Zandvoort' na verbouwing geen ultra modern circuit Joop winst Zoetemelk Amstel in gebeten op Gold Race Bergisch toonde zich groot amateurrijder DONDERDAG 5 APRIL 1973 LEIDSE COURANT Het vernieuwde circuit, zoals het er binnenkort moet gaan uitzien. 1. Tunnel West, die vier meter breder wordt; 2. Nieuw tijdwaarnemershuis; 3. Verbinding rennerskwartier-pits; 4. Nieuw pitsgebouw; 5. Uitbreiding rennerskwartier; 6. Gereconstrueerde uitloopstrook Tarzanbocht; 7. Tarzantribune; 8. Uitloopstroken van twaalf meter breed; 9. Nieuwe situatie Scheivlak; 10. Tunnel Oost, ook vier meter breed; 11. Nieuwe scherpe bocht; 12. Acceleratie bocht; 13. Oude situatie; 14. Nieuw wegdek; 15. Hoofdingang; 16. Slipschool Slotemaker; 17. Hoofdrestaurant. ZANTVOORT Toen de Ne derlandse Autorensport Vereniging in oktober van het vorig jaar de laatste po ging om het behoud van het Zandvoortse circuit met succes bekroond zag, wist men dat de grootste moeilijkheden nog zouden volgen. Met de brief van 18 oktober, waarin de NAV speculerend op het begro tingstekort aanbood de ge meentekas met een ton te spekken, mits B en W het besluit de baan te sluiten in trok, werden de bespre kingen dan wel heropend, maar tegelijkertijd enor me (financiële) risico's ge nomen. De NAV sprak in de brief over een ton en de 2,4 miljoen, die nodig zouden zijn voor de ver beteringen alsof het niets was, geld was er echter nauwelijks. Het beloofde bedrag aan de ge meente aangevuld met 50.000 gulden voor de provincie werd zo snel mogelijk voldaan, uit eigen middelen. „Dat heb ben we gedaan om wat zeker heid te hebben. Nu is het moei lijker voor gemeente of gedepu teerde staten om nog terug te komen op hun besluit. Dan heb ben ze altijd nog dat geld van ons". Voorzitter Wessel weet, waaraan de NAV, begonnen is. Voor 19 mei, de datum waarop de eerste races gepland staan, moeten de verbeteringen ver langd door het FIA voor inter nationale wedstrijden zijn aangebracht. En pas gisteren werd het officiële sein voor de start van de verbouwing gege ven. „Een afschuwelijk moeilij ke opgave", volgens Wessel. Er was echter geen andere keuze. „Theoretisch konden we kiezen tussen een nieuw circuit op een andere plaats in Nederland, dat tien miljoen ging kosten of een verbeterd Zandvoort voor r twee miljoen. Bij de eerste mo gelijkheid zouden we vijf jaar Wessel bedoelt de investeringen, zonder races zitten en zodoende die nodig zijn om een exploita- fel. En de hemel mag naar be neden vallen, als die ook in 1974 niet wordt gehouden". De race voor formule I-wagens is dan ook de basis, waarop de finan ciële steun rust. De onontbeer lijke bijstand van een sponsor bijvoorbeeld. „Het is", zo sprak voorzitter Wessel. „de laatste zaak die nog moet worden afge rond. We moeten er niet achte loos over denken". De spreker bekwaamde zich daarna in al lerlei plastische volzinnen zon der een bedrag te noemen. Het is een'oud Hollands gebruik om eerst de kat uit de boom te kij ken. Toen we in het begin con tact zochten met banken volgde een meewarrig geknik, nu zoe ken de banken ons al op". Speurtocht circuit. Onze grote zorg is nog het publiek, waarvoor in een la ter stadium ook voor faciliteiten wordt gezorgd". Fase één laat een circuit achter, waarvan de veiligheidsvoorschriften voldoen aan de eisen van de FIA. Bee- repoot: „Daarvoor hebben we onze plannen doorgesproken met onder anderen Jacky Ste wart en hebben we ons georiën teerd over de grenzen". Op originele wijze werd gisteren het begin gevierd van de reconstructie van Zandvoort. Wedstrijdleider Huisman gaf het startsein in de „race" voor drie bulldozers, voor deze keer bestuurd door Gijs van Lennep, voorzitter Wessel en circuitdirecteur Hugen- holtz. Zweden mede koploper Moskou - Zweden heeft zich op de vierde dag van het wereldkam pioenschap Ijshockey in de a- groep naast Rusland aan de kop van de ranglijst gewerkt. De Zweden hoefden tegen West- Duitsland, dat de gevolgen van de goede wedstrijd tegen Tsjechoslowakije (2—4) nog niet te boven was, niet voluit te gaan. Tot 21 minuten hielden de Duitsers stand (1—1), maar daarna liep Zweden gemakke lijk weg. Finland won met 5—0 van Polen, dat laatste blijft. De stand: Sow Jet Unie 3 Zwweden 3 TsJ, Slowakalje 3 0 0 6 34- 6 0 O 6 21-4 0 1 4 18-5 0 1 4 15-11 Tips koersen (Van onze paardesportmedewer- ker) NOOTDORP Tien draverijen staan er morgenavond op het programma op de draversbaan van Nootdorp. De eerste start Is reeds om zes uur. De tips: Heiden-prijc l. Krachtpatser. Katja ■nhos-prljs: Lugano Quick, Lelie oorn-prijs: Hermlen. Jungfrau W. Ico R. Zuidwolde-prijsJozlna Du Bols, Jack Buitenzorg en Jupiter Schans. Outsi ders: King Supreme en Harley D. elfen-prijs (eerste afdeling): Kttrla Buitenzorg, Kallf Hagheweyde en Klara Roodnoot. Rebel des Monts: 3. Osnrlel 3.90 pl. 2.50 1.40 5.10 i lustre llanoverprljs <16 plter P. (W. P. 4.40 pl. 2.50 2.90 k»| i 2.50.7 1.25.4 2. J.» Kuil blood Malie (C. Bergisch) 3.03.5 1.25.7: 2. Intrest Scott P.: 3. Ivan Hotlandla. Win. 7.70 pl. 1.40 1.20 2.60 kop. 20,50. Ircu-nllprlj» (ea. 2G00 m. ren): 1. Quick Nanny (R. Wotemans) 2.59.1. 2. Frances Cheek. Win. kop. 5.70 trio 3i raprljs <2100 1.10. 1. Karei Duke (Van onze paardesportmede- N werker) WASSENAAR Carel Ber gisch heeft zich gistermid dag op de Wassenaarse baan Duindigt getoond als een groot amateurrijder, ii Zeer slagvaardig zegevier de hij in de draverij voor amateurrijders om de Is- kra-Prijs met de hengst Fullblood Maire Na de start nam deze combinatie de leiding, bouwde een voor sprong op van vele lengte's op de zeer zware draversbaan. Met nog zo'n 200 meter te gaan liet Bergisch duidelijk gas los en had genoeg lucht opgespaard bij Fulblood om tenslotte makke- lijk de sterke stayer Intrest l^JwSi5.cWÏtirrïn.'> «3u; 1» Scott P met Brouwer de baas te ,„b Arcta: 3. Ingrirl Roodnoot. Win kunnen blijven. De derde plaats 1.90 pi. ï.so kop. 3.70^ was voor Ivan Hollandia. Favo- To' rieten zoals Isnathan en Jury konden geen rol spelen. Het was trouwens onbegrijpelijk dat de altijd trouwe Jury in handen van zijn eigenaar en amateur rijder Leo van Leeuwen fouten maakt». Er is op heel Duindigt bijna geeen trouwer paard te vinden. Laten we maar zeggen dat het aan het slechte heeft gelegen. In de twee rennen, één voor sprinters en één voor stayers was de spanning ook groot. In de Notre Behut-Prijs nam Mano River gelijk na de start de lei ding mei Jones over de 1350 meter. Het paard had verleden week zijn jockey John Dodd uit het zadel geworpen. Jones kwam er heel wat beter af. Van start tot finish aan d» leiding. Een tweede plaats hier voor fa voriet Rebel Des Monts. voor d( stalgenoot van Mano River de merrie Osarieta. In de Grewall-Prijs het heroptre den van de Nederlandse trainei die sinds lang in België een be langrijke positie in de rensport inneemt Dick Boekholt. bracht Life aan de start ov 2600 meter. Lang heeft de in de voorhoede zijn werk ge daan, maar had tenslotte geen kracht genoeg om in de prijzen te komen. De overwining ging naar Quick Nanny een pure stayer die met leerling Robert Wetcmans in de laatste 100 me ter enorm hard afkwam. De tweede plaats was hier voor Francis Love voor Tongue in Cheek. Quick (J Wuccnndr) 2.59.0 1 29.5: 2. Lex Clttle. 3. Linos van Amstel. Win. 3.50 pl. 3.20 2.60 8.80 kop. 7.20 pl. 1.80 2.- kop 7.50. Ivan llnnnirrprljs <2000 m.) I (J. Wttfenoari 2.35.7 1.27.9 Ifl 200.7: Kampioenen op Concours (Van onze paardesportmede- werker) DEN HAAG - Jan van Dooye- weerd en Henk van der Kraats zullen zaterdagavond aanwezig zijn op het Con cours Hippique in de Hou- trusthallen. Ter gelegenheid van de Hartactie zal Jan van Dooyeweerd, nationaal kam pioen en derde tijdens de Europese kampioenschappen, een demonstratie draven ge ven met hel kampioenspaard Eland. Henk van der Kraats, onze nationale kampioen op de rennen, zal hetzelfde doe«i met een volbloed. Jan Dooyeweerd zal zaterdagavond in het kader van de Hartactie in de Houtrusthallen aanwezig zijn. pl. 1.80 1.70 kop. 5.6C Canada trok weer aan kortste eind Moskou - Canada zal voorlopig nog niet deelnemen aan het toernooi om het wereldkam pioenschap IJshockey. Het con gres van de wereld-IJshockeyll- ga (LIHG) verwierp gisteren in Moskou met 27 tegen drie stem men een Canadees voorstel dat een landenploeg voortaan be roepsspelers mag opstellen. Het maximum aantal profs zou ne gen bedrogen. Naast Canada waren Zweden en de Verenigde Staten voor. Canada nam voor het laatst In 1969 deel aan het toernooi om het wereldkampioenschap in de o-groep. Een jaar later wilden de Canadezen in eigen land uit prestige overwegingen de deel neming van profs doordrukken. De LIHG stak hier een stokje voor. Uir boosheid trok dc Ca- nade-se bond de nationale ploeg terug en zag af van de organi satie van het tlteltoernooi. dat later onderdak vond In Stock holm. Veranderingen alle sponsors verliezen. Zand voort had een vaste belangstel ling. We moesten dus wel". Jawoord Het jawoord van de gemeente de vergunningen zijn er, maar het contract van de pacht voor een periode van vijftien jaar moet nog getekend worden luidde de werkzaamheden in. In de gemeentelijke papiermolen en op het aannemersbedrijf van wegenbouwer Smallegange wer den alle records gebroken. „We zijn pas vijf maanden bezig, er is werk verricht waar je nor maal twee jaar over doet. Het is toch gelukt, alleen dankzij de medewerking van gemeente èn Het is misschien daarom, dat de NAV de toekomst slechts opti mistisch wenst in te zien. Zo riep penningmeester Huisman gisteren tijdens de persconfe rentie: „De Grand Prix hebben we dit jaar al zonder enige twij- kunnen beginnen, speurtocht naar garanties, uit wat voor bron dan ook. Op de vraag naar getallen zwijgt de voorzitter van de NAV plotse ling. Pas na lang aandringen spreekt hij weer. „Het is in Ne derland geen gewoonte om el kaar te vragen: Hé, broer wat verdien jij. Ik noem geen bedra gen uit het oogpunt van alleen maar koopmanschap, maar ook omdat zich elk uur wijzigingen kunnen voordoen. Het is in ie der geval niet zo, dat er al ie mand is geweest die zei: Hier heb je twee en een half mil joen". Penningmeester Huisman wil daar niet meer aan toevoe gen dan: „Er zijn garanties. Wel of geen financiën, het begin aan de verbeteringen is gisteren gemaakt. Uitgangspunt is een volwaardig circuit, dat geschikt moet zijn voor de formule I-ra- ces. Soberheid staat daarbij voorop. Secretaris Beerepoot: „Het wordt geen ultra-modern Het resulteerde in de volgende veranderingen. Een nieuwe top laag, waavoor zo'n 10.000 ton i asfalt voor nodig is. Een scher pe bocht nabij tunnel Oost maakt het parkoers minder snel. De bochten worden verbe terd. veiligheid voor renners en pu bliek. Toeschouwers kunnen de wedstrijden in de toekomst bij wonen op een afstand van ten minste twaalf meter, hoge hek-1 ken dienen als bescherming. De bermen zullen aanmerkelijk worden vergroot, daarvoor moet 80.000 m grond worden verzet. Op advies van de FIA wordt Zandvoort een vangrailcircuit. Overal langs het parkoers zul len op de maximale afstand van vijf meter vangrails worden ge plaatst. Pits en Tijdwaarne mershuis worden vervangen door een nieuwe accommodatie. Het vergrootte rennerskwartier en de aansluiting van het cir cuit op het electriciteitsnet vol tooien de bouwplannen, die Zandvoort moeten herschapen. De plaats, waar de nieuwe bocht zal komen, werd gisteren nog gemarkeerd door roodwitte paaltjes. In nauwelijks twee maanden tijd moet het giganti sche karwei klaar zijn. Voorzit ter Wessel: „Ik ben er zeker van, dat het lukt". KEES KOOMAN De bekendste deelnemers Ds- meest aanspreekbare deelne mers aan deze achtste Amstel- Gold Race zijn: Frans Ver- beeck, Luis Ocana, Leiv Mor- tensen, Rene Pijnen, Walter Go- defroot, Raymond Poulidor, Joop Zoetemelk, Leo Duyndam, Gerard Vianen, Harm Otten- bros, Eef Dolman, Klaas Balk, Jos van der Vleuten, Eddy Merckx Eric Leman, Ferdi nand Bracke, Herman van Springel, Camiel van Linde (Rik III genoemd) Roger Pin- geon, Wim Schepers, Tino Ta bak, Lucien van Impen en Willy Teirlinck. De Amstel Gold Race telt 238 ki lometers door een geacciden teerd Limburgs landschap, waarin onder andere de Cau- berg tweemaal beklommen zal moeten worden. Start is zater dag 7 april om elf uur, de finish wordt verwacht om vijf uur in de middag. Het prijzengeld bedraagt 10.650.- 10.650.-. AMSTERDAM Zal het Limburgse Meerssen (finishplaats van de achtste Amstel Gold Race) de vierde plek in dit prille seizoen zijn waar Eddy Merckx, het op eenzame hcogte rtaande Belgische fenomeen, onder het Caudijnse juk moet doorgaan? Zal evenals in de etaopewedstrijd naar de zon, Parijs-Nicp, (toen de veteraan Poulidor de Belgische maestro juist op diens specialiteit de tijdrit versloeg en de eind reali seerde), de Catalaanse week (waarin „erfvijand" Luis Ocana met de erepaim ging strijken) of de Ronde Van Vlaanderen (met Eric Leman als winnaar) aangetoond worden dat zeb's de heerser in het wielerrijk, Merckx ten slotte toch verstaanbaar is? Of zal zoals eergisteren, toen hij een begenadigd sprinter als Frans Verueeck, kansloos liet, Merckx zich weer volledig revancheren en gesteund door zijn talentvolle Molteni-ploeg de hoogste trede in Meerssen beklimmen? Want wat hij ook in zijn carrière gewonnen mag hebben, deze Neder landse prof klassieker ontbreekt nog op zijn erelijst. En alle concurrenten die hem eerder dit seizoen de loef hebben afge stoken. zullen ervoor zorgen dat evenals Joop Zoetemelk de Amstel I Gold Race in het boek met overwinningen van Merckx ook dit jaar ac.v.erwege zal blijven. „Ik heb met opzet niet deel genomen aan de wedstrijd Gent-Wevelgem. omdat ik in optimale conditie zater dag in Heerlen aan de start wil komen". Joop Zoetemelk - De aanstaande vader, zoals hij met gepaste trots vertelde is, ondanks liet voor hem gesloten wielerselzoen, zeer ac tief geweest. „Ik heb veel in de bossen gelopen, veel geskied en tijdens een trai ningskamp aan de Cóte d'Azur langzamerhand mijn conditie opge voerd. Maar hoewel de race moeilijker is dan vorig jaar, heb ik voor zaterdag in elk geval veel moraal". Samen met zijn manager Herman Krolt heeft Joop Zoetemelk het parcours al diverse malen verkend. Hij komt derhalve volkomen geprepareerd aan de start. „Volgens mij komt de moeilijkste passa ge achter de Cauberg, maar dat kan voor mij de pret niet drukken, ik voel dat ik beter rij dan in voorgaande jaren en zal dus dit jaar erg kort in deze Amstel Gold Race rijden. AI zal ik mijn uiterste best doen om de eerste plaats te bemachtigen". Maar uiteraard rijden niet alleen Zoetemelk. Merckx, Ocana, Leman of Poupou (Poulidor). In de historie van de Amstel Gold Race komt het allersterkste veld aan de start. Er zullen rond de 180 broodrij- ders In Heerlen van start gaan, verdeeld over 17 ploegen. Maar als het aan Herman Krott lag, die de technische leiding van deze race in handen heeft, mogen er al spoedig een hoop renners gezien zijn: „Op die smalle wegen in Limburg zal het verschrikkelijk moeilijk worden, daarom hoop ik dat bij de eerste doorkomst in Heerlen er al vijftig weg zijn. Dan blijven er altijd nog meer dan 100 over". Helaas telt deze Hollandse klassieker niet mee voor het Super Presti ge Pernod. „Maar", zegt Herman Krott, „daar zal verandering in komen, op het zomercongres van de U.C.I. zullen we wel even onze tanden laten zien. Trouwens we hebben nu ook een machtig wapen. De ronde van „Nieuw Frankrijk" (zoals Canada wordt genoemd) telt wel mee voor dit Super-Prestige Pernod. En daar is pas twee keer gereden. Ons hebben ze al verleid dat we na tienmaal voor het klassement om het Super-Prestige Pernod in aanmerking mochten komen, maar dat is natuurlijk niet eerlijk". Deze Amstel Gold Race met zijn keur aan vedetten telt wel mee voor de Coupe Mondiale voor ploegen, wat uiteraard ook zeer aantrekke lijk '9- Joop Zoetemelk heeft extra BART HOOGDUIN de Amstel Gold Race. i zijn conditie geschaafd. Ook hij heeft zijn i gezet op de zege i

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17