Turijn leek zondag op een kruitvat Gemeenschappelij ke landbouwmarkt nog zoete droom VIER AZIATEN IN VRACHTAUTO NAAR ENGELAND WE KRIJGEN HEM ER ALTIJD WEL AF u 11 16 GASLEKKEN DOOR HELE STAD Sinaasappels erg goedkoop Inbrekers vernielen kleuterverblijf 12 13 14 17 50 zieke honden in 2 kamers gevonden voor vakman en gezin PORION BERGER OVER VERONICA: DINSDAG 10 APRIL 1973 LLIDSE COURANT PAGINA 11 nen in het Lazienki-park in Warschau hebben het droge opge zocht en bedelen nu om voedsel bij de wandelaars in het park. De vijver waar zij verbleven is drooggelegd, als onderdeel van onder houdswerkzaamheden bij het 18e-eeuwse koninklijk paleis van de Poolse hoofdstad. TURIJN (AP) Technici van het gasbedrijf in de Italiaan se stad Turijn speuren nog steeds naar de omvang van de enorme gaslekkage die een kwart van de stad zondag in een explosieve toestand heeft gebracht. De bevolking was in paniek. Op zijn minst duizend huizen hebben zich zon dag met gas gevuld. Tot dusver zijn twaalf mensen, de meeste met brandwonden, in ziekenhuizen opgenomen. de gaskranen af te sluiten en de ramen te openen, het licht niet aan te doen en geen huishoude lijke apparaten te gebruiken. Even later werd besloten de electriciteit in de hele stad af te sluiten, nadat twee rinkelende telefoons nieuwe ontploffingen hadden veroorzaakt. De eerste explosie kwam zondag middag toen een vrouw rond vier uur het licht ln haar flat aandraaide. Er klonk een enor me knal en zij en haar echtge noot werden geroffen door een steekvlam. De kleren werden hun van het lijf gerukt en zij liepen ernstige brandwonden op. Het paar ligt in een ziekenhui» Duizenden mensen stonden op straat en durfden hun huizen niet binnen te gaan. Tot over maat van ramp verdween de zon en ging het gestaag motre genen. Maar vijf uur na de eerste ontploffingen trokken de autoriteiten het alarm in al ble ven de huizen van gas versto en hun toestand is kritiek. Pal op elkaar volgde nog een twaalftal explosies in ver van elkaar verwijderde gebouwen. De autoriteiten gaven groot alarm en een algehele mobilisa tie van politie en brandweer volgde Een flat ontplofte en ging in vlammen op toen ijskast zichzelf inschakelde. Een Toen het alarm kon worden inge- kleine vrijstaande woning werd trokken, beschikten de autoritei- ten niet over voldoende luid sprekerwagens. Men deed een beroep op het geoliede apparaat van de Communistiseche Partij, en even later doorkruisten radio wagens van de partij de straten van de stad met de mededeling: „De toestand is onder controle. U kunt nu naar huis gaan". De brandweer meldde dat 73 kilo meter gasleiding lek was ge raakt waardoor zich een explo sie! gasmengsel had gevormd in honderden kelders en gebouwen. Het publiek werd gewaarschuwd LUXEMBURG (ANP) Ir. P. Lardinois, de Nederlandse oud minister van landbouw en nu in het komende landbouwseizoen geen hogere prijzen voor hun produkten gaan krijgen. heffen van de compenserende bedragen aan de EEG-binnen- grenzen. De Mexicaanse president Luis Eccheverria (rechts) heeft gisteren een bezoek gebracht t hoofdkwartier in Brussel. De Britse EEG-commissaris Soames verwelkomde hem. Deense stakers weer aan het werk KOPENHAGEN (RTR) D« grootste staking die de industrie in Denemarken in zo'n kleine 40 jaar heeft gekend is geëindigd. In Kopenhagen werd gister avond aangekondigd dat de vak bonden en de werkgevers een compromis-oplossing hebben be reikt over een cao voor twee jaar. De meer dan 250.000 deen- se arbeiders die sinds 21 maart in staking waren hebben van daag het werk hervat. Treinramp in Senegal: 26 doden DAKAR. Senegal, (AP) - Bij een botsing tussen twee treinen in Guinea zijn gisteren 26 personen om het leven gekomen en 13 ge wond. De twee treinen, waar mijnwerkers in zaten, kwamen frontaal met elkaar in botsing op een enkele lijn op ongeveer 40 kilometer van Conakry. Een van de beide treinen had niet gestopt bij een zijspoor om de andere trein de gelegenheid te geven te passeren. Van onze correspondent LONDEN In Felixstowe, een havenstad op de kust van het Engelse graafschap Suffolk, wachtten vier Aziaten in gevangenschap op een beslissing van het Britse departement van binnenlandse zaken over hun onmiddellijke toekomst. Zij waren aan booid van een Neder landse vrachtwagen via Rotterdam naar Engeland gesmokkeld. Zij zullen naar Pakistan moeten terugkeren. Drie van de Aziaten hebben een Pakistaans paspoort op zak. Het viertal werd zondagnacht in de haven van Felixstowe, waar ze hulpeloos en uitgehongerd rond zwierven opgepakt. Een onder- zoeok bracht aan het licht dat de vier mannen naar Engeland gekomen waren in de smalle compartementen van een grote kist, waarin ze elk ongeveer evenveel plaats hadden als in een recht opstaande doodkist. Ze voor Felxstöwe zouden elk voor de overtocht een bedrag tussen 1400 en 2800 gul den hebben betaald. werd sindsdien door zijn chauf feur achtergelaten op de kade ln de haven van Felixstowe. Daarna liet de chauffeur zich niet meer zien. Zondagavond waren de vier Aziaten radeloos van honger, dorst en kou. Tij dens de nacht kropen zij ver kleumd en stijf uit hun smalle schuilplaatsen om eten te gaan zoeken. Korte tijd later werden zij bij de kraag gevat. - dit het derde waar zij pas enkele dagen later ontdekt werden. De voertuigen kwamen telkens van Nederland en hadden gebruik gemaakt van een van de car-ferries van de Engelse Atlantic Steam Navi gation Company. De politie van Suffolk heeft vorig jaar een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat ruim 400 Aziaten in Nederland zaten te wachten op een Illegale reis naar Engeland. incident met illegale immigran ten op 16 maanden. Ook in vo rige gevallen waren de Aziaten aan boord van vrachtwagens naar Engeland gesmokkeld, Europees commissaris voor de Uitgaande van de stelling dat van Nederland wil echter dat er voor landbouw in Brussel, gaat het bijzonder moeilijk krijgen met zijn prijsvoorstellen voor de landbouw. In de Europese ministerraad, maandag in Luxemburg, werd hij al meteen geconfronteerd met een onverzettelijke minister van landbouw van Duitsland. Joseph Ertl, die zei dat zijn re gering niet akkoord gaat met een koppeling tussen de prijs voorstellen en een afbraak van de compenserende bedragen aan de EEG-binnengrenzen. Lardinois voorstellen zijn gericht op het herstel van de gemeen schappelijke landbouwmarkt. Hij heeft dat trachten te berei ken door zodanige prijzen voor het nieuwe seizoen voor te stel len dat in een deel van de EEG een koppeling zou worden afge zien, eisten België, Duitsland en Luxemburg een reële prijsver hoging voor de granen van 4 Frankrijk, Italië en het Verepigd Koninkrijk willen ech ter, uit vrees dat ze zich de woede van de consument op de hals gaan halen, (en dat geldt in het bijzonder voor het Ver enigd Koninkrijk) helemaal geen prijsverhoging voor gra nen. Duitsland stelt daarente gen, dat de Duitse boeren niet het gelag van het herstel van de gemeenschappelijke markt moe- •ten gaan betalen. Het prijsdebat in Luxemburg, dat vandaag wordt voortgezet, is opnieuw het aftasten van de po sities. „Het grote gevecht" om de landbouwprijzen komt pas volgende week. de landbouwprijzen weer in de Nederland staat nog steeds een wat betreft de graanprijzen een reële verbetering voor de boe ren uit de bus komt. Nederland is er ook wel voorstander van dat per 1 mei de melkprijs reëel verbeterd wordt met 1 procent in plaats van dat er een prijsverhoging in september komt. „pas" zouden gaan lopen en geen compenserende bedragen aan de grenzen meer nodig zou den zijn. Dat hield echter in. dat in de Benelux en in Duits land de boeren in het algemeen tussenoplossing voor, aldus mi nister Boersma. Dat wil zeggen dat men. wil meewerken aan een eerste aanzet tot een terug keer naar een gemeenschappe lijke markt door gedeeltelijk op- (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De sinaasappel- prijs is momenteel tot een re cordminimum gedaald. Dit is een gevolg van een bijzonder grote aanvoer uit de landen rond de Middellandse Zee, waar de oogst dit jaar groot is, mede door een aanzienlijke uitbrei ding van het aantal plantages. Wat de prijs zal zijn, die de Ne derlandse huisvrouw gaat beta len is nog niet bekend. Wel staat vast dat Spaanse sinaas appelen gisteren slechts zeven gulden per kist opleverden. Een hele vrije prijs zal er echter niet komen, omdat de meeste sinaasappel-exporterende landen niet tot de EEG behoren. Als zij een bepaald prijspeil aanhouden komen zij in aanmerking voor een lagere invoerheffing. Ko men zij echter onder die prijs, dan vervalt hun korting. Marokko heeft overigens al beslo ten de sinaasappelexport dras tisch te verminderen. In ieder geval kan ons land voorlopig re- kennen op goedkoop sinaasap pels eten. Drentse rijwiel- vierdaagse: meer dan 10.000 deelnemers ASSEN - ANP - De organisatoren van de achtste rijwielvierdaagse Drente, die van 10 tot en met 13 mei verreden zal worden, ver wachten meer dan 10.000 deelne mers aan de vierdaagse. In 1966 waren er 240 deelnemers. Naast Assen is nu ook Hoogeveen startplaats. Elke dag kunnen de deelnemers in Assen kiezen uit vier routes van 40 kilometer lengte, een van zestig, een van tachtig en een van honderd kilometer. In Hoogeveen is de keuze minder: elke dag vier routes van 40 km. UTRECHT ANP - De Utrechtse politie heeft gistermiddag na klachten van omwonenden een bezoek gebracht aan een huis in de Lijsterstraat in Utrecht, waar een echtpaar in twee niet al te grote kamers op de bega ne grond vijftig honden hield. De drek lag er een meter hoog en in de keldder lagen verschil lende dode honden, aldus de po litie. Twee hondengeleiders van de poli tie hebben de honden, waarvan het grootste deel ziek was en een groot aantal „het predikaat hond niet verdiende", in drie ritten met een bestelbusje naar het hondeasiel in de domstad overgebracht. Het huis moet worden ontruimd en ontsmet. De bewoners zijn door de socia le dienst elders onderdak ge bracht. Volgens de dierenbe scherming waren de meeste honden nog nooit buiten ge weest. Bonn weigert kapers asiel NüRNBERG (AP) - West-Dults- land heeft de twee Tsjechische mijnwerkers, die gevangenis straffen uitzitten wegens het vo rig jaar kapen van een Tsje chisch vliegtuig geweigerd poli tiek asiel te verlenen. Bij de ka ping werd de tweede piloot in dertijd gewond. Het federale bureau voor de er kenning van buitenlandse vluch telingen heeft echter verklaard dat de twee na het uitzitten van hun straf niet zullen worden uit gewezen naar Tsjechoslowakije. Een mini-kever, goed voor een topsnelheid van ong eveer 40 kilometer, wordt in de Duitse stad Mann heim getest op een race-circuit, voor de start bij de formule-2 wagens. Het kevertje is een prototype, maar het model zal spoedig in produktie komen. De kosten worden geschat op rond 1500 gulden. A.s. landartsen gaan de wijk in NIJMEGEN (ANP) Ruim hon derd Nijmeegse studenten tand heelkunde gaan tot en met 28 april bij gezinnen in Nijmegen onderzoeken welke sociale om standigheden leiden tot tandbe derf. Ook willen zij de gezinnen leren hoe men zijn voedingsge woonten ten gunste van minder tandbederf kan veranderen. De actie is georganiseerd door de projectgroep „KiesKeurig". Eerste doel van de actie is vol gens de organisatoren de socia le bewustmaking van de tand- heelkunde-studenten. „Het gaat erom dat de studenten niet al leen moeten denken nnn de leu ke auto en de boot die ze later met het vullen van gaatjes kun nen kopen, maar ook aan de oorzaken van die gaatjes". (ADVERTENTIE) Om een idee to govon: Houtroti herstellen. Kleren afcliohten tussen kozijn en muur of longs do trap. Sohouren en naden blijvend af dichten, ook rondom ov-pljpen. Trapleuning muurvast zotten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op do TV- roklnme! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonomaüle of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlljmen. Pleisterlaag repareren op muur of sohoorateen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hochton. Nu gemakkelijker 6n vlugger èn boter STOPPEN, AFDICHTEN. VOEGEN, UITVLAKKEN. PLEIS- ponentlge, p kunsthars vulpasta mot enorms hechtkracht aau èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of bulten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet. zet niet uit, scheurt niet, buig- en sllJtvaat, Onschadelijk voor de han den. In de emmer onboporkt hond- baar. dus geen restenverlies. 1/2 k» lkr 2kï (k, ƒ1.95 ƒ8.75 ƒ15,00 ƒ30,50 Textieldief op heterdaad betrapt DEN BOSCH (ANP) Zondag nacht is in Den Bosch een tex tieldief op het nippertje betrapt, toen de bedrijfsleider van de zaak. waar de 41-jarige L. van O. uit Den Bosch zijn slag wilde slaan, toevallig met een vriend nog even langs kwam om een stuk gereedschap op te halen. De twee slaagden er met moeite in de zich hevig verzettende in breker te overmeesteren en aan de politie over te leveren. ARNHEM - ANP - Inbrekers heb- geen doorgang konden vinden, ben in het weekeinde in „de Vooral in het zwembadje werd Beukenborgh" te Arnhem, een veel spelmateriaal vernield, dagverblijf voor zestig geeste- Verder werden vloeren en mu- lijk gehandicapte kleuters, voor ren besmeurd met verf, limonn- ettelijke duizenden guldens de en mayonaise. De buit van schade aangericht. De ravage de inbrekers bestond slechts uit door de vernielingen is zo groot wat spaargeld en sigaretten, dat de theropielcssen gisteren Van een onzer verslaggevers „Na de te lage waterstanden bij eerdere pogingen hadden we een flink deel van onze hoop ge vestigd op afgelopen zaterdag", aldus bergingsinspecteur H. Wa lenkamp en uitvoerder E. Lok ker. DEN HAAG Cndanks de oppositie van de weer- en wind goden en de daaruit voortvloeiende tegenslagen blijven de bergingsmannen van Smit International optimistisch over de afloop van hun Veronica-karwei. Aan de ene kant om dat zij zich in het verleden voor aanzienlijk hetere vuren BL-M geplaatst hebben gezien, en het nog slechts een kwestie Tofn de °"lstand'ghede'J van tijd is voordat het op het zand gesmakte popschip "ee"'Jerh80° ing cm weer drijvende Is. Anderzijds omdat zij zich niet kunnen veroorloven om de zaken somber in te zien, want het ber gingscontract vermeldt de clausule: geen resultaat, geen geld. milieu'73 2e vakbeurs voor milieu- beheersingstechnieken. rVOcNbUAu [XJNUtnUAfc VHIJUAü £«ienUAU Slechts door de enorme bedragen, die gemoeid zijn met een lanpe afwezigheid van Veronica uit de ether zijn nu plannen uitge werkt voor het graven van een geul door middel van een zui ger. Toch had de bergingsmaat schappij zelf niet verwacht dat door de wind. We kwamen he laas niet verder dan het draaien van het schip doordat het water weer snel zakte. We hebben hier ervaren, dat er vlak na hoog water de meeste kans op succes is. Door het teruglopende water wordt dan zand onder de boot weggespoeld. Desondanks heb ben we iedere keer van één uur voor hoog water tot twee uur ern-j aan een stuk door getrok ken". het piraten-zendschip ook na De bergers zijn geen moment een week nog op het Scheve- bang geweest dat de sleepboot ningse strand zou vertoeven. Smitsbank met zijn 3600 paarde- krachten to veel zou vergen van de "Veronica". Men heeft uit alle macht getrokken aan de voormalige IJslandse trawler, die bekend staat als een solide schip. 'Een tweede sleepboot inzetten zou geen zin gehad hebben. Je kunt een schip nu eenmaal niet •door het zand heen trekken. En de Veronica ligt een meter in het zand. Het wachten was op een flinke bries die bij gun stig tij het schip even had opge tild. We hebben er alles aan ge daan om de pogingen te doen slagen, want de hele operatie kost ons ook een vermogen. De sleepboot kost alleen al 10.000 gulden per dag. Daar komen de kosten van het bergingsvaartuig en het personeel nog bij," aldus de heer Walenkamp, die wel even geschrokken is van de enorme publieke belangstelling. ,Ook bij de pogingen het schip los te trekken stonden de men sen vlak naast de "Veronica", Het had levensgevaarlijk kun nen worden, wanneer er een draad zou zijn gebroken, wat tenslotte kan gebeuren, Hij zou midden in de mensen-massa zijn gezwiept. Daarbij hebben we nog last van het publiek ook gehad, want er werden,voortdu rend kabels onder het zand ge trapt." De heer Walenkamp i> er van overtuigd dat men het zendschip ook zonder gebruik te maken van een zandzuiger vlot zou kunnen krijgen. "We krijgen hem er altijd wel af. Dit ir voor ons een klein bootje. Het wachten is alleen op een gunstig tij en een flinke wind. Dezer dagen is vooral bespro ken of het economisch gezien de moeite waard is. Men heeft ja gezegd, dus gaan wij door". Staking Parijse metro PARIJS - Reuter - Het personeel van de Parijse Metro heeft gis terochtend gestaakt uit protest tegen de gewelddadige dood van een kaartjescontroleur op 30 maart. De man werd zo mis handeld door een passagier dat hij aan zijn verwondingen over leed. Duizenden Parijzenaars moesten als gevolg van de staking te voet of in de overvolle bussen naar hun werk zien te komen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11