Meerderheid raad van Leidschendam is voor aanleg Leidse Baan Gevoelens burgerij worden door B. en W. gerespecteerd niet Voetgangers in Leidschendam krijgen meer bescherming Weekmarkt naar Leidsenhage Noortich in den Houte vroeger en nu... bollen- duin- en vlietstreek Bijbeltekeningen van Kees de Kort in Stiltecentrum Kritiek Vrienden Wassenaar Herman van Yeen bleek beter dan zijn show PAGINA 5 DINSDAG 10 APRIL 1973 LEIDSE COURANT LEIDSCHENDAM De door Ge deputeerde Staten aan Leid schendam opgelegde verplich ting een bestemmingsplan te maken voor het gebied langs de spoorlijn Den Haag—Leiden en het daarmee verband houdende plan van b. en w. de Leidse- baan dan daarop in te tekenen heeft gisteravond in de raad tot een vrij scherpe discussie geleid tussen het PAK-raadslld Lam- LEIDSCHENDAM De gemeen teraad heeft gisteravond ruim 80.000 gulden uitgetrokken voor verbetering van 58 voetgangers oversteekplaatsen door trans parante aanduidingen boven de rijbalan op doorgaande en ver lichte aanduidlngsborden op an dere wegen. In antiwoord op een vraag van het PPR-raadslid Lambregts >de ge hele wegenstructuur onder de loep te nemen, waartoe naar hij meedeelde een groep inwoners zich onder de naam Milieu groep" al had verenigd, ant woordde burgemeester Kolfscho ten dat het verkeersbureau Cof- feng daarvoor al een opdracht heeft. Speciale routes voor fietspaden binnen de gemeente, zijn, vol gens wethouder van Dongen, „in studie". Burgemeester Kolfsohoten zei dat de Milieuraad al om een ge sprek heeft gevraagd, hij hoopte op constructieve voorstellen. LEIDSCHENDAM Op de stem men van de 5 mans-fractie van de VVD na besloot de raad gis teravond de weekmarkt van de Rijnlandstraat naar een par keerterrein bij de Noordsingel bij „Leidsenhge" te verplaat sen. Woordvoerder van de tegenstem mers was de heer G. M. van de Ruit die- betoogde, dat angst voor het dreigement van de marktkooplieden om tot staking over te gaan als de markt niet zou worden verplaatst aan het voorstel van B en W ten grond slag lag. „Na enige gevoeolvolle woorden aan het adres van de Damlaan-winkeliers heeft men het hoofd in de schoot gelegd, aldus de Damlaan kan vallen' het raadslid. De heer Van de Ruit deed een door hemzelf niet erg serieus genomen voorstel het verkeer naar en van de bruggen om te leiden door Damstraat, Zaagmo lenstraat en Plaspoelstraat, waardoor op het Damplein een aantrekkelijke markt kon wor den ingericht. Burgemeester Kolfschoten die het voorstel tot verplaatsing met overtuiging, „als een markt koopman" zei men in de raad, verdedigde zei dat het voorstel op de realiteit was gebaseerd en niet op dreigementen. Als de markt niet wordt verplaatst is ze tot ondergang gedoemd. LEIDSCHENDAM - In stiltecen trum De Schakel is tot en met 5 mei een tentoonstelling van bij beltekeningen van Kees de Kort. Bij de opening memoreer de de heer H.L.F. Klingelhefer, voorzitter van de Raad van Kerken te Leidschendam, dat er nog niet eerder een tentoonstel ling In „De Schakel" is ge weest, die zo nauw beantwoord de aan het doel van het cen trum. Op de expositie zijn een vijftigtal tekeningen te zien die gebruikt zijn bij de 17 boekjes met bij belvertellingen voor de jeugd. Deze serie „waaraan professo ren en theologen meewerken, is een uitgave van het Nederlands Bixelgenootschap te Amster dam. Bij de tentoonstelling is ook een Joodse feesttafel voor Seider avond ingericht. De tentoonstel ling is op weekdagen open van 13.30 tot 16.30 uur. Op dinsdag, woensdag en vrijdag ook van 10.30 tot 12.30 uur en donderdag avond van 19 tot 21 uur. ADVERTENTIE Kunt U een knoop leggen Bravo Dan kunt U ook zelf een Pingouin tapijt knopen 100% Leacril. Een handgeknoopt Pingouin tapijt maken is kinderspel. Neem eens een kijkje bij Uw Pingouin speciaalzaak, waar U alle adviezen en benodigdhe den kunt krijgen. HANDWERKBOETIEK „DE BIJ" Diefsteeg 3 LEIDEN B. en w. wilden een uitspraak van de raad over het opnemen van de Leidsebaan in dit overigens door het college toch al onnodig genoemde bestemmingsplan. De heer Lambregts meende dat het „geen enkele zin" had het tracé in het plan op te nemen en vroeg voorzitter Kolfschoten „de discussie niet nodeloos te verscherpen", „het PAK is te gen de Leidsebaan en de bewe ring, dat het verkeer vanuit Lei den groter wordt is door geen enkel onderzoek bewezen". Het raadslid zei dat Leidschendam dit verkeer trouwens zelf, door het aanleggen van vierbaanswe gen, heeft aangetrokken. De be wering van de prot. chr. heer De Ruijter dat het natuurgebied moet worden ontsloten door een verkeersweg noemde hij een te genspraak in zichzelf. Burgemeester Kolfschoten zei bij- PAKenD-66 zijn tegen Volgens een onofficiële telling zal dit dan de 186e discussie over de Leidsebaan in de Randstad worden. Behalve PAK en D'66 is de Leid- schendamse raad trouwens van mening dat de Leidsebaan er moet komen, alleen al vanwege de verwachte toename van het verkeer door de woonwijken. Wethouder Van Dongen deed er nog 'n schepje op door te ver klaren dat veel overeenkomsten met de provincie zijn aange gaan op basis van aanleg van de weg, „als die er nu niet komt moeten we daarover 'ns gaan praten". zonder verbaasd te zijn over KVP-fractievoorzitter Van der Op de achteergrorxd het gedeelte van de Schouwweg. waar tegen de zin van de Vrienden van Wassenaar eenrichtingsverkeer werd ingesteld. Tussen de Papegaaienlaan en de Rust en Vreugdlaan mag men binnenkort niet meer in de richting van het dorp rijden. wat hij zelf noemde het verwijt „van verontreinigen van de ver gadersfeer". Hij wees er op dat het PAK-raadslid Roovers eer der had gevraagd wanneer de raad gelegenheid zou krijgen zich over de Leidsebaan uit te spreken. Het college wil over de kwestie een uitspraak van de raad hebben. De heren Lam- bregt en Roovers zeiden daarop een discussie niet uit de weg te willen gaan, „maar dan wel op een goed gedocumenteerd voor stel", waarop de voorzitter op- merkte, dat deze bij de vaststel ling van het eigenlijke bestem mingsplan kan volgen. Laan merkte nog op dat als straks de drie grote verbin dingswegen door Leidschendam klaar zijn, (behalve de bestaan de Koningin Julianaweg en de Heuvelweg wordt ook de Noord singel een verbinding naar Voorburg) er gelegenheid tot omleiding van het verkeer moet komen. Als de Leidsebaan er niet zou komen zal reconstructie van de Veursestraatweg—Konin gin Julianaweg moeten volgen. „Het natuurgebied behoeft niet verloren te gaan", aldus de KVP-er, „ik heb gisteren in de Flevopolder de mooiste vogels langs de weg zien broeden". De Vlashoven ca 1910 NOORDWIJKERHOUT Tijdens de paasdagen organiseert Noortich in den Houthe in samen werking met de Stichting Culturele Bollen streek een tentoonstelling die bedoeld is een overzicht te geven van vroeger tijd in Noord- wijkerhout. Zij heeft daarvoor de beschikking gekregen over de Ireneschool aan de Viaduct- weg. Op deze tentoonstelling zullen de Noordwijker- houters bijzonder fraaie stukken kunnen zien uit de Victorkerk, de Heilig Hartkerk in De Zilk en de Witte Kerk. Deze zijn na diepgaan de archiefstudie uitgekozen. Oude akten, die weliswaar door de tand des tijds zijn aangetast, vertellen de bezoekers iets over het leven en werken in het dorp en over zijn bewoners tot op de dag van van daag. Niet alleen de historische fijnproever zal kunnen genieten, maar ook voor de nieu we Noordwijkerhouters zijn duidelijk herken bare recente foto's. De organisatoren doen een beroep op iedereen om oude foto's, vooral familieportretten voor deze gelegenheid af te staan. De heer J. van der Slot, Havenstraat 36, kan de foto's in ont vangst nemen en voorzien van de namen van de mensen die er opstaan en de datum waar op de kiek gemaakt is. Noortich in den Houthe heeft ook beslag kunnen leggen op een zeer recent onderzoek naar de geschiedenis van de Leeuwenhorst. Zowel het klooster, het kasteel als de buitenplaats krij gen de aandacht bij de expositie. Ook enkele opgegraven voorwerpen zullen worden ten toongesteld. De expositie zal geopend zijn op paaszaterdag van 15 tot 21 uur, op paaszon dag van 14 tot 21 uur. De toegangsprijs is een gulden per persoon. Dorpsstraat Noordwijkerhout In een vandaag gepubliceerde 1 „nieuwsbrief" aan de leden uit het bestuur van de Vereniging van Vrienden van Wassenaar vrij ernstige kritiek op het col lege van burgemeester en wet houders van Wassenaar over de wijze, waarop het college han delt ten aanzien van de wegen en het verkeer in Wassenaar. „Het vervult ons met zorg", aldus 1 het bestuur, dat het college in de afgelopen periode herhaalde- Geen beleids visie op het verkeer De Vrienden van Wassenaar me nen, dut aan het optreden van het college in verkeersaangele- genheden geen duidel e be leidsvisie ten grondslag ligt. Verontrustend acht men het, dat zelfs het onlangs gepubliceerde ontwerp-structuurplan op het punt van verkeersbeleid ernstig tekort schiet. Het bestuur spreekt tenslotte zijn teleustelling uit over het gebrek kig functioneren van de in spraak van de burgerij bij bur gemeester en wethouders, ter wijl er met leden van de raad goede contacten bestaan. Het door de vereniging in het leven geroepen orgaan voor die in spraak, de Commissie Verkeers- contact worden in 'n aantal ge vallen niet in de gelegenheid ge steld haar visie kenbaar te ma ken terwijl in andere gevallen, waarin dit wel gebeurde, het ef fect van deze inspraak nihil bleek te zijn. Het bestuur van de Vrienden van Wassenaar zal op deze kwesties nader ingaan op de algemene ledenvergade ring van de vereniging, die op 3 mei a.s. zal worden gehouden. gekregen van de raad of van do raadscommissies, lijk plannen op verkeersgebied Gewezen wordt ook op de ver- aan de orde heeft gesteld, die in keersmaatregelen voor de strijd waren met het toch alge meen aanvaarde principe, dat het doorgaande verkeer zoveel mogelijk bulten de gemeente ge houden dient te worden". Herinnerd wordt aan de plannen voor de brede doortrekking van de Jagerslaan, voor een verbre ding van de Papegaaienlaan Schouwweg en enkele andere wegen, die onlangs door het col lege werden afgekondigd, ter wijl daarover in de betrokken raadscommissie geen meerder heid te vinden was, en de Commissie Verkeerscontact een afwijzend advies heeft uitge bracht. voor de reconstructie van de Bij dc laatstgehouden gemeente- Zijdeweg-west. Geen van deze plannen heeft de instemming Hardnekkige fout- parkeerder verspeelde al kapitaal aan geldboetes LEIDEN Op de zitting van de kantonrechter, mr. J. I. van Dijke lieten vrij veel verdach ten verstek gaan. Zo ook een 70-jarige automobilist uit Lei den, die tweemaal achtereen een „bon" kreeg, omdat hij zijn auto voor zijn woning aan de Mare had geparkeerd en daar. mee ter plaatse een parkeerver bod overtrad. „Deze man", zo onthulde de offi cier, mr. J. R. Beer, „heeft het parkeerverbod voor zijn woning al ontelbaar vele malen overtre den en hij heeft hiervoor al een kapitaal aan boeten moeten betalen. Hij vertikt het gewoon om langs de officiële weg ont heffing aan te vragen. Wel schrijft hij regelmatig brieven aan de koningin, de minister van Justitie en andere notabe len waarin hij schrijft, dat hij zijns inziens onrechtvaardig wordt behandeld". Teneinde verdachte nu eens op een niet mis te verstane wijze duidelijk te maken, dat ook hij zich aan de verkeersregels dien de te houden eiste de officier ditmaal voor beide overtredin gen een geldboete van respec tievelijk 30 en 25 subs. 5 da gen alsmede twee dagen voor waardelijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar en een voorwaardelijke intrekking der rijbevoegdheid voor de tijd van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. in zijn vonniswijzing sprak de kantonrechter eveneens zijn misnoegen uit over de hardnek kigheid en handelwijze van ver dachte. Hij vonniste dan ook bij verstek geheel conform. „Laten we hopen, dat dit helpt", ver zuchtte hij tot slot nog. raadsverkiezingen zo gaat do brief verder hebben wij in de verkiezingsprogramma's met voldoening mogen constateren, dat bij alle politieke partijen in Wassenaar over de leefbaarheid van Wassenaar dezelfde opvat tingen blijken te bestaan als bij de Vrienden van Wassenaar. De verschillende raadsfracties heb ben in de tot nu toe verstreken zittingsperiode herhaaldelijk ge toond, waar te willen maken, wat zij in dit opzicht aan de kie zers hebben beloofd. Het college van burgemeester en wethouders echter blijkt keer op keer aan de gevoelens, die bij de burgerij leven, voorbij te gaan. Parkeerverbod in gedeelte van Dobbelaan LEIDSCHENDAM - Burgemeester en wethouders hebben besloten een parkeerverbod in te stellen voor liet gedeelte van dc Dobbe laan tussen de Brugemecstcr Velthuysenlaon en de ventweg langs de Amstelwog. Het ollcge komt hiermee tege moet uan de klachten van om wonenden over het veelvuldig parkeren van grote vrachtwa gencombinaties vooral geduren de de weekeinden. B. en W. hebben ook een parkeer verbod ingesteld voor de beidu zijden van de Dr. van der Stam- straat voor het deel tussen do verblndlngstrast met Damsigt en de Dr. Reycrsstraat en ver der voor de zuidoostelijke zijda van de Dr. Reycrsstraat. Tenslotten is besloten het krul*- punt Burgemeester Bannlng- laan-Heuvelweg aan te merken ZÓ dat fietsers cn bromfietsers die bij groen licht oversteken voorrang hebben op de van rechts komende fietsers en bromfietsers. Leiden Herman van Veen is weer in Leiden. Gisteravond gaf hij, begeleid door „zijn mannen" de eerste van de twee voorstellingen (de twee de vindt vanavond plaats). Onberekenbaar en wispeltu rig als een klein kind heeft hij een avond lang zingend en schreeuwend sprookjes vertellend en over het toneel hollend en buitelend zichzelf staan vermaken. Zijn voor naamste attributen hierbij waren een halve, speelgoed winkel (bromtol, hoepel enz.) een microfoon, een aantal muziekinstrumenten en niet op de laatste plaats het pu bliek. Gelukkig had dit publiek (voorzover dat althans was komen opdagen) zich hier helemaal op ingesteld. De zaal (met een bijzonder groot percentage CJP-ers) kwam duidelijk alleen maar voor Herman van Veen en was vanaf zijn eerste op komst bereid alle zwakke momenten voor lief te ne men, mits ze maar op de ty pische Herman van Veen- wijze gepresenteerd werden. Helaas werd op het toneel wat al te veel op deze hou ding van het publiek gere kend. Het Je-moct-me-maar- nemen-zoals-ik-ben lag er duimendik bovenop. Op zich natuurlijk geen verwerpelij ke houding, maar het thea tervak heeft nu eenmaal zijn grenzen. Uitgezonderd enkele grandioze hoogtepunten („Al les In de wind") was dit vooral het programma van de gemiste kansen. Een ge weldig talent werd hier af en toe gewoonweg verspild aan zwakke teksten, eentonige melodieën en een volledig gebrek aan uitwerking. Ty perend was In dit verbamd, dat het succes van de avond niet één van de nummers van Herman van Veen zelf was, maar de gitaarsolo van Harry Sacksioni. Alles bijel- kaar een avond die vooral vanweege de uitvoerenden de moeite waard was, maar die als geheel snel vergeten zal zijn. Het bijzonder spitse in haken op de Leidse theater- crisis brengt hier weinig ver andering in. Paul Korenhof.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5