S Franse baron verdedigt doodkist van zijn vader BfcJSÜISI HP BEWOGEN DEBAT OVER ROULETTE Aktie tv voor geschenk aan kardinaal D. de Boon wil NW niet als wrak verlaten d0ENE *3 Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin POUION Egyptische graven doelwit van rovers DONDERDAG 5 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Onder het motto "Vervul zijn hartewens, 'n communicatiecentrum" zal in de eerste dagen van mei een actie worden gevoerd met het doel geld in te zame len voor de financiering van een goed functionerend coni- municatiecentrum van de Nederlandse kerkprovincie. De actie is bedoeld als uitgesteld geschenk bij de zeventigste verjaardag van kardinaal Alfrink, die bovendien middel punt zal zijn van een twee uur durend t.v. programma, dat zondagavond 6 mei van 21.10 tot 23.10 uur door de K.R.O. zal worden uitgezonden onder de titel "Rondom Alfrink". Al rond de zeventigste verjaardag van de kardinaal - 5 juli 1970 - was een dergelijk plan ontstaan. Er werd toen een "Stichting Al frinkfonds" opgericht om het te realiseren, maar onder meer door het doorvoeren van een nieuwe structuur van de kerk provincie, waarbij ook was vor- zien in een communicatiecen trum, moest met de uitvoering van het plan worden gewacht. Mgr.Bluyssen, die de actie intro duceerde en daarbij werd gese condeerd door de andere Neder landse bisschoppen, behalve mrg. Ernst, stelde, dat-de kar dinaal bijzonder grote waarde hecht aan communicatie en het ontbreken daarvan tot nu toe, heeft ervaren als een toestand van onmacht en een gevaarlijk tekort. N.G.Schrama, secretaris van de Stichting Alfrinkfonds zei, dat de werkgroep verwacht, dat niet alleen katholieken een bijdrage zullen geven. Men zal onder meer tot geven in st^at worden gesteld via machtigingskaarten in de omroepbladen. Ook in Bel gië zal een gironummer worden geopend. Vicaris dr. H.A. van Munster be rekende, dat voor een financiële basis voor het centrum in de eerstkomende vijf jaar een be drag van tegen de 2,5 miljoen gulden nodig zal zijn. Het t.v.-programma "Rondom Al frink" op 6 mei zal worden ge presenteerd door Ad Langebent. Het wordt een programma waarin mensen aan het woord komen, die in de ontwikkeling van het katholicisme in Neder land tijdens de laatste twintig jaar een belangrijke rol hebben gespeeld, met in de hoofdrol kardinaal Alfrink. Het wordt "live" uitgezonden uit de St.Vi- tuskerk te Hilversum met pu bliek uit heel Nederland. DEN HAAG Elsevier opent deze week met een langademige analyse van de kabinetscrisis die uitmondt in de conclusie: „Kabinetsformateur Burger heeft bij het begin van zijn for matiepoging gezegd, dat er pijn zal moeten worden geleden. En wel door alle betrokkenen. Nu, aan het eind van zijn formatie weet men waar de meeste pijn geleden is: in het confessionele kamp. Nimmer zijn de vleugels van de KVP en de ARP zowel aan de linker- als aan de rech terkant zo duidelijk aan het licht getreden". Onthullend, omdat „Amsterdamse toestanden vroeg of laat lande lijke toestanden worden", is de reportage over het hoofdstedelij ke onderwijs waar „schoolhoof den weggaan of kapot". Een ge plaagde leerkracht: „De maat schappelijke verwarring werkt ook in het onderwijs door. Dat laat zich het eerst in Amster dam voelen. De ouders zijn ver anderd, de onderwijzers, de kin deren. Alleen de onderwijsbe groting blijft hetzelfde". Als we reldnieuws wordt een interview aangekondigd met de Egypti sche president Sadat. Een uit spraak: „De situatie zal hier veel erger worden dan in Viet- In de Haagse Post mag Arie de Boon, „de gemankeerde voorzitter van het N.V.V." zon- Q) der wrok terugzien. „Ik had het nog drie jaar kunnen doen, ie dereen had dat in grote dank aanvaard. Maar ik ben nu 60 jaar, 28 jaar achter de rug, vaak onder hoogspanning moe ten werken. Ik ben zachtjesaan aan het eind en ik heb geen zin om als een wrak het N.V.V. te verlaten". De binnenkort afzwaaiende voor zitter van de Vereniging van Nederlandse Ondernemingen Bakkenist krijgt een trap na. „Het onheil is geschied. Bakke nist heeft de doodsteek gegeven aan informeel overleg, soms de enige ontsnappingsmogelijkheid uit een doodlopende straat. Ook al zal de boosdoener zelf straks van het toneel verdwijnen, de vakbewegingstop heeft een pijn lijke les geleerd. Een schitte rend verhaal voorts over de 43- jarige heer Hans van den Hoek, 1.91 meter lang, schoenmaat 45, afkomstig uit Amersfoort, die damesimitator van beroep is en als Daisy Dynamite met „Botch-a-me" een tophit scoor de. Tot slot een grondige analy se van het toneelfenomeen „De Family" en de uitgewezen jour nalist Ab Courant, die „banger is voor de tandarts dan voor de Griekse politie". VRkJ WKDBWUWP Vrij Nederland beschrijft Nixon als een man met „het schan daal als levenswijze om wie de corruptie heen hangt als een zwerm vliegen om een open wond". Een groot interview met de schrijfster Andreas Bumier, de nieuwbenoemde Nijmeegse hoogleraar in de Criminologie Als een van de preventiemoge- lijkheden van de misdadigheid noemt ze: „Leer ook vaders liefdevolle betrokken opvoeders van hun kinderen te zijn. Geef moeder de kans eens adem te halen zodat niet al hun frustra ties en emoties zich op hun kin deren hoeven te ontladen". Elders vraagt het blad zich af „wat komt er na de grote sta kingen?", waarop een analyse volgt van lange termijn-strate gie van de vakbeweging. Groe- nevelt zegt: „Een regering Den Uyl zal niet moeten denken dat die op voorhand alles kan doen en laten zonder dat ze kritiek van de vakbeweging zal ont moeten, alleen maar omdat het een links minderheidskabinet is". DENIEUWEUNIE De Nieuwe Linie heeft ontdekt dat veel sociale diensten vijandig staan tegenover de bijstands wet. Volgens drie maatschappe lijke werkers, allen werkzaam bij verschillende sociale dien sten in het Zuiden van het land. hangen de ambtenaren eerder de Zwarte Piet dan Sinterklaas uit. „Er zijn talloze voorbeelden te geven dat je mensen moet beschermen tegen de dienst. Er ligt een bijna vanzelfsprekend wantrouwen tegen de bijstand aanvragers". Waar Formateur Burger de tijd vandaan haalt, mag Sint Jutte- mis weten, maar verdraaid: ook dit blad heeft hem nu voor een pagina tekst weten te strikken. Duurt het daarom allemaal zo lang? Een hele pagina ook rond de problematiek van de al dan niet werkende vrouw plus een oproep aan lezeressen om hun ervaringen op schrift te stellen. Daarmee zal dan het jubileum nummer van 2 mei aanstaande worden gespekt. De Groene Amsterdammer con stateert dat na de vrijlating van de laatste Amerikaanse piloten Vietnam weer vogelvrij is. Het nationale verbond van huurders- organisaties blijkt het ver schrikkelijk noodzakelijk te vin den dat huurders zich organise- Twee pagina's zijn gewijd aan een analyse over de Enka-be- drijfsbezetting nog steeds voer voor vakbondsleiders. Een gesprek tenslotte met Gunther Wallraff, de schrijver van be drijfsreportages die aan zijn vaak schokkende materiaal komt door vermomd als arbei der in Duitse fabrieken te gaan werken. Accent behandelt uitvoerig het thema „Doodgaan en sterven". Het motto is: „Weinigen ster ven, velen gaan dood" en spreekt voor zichzelf. Het schort aan de stervensbegeleiding. „Dat komt omdat het aantal verpleegkundi gen dat gezien hun ervaring in staat is niet alleen op medische maar op menselijke wijze in die stervenshulp te voorzien, zeer beperkt is. Van de op stapel staande maatregelen voor Vei liger Verkeer wordt niet veel verwacht: „De regering zal ein delijk moeten inzien dot in de prioriteitenlijst met betrekking tot de verkeersonveiligheid de grootst mogelijke voorrang moet worden toegekend aan een drastische uitbreiding van met de modernste middelen uitge ruste surveillance-eenheden voor de verkeerspolitie. Veel aandacht krijgt de Lybische leider Gaddafi die de Arabische eenheid ziet als wraak op het verleden. Overleg over pensioen premie ambtenaren gaat verder Den Haag (ANP) Onder voorzitterschap van de minister van Binnenlandse Zaken' mr W. Geertsema heeft gisteren opnieuw een gesprek plaats ge vonden met de vijf centrales van overheidspersoneel. Beslo ten is het informeel beraad in zake pensioenpremieverbaal op korte termijn voort te zetten. Volgens de publikatie van 30 maart j.l. waren de centrales van mening, dat dit beraad met deze bewindsman niet meer zin vol was. In de bespreking van gistermiddag is hun het tegen deel gebleken. (ADVERTENTIE) Om een idee te geven: Hontrot herstellen. Kleren afdichten tussen kozijn-en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag n op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos Verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN. PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORTON, de in Zwitserland ontwikkelde óén-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glasl Blijvend thermoplas tisch en waterdioht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en Blljtvast. Onschadelijk voor de han den. In do emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. 0 PARIJS (AP) Al geruime tijd wordt het oude en vervallen land goed van een adellijke familie te Saint-Nauphary door de gendar mes omsingeld. In het huis bevinden zich de 2I-jarige Jean-Louis ba ron de Portal en diens 22-jarige zuster Marle-Apnes. De baron verde digt de doodkist van zijn vader en heeft gedreigd de politie en zich zelf dood te schieten als deze laatste het zou durven het meer dan 700 jaar oude motto van de Portals, „Wij zijn gewapend voor weer wraak" in twijfel mocht trekken. Er is al geschoten door Jean-Paul en daarbij is een sergeant-majoor der gendarmerie gewond. Het was de taak van deze man de baron en zijn zuster op te halen in het oude landgoed dat La Fumade heet. Men heeft de politie op een afstand kunnen houden sinds de moeder van het tweetal, Anna Barones Niepokulwiska, door de gendarmes werd opgehaald om een straf van vier maanden te gaan uitzitten, omdat zij een politieman met de dood had bedreigd. Toen men haar weghaalde riep zij tot haar kinderen: „Sluit je op en geef geen kamp". En zulks gebeurde. Vorig jaar kreeg de vader van Jean-Louis een zeer hoge rekening voor onderhoudswerk aan het landgoed. Die rekening was vals, zei de baron tot de rechter,maar de schuldeiser kreeg gelijk en La Fu made moest worden verkocht. Maar de Portals weigerden heen te gaan. Dc tweede aanval kwam toen de politie verleden week vernam, dat de oude baron was overleden. „Dit was het gevolg" zei Jean-Louis via een veldtelefoon hem ter beschikking gesteld, „van de zware druk waaronder hij stond en het feit dat zijn vrouw ontvoerd Jean-Louis stond niet toe dat zijn vader werd begraven maar slechts dat iemand van een begrafenisondernemer het lijk met een bescher mend schuim bespoot, waarop het in een kist werd gelegd. De Portals hebben van La Fumade nu een fort gemaakt, met een aantal schietgaten in het dak. Ze hebben ook benzine en stro aange sleept om de hele zaak in brand te steken. „Als men ons geen recht doet, dan zullen wij het huis in vlammen doen opgaan, onszelf bij", riep Jean-Louis gisteren uit het raam. „Wij willen dat onze moeder onmiddellijk wordt vrijgesproken van alles wat haar te las te is gelegd, dat wij ons bezit terugkrijgen en dat alle tegen ons in gediende aanklachten worden ingetrokken". (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag „Met het introduc tie van de roulette introduceren we een uiterst gevaarlijijk spel in Nederland". Dat zei het ARP-Tweede Kamerlid Schakel gistermiddag op de tweede dag van de behandeling van het ini tiatief-wetsvoorstel van de Ka merleden Geurtsen (WD) en Van Schaick (KVP) ter verrui ming van de wet op de kansspe- let ,Als door speelzalen in Nederland ongeluk komt, dan wast nie mand van degenen die aan de invoering heeft meegewerkt zijn handen in onschuld", zo riep de heer Schakel bewogen uit. Het debat in de Tweede Kamer van gistermiddag kenmerkte zich door de bewogenheid van de tegenstanders van de roulet te, die elk middel aangrepen om aan te tonen hoe verderfelijk deze vorm van gokken <s. Maar het lijdt nu al geen twijfel dat het roulettevoorstel er door komt. >c CHU-woordvoerder Scholten (oud-staatssecretaris van Finan ciën) zei over de roulette: „Juist deze vorm van kansspel werkt de verslaving In de hand. Het bedrog bij dit 6pel ligt om de hoek van de deur". Volgens de heer Scholten is er geen en kel spel waarbij de mogelijkhe den van fraude zo groot zijn. Bovendien maakt het toestaan van roulette geen einde aan gale gokhuizen, zo meent de heer Scholten. De heren Scha kel, Scholten, Jongeling (GPV) en Abma (SGP) legden een ver band tussen gokkers en mensen met een criminele inslag. Bij gokkers zou die criminele inslag groter zijn dan' bij andere men- Tegen een invoering van een lotto hadden de tegenstanders van de speelbanken geen overwegende bezwaren. De beide indieners van het wetsvoorstel zullen de Kamer vandaag antwoorden. CAIRO, (AP) De laatste maanden is het aantal dief stallen van archeologische kunstschatten in Egypte hand over hand toegenomen. Men gelooft In Cairo dat achter deze roverijen een In ternationale groep antiekhan delaren uit Europa en Ame rika zit, die vermoedelijk ge bruik maakt van de sterk toegenomen aandacht voor de Egyptische kunstschatten als gevolg van de recente Toetanchamoen-tentoonstel- ling in Londen. In de eerste drie maanden van dit jaar alleen al, zo verluidt in archeologische kringen, zijn er in Egypte duizenden cude graven leeggehaald en zijn historische voorwerpen en papyrusrollen verdwenen met een totale waarde die in Voor miljoenen gestolen de tientallen miljoenen dol lars loopt. Een paar weken geleden wer den in Opper-Egypte twee mannen vermoord en nader hand bleek dat dit door graf rovers was gedaan die daar in de buurt al acht maanden werkzaam zijn. Vermoedelijk waren de twee doden „onge wenste concurrenten" ge weest. Het roven gebeurt vaak vak kundig maar meestal niet, dan wordt er losgehakt wat men maar te pakken kan krijgen en blijven er in het graf scherven en gebroken voorwerpen achter. In totaal zijn in Egypte reeds 5.000 graven, veelal van koningen, door rovers leeggehaald. Er waren tombes bij van 663 jar vóór Christus. Burgemeester Samkalden heeft gisteravond de tentoonstelling World Press Plwto 1973 geopend, die gehouden wordt in het voormalige Volkskrantgebouw aan de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam. De directeur-hoofddirecteur J. Gale van A.P. nam de hoofdprijs in ontvangst voor de Vietnamese A.P.-fotograaf Huyng Cong Ut, wiens wereldberoemde foto „Terror of War" de hoogste bekroning kreeg. MOSKOU (AP) Naar in Mos kou wordt verwacht zal de Sow- Jet Unie binnen de komende drie dagen een Sojoez-kapsule met drie kosmonauten lanceren die een koppeling zullen gaan uitvoeren met het dinsdag ge landeerde Saljoet-2 ruimtclabo- ratorium. Westerse experts zijn van mening at een ploeg kosmonauten, aarschijnlijk bestaande uit Koppeling met Saljoet verwacht drie man, aan boord zrl pr-n van de Saljoet voor een langdu rig verblijf in de ruimte. Men is van mening dat de Russen hier mee de show willen stelen met het oog op de voor eind april geplande Amerikaanse Skylab- missie. Na het tragische onge luk met de eerste saljoet-Sojoez expeditie (1971), waarbij drie EoVet-kosmonauten als gevolg van dekompressie bij hun terug keer in de dampkring om het leven kwamen, hebben de Rus sen zich intensief bezig gehou den met de veiligheidsaspecten. Tijden-- een diner In Philadelphia is prins Bernhard door de wereldhandelsorganisatie onderscheiden. De onderscheiding werd hem uitgereikt door voorzitter Arthur Kaufmann. 614e Staatsloterij 4 april 1973 fweede klasse Prijzen van f 15,- zijn gevallen f 50,- zijn gevallen f 50,- zijn gevallen f 100,- zijn gevallen f 100,— zijn gevallen f 200,- zijn gevallen f 400,— zijn gevallen f 1.000,— zijn gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: Een prijs van f 2.000,— Is gevallen op het nummer: t f 2.000,- Is gevallen op het nummer: f 2.000,- Is gevallen op het nummer: If 2.000,— is gevallen op het nummer: f 2.000,— is gevallen op het nummer: De prijs van f 5.000,— Is gevallen op het nummer: f 50.000,- Is gevallen op het nummer: I Een extra prijs van f 100.000,— Is gevallen In de serie T op het nummer: en een troostprijs van f2.000,- op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van f 100.000,— Is gevallen in de serie M op het nummer: en een troostprijs van f 2.000,- op nummer: van eik van de andere series. LET WEL: Op een met een gemerkt nummer Is ook een van de lagere prijzen gevallen. 380 032 3138 074811 053480 083534 082598 073555* 038537 083061 094005* 094005*

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7