Vorig jaar vertrokken ruimteschip Pionier-10 nog maanden onderweg 1 Groei van onze bevolking loopt steeds meer terug PEKING BEREIDT ZICH VOOR OP KOMST VAN AMERIKANEN Tweede lancering naar planeet Jupiter Stationair aantal wordt mogelijk Nieuwe cao bloembollen DINSDAG 3 APRIL 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Kaap Kennedy Op donderdag 5 april begint een drie weken durende periode waarin het gun stig is vanaf de aarde een ruim teschip te lanceren naar de pla neet Jupiter. Dit eens in de 13 maanden voorkomende „lan- ceervenster" werd vorig jaar maart voor het eerst in de ge schiedenis van de ruimtevaart benut door de Amerikaanse NASA, toen deze organisatie de Pionier-10 vanaf Kaap Kennedy wegschoot. Dit ruimteschip is overigens nog steeds op weg naar de grote, vreemde, verre planeet, en zal daar niet eerder dan op 4 december van dit jaar arriveren na een reis van 642 dagen, en een afgelegde afstand van bijna 1000 miljoen kilome ter. Thans staat op Kaap Kenne dy opnieuw een Atlas-Centaurra ket gereed om tijdens het ko mende lanceervenster voor de tweede maal een Pionier (num mer 11) weg te schieten In de richting van Jupiter, de veruit grootste van de negen planeten Het staat nu al vast dat tenminste een van de twee Pioniers t.z.t. ons zonnestelsel voorgoed zal verlaten voor een zwerftocht door het heel al. Serieuze NAS A-geleer den houden er reke ning mee dat het ruimteschip ooit misschien nog eens gevonden zal worden door vertegen woordigers van een andere, buitenaardse be schaving. Om die reden heeft men beide Pioniers voorzien van een vergulde aluminium plaat van 15x23 cm waarin een aantal tekens en symbolen staan gegraveerd, die aangeven wat de herkomst van het ruimteschip is, en waarvoor het heeft gediend. Ondermeer is de mens afgebeeld en kan uit de tekening de positie van ons zonnestelsel ten tijde van de lancering der Pioniers worden afgeleid. die we in ons zonnestelsel ken nen. Terwijl de aarde eens per jaar een baan beschrijft op een ge middelde afstand van 149 mil joen kilometer van de zon, doet Jupiter over het voltooien van een ronde om diezelfde zon bij na 12 jaar. Maar daarvoor be draagt de afstand van de pla neet tot de zon dan ook maar liefst 779 miljoen kilometer. Ju piter, die we door de telescopen kennen als een geel-oranje tot rode bol met zlauwgrijze ban den, is na Mercurius, Venus, de aarde en Mars de vijfde van ne gen planeten. Qua grootte en massa stelt hij die andere acht planeten echter ver in de scha duw. Zo heeft Jupiter een volu me dat 1000 maal groter is dan de inhoud van de aardbol. Bo vendien heeft de planeet een massa, die 318 maal de massa van de aarde is, en nog altijd tweemaal groter dan de massa van alle andere acht planeten tezamen. De planeet stoot, dat heeft men kunnen aantonen, driemaal zo veel energie uit, als hij van de zon ontvangt, hetgeen betekent dat Jupiter een eigen energie bron moet bezitten, naar de aard waarvan men tot nu toe al leen maar heeft kunnen theoreti seren. Vast staat in elk geval dat Jupiter een magnetisch veld bezit, dat ongeveer 20 keer zo sterk is als het aard-magnetisch veld. n dit veld zijn elektrisch geladen deeltjes (protonen en elektronen) ingevangen, als ge volg waarvan zich stralingsgor dels hebben gevormd, die ook voorkomen in de buurt van de aarde. Astronomen hebben goe de redenen om aan te nemen dat deze stralingsgordels qua In tensiteit een miljoen maal ster ker zijn dan die van de aarde. Een ruimteschip dat deze Jypi- ter-gordels zou binnenvliegen zou volkomen nutteloos worden door de totale ontredding van de S mi l Zo ziet een tekenaar de passage Scheervlucht Het is naar deze gigantische, en tegelijk geheimzinnige planeet, waarheen de Pionier-10 al ruim 13 maanden onderweg is, en waarheen de Pionier-11 in de ko mende dagen op weg zal gaan. Beide ruimtescheepjes, die slechts 260 kilogram per stuk wegen, en voor hun elektrici teitsvoorziening uitgerust zijn met een viertal radioaktieve batterijen, zijn op een extra aangebracht instrument in de Pionler-11 na, geheel gelijk aan ekkaar. Het is niet de bedoeling dat de Pioniers de dampkring van Jupi ter ingstuurd worden. De trajec ten zijn zodanig gekozen dat zo wel de Pionier-10 als de Pio nier-11 achter Jupiter langs zul len vliegen. In het geval van het eerste ruimteschip zal de schee vlicht lanls Jupiter op een afstand van 140.000 kilome ter plaatsvinden. Dat gaat ge beuren op 4 december a.s. Hoe wel dit een overdreven grote af stand lijkt, moet men wel be denken dat de projectleiders niet het risico willen lopen dat de apparatuur aan boord ontregeld der Pioniers langs de onder een dik wolkendek schuilgaande planeet Jupiter. zou worden door de straiingsgor- passage van de Pionier-10 echter blijken dat het met de intensiteit van die gordels allemaal wel meevalt, dan zal het traject van de Pionier-11 in de loop van 1974 dels rond Jupiter. Mocht uit de alsnog zodanig worden bijge stuurd dat dit ruimteschip Jupi ter tot op minimaal 30.000 ki- lomwrwe kan naderen. Afhanke lijk van de lanceerdatum zal de Pionier-11 Jupiter op z'n vroegst passeren op 5 december 1974, met als uiterste datum (bij een lancering op 26 april a.s.) 30 juli 1975M Voorbij Jupiter Overigens is Jupiter niet het enige onderzoeksobject voor de Pioniers. Het grootste gedeelte van hun traject leggen de ruim teschepen af buiten de zt-nne- baan van de planeet Mars, in een gebied van ons zonnestelsel, waar nog nooit eerder een ruim teschip is geweest. Een zeer belangrijke mijlpaal bereikte de Pionier-10 met het passeren van de beroemde aste- roïdengordel, een 250 miljoen ki lometer brede zone van kos misch puin, die zich bevindt tus sen de omloopbanen van Mars en Jupiter, n deze gordel is puin geconcentreerd, variërend van stofdeeltjes tot steenklom pen met een doorsnede van meer dan 700 kilometer. Men is altijd bevreesd geweest dat ruimteschepe een grote kans zouden maken in deze asteroï- dengordel in aanvaring te ko men met kleinere puindeeltjes, en daardoor geheel verwoest zouden worden. De Pionier-10 passeerde de asteroïdengordel tussen 15 juli en 15 februari jl. echter onbeschadigd. Dank zij specisal daarvoor ontworpen ap paraten liet het toestel de astro nomen verder weten dat de con centratie klein gesteente in de gordel nergens noemsnwaardig hoger is dan elders in de tot nu toe nderzochto Interplanetaire ruimte. Onderzoek Tijdens de passage langs Jupiter in december zal het traject van de Pionier-10 onder invloed van het sterke zwaart?krachtveld van de planeet zodanig worden afgebogen, en zal het ruimte schip zoveel extra snelheid mee krijgen, dat het tostel zich steeds verder van de zon zal verwijderen, om tenslotte om streeks 1987 voorgoed uit het zonnestelsel te ontsnappen voor een eeuwigdurende trektocht door het einddeloze heelal. In 1977 zal de Pionier-10 de baan van de planeet Saturnus, 1.500 miljoen kilometer van de zon, kruisen, en in 1980 die van de planeet Uranus, nog eens 1.400 miljoen kilometer verder. Tot ongeveer zover hopen de geleer den het toch al zwakke radiosig naal van het toestel te blijven ontvangen, en daarmee dus ook" gegevens omtrent de aard van dc interplanetaire ruimte ver buiten de omloopbaan van Jupi ter, en vermoedelijk ook buiten de effectieve invloedsfeer van de zon. Ook de Pionier-11 kan op een dergelijk het zonnestelsel ontsnappend traject worden ge zet na de Jupiter-passage eind 1974 - begin 1975. Afhankelijk van een aantal nog niet geheel bekende factoren, overwegen de projectleiders echter het traject van dit tweede ruimteschip zo danig door het zwaartekracht veld vsn Jupiter te laten beïn vloeden, dat deze Pionier in 1980 ook nog vlok langs de planeet Saturnus zou kunnen vliegen. Maar voorlopig ls het nog lang niet zover. Het wachten is eerst nog op een wel of niet slagende lancering in de komende dagen, en vervolgens op de beide scheervluchten langs Jupiter, de eerste in december a.s., dc tweede, als alles meezit, precies een jaar later. Pas daarna kon men aan extra onderzoek gaan denken. GERARD J. PLUKKEL DEN HAAG Het Centraal Bu reau voor de Statistiek is op het ogenblik hard bezüg met het op stellen van nieuwe voorultbere- "keningen met betrekking tot de bevolkingsgroei. In de loop van dit jaar zal er een publicatie uit resulteren. De nieuwe prognose is nodig, omdat de geboortete ruggang zich zo snel voltrekt, dat vorige voorspellingen on bruikbaar zijn gworden. Het CBS sluit niet uit, dat de vruchtbaarheid van de Neder landse gezinnen een dusdanig niveau bereikt, dat de kinderge neraties die der ouders slechts vervangen zodat op den duur Turkse baby's probleem in Haarlem HAARLEM (ANP) De ge meente Haarlem gaat met de stichting pleeggezinnen een oplossing zoeken voor het probleem van de Turk se baby's in Haarlem. Een aantal van deze baby's is door de ouders onderge bracht bij Nederlandse ge zinnen tegen een vergoe ding van 100 tot 150 per maand. In Haarlem en omgeving worden per jaar ongeveer vijftig Turkse baby's gebo ren. Steeds meer ouders la ten deze tegen, vergoedin gen door anderen verzor gen. Het Haarlemse ge meentebestuur kan tegen misstanden die zich voor doen niet optreden omdat er geen verordening voor bestaat. IJsclubweg De 28-jarige brom fietster E. M. V.-van H. van de Roggekamp is gistermorgen tij dens een hevige regenbui tegen een geparkeerde bestelauto op gebotst. Dit gebeurde op de IJs clubweg in Den Haag. De vrouw werd met hoofdletsel op genomen in ziekenhuis Antonius- hove. een stationaire bevolking zou ontstaan. Voorzichtig wordt zelfs reeds gesteld, dat het mo gelijk is, dat het kindertal in de gezinnen gemiddeld zelfs lager kan worden dan voor de ver vanging van generaties nodig is, wat dus in 'n dalend bevolkings cijfer zou resulteren. Het wordt nodig geacht, nieuwe cijferop stellingen te maken opdat het overheidsbeleid op de ontwikke lingen kan worden afgestemd. Uit jongste cijfers is gebleken, dat er in 1972 214.000 levendge borenen waren. Een jaar eerder waren er 227.000 en in 1970 nog 239.000 levendgeborenen. Com mentaar van het CBS: „De reeds eerder voorzichtig geuite opvatting, dat de band tussen huwen en het krijgen van kinde ren en tussen sexualiteit en voortplanting losser is gewor den, kan thans zeker stelliger worden uitgesproken. Tegenover de voortgezette dalen de lijn van de geboorten staat een toenemende sterfte, volgens ■het CBS door de voortgaande veroudering van de bevolking. Het aantal overledenen bedroeg In 1970 en 1971 rond 110.000, in 1972 echter 114.000. Ook de invloed van de vestiging van buitenlanders neemt af. Overigens verwacht het CBS ook weer niet, dat het op korte ter mijn gedaan is met de bevol kingsgroei, al vlakt deze steeds verder af. Nederland gaat in versneld tempo in de meer algemene Europese pas meelopen. Hoe sterk de bevolkingsgroei in Nederland onder druk staat, blijkt uit de dalende toeneming van het aantal inwoners als sal do van geboorte, sterfte en bui tenlandse migratie: in 1970 was er een netto toename van 162.000 bewoners, in 1971 van 150.000 en in 1972 van 116.000. Het totale bevolkingscijfer eind vorig jaar was 13.385.000. Prof. de Wijs nieuwe rector- magnificus Delftse t.h. DEN HAAG (ANP) Prof. ir. H. J. de Wijs is benoemd tot rec- tor-magnificus van de techni sche hogeschool £n Delft. Hij volgt prof. ir. H. R. van Nauta Lemke op, aan wie eervol ont slag is verleend. Prof. van Nauta Lemke had in ja nuari aan minister Van Veen verzocht hem als rector-magni- ficus ontslag te verlenen. Als rector-magnificus was prof. van Nauta Lemke ook lid van het college van bestuur van de Delftse TH. Hij vroeg 'ontslag omdat hij vond dat een „on werkzame situatie" was ontstaan ten opzichte van de hogeschool- raad die o.a. indertijd achter de bezetting door studenten van de th stond en niet mee wenste te werken aan de uitvoering van de collegegeldwet. DEN HAAG - Binnen het kader van het landbouwschap is in principe overeenstemming be reikt over de nieuwe cao voor het bloembolicnbedrijf voor het contracljaar 1973/1974. Onder voorbehoud van goedkeu ring door de organiaties is be sloten de lonen te verhogen met 3 procent. Tevens wordt weer een indexeringclausule opgeno men, de vakantietoeslag te brengen van 7 op 7,5 procent. Voor werknemers van 22 jaar en ouder zal een minimum va kantieslag van 1.000 bruto gel den. Bomalarm KLM-vliegtuig STUTTGART (afp) - Als gevolg van een bomalarm heeft een DC-9 van de KLM gisteravond een tussenlanding op het vlieg veld van Suttgart gemaakt. Het toestel was maandagavond uit Milaan vertrokken met bestem ming Amsterdam. Om veilig heidsredenen is het in Stuttgart geland. Gewapend met veldbedden en lig stoelen stonden, zaten en lagen deze voetbalfans vijftien uur in de rij om te proberen een kaart je te bemachtigen voor het we reldkampioenschap voetbal in Duitsland. De voorverkoop begon vandaag. Deze foto ls uit Kiel afkomstig. Leo Bernstein overleden NEW YORK (AP) Leo Bern stein, vice-president en direc teur van de internationale Is- raël-Bond organisatie, is gisteren in de ouderdom van 61 jaar aan een hartaanval overleden. .Bernstein werd in 1970 benoemd tot directeur voor de verkoop van Israëlische obligaties in de Verenigde Staten en andere de len van de wereld, nadat hij 30 jaar lang leid'ng had gegeven aan grote nationale program ma's voor Israël in de Verenig de Staten. Havenstaking in Londen LONDEN (UPI/Rtr) - Ongeveer achtduizend arbeiders In do Londcnse havens hebben giste ren het werk neergelegd als ge volg van een geschil over de twecidc fase van het loon- en prijsbehcerslngsprogrom van de regering. Al direct werden 27 schepen die klaar lagen om geladen of ge lost te worden door de staking getroffen. De havenarbeiders zullen vandaag bijeenkomsten beleggen om te beslissen of de staking zal wor den voortgezet. Zij hebben een aanbod van de werkgevers om do lonen te ver hogen weliswaar aangenomen, maar eisen daarnaast een sy steem dat volgens de werkge vers zou neerkomen op een on aanvaardbare vergroting van de op de schepen werkende ploe gen. PEKING (Reuter) Uit de win kels In Peking zijn gisteren de kinderspelletjes verdwenen die anti-Amerikaanse onderwerpen uitbeelden. De Chinezen ver wachten deze week de voorhoe de die het eerste Amerikaanse contactbureau gaat Inrichten. De Amerikanen, onder leiding van Alfred Jenkins, komen donder dagavond aan om alles in ge reedheid te brengen voor de komst van oud-ambassadeur David Bruce. Blijkbaar met het oog op winke lende Amerikanen die met dol lars gaan zwaaien zijn de prij zen in de antiekwinkels van Pe king scherp gestegen. Buitenlan ders die in Peking wonen vra gen zich af waarom er in de so bere stad opeens een ijswinkel geopend is „met 30 verschillen de smaken". Anti-Amerikaanse spelletjes zijn uit Peking ver dwenen maar in Sjanghai en andere grote steden nog steeds te koop. Daaronder is een klei ne legpuzzle, „Vietnamees held- je" genaamd, die de Ameri kaanse „nederlaag" in Vietnam toont en het opschrift heeft „het Amerikaanse imperialisme en alle reactionairen zijn papieren tijgers". Er werd een bewegend plastic vietkongmannetje verkocht die een bajonet door een Ameri kaanse soldaat steekt, met het opschrift „verpletter het Ameri kaanse imperialisme". De afge lopen week is in verscheidene bioscopen in Peking de film „voorzitter Mao ontvangt dr. Kissinger" uit februari getoond. In Argentinië drie personen ontvoerd BUENOS AIRES (AP) Linkse guerrillastrijders hebben gisteren een schout bij nacht b.d., een Amerikaanse zakenman en een zoon van een Argentijnse zaken man ontvoerd. De Amerikaan, een manager vap Kodak, ls dc eerste Amerikaan die in Argen tinië Is ontvoerd. Het revolutionaire volksleger, ERP, heeft verklaard verant woordelijk te zijn voor dc ont voering van schout bij nacht ^rancisco Agustln Aleman (50j) die in december van het vorig jaar met pensioen is gegaan. De leuzen die op de muren van do flat van Aleman stonden ge schilderd cisten recht over Tre- lew, een leuze die betrekking heeft op de zestien guerrillastrij ders die in augustus van het vo rig jaar in dc gevangenis van de marine in de stad Trelew zijn gedood. Volgens de autori teiten werden dc zestien doodge schoten tijdens een ontsnap pingspoging, maar volgens ERP en andere guerrillagroepen zijn deze zestien guerrillastrijders geëxecuteerd. D-; Amerikaan, de 43-jarige An- thony Dacr z, is technisch ma nager van Kodak Argentina. Hij natte g.-wond bij de ontvoe ring. De 16-jarige Angel Fabiani, zoor van de eigenaar van een grot< kledingzaak In Buenos Aires; werd ontvoerd toen hij op wej was naar school.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7