GEEF BURGERS ZOVEEL MOGELIJK EIGEN WAPEN Salarisverhoging ministers een zonderlinge zaak Drie Boeings voor Rhodesie INKOMSTENONTWIKKELING [{MIDDENSTAND LIGT ACHTER Klacht over mishandeling door politie PROF. HEERTJE: Nijmeegse tandarts in proefschrift Kleine hotels ontduiken belasting op grote schaal Ondanks VN-boycot Oneerlijke concurrentie overheid DINSDAG 17 APRIL 1973 LEIDSE COURANT Gemeenteraadsverkiezingen in Hongarije kunnen soms moeilijkheden opleveren, omdat de kiezers op de poesta hun schapenkuddes hoeden. Maar de rijdende stembus weet er wel raad op en komt de stem van de schaapherders halen. NIJMEGEN (ANP) Het mis- bruik van vuurwapens zou aan merkelijk kunnen worden be perkt door het wettelijk bezit van deze wapens op grote schaal toe te staan. Dit is de mening van dr. L. M. H. Bre- mers, tandarts bij de katholieke universiteit te Nijmegen. Hij kan deze opvatting, die hij ook als stelling had vermeld bij het proefschrift, waarop hij kort ge leden is gepromoveerd, verdedi gen met statistieken in de hand. Het tweede deel van deze stel ling luidt: het illegale bezit van wapens moet meer worden be streden. Dr. Bremers is ervan overtuigd dat degenen die in staat zijn misbruik te maken van wapens die zij meestal ille gaal in hun bezit hebben, zouden worden afgeschrikt als zij weten dat goedwillende burgers moge lijk in het bezit zijn van een (le gaal) wapen. Anderzijds zou de wetgever strenge straffen moeten stellen op het misbruik van vuurwapens zo streng, dat iemand die met misdadige bedoeling zijn wapen tegenover een medemens wil gebruiken, zich wel twee maal zal bedenken of hij het ri sico van een langdurige gevan genisstraf wel wil lopen. Dr, Bremers is jager, sport- schutter en reserve-officier. Bo vendien heeft hij veel boeken over historische wapens. Zijn belangstelling voor wapens bracht hem ertoe na te pluizen wat de gevolgen zijn van het wapenbezit onder de burgers. De Haagse jurist S. L. F. de Hartogh deelde onlangs even eens mede voorstander te zijn van meer gewapende burgers. Uitgangspunt voor de studie van dr. Bremers over het wapenbe zit is de redenering: ieder mens heeft het recht en in sommige gevallen zelfs de plicht zichzelf, zijn bezit en zijn gezin te verde digen. De wet erkent dit recht ook. Welnu, aldus dr. Bremers, geef de burger dan ook de mid delen om zich te verdedigen. Het aangewezen middel daarvoor is 't handvuurwapen. Bewijs hiervoor is, dat alle politiemensen een pi stool hebben als zelfverdedi gingswapen. Heeft de burgere niet de gelegen heid zich te verdedigen en dit wordt hem door de beperkingen in de wapenwet praktisch onmo gelijk gemaakt dan is de wet gever Inconsequent, vindt dr. Bremers. Hij wijst op de uitla ting van minister Van Agt van justitie in een Interview voor de televisie. De minister heeft toen gesteld, dat de burger in uiter ste noodweer het recht heeft om te doden. Er bestaat geen verband tussen het legale vuurwapenbezit en het misbruik van vuurwapens, zegt dr. Bremers. Beperkende maatregelen blijken volgens de statistieken tot gevolg te heb ben, dat het aantal malen waar in misbruik Is gemaakt van een vuurwapen en dat is dan al tijd illegaal sterk is toegeno men. Een Ideaal land met het minste aantal gewapende misdrijven, is, volgens dr. Bremers, Zwit serland. En... per hoofd van de bevolking Is daar het grootste aantal vuurwapens aanwezig. Dit is een gevolg van de organi satie van het leger. Een militair die afzwaait, krijgt zijn wapen met munitie mee. (Van onze corres pondent) PARIJS - Dat in Frankrijk op gro te schaal de be lastingen worden ontdoken is een bekend feit. Velen staan op het standpunt dat de staat een dief is en dat bijgevolg het bestelen van de staat geen diefstal is. Een organisatie onder controle van de eerste mi nister („studie centrum voor in komsten en be drijfskosten") heeft een studie gemaakt van het hotelbedrijf die eind van deze maand zal worden gepubliceerd. Daaruit blijkt dat wat jaarlijkse om zet en jaarlijkse winsten betreft de schatkist voor zeer grote bedra gen wordt opge licht. Het zijn vooral de kleinere hotels, moeilijk controleerbaar voor de fiscus, die de grootste belas tingontduikers zijn. EINDHOVEN, (ANP) - Het is een hoogst zonderlinge zaak, dat het kabinet onlangs heeft besloten de salarissen van de ministers te verhogen. Dat is ook gebeurd onder verantwoordelijkheid van mi nister Boersma van sociale zaken, zo heeft prof. dr. A. Heertje, hooglraar in de economie in Amsterdam, gistetren gezegd in een bijeenkomst, die de organisatie „Chemiestudenten Nederland" In Eindhoven hed belegd. Deze organisatie had, met het oog op de ac tualiteit, een aantal deskundigen uitgenodigd om zijn inzichten weer te geven over inkomenspolitiek, rechtvaardiger verdeling van het inkomen en de posities van vakbonden en hoger personeel. Prof. Heertje, die enige weken ge leden in Velsen voor de. vereni ging van hoger Hoogovenperso- neel verklaarde, dat hij het wel met het doel van de industrie bonden eens kon zijn, maar dat hij het middel ondeugdelijk vindt, betoogde deze gisteren dat matiging nodig is. Die moet van de hogere inkomens komen. Daarom ook is de verhoging van de salariëring van de mi- SALISBURY (RTR) - Op de luchthaven van Salisbury in Rhodeslë staan drie passagiers vliegtuigen met straalaandrij ving van Boeing ter vernieu wing van de bejaaade Rhodesi- sche luchtvloot. Niemand weet hoe Rhodesië er ondanks het economische embargo van de verenlge Naties aan is kunnen komen. De Zuida-frikaanse luchtvaart maatschappij heeft ontkend dat het de toestellen heeft geleverd. Haar woordvoerder in Johan nesburg zei: „Wij hebben be slist geen van onae toestellen verkocht". Ook de Boeing-vliegtuigfabrieken in Seattle (VS) ontkennen de vliegtuigen aan Rhodesië te hebben geleverd. Hun agent in Johannesburg zei dat Rhodesië ze misschien goedkoop in Euro pa op de kop heeft weten te tik ken. Volgens hem xit Europa vol tweedehandboeings van het type 707, omdat men er is over geschakeld op de Jumbo. Misschien ligt de oplossing in Zwitserland. Een woordvoerder van de afdeling onderhoud op het vliegveld van Bazel zei dat zijn maatschappij onlangs drie Boeings van het type 720 had verkocht aan een firma in Liechtenstein. De 720 is een ver sie van de 707 met middelgrote reikwijdte. Deze Boeings hebben ruim een jaar op het vfcegveld van Bazel gestaan en waren afkomstig van een scharterfirma in Frankfort. Het ministerie van buitenlandse zaken in Londen zei dat de zaak I van de drie Boeings een zaak van de sanctiecommissie van de Verenigde Naties was. De Westduitse bondskanselier Willy Brandt arriveerde gisteren in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado voor een officieel bezoek van vier dagen. Bij aankomst op het vliegveld inspecteerde de kanselier een ere-wacht nisters psychologisch zijns in ziens verkeerd. Eerder zou men, naar zijn mening een ver laging van die salarissen heb ben mogen verwachten. De heer Boersma heeft zelf herhaalde lijk betoogd, dat via de cao-in komens vrij gemakkelijk een matiging is te bereiken, maar dat de inkomens, die niet via een cao tot stand komen min of meer buiten schot blijven. In de discussie over inkomensbe leid wordt naar het oordeel van Prof. Heertje, veelal geen reke ning gehouden met het verschil •in rechtspositie tussen werkne mers van het bedrijfsleven en van de overheid. Dat element moet men zijns inziens wegen ein dat zal er toe kunnen leiden dat men in de overheidssfeer een eerste bijdrage levert. Geen erfdeel onwettige kinderen van Picasso PARIJS (AP) Claude Picasso, een onwettige zoon van de giste ren in Vauvenargues begraven kunstenaar heeft ontkent een gerechtelijke procedure te zul len gaan instellen tegen Picas so's weduwe om een gedeelte van de nalatenschap te krijgen. Zowel Claude als zijn zuster Palo ma zijn niet van plan te zijn om stappen in die richting te onder nemen. Claude en Paloma zijn geboren uit de verhouding, die Picasso en Francoise Gilot indertijd met elkaar hadden. Picasso vond het goed dat de bei de kinderen zijn naam droegen maar wilde niet dat zij ook erf genaam waren. De twee kleinkinderen van Picas so, Marina en Pablito, hebben verklaard, dat zij een advokaat in de arm hebben genomen om hun deel in hun grootvaders na latenschap veilig te stellen. Manna en Pablito zijn de twee kindtren van Picasso's enige wettige zoon Paulo. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Door het strakke prijsbeleid blijft de inkomens- omwikkeling in het midden- en 1 kleinbedrijf duidelijk achter bij I die van oe werknemers. Dat is de mening van W. Perquin, 1 voorzitter van het Nederlands Katholiek Ondernemers Ver hond. Dit jaar schommelt de in komensontwikkeling voor vele zelfstandigen rond de nul-lijn, in een aantal sectoren zit men daar zelfs onder. De werkne mers zullen er dit jaar in door- sineel veel beter op vooruit gaan dan veie zelfstandigen. „Het ..gat" tussen de inkomens ontwikkeling voor werknemers en voor zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf wordt steeds groter", aldus de heer Perquin. Als een kabinet-Dïn Uyl gaat op treden, wil de heer Perquin daar niet bij voorbaat tegen zijn, maar hij stelt er wel grote vraagtekens bij. Hij is bang dat de problemen van het midden- en kleinbedrijf in zo'n kabinet onvoldoende aandacht zullen krijgen. D? heer Perquin wil niet bij voor baat zeggen, zoals de vakbewe ging dat doet. dat een bepaalde regeringscombinatie onaan vaardbaar is. Het Katholiek On- dernemersverbond wil een kabi net op zijn program beoordelen. De heer Perquin vroeg zich ook af of zo'n kabinet de stabiliteit wel zou bevorderen. Voor alles is een krachtige inflatiebestrij- ding dringend geboden, want de economische situatie is behoor lijk zorgelijk. Hij betreurde het dan ook dal het NVV en het NKV uit het centraal overleg zijn gestapt. Wil er voor 1974 een centraal akkoord voor de in 1' -• 'bestrijding tot stand wor den gebracht, dan is tijdig over leg binnen het bedrijfsleven on ontbeerlijk. De aanwezigheid van het NW en NKV kan daar bij niet worden gemist. Recreatie- bedrijven: AMERSFOORT (ANP) - veertien in Toer-Ned. sa werkende recreatlebedrijven willen dat de vermakelijkheids belasting voor recreatie-bieden de bedrijven afgeschaft wordt. De bedrijven willen voortaan ook beschouwd worden als va- kantiebestedingsbedrijven, om dat de BTW die zij moeten be talen daardoor van 18 na procent zou kunnen worden te ruggebracht. Voorzitter J. Grijpstra van Toer- Ned. tevens directeur van Lin- naeushof te Bennebroek, zei gis teren, dat de gemeenten wat de vermakelijkheidsbelasting be treft met twee maten meten. St-'.lling nam hij tegen wat hij noemde de oneerlijke concurren tie van de overheid. De vorig jaar in Amsterdam gehouden Floriade was hiervan zijns in ziens een sprekend voorbeeld. De gemeente Amsterdam had zich toen voor vijf miljoen gul den garant gesteld. De recreatiebedrijven misten daardoor de inkomsten van een miljoen bezoekers, die in plaats van naar hun bedrijven, naar de Floriade waren gegaan, aldus de heer Grijpstra. Rectoraats- overdraclit TH Delft DELFT (ANP) Gistermiddag heeft de rector-magniflcus van de Delftse TH, prof Ir. H. R. van Nauta-Lemke, na een perio de van dertien maanden zijn rectoraat overgedragen aan de heer lr. H. J. de Wijs. De hoog leraar is als rector afgetreden na een conflict met de universi teitsraad. Prof. ir. Van Nauta-Lemke zei in zijn afscheidsrede dat Neder land ongetwijfeld een hoog col legegeld heeft, naast Engelund, maar hierbij ook goede studen tenvoorzieningen en een ruim beurzenbeleid kent. De Neder landse vrijheid van studie is el ders volstrekt ongekend, even min de uitgebreide herkansings mogelijkheden bij de examens. PTT-staking in Italië ROME (REUTER) - De 18.000 man personeel van de Italiaan se PTT is gistern een staking van 48 uur begonnen uit proteat tegen regeringsvoorstellen voor een nieuwe arbeidsovereen komst. Verwacht wordt, dat de staking een chaos in de postbe stellingen teweeg zal orengen, die tot na de paasdagen zal du- Jongetje (4) overleeft val uit trein UTRECHT (ANP) - De vierjari ge Robert Munlnk uit Almelo heeft gistermiddag een val uit een rijdende trein overleefd. Het jongetje was alleen op het balkon van de trein Almelo-Har- denberg, waar hij waarschijn lijk kans heeft gezien de deur open te schuiven. Zijn moeder, die in de coupé zat, miste hem plotseling. Bij zijn val liep Ro bert alleen een beenverwonding op. Hij is in een ziekenhuis op genomen. Mac Stiofain vrijgelaten DUBLIN (AP) San MacStfo- fain, ouJ chef-staf van het I.R.A., is gisteren vrijgekomen uit zijn hechtenis en heeft ge zegd dat hij nog ls wat hij was: een onbuigzame republikeeinse separatist. MacStiofain heeft vijf maanden gevangen gezeten en was het eerste deel van zijn hechtenis begonnen met in hongerstaking te gaan. De opvolger ven MacStiofain als chef-staf van het IRA is thans naar men zegt David o'Connell, een oud-onderwi-jzer. Het portret van prins Willem rel Veen is voltooid. De schilder Alexander geschilderd door Ka- kwam zijn werkstuk, vervaar digd ter gelegenheid van de de verjaardag van het prinsje, gisteren op Drakesteyn afleve ren. Minister zal pleiten voor goedkope boter DEN HAAG (ANP) Minister Boersma (ad interim landbouw sn visserij zal er in Brussel op aandringen dat de afzet van bo ter binnen de EEG meer aandacht krijgt. Hij antwoordt dit op vragen van de KVP-ka- merleden Hutschemaekers, de Bekker en Gardeniers-Berend- sen, over de plannen de boter berg in de EEG tegen een zeer lage prijs aan Rusland te ver kopen. De minister verklaart dat het op de markt brengen van goedkope boter voor bepaalde bestemmin gen aanzienlijke controlemoei lijkheden met zich meebrengt, zodal goedkope boterprogram- ma'.v naast de bestaande (bij voorbeeld voor het leger en voor sociale instellingen) be perkt moeten blijven. ROTTERDAM (ANP) De 6I-Ja- rige Rotterdammer J. den Hou- ter heeft bij de politie van de Maasstad een klacht ingediend wegens ernstige mishandeling door twee agenten van het Rot terdamse politiekorps. Volgens de heer Den Houter pakten de agenten hem in de vroege mor genuren van afgelopen zaterdag op bij de Stadhoudersweg. De Rotterdammer geeft toe dat de agenten daar reden voor hadden, omdat hij beschonken was. Zijn klacht betreft echter mishandeling door de twee agenten ergens in een polder bij het vliegveld Zestienhoven. Vol gens de heer Den Houter gooi den de politiemannen hem daar onder een regen van slagen en schoppen uit de surveillance-au to en lieten hem daar achter, nog steeds in beschonken toe stand. De klacht van de heer Den Hou ter wordt ondersteund door drie Rotterdamse tuinders. Zij zagen zaterdagmorgen vroeg op weg naar de veiling in Berkel-Ro- denrijs bij het vliegveld Zestien hoven in de berm een surveil lancewagen van de politie en twee agenien die een man nogal hardhandig aanpakten. Toen de tuinders een kijkje gingen ne men reden de agenten in hun surveillancewagen weg. De tuinders namen de heer Den Houter mee naar het veilingge bouw en brachten hem later naar een dokter en vervolgens naar zijn hull. Volgens de Rotterdamse politie is er een uitgebried intern onder zoek aan de gang. PARIJS (Reuter) - Claude Cheys- aon ls door de Franse regering benoemd tot haar vertegenwoor diger ln de Europese commissie in Brussel, in de plaats van Jean-Francoli Deniau. die staatssecretaris van buitenland se zaken ln het Franse kabinet is geworden. Met een oogje naar de komende pasen blikt deze fraaie hoed de wereld in. trouwens dat doet de char mante draagster eveneens. Schoonheids-miss Linda Benn uit Engeland toonde hem onlangs.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11