Leidse historie binnen en buiten de veste J. Dobbe krijgt Pro Ecclesia bij jubileum als organist Samenwerking, maar niet meer PAK-formule in Leiderdorp Onderwijspionier J. W. Weusten in Breda overleden Van Oerles meesterwerk PAGINA 3 MAANDAG 2 APRIL 1973 LEIDSE COURANT LEIDERDORP Tijdens de 1e- denvergaderi'i| van de Partij van de Arbai i, waarvoor onge veer 25 leden en belangstellen den naar de Srheppingskerk wa ren gekomen, ram het bestuur een aantal besluiten die van verstrekkende betekenis kunnen zijn voor de ve -houdingen in de Leiderdorpse raad na de verkie zingen van 1971. Ten aanzien van de samenwer king met and're partijen bleek, dat men de Pak formule wil beëindigen: de vergadering was van mening, dat het Pak electo raal (niet alle in in Leiderdorp) geen sukses wis en dat ook praktische redenen het wenselij ker maken niet op deze weg voort te gaan. Samenwerking met andere partijen wil men echter wel. Het bestuur van >le afdeling werd opgedragen te cnderzoeken of het mogelijk is tot een gemeen- I schappelijk program met ande- I re progressieve partijen in Lei derdorp te kom er. Voor het sa mengaan in een gemeenschap pelijke lijst b°s'.onden veel re serves als men ru al (een jaar van te voren) een besluit op dit punt neemt, kan men moeilijker reageren op gebeurtenissen in land en Leiderdorp, die van in vloed moeten zijn op de samen werking; bovendien legt men zich vast zon-ior een rol te kun nen spelen wis op zo'n geza menlijke lijst een plaats moeten krijgen. Besloten werd n nieuw in septem ber te bezien r.f tot een geza menlijke Mjst meet worden be sloten. De vi-rl. ezingseommis- sie, die wordt mgesteló zal be staan uit een 12-tal leden waar onder de fraktieleden en een viertal afdelingsbestuurders. Als belangrijkste ttaken krijgt de kommissie: Onderzoek programmatische sa menwerking met de progressie ve partijen, opstellen ontwerp verkiezingsprogram, aanbevelin gen doen om ren*, de samenstel ling van de randsfraktie en het voorbereiden van de verkie zingscampagne. Zoeterwoude— Gisteren werd het gouden jubileum gevierd van de heer J. Dobbe als lid van het parochiële zangkoor. Opgeleid door Wesselingh uit Hazer*- woude, nu nog een bekende naam in de wereld van de kerk muziek in de Rijnstreek, kwam hij als 18-jarige, de minimum leeftijd, voor het eerst op het koor. In 1931 debuteerde hij als orga nist, toen één van de vijf, en kreeg zijn vaste aanstelling als zodanig van deken Jongbloedt in 1941 na het overlijden van de heer C. H. de Boer. Ettelijke duizenden keren heeft hij na dien de koortrap bestegen. Niet alleen voor, de Zondagse Hoog missen, de Vespers of het Lof, maar ook voor de trouw- en rouwmissen op de weekdagen. Dat doet hij nog steeds, maar de heer Dobbe heeft na de grote kerkbrand van 12 juni 1964 wel via de Aloysiuskapel een over stapje gemaakt naar de Chris tus Dienaarkerk. Hier vond gisteren ook de plechti ge viering plaats met een Eu charistieviering geleid door de ken A. Lamot wiens predikatie was afgestemd op de taak en de betekenis van de zang en de muziek in de kerk. Op deze hoogtjjdag van hun orga. nist zongen het kinder- en he renkoor op knappe wijze de Mis in C van Bruckner. De wisselen de Gregoriaanse gezangen wa ren van de zondag Latare. Ook de dames leverden hun bijdrage met het Ave Verum van Mozart en samen met de heren zongen zjj het Jesus Dulcis van Kothe terwijl de indrukwekkende plechtigheid werd afgesloten met het Omnes Gentes van Lul- ly. Het bijzonder grote koorge zelschap stond onder leiding van de heer H. J. C. Paarde- kooper, het orgel werd bespeeld Deken Lamot (links) overhandigt het geschenk aan de jubilerende organist Dobbe. door Jan Langeveld. Na afloop werd de jubilaris met zijn echtgenote familie en de le den van de koren een koffietafel aangeboden door het kerkbe stuur in het Don Boscohuis. Daar waren oo kde pastores en het voltallig kerkbestuur aanwe zig. Deken Lamot d ankte de heer Dobbe voor zijn grote ijver en toewijding in al die jaren. Daarvoor is hem de Pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice verleend. De hierbij behorende onderscheidingste kens waren echter niet op tyd gearriveerd en zulen op een la- gearriveerd en zullen op een la- brede basis met andere linkse Samenwerking op p™""8 Het bestuur zal hiervoor de nodi ge contacten gaan leggen, zo besloot men onlangs op de druk bezochte ledenvergadering. Met betrekking tot de landspoll- n/irl lirn tick vindt het Leidse Aktiecen- I J trum, dat het afhaken van KVP en ARP geen belemmering mag zijn voor de vorming van een progressief kabinet. Men sprak ook een duidelijke voorkeur uit voor een federatief samengaan van progressieve partijen. LEIDEN Het Aktiecentrum Leiden van de PPR wil in ge meenteraadsverkiezingen van volgend jaar en In de daarop volgende raadsperiode een zo WASSENAAR Zaterdagmiddag heeft de jeugd van sportvereniging Blauw Zwart een geslaagde propaganda-mars door Wassenaar ge houden. Onder de talrijke kijkers werden naarstig loten verkocht voor de ..Driemaal kans-loterij", waarvan de opbrengst is voor de bouw van kleedgelegenheden op het terrein van de vereniging aan de dr. Mansveltkade. Zaterdag werden er zo'n 1000 kansbriefjes aan de man gebracht, terwijl daarvóór al ongeveer 5000 loten waren verkocht. De Blauw Zwart-jongeren hadden zelf spandoeken vervaardigd waarop in fraaie termen de Wassenaarse bevolking werd uitgenodigd aan de actie mee te doen. De drumband van de zustervereniging ..Irene" en het corps ..Hercules" uit Scheveningen zetten de kreten muzi kale kracht bij. De Wassenaarse middenstand droeg bij aan de feestvreugde met versierde auto's. De trekking van de loterij zal plaats hebben op 27 mei. 3 en 17 juni. Er is nog steeds gelegenheid om zich van loten te voorzien. Hoofd prijzen zijn ondermeer een wascombinatie, een kleurenteevee en een Volkswagen 1200. SASSENHEIM Naar eerst nu bekend gemaakt is overleed vo rige week zondagnacht in het bejaardencentrum "de IJpe- laar" te Breda plotseling de heer J. M. Weusten, oprichter en tot 1 september 1965 hoofd van de RK-Muloschool hier ter plaatse. De heer Weusten werd 73 jaar. Na een uitvaartdienst in de "Maria Middelares-kerk" te Breda, vond de crematie plaats te R'dam. De heer Weusten, die behalve het onderwijs ook actief was sociaal terrein heeft zeer veel voor Sassenheim en daarbuiten betekend. Zijn loopbaan begon hij reeds op 18-jarige leeftijd. Na 5 jaar te Doetinchem en 12 jaar Den Haag kwam hij in 1936 naar Sassenheim, waar hij de afdeling Mulo van de RK Jongensschool omzette in de zelfstandige Dcn-Boscc-Mulo. Bij zijn komst waren er 73 leer lingen met 13 leerkrachten en 5 vakleerkrachten. De laatste zo mer voor z'n pensionering de den 65 leerlingen examen, waar van slechts één werd afgewe zen. Hij liet dan ook z'n opvolger, de heer Teeuwisse, een school na met een uitstekende naam, lan ge jaren heeft zij een streek- functie vervuld, toen er te Noor- wijk en Noordwijkerhout nog geen RK-Mulo-scholen waren. Naast een bloeiende Mulo, heeft hij ook een bloeiende Middelba re Handelsavondschool achter ge laten. Tientallen jaren was hij ook voorzitter van de plaatselij ke R.K. Vereniging "het Wit- Gele Kruis", en tevens be stuurslid van het RK Kraam- centrum in de bollenstreek. Na de oorlog gaf hij de stoot tot de oprichting van de plaatselijke KVP, waarvan hij de eerste Ja ren voorzitter was. Gemeente koopt Huize Welkom Lisse De gemeente Lisse heeft overeenstemming bereikt met de eigenaar van Huize Welkom in de Bondstmat over de aan koop van dit par.d. Hiermede Is een einde gekomen aan een lan ge onderhandellngsperiode. Hoewel de gemeente Lisse zich nog niet heeft ongesproken over de bestemmin.j van dit voorma lige verenig'rgspebouw is het vrijwel zeker d^t de Lissese bi bliotheek In Huize Welkom ge vestigd gaat worden. Tot nu toe moest de bibliotheek het doen mei een te kl»ine huisvesting aan de Gracntwcg. rLEIDSCHENDAM Ondanks het feit dat de gronden in de Dui- venvoordse en Veenzijdse polder volgens het uitbreidingsplan een agrarische bestemming hebben gekregen waarbij bebouwing is uitgesloten en deze gronden ei gendom van de provincie zijn moet het gemeentebestuur vol gens een opgelegde verplichting van Gedeputeerde Staten van januari van dit jaar nu een be stemmingsplan voor het gebied gaan vaststellen met alle moeite en kosten vandien. be hekhoutgebieden zullen nu als 'natuurgebied' worden aangewe- Leidschendam wil in plan rekening houden met Leidse Baan zen en de overige grond langs de spoorbaan den Haag-Leiden wordt aangewezen als „recrea tieve bestemming". Gedeputeerde Staten hebben ech ter, „waarscijnlijk door een verzuim", zeggen b. en w. niet gerept over het al dan nieopne- men van de Leidsebaan, hoewel het streekplan er wel melding van maakt. De provincie heeft weliswaar besloten deze provin ciale weg van het uitvoerings- programma 1973 af te voeren, maar dit behoeft, volgens het college, nog niet te betekenen, dat bij planologische maatrege len met dit wegtracé geen reke ning behoeft te worden gehou den. Overleg tussen provincie en gemeente is hierover nog gaande. I LEIDEN Jubilerend K. en G. Kunst en Genoegen het alom bekende Leidse drum-, pijper- '/2 trompet- tercorpsheeft zijn vreugde over zijn 45ste verjaardag uitgeschald. Zaterdagavond hield het corps eei non-stopshow in de Groenoordhal voor een veelkoppig publiek. Dat K. en G. niet allen weet wat muziek maar ook wat show maken is, bleek uit elk van de programma-onderdelen. De trompetters warei te zien ook niet voor een kleitje vervaard en konden het stuur keurig recht en de klanken zuiver hou den. Gasten tijdens de show waren onder anderen de Koninklijke Marinierskapel onder leiding van majoor Laro en de van de televisie bekende Henk van Montfoort, die met zijn rappe mond iederen, maar vooraf de jongeren wist te boeien. De uitgave bestaat uit twee sa men te gebruiken delen: een 500 pagina's bevattend tekstbpek, voor een derde gevuld met illu straties, en een atlas met 74, merendeels uitslaande, kaarten. Er verschijnen 1000 exempla ren. Kosten: tussen de 200 en 300 gulden. „Het wordt geen bestseller", aldus de heer Van Perle (68), „daarvoor is dit werk te duur. Het zal langzaam zijn weg moeten vinden in bi bliotheken en naar het buiten land; vooral in de V.S. en ook in Duitsland verwacht men vel belangstelling voor deze ge schiedschrijving. Verschillende particulieren ook hebben nu al interesse getoond. De gang van zo'n werk kost jaren". „Leiden binen en buiten de stads vesten", de geschiedenis van de stedebouwkundige ontwikkeling binnen het Leidse rechtsgebied tot aan het einde van de gouden eeuw (lay-out en typografische verzorging is van Wil Tweehui zen), begit met een beschou wing over de voor-stedelijke pe riode en eindigt met registers van wegen en straten en stegen, wateren, bruggen en sluizen, ge bouwen molens, ramen en ves tingwerken. De lezer wordt ge voerd door het middeleeuwse stadsbeeld, door het Leiden tij dens de overgangsperiode en door de gouden eeuw tot 1675, het jaar waarin de stad binen de singels was volgebouwd, het einde van een stedelijke opgang en het begin van een structureel verval. Opmerkelijk ook is de aandacht die ir. Van Oerle besteedt aan het Leidse rechtsgeboed. „We hebben tegenwoordig nu wel onze mond vol van het gewest, maar de stad Leiden wasvro e- ger een gewest met een enorm groot rechtsgeboed toe. Het ge west was een typische sociaal- economische eenheid. Leiden hesft een streekfunctie,, maar heeft in de omgeving niets te vertellen", aldus de auteur. De heer Van Oerle is altijd al een liefhebber van de histore ge weest, speciaal van de Leidse. ,Vier geslachten Van Oerle zijn hier werkzaam geweest; ik ben het derde, zoiets geeft binding met de stad. Ik woon nu aal een tijd in Oud Ade, mijn oon en op volger zit in het huis aan de Nieuwe Rijn". Tussen Van Oerle en Leiden be staat een wisselwerking: de stad legde voor deze bouwkundi ge historicus haar hart bloot en Van Perle dokterde aan de tand des tijds, hij restaureerde het Gravensteen, het Elisabeth Gasthuishof, het Annahofje. „We hopen nu op een aanpak van het Ceciligagasthuis (de Boer haavezaal). Het plan, om er het Natuurhistorisch museum te huisvesten (nadat het com plex door de gemeente voor een gulden aan het rijk is overge dragen), heeft beslist een kans van slagen". In de oorlog, toen er geen werk meer was, begon de heer Van Oerle met zijn geschiedenisstu die van het Leidse rechtsgebied. Hij leverde het idee. maakte de opzet en stippelde de wijze van aanpak uit. Voor het architecto nisch onderzoek maakte hij ge bruik van de diensten van werk studenten, die gemeentelijk ar chief uitdiepten. „Er is verder geen enkele stad die zoveel materiaal kan leve ren. Op deze school werd nog nooit iets derelijks onderno men". Een fragment van de Kaart van Leau toont de oude Zijlpoort, direct buiten de Haarlemmerstraat. Rechts onderaan (op een eilandje de oude stadsherberg, waar men 's nachts kon slapen, nadat de poort om 10 uur was dicht gegaan. LEIDEN In zijn ergadering van van avond zal de Leidse gemeenteraad besli- sen over het verstrekken van een bijdrage in het geraamde nadelig exploitatiesaldo van de firma Brill, die de uitgave gaat verzorgen van een opzienbarend standaardwerk over Leiden binnen en bui ten de stadsvesten. De garantie, die van de raad wordt gevraagd, bedraagt 25.000 gulden. Als de uitgave die door B. en de raad wordt gevraagd, bedraagt 25.000 gulden. Als de uitgave die door B. en W. belangwekkend wordt genoemd bij gelegenheid van de viering van het vierde eeuwfeest van Leidens ontzet en de stich ting van de universiteit resp. in 1974 en begin '75 het licht zal zien, heeft de au teur, de Leidse architect ir. H. A. van Oerle, er ruim 30 jaar van intensieve his torische studies opzitten- De in zer brede kring aandacht trekkende inspanningen van architect Van Oerle zullen niet ver geefs zijn geweest: Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek heeft jaren geleden al 75 mille zaan bijdragen geleverd, sinds 1964 heeft de provincie Z.-Holland ongeveer anderhalve ton in de uitgave geïnvesterd en ook B. en W. van Leiden zijn in de ban van deze alle voorgaande stadsbeschrij vingen overtreffende Leidse historiie.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3