WONDERBAARLIJKE DERBY IN KUIP Feyenoord in oude doen door herrezen Sparta ingehaald De schrik staat Pim Doesburg (links) op het gezicht te lezen. Ressel en Schoenmaker hadden een razendsnelle en loepzuivere combinatie opgezet, waaruit de bal bij Van Hanegem (op de grond) kwam die Feyenoord de leiding bezorgde. Het appèl voor buitenspel werd niet aanvaard. Feye noord zou de voorsprong uitbouwen tot 30. S parta leek totaal verloren. Tot leven Maar in deze wonderbaarlijke derby kwam Sparta op net zo totaal onverwachte wijze terug als de totale nederlaag een feit leek. Walbeek vlak voor de rust en Kreuz pal erna wijzigden het beeld van de strijd. Willy Kreuz was ineens weer de oergevaarlijke man. Hij draaide om Rijsbergen heen en bracht de stand op 32. Op de foto: Treytel, Kreuz, Rijsbergen, Kowalik (op de grond) en Israel. Barrage '73 beleefde een enerverend slot, waarin de belangstelling van de toeschouwers verheu gend groot was. Dat wil toch wel iets zeggen. Zou de ruitersport dan eindelijk ook in Den Haag tot leven komen? Als deze indruk juist is, verdient het voor Barra ge '74 aanbeveling om één restrictie te maken. Met dit evenement op donderdagmiddag begin nen is zinloos en tè kost baar. Het publiek heeft zo vroeg in de week nog amper interesse, wat ook in voorgaande jaren trouwens het geval was. Laten de organisatoren daarom een voorbeeld nemen aan Indoor Bra bant in Den Bosch. De topruiters komen daar vrijdagavond pas in ac tie. Op deze manier kun nen de kosten van dit toernooi aanzienlijk te ruggebracht worden. ROTTERDAM De wonderbaarlijkste derby sinds jaren werd opgevoerd in de Kuip. Er kwam een moment dat het oppermachtige Feyenoord leek door te stomen van 3 0 naar vijf of zes. En er kwam een ogenblik dat het na de rust oppermachtige Sparta de toen opgehaalde achter stand van 30 zou uitbouwen tot een overwinning. Als er ooit van een derby met de daarbij behorende sfeer kon word«n gesproken, was dat gisteren wel. Enerverende si tuaties, doelpunten, een tot het kookpunt gebracht publiek toch slechts 44.000 terwijl de botsing van de Rotter damse grootmachten in vroeger tijden een volle bak ga randeerde Trainer Ernst Happel zat na af loop hoofdschuddend aan de spelerstafel in de koffiekamer van het stadion. Trainer Leo Steegman zocht naar een ver- Maring van het verloop van dit duel, dat zo grillig was als de rechtgeaarde voetbalfan maar mag verlangen. Het reeds we ken van slag zijnde Sparta trof een plotseling naar oude doen reikend Feyenoord, dat met de agressieve Wim Jansen weer in de middenlinie speelse combinaties opzette waarin de tot spits verheven Lex Schoen maker een grote rol vertolkte. Er zijn van die dagen waarop al les lijkt te '-ukken. Feyenoord beleefde er zo een. Het walste op kinderlijk eenvoudige wijze Sparta weg. En voor de „kas teelheren" van de eerste schrik waren bekomen, stonden ze met 3—0 achter. Een loepzuivere combinatie tussen Ressel en Schoenmaker resulteerde in een doelpunt van Van Hanegem, lig gend bijna op de doellijn. Nol Heijerman later: „Als dat geen buitenspel is, weet ik het niet meer". Scheidsrechter Van Ge- mert, .die gaandeweg helemaal alleen stond omdat zijn grens rechters ver beneden de maat bleven, vooral de heer Erents, weerde echter alle Spartaanse protesten af. Stroef verzette Sparta zich, terwijl Feyenoord juist steeds snepeier ging spe len, gebruik makend van de ruimte die Sparta bood omdat het middenveld het liet afweten. Steegman: „Van der Veen is vrij dagmiddag ijlings in het zieken huis opgenomen. Zijn kniebles sure is gaan etteren. Het was tegen bloedvergiftiging aan". Op zijn plaats stond Jansen, die nog de beste van de drie was. Black outs Intussen legdn Feyenoord dartel en dwingend Sparta aan ban den. En net nadat Pim Does burg een vlammend schot van Van Hanegem op mysterieuze wijze had gekeerd, verviel hij tweemaal in een overklaarbare black out. De lange passes van Van Hane gem en Schoenmaker „ver strooiden" de defensie van Sparta en toen Ressel op links geheel vrij stond en op tijd werd „bediend" lag er een gat voor hem. Maar er was nie mand aan wie hij kon afspelen en daarom kanjerde Ressel op doel, met een curve. Doesburg stak geen hand u!t: 2—0. Eenzelfde situatie overkwam Schoenmaker met Ressel, Van Hanegem voor de rust, Jansen en Israel de sterkste bij Ressel. Schoenmaker: „Ik wilde de bal naar Kristensen lepelen maar hij stond buitenspel". Dus wat deed Schoenmaker, van even grote afstand als Ressel had gedaan, hij schoot. Laag in de hoek, en weer reageerde Doesburg niet, werd het 30. Steegman: „Op zo'n moment denk je: wat krijgen we nou weer, hoewel het niet erger^kon worden dan tegen NAC. Die dreun is overigens wel hard aangekomen". Maar ziet: toen een ieder er voor ging zitten om Sparta naar een grote neder laag te zien spelen, kwam dat doelpunt van Walbeek fSteeg- man: „Nog niet fit want hij was op de training door zijn been gegaan en Kreuz had last van zijn voet waar destijds een PSV'er op is gaan staan") vlak voor de rust. Treytel kreeg de bal niet vast en Walbeek scoor- neerd". De gelijkmaker kwam de: 31. toch, al bofte Sparta dat Van Dat doelpunt bracht een ongeloof- Gemert, in de geest van de der waardige ommekeer teweeg, bysfeer, een te felle aanval van Wat Feyenoord voor de rust Jansen op Van Hanegem niet strafschop wenste te was Sparta erna. Het be gon met een enorm schot var Jansen dat Treytel op de nam. Het vervolgde met tweede doelpunt, pal na de rust. Kreuz draaide moeiteloos om Rijsbergen heen en het was 3— 2. Sparta steeg meteen huizen hoog en sloot waarschijnlijk ook l/aeiff0naLt de periode van malaise af. Er MOlgtspaM kwam spirit in de ploeg, Bos- De sensatie was nog niet com- veld ging ineens draaien als pleet. Steegman: „We hadden vanouds. Kreuz werd weer het moeten winnen. We kregen honoreren. Israel verspeelde door een over treding de leiding. Mat akelige precisie legde Bosveld de bal op het hoofd van Heijerman die feilloos inkopte: 33. lastige en gevaarlijke mannetje, Heijerman rommelde er lustig op los. Feyenoord daarentegen zakte weg in een diep moeras. Het werd de helft waarin Sparta „wervelde' in plaats v fer worden afgehouden. Hij de kansen voor na die 33." Dat was ook zo. Venneker schoot keihard op de lat. Bos veld ontnam Rijsbergen de bal maar vond niemand om aan te Kowalik, op links spelen, Kowalik liet nog wat ge- Van Staveren, kon legenheidjes lopen. Steegman: „Ik kan natuurlijk Kowalik scoorde vlak daarna toch maar vangen bij dat doelpunt werd afgekeurd, doen zulke kansen zich niet waar. Buitenspel kon hele- bergen „binnendoor" kon ko- maal niet want mijn kopbal men. Kowalik voelt dat aan", werd door Treytel geretour- Feyenoord evenwel was ook dicht bij een doelpunt toen Wim Jan sen voorzette en Schoenmaker alleen zijn hoofd maar kon be wegen. Schoenmaker: „Ik werd van achteren vastgepakt, zodat ik niet omhoog kon komen. Ik hoefde immers maar te knikken en het zou gebeurd zijn". Het gebeurde niet, noch aan de zijde van Sparta, noch aan die van Feeynoord. Van Hanegem, tijdens de tweede helft gewisseld voor Hasil: „Ik hou die nul vast. Moet je gelo ven. Ik was woedend toen dat eerste tegendoelpunt viel. Waar om ik eruit ging? Een flinke wond aan mijn scheenbeen na een botsing met Venneker". Pim Daesburg liep rond met een sterke kop koffie. Steegman: „Hij heeft wel eens wedstrijden voor de jongens gewonnen, nu hebben de jongens voor hem ge lijkgemaakt". Maar Bosveld mopperde: „Twee doelpunten van zo'n afstand". Heijerman: „Dat mag een doelman van zijn klasse niet overkomen. Maar alia, we speelden na de rust weer als vanouds". HERMAN VAN BERGEM Rad De zwemwereld moet zich geen rad voor de ogen laten draaien. De kandi- datenploeg, die voor de wereldkampioenschap pen in Belgrado is sa mengesteld, is tot stand gekomen met limieten, die veel te zwak zijn. Met het trekken van con clusies moet momenteel dan ook de grootste voorzichtigheid betracht worden. En dan is er nog iets. Door de zwak ke limieten van nu zal er straks, op de zomerti- telstrijd (met wel scherpe limieten) een enorme kloof overbrugd moeten worden. Dit ver schil kan voor elke be langhebbende alleen maar een aanwijzing zijn dat er zo mogelijk nog harder getraind zal moeten worden. Volksoploop voor het doel van NA'C dat voor de eerste keer is getroffen door Augustsson, die scoorde uit een doelwor- De fel omstreden scheidsrechter Keizer (rechts) trekt de gele kaart. Leen de Graaf is geveld. De boosdoener is steling. Quaars (tweede van links). Van onze correspondent BREDA —Een legioen in allerhaast opgeroepen agenten, bijten de politiehonden en een arrestantenwagen waren nodig om de Volendamse scheidsrechter Jan Keizer een redelijke kans op lijfsbehoud te bieden na de ontmoeting NACFC Den Haag. Honderden op wraak beluste Bredanaars wilden koste wat kost het hoofd van Keizer, de man die het in de ogen van de Breda se aanhang volledig had verknald. Twee gele kaarten, die scheidsrechter Keizer uitdeelde aan de NAC-spelers Van Dijk en Quaars. deden de deur dicht voor het zevenduizend koppige publiek dat zich al anderhalf uur had geërgerd aan het zwakke optreden van Keizer. Van Dijk smeet de bal richting De Graaf die hem vlak daarvoor onderuit had gehaald en dat werd door Keizer bestraft met de gele kaart. F.n Quaars kreeg enkelt mi nuten later hetzelfde attribuut voor ogen toen ook hij De Craaf vloerde. Er waren echter al heel wat ergere dingen gebeurd die Keizer niet had gezien. Quaars en Van Dijk hadden die gele kaart al in het eerste stadium verdiend. Resultaat van het optreden van Keizer was in ieder geval dat het publiek massaal opdrong naar de kleedkamers. De dranghekken begaven het bijna onder de druk van honderden bloeddorstige Bredanaars, die hardhan dig wilden afrekenen met Keizer. Er werd met bierflessen ge smeten en de politiehonden kwamen in actie. Aad Mansveld werd getroffen door een rondvliegende bierfles en een van de tientallen agenten trof hetzelfde lot. Pas om kwart voor zes kon Keizer door een „coup special" van de Bredase politie via de zijmgang bij de kantine met een arrestantenwagen worden afgevoerd. De verwensingen die Keizer naar het hoofd kreeg geslingerd, zijn niet voor publikatie geschikt en de Volendam- mer was blij dat hij het er levend afbracht. Verdiend FC Den Haags trainer Teunissen, vol emotie: „Dat komt NAC tenminste op een wedstrijd zonder publiek te staan. Dit kan toch zomaar niet". FC Den Haag had ondanks alle narigheden na afloop toch nog de meeste reden tot lachen. De Haagse equipe had met 2—1 gezegevierd en dat was verdiend in dit matige duel- Toch nam NAC in de eerste helft een gelukkige voorsprong. In de 33ste minuut was scheidsrechter Keizer blijkbaar nog op de hand van NAC, want toen Louwerens de doorgebroken Brou wers onderuit haalde, gebeurde dit duidelijk buiten het straf schopgebied. Keizer besliste echter, na overleg met zijn grens rechter, dat het binnen de beruchte lijnen was gebeurd en NAC kreeg een strafschop te nemen. Graauwmans maakte geen fout en NAC leidde fortuinlijk. Frans Vermeulen was vlak daarvoor zwaar geblesseerd geraakt. Zijn Achillespees was gescheurd en hij werd nog dezelfde dag geopereerd door de Bredase arts dr. Smithuis. Vermeulen werd vervangen door Piet van Dijk. FC Den Haag bleef het beste van het spel houden en de verdiende gelijkmaknr kwam vier minuten voor de rust van de voet van Augustsson. die scoorde uit een doelworsteling Strafschop Mari van Dongen, de vervanger van Jan de Jong in het doel van NAC, kwam na de rust niet terug. Van Dongen had een kuit beenblessure opgelopen en moest zich laten vervangen door Ri- nie Heeren. Vlak na de rust sloeg FC Den Haag voor de tweede keer toe. De zwak spelende Quaars, die al veel eerder de gele kaart had verdiend, haalde Augustsson onderuit in het strafschopgebied en Mansveld benutte de strafschop. Wat daarna gebeurde had weinig meer met voetbal te maken. Het werd een hard maar matig duel. waarin Keizer zeer dubieus en lankmoedig optrad, met als uiteindelijk resultaat de rellen na afloop. Geen propa ganda voor de voetbalsport. De Amstel Goldrace is sportief gezien een groot succes geworden. De enige prof-klassieker die Nederland kent, heeft door de winnaar Eddy Merckx aan image ge wonnen. Maar deze race heeft tevens de bloedar moede van de Neder landse prof-wielrenners aangetoond. Een bloed armoede die niet alleen veroorzaakt wordt door het gebrek aan kunde maar, ten opzichte van bijvoorbeeld België, ook door een slappe mentali teit. Slechts vijf Neder landers konden zich klasseren, de rest (van de 31 was afgestapt. Deze vijf konden tegen de overmacht van de Belgen 18 geklasseer- den) uiteraard geen rol van grote betekenis spe len. De tijd van Jan Jansen en Peter Post is helaas voorbij. Mis schien dat Hennie Kui pers als aanstormend talent de mentale bar rière kan doorbreken. Voor het overige bliift het in Nederland slecht gesteld met de beroeps coureurs. Maar ja de meesten toucheren toch een salaris bij hun spon sors, dus waarom zou den ze zich dan druk maken? Als bladvulling kunnen ze toch dikwijls op de organisatoren van Belgische kermiskoer- sen rekenen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13