Leidse raad maakte 'n potje van stemmingen r „Witte Markt" niet in Nieuwenhuizen Oosterman: Leiden meer halen uit werk ir. Van Oerle stad en randgemeenten llw mening Ether- piraten Allen betreuren vertrek Harmsen Actie „oversteek" Meerburg gestaakt Pastores achter bezwaren tegen Sitterlaan-plan PAGINA 3 DINSDAG 3 APRIL 1973 LEIDSE COURANT Leiden De kolonel der WD b.d. Th. Wessels is na afloop van een raadsverga dering vol janboel steeds bereid, de pers enig bondig commentaar te verstrek ken. Gisteravond was het weer zover. „Schrijf maar op", riep hij bij het afda len van de hardstenen stadhuistrappen: ,,De raadsleden zijn allemaal achtenswaaridge mensen, maar de gemeenteraad niet". Het VVD-fractielid doelde waarschijnlijk op de trekpartij tussen PAK en anderen over een reeks amendementen van Van Aken die betrekking had den op de sluitingstijd van j raads- en commissieverga deringen. De ijver van het gemeentebestuur verzandde in een groot aantal stemmingen; een soort prestige- als legale (door de minister van Verkeer en Waterstaat ge machtigde) zendamateurs heb ben wij ons verbaasd, dat er weinig of geen kritische opmer kingen voorkwamen in Uw blad 22 maart j.l. vor wat betreft het aanbieden van hulp aan de Leidse politie door de CCL m.b.v. illegale zend- en ontvang- apparatuur. Immers U zou toch moeten weten, dat de politie, ingeval een der gelijk aanbod zou worden geac cepteerd, dan het plegen van misdrijven zou activeren. Clan destien zenden is n.l. in de zin der Nederlandse wetgeving een misdrijf. Het zendamateurisme Het officiële, zelfs internationaal geregelde, zendamateurisme heeft verschillende facetten: zelfbcuw, experimenteren, het uitwisselen van technische gege vens van proeven, e.d. Om deze hobby naar behoren uit te kunnen oefenen, moeten aan de zendamateur bepaalde mini mum eisen gesteld worden. Dit om storingen in het radiover keer te voorkomen. Hiertoe dient bij PTT een examen te worden afgelegd, dat voor iede re Nederlander, die serieus is geïnteresseerd, haalbaar is. Illegale zenders Onvoldoende kennis van de radio techniek en illegale activiteiten van de 27MHz-misbruikers heb ben o.a. reeds tot storingen in het radioverkeer van hulpverle nende organisaties geleid. (Briefschrijvers geven hier en kele voorbeelden van hinderlijk misbruik van radiozendappara- tuur door amateurs zonder ver gunning; red.) Het is niet reëel eerst officiële in stanties het werken onmogelijk te maken en daarna te insinue ren, dat men in staat zou zijn aan de overheid hulp te kunnen bieden, terwijl men toegeeft niet eens de elementaire beginselen der radiotechniek en radiowet geving te kunnen beheersen. Dit wordt door deze mensen zelf on derschreven. Dit laatste is er o.m.'ook de oor zaak van, dat jaarlijks vele honderden klaohten over storing bij PTT binnenkomen: Een be wijs temeer, dat het onverant woord is om iemand zonder eni ge kennis van apparatuur, zodls die in het algemeen bij deze 27MHz-piraten in gebruik is, toegang te verlenen tot het ra dioverkeer. Namens de officieel geregistreer de zendamateurs in Leiden e.o. Besturen (afd. Leiden) V.E.R.O.N. en V.R.Z.A. C.C.J. Welink, Nic. Maesstraat 1, Oegstgeest (V.E.R.O.N.) C.J.D. Slegtenhorst, Hartelstein 9, Lei derdorp (V.R.Z.A.) R.L. Schip pers, Bartokstraat 22, Lisse (V.R.Z.A.). Politie praat met bejaarden over verkeer «LEIDEN De politie van Leiden gaat de bejaarden voorlichten over verkeersregels. Vanmiddag om drie uur hield hoofdinspec teur H. Oudman - belast met voorlichting en werving - in hui ze „Groenhoven" aan de Witte Rozenstraat een eerste praatje. Het zwaartepunt daarin lag op hel gedrag van de voetgangers in het verkeer. Het is, afhanke lijk van het succes van de voor lichtingspraatjes. de bedoeling, dat de heer Oudman ook andere bejaardentehuizen gaat bezoe ken. slag aap beide kanten die voor een deel olijk werd opgevat, maar overigens ergernis wekte en zeker slopend was voor de secretaris, die zijn plezier wel op kon. De amendementen wer den alle verworpen. Besloten werd, dat voortgang van de raadsvergaderingen na 11 uur 's, nog een veer laten. De leden van de stembureaus krijgen „loonsverhoging". Hun presen tiegeld werd bepaald op 45 gul den per lid. De plaatsvervan gende leden krijgen 25 guldén, mits zij tenminste 4 uur zitting hebben gehad. En iemand die drie en een half uur zit krijgt avonds slechts mogelijk is in dien tenminste twee derde van het aantal raadsleden een voor stel daartoe ondersteunt. Voort gang van de commissievergade ringen na half II is niet meer mogelijk, indien twee of meer der aanwezige leden zich daar tegen verzetten. De heer Van Aken moest gisteren niets" aldus Van Aken die het voorstel wilde wijzigen en van de 4 uur 3 uur wenste te ma ken. Deze wijziging ging niet door, de raad bleef hard voor de plaatsvervangende stembu reauleden en stemde met 15 te gen 14 het amendement af. Voorzitter Vis nam staande af scheid van wethouder Harmsen (verhinderd aanwezig te zijn), die zo plotseling het raadstoneel heeft verlaten. De heer Vis sprak zijn grote waardering uit voor het wethouderswerk, dat de heer Harmsen meer dan tien jaar heeft verricht als beheer der van de portefeuille van fi nanciën en personeelszaken. „Op een bijzonder concrete wij ze was hij in staat, kanten aan een probleem te signaleren. Door een zeer persoonlijk meng sel van eigenschappen had hij een eigen plaats in het college. Ik betreur, dat hij zo abrupt zijn plaats heeft moeten verla ten". Namens de gehele raad betreurde ook de heer Van Aken ten zeerste, dat Harmsen op dit moment is heengegaan. Ook raadslid Kuyper was niet aanwezig, maar liet weten, dat hij niet meer beschouwd wenst te worden als lid van de D'66- fractie. Zij zal nu zijn eigen boontjes doppen als eenmans fractie, de fractie-Kuyper zoge zegd. Van de nieuw benoemde raadsleden C. H. Vink en M. Ouwerkerk (in de vacatures Harmsen en Wepster) werden de geloofsbrieven in orde bevon den. LEIDERDORP Een dode rat bungelend over het plaatsnaambordje van Leiderdorp moet bijna op naderend onheil duiden. Onlangs werd dit plaatje gemaakt bij de ingang van Leiderdorp wanneer men uit de richting Koudekerk komt. Vroeger was het zo. dat bij een heersende rattenplaag aan de ingang van een dorp of stad een waslijn vol dode ratten te vinden was als afschrikwekkende waarschuwing. Ter ge ruststelling kan vermeld worden, dat er in Leiderdorp geen sprake is van een plaag. Een even toevallige voorbijganger als deze schrijver wist nog te verklaren, dat het dier een natuurlijke dood gestorven was. De tanden in de onderkaak waren namelijk volledig uitgegroeid en hadden zulke afmetingen aangenomen, dat het dier zichzelf niet meer kon voeden en daardoor een hongerdood stierf. Aldus de voorbij ganger, die ook nog wist, dat dit een veelvoorkomende ziekte bij ratten is. LEIDEN Ook in Leiden heeft de storm toegeslagen. Gistermiddag r ond een uur kwamen de eerste meldingen binnen bij de brandweer. Zij repte zich ondermeer naar het Lammenschansplein, waar dit bord kermis had gevierd met de wind. Nog geen drie uur later zaten alle beschikbare auto's van de hulpdiensten (zo'n 87 in totaalop de weg, waar het voor niemand of niets veilig was. doet je wat! Hij kan er tegen, voelt zich behaaglijk en hoeft zich niet t^ ontzien. Jack met grote over hemdkraag, fantasievol opgeluisterd met ritsen en stiksels. Maat 140. 58 75 Kleine stijgingpermaat.. Dames-, Heren- en Jongensmode LEIDEN !j Breestraat 103-105 LEIDEN Er komt geen cash- and-carry bedrijf in de maga zijnruimten van „Sleutels Con serven" aan de Morsweg. Gis termorgen, een dag eerder dan verwacht, heeft de Rechtbank te Den Haag uitspraak gedaan in het kort geding dat de direc tie van de „Witte Prlj zen- markt" te Gouda had aange spannen tegen de gemeente Lei den. De rechter stelde de ge meente in het gelijk, die had aangevoerd dat de vestiging van een discount-bedrijf niet in overeenstemming is met het vi gerende bestemmingsplan. Tegen de vestiging van een „Wit te Prijzenmarkt" in het hallen complex tegenover de fabriek was met name van de zijde van de middenstand in Leiden ver zet gerezen. De Kamer van Koophandel had open oor voor de bezwaren. Sleutels Conserven van de NV Fa briek van Verduurzaamde le vensmiddelen v.h. L.E. Nieu wenhuizen stopt op 1 mei de produktie in Leiden. De produk- tie wordt voortgezet in de vesti ging Helden-Panningen in Lim burg. Kantoor en verkoop-orga nisatie blijven wel in Leiden ge vestigd maar op den duur wel op een andere plaats dan op de Morsweg, waar „Nieuwenhui zen" ruim een eeuw gevestigd is geweest. Het ligt nog steeds in de bedoeling, de, panden van het fabriekscomplex aan de Morsweg te verkopen. Het zal er dan, na verloop van tijd wel op uitdraaien dat ze afgebroken en door woningbouw vervangen worden. Leiden De Leidse raad toonde zich gisteravond zeer ingeno men met de toekomstige uitga ve van de Leidse stadshistorie van de hand van ir. H. A. van Oerle, architect. Ook de PAK- fractie juicht dit belangwekken de werk toe en steunt de garan- tieaanvraag van 25 mille, zo deelde de heer Oosterman (D'6G) mede. Niettemin vond hij aanleiding genoeg om zijn mis-j noegen over een en ander ken-j baar te maken. Bij de adviezen was de stem van de Culturele Raad niet gehoord: „het is toch ook een culturele] kwestie", aldus Oosterman. De provinoie had bij elkaar zo'n 160.000 gulden aan de uitgavel gespendeerd: „Wat heeft de in breng van onze eigen stedelijke archiefdienst, die 10 jaar mede werking heeft verleend met be hulpzame ambtenaren, gekost? Ik zie dit als een stukje Leidse subsidie". Van de te vervaardigen 1000 exemplaren ontvangt de ge meente per boek, 25 gulden te rug. Oosterman vond dit een slecht zakelijk beleid. „Onze achterkleinkinderen beleven het nog, dat er 25 gulden van de fir ma Brill binnenkomt. Brill zou al bij 300 verkochte exemplaren uit de kosten zijn; de volgende 700 zijn dan pure winst. Waar om over de rug van Leiden?. De uitgever zou zelfs na een jaar of 15 resterende boeken antquarisch van de hand kun nen doen, tegen navenant geste gen prijzen". Hij deed een voor stel van orde: neem het stuk te rug en geef het een betere com- misoriale behandeling. Maak een beter contract waarin ver werkt zit, dat Brill veel eerder uit de kosten zal zijn dan de ge meente Leiden. Burgemeester Vis zei in zijn ant woord, dat de zaak cultureel ge zien al voldoende benaderd was: „Wij zien deze garantie verlening zuiver als een „bij springen". Volgens de burge meester presteert de archelf- dienst wel vaker iets voor ande ren zonder kostenberekening, „gewoon als service". Hij wees er voorts op, dat deze uitgave een groter zakelijk risico voor uitgever Brill bevat dan nor maal. „Niet Brill maar het cul turele leven van Nederland wordt hier bevoordeeld. En bij antiquarisch verkopen kan Lei den onmiddellijk die 25 gulden opeisen. Ik hoop dat Brill spoe dig hiertoe zal overgaan". Het voorstel van Bert (zoals Berke- ma het noemde werd met 19 stemmen tegen 13 stemmen ver worpen. Het garantlevoorsel van het college tenslotte kreeg 26 stemmen mee en 5 tegen. De raad benoemde nog een groot aantal leden van de Stichting Welzijnsraad Leiden; als be stuursleden uit de raad werden benoemd mevrouw Vun Seters en de heer Taffijn. Volgende week dinsdagavond komt de raad opnieuw bijeen om de agenda af te maken en een op volger voor wethouder Harmsen te kiezen. „Sleutels" moet meer donateurs hebben om voort te bestaan LEIDEN Het vormingswerk van het geestelijk gehandicapte kind organiseert op vrijdag 6 april een muziekuitvoering in het Antoniusclubhuis. Op die avond zal het 43 man sterke or kest „De Sleutels", geheel be staande uit jeugdige gehandi capten, blijk geven van haar kunnen door een zeer geva rieerd muzikaal programma te brengen. De uitvoering is speciaal bestemd voor de ouders van de musice- renden, doch ook uw komst wordt zeer op prijs gesteld. Het vormingswerk hoopt namelijk op die avond weer een aantal donateurs te vinden, die dit be langrijke werk willen steunen. Door de snelle groei van het or kest in zo'n korte tijd, kwam het Vormingswerk (en dus het orkest) in moeilijkheden wat de aankoop van muziekinstrumen ten betreft. De toegang van de avond is gra tis, de leiding berust bij de heer De Jeu. ZOETERWOUDE In het ge meentehuis in Zoeterwoude is gistermiddag hulde gebracht aan mejuffrouw C. J. M. E. van den Burgh. Het was 25 jaar geleden dat zij haar werk als ambtenaar begon. Een groot aantal perso neelsleden, in en buiten dienst, was aanwezig bij 't feest. Zij ont ving een enveloppe met inhoud en uit handen van burgemeester Detmers een antieke koperen bierpint, die door mevrouw Det mers'met bloemen werd gevuld. De personeelsvereniging schonk de feestelinge een electronische sigarettenaansteker. ZOETERWOUDE/MEERBURG Nu het voetgangerstunneltje on der de Hoge Rijndijk gekomen is, lijkt het de initiatiefnemers niet langer noodzakelijk, de „oversteekactie" waarbij de moeders kinderen uit de wijk veilig helpen overzetten voort te zetten. De initiatiefnemers hebben een schrijven doen rond gaan waarin zij de actie met in gang van maandag 2 april afge lasten, onder dank aan allen, die drie jar lang aan de actie hebben meegewerkt. Het schrij ven heeft bij de omwonenden enkele bezwren opgeroepen. Zij zeggen: de kinderen die aan de Hoge Rijndijk wonen, kunnen nu wel veilig oversteken maar men moet ook denken aan de LEIDEN De geestelijkheid van de kerken rondom Burggraven- laan en De Sitterlaan hebben in een open brief aan burgemees ter en gemeenteraad van Lei den hun adhesie betuigd met de brief, die de oudercommissies van lagere- en kleuterscholen In de wijk op 20 maart jl. schre ven over de reconstructieplan nen van de beide genoemde we gen. Ook de geestelijken zijn van me ning, dat er andere dan de voorgestelde oplossingen zocht moeten worden, opdat de bewoners van de wijk - name de kinderen en de beji den - de dupe worden van steeds drukker wordende door gaande verkeer. De open brief is ondertekend door D. Krone- meyer, gereformeerd predikant, A. J. Lamping en C. H. Bijl, hervormde predikanten, P. de Lange en J. H. Jansen, resp. pastoor en kapelaan van de Pe- truskerk en J. Happee, predi kant van de Evangelisch-Lu- therse gemeente. Maar moeders moeten blijven kinderen, die In Leiderdorp wo nen en scholen bezoeken aan de andere kant van de Rijndijk. Voor hen is nu de enige oplossing, dat ze zelf de drukknop—ver keerslichtinstallatie bedienen. De meeste kinderen reageren echter direct op het groene oversteeklicht en hollen over. Bij snelheidscontroles door de politie is echter gebleken, dat heel wat automobilisten met een snelheid van 70 kilometer of meer de stoplichten voorbijra zen, ook als die op rood staan. De omwonenden hopen nu, dat de moeders, die zoveel uren in weer en wind voor hun kinderen hebben gewaakt, dit werk nog enkele maanden willen voortzet ten totdat de stoplichten aan Rijksweg en Oranjelaan ge plaatst en in werking zijn. LEIDEN In het clubhuls „In den Vrolijcke Arke" heeft vrij dagavond een vechtpartij ge woed tussen een aantal jongelui. Nadat de politie de vechtende kluwen had ontward moest een 15-jarige scholier met een hoofd wond naar het Elizabethzieken- huis gebracht worden; een 17- jarige opperman kon door broe ders van de EHD in de brand weerkazerne worden opgelapt.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3