HTM-bus 13 haalde finish doek neer en deputeerde Janus van Tol De Graaf succesvol EERSTE IJSSPEEDWAYWEDSTRIJDEN WERDEN VOOR STICHTINGSBESTUUR UITHOF EEN FINANCIËLE DEBACLE Wielrennen weken op de weg. Maar de con ditie was goed", zei de Tilbur- ger, die nog dit jaar verwacht prof te worden. Basis De basis voor deze zege legde Van Helvoirt al na tien kilometer. Vóór Delft al was het peloton in drie stukken uiteen gevallen en toen was ook al duidelijk dat uit de eerste groep wel de winnaar zou komen. Want met Fedor den Hertog, Peter Legierse, Ja nus van Tol, Peter van de Kruys, J. Ruckert, Louis West rus, Frits Slüper, Roy Schui ten, Rudi Liebrechts, Jan Aling en Piet Kettenis, had deze groep zoveel kracht, dat het voor de andere groepen schier onbegonnen werk was om aan een achtervolging te denken. Fedor den Hertog gooide onbe wust de knuppel in het hoender hok. Na 27 kilometer koers moest hij van wiel verwisselen en dat gaf de mensen aan de kop van de hoofdmacht vleu gels. Er werd gedemarreerd en op de vlakken wegen was de snelheid rond de 50 kilometer per uur. Den Hertog dacht niet meer aan een achtervolging. Zelfs niet toen de sterk rijdendg Diepeveen na een valpartij uit de kopgroep was verwijderd en opgeslokt werd door de tweede groep. Achteruit „Wij hadden toen een achterstand van twee minuten" zei Siem Berkhout uit Schipluiden, die al na tienkilometer achteruit werd geworpen door een valpartij, „en met Den Hertog en Diepen veen erbij zouden wij erg kort zijn bijgekomen". Den Hertog stapte echter kort daarna in de bezemwagen en Diepeveen volgde zijn voor beeld. De kloof werd steeds gro ter. De kopgroep inmiddels tot 34 man geslonken stoof op het Westland af en met nog 40 kilometer voor de boeg, maakte Jan Ruckert in Den Hoorn de slag. Hij kreeg gezelschap van Louis Westrus, Janus van Tol, Frans Slüper en Wil van Hel voirt. Op een kippebruggetje bij Den Hoorn kwamen zij met een kleine voorsprong door en toen de achtervolgende groep van 29 aankwam moest er in de rem men worden geknepen om val partijen te voorkomen. De vijf kromden de ruggen nog meer en in samenwerking vergrootten zij de voorsprong. Deze beliep op 'n gegeven moment 58 secon den maar toen op de verrader lijke Maasdijk de tegenwind een woordje ging meespreken slonk de voorsprong tot 43 seconden. Met zijn vijven doken ze de Leyweg op. Er was geen baken. De mensenzee, aan de finish gaf de coureurs enige houvast, en daar klampte Wil van Hel voirt zich als eerste aan vast. DEN HAAG De renner Bennie Groen kan pochen dat hij op een wiel van Fedor den Hertog is bin nengekomen. Juist toen de beslissende slag in Delft 40 kilometer voor aankomst viel, reed hij plat. De acht reservewie len die zijn ploegleider had, waren toen al uitge deeld aan andere renners. Er was nog een wiel over dat wat Fedor den Hertog bij Boskoop wilde geruild hebben, omdat er een slag in zat. „Vooruit dan maar" zal Bennie Groen gedacht hebben, „beter wat dan niets" en met het slag in het wiel begon hij aan de laatste 40 kilo meters. Dat hij het nog uitstekend heeft gedaan, bewijst zijn plaatsing in deze klassieker: Hij werd negende. De complete uitslag van de Ronde van Zuld-Holand Is: l. Wil van Hel voirt (Tilburg). 14S km. in 3 uur 18 minuten en 16 seconden. 2. Janus van Tol (Poeldijk) zt. 3. Louis Wes trus (Amsterdam) zt, 5. Frits Slü- kert (Amsterdam) zt, 5. Frits Slü per (Kerkrade) zt. 6. Ad Dekkers (Udenhout) 3.19.02, 7. Theo Smit (Halfweg) zt. S. Anne Koster (Leeu warden) zt. 9. Ben Groen (Steen- wijk) zt. 10. Harry van Groezen vond, nu omdat hij in de sprint om de eerste plaats op de val reep de zege zag ontgaan. „Ik had gedacht dat de finish 20 mèter eerder was. Toenlag ik nog ruim voor". Maar de finish lag verder en dat gaf Wil van Helvoirt op de laatste meters nog net voldoende speling om voorbij te komen. Roes „Ik zag dat Van Tol aan ging en dacht, nou wij zijn gezien. Erg geloofde ik er niet meer in maar in een soort roes ging ik toch achter hem aan. En toen zag ik ineens die streep op de grond en dat was nog tien me ter weg. Ik zag dat Janus wat door zat en toen zette ik nog al lés op alles", aldus de gelukkige winnaar voor wie het overigens pas de vierde wegwedstrijd van dit seizoen was. „Van 3 tot 9 maart heb ik nog de zesdaagse van Antwerpen gere den en eigelijk rijd ik pas drie (Van onze paardesportmede- werker) WASSENAAR Volbloed trainer Herman de Graaf haalde zaterdagmiddag op de Wassenaarse renbaan Duintigt in de twee rennen de volle winst. Hij zege vierde in de reen voor be- roepsjockey's met Heros, voor het eerst gereden met een kap op door de leerling Peter Hallem. In het laat ste rechte stuk kwam de ruin enorm hard opzètten en zegevierde met gering verschil voor Sans Culotte en Funchal. In de ren voor amatrices en amateurs greep hij de overwinning met Matilde gereden dooi de nieuwe amatrice Mej. A. de Visser. De Limburgse eigenaar trainer en pikeur Sjeng Hendrikx was op de meeting een teleurgesteld man. Maar ergens heeft hij de teleurstellende prestatie's van zijn merrie's Lady en derby winnares 1972 Karin aan zich zelf te danken. In de Enghien- Prijs moest de driejarige Lady gezien haar klasse niet kunnen verliezen van de overige paar den. De merrie maakte echter aan de start een fout. Had vrij snel aansluiting bij de hoofd macht, maar moest toen in op dracht van haar stuurman Sjeng Hendrikx alles buitenom doen. In de b'odhlten zelfs twee en drie dik. In het laatste rech te stuk had de merrie geen fut meer om een eindsprint in te zetten op leider Lonely Star, ge-, reden door de kampioenspikeur Jan van Dooyeweerd. Een opzienbarend beeld van de Grand National in Liverpool. Beggar's Way komt ten val en werpt zijn rijder Kinane over zijn hoofd. Deze wedstrijd werd gewonnen door Red Rum, die met Brian Fletcher reed. Met de derby-winnares Karin kwam Hendrikx aan de start in de sterrenbeek-Prijs. Karin heeft in deze international klas se voor een vierjarig paard veel te hoog gegrepen en moest ge noegen nemen met een plaats in de bekende achterhoede. Waar om wacht Hendrikx de zeer goe de prijzennummers niet af voor vierjarige paarden. De overwin ning ging hier naar Ironi in 1.23. gereden door Jan van Dooyeweerd voor Geatonka en Hercules V. Op de draverspSslte van Hilversum een Uitzonderlijk goede prestatie .in de sprintdraverij. De over winning ging naar For Ever met Harry Pools in de enorm snelle tijd van 1.17.3. De tweede plaats was hiervoor de franse import van Sjeng Hendrikx, Ai- glon, in de tijd van 1.17.8 voor Ingrid Hanover in 1.18.1. Lestavll. Bugel-Prijs n: Luckey Lady. Lyros P en King Olivier. Bagplpe-Prijs: Kris Aretn, Karla H en Kyra Antole. Bandola-Prljs I: Frits W. Hll Parade on Heilos CH. Bzuln-Prijs: Kees Juweel Brewwer en Jane Mac. Catagnetten-Prljs: Ine ke R. Fury Spencer en Julius Cae- ser. Banjo-Prijs: Kastajides J.' Ki ry Buitenzorg en Juno Bultenzoi Bandola-Prljs II: Tllnu, Geatonka Jackey Spencer. Cello-Prijs: Ivon meer zo van overtuigd. Terwijl iedereen zich opmaakte om de vijf zwoegers te verwelkomen, zij waren minder dan een halve minuut van de eindstreep, waai de een logge bus van de HTM (Haagse Tramweg Maatschap pij) de laatste meters van het parcours op. Een regiefout, een kleine dissonant in deze overi gens voortreffelijke georgani seerde ronde. Te laag Het spandoek dat de eindstreep markeerde was te laag opge hangen en omdat het openbaar vervoer (uitgerekend was het lijn 13) pleegt door te douwen was het met het dundoek ge daan; de bus nam de markatle- lijn op de horens. Tijd om het weer te spannen was er niet, erger, er was nauwe lijks tijd om de resten weg te slepen, want de luid claxoneren- de motorordonansen draaiden de laatste 150 meter naar de fi nish al op. Er was geen baken en dat speelde eenbeslissende rol in de eindfa se. Janus van Tol zette aan en had een voorsprong van tien meter genomen. De favoriete Poeldijker had de vier mede vluchters de rug laten zien. Maar waar hij de finish had ge dacht, lag deze niet en vlak voor de streep kwam Wil van Helvoirt langszij en greep met enkele banddiktes de eerste plek. En net als vier jaar ghleden, toen hij als 17-jarige voor het eerst aan deze rit meedeed, ver goot Janus van Tol weer bittere tranen. Alleen was de reden u anders. Toen, omdat hij de ron de van Zd-Holland onmenselijk De winnaar van de 20ste ronde van Zuid-Holland Wil van Helvoirt, geflankeerd door een zuinig kijkende Janus van Tol rechtsen Louis Westrud. DEN HAAG Met verbeten gezichten stormden de vijf wielrenners op de verlossende eindstreep af. De laatste veertig kilometers van de in totaal 150 die de ronde van Zuid-Holland telde hadden zij elkaar gesteund en eendrachtig een voorsprong opgebouwd die vlak voor de finish driekwart minuut bedroeg. De vijf, Louis Westrust en Han Ruckert (beiden Amsterdam), Wil van Helvoirt (Tilburg), Frits Slüper (Kerkrade) en de enige Zuidhol lander in dit sterke gezelschap, de Poeldijker Janus van Tol, bleken in die laatste kilometer de eenheid ingeruild te hebben voor individualisme, iedereen was van een en dezelfde gedachte: Ik word winnaar. Wil van Helvoirt heft de armen in de lucht. Hij is winnaar geworden van de ronde van Zuid-Holland. Ja- nus van Tol (nummer 17) kan zijn teleurstelling nauwelijks verbergen. Verder van links naar rechts: Louis Westrus, Frits Sluper en Jan Ruckert. Nog een bocht reste naar de eindstreep en de kenners acht ten de strijd gekomen voor prognoses. Zonder de andere ta lenten tekort te doen vond men Janus van Tol toch wel de rap ste van het gezelschap, die bo vendien zijn baanroutine in de strijd kon gooien. De twintigste ronde van Zuid-Hol land zou echter beslist gaan worden door het burengebeu ren. Dat het openbaar vervoer een nuttige instelling is, daar zijn de organisatoren van deze Zuidhollandse klassieker niet weggebleven omdat men dacht met eert 1 april grap te maken te hebben is volgens mij niet zo groot. Anders zouden wij toch ook nooit zo'® kosfchare reclame campagne hebben gevoerd". Een de heer Lindhout, chef van het bureau sport en recreatie: het bureau sport en recreatie: „Geweldig jammer, hier wordt toch een spektakelstuk van de eerste orde gebracht. De men sen weten niet wat ze missen". De heer Uifhof: „Eens te meer is de grilligheid van het Haagse publiek bewezen. Het is ver schrikkelijk moeilijk, ik zou haast zeggen onmogelijk, er een pijl op te trekken". Toch had ook Bert Hulleman ge lijk, in sportief opzciht slaagden de wedstrijden volkomen. Later op de middag werden de toe schouwers enthousiast en vooral het optreden van de Nederlan der Roelof Thijs werd met be langstelling gevolgd. Deze lever de overigens een zeer knappe prestatie door in het sterk be zette deelnemersveld op een ge deelde derde plaats te eindigen. Toch was Roelof Thijs niet te vreden. Direct nadat hij zijn laatste heat had gereden en de machine tot stilstand had ge bracht viel hij woedend uit te gen zijn begeleider, die hem, volgens Roelof Thijs, een ver keerd teken had gegeven. „Ik had die heam gemakkelijk kun nen winnen" brieste hij,„maar hij gebaarde datik moest inhou den en toen kon die Zweed me plotseling voorbij. Als ik vol gas had gehouden was die derde plaats nu voor mij alleen ge weest". Mokkend van kwaad heid reed hij zijn machine terug naar de próvisorisch als werk- p plaats ingerichte hal. Later toen hij een beetje gekalmeerd was erkende hij toch blij te zijn met zijn ereplaats. Bert Hulleman: „De prestatie van' Roelof Thijs moet zeer zeker op de juiste waarde worden geschat. Ook al om dat hij pas dit jaar met ijs- speedway is begonnen heeft hij voor de toekomst grote moge lijkheden in zich". Best aardig Afgezien van het feit dat het lan ge tijd regende was het alle maal best aardig. Het i9 nu een- h maal sensationeel om te zien hoe enkele zwaar ingepakte cou reurs op hun machientjes met I ruim 100 kilometer per uur over het ijs razen en in de bochten bijna onderuit gaan. Gevoegd bij het doordringende la waai van de motoren kan het totaal een sfeerrijk geheel vor- f! men. Het kan' echter ook zoals een toeschouwer terecht op merkte na enkele heats knap 1 eentonig worden om steeds weer het zelfde tafereeltje voor je ogen te zien ontrollen. De krappen tweeduizend volhou ders zagen uiteindeijk hoe de ft Zweed Karl-Ivar Wattman eerst werd met vijftien; punten, op de voet gevolgd door zijn landge- noot Hasse Johansson met een punt minder Roelof Thijs en de Oostenrijker Treumond Strobl deelden met 11 punten de derde t plaats. PAUL HOVIUS >EN HAAG Promotor Bert Hulleman kon nog lachten, maar het ging beslist niet van harte. Een beetje zenuw achtig heen en weer draaiend, alsaf hij zich niet goed raad wist met zichzelf, stamelde hij haast: „Sportief ge zien zijn deze ijsspeewaywwedstrijden toch een groot succes. Ik heb verschillende heats gezien waarin het er erg spannend aan toeging". Toch kon ook Bert Hulleman, ondanks zijn schijnenthousiasme, niet verheulen dat hij zwaar teleurgesteld was. Al weken van tevoren had men de verwachting uitgesproken dat er voorzichtig geschat toch we zo'n tien a vijftienduizend toeschouwers zouden komen- Toen om twee uur de wedstrijden begonnen, „vul den" slechts 3.500 mensen de immense tribunes van het schaatscentrum De Uithof. den slechts ongeïnteresseerd hun schouders op, zijn konden het ook niet helpen. De oorzaak van dit gebrek aan belangstelling was door ieder een snel gevonden: het slechte weer. Na dagen van zon vielen B m gisteren een paar druppels voor RlSICO aanvang va^ Ook Mr. Uithof, de voorzitter van - n het Stichtingsbestuur liep met eerste regendruppels toen de machines op het ijs kwamen was de lucht een groot regen gordijn. Veel toeschouwers ver lieten na een half uurtje dan ook al het ijsstadion. In hun doorweekte kleren haastten zij zich so snel mogelijk huis waarts, anderen zochten hun heil door een platsje te zoekert op de overdekte tribune, die dan ook binnen de kortste keren stamp en stamp vol was. Dit En hij verzuchtte: „Wat het opmerkelijk strakgezicht rond. „Wij hadden ongeveer 10.000 mensen moeten hebben om quittte te spelen. Het risico van deze wedstrijden lag geheel in ahnden van het Stichtingsbe stuur, het betekent een flinke klap voor ons. Het Is nog niet to zeggen hoe groot de schade is, wij zijn nog aao het rekenen". De Nederlander Roelof Thijs (voor) legt zijn machine plat bij het ingaan van de bocht. Hij wordt fel op de huid gezeten door Jurgen Stef- fen uit West-Duitsland. weer tot groot ongenoegen van de mensen die vijfiten gulden hadden neergelegd voor een overdekte zit plaats: Een van hen: „Dit is een schande. Ik be taal mijn goede geld om de wedstrijden te kunen volgen. Nu zie ik als ik niet ga staan nog niets". De ordebewakers bij wie hij zijn beklag ging doen', haal- mooi weer geweest. Dan z les wel anders .zijn gelopen. Wij hebben er alle? aan gedaan om de mensen vanmiddag hier naar toe te krijgen. Zaterdag heeft er nog drie uur lang een reclame- vlieguitg boven Den Haag en het Westland gevlogen met de aankondiging van deze wedstrij den. Het aantal mensen dat is I

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18