Athentieke Matthaus Passion door Res.-Orkest Vaticaan kon bij vervolging joden slechts zwijgen Beperking bij 'politiek avondgebed' in Keulen KERK EN WERELD DINSDAG 10 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 De beschuldiging dat paus Pius XII zich niet bekommerd zou hebban om het lot van de jodfln tijdens de tweede we reldoorlog is volgens de jezuiet Angelo Martini een unfair® mythe". Pater Martini heeft samen met drie andere jezuieten de delen zes en zeven samengsteld van de documenten van de H. Stoel met betrekking tot de tweede wereldoorlog die 4 april in Rome zijn verschenen. Deze publikaties beslaan de periode van november 1942 tot december 1943 waarin onder meer de inneming van Rome door het Duitse leger valt. Hierdoor is de vraag over het „zwijgen" van de paus ten aanzien van jodenvervolging opnieuw actueel geworden. Pater Martini stelt: „Wat zou de paus bereikt hebben door de nazi's te veroordelen door hen met naam en toenaam te noemen? Zou hij daarmee Hit- Ier hebben tegengehouden, of Himmler of Eiehmann? Dit zou niets hebben uitgericht en het zou de nazi's hebben aan gezet tot vergeldingsmaatrege len tegen het Vaticaan, dat daardoor zijn humanitaire werk volledig had moeten op geven." Deze uitspraak wordt beves tigd door Kazimierz Papee. die tijdens de oorlog Pools ambas sadeur bij het Vaticaan was en toen zeer sterk bij de paus had aangedrongen de nazi's te ver oordelen. Dezer dagen ver klaarde hij dat hij nu begrijpt waarom paus Pius XII niets heeft gezegd: „Het Vaticaan was een glazen huisje, door gekken omsingeld." De Amerikaanse jezuiet Ro bert Graham, een van de sa menstellers van de Vaticaanse documenten, wees erop dat de paus evenmin de wreedheden, begaan tegen de Poolise katho lieken, openlijk heeft veroor deeld, ondanks het herhaalde lijk aandringen van ambassa deur Papee. Ook heeft hij Roosevelt en Churchill nooit genoemd, ondanks zijn verzet tegen de politiek van de totale oorlog, die de geallieerden voerden. Evenmin vermeldde hij Stalin, hoewel hij het Rus sische systeem verafschuwde. -Zoals ook nu waren toen de wachtwoorden van het Vati caan discretie en neutraliteit. De politiek was: veroordeel de m sdaad en !aa! de misdadiger vervolgens zijn eigen conclu sies trekken." Voligens pater Graham was het Vaticaan op de hoogte dat de joden een vreselijk lot onder gingen, zonder evenwel precies de feiten te kennen, die we vandaag weten. In Den Haag is een "Hol landse Aktiegroep Zuid Afri ka" opgericht die ..de ware stand van zaken in Zuid-Afrika bekend wil maken", aldus meldt het regeringsgezinde blad "Die Oosterlig" in Preto ria. De groep aldus het b'ad, „zal de wanpraktijken van de Wereldraad van Kerken", be dreven onder de schuilmantel van de godsdienst aan de kaak stellen. De Duitse bisschoppenconfe rentie en de synode van de Duitse bisdommen zullen in mei hun secretariaten van MUn- chen naar Bonn verplaatsen. In het gebied Keulen-Bonn be vinden zich namelijk de meeste interdiocesane instellingen en instituten van het Duitse katho licisme: meer dan vijftig met ruim driehonderd medewer kers. Eveneens in Bonn hebben de franciscanen van de Bonds republiek, Nederland, Oosten rijk en Zuid Tirol een geza menlijke missiecentrale opge- richt voor 1.900 missionaris sen uit de deelnemende landen. Korte metten Voorzitter van het nieuwe bu reau is pater P. Hoogenboom, ov'erste van het klooster te Al verna en oud-provinciaal in Ne derland. Het missiebureau van de franciscanen in Woerden zal zich nu voortaan vooral beper ken tot contacten met de drie honderd Nederlandse francis caanse missionarissen. Op 4 mei wordt in de Hon gaarse bisschopsstad Eszter- gom het bekende Christelijke Museum weer geopend. Het museum heeft in zijn verzame ling een van de belangrijkste Na eeuwen van vijandschap zijn de betrekkingen tussen de drieëndertig miljoen katholie ken en de veertigduizend pro testanten van Spanje niet krampachtig meer. Ondanks alle psychologische remmingen groeit er zelfs een zekere har monie. Aldus besluit het Spaanse blad ,,La Vanguardia Espanola" een kritische analyse van de situatie sinds het inwerking treden in 1967 van de wet inza ke de godsdienstvrijheid. De katholieken zijn aldus het blad vandaag bereid om het protestantisme te aanvaarden en te leren kennen. Zij schrij ven in protestantse bladen, ter wijl omgekeerd de protestan ten een uitgebreid dossier over hun kerken publiceerden in het bekende priestertijdschrift „Vida nueva". De protestantse radio-uitzen dingen, die aanvankelijk veel weerstand opriepen, vormen nu geen steen des aanstoots meer. Dankzij de in bijna alle bisdommen bestaande oecume- Italiaanse collecties van mid den Europa, alsmede talrijke schilderijen en beeldhouwwer ken van Nederlandse en Oos tenrijkse meesters. De partij- en fractievoor zitter van de C.D.U. (de Chrlstlich Demakratischen Union) dr. Rainer Barzel heeft zich uitgesproken voor het handhaven van de "C" m de par!? jn aam. De christelijke zingeving aan het leven heeft de C.D.U. bijeengebracht blijft een verplichting voor vandaag en morgen, aldus Bar zel. De waairden die olis heilig zlj'n, zijn bij degenen die regering niet echt veilig, zei Barzel, waarbij hij verwees naar de herziening van de abor tuswetgeving. Meer begrip in Spanje tussen katho lieken en protestanten nische commissies kunnen niet-katholieke christenen op katholieke kerkhoven begraven worden. Een interkerkelijk co mité bereidt de uitgave van een oecumenische bijbel voor en maakt studies over het con cordaat, de doop en het pries terschap. Verschillende katholieke paro chies en protestantse gemeen ten bidden gezamenlijk. Tus sen christenen van verscheide ne kerken zijn diepgaande vriendschappen gegroeid, die vijftien jaar geleden in Spanje nog volledig ondenkbaar wa ren, zo constateert „La Van guardia Espanola". De kerkeraad van de Keulse protestantse gemeente heeft met kleine meerderheid beslo ten dat de oecumenische werk groep voor „Politiek avondge bed" ook dit jaar gebruik mag maken van de Antoniterkerk in Keulen. De toestemming geldt voorlopig voor vier bijeenkom sten. De kerkeraad was weinig ge lukkig met de tot in het buiten land aandacht trekkende acti viteiten van de werkgroep, die veranderingsgezinde politieke meelevendheid en liturgisch avondgebed tracht te vereni gen In februari had de kerkeraad, anders dan vele malen voor dien, de kerk niet ter beschik king willen stellen van de werkgroep, die toen een „poli tiek avondgebed" wilde houden over Vietnam. De kerkeraad verklaarde zich niet tegen dat thema, maar wilde theologi sche en bijkomende vragen op gelost zien. Nu liel het kerkbestuur weten bezorgd te zijn, dat de oor spronkelijke oecumenische op zet in gevaar komt door eenzij dige politieke opvattingen bin nen de werkgroep. De kerkeraad gaat een groepje waarnemers vormen en wil dat gepoogd zal worden een „christelijk-oecumenische vorm van eredienst voor avondgebed terug te vinden". Voortaan zal de werkgroep jaarlijks toestemming moeten vragen de Antoniterkerk in Keulen te mogen blijven ge bruiken. Delegatie van Raad van Kerken naar Rusland In juli zal een delegatie van de Raad van Kerken een bezoek brengen aan de Sovjet Unie. Daartoe was een uitnodiging ontvan gen van het patriarchaat van Moskou van de Russisch-orthodoxe kerk. De delegatie zal bestaan uit dr. A. Kruyswijk, voorzitter van de raad (geref.), dr. H. A. M. Fiolet, algemeen secretaris van de raad (r.k.), aartsbisschop M. Kok (oud-kath.), dr. A. H. van den Heuvel (hervormd), ds. H. Bremer (doopsgezind) en mej. dr. C. Rozemond, die gespecialiseerd is in de geschiedenis van de Rus- siscn-orthodoxe kerk. Gevraagd is aan het patriarchaat de delegatie onder meer gele genheid te geven tot kennismaking met plaatselijke gemeenten. Ook is om een gesprek met regeringsfunctionarissen gevraagd. AFLEVERING 90 Freda begreep dat ze 'n beetje te ver ging en bracht het gesprek op Tony's vriendin Jen ny. En toen Tony bekende dat hij haar niet meer ontmoette, besefte hij, dat hij daarmee alleen maar Freda's vraag: „Wat is liefde?" benadrukte. Ian Mackenzie koos dat moment voor een bezoek. „Wie is dat?", vroeg Tony, nadat Edwin de bezoeker met Freda alleen in de huiska mer had gelaten. „Hij heeft hier jarenlang vlakbij gewoond, is er opgegroeid. We hebben hem pas leren kennen nadat Freda in de verpleging was gegaan. Hij is dokter in het ziekenhuis specialist, geloof ik. Heeft haar een paar maal met zijn auto thuisgebracht. Ik zal nooit vergeten wat hij voor ons heeft ge daan toen Jean stierf. Hij was een steunpi laar voor ons allemaal". „Lijkt me een aardige vent, oom. Denkt u dat het iets wordt? „Tussen hen?" „Dat moet je mij niet vragen. Ik ben haar vader maar". Hij gaf haar het boek. „Anatomie. Heel goed. Kan van nut zijn bij je studie". Freda keek gepast dankbaar. „Wat aardig van u, het te brengen. Dank u wel, meneer Mackenzie". Ze bladerde erin, zonder er feitelijk in te kijken. Werd het geen tijd dat ze hem „Ian" ging noemen? Ze maakten grappen over liet „dokter-en-verpleegster"-cliché. Ze infor meerden naar andere gemeenschappelijke interessen. Muziek? Freda hield van het vioolconcert van Bruch. Tennis? Hij had haar voorbij hun hek zien gaan, op weg naar de plaatselijke tennisclub. Er was een tennisbaan achter hun huis. waarom kwam ze daar niet spelen? Kom, hij mocht haar niet langer ophouden. Hij vond geen excuses meer om nog langer te blijven. Freda bedankte hem nogmaals, en zodra hij weg was, verschenen Edwin en Tony in de hal. „Misschien doet de oorlog toch nog iets goed»", zei Edwin lachend. Freda negeerde hun geplaag. „Het heeft absoluut niets te betekenen",zei ze. Sheila was bezig rommel op te ruimen toen Freda en Doris kwamen. Ze dachten even, dat er een bom in de buurt was gevallen. Maar er vielen toch gen bommen meer? Sheila vertelde hun, dat een paar ontbre kende dakpannen de schuld waren. Ze was ervoor bij de huisbaas geweest, maar wat kun je doen, zonder man in huis? De huis baas wist dat ze alleen was, en dan werd er zoiets als dankbaarheid van je ver wacht. ,;Dankbaarheid?" vroeg Freda verbaasd, terwijl zij en Doris een handje hielpen om de zaak weer een beetje netjes te krijgen als Sheila's opvatting van huiselijkheid tenminste netjes kon worden genoemd. „O, ik begrijp het al, dèt soort dankbaar heid. Wat een vrijheid'. Colin had al verscheidene karweitjes voor Sheila opgeknapt, die haar man anders deed, maar dakpannen waren wat teveel. Ze zou het hem nooit durven vragen. „Is het serieus tussen jou en Colin?" Als het over mannen ging, draaide Doris er nooit omheen. „Colin zegt, dat hij met me wil trouwen. Maar al dat gedoe met de scheiding. Dat duurt jaren. Om nog niet over de kosten te praten. Colin zegt dat hij wil wachten, en dat hij het ook niet erg vindt om Peter en Janet erbij te nemen. Maar een ogenblik later praat hij weer over dat meisje in Preston. Zij is niet getrouwd, en ik denk dat hij met haar niet veel moeite zal heb ben". Freda zag aan Sheila's gezicht, dat ze een en al twijfel was. Dachten ze hetzelfde? Zou het zover zijn gekomen als David niet in de RAF was gegaan? Als er geen oorlog was geweest? Altijd weer dat „als". Er was die nacht een zware luchtaanval. Golven bommenwerpers passeerden bulde rend de kust, met volle bommenruimen op weg naar grote Duitse steden. Peter Bry- nant de broer van Grace en Frankie waren erbij; zodra ze boven vijandelijk ge bied waren, kwam hun Wellington in zwaar afweervuur. Peter liet het vliegtuig zwenkende bewegingen maken, om de kan- nonniers op de grond te misleiden. Maar het was toch louter geluk als je erdoor kwam; en weer thuis. Als Grace Gould op dat moment al aan haar broer Peter dacht, was het maar voor heel kort. Kensington was een andere wereld. De deur van haar flat werd opengemaakt door de enige man die een sleutel had. Charles Gould kwam met verlof thuis. Grace was erg koel. Ze stak een sigaret op en inhaleerde vóór ze zei: „Dit is niet de geschiktste tijd om thuis tc komen. Char les. Een vriend van me is hier'. Ze wees naar de slaapkamer. „Zo? Dan spijt het me dat ik niet eerst heb opgebeld. Wat onzchtzaam van me". Grace had het David verteld toen Peter hen de eerste keer aan elkaar had voorgesteld. Zij en Charles regelden hun zaken in alle betekenissen van het woord zodanig, dat ze elk hun eigen weg gingen. Maar nu kwam Charles plotseling uit de lucht val len. en zei dat hij Grace had gemist er echt van haar hield. Grace vond dit op z'n minst wat plotseling. En" niet volgens hun regels. „Schat, ik hou ook van jou. Maar laten we niet te serieus \yorden". Den Haag - De Weense barok-spe- cialist Nikolaus Harnoncourt - komt naar Den Haag om met het Residentie-Orkest een au- i thentieke uitvoering van Bachs Matthaus Passion voor te berei den. De uitvoering valt op za- t terdag 14 april, in het Kurhaus te Scheveningen; daags tevoren is de openbaro generale repeti- i tie. ^arnoncourts benaderingswijze k verschilt op vele punten van t hetgeen tot nu toe gebruikelijk was in ons land. 'Een in het oog lopend verschil is de geheel gescheiden opstelling van de beide korenorkesten, op podia aan weerszijden van de zaal. Een ander verschil is het veel geringere aantal koorleden (zangleerlingen van het Konink- klijk on Amsterdams Conservato- k rium); voorts zal ook het optre den van counter-tenors (zeer 4 hoge mannenstemmen) in de alt-partijen een heel andere klankkleur teweeg brengen. De orkestmusici spelen op hun i norma'-:moderne instrumen- ten; niettemin zal Harnoncourt i trachten om door de speelwijze de oude uitvoeringsstijl zoveel zijn: de sopranen Helen Donath en Sona Ghazarian; de counter tenors James Bowman en Paul Esswood Tenor Heinz Kru- se zingt de evangelist-partij; de tenor-aria's worden vertolkt door Marius van Altena. Erik Saeden zingt de Christus-rol, de bas-aria's zijn voor Max van Egmond en William Parker. Verder verleent het Haags Kna penkoor zijn medewerking. De concertbussen 31 en 33 vertrek ken om 18.20 en 18.25 uit resp. Mariahoeve en Waldeck. 't Jaar rond met raad van Alkemade ALKEMADE Voor de rest va 1973 zijn de openbare raadsver gaderingen Alkemad'2 op de vol gende data gepland: De maandagen 7 mei. 25 juni: 27 augustus: 24 september (aanbie- d'n" beqrot'ng); 26 november en 17 december. Voor 1 mei komt er nog een bui tengewone openbare raadsver gadering ter bespreking van een bezwaarschrift tegen het streek plan Plassengebied. H:t Nederlandse pep-duo Greenfield ar.d Cock ontving gisteren in Hil versum u t handen van Jcast den Drtieier (W "m ven Kooten) de Zilveren Harp 1973. De prijs die uitgereikt werd tijdens de jaarlijk se liedjesóeu.-s van de stichting Conamus gi.-g ccic naar de Antil liaanse zanger Evson en de popgroep Earth and Fire. De z lveren Harp is een aanmoedirgsprijs ter bekroning van jcngeien die korte tijd sen vaste plaats in het muziekleven hebben verworven. Beeld gevonden van Darius de Grote Teheran (AFP) - Bij opgravingen In de voormalige Perzische ko ningsstad Susa, het tegenwoor dige Al-Soes in zuidwest-Perzië is een reusachtig beeld gevon den van Darius de Grote die leefde van 55Q tot 486 vóór Christus. Volgens Franse oudheidkundigen i is de vondst van groot belang voor de kennis van de kunst, de architectuur, de geschiedenis en de religieuze g^dachtenwereld van die tijd. Het beeld waarvan h"t hoo'd n g ontbreekt, maakte deel uit van de versiering van een van de monumentale poorten van het I paleis van Darius de eerste. Hoewel de vorst in een Perzisch kostuum is gestoken is da- hou ding waarin hij is afgebeeld, ka rakteristiek voor de Egyptische kunst uit die dagen. Op het voetstuk staan inscripties spijkerschrift en in hiërogliefen in vier talen - oud-Perzisch, Elamitisch, Babylonisch Egyptisch. Uit de tekst blijkt dat het beeld gemaakt is nadat Darius Egypte heeft veroverd. Hij wordt genoemd „Meester van de twee werelden. Koning van Opper- en Neder-Egypte en precies ev-inbeeld van de Vol maakte God". KUNST EN KUNSTENAARS D-» voorstelling van De Vosse- jach", die het Amsterdams To neel hedenavond in de Konink lijke Schouwburg zou geven, gaat wegens ziekte van een hoofdrolspelers niet door. Markten Idem ChRrmeur 13. een, Roiwttha 1G 24. rlna. Dotu-hko 23 28. lm a 53, Belinda. Evergold, PromU 2.13 3.50. Nar. i <n met blad 60 1.70. Idem zonder blad 29 55. Tulpen Prominence, Copland. Lustige Wltwc, Oxford. Apeldoorn. Golden Eddy. Blng Cros by. Gudo Shnlck, v.d. Eerden. Ko ningin Ellhelmlna, Red Shlne, Won- Prln- Beauty ind, Sulphcr Cloud. Plee White Sail, Canton. 1.75. Aladdin. Wei 547 500 stuks. 15.85—6.50 O kw.nl wortlk' cic-n 3.21 3.25 11kv»n kwal 1.1 geuzen 2,81---."„O. 3,05—3.15. Over/lch handel en prijzen groter-wlUlg-hoger, vlot-hogor, enkel» prlmu' I'. .bet-bar l.lt, l.tk»; Tomaten A M 23.50: T' - 25: Sla A 14— ilachtrundcren 25: Peterselie 40; Raapstelen 12—21; ■ken* ruimer- Rndl]* 44—63; Selderij 15—2G; Prei o- 1,02—1.17; Puprllu 1.10.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7