Voorburg opgericht Kitty Knappert, de regisseuse van Goeie ouwe koffergrammofoon geeft aanwijzingen aan Karei de Rooy (links en Peter de Jong. tijdens een zaterdagmiddag ge houden kennismakingsbijeen komst voor kandidaat-leden i hotel Europa te Scheveningen. De samenkomst werd gehouden i het kader van de a.s. KRO-vei kiezmgen. die in de week van 6 to: 1? mei worden gehouden en waarvoor zich een groot aantal kandidaten heeft gemeld. De contact-commissie zullen diocees twintig leden gaan tel len. De nieuwgekozen commissies zul len tenminste zes maal per jaar bijeenkomen. Voorzitter Van der Meer noemde als taken o.m. het bespreken van proble men als „Politiek en KRO", kri tisch begeleiding van radio- en televisie programma's en de in houd van het programmablad „Studio". MÊ Marie-Cécile Moerdijk zingt in Goeie ouwe koffergrammofoon populaire liedjes uit 1950. zich zozeer thuis bij de Strate- maker op zee, omdat het vooral een gezellige man is, die boven dien profiteert van haar teken talent. Uit vrees ooit zonder werk te komen heeft Wieteke tussen de bedrijven door het di ploma reciametekenaar gehaald De tekeningen op het schoolbord van de Stratemaker zijn van haar. Binnenkort verschijnt er een boekje met de volledige tek sten van deze serie, verlucht met haar tekeningen. Wieteke: „Ik zou best graag eens een serieuze tv-rol willen spe len. Maar dan niet een gedre ven figuur als Jeanne d'Arc of zo-iets". Mogelijk is die weerzin te verkla ren door het jongenskoppie, waarmee Jeanne in haar laatste film rondliep. Pinocchio zit waarschijnlijk dieper dan Wiete ke zelf wel weet. TON OLIEMULLER Toon-dag voor voor ge handicapten In hel Brabantse dorp Haaren zal op vrijdag 11 mei een speciale Toen Hermans-dag worden ge houden. De opbrengst onder meer van de exclusieve gala avond, is bestemd voor de on langs opgerichte Nederlandse Sportbond voor geestelijk ge handicapten. De dag begint met een intocht om half twee 's middags op muziek van de Luchtmachtkapel. Om kwart over drie volgt de ope ning van een expositie van schil derijen van Toon Hermans, 's Avonds om acht uur geeft Toon Hermans in de stad- schouwburg van Tilburg zijn one-man-show. Luc Lutz zal er een schilderij van Paul Citroen veilen. Na afloop volgt een ga- la-soireé. waaraan belangeloos meewerken de Harbour Jazz band, het showorkest van Henk van Montfoort, Pim Jacobs, Rita Reys en Kitty Janssen. Kennismaking kandidaten Twee voor Twaalf Twee studenten proberen van avond in de derde ronde de buit binnen te halen door op twaalf vragen het juiste antwoord te geven. Spelleider is Joop Koop man. Ned. I. '21.10 uur Uit de zeer vele reacties, die tot dusver werden ontvangen (ruim 15.000 in twee weken) is geble ken dat ook binnen de omroep wereld veel sympathie voor dit streven bestaat. Het stichtings bestuur bestaat uit prof. S. J. Doorman. Theo Olof, Rudy Kousbroek, W. Jungma en mr. K. L. Poll. Goeie ouwe koffer grammofoon De liedjes, die omstreeks 1950 po pulair waren, keren vanavond terug in een muzikale show, waaraan meewerken Rita Ho- vink. Marie-CécileMoerdijk. Thérèse Steinmetz, Flits Lam- brechts, Jacco van Renesse, Edwin Rutten, Karei de Rooy en Peter de Jong. Ned. II, 20.25 uur Ironside speurt naar gestolen juwele Adam Smith Dominee Smith wisselt zijn tame lijk rustige bestaan in Schotland in voor een post in Zuid-Afrika, waar hij direct met de apart heidspolitiek wordt geconfron teerd. Ned. II, 21.25 uur Stichting Nederland- Muziek DEN HAAG Op initiatief van het voorlopige actiecomité is za terdag in Breukelen de Stichting Nederiand-Muziek opgericht. Het doel van de stichting is het tot stand komen van een afzon derlijke radio-zender, die uit sluitend programma's zal ver zorgen op het gebied van de klassieke en moderne muziek.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2