BURGER ZOEKT NOG STEEDS CONFESSIONELEN CcidocSomont Dualisme bij politie wordt opgeheven ITT AGEERDE TOCH TEGEN ALLENDE ONTWERP-CONVENTIE MAAKT APARTHEID TOT EEN MISDAAD Henri de Greeve „vereeuwigd'5 in Hotel Zonder Naam PAGINA 10 LEIDSE COURANT DINSDAG 3 APRIL 1973 DEN HAAG - Formateur Burger gaat op zoek naar partij loze deskundigen uit confessionele kring om het kabinet- Den Uyl te versterken. Hij heeft daarover gistermiddag aan de koningin mededeling gedaan. Nu de formateur bij zijn formatie geen steun krijgt van de confessionele par tijen, wil hij toch proberen de basis van het door hem te vormen kabinet-Den Uyl zo breed mogelijk te maken. Daarvoor zouden vier "niet of minder partijgebonden" katholieken kunnen worden aangezocht. De formateur heeft daarover gis teren gesproken met kandidaat premier Den Uyl en de confes sionele politici Boersma en De Gaay Fortman sr. (A.R.), die zich in principe bereid hadden verklaard tot een kabinet-Den Uyl toe te treden. Na dit over leg blijft de toezegging van de twee christen-democratische po litici overeind staan. Er is vooral aandacht geschonken aan de vraag wat er moet ge beuren, nu de confessionelen meermalen te kennen hebben gegeven politieke geestverwan ten te zullen ontraden tot het kabinet toe te treden. Als die opvatting ongewijzigd blijft dan zijn de volgende mogelijkheden te overwegen: een kabinet van progressieven met alleen Boersma en De Gaay Fortman sr. het handhaven van de 10-6 for mule: Tien progressieve en zes niet-gebonden confessionele mi nisters. een kabinet van "uitsluitend of nagenoeg uitsluitend" progres sieven. In dit geval zouden Boersma en De Gaay Fortman sr. niet meer meedoen. Als de formateur er niet in slaagt meer confessionelen aan te trekken dan wordt het wel heel onwaarschijnlijk dat Boersma en De Gaay Fortman sr. in een kabinet-Den Uyl gaan zitten. Minister Boersma verklaarde na het gesprek met de formateur dat er geen sprake kan zijn dat het progressieve program, keer punt 72, automatisch met huid en haar wordt geslikt Hij zag dat program voor alles als een partijpolitieke zaak en noemde het van Den Uyl niet zo ver standig de confessionelen steeds „met Keerpunt om de oren te slaan". Drs. Westerterp. oud-staatssecre taris op Buitenlandse Zaken en nu vice-voorzitter van de KVP kamerfractie, had gezegd dat er in het kabinet-Den Uyl een meerderheid van tweederde voor het stellen van de kabi netskwestie zou moeten bestaan, en dat "zakelijk moet worden bezien", of KVP-ers tot een ka binet-Den Uyl kunnen toetreden. In het fractiebestuur van de KVP is hem bijzonder kwalijk genomen dat hij zich naar bui ten anders heeft opgesteld dan fractievoorzitter Andriessen. Westerterp heeft nu eieren voor zijn geld gekozen en heeft ver klaard "zijn standpunt te her zien". Boekovsky naar kamp overgebracht MOSKOU (UPI) - Vladimir Boe- kowsky, een criticus van het huidige bestel in de Sowjt-U- nie, is uit de gevangenis in Vla dimir bij Moskou overgebracht naar een doorgangskamp in af wachting van zijn vertrek naar een dwangarbeidskamp in de Oeral. De 30-jarige bioloog is in januari 1972 tot 12 jaar gevan genisstraf, werkkamp en ver banning veroordeeld wegens „antisovjet-activiteiten". Hij heeft nu de tiwee jaar gevange nisstraf, met aftrek van voorar rest, uitgezeten. Brandt naar Israël JERUZALEM (UPI) Bonds kanselier Wllly Brandt van West-Duitsland heeft een uitno diging van premier Golda Meir ontvangen en zal in juni Israël bezoeken. Dit heeft de Westduit- se regering bekendgemaakt. Brandt zal het eerste Duitse staatshoofd zal dat sedert de oorlog de joodse staat zal bezoe ken. Zijn bezoek zal samenval len met de zesde verjaardag van de oorlog van 1967 in het Midden-Oosten. Muskie: Nixon poogt greep naar macht WASHINGTON (Reuter) - Na- mens de democratische meer derheid In het Amerikaanse Congres heeft senator Edmund Muskie president Nixon er van beschuldigd dat hij er op uit is een eenraansbewind in de VS te vestigen. „Nixon", aldus Muskie, „heeft ge sproken over de uitdaging van de vrede nu de oorlog in Viet nam is afgelopen. Om die uitda ging te kunnen aannemen vroeg hij om de vrije hand zodat hij en hij alleen kan uitmaken wan neer er werkelijk een einde aan de oorlog komt, wie het meeste belasting zal moeten betalen, hoe de inflatie bestreden moet worden en wanneer wij einde lijk de waarheid over Watergate zullen horen". De wijziging naar Watergate heeft betrekking op Nixons weigering assisten van het Witte Huis te laten getuigen op hoorzittingen van de Senaat, waarop gepoogd zal worden de Watergate-affaire definitief uit de doeken te doen. Deze week gaat over het plaat sen van afluisterapparatuur in het hoofdkwartier van de demo cratische partij. Nog geen besluit over zetel van Europees monetair fonds Luxemburg (ap> de negen ministers van buitenlandse za ken van de Europese gemeen schap hebben vandaag het docu ment ondertekend waarmee het Europese monetaire Fonds in 't leven wordt geroepen de minis ters hebben de beslissing over waar het fonds zal worden ge- vestlgd uitgesteld tot 30 juni. De ministers zijn de regering van Luxemburg, die wenst dat het fonds in Luxemburg zal worden gevestigd, gedeeltelijk tegemoet gekomen door te beslissen dat de administratie van het fonds tijdelijk vanaf 16 april in Luxemburg zal worden geves tigd. Kapitein Rudolph Zuberbuhler, krijgsgevangenen in Vietnam, begroet hier zijn vrouw en twee dochters Carolyn en Jennifer na zijn terugkeer op de luchtbasis Andrews bij Washington. WASHINGTON (Reuter-DPA) De president directeur van ITT (International Telephone and Telegraph) Harold Geneen, heeft voor de senaatscommissie van buitenlandse zaken toegege ven dat hij bedragen to t een miljoen dollar had aangeboden voor de financiering van even tuele plannen van de Ameri kaanse regering ter bescher ming van de particuliere Ameri kaanse investeringen in Chili. Hij erkende ook dat hij namens ITT waarschijnlijk geld heeft aangeboden om de verkiezings campagne te steunen van Jorge Alessandri, de tegenstander van de Marxistische presidentskan didaat Salvador Allende. In zijn tevoren opgestelde verklaring stond dat hij zich niets van der gelijke voorstellen kon herinne- Renault duurder AMSTERDAM (ANP) Als ge volg van kostenstijgingen bij de Franse Renaultfabrieken heeft Renault Nederland NV beslo ten de prijzen van haar perso nen- en bedrijfsauto's met 2 tot 3 procent te verhogen. Renault volgt hiermee het voorbeeld van Simca-Chrysler en Peugeot. Re nault Nederland heeft ook de af- leveringskosten door gestegen transportkosten moeten verho gen met 5 tot 150. Met strijdlustig geheven arm voegt de Amerikaanse filmactrice Jane Fonda zich bij een groep betogers tegen de aanwezigheid van president Thieu van Vietnam in San Clemente (Californië, waar hij besprekingen voert met Nixon. GENEVE (rtr) De commis sie voor mensenrechten van de Verenigde Naties in Geneve heeft gisteren een ontwerpcon- ventie aanvaard die apartheid maakt tot een misdaad in strijd met het internationaal recht en strafbaar stelt in elk land dat het ontwerp heeft ondertekend. De conventie, die werd aanvaard met 21 tegen twee stemmen bij vijf onthoudingen, werd door de commissie ingediend bij de Eco nomische en Sociale Raad ten einde te worden voorgelegd aan de volgende algemene vergade ring van de Verenigde Naties. Engeland en de Verenigde Staten stemden tegen, onder het motief dat de conventie illusoir zou zijn daar het wettelijk apparaat ontbreekt om haar in de meeste landen verplicht te stellen en omdat zij zou afleiden van de doelmatige werking van de be staande conventies inzake ras sendiscriminatie. Oostenrijk, Frankrijk, Italië, Nederland en Noorwegen onthielden zich op gelijke gronden van stemming. Als misdaden van apartheid wor den genoemd het aan leden van een bepaalde ras ontzeggen van het recht op leven, vrijheid en veiligheid, het opzettelijk opleg gen aan een raciale groep van levensomstandigheden die hun fysieke vernietiging moeten ver oorzaken, en elke maatregel die Als de conventie door de Econo- bedoeld is om deelneming aan het politieke, sociale, conomi- sche en culturele leven van een land of het verkrijgen van men senrechten te voorkomen. mische en Sociale Raad en de Assemblee wordt aanvaard, zal zij van kracht worden nadat tien landen haar hebben gerati ficeerd. Ergerlijk Er is geen reden om aan te nemen, dat Arnhem een stad is waar de burgers minder verantwoordelijkheidsgevoel hebben dan elders. Dit zou dan betekenen, dat drie procent van de artikelen welke de ge middelde Nederlanders als huisvuil laat afvoeren uit brood bestaat. Daarbij mag dan wel, zonder zich aan overdrijving schuldig te ma- kn, worden aangenomen dat nog minstens één k twee procent aan andere levensmiddelen in de vuilisbak terecht zal komen. We vinden dit een ergerlijke geschiedenis. Ergerlijk wanner w dit gegeven in verband brengen met de strijd in Nederland om een re- dlijk minimumbestaan voor allen: maar nog meer ergerlijk, wan neer we denken aan de hongersnood en de sociaal-wanhopige toe stand in vele onderontwikkelde landen. Menigeen zal uit eigen ervarig weten, dat thuis iet altijd met le- vesmiddelen zo zorgvuldig wordt omgesprongen als met het oog op wereldnoden rechtvaardig en noodzakelijk is. Maar hoeveel levens middelen brood in de eerste plaats wordt er niet naar de vuil nisbelt verwezen op scholen, kantoren en fabrieken? Ergens is hier sprake van een collectieve schuld. En we vinden deze toeetand nog heel wat pijnlijker dan de vele afvalstoffen waarmee de reinigingsdiensten wat de destructie betreft technisch geen raad weten. We aarzelen niet voor deze voedselverspilling de benaming „hemel tergend" te gebruiken. Kunst en samenleving Over de nota „Kunstbeleid" van minister Engels begint de discussie een beetje op gang te komen. De Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars 1969 afgescheiden groep van de BBK biedt een klein boeketje waardering en verder een bos van kritiek. Twee punten worden in de kritiek zwaar onderstreept. Ten eerste de Indirecte dwang op kunstenaars om zich „maatschappelijk nuttig te maken", bijvoorbeeld door zich meer beschikbaar te stellen voor onderwijs en vorming. Ten tweede de in de nota-Engels doorsche merende opvatting, dat kunst in de samenleving begrepen moet kunnen worden, willen er voor die samenleving ook financiële con sequenties uit voortvloeien. Met dit laatste standpunt keert een onoplosbaar vraagstuk in nieuwe vorm weer terug: wie moet beoordelen of kunst verstaanbaar is. Dit aan specialisten toe vertrouwen heeft grote bezwaren; de beslis sing aan de publieke opinie over laten nog meer. Maar ierder indiv- dueel kunstenaar voor en over zich zelf laten oordelen wordt een onhaalbare trek. De aandrang op de kunstenaar om zich maatschappelijk nuttig te ma ken, zoals de nota aanbeveelt, lijkt een goed compromis te zijn om uit de financiële perikelen te geraken. Maar kunst kwalitatief beoor delen met als norm de nuttigheid bij vorming en onderwijs is ook al zo'n glibberige zaak. Te meer omdat ons onderwijs als middel tot ontwikkeling en over dracht van cultuur ook buiten de artistieke sector al zo bloot staat aan druk van buitenaf (van de maatschappij incluxief) en vooral praktisch, zakenlijk en efficiënt te worden. Staking van scholieren in Frankrijk PARIJS (AP) Duizenden stu denten en leerlingen van mid delbare scholen hebben maan dag in Frankrijk een dag ge staakt en gedemonstreerd in aile grote Franse steden tegen de nieuwe wet volgens welke j middelbare scholieren geen uit stel meer krijgen voor het ver vuilen van hun 12 maanden du rende militaire dienst. In Parijs begon een groep van en kele honderden linkse studenten stenen en andere projectielen te werpen naar de politie aan het einde van een verder ordelijk verlopen demonstratie. Zij wer den met behulp van traangas uiteen gedreven. (Van een onzer verslaggevers) BARCELONA Met het onthullen van zijn eigen borstbeeld - in gips, want het echte in brons was aan de grens blijven staan - heeft de tachtigjarige Henri de Greeve gistermiddag in Cubellas, zuidelijk van Barcelona, het hotel voor bejaarden en invaliden van de Bond Zonder Naam offi cieel voor geopend verklaard. De „grand old man" van de bond, vitaal als ooit, deed dit op de kop af vijfender tig jaar nadat hij de spreuk „verbeter de wereld, begin met jezelf" had gelanceerd en tienduizenden reacties daarop de stoot gaven tot het oprichten van de bond. Het hotel in Cubellas, een bekroning van vijfendertig jaar geschiedenis, was voor de gelegenheid de verzamelplaats van een chartervlucht vol genodigden. De voorzitter van de bond Chr. Corbey sprak hen toe, wijzend op het voornaamste doel van het hotel: bejaarden en invaliden uit de isolatie halen in een leefsfeer, waarin zij vanuit het hart gediend worden. Pater Henri de Greeve huldigd ln een ver makelijke conference vooral de promo tors en promotrices van het eerste uur en niet het minst de directeur F. van Essen, die trouwens ook de speld van verdienste van de Algemene Invaliden Bond kreeg uitgereikt, alsmede een schilderij aange boden door de heer Hanekuik van CRM. Het „Hotel sin Nombre" is nog niet hele maal gereed, maar de eerste bejaarden en invaliden gaat nu hun intrek nemen, ongetwijfeld in een onafzienbare rij, want de belangstelling is overweldigend. Het hotel is van alle gemakken voorzien. Gedurende de zomermaanden zullen gas ten van een reisbureau het hotel bevolken om de exploitatie iets te verlichten. Er is namelijk nog een schuld van een mil joen, die uit giften bijeen zal moeten ko men, want er is geen subsidie. Financieel komt het gehele project (drie miljoen gulden) ten koste van de bond en aldus van giro 1500 van de Bond zonder Naam te Haarlem. Henri de Greeve (80) was eregast gisteren tijdens de officiële opening van het Hotel Sin Nombre, het hotel van de Bond Zonder Naam in Cubellas. Gezagvoerder S. Giezeman van de speciale chartervlucht, toont de overigens bereisde pater De Greeve hoe hij in Barcelona zal belanden. Het station Ede-Centrum dat eerst bestemd was voor de sloop, zal nu in gericht worden als mu seum. Over het station Lunteren wordt nog onderhandeld met de N.S. Ook voor dit oude gebouw heeft de gemeente Ede belang stelling. Noorwegen zet grenzen open voor Ned. produkten LUXEMBURG (ANP) De laat ste onderhandelingen tussen de EEG en Noorwegen over een vrijhandelsverdrag voor indus- trieprodukten kunnen beginnen en snel beëindigd worden De Europese ministerraad heeft gisteren de Europese commissie een mandaat gegeven voor de slotonderhandelingen en de ver wachting is dan ook dat het ak koord EEG-Noorwegen volgende week rond zal zijn. Noorwegen heeft ook belangrijke concessies moeten doen en voor namelijk concessies die ook voor Nederland van belang zijn Noorwegen zal de grens name lijk tijdens bepaalde perioden open zetten voor bijvoorbeeld groenten, bloembollen, heesters en dergelijke. De Noorse invoer tarieven voor deze produkten zullen in vijf jaar tijds gehal veerd worden. DEN HAAG (ANP) Met de regering zijn ook het „Landelijk contact van hoofdcommissarissen en commissarissen van ge meentepolitie in Neder- woordigd zijn. De VNG dringt an op de spoedige totstandko ming van een nieuwe politiewet, die voorziet „in een politiekorps dat regionaal is opgezet en ge worteld is in het lokale be stuur". land" en de Vereniging Naar de mening van het „Lande lijk contact" kan met de politie- De Chinese ambassadeur in Italië Sjen Ping wisselt een handdruk met dr Boerema, de Nederlandse directeur-generaal van de FAO. Dit was nadnt in Rome bij het gebouw van de Fao de Chinese vlag was gehesen .ene d"lChinatot de FAO was toegetreden. van Hogere politieambte naren van oordeel dat het huidige stelsel van rijkspo litie naast gemeentepolitie moet worden opgeheven. Belde organisaties zijn evenals de regering van mening, dat dit „dualis me" moet worden vervan gen door een stelsel van gewestelijk gedecentrali seerde politie- Aldus blijkt uit de schriftelijke reacties van beide organisaties op de voorstellen tot herziening van de politiewet van de minis ters Van Agt (Justitie) en Geertsema (Binnenlandse Za ken). Die reacties zullen bespro- 1 ken worden op de hoorzitting van een bijzondere commissi uit de Tweede Kamer over deze wijziging van de politiewet, die morgen wordt gehouden- Ook de I Mireille Nègre die ooit als balie- centrale van politie-organisaties rina aan de Parijse opera triom en de Vereniging vn Neder- fen vierde, heeft besloten met landse Gemeenten (VNG) zullen dansen te stoppen. Zij wil kloos- op deze hoorzitting vertegen- terzuster worden. reorganisatie niet gewacht wor den op de totstandkoming van bestuursgewesten. Reeds nu moeten over het gehele land po- litie-regio's worden gevormd die zo mogelijk zijn afgestemd op de toekomstige bestuursgewes ten. aldus het „Landelijk con tact". Staking op instituut R.U. Utrecht UTRECHT (ANP) Medewer kers en studenten van het Insti tuut voor ontwikkelingspsycholo gie van de rijksuniversiteit In Utrecht, hebben gister, besloten al het onderwijs tot nader order te staken. Het besluit ls geval len In een vergadering van de Instltuutsraad van het Instituut. is voleens woordvoerders van het instituut een wanverhouding ontstaan tussen aantal studen ten en docenten. Ruim 275 psy chologiestudenten nemen deel aan 't eerstejaarsonderwijs aan dit instituut en 104 ouderejaars studenten hebben dit vak als hoofdrichting. Er zijn slechts zeven docenten om deze studen ten onderwijs te geven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10