Roemenië beschouwt zich als ontwikkelingsland PRESIDENT CEAUSESCU VOLGENDE WEEK NAAR NEDERLAND WAAGHALZERIJ OP NOORDZEE SCHRIKBAREND PAGINA 6 LEIDSE COURANT MAANDAG 9 APRIL 197J K AFLEVERING 89 Sheila Ashton waste de vaat, en Colin Wood cock, die voor haar afdroogde, vertelde haar over een meisje dat hij kende In Preston. Dat hij haar had meegenomen naar een toneelstuk waar hij eigenlijk niets voor voelde. Dan moest hij wel veel van haar houden, zei Sheila. Nee, dat meisje was niet de reden waarom hij hier de laatste tijd niet was geweest. Het had nu eenmaal niet anders gekund. „Ik kan m'n werk niet zelf kiezen; er was in Liverpool geen werk, en daarmee hield alles op." Colin praatte niet graag over zijn werk als burger. Sheila wist, dat hij principieel dienstweigeraar was. Maar hij begreep niet wat zij daar voor bezwaar in zag. David kon elk ogenblik als vermist of gesneuveld gemeld worden. En hij, Colin, deed zijn werk als tekenaar alsof er hele maal geen oorlog was. Hij stapte van het onderwerp af. Tussen haakjes: had ze dienst in de kantine? Zo niet, dan zou hij terugkomen als hij -net zijn werk klaar was. Sheila zei, dat ze erover had gedacht, naar de bioscoop te gaan. Colin stelde voor, dan samen te gaan Maar als hij om zeven uur niet terug was, zou ze weten, dat hij het niet had kunnen halen. „Haast je vooral niet voor mij, Colin," zei Sheila, trachtend het onverschillig te laten klinken. De flat van Grace Gold in Kensington was de antithese van de armoedige woning waarin David Sheila in Liverpool had ach tergelaten. De overdadige luxe demon streerde als het ware het gemak waarmee Grace de oorlog vergat. Eigenlijk was de oorlog voor haar gunstig. Charles Gould was, zoals zoveel echtgenoten, meestal niet thuis. Of eigenlijk bijna nooit thuis. „Kijk es aan, daai hebben we Davle. Wat een verrassing," zei ze. Ze hadden elkaar in zo lange tijd niet gezien, dat ze hem bij na niet herkende. David ergerde zich over haar ontvangst. „Goed, als je wilt dat ik weer wegga, zeg je het maar." Wat was dat nu voor "en houding? Ze behan- delde hem als een Heine jongen. „Zeg dat het je spijt en we gaan door waar we geëindigd zijn. Je weet, daar ben ik ge makkelijk in." David zei dat het hem speet en zij begon de knopen van zijn tuni"k los te maken. .Bra ve jongen," zei de uitdrukking op haar ge zicht. David lette er niet op. Hier dacht hij aan wanneer het afweervuur het hevigst was: wanneer ze met lege bommenruimen naar huis terugvlogen. Wat Chrissie voor Frankie was, was Grace voor hem. Nu tenminste. Tony was met een kort verlof thuis. Hij ver zuimde zelden de Ashtons op te zoeken wanneer hij in Liverpool was. Zijn nichtje Freda praatte honderd uit over de steeds langer wordende lijst van Amerikaanse vrienden van haar vriendin Doris. Haar gebabbel eindigde abrupt toen Tony vroeg hoe het met haar zelf stond was zij al besmet door de liefdes-bacil? Haar ant woord was anders dan hij had verwacht. „Wat is liefde, Tony? Is hier iemand die dat weet? Ik niet." Was liefde de kloof tus sen haar broer David en Sheila? Of haar zuster Margaret, die een kind kreeg van Michael, in de overtuiging dat haar man gesneuveld was? John Porter is terug en herstellende, maar arme Margaret is nog niet in staat hem te vertellen wat de hele familie al weet. Is dat liefde? Leidse agenda MAANDAG 9 APRIL. Stadsgehoorzaal 20.00 Cabaret Henman van Veen. DINSDAG 10 APRIL. Stadsgehoorzaal 20.00 Cabaret Herman van Veen. BIOSCOPEN: Camera: „The Godfather", (14 jr.). Dagelijks 20.00 uur en ma. di. do. en vr. 14.00 uur. Mati nee: „Sjors en Sjimmie". (a.l.) wo. en za. 14.30 en zondag 14.30 en 16.15 uur. Nachtvoorstelling: „Who's afraid of Virginia Wolff", (18 jr.). vr. en za. 23.30 uur. Lido: „Turics Fruit", (18 jr.). Da gelijks 14.30, 19 en 21. Zondag extra voorstelling om 16.45 uur. Trianon: „Met de Franse slag", (14 jr.). Dag. 14.30, 19 en 21.15 Luxor: Spelletje, voor getrouw- uur zond lvlSi 16.30, l9 en tie echtparen', (18 Jr.). Dag. 15 14.30, 19 en 21.15 uur Zondag Rm; pop aan een touwtje", exira voorstelnng om 16.45 uur. (lg jr Dagelijks R30 19 en Studio: „Welcome Home Sol- 21.15 uur. Zondag 14.15, 16.30, 19 diere", (18 jr.). Dagelijks 14.30 en 21.15 uur. Nachtvoorstelling: 19 en 21.15 uur en zendag extra „Intimiteiten" (18 jr.). vr./za. voorstelling om 16.45 uur. 23.30 uur. Haagse agenda Maandag 9 april Koninklijke Schouwburg 20.15 „Kwartet voor twee" Première door Toneelgroep Theater. Congresgebouw 20.30 Johannes Passion door het Nederlands Kamerorkest m.m.v. solisten en Nederlands kamerkoor o.l.v. Szymon Goldberg (J) Dinsdag 10 april HOT 20.30 „Rashomon" (Nieuwe Komedie) (J) Koninklijke Schouwburg 20.15 „De Vossejacht" (Amsterdams To neel) (J) Diligentia 20.15 Concert door het Dvorèk Strijkkwartet. Congresgebouw 19.00 Eddy Ready Go-Show. Remonstrantse Kerk 20.15 Orkest en Kooruitvoering van muziek 1920—1940. Zeiss Planetarium 14.30 Kinder voordracht „Wat is dat voor een ster?" 16.00 „De zon en andere sterren" Woensdag 11 april Donderdag 12 april Koninklijke Schouwburg 20.15 „De misantroop" (Haagse Comedie) (J) HOT 20.30 „Rashomon" (Nieuwe Komedie) (J) Circustheater 20.00 „Die Fleder- maus" door de Nederlandse Operastichting (J) Congresgebouw 20.15 Zuid-Ameri kaanse zang en dans-show „Brasiliana" Diligentia 20.15 Hand-in-hand-con- cert door Barok ensemble en het Blazers kwintet van het Kon. Conservatorium (J) Broom Hilda Lucky Luke Circus Western BOEKAREST Roemenië, een land met 21 miljoen inwo ners op een oppervlakte die zes-en-een-half maal zo groot is als Nederland, beschouwt zichzelf als een ontwikkelings land dat de fase van „achter lijkheid" nog maar net over wonnen heeft. Met een strak geleide plan-economie (vijf-ja ren-plannen die jaarlijks wor den bijgesteld), een volledig genationaliseerde industrie en een landbouw die is georgani seerd in staatsbedrijven en coöperaties, hoopt men in 1990 een niveau te bereiken dat vergelijkbaar is met de huidi ge geïndustrialiseerde westelij ke landen, waar op het ogen blik het nationaal inkomen per hoofd van de bevolking zeker vijf maal zo groot is als in Roemenië. Het Roemeense economische beleid is gericht op snelle indu strialisatie. Aan de investerin gen in de produktieve sectoren worden de bestedingen ten be hoeve van de directe consump tie sterk ondergeschikt ge- "•rcoid^nt Cefvrescu verklaar de vcr.'~e week in Eoe'tarest in con gcrorek met een grnep be- -""'cr.de Nederlandse jouroa- l'o'.er: „Wij geven jaarlii':s e'-oa 30 nrocent van het natio- r-'o inkomen rit ten behoeve yen croe ontwikkeling. Dat m-etcn we vel, willen we tot eer. vrol-"d"g ontwikkelde so- e:-k'o"soke geweerschat) kun nen korren, waaruit t.z.t. een communistisch»» gemeenschap '■o.n ontstaan. ^e directeur van het Nationale Planbureau in Boekarest, loan Dcsr-ireanu, zei dat Roemenië in de jaren sedert de oorlog zijn aehterliikheid - een erfenis van het verleden - heeft geli- kv/ideerd. De verdere plannen voorzien in een groei van de nat'onale nroduktie in de pe riode tot 1390 met 9 tot 10 pro cent per iaar. Het tot 1975 lo pende viif-jarenplan voorziet een jaarlijkse groeipercentage van i.l tot 12 procent. Ge!e!delijk aan trekt men de bevolking, die in 1948 nog voor ru'm 75 procent een boerenbe volking was. naar de industrie. De stedelijke bevolking is roods goTccid van 23,4 pro- c"rt in 19iR tot 47 nrocent in 197?. Meer dan de helft van de ect'eve bevolking werkt nu in r-^-rc takken van bedrijvig heid dan de landbouw, tenen -'e^ts 26 nrocent in I960. Het 's de be^eUng dat in 1990 nog s'echts 12 tot 15 nrocent van de actieve bevolking in de landbouw werkzaam zal zijn. Voorkeursregeling Desmireanu geloofde voorts, dat het hnlsvestingstekort (een Roemeen heeft op het ogenblik recht op 10 vierkante meter woonruimte), in 1980 zal zijn weggewerkt. Het huidige vijf jarenplan voorziet in de bouw NICOLAE CEAUSESCU zeer geliefd Van 10 - 13 april brengt de Roemeense presi dent Nicolae Ceausescu, een officieel bezoek aan Nederland. Ceausescu, die in 19C5 partijlei der Georgghiu-Dej opvolgde ais eerste secreta ris van bet Centrale Comité, is in zijn land erg populair. De Roemeense kranten besteden dage lijks veel aandacht aan het beleid en de perstn van Nicolae Ceausescu. Volgens Roemeense journalisten denkt men ii, het Westen ten onrechte dat dit persoonsver-' heerlljklng is t.a.v. de Roemeense leider. „Vooi de eerste keer in de geschiedenis bestaat er eet volkomen overeenstemming tussen de aspiratie! van het volk en de politiek van de leiders van het land. Als de Roemeense kranten veel over Ceausescu schrijven, komt dit omdat de journa listen ajleen maar objectief het enthousiasme weergeven dat zij waarnemen", aldus Roemeen se journalisten vorige week tegenover Neder landse collega's. In nevenstaand artikel een beschouwing over de economie van Roemenië. van 500.000 appartementen in flatgebouwen en 250.000 huizen. Roemenië streeft ernaar door de EEG formeel als ontwikke lingsland erkend te worden en op basis daarvan zekere voor keursregeling in het handels verkeer te krijgen. Frankrijk zou hiertoe weJ bereid zijn, doch de overige EEG-landen niet. De Roemeense leiders voelen overigens zelf weinig voor eco nomische integratie met ande ren naar het voorbeeld van de EEG. Blokvorming of integra tie, economisch, politiek en mi litair, achten zij in strijd met hun steeds weer uitgesproken opvattingen inzake nationale soevereiniteit, onafhankelijk heid en niet-inm.enging in el kanders binnenlandse aangele genheden. Toerisme Het Roemeense beleid is ge richt op het treffen van talrij ke bilaterale regelingen op al lerlei gebied- een voorbeeld dat volgens hen, als het zou worden nagevolgd, tot gevolg kan hebben dat de huidige blokken in de wereld, w.o. NAVO en Warschaupact, van zelf zullen verdwijnen. Een snel ontwikkelende tak van „industrie" is in Roeme nië het toerisme, waarin in het tot 1975 lopende vijf-jarenplan 500 miljoen dollar wordt geïin- vesteerd. De stroom buiten landse toeristen (circa drie miljoen per jaar, waarvan 2.4 miljoen uit socialistische lan den) brengt nu jaarlijks reeds 120 miljoen dollar op. De toe- ristenstroom, met name naar de badolaatsen aan de kust van de Zwarte Zee, is reeds zo groot geworden, dat maatrege len moeten worden getroffen om de eigen toeristenstroom in het hoogseizoen wat in te per ken. Van de circa 600.000 toeristen uit westelilke landen kwamen er vorig jaar circa 33.000 uit Nederland, hoofdzakeüik in georganiseerde reizen. De Ne derlanders staan nu op de vierde plaats in de rangorde van westelijke landen, na West-Duitsland, Groot-Brittan- nië en Frankrijk. Niet alle Ne derlanders en anderen gaan overigens naar de Zwarte zee kust, velen trekken de Karpa- then in. Het staat de buitenlandse toe rist vrij om met zijn caravan door het land te trekken en te kamperen waar hij wil, zolang hij maar niet ergens op dt openbare weg gaat staan et het verkeer hindert. Het zit de heer Voicu, onder®] recteur van het ministerie vai toerisme, erg dwars, dat voor het personenvervoer tusset Roemenië en Nederland neg steeds een visum wordt ver langd. Roemenië is volgew hem bereid de visa morgen t te schaffen. Hij vindt het ooi wel vreemd dat hij zelf weket voor hij naar Nederland reis formulieren met zes pasfoto'! moet oosturen. Een Nederlanj der kan aan elke Roemeens! grensnost zonder formaliteit» i of tijdverlies een inreisvisu® De Roemenen ziin volm heer Voicu overigens niet i nlan ter ontwikkeling van i toeristPnind»strie hu: schap te bederven door aan! van een net van autosnelfl gen. Er zijn tot op slechts twee vierbaansautov gen genland: een van Boek» rest via Pitesti naar de IJzei ren Poort (Turnu Severin) t» een van Boekarest naar O stanza aan de Zwarte Z« Voor het overige wil men vrij staan met asfaltering van dj bestaande binnenwegen. CASTRICUM „Als je ziet in welke bootjes de mensen de zee op gaan, dan schrik je er van. De laatste jaren wagen zich er steeds meer in van die kleine polyester gevalletjes op het water, soms zijn ze niet groter dan een tafel." Dit zegt de Castricumse voorzitter van de reddingsbrigade Piet Veldt. „Er moeten beslist eisen gesteld gaan wor den aan de boten, ook van de particulieren De voorschriften zijn er hier al voor de man die boten verhuurt. Ze moeten een reflector aan boord hebben om door de schepen met radar opgemerkt te kunnen worden. Nu ge beurt het nog wel eens dat een trawler een visserbootje ondersteboven vaart. Ook moeten de boten vuurpijlen hebben, zwemvesten, een kompas en een goede toe ter. Maar het helpt natuurlijk allemaal niks als de mensen onervaren zijn met de zee, als ze de stromingen niet kennen of in mist te rechtkomen. Vaak zie je ook dat de mensen wel van het strand wegkomen, maar dat ze in moeilijkheden verzeilen als ze terug door de branding willen gaan." Man van de praktijk Veldt vindt dat er in elke kustplaats een vereniging zou moeten komen van particuliere vissers die onder controle staat van de gemeente. De boten zouden vooraf gekeurd dienen te worden. Spectaculaire reddingen van mensenlevens op zee blijven beperkt tot enkele gevallen, zoals in de stormnacht van de dertiende no vember toen de KNZHRM met een wipper- toestel de 29 opvarenden van het Chinese schip Wan Chun op het veilige vasteland van Bakkum bracht, maar niettemin is het sterk stijgende aantal noodgevallen van waterspor ters op zee of in het IJsselmeer een veront rustende zaak. Vorig jaar bracht de maat schappij 362 waterrecreanten en beroeps- vaarders aan de wal. Hieronder vertelt di recteur Ch. Van der Zweep van de KNZHRM over de kille cijferreeksen die aangeven dat extra aandacht voor reddingsinspanningen op zee geboden is. Peuterspeelzal» in Spoorwijk j Schilderswijk De Haagse Sf'chtirg Peuter zalen (H.S.P.) is gestart een speelzaal in de van 0i wijk Bruynstraat in Spoot Bind april worden nog speelza'en in de Schilder geopend. Daarmee word: aantal speelzalen var» de ting op 18 gebracht. Deze de grootste organisatie gebied van Nederland. De nieuwe speelzalen worde» dergeb acht In een leeg# klas van de Prinses Mar kleur* ersahool aan de Zuid* in de lokalen van het spor" recreatiecentrum de „Hoi* rij" aan de Hobbemastral* «■BÉ 1

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6