Golf stakingen in Zuid-Afrika Europees loonbeleid dwingende zaak' AANSPRAKELIJKHEID FUNCTIONEERT SLECHT CeidocSotnatit Politie en studenten slaags in Straatsburg Kamerlid Van der Gun: VS weten niets van gevangenen in China Bij verkeersongevallen BEGROTINGS TEKORT LAGER Kapers in spe gearresteerd Vorig jaar kwamen 77 mensen in 'lammen om VIJF JAAR VOOR SCHIEDAMSE ROOFOVERVAL Fords ook duurder DONDERDAG 5 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 LUXEMBURG, (ANP) Volledige vrijheid van lonen, prijzen en dividenden maakt een doeltreffende bestrij ding van de inflatie onmogelijk. Een gecoördineerd loon- en inkomensbeleid is onontkoombaar, wil men niet dit jaar opnieuw getuige zijn van een mislukking van het an- ti-inflatiebeleid, aldus het Tweede Kamerlid F. van der Gun (KVP), in het Europees parlement. Bij de bestrijding van, de werk loosheid h.eeft de gemeenschap evenmin succes kunnen boeken; het werklozental steeg van 1,4 miljoen begin 1972 tot 1,6 mil joen aan het einde van het vori ge jaar. In de gemeenschap van negen bedroeg het werklozental echter in februari 2,6 miljoen, 2,5 pet van de beroepsbevolking. Een aantal werklozen van 1,6 mil- WASHINGTON (AFP) Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meege deeld over geen inlichtingen te beschikken waaruit zou kunnen blijken dat Amerikaanse krijgs gevangenen uit Noord-Vietnam en Laos overgebracht zouden zijn naar China. Het blad „Manchester Union Lea der" berichtte dinsdag op gezag van de predikant Paul Lind- strom, die een specialist in In- dochinese zaken werd genoemd, dat in kampen in de provincie Yoenan nog minstens 200 Ame rikanen gevangen zouden wor- den gehouden. Losse schroeven in nieuwe Volvo BEESD (ANP) Ongeveer 3.000 Nederlandse Volvopersonenau- to's van het modeljaar 1973 zul- len zich de komende dagen bij I hun dealer moeten melden om I een ander type schroef in hun clignoteurs- en ruitewisserscha- kelaar gemonteerd te krijgen. joen is, gezien de totale be roepsbevolking van de gemeen schappelijke markt, niet zo bij- zonaer hoog, maar het betekent materiele en geestelijke armoe de voor de betrokken gezinnen, aldus Van der Gun. De negen staats- en regeringslei ders hebben op de Parijse top conferentie van oktober terecht gesteld dat krachtige actie op sociaal gebied even belangrijk is als de vorming van een eco nomische en monetaire unie. Eind deze maand zal de Europese commissie een concept sociaal programma aan de minister raad voorstellen, die dit in mei zal bespreken en het in juni zal voorleggen aan een conferentie van werkgevers- en werknemers afgevaardigden in Luxemburg, waarna het definitieve program ma zal worden opgesteld. „Doeltreffende inflatiebestrij- ding", aldus het Tweede Ka merlid, is slechts mogelijk bij goede betrekkingen tussen de sociale partners, die een bepaal de verantwoordelijkheid moeten dragen. Alsof er nog geen glasschade genoeg was. knalde Johan Cruijff gisteren met een ferm cupschot een ruit aan diggelen. Hij opende daarmee op eigen wijze het nieuwe AMS-hotel Holland, een jongerenhotel in Amsterdam. (van een onzer verslaggevers) Den Haag Het aansprakelijk heidsrecht Is verre van ideaal als het gaat om verkeersslachtof fers en de schade. Tot deze slot som komen prof. Mr. A. R. Bloembergen en Mr. P. J. M. van Wersch in een studie over de financiële gevolgen van ver keersongelukken. Het is dat de gevolgen van deze ongelukken in vergaande mate worden gefi nancierd door de sociale verze keringen, maar het effect van het aansprakelijkheidsrecht is gering. Bijna de helft van de ontvangers van uitkeringen vindt dat men van de w.a.-verzekeraars geen voldoende vergoeding heeft ont vangen. De doelstelling van het aansprakelijkheidsrecht. be scherming van slachtoffers, wordt nauwelijks vervuld. Ook van het principe, dat de schuldi ge bij een ongeval de schade hoort te dragen, komt weinig te recht. De heren Bloembergen en Van Wersch hebben in 1967 en 1968 500 ernstig gewonde verkeers slachtoffers van 17 tot 65 jaar ondervraagd. Van hen had 20 procent geen tegenpartij en kon dus niemand aansprakelijk stel len. Bij veel anderen bleek het zeer moeilijk om het bewijs van 'schuld van de tegenpartij te le veren. Velen weten echter ook Vulkaan eist le slachtoffer Reykjavik (AP) - De vulkanische uitbarsting op het eiland Hey- maey bij IJsland heeft gisteren zijn eerste slachtoffer gemaakt. iEen visser kwam om het leven door de giftige gassen op het ei land. STRAATSBURG (RTR) - Vijf uur lang is gister avond in de Oostfranse stad Straatsburg gevochten tussen studenten en politie. Het aantal gewonden be droeg 75 van wie er vijf ernstig aan toe waren. De studenten demonstreerden tegen de wet Debré die uit stel van militaire dienst voor studie-doeleinden on mogelijk maakt. De strijd begon toen de rector van Straats burg de hulp van de politie in riep tegen studenten die enkele zalen van het gebouw bezet hiel den. De protesten golden ook een bepa ling die studenten onder bepaal de omstandigheden dwingt de studie na het behalen van een lagere graad dan de bedoeling was, af te breken. Inmiddels heeft de Franse minis ter van onderwijs, Joseph Fon tanel laten weten dat de om streden wet Debré opnieuw door het parlement in behandeling zal worden genomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het tekort op de rijksbegroting van 1973 zal bij nadere raming 600 miljoen minder zijn dan het zich op prinsjesdag liet aanzien. Het wordt nu op een miljard ge schat. Dit komt door de hogere belastingopbrengsten, die een gevolg zijn van de hoge loon- en prijsstijgingen. Voorheen was het een vuistregel, dat die hogere opbrengsten I nodig zouden zijn om de kosten van de algemene salarismaat regelen voor het overheidspersoneel op te vangen. Thans blijkt het rijk aan de belastingkant over te houden. En dat zal in 1974 en 1975 ook het geval zijn. zo wordt verwacht. ROME, (UPI) De politie in R'ome heeft op de internationale luchthaven Leonardo da Vinei twee gewapende mannen gear resteerd met Iraanse paspoor ten. Zij hadden ieder een revol ver en drie handgranaten. De politie vermoedt, dat zij van plan waren een vliegtuig te ka- Een politi pen. en vuur na ehade 280 miljoen directe financiële schade van deze branden bedroeg 280 mil joen (1971: 255 miljoen). •n Haag (ANP) - Vorig jaar tijn bij branden 77 personen om 't leven gekomen (1971 111) en JO personen min of meer ern- «igg ewond geraakt (1971: 686.) ligens voorlopige tellingen van ■et Centraal Bureau voor de Statistiek bestreden de brand weerkorpsen het afgelopen jaar 12600 branden (1971:21200). De Van de schade in 1972 werd 120 miljoen veroorzaakt in de nijverheid (exclusief bouw), 34 miljoen in boerderijen, 26 mil joen in woonhuizen en 22 mil joen in winkels. Rond 6000 branden woedden in woonhuizen en 750 in boerderij en, terwijl 750 fabrieken en werkplaatsen en 2250 straat voertuigen door het vuur aange tast werden. Zeshonderd maal moest opgetreden worden tegen duin-, heide- en veenterrein- branden. In 7100 gevallen werd spelen met vuur en baldadigheid als oor zaak opgegeven. In 850 brand stichting en onvoorzichtigheid bij roken. Andere oorzaken, die veel voorkomen waren aard- en kortsluiting (1550) en defecten of technische storingen (1150). Kaapstad (Reuter) In Zuid-Afrika neemt het aan tal stakers onder de negerbevolking toe. Intussen heeft het blanke minderheidsbewind een wetsont werp gepubliceerd dat bedoeld is om de verte genwoordiging van de zwarte werknemers uit te breiden. De Afrikanen mogen echter geen eigen vakbeweging oprichten. Volgens de regering heeft het verleden aangetoond dat negervakbon den worden geïnfiltreerd door „agitators". De secretaris-generaal van het blanke vakverbond ..Trade Union Council of South Africa" (TUSCA). Arthur Crobbelaar, noemde het wetsvoorstel „waardeloos". Het bestuur van de TUCSA pleitte er al in 1969 voor de organisatie ook open te stel len voor zwarte werknemers, maar de leden heb ben dit standpunt pas vorig jaar overgenomen. Volgens het voorstel krijgt de centrale arbeidsraad van de Bantoes de bevoegdheid om een of meer van zijn negerleden af te vaardigen naar de ver gaderingen waarop over de lonen in bepaalde in dustrieën wordt onderhandeld. De TUSCA is van mening dat de huidige staking van de negers mede een gevolg is van het feit dat de Afrikanen geen eigen vakbonden hebben, door het ontbreken van een onderhandelingsor gaan zouden zij wel gedwongen worden naar het laatste middel, een staking te grijpen. In het gebied van Johannesburg gingen giste ren verscheidene honderden negerarbeiders van drie kleding ab-;e'-en 'n «-taking voor hogere lonen. Circa -i hen giggen weer aan het werk nadat z:> r-e' c •ugweri-cde kracht .ot 1 iuli van het vorig jaa- ij' pet loonsverhoging hadden gekregen ter con pe-satie van de geste gen kosten van levensonderhoud. niet de weg in de mogelijkheden tot aansprakelijkstelling. Van de onderzochten kreeg 15 procent enige vergoeding we gens letsel of schade. Tegen medische kosten was ruim 95 procent verzekerd. Inkomens- schade werd door loontrekkers en ambtenaren nauwelijks gele den, bij blijvende invaliditeit kan wel aanzienlijke inkomens- schade geleden worden. Van de zelfstandigen blijkt 56 procent niet verzekerd tegen inkomsten verlies door arbeidsongeschikt heid. Wat zaakschade (aan ver voermiddel) betreft, kreeg 57 procent een vergoeding en 43 pet kreeg niets. Ook de wet aansprakelijkheidsver zekering motorrijtuigen functio neert volgens de onderzoekers niet erg. „De wet vervult meer een symbolische functie doordat bij politieke groeperingen de In druk wordt gewekt dat er veel voor de slachtoffers gedaan is". Afschaffing van de aansprakelijk heid is in de praktijk al ver ge vorderd- Volgens de nota zou een volledige afschaffing slechts een laatste stap zijn. Klacht tegen huisarts dood hartpatiënte BREDA (ANP) De Nederland se Hartpatiëntenvereniging heeft vandaag bij het medisch tuchtcollege een klacht ingc- I diend tegen de Bredase huisarts C. Waldcr, op grond van grove nalatigheid, zo heeft voorzitter H. Fievet van de Hartpatiënten vereniging bekendgemaakt. De huisarts zou afgelopen maanda- gavnd geweigerd hebben een I 57-jarige patiënte te bezoeken. Dinsdagochtend werd de vrouw dood in haar woning aangetrof fen: een acute hartinfarct. Nadat gisteren enkele malen een herhaald verzoek van de echtge noot van de vrouw en van de door hem in de arm genomen voorzitter van de Nederlandse tie te verrichten was afgewezen, heeft de huisarts gisteravond zelf om sectie gevraagd. De vrouw had al geruime tijd last van benauwdheden. Vrijdag 23 maart werd zij door haar huis arts uitvoerig onderzocht. Deze vond toen geen ernstige afwij kingen, maar adviseerde haar voor de zekerheid een cardio loog te bezoeken. Dat zou afge lopen dinsdagochtend gebeuren. Adgelopen maandagavond kreeg de vrouw het weer erg be nauwd. De familie waarschuwde de huisarts. Deze zag geen aan leiding te komen en volstond met het uitschrijven van een re cept om de patiënte een rustige nacht te garanderen. Dinsdagochtend ging haar man normaal naar zijn werk, mar toen een dochter de vrouw kwm ophalen om naar de car dioloog te gaan, lag deze dood in een keukenstoel. Mississippi gewassen tot recordhoogte NF.W YORK (AFP) - Door het wassen van de Mississippi en haar zijrivieren is het peil geste gen tot een nieuwe recordhoogte sedert 1844. Als gcl olg van zwa re regenval hebben al duizenden mensen hun huizen moeten ver laten. zijn vier miljoen hectare land overstroomd en is er naar schatting voor 100 miljoen gulden schade aangericht. De „koude'" staking Enigszins lijkt de door de Industriebonden gevoerde stakingsactie op de „koude" oorlog tussen Oost en West: de grote massa ziet betrek kelijk weinig vuur. maar de spanning is groot en iedereen voelt dat kleine aanleidingen wel eens ernstige gevolgen kunnen hebben. Algemene sympathie heeft deze stakingsactie beslist niet; voor velen is het een heel andere zaak dan bijvoorbeeld het ENKA-conflict en andere gevallen waar direct de werkgelegenheid of het verbeteren van een sociaal minimum op het spel stond. Ingezien wordt dat de vakbeweging bezig is met een krachtige poging om een begin te maken met structurele inkomenswijzigingen, maar de manier waar op de Industrie-bonden het spel spelen, sluit niet alleen bj „kapita listen" op verzet. Bovendien is het een brandende vraag of deze bonden het recht heb ben om door dwang mensen onder hun cao te brengen niet om hun belangen te dienen, maar om hun belangen onder controle te bren gen. Prestige kwestie De voorlopige mislukking van de bemiddelingspoging van prof. Goud zwaard laat blijken dat de metaalvoormannen hier ergens een pres tigekwestie op het spel zien staan. Ze hebben een sterk offensief ontketend met als doel wijzigingen in de inkomensverhoudingen en daarmee bij hun achterban zodanige verwachtingen gewekt, dat een half ei wel eens cjs een lege dop zou kunnen worden uitgelegd. Daarom wezen de industriebondsbesturen ook een bemiddelingsplan van prof. Goudzwaard af, waarover als het een vakcentrales-kwes tie was, de heren Mertens en Lanser waarschijnlijk wel hadden wil len praten. De verbetenheid bij een groot deel van de vakbeweging is begrijpelijk inzoverre het vele geschrijf en lange gepraat over het verkleinen van de inkomensongelijkheid in vele bedrijfssectoren weinig zoden aan de dijk heeft gezet. Regeringspolitiek en bedrijfslevenbeleid hebben bovendien op dit structurele punt van de sociaal-economi sche politiek meermalen langs elkaar heen gewerkt. Nu lijkt het vermoeden juist, dat de heren Groenevelt en Brussel c.s. de overheid willen dwingen om in hun pas te gaan lopen. Waar schijnlijk zal echter zelfs een kabinet-Den Uyl dan moeten ontdek ken, dat de beleidslijn van de Industrie-bonden weer te ongenuan ceerd is. Heel Maar intussen wordt het klimaat om het conflict op redelijke wijze op te lossen er niet beter op. De stakingsactie wordt niet alleen ver scherpt, maar kan - naarmate ze langer duurt - ook op andere be drijfssectoren overslaan. En ondanks af en toe gepubliceerde jaar cijfers over 1972 is de positie van onze economie in de wereld toch echt niet zo best, dat de natie een conflict maior riskeren kan. Blijft de vraag: wie draagt de sleutel aan op dit slot en voorkomt op die manier dat de „koude oorlog" een „hete" worden gaat? •TO? "V.U58 De vijfjarige olifant Manyara uit Artis gaat emigreren. Het dier werd door zijn collega's in de Amsterdamse dierentuin niet meer geaccepteerd. De olifant wordt nu overgeplaatst naar de dierentuin in Parijs, DEN HAAG (ANP) Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren het vonnis van de rechtbank In Rotterdam bevestigd tegen de 31-Jo- rige Rotterdammer Aad V. die wegens zijn aandeel in de gerucht makende Schiedamsc roofoverval was veroordeeld tot een gevange nisstraf van vijf jaar met aftrek vaif voorarrest. In de zaak tegen de 32-jarige Bertus F. uit Rotterdam, door een schot uit wiens pistool de Schiedamse kruidenier Koos van den Bosch bij de overval was gedood, heeft het hof horopening van het onderzoek bevolen. In DUsseldorf wordt momenteel een Nederlandse weck gehouden, waar de Duitsers onder meer kennis kunnen maken met de zuivelprodukten uit ons land. De Nederlandse ponsul-generaal H. J. Prober, proeft op de foto een blokje vaderlandse kaas. AMSTERDAM (ANP) Ford Nederland te Amsterdam heeft medio maart besloten ook de nieuwe pcrsonenautomodellen Consul en Granada in priis te verhogen. Zoals gemeld werden de prijzen reeds op 1 maart jl (onder meer voor de Escort-se- rie) aangepast, maar de con- sul/granada bleven toen in prijs ongewijzigd. De Consul is gemiddeld 2,3 procent duurder geworden, de Granada gsmid- dcld 4 procent.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13