Vastenbrief geen alibi voor NKV #Samson shag is kerf-versdaarom geurt-ie zo pittig KERKEN IN FRANKRIJK IN GEWEER TEGEN EXPORT VAN WAPENS Makarios als bisschop afgezet" iiS Een leeuw van een shag lf5 DINSDAG 17 APRIL 1973 LEIDSE COURANT De katholieke en protestantse kerken in Frankrijk hebben gezamenlijk een protest gepu bliceerd tegen de wapenhan del, waarin zij zeggen dat Frankrijk op dit gebied „een diabolisch raderwerk" in be weging heeft gezet dat geen enkele christen kan goedkeu ren. Het protest dat door het katholieke episcopaat en de zes voornaamste protestantse kerkgemeenschappen gepubli ceerd wordt, heeft tot titel „Bezinningsnota over de wa penhandel". Het is voor het eerst dat beide kerken gezamenlijk een dergelijke tekst publiceren over een onderwerp dat recht streeks op de landspolitiek be trekking heeft. De nota die het karakter van een manifest draagt, legt de nadruk op een vijftal punten. Ten eerste: het publiek moet ingelicht worden over de om vang van de wapenhandel. Ten tweede: aangezien het inper ken van het vervaardigen en verhandelen van wapenen noodzakelijkerwijze de econo mische strucuturen zal beïn vloeden dient aan de aangele genheid een politiek debat ge wijd te worden. Voor dit debat zouden uitgeno digd moeten worden vertegen woordigers van stromingen die tegen elke militaire organisatie en alle bewapeningspolitiek ge kant zijn. Met andere woorden men behoort degenen die zich om principiële redenen tegen militaire dienstverlening ver zetten voor een dergelijk debat uit te nodigen. Vervolgens stellen de kerken de vraag of de buitenlandse politiek van Frankrijk niet in zekere mate bepaald wordt door de commerciële eisen van de wapenuitvoer. Als derde punt stelt het mani fest dat de naijver tussen di verse landen op het gebied van de wapenhandel onverwijld beëindigd dient te worden. Alle landen moeten dientengevolge samenwerken om de bewape ning te beperken. Ten vierde wordt gesteld, dat men zich kan voorstellen dat er andere wegen en middelen zijn om de veiligheid te organiseren, waarbij een toespeling wordt gemaakt op een soort geweld loosheid. Tenslotte zou men een soort openbare autoriteit in het le ven moeten roepen met univer seel gezag, een soort morele overheid die in zekere zin het geweten en de vredesbewaar der der wereld zou moeten zijn. De opsteling van de betrokken tekst heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Zo is de tekst tien maal herschreven en de oorspronkelijke redacteur heeft het na de negende keer laten afweten. De voornaamste re den van de moeilijkheden was het originele karakter van de nota. De kerken hadden al lan ge tijd niet meer direct stel ling genomen in politieke kwesties, afgezien van het ver dedigen van het confessionele onderwijs. Drie maanden geleden lekte uit dat de katholieke en protes tantse kerken een protestnota tegen de wapenhandel opstel den. De katholieken die niet de indruk wensten te geven dat ze enige politieke beïnvloeding wilden uitoefenen op de verkie zingen, wisten de protestanten die minder terughoudend wa ren, er toe te brengen de pu- blikatie tot na de verkiezingen uit te stellen. Frankrijk is de derde wapen- exporterende mogendheid ter wereld na de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, maar het zal zeer binnenkort van deze derde plaats verdrongen wor den door Groot-Brittannië. In het afgelopen jaar zijn de Franse wapenexporten name lijk met dertig tot veertig pro cent teruggelopen. KORTE METTEN In Roermond is vandaag het verbouwde bisschopshuis in ge bruik genomen. Behalve mgr. Gijsen zullen daar nog gaan wonen vicaris dr. H. vtd. Meer, secretaris en kanselier drs. G. Habets en persoonlijk secretaris pater Gevonden. Voorts is er kantoorruimte voor secretaris-generaal A. Castermans en perschef J. Spanjaard. De huishoudelijke dienst zal worden verzorgd door vier zusters. Omdat het huis ook benut zal worden als centrum voor contact en bezin ning is het aantal logeerka mers uitgebreid van een tot vijf. Het Joegoslavische dagblad Vecernje Novosti wijdt een heel hoofdartikel aan een puz zelblad. Er wordt kritiek gele verd op het feit, dat bij de kruiswoordraadsels zo vaak begrippen uit de religieuze sfeer worden gevraagd, zoals scholastiek, sacrament, vicaris en katholiek. De krant wil, dat het puzzelblad onomwonden zegt, dat het in dienst van de kerk staat, dan wel eindelijk ophoudt de lezers met genoem de begrippen lastig te valen. Wegens een langdurige epidemie van mond- en klauw zeer in Zuid Slowakije hebben de autoriteiten de sluiting van alle kerken gelast in het grens gebied met Hongarije. Het ver bod geldt echter niet voor an dere plaatsen waar veel men sen bijeen komen, zoals scho len en restaurants. Volgens kerkelijke kringen in Spanje heeft kardinaal Gar- rone verscheidene Spaanse bis schoppen gewaarschuwd tegen bepaalde experimenten in hun seminaries, die slechte resulta ten zouden hebben opgeleverd. Vooral waarschuwde hij tegen de „kleine communauteiten" meer in het groot-seminarie wonen, maar met kleine groep jes een normale woning heb ben betrokken. Na Pasen begint aan het lu thers theologisch seminarie in Amsterdam een opleiding voor leken. Het gaat om een cursus van twee jaar, die twin tig maandelijkse bijeenkom sten op zaterdag en vier week ends omvat. Het doel is het be ter toerusten van reeds func tionerend en toekomstig plaat selijk kader voor zijn taak op zowel theologisch als praktisch terrein. De katholieke theoloog dr. F. Houtard uit België heeft de deelnemers aan de anti-apart heidsconferentie van de Ver enigde Naties in Oslo voorge steld het Vaticaan te vragen het Portugese koloniale be wind, de apartheid van Zuid Afrika en Nairobie en 't blanke minderheidsregiem van Rhode- sië openlijk te veroordelen. Dr. F. Houtard is adviseur van het Vaticaanse secretariaat voor de niet-gelovigen. Bij gelegenheid van de hon derdste geboortedag van de heilige Theresia van Lisieux brengt het Vaticaan een spe ciale serie postzegels uit. De reeks bestaat uit drie zegels: het geboortehuis van de heili ge, haar portret en de basiliek van Lisieux. De serie wordt gedrukt in een oplage van 1.350.000 exemplaren. De priester-voetbalclub van Spiers heeft vorig jaar bijna twaalfduizend gulden bij el kaar gevoetbald. Van de der tien wedstrijden heeft het Westduitse pastorale team er maar een verloren. Sinds zijn oprichting in 1964 heeft de club 73.000 gulden verdiend, be stemd voor sociale doeleinden. KERK EN WERELD Michael Chrislodoulou Mouskos, aliasMakarios A/ Drie hooggeplaatste bisschop pen van Cyprus, die vorige maand verklaarden een synode te hebben gevoerd om aarts bisschop president Makarios af te zetten, hebben meegedeeld dat deze afzetting van kracht is geworden. Zij hebben de bisschop van Paphos, Mgr. Yennadios. be noemd tot fungerend aartsbis schop in plaats van Makarios, die nu de naam Michael Chris- todoulou Mouskos krijgtt. Makarios had al verklaard de aankondiging van de bisschop pen ongeldig te achten. Hij is ervan beschuldigd, de kerkelij ke wet te hebben overtreden door tegelijkertijd zowel een geestelijke als een tijdelijke functie te bekleden. Orthodoxe geestelijken in ver scheidene landen, waaronder ie Sowjet-Unie, hebben Maka rios gesteund en verklaard dat rijn „afzetting" onwettig is, )mdat de betrokken synode liet op de juiste manier was jevormd. „Wij willen de vastenbrief van de bisschoppen niet gebruiken als een alibi voor concrete standpunten van het NKV. Die standpunten zijn voor onze verantwoordelijkheid. Het blijft een pastorale brief, die niet geclaimd mag worden voor concrete opvattingen die wij ontwikkelingen. Identiteitsbestuurder" F. van Bakel van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond zei dat tij dens de zestigste NKV-bede- vaart naar Lourdes. Ook de bisschop van Den Bosch, mgr. Drs. J. W. N. Bluyssen, meent dat een cincrete uitwer king van de brief "Welvaart, verantwoordelijkheid, versobe ring" niet tot de opdracht van de bisschoppen behoort. ..We moeten nu niet doen wat ons vroeger vaak is verweten, namelijk gedetailleerd voor schrijven wat er moet gebeu- De bisschop stelde nadrukke lijk, dat de vastenbrief vorig jaar november al klaar was en dat de brief dus niet moet wor den gezien als een reactie op actuele problemen, al heeft hij wel veel te maken met de si tuatie en de conflicten van dit ogenblik. ,,De brief bevat niet in de eerste plaats maatschap- pelijkritiek, maar religieuze waarden en normen". Mgr. Bluyssen noemde "verso bering" het moderne woord voor „bekering". Het betekent in feite solidariteit met de me demens. Wij hebben geen recht om meer te bezitten dan de ander. Daarbij gaat het vol gens de bisschop om méér dan een verandering van maat schappelijke Ktrukturen, name lijk om een verandering van mentaliteit. De in september vorig jaar geïnstalleerde commissie ge loof en vakbeweging van het NKV heeft de vastenbrief in discussie genomen om te bekij ken, welke consequenties het NKV eruit zou kunnen of moe ten trekken. De heer Van Bakel merkte in verband hiermee op. dat het cvungelie geen handboek is met behulp waurvan maat- schappijstrukturen kunnen worden geanalyseerd. Wel vormt het een inspiratie tot fundamentele veranderingen in de menselijke verhoudingen. De moeilijkste vraag is vol gens de heer Van Bakel, hoe de vergaande solidariteit die het evangelie vraagt in over eenstemming kan worden ge bracht met het behartigen van groepsbelangen waarvoor elke vakbeweging en dus ook het NKV staat. De bisschoppelijke vastenbrief, zei hij, kan een toetssteen zijn voor de beant woording ervan. AFLEVERING 96 Haydon was getroffen, toen Porter het zo belangeloos voor hem opnam. Hij was hem niets schuldig „Dat kan geregeld worden, Porter. Voor ie dereen die meent dat voor Haydon te moe ten opnemen en zijn nonsens wil goedpra ten". „Ik praat het niet goed. Eigenlijk vind ik dat Haydon zijn excuses moet aanbieden. Maar daarmee moet het dan afgedaan zijn". „Ik geloof niet dat hij daarvoor het nodige fatsoen of karakter heeft". Temple meende hiermee Porters argument te hebben ver nietigd. Maar Haydon zei vlug: „Het spijt me, me neer Temple. Ik wilde u niet beledigen. Dat is geen moment bij me opgekomen". Temple zag zijn kans om zich grootmoedig voor te doen. En hij dacht ook aan het te kort aan personeel. „Zo. Nou, in dat geval... gan dan maar naar je plaats en aan je werk. We zullen het dan maar als afgedaan beschouwen". Haydon was vlugger bij zijn schrijftafel dan ooit, en keek John aan alsof hij in hem een redder uit de nood zag. Toen Temple niet meer naar hen keek, knipoogde John naar hem. Haydon wist niet hoeveel beter ook John zich voelde. Margaret keek bezorgd, toen ze Edwin na het avondeten zijn thee bracht, en zei: „ZEg vader, ik ben vandaag oom Sefton tegengekomen. En wat denkt u? Hij vroeg me of John een baan wilde hebben". „We zouden hem in de drukkerij niet kunnen gebruiken. Hij heeft geen vakkennis". „Nee. In de winkel. Als bediende, denk ik". „Hm. Ik geloof niet, dat John daar veel aan zou hebben, Margaret. Sefton zit te sprin gen om winkelpersoneel. Maar wat gebeurt er als de oorlog afgelopen is en de vent wiens plaats hij gaat bezetten, terugkomt? Wat zegt John ervan"? „Ik heb het hem nog niet verteld". Edwin zette zijn kop thee neer, toen hij haar bezorgde gezicht zag. „Waarom niet, kind? Hij zou er best eens met je oom over kun nen praten: dan heeft hij iets om aan te denken. Maar wat is er?" Margaret zuchtte. „Dat is het niet. John heeft Philip meegenomen naar het café. Ze hebben daar een afspraak met iemand die John gisteravond heeft gesproken. Hij is principieel dienstweigeraar". Edwin wist waaraan ze dacht. „O, zo. En die zijn er tegenwoordig niet veel, hè? Be doel je dat?" „Ja misschien is het Michael. U weet wel, Michael Armstrong". John luisterde terwijl Gwyn Roberts en Phi lip met elkaar praatten. Zoals ze zo vaak voor de oorlog hadden gedaan. „Nee, Phil, het kan tussen ons nooit meer zoals vroe ger zijn. Jij hebt je ziel verkocht, weet je dat wel? Jij, van wie ik het in de laatste plaats had verwacht. Je hebt je laten Ieren hoe je moet moorden. Je moest je diep schamen, jongen. Je had ertegen in op stand moeten komen, net als ik". Philip antwoordde hierop, dat ze niet langer vrij zouden zijn om in opstand te komen, als ze bleven zitten en Hitier lieten binnen komen. Gwyn wilde immers ook dat wij de oorlog zouden winnen? Philip verweet hem daarom dat hij niets deed om dat te hel pen bereiken. Hier viel John hem in dc rede, niet om zich in de discussie te men gen, maar om te vragen of „de Heren" hem even wilden excuseren. Philip gebruikte John en Margaret om zijn standpunt te verduidelijken, zonder namen te noemen. „Het treft iedereen, Gwyn. Ik ken bijvoorbeeld een vrouw, die dacht dat haar man gesneuveld was. Ze raakte ii verhouding met een man met wie z« gaan trouwen en..." Gwyn stak zijn hand op. „O, daar hoef je me niet mee aan te komen, dat heb ik honderd keer gehoord. Ze krijgt een kind van hem, haar man komt voor de dag en alles is weer koek en ei. Al die sentimente le verhaaltjes hebben met de werkelijkheid niets te maken, beste jongen. Die hebben niets te maken met „Gij zult niet doden" Er is geen voorbehoud, weet je; alleen ii bepaalde omstandigheden, zoals in geval van oorlog, dan mag je doden zoveel als je wilt. Mooie opvatting, hè?" Philip zag John terugkomen en begon vlug over algemeenheden te praten. Ongelukki gerwijs nodigde John Gwyn echter uit. „Kom ons eens opzoeken, Margaret en mij. Ze heeft je na de bruiloft niet meer gezien. Ga nu mee, als je tijd hebt" Gwyn had tijd. Margaret was opgelucht toen ze zag dat hij Michael niet was en verwelkomde hem glimlachend. „Dit is Gwyn Roberts. Margaret. Weet je nog wel? Hij was op onze bruiloft. Wat dag was dat". Markten popzanger Bravo laat een vrouw en dochter- TVj» r» tje van veertien maanden ach- iNnio Bravo ter. overleden MADRID, Reuter De Spaanse popzanger Nino Bravo is maan dag in een ziekenhuis in Madrid overleden aan de verwondingen die hij bij een auto-ongeluk had opgelopen. De 28-jarige Bravo, wiens werke lijke naam Luis Manuel Ferry was, raakte maandagochtend vroeg met zijn auto op de weg tussen Valencia en Madrid in Kunst en Kunstenaars Karajans Paasfestival is geopend te Salzburg in het bekend Fest- spielhaus. met een opvoering van Wagners „Reingold". Kara- jan heeft de nadruk gelegd op Wagner wiens „Tristan un Isol de ook op het programma staat. Ronald van Overbrugge uit Hel- tenconcours met 82 punten in de afdeling superieur. Jaap van der Pol Pièrre van Soest en Adsera Riba zijn de exposanten bij Nouvelles Ima ges te Den Haag van 19 april tot en met 9 mei. Riba maakt zijn' debuut in deze bekende Haagse Galerie. Keramiek van Pieter Geraedts Jr zal tentoongesteld worden in het Gemeentemuseum van 28 april t-m. 8 juli. De collectie omvat en objecten die een beeld geven cipieert woensdagavond, 18 april, van acht tot tien uur 's avonds in verband met het behalen van het kampioen schap in de derde klasse B west I van de KNVB. De ontvangst wordt gehouden in de recreatiezaal van De Bloemerd aan de Gallaslaan. LEIDERDORP - De Neder landse Christen Vrouwen bond houdt morgenavond een ledenvergadering in Gebouw Irene. De bekende voor drachtskunstenares, mej. J. Wesselink - Lenkeek, houdt de Pauswijding. Kerf-vers. Precies goed van vochtigheid. Vandaar die pit tige geur. Die zachte smaak. Die soepele lange draad. Dat makkelijk rollen. Vandaar dat je Samson niet alléén maar rookt omdat 't zo voordelig is... 1.45 Kerl-vers. Want Samson shag roken we met z'n allen 't Blijft nooit te lang in de winkel liggen

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17