Geld voor nieuwe activiteiten in bisdom ontbreekt Korte metten Onderzoek in bisdom Ecuador Nieuwe houding kerk tegenover vrijmetselarij 1 DONDERDAG 5 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Kritiek op vervolging in Albanië Radio Vaticaan heeft scherpe kritiek geoefend op de autori teiten van Albanië naar aanlei ding van de terechtstelling van een priester, die een kind had gedoopt. De geloofsvervolging in Alba- ië heeft aan zeventeig van de honderdtwintig priesters in het land het leven gekost. De ove rigen kunnen hun ambt niet meer uitoefenen: hun gezond heid is door langdurige gevan genisstraffen en martelingen in concentratiekampen teveel aangetast. In 1949 is in Albanië het ortho doxe. het rooms-katholieke en islamitische geloof onwettig verklaard. De kerken zijn nu in gebruik als dansgelegenhe den, turnhallen en kantoren. Radio Vaticaan zegt, dat paus Paulus zich tot dusver van openlijke kritiek heeft onthou den, omdat hij de situatie voor de gelovigen in Albanië niet nog meer wil verslechteren. Hij blijft op verbetering van de toestand hopen. Het Vaticaan heeft een priester aangewezen om een on derzoek in te stellen naar het werk van bisschop Proano (63) van het diocees Riobamba in Ecuador. binnenhof Bisschop Proano heeft zich in het bijzonder het lot aange trokken van de indiaanse land arbeiders in zijn diocees. Priesters en leken zijn bezig met het oprichten van coöpera ties, onderwijs per radio, oplei dingscentra en een landhervor mingsprogramma, dat al me nig indiaans gezin eigen grond heeft verschaft. In een verklaring zegt een aantal priesters onder meer: „voor de rijke man in het dio cees geldt niet de mens, maar slechts de winst." Zij die profi teren van de exploitatie van mensen hebben zich verenigd tegen de bisschop en voor dit onderzoek gezorgd." De pauselijke nuntiatuur in Ecuador bevestigdé dat een priester is aangewezen voor een onderzoek in het diocees. Deze zou zich moeten bezig houden met ,,de bijzondere moeilijkheden die daar opdoe men". De bisschop, die verklaarde dat hij de st-sun geniet van de meerderheid van de bisschop pen in het land (5,7 miljoen katholieken) zei in een ra dio-uitzending: ,,Ik ben ervan beschuldigd dat ik mensen op leid voor de guerrilla in de ste den en dat een van de gemeen schapscentra ln het land een kerk-cabaret is." Hij stelde dat een eerlijk onderzoek de waar heid aan het licht zal brengen. De mogelijkheden n hiet bis dom Rotterdam tot nieuwe ac tiviteiten, die geld kosten, zijn zeer beperkt, zo niet afwezig na regeling van de pensioenen. Dit antwoordt het Diocesaan Bestuurscollege op vragen van het dagelijks bestuur van de Diocesane Pastorale Raad in het bisdom Rotterdam. Voor rang, zo zegt het bestuurscolle ge, moet worden gegeven aan de continuïteit, de voortgang van het kerkelijk bedrijf. Reële wensen voor de aanstel ling van middenkader zijn in de gegeven omstandigheden niet te realiseren, ondanks hun door het bestuurscollege erken de noodzaak. Enigermate een uitzondering vormt de nieuwe begrotings post „Kerk en amenleving". De plannen hiervoor zijn nog niet concreet en definitief. Deze post moet worden gezien tegen de achtergrond van een kerk, die systematisch aan dacht wil geven aan de samen leving. Zij gaat echter groten deels ten koste van de begro tingspost „bedrijfsapostolaat". Bij de kerkenbouw streeft het college naar ver doorgevoerde versobering, die het mogelijk maakt het programma voort te zetten, mits de kerkbesturen hun aflossingsverplichtingen Bij de territoriale pastoraal (parochies) gaat het bestuurs college uit van een dubbel be ginsel: rijke parochies helpen arme eo structurele tekorten dienen niet blijvend gehand haafd. De toepassing is moei lijk, maar het besef groeit, dat op vele plaatsen diiep ingrij pende wijzigingen nodig zijn in de parochiële opzet en in de kerkgebouwen. Zoals gemeld gaat de Diocesa ne Pastorale Raad maandag avond (aanvang 19.30 uur) de begroting 1973 van het bisdom bespreken in zijn maandelijkse vergadering in de Adelberthof aan de Röntgen weg 99 f te Delft. Het diocesaan bestuurs- col'ege wijst er op, dat een dergelijke bespreking op korte termijn weinig onmiddellijk zichtbaar effect zal hebben. Het beleid kan slechts geleide lijk worden omgebogen. Op lange termijn z>iet het be stuurscollege gunstiger moge lijkheden. Een constructieve gedachtenwisseling, jaar in jaar uit, zal op den duur het beleid merkbaar beïnvloeden. In een ziekenhuis in Drach ten is plotseling overleden de Baptlstenpredikant J. Ketelaar (45), die landelijk bekendheid kreeg vanwege zijn "blauwe revolutie", een "totale vernieu wing van de samenleving op evangelische grondslag". Hier voor demonstreerde ds. Kete laar meermalen in Den Haag en ondernam hij ook een hon gerstaking. Senegal, Mauretanie, Mali. Tschad en Niger beleven de grootste droogte sind zestig jaar. Honderdduizenden men sen verkeren in levensgevaar. Hele gezinnen verlaten de dor pen op zoek naar water. Om deze Afrikanen te helpen, heb ben de voornaamste katholieke en protestantse Franse hulpor ganisaties via de radio en in de kranten alle Fransen gelde lijke steun gevraagd. Kardinaal Joseph Lefebvre, voormalig aartsbisschop van Bourges in Frankrijk is 81 jaar oud overleden. In 1960 werd hij tot kardinaal be noemd en in 1964 aangewezen als lid van het Heilig Officie (nu congregatie voor de ge loofsleer). Tezelfder tijd was hij voorzitter van de Franse bisschoppenconferentie. In 1969 trok hij zich terug als aartsbis schop van Bourges. Vier Jehova's Getuigen zijn in Litouwen tot vijf jaar dwang arbeid veroordeeld. Vijf ande ren kregen minder zware straffen, zij stonden terecht wegens het opbouwen van een ondergrondse organisatie, het drukken en verspreiden van anti-russische lectuur en het bevorderen van ongehoorzaam heid aan de Russische wetten. Onderzoek naar de toepas sing van geweld in Zuid Ame rika en overwinning der pro blemen als gevolg van de be volkingsexplosie zijn op het ogenblik de belangrijkste op drachten voor de Zuidameri- kaanse bisschoppenconferentie, de Celam. Mgr. E. Pironio van La Plata, voorzitter van de Ce- lam zei, dat de kerk in Zuid-A- merika de noodzakelijke her- vormingen niet mag negeren. De kerk heeft tot taak zich achter de sociale verandering te plaatsen; ik geloof, dat zii hierin voorop moet gaan, aldus mgr. Pironio. 0 Bijna driekwart miljoen gul den hebben vorig jaar opgp bracht de bijna achtduizend deelnemers aan de X-Y-bewe- ging. Deze beweging wil vrij willig persoonlijk bijpassen hetgeen de regering te weinig bijgdraagt inzake ontwikke lingssamenwerking. De lange strijd der kerk tegen de Vrijmetselarij loopt spoedig ten einde. De enige vraag Is momenteel hoe het staakt hei-vu ren" uit te roepen. Aldus meldt het Amerikaanse katholieke per sagentschap NC News Service uit Rome. Volgens dit persbureau heeft de Congregatie voor de Ge loofsleer enkele maanden gele den het advies van het werel depiscopaat over deze aangele genheid gevraagd. De Vrijmet selarij werd in 1738 veroor deeld door paus Clemens XII. De katholieken, die lid van de Vrijmetselarij werden, wuren daardoor in de kerkelijke ban. Volgens welingelichte kringen in Rome heeft de Congregatie voor de Geloofsleer een docu- KERK EN WERELD ment klaar gemaakt, waarin de nieuwe houding der kerk te genover de Vrijmetselurij wordt uiteengezet. Het wachten zou nu nog zijn op de handte kening van de paus. An-deren daarentegen hc.uden het erop. dat een dergcMjk document niet zal verschijnen, omdat het noodzakelijkerwijs zou moeten terugkomen op de veroordeling ;n de argumentatie ervoor en daardoor onnodig oude wonden zou moeten open rijten. Andere valiknanse zegslieden menen dan ook te mogen ver wachten, dat de zaak in stilte zal worden afgedaan. Zij me nen erop te mogen rekenen, dof de nude veroordeling van recht, dat momenteel wordt weyelaten uit het kerkelijk de Vrijmetselarij zal worden feite zeven, dat zij de vrij- omgewerkt en gejnodern seerd. Hiermee zou de kerk dan in metselaars niet langer gelijk stelt met mensen, die „samen zweren tegen de kerk of tegen het wetrige burgerlijke gezag." zoa's wordt gevegd in het ker kelijk recht, dat momenteel herzien wordt. AFLEVERING 86 Er was geen verzoening met de dood geweest, maar de levenden met wie moest worden verder geleefd, waren er nog. De kist stond, volgens oud gebruik, versierd met bloemen, in de voorkamer van de Ashtons. Edwin keek naar de prachtige bloemen, die de kist bijna aan het oog onttrokken. Ze kwamen allemaal de laatste eer bewijzen. Mevrouw Porter, de familie en oude vrien den. Maar wat voor zin hadden die eerbewijzen, dacht Edwin. Zou het niet veel beter zijn geweest als ze haar die eer hadden bewe zen toen ze nog leefde. Als ze haar toen hun liefde hadden getoond, zou haar dood anders zijn geweest. Nu waren het slechts lege woorden, misschien met iets van spijt en berouw, maar het waren woorden die evengoed niet hadden kunnen worden ge sproken. Haar gezicht zag er in de dood rustig en vre dig uit en Edwin voelde zich, vreemd ge noeg, een beetje afgunstig op haar, afgun stig omdat ze hem zonder een woorod had kunnen verlaten. Er was zoveel tussen hen onuitgesproken gebleven en nu was het te laat. Hij dacht aan alle gemiste kansen, alles wat hij had moeten zeggen, maar het was te laat. Hij zou verder leven in een poel van berouw en in de ijdele hoop dat hij nog één kans zou krijgen. Zo gaat het altijd, als het be grip komt, is het te laat. Wat helpt berouw in zo'n situatie. Edwin vond dat hij naar de toekomst moest kijken en zichzelf moest voorhouden dat hij van het gebeurde kon leren. Maar wat was er te leren? Wat kon het doel ervan zijn?. Het regende toen ze de kist in het graf neer lieten. De druppels spatten op het hout en rie nevel hing laag. Een zeemist sloot zich om hen heen en in de verte liet een schip zijn laatste vaarwel horen. De mist droeg de herinneringen verder en verborg de waarheid. De sirene van een schip zei meer dan alle woorden. Margarets hand zocht die van John. Hij drukte haar vingers alsof hij haar wilde zeggen dat hij er nog was. Ze liepen terug over het kerkhof tussen de grafstenen. De opschriften hadden slechts betekenis voor degenen die ze hadden geschreven. „Ik zal nu voor vader moeten blijven zor gen", zei ze. „Natuurlijk", antwoordde hij, „het is nu toch niet de juiste tijd om een eigen huis te zoeken. Ais de bombardementen weer beginnen, zouden we misschien in een puinhoop eindigen". Hij keek haar glimlachend aan, om haar te verzekeren dat zij, wat er ook mocht ge beuren, zouden doorgaan met het opbou wen van hun huwelijk. Wat er ook zou gebeuren. „Al die nachten in die ijskoude schuilplaats. De oorlog heeft haar gedood, en wij, en het verlies van Robert. Weet je nog. die eerste avond toen je bij ons thuis kwam, en we een jubileumfeestje vierden? We le ken toen allemaal erg tevreden en toch waren we het eigenlijk niet. Hoe zou het zijn geweest, als al die dingen niet gebeurd waren?" Ze zweeg even en voegde er toen aan toe: „Ik zou erop los liegen orr, te voorkomen dat zoiets nog eens zou gebeu ren". „De waarheid doeto geen pijn", zei hij. Ze keek naar hem op, naar zijn gezicht en alle eigenaardigheden ervan, die zij zo goed kende. Ze begon weer van dat gezicht te houden. „O nee?", vroeg ze, en dacht, wat zou hij doen als hij eens de waarheid te horen krijgtto? Ja. ze wist dat hij de waarheid zou moeten horen. Haar moeder was ge storven door leugens en halve waarheden. Zij zou haar huwelijk niet laten ruineren omdat ze de moed niet had om de waar heid onder ogen te zien. Het was afgelopen met de leugens. John keek op en zag zijn moeder met een vreemde vrouw van het graf weglopen. Het was een oude baker, die de kinderen de eerste maanden na hun geboorte had verzorgd. Toen ze dichterbij kwamen, hoorde hij zijn moeder zeggen: „Dat daar is mijn broer". „Bedoelt u die met dat grijze haar?" „Nee. die met die witte engel als grafsteen". John glimlachte. Ze zou nooit veranderen. Hij kon nu glimlachen, want hij had gebro ken met het verleden en met tode macht die zii over hem had. Ja, hij kon nu glimlachen. De afstand tussen hen was groot genoeg dat zij hem niet kon aanraken. DONDERDAG 5 APRIL. Stadsgehoorzaal, 20.00 Concert door Muziekver. „De Burcht". Kasteel Duivenvoorde 20.30 Ans Reinders, sopraan zingt werken van Rudolf Koumans. VRIJDAG 6 APRIL. ZATERDAG 7 APRIL BIOSCOPEN: Camera: „The Godfather", (14 jr.). Dagelijks 20.00 uur en ma. di. do. en vr. 14.00 uur. Mati nee: „Sjors en Sjimimie". (a.l.) wo. en za. 14.30 en zondag 14.30 en 16.15 uur. Nachtvoorstelling: Lldo: „Turks Fruit", (18 jr.). Da gelijks 14.30, 19 en 21. bondag extra voorstelling om 16.45 uur. Luxor: „Spelletjes voor getrouw de echtparen", (18 jr.). Dag. 14.30, 19 en 21.15 uur, Zondag extra voorstelling om 16.45 uur. Studio: „Welcome Home Sol- diers", (18 jr.). Dagelijks 14.30 19 en 21.15 uur cn zondag extra voorstelling om 16,45 uur Trianon: „Met de I ranse «lag", (14 jr.). Dag. 14 30. 19 en 21.15 uur - zondag 14.15, 16.30, 19 en 21.15 uur. Rex: „Een pop aan een touwtje", (18 jr.). Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 uur. Zondag 14.15, 16.30, 19 en 21.15 uur. Nuchtvuorstelling: „Intimiteiten" (18 jr.). vr./za. 23.30 uur. OverboM-h). Roti The While veen—Wilskracht, AM Snirs, DED—BV Amstelvoe heren, poule 15: HaHrlem l Donnr. KBBC—Racing Ag. BOB—Transol RZ. Dar R: DWSHMS. Zeeburg—An Ismet Eredivisie, ufdellng I: Popeye GS— Hilversum, Melselnnrs-DDV, lm- wenbergh—KLTV, afdeling II: DDV /ANKMMKN Hoghe- ZIOS. wijk <20 *5 uur Mnurltskiid< i. CWP I '-iselilnn'éli I'.'l ih.iIm,,, 1,1. RZV—LAC (31.15 uur Rijswijk). Dfish—Tilburg. WATERPOLO snlek—Lelmonldus luas—DVC. Dyni amo AValbovol, las poule A: Star- da. alloy d AMVJ, kla> rd de Lange RC, Koo irnudu. Orl. Detry Haag'88- klas Deetos- -Die Hnghe, II: Ready-Korlunn. Sumos- Zuandljk. ZKV-HKV. Vlcu» lisKinderdijk (7/4). eerste C: DSV-KVS (7/4), OVVO- hoofdklosse: HZPC- Arnhi-m <20.45 uur Mor AZC DZV. HZT/De Rob- 2.842,89, 3e kw tere slnchtkolvt gcw. 1.25—1,65: kg. lev. gcw. 2.05—3.C Strike. Broom Hilda Uwurt) 300—100: (rood) 400—640. weldesohapen 145—175: lommeren 290-400. vaarzen per kg. gesl. g.u Ie kwu!. 6,85—7,35. 2c kwal. 6,50— 6.N0: koelen per kg. gesl. gew. Ie kwal. 6,30-6.95. 2e kwal. 5.80—6,25. 3e kwal. 5,35—5.70: slieren pet kg. gesl. gew. Ie kwal. 6,70—7.10. 2e kwal. 6,45—6.60: worstkoelen per kg ',25—5,60; vette kalvt ne.Xrï ie, Koningin Wllhclmlnn. Edit Eddy 120-155 Apeldoorn. Promliiet co, Golden Apeldoorn, Bonanzi Montgomery. Blends 120-170, Co] lund, ISclloiia, Olaf. Piccadilly, Mil Joran, 105-145, Aladdin 200-270, Chin Pink. Cordoll Hull. Queen of Bail gen 155-200. West Point 240-2:.:.. Dul belc tulpen 86-125 per bos. Shi- blad 120-165 Ideal 135—150 We, rbora 17 27 Clir -285 Lollo Enohai lak Wh. Lady 12 aid 90—135 •n Spiders lent 50 66 le kwai 5.10—5,35. 3 5,45- kwal. 2.90—2,95, 2c kwnl. relic, Zorlna 22-32, Hvcrgoni awii, Belinda, Prominent 34-42, Son I a 48-62, Super Star 47-49, Alstroemerla 76-80, Gerhern* 24-27 p. st. Ghrysnnten-Jnnrrond 275-295. Lathyrus 250-310. Iris Ideal 170-190 Anemonen 65.95. Frees In 110-310, Narcissen gins 105-100. Idem bulten- I-,i 1.e11 28-57. Tulpen LuMlce Wit- we. v d. Eerden, Gulden Eddy. KATWIJK A D. RIJN. 4 april - Was. peen p. klsi 1 690-1030: All 260- 700: B I 1100-1300: B II 650: CI 830- 1180: C II 800-980: rabarber 94: an dijvie 110-113. uien p. kist 1280-1310; aardappelen 13 witlof 75-107 Aan voer waspcen 300 000 kg. Llsse Tulpe n Apeldoorn 135—165 G. Apeldoorn 115—176 Oxford 120—165 B.o. Apeldoorn 116—150 D.ndon 120-140 K. Nel Huil 185- 230 Montgomery 100 Qo. the Bnrtlgon 145 -196 Mlrjor 116—135 Mellon,a 100 125 Jorclmn: Carlton 100—180 van bull GROENTEVEILING LEIDEN. 14-4). ppelen 66-82, Peren 68-61; Aardappe len 25; Andijvie UI I 9 ïnUb nen Paprika 3010-3070; 'IVtmatch C 2950-3960: T maten CC 2.540, Uien mld.lelgrof i Witlof 187-191; Kn-.lselderlJ -l 61; Knolselderij AAA 91. Komkor mers AA 77-7K; Komkommers A 66; Komkommers li 53-64: Komkor Suske en Wiske De malle mergpijp

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11