GESPREK ZUIVEL- CAO AFGEBROKEN Nieuwe piraat is 'n complete uitdaging' CcidócSotvtant Vluchten van controleurs zijn gestaakt Avondje zonder tv beviel heel goed Radio Car la over 3 weken in de lucht Vliegtuig neergestort Jacht op maffialeden V ietnam Roemeens bezoek Stakingen verw icht rond pasen DINSDAG 10 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 ■Wil I:!®*®®' iimraMiBTOitHaiïrai (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN ,,Hierrrrr is Radio Carla." In die trant moet het beginnen, over drie weken. Net buiten de territoriale wateren, ter hoogte van IJ- muiden. Wilhelmus Beusenberg ziet dat helemaal zitten. Een eigen piratenstation op zee (het zo veelste) voor het gewillige volkje van 12 tot 25 jaar. „Kan toch niet mis gaan", zegt Willem, een rasechte Zaandijker (39 jaar). „We draaien po pulaire pop voor de troep, waarop 70 procent van de nationale platenindustrie draait." Piraat-in-spe Beusenberg laat niet veel los over zijn plannen. „Dat zul je allemaal wel zien", zei hij gisteren in zijn restaurant De Gouden Karper in IJmuiden. Tussen neus en lippen door laat hij toch wat saillante zaken los. De woorden „De Tele graaf" en „platen maatschappijen" val len een paar keer. Binding met de krant wordt echter ontkend. Over de platenmaat schappijen zegt hij: „De contacten zijn ge legd; we weten alle maal precies waar we aan toe zijn." Eeusenberg heeft ook een sportvisserijbe- drijf. Een van zijn vier zeewaardige scheepjes wordt in de haven van IJmuiden snel als zendschip klaargemaakt. Het is de „Elisabeth" die over drie weken klaar moet zijn. Op welke golflengte de piraat gaat uitzenden wil Beusenberg niet losla ten. Vragen die een beetje moeilijk worden doet hij af met: „Daar heb ik geen verstand van hoor. Ik ben nie» technisch." Adverteerders? „Ja na- tuurlijlc. Ik doe hèt niet voor niets. Het moet geld opbrengen." De hele zaak wordt volgens Beusenberg gefinancierd door een Haagse bankier, wiens naam hij onder geen beding wil prijs geven. Met het oog op een eventueel verbod op piraterij (onderteke ning van het interna tionaal verdrag) zou Radio Carla een kort leven beschoren kun nen zijn. „Als je een bedrijf begint loop je altijd risico. Maar zo'n verbod zie ik de eerste jaren niet. Kijk, ik ben toch niet gek." Beusenberg: „Wij zijn optimistisch hoor. Bo vendien, als het niet zo loopt, dan kan ik toch altijd op mijn restaurant en het sportvissersbedrijf te rugvallen. De beman ningen voor het schip zijn van mijn vissers schepen afkomstig. Met mijn andere sche pen kan ik het radios tation bevoorraden". Op de vraag: „Waarom doet u dit eigenlijk al lemaal?", zegt de pi raat-in-spe: „Het is een complete uitda ging. Al die buitenlan ders met hun radiosta tions voor de Neder landse kust (radio Ca roline, Nordsee) dat zint me niet. Daar moet een Nederlander bij". De zender is genoemd naar zijn 18-iarige dochter Carla, die als omroepster gaat optre den. Zij wordt opgeleid door een persman, die onbekend wil blijven, maar toegeeft te wer ken bij een dochteron derneming van De Telegraaf. Maar een binding tussen die krant en de piraat wordt door Beusenberg met kracht ontkend. ■■■■■■■■■■iiiiiiiiii Urenlangse boeterit naar Leiden van Duitser LEIDEN Een aandoen lijk respect voor het Ne derlands gezag en de Ne derlandse rechtspleging legde gisteren een 22-jari- ge Duitser uit Wesel aan de dag. De Leidse kanton rechter, mr. J. I. van Dij- ke, was er zelfs een klein beejte van ondersteboven. iüe jeugdige Duitser was braaf naar Leiden komen I rijden, nadat hij een op roep had gekregen om voor het kantongerecht te verschijnen „teineinde te recht te staan' voor. foutief parkeren. Een urenlange rit, enkele honderden kilometers uit het Ruhrgebied had de man er voor over om in stemmend te knikken op de vraag van mr. Van Dijke of het juist was, dat hij enkele maanden gele den foutief had gepar keerd. „Komt u daarvoor helemaal uit Wesel?", vroeg de kantonrechter verbaasd. En weer knikte de man. Het vonnis werd tenslotte 15 subsidiair 1 dag. Na het horen van het vonnis knikte de' man erntig en beleefd naar zijn rechter, stapte het kantongerecht uit en reed weer terug naar Wesei. SOLOTHRUN, (Ap) Een Brits passagiersvliegtuig is vanmor gen ivabij Hochwald neerge stort. Volgens de eerste berich ten waren er 139 passagiers en negen bemanningsleden aan boord. Een ridder bijt in het zand tijdens een heropvoering van het oude ridderloernooi in Van couver (Canada). Ongeveer vijftig ridders, schildknapen, edelvrouwen, pages en voet knechten namen, in originele dracht aan het toernooi of in ieder geval aan de entourage ROME (DPA/Reuter) Italiaan se politie heeft in de nacht van zondag op maandag bij een grootscheepse razzia in de hoofdstad van Sicilië, Palermo, en andere Italiaanse steden, 32 leden van de maffia gearres teerd. De mafiosi worden beschuldigd van moord, poging tot moord, chantage, diefstal met toebren- MERKWAARDIG TOEVAL DAT NIETS BEWIJST Binnen afzienbare tijd gaat de dienst ,,Kijk- en Luisteronderzoek" van de NOS een rapport uitbrengen over haar speciale studie, ge wijd aan klassieke muziek in de ether. Maar vooruitlopend hierop zijn reeds enkele cijfers gepubliceerd. Het zou een merkwaardig toeval zijn, wanneer een en ander niet geschiedde vanwege het ini tiatief van enkele Nederlanders onder we violist Theo Olof om in Nederland een radiozender te krijgen, die de gehele dag se rieuze muziek uitzendt. Een initiatief dat onverwacht-veel bijval krijgt. Min of meer is dit initiatief in de hand gewerkt door een ongelukkige beslissing van de NOS om het culturele programma 's avonds over een zender uit te stralen, die alleen op FM ingesteld is. Een beslis sing waarvan het populaire „Hilversum III"-program beter gewor den is, ten nadele van de liefhebbers van meer gedegen kost, zoals uit eerste cijfers over de luisterdichtheid in de laatste maanden al gebleken is. Volgens „Kijk- en luisteronderzoek" bedraagt de gemiddelde luister dichtheid van alle klassieke muziekprogramma's slechts 1,1% en luistert twaalf procent van de liefhebbers van klassieke muziek da gelijks naar zulke muziekprogramma's van Hilversum 1 en 2. Ten slotte zou 70% van de klassieke muziekliefhebbers zich tevreden hebben verklaard met het huidige klassieke muziek-aanbod van Hil versum. Behoefte Deze Hilversumse cijfers op dit moment kunnen geen toeval zijn; de vraag is bovendien of ze iets, en zo ja, wat ze bewijzen. Een tevre denheidsbetuiging kan hier een gevolg zijn van het feit, dat onder vraagden niet de mogelijkheid werd voorgelegd van een aparte zen der voor serieuze muziek. Reacties op het in.tiatief van Olof c.s. mogen derhalve gerust beschouwd worden als bewijs van een laten te behoefte bij degenen die „ja" erop gezegd hebben. Deze reacties bewijzen evenveel, of even weinig, als de peilingen van de NOS- dienst. Naast de vele bewuste en onbewuste radio-luisteraars die te kennen geven dat ze behoefte hebben aan een vlotte zender met ver strooiende en achtergrondmuziek uit de lichtehoek, zijn er anderen die iets dergelijks begeren op het gebied van de klassieke muziek; van Bach en diens voorgangers tot de eigen tijd. Beide groepen worden kennelijk niet bevredigd door het gewone pro gram van Hilversum met zijn eindeloze stoet van sprekers en grote dosis informatieve programma's. Beide groepen hebben klachten over de matige coördinatie in Hilversum en zijn kennelijk ook niet tevreden met wat er tot nog toe op het gebied van de zenderkleu ring is bereikt. Samenwerking Er wordt in Hilversum door sommige gestreefd om door meer samen werking van NOS cn omroepverenigingen tot een beter muziekpro gramma te komen, maar de vorderingen op deze weg zijn nog maar uiterst bescheiden en ze mikken niyt op een soort klassieke Hilversum III. De NOS-dienst maakt er overigens melding van dat reeds in 1971 50% van degenen die van klassieke radiomuziek houden, de uitspraak ..Het zou beter zijn als klassieke muziekprogramma's over één zen- lichamelijk letsel en der gebracht werden" onderstreepten. Dit is in elk geval een stoot ongeoorloofd wapenbezit. in de goede richting. De arrestaties zouden verband Wanneer veel betekenis wordt gehecht aan het magere cijfer 1,1% houden met de aanslag op An- ('joch nog altijd ruim 110.000 personen) die gemiddeld klassieke pro- gelo Mangano, een hoge functio- gramma's beluisteren, zou men nog wel eens de vraag kunnen op- naris van het ministerie van werpen of samenwerking tussen Nederland en Vlaams Brussel niet Binnenlandse Zaken, die vorige zo veel perspectief opent dat men aan een aparte klassieke zender week in Rome op straat werd ruimere betekenis kan toekennen. De samenwerking tussen de twee neergeschoten. Magnano is be- volkeren in het éne taalgebied komt wat het gesproken wordt be last met een onderzoek naar de treft maar uiterst moeizaam tot stand. Misschien lukt het op het ge- activiteit van de maffia. bied van de éne specifieke zender voor klassieke muziek beter. Twaalf min auto's in V.S. teruggehaald WASHINGTON (DPA) - In de Verenigde Staten zijn het vorig jaar in totaal twaalfmiljoen per sonenauto's - driemiljoen meer dan in 1971 het geval was - na achteraf gebleken defekten naar de garages teruggeroepen. Het ministerie van verkeer in Wa shington deelde mee dat alleen al de Ford Motor Company 5,7 miljoen auto's moest terugroe pen. VW-Amerika moest in 1972 in totaal 3,7 miljoen wagens la ten nakijken op defecten. Graanaankoop I OTTAWA (AP) - De Sowjet Unie heeft besloten om voor 200 mil joen dollar tarwe en gerst van Canada te kopen, zo heeft de Canadese minister van justitie k Otto Lang bekend gemaakt. SAIGON (AFP) De interna tionale controlecomlssie die moet toezien op het staken van het vuren in Zuid-Viet- nam, heeft besloten tijdelijk alle helikoptervluchten van de commissie op te schorten. Het besluit is genomen na het neerschieten van een heli kopter van de commissie op zaterdag bij Khe Sahn-Lao Bao in gebied dat onder con trole staat van de voorlopige revolutionaire regering, war- bij de negen inzittenden om kwamen. Canada overweegt ernstig zich terug te trekken uit de inter nationale controle commissie voor naleving van de wapen stilstand in Vietnam. Paus Paulus heeft gisteren president Nguyen van Theiu nadere informatie gevraagd over berichten als zouden er 200.000 politieke gevangenen in Zuid-Vietnam vastzitten. Het antwoord van de Zuid- vietnamese president was dat er in zijn land twee soor ten gevangenen zijn: de ge wone misdadigers en de communistische misdadigers. President Nixon is met het oog op de verslechtering van de militaire situatie in Cambod ja bereid krachtige maatre gelen te nemen om ineen storting van het regiem van generaal Lon Nol te voorkl- men en de Noordvietname- zen te dwingen de akkoorden van Larijs na te leven, zo is in officiële Amerikaanse kringen in Washington ge kringen in Washington ge zegd. AMSTERDAM De Roemeense president Ceausescu en zijn echtgenote zijn vanmorgen ln Nederland aangekomen. Het Roemeens bezoek arriveerde per vliegtuig op Soesterberg, waar prinses Beatrix en prins Claus ter begroeting aanwezig waren. Daarna vertrok het gezelschap per koninklijke trein naar Am sterdam. Daar klonken ter be groeting 21 salèutschoten. Ko ningin en prins verwelkomden op het station het presidentiële paar. De rit ging vervolgens naar het paleis op de Dam. Bij het nationaal monument werd door de president en zijn vrouw een krans gelegd. Vanmiddag volgde een ontvangst op het stadhuis en vanavond bieden ko ningin en prins hun gasten ee galadiner aan. DEN HAAG Vier van de zeven vakbonden die bij de zui- velc.a.o. betrokken zijn, willen niet ingaan op de uitnodi ging van de werkgevers om alsnog te praten over de moeilijkheden rond een nieuwe c.a.o. „De uitnodiging van de werkgevers vinden wij te vaag en onvolledig," aldus de heer A. Vrijsen van de voedings- en genotsmiddelen- bond NKV. De werkgevers toonden zich teleurgesteld over deze weigering. „We hadden duidelijk een handvat willen bieden en de leigering is daarom een grote verras sing,' reageerde voorzitter R. Zijlstra van de Zuivelbond. ■v Jüfa J De heer Zijlstra zei dat de werk gevers thans een maximum in de prijscompensatie niet meer afwijzen. Het meest beroerd vindt hij de gespannen situatie voor de boeren en consumenten. De vier actievoerende bonden zetten hun voorbereidingen voor stakingen voort. De stakingen worden rond pasen verwacht. partijen bij de Hoogovens-c.a.o. onder leiding van mr. Kranen burg is van de kant van de werknemersdelegatie meege deeld, dat er voldoende openin gen zijn om het gesprek voort te zetten. Morgen zal de heer Kranenburg afzonderlijke be sprekingen voeren met beide partijen. Gevolg zal zijn, dot er dngelijk» Vanmorge„ gedeelte van zeker 30 miljoen liter melk weg- L.,.rbrouw,r,j Breda/Oranje- gegooid moet worden. Na een tweede gesprek tussen de Paus Paulus heeft gisteren de Zuidvietnamese president Nguyen Van Thieu in particuliere audiëntie ontvangen. Daarbij wer den ook zaken betreffende politieke gevangenen aangeroerd. Regering Suriname verwerpt compromis PARAMARIBO (ANP) De Su rinaamse regering zal niet in gaan op het comprimisvoorstel dat een Comité uit het volk heeft gedaan in het geschil tus sen de regering en de vakbewe ging. Minister-president dr. J. Sedney heeft in een brief aan de voor zitter van het comité, dr. J. Lee On, geschreven dat de regering vasthoudt aan het generaal ak koord, zoals dat door de com missie van goede diensten onder leiding van mgr. A. Zichem, aan beide partijen in het con flict is aangeboden. Dit akkoord werd door vakbeweging verwor pen, waarna de commissie zich zelf ontbond. UTRECHT Aan de rijksuniv. te Utrecht zijn gesl. voor de ex: Doet. Franse taal en lett. A. M. van der Veldt, Den Haag. Die renarts: J. Frencken, Voorburg. Doekt, diergen. kunde: Mej. E. van Weelden, Rijswijk. ROTTERDAM Gesl. aan de Erasmusuniv, te Rotterdam voor doet. ex. wetensch: P. H. S»aats, Voorburg. De gezamenlijke werkgevers die te maken hebben met de indu striebonden hebben vandaag in alle dagbladen een paginagrote advertentie gezet waarin zij hun standpunt over de huidige situa tie uiteenzetten. Kosten: 160.000 gulden. De werkgevers zeggen ondermeer: „Wij willen graag een eind aan het conflict. Maar dan moeten we écht kunnen on derhandelen en niet een onwrik baar standpunt tegenover ons vinden, met stakingsacties als mes op tafel." heel Frankrijk blijven de schoolleerlingen protesteren le gen de wet op de militaire dienstplicht en de examenvoor schriften. In Parijs trokken naar schatting 30.000 man mee in een omvangrijke protestbeto ging HILVERSUM (ANP) Ruim de helft van de Inwoners van Zoetermecr. die vorige week maandag door een kabelbreuk in net centraal antennesystecm geen tv konden kijken, is dat best bevallen. 59 procent van hem is dat goed tot zeer goed bevallen, terwijl 19 procent *el dat het redelijk be vallen was. Slechts 22 procent zei, dat het niet goed was bevallen. Zij hadden zien niet geamuseerd Dit blijkt uit een onderzoek, dat AVRO's Te- levizier heeft laten instellen onder onge veer 20.000 bewoners van Zoetermeer, dlo op maandag 2 april 1973 geen tv hebben kunnen kijken. D« storm was die avond spelbreker en veroorzaakte de kabelbreuk. Het doel van het onderzoek was na te gaan hoe de bewoners deze tv-loze avond hebben ondergaan en doorgebracht. De ondervraagden vormen een representatie ve doorsnee van dat deel van de bevolking van Zoetermeer, dat last heeft gehad van de storing. Het zijn In hoofdzaak de bewo ners van de nieuwbouwwijken, zodat de leeftijd van de ondervraagden nogal laag is: tussen de 15 en 34 jaar De eerste vraag van hef onderzoek luidde: „Wilde u die avond tv kijken? 29 procent gaf hierop een ontkennend antwoord. De overige 71 procent was wel van plan d'O avond het tv-toestel aan te zetten. Aan deze groep werd de overig» vragen ge steld. 45 procent van hen vond het vervelend of erg vervelend dut het toestel niet werkte. 29 procent vond het niet zo leuk, al raakt* het ze ook niet erg. 27 procent vond Jat het niets uitmaakte. De potentiële kijk dichtheid in de getroffen wijken zou dus gemiddeld 71 procent zijn geweest. Bij de vrouwen lag dat hoger (83 procent) dan bij de mannen (60 procent).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9