Anders dan andere Geen „stormramp" verzekeraars Wilde natuurkracht Piratenzenders zwegen allen 3i, .DINSDAG 3 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 zonder.. en met heo DEN HAAG Voor het eerst sinds dertien jaar was er gister- avond geen enkele zendpiraat in de Nederlandse ether. Radio Caroline was al sinds een week stil ten gevolge van een technische storing. I^Iadat de nieuwslezer van radio Noordzee gistermiddag om vijf uur aankondigde dat er windkracht 12 zou gaan woeden, reet zweeg ook deze zender verder. Radio Veronica sloeg van de JnJs ankers en moest eveneens de uitzending stopzetten. Deze zen- te- der viert op 18 april aanstaande'zijn dertiende verjaardag. Het Westland verwacht een schade die twee maal zo groot is als in november, omdat r stonden. Op de foto i de kassen veel oogslbare produkten ngewaaide kas bij Poeldijk. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Weerkundigen spreken minder snel over storm, die orkaankracht be reikt, dan andere mensen. Wan neer weerkundigen het wel over een orkaan hebben, dan is er ook een orkaan, met alle verschrik kingen vandien. Toen gisteren de berichten verschenen, dat Nederland een orkaan kon ver wachten. wisten alleen de kli matologische deskundigen, zeelieden en ook de plattelan ders (die het bijna altijd goed hebben met hun kijk op het weer) wat ons te wachten stond. In enkele uren tijd bracht deze orkaan met een windkracht 12 grote verwoestingen teweeg. Het zijn bij een windkracht van 12 een rechtstreekse orkaan dus vooral de bijverschijnselen, die deze verwoestende werking hebben. Windkracht 12 meestal gepaard met enorme windstoten, die zeer grote snel heden ontwikkelen. De orkaan kracht op zichzelf is al bijzon der sterk, de daarbij optredende uitschieters zijn dikwijls enorm, dat daartegen bijna niets bestand is. Dat is gisteren op nieuw gebleken. Het komt bovendien niet zo c wijls voor, dat een orkaan i zo groot gebied bestrijkt als gis teren het geval was: de strook Engeland—Frankriik richting oost stond hierbij onder een enorme druk. afkomstig vai Amerikaanse kust. Opvallende verschijnselen zijn verder, dat het op sommige plaatsen in het orkaar-"ebied soms bladstil kan zijn. Dit was eergisteren hier en daar in Gro ningen en Friesland, het trum van het iage-drukgebied, het geval. Daar kwam geen zuchtje wind voor. (van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Wijzer ge worden door de ervaringen met de storm op 13 novem ber van het vorig jaar, zei men ons bij de voorlich- De schade van de stormramp op tingsdienst van de Unie 13 november van het vorig j, van Schadeverzekeraars nog niet te kunnen of te dur ven bepalen hoe groot ditmaal de schade voor de verzekeraars zou zijn. wordt nog steeds geraamd op 140 tot 150 miljoen gulden. Dat bedrag moet opgebracht worden door de ruim driehonderd verze keringsmaatschappijen en enke le honderden plaatselijke („on derlinge") verzekeraars. Ook al zou de stormramp van gis teravond eenzelfde schadeom vang hebben als die van vorig jaar. dan nog betekent dat geen ramp voor de schadeverzeke raars, zo vertelde men ons van morgen bij de Unie van Schade verzekeraars. Met dit soort rampen ook als ze kort na el kaar plaatsvinden is rekening gehouden. Dat zit nu eenmaal in de aard van het schadeverzeke ringsbedrijf. „Men valt het schadeverzeke ringsbedrijf nogal eens aan o„> het feit, dat voor dit soort toe standen in de premie een reser ve wordt ingebouwd. De beide stormrampen tonen aan, dat dergelijke maatregelen volko men terecht en verantwoord zijn", aldus de heer Kranye- veld, hoofd voorlichting van de Unie van Schadeverzekeraars. Voor de heer Kraayeveld staat overigens wel vast, dat de cij fers van de schadeverzekeraars over 1972 door de stormramp gedrukt zullen zijn. In Hengelo werd een acht-jarig jongetje getroffen door een omvallende muur. Het kind werd met levensgevaarlijk hersenletsel in een zieken- In Berkel/Rodenrijs werd een boerderij door de sform vernield. Een aantal koeien werd door het puin bedolven en moest door de brand- huis opgenomen. weer uitgegraven worden. i de storm het dak van een feesthal mee. Afgelopen zaterdag was in de haldej aarlijkse middenstandmanifestatie feestelijk Bij Schuddebeurs Chemicaliën in Rotterdam sloeg door de storm een metalen plaat door het dak, waardoor brand ontstond. Schade wordt geschat op ruim een miljoen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9