KEN NORTON BRAK KAAK CASSIUS CLAY EN MET LUBBERS IN GEVAAR the River nu1 Nereus Laga bleef Head of in boas BRACHT GEVECHT i Christ van der Smissen greep titel bandstoten Drie plaatsen in zwemploeg bezet Van Lennep kende in Le Mans geen rivaal Turntitel Smulders Jos Verwilligen onderscheiden Cassius Clay wordt vol geraakt op zijn kaak. Zijn gezicht vertrekt van pijn BERGEYK Met de tweede plaats zou ik al tevreden zijn geweest. Daarom ook kon ik zonder zenuwen aan die laatste, belangrijke partij beginnen, want van de tweede plaats was ik al zeker, voordat we begon nen. De 18-jarige Brabander Christ van der Smissen, die zijn de buut in de ereklasse bandstoten dankzij een beter gemiddelde dan Henk de Kleine met de landstitel had bekroond, gaf deze verklaring voor zijn koele spel in de slotronde. Hij had daarin voor de bepaald niet ge makkelijke, taak gestaan om een zaterdag verkregen voor sprong in gemiddelde op De Kleine tegen Dekker te handha ven. Het gelukte, zonder dat Van der Smissen wist hoeveel beurten hij aan de Kleine mocht verspelen: Ik ben gaan biljarten om de partij zo snel mogelijk uit te maken. Toen Van der Smissen in de 22e beurt Dekker ver het nakijken had gegeven (20092) stond zijn eerste nationale titel in de hoog ste klasse vast. Op dat moment namelijk was De Kleine tegen Steures bezig aan zijn zestiende beurt en kon, zelfs als hij de partij uitmaakte, geen kampioen meer worden. De Brabander is met een eindge middelde van 7.91 (De Kleine: 7.64) op een hoog internationaal niveau beland. Zijn talent mag hij verder doen schitteren in het toernooi om het Europees kam pioenschap, dat van 3 tot en met 6 mei in Wenen wordt ge houden. In de tussenliggende periode behoeft hij niet stil te zitten op 4, 5 en 6 april is er een toernooi in zijn woonplaats St. Willebrord met de Belgen Boulanger en Dielis en de Ne derlanders Van Nijnatten, Bes- sems en Sundquest. Daarna kan Van der Smissen toernooi-warm blijven in de voorwedstrijden van de ereklasse Libre en de hoofd klasse drie banden. Hans Vultink, die als favoriet was begonnen en gezien zijn spel af en toen niet ten onrechte, ein digde nogal teleurstellend op de derde plaats. Hij speelde bij vlagen briljant, maar had ook enkele missers, die hem zijn ti tel kostten. Vooral op de mo menten, dat de tegenstanders moeilijk spel lieten liggen, kon Vultink, wiens zakelijke beslom meringen hem ook tijdens het kampioenschap bezig hielden, zich niet waarmaken Eindstand: 1. en Nederlands kampioen: Christ van der Smissen (St. Wille brord). 12 punten, hoogste serie 47. alg. gemiddelde 7.91. 2. Henk de Kleine (Mlerlohoct) 12. 64. AMSTERDAM De acht van Nereus heeft zijn suprematie In de head of the rlver niet op slag kunnen herstellen. En toch scheen daar alle reden toe. Van 1963 tot en met 1971 waren de Amsterdam se studenten In deze openingswedstrijd van het roeiscizoen altijd on genaakbaar. Slechts In 1972 moest de ploeg de eer aan Aegir laten, dat een zeer sterke formatie op het water bracht, die in München door het beruchte boeienverschil In de halve finales eigenlijk al voor de wedstrijden kansloos was. Nu de gedesillusioneerde Gronin gers uiteen zijn gegaan restte Nereus in de eerste divisie een enkele tegenstander: Laga. n de Head of the River, in actie Champagne voor de winnaars van Le Mans. De Zwitser Muller maakt de fles open. terwijl Gijs van Lennep blij toekijkt. LE MANS De Nederlandse cou reur Gijs van Lermep heeft met de Zwitser Herbert Muller een vrijwel onbedreigde overwinnang geboekt in de gisteren gehouden vier-uurorace van Le Mans. In het begin reeds ontpopten zij zich met hun snelle Porsche CaiTera als de grote favorieten, maar ondervonden toen nog veel tegenstand van de 2 lifer Lola 1-292 van de Fransen Gé- rard Larrousse en Herve Bayard. Nadat echter de Lola wegens een motorstoring uit de strijd geno men moest worden, was er voor de Nederlands-Zwitserse combi natie geen vuiltje meer aan de hicht. Ver voor het veld uit raasden zij over het circuit en de belang stelling concentreerde zich nog voornamelijk op de strijd om de tweede plaats, die aanvankelijk ging tussen Andruet in zijn Fer rari en de Brit Birrell met zijn co-équipier. de Weslduitser Hans Meyer, in een Ford Capri R-S. Na anderhalf uur begon de Ford olie te verhezen en werd uit de baan genomen. Concur rentie kregen Andruet en Wol lek vervolgens van hun landge noten Touroul-Rouget en Schurti- König. Fel was de onderlinge strijd, die tens'otte Touroul-Rou get in hun voordeel beslisten. Zij waren toen echter allen ge dubbeld door de onbetwistbare winnaars. Van Lennep en Mul ler. GIJi (Ned/Zwl 772.6:» km (item. 193.157 km/u>. 2 Touroul Houset (Fr) met Porsche 910. op 1 mnde: 3 Andruet-Wolli k (Fr) met Ferrari Da>lnnn. op 1 ronde. 4. Schurtl-KOnlK (Llrhten- steln/Dld) met Porsche Carrera. op 1 ronde; Mlgault-GuttUny (Fr) LOCHEM Cor Smulders (PSV) is zondag in Lochem voor de zesde maal Nederlands kam pioen turnen bi) de heren ge worden. De Eindhovense turner kwam tot een totaal van 106.500 punten. Smulders veroverde op de zes onderdelen ook nog vijf gouden medailles. Alleen in de brugoefening moest hij Cees Pot (St. Mauritius) voor laten gaan. Door een bles sure kon Hans Gunneman niet meeturnen. De enige concurrent van Smulders viel daardoor weg. Bij de jeugdturners legde Paul Timmermans (PSV) be slag op de titel De De Delftenaren hebben hun riva len evenwel In deze uitermate zware wedstrijd over 8000 meter geen kans gegeven. Tot grote teleurstelling van de Amster damse supporters, die na de zege van hun ploeg vorige week in de klassementswedstrijd over vier 'afstanden op een triomf van Nereus rekenden. Met roeiers als Reesink, Van Enst en Bon bezat de ploeg zowel routine als kracht. Tegen het voortreffelijke roeiende Laga mocht dat evenwel niet baten. In een door een Wester storm en windvlagen beheerst duel hebben de Delftenaren zich overduidelijk de sterksten ge toond. Nereus daarentegen maakte lange tijd een matige indruk. Pas in dc slotfase, toen de ploeg dreigde te worden in gelopen, klopte het heter in de Amsterdamse formatie. Laga sloeg toe op de eerste helft van het parkoers. Negentien se conden na de grote rivaal ging de ploeg over de startlijn. In de eerste vier kilometer werd dat verschil nagenoeg weggewerkt. Met gering verschil passeerden beide boten het clubhuls van Willem III. In het tweede ge deelte poogde Nereus enkele malen vergeefs weg tc loper. Laga had al evenmin succes bij het streven de tegenstander voorbij te gaan. In het zicht van de finish scheen dat te geluk ken. Een tempoverhoging van de Amsterdammers virp kort voor de laatste brug ook die aanval op. Het deerde de gecs.- driftlge aanhang van Laga am per. Terecht overigers, want voor het eerst sederi 19*8 girg de hooggewaardeerde blauwe wimpel naar de Delftenaren. staande krachtige wind gesteld aan de stuurlieden in deze ach tervolgingsrace. Uitermate triest verging het een acht van Njord. De oplopende ploeg trachtte een tegenstander voor bij" te gaan bij het naderen van een der laatste bruggen. De twee rivalen schoten vrijwel ge lijk dezelfde brugpoort ln. He laas was er slechts plaats voor een enkele machtige acht. ln zinkende positio kwam de boot van Njord aan de undere zijde onder de brug vandoan, waarna de volgboten de grootste moeite hadden om te voorkomen dut een „verstopping" het verloop van de wedstrijd zou beïnvloe den. AMSTERDAM De voorzitter van de Nederlandse kanohond, de heer Jos Verwilligen, Is be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De versierselen behorend bij deze onderscheiding werden toege kend voor al zijn activiteiten in de kanosport gedurende de af gelopen 40 Jaar. Tijdens een re ceptie ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de bond werd tevens het kanocentrum officieel in gebruik genomen door het te water laten van een wedstrijd-wildwater en toerkano door vertegenwoordigers van in stanties die dit centrum met fi nanciële middelen mogelijk heb ben gemaakt. SAN DIEGO De interna tionale bokswereld heeft zaterdagavond de tweede sensatie in het jaar 1973 gehad. Na de nederlaag door knock out van Joe Frazier in Kingston tegen George Forman werd nu Cassius Clay in San Diego voor twaalfduizend toe schouwers door Ken Nor ton op punten verslagen. In de eerste ronde van het ge vecht brak Ken Norton met een keiharde linkse de kaak van Clay. Na opera tief ingrijpen in het zieken huis schreven de artsen Clay tenminste vier maan den rust voor. Als zij hun advies niet wijzigen zou dit betekenen dat het gevecht tussen Lubbers en Clay op 14 juli in Djakarta geen doorgang kan vinden. De vraag werpt zich op of Clay door de verschrikkelijke pijn, die hij ongetwijfeld moet heb ben geleden door vanaf de eer ste ronde met een gebroken kaak te boksen, in staat is< ge weest om dat te laten zien wat wat hem tot de beste bokser aller tijden heeft gemaakt. De ex-we reldkampioen was langzaam en bewoog zich nauwelijks. Hij bokste zonder zijn anders zo snelle reflexen en liet zich door zijn agressieve en zeker niet bange tegenstander voortdurend tegen de ringtouwen zetten. In de touwen gedrongen moest Clay talloze stoten op het li chaam nemen. Hij deed soms niet eens de moeite om weg te slippen. Alleen in de derde en elfde ronde bokste Clay beter. Daar tegenover stond dat in de tiende en de twaalfde ronde het gevaar van een knock out voor de ex-wereldkampioen niet denkbeeldig was. Zelfbewust De dolgelukkige Norton, die in 1968 als profbokser begon en in 1972 op de wereldranglijst nog in de b-categorle als achtste en laatste was ingedeeld, was zeer zelfbewust: „Mijn trainer Fuchs had mij verteld hoe Ik Clay kon verslaan. Dat had Joe Frazier in 1971 bij zijn overwinning op Clay ook la ten zien. Men moet Clay niet de kans geven in zijn normale rit me te komen. Je moet hem voortdurend bezig houden. Dat is mij nu ook gelukt. Ik wil nu tegen iedereen op de wereld ranglijst uitkomen. Het liefste boks ik nu tegen Joe Frazier en daarna natuurlijk wereldkam pioen tegen George Foreman". Ongetwijfeld zal iedereen zich nu afvragen of met de nederlaag tegen Norton de loopbaan van Cassius Clay niet het einde na dert. In 43 gevechten als prof verloor Clay slechts tweemaal. De eerste keer was dat in het gedenkwaardige gevecht op 8 maart 1971 in de Madison Squa re Garden in New York tegen Joe Frazier. Een partij, die Clay evenals Norton, op punten verloor. Tegen Frazier ging Clay echter kort voor het einde even neer. De 1.93 meter lange Norton bracht tegen Clay een ideaal ge wicht van 95,2 kg op de schaal. Hij was daarmee vijf kilo lich ter dan de ex-wereldkampioen, die zich bij de weging presen teerde met een gewicht van 100,2 kg. Clay was geen scha duw van de anders zo snelle zwaargewicht. Zelfs ln de eerste partijen die Clay na zijn ge dwongen rustpauze van 1967 tot Teveel Sedert zijn nederlaag tegen Fra zier bokste Clay in een tijdbe stek van twee jaar elf partijen en men kan zich afvragen of dat voor een bokser van zijn leeftijd toch niet teveel is ge weest. Een ding staat in elk geval vast: Cassius Clay kan van een beurs van vijf miljoen voor een ge vecht tegen wereldkampioen George Foreman, waarvan en kele dagen nog sprake was, al leen nog maar dromen. In zijn vijfjarige loopbaan als professional heeft Ken Norton slechts een partij verloren. Dat was in 1970 toen hij tegen Jose Luis Garcia (Venezuela) in de achtste ronde knock out ging. Overigens kunnen de tegenstan ders, die Norton ontmoette voor hij tegen Clay kwam te staan, niet van wereldklasse worden genoemd. Voor de partij tegen Norton had Clay niet zijn gebruikelijke aan kondiging van de ronde waarin de knock out zou vallen, ge daan. „Daar ben ik nu te oud voor geworden". Angelo Dundee, de trainer van Cassius Clay, verklaarde na af loop dat zijn bokser de gehele partij verschrikkelijk veel pijn had geleden- „Ik heb er voortdu rend bij hem op aangedrongen de partij te staken. Hij moet door de hel gegaan zijn. Zelfs tijdens zijn grootste successen heb ik niet zo'n groot respect voor hem gehad als dit keer. Met zo'n blessure kan geen bok ser ter wereld een partij win- Clay kreeg voor het gevecht tegen Norton een gegarandeerde beurs van bijna 600.000 gulden. Norton, die als hoogste gage tot nu toe 24.000 gulden had ontvan gen, verdiende 150.000 gulden. (Van onze zwemmedewerker) EDE Het komende weekeinde worden in zwembad Morgen stond de Nederlandse winter kampioenschappen zwemmen gehouden. Omdat in twee dagen niet alles aan bod kan komen, werden de lange afstanden za terdagavond in zwembad De Peppel te Ede verwerkt. Ton van Klooster, Hansje Bunscho ten (beiden van Naarden) en José Damen van BZV-Fortuna uit Den Bosch voldeden aan de eerste test voor de wereldkam pioenschappen in Belgrado. Bunschoten en Damen deden dat op de 800 meter vrije slag in resp. 9.15.7 (0.3 seconden boven het nationale record) en 9.27.-. De voorlopige Belgradolimiet stond hier op 9.39.4. De Haagse deelneemsters kwa men in deze race niet in de voorste gelederen. Ingrid Poli tiek, nationaal jeugdkampioene van vorig jaar op dit nummer, moest genoegen nemen met een zevende plaats. Haar 10.05.1 was ruim 20 seconden boven haar beste prestatie. Evelien Lonte en Sacha Honig (beiden van Zian/Vitesse) werden 9e (10.12.2) en 10e (10.12.7). Bij de heren stayerde Ton van Klooster naar een gemakkelijke zege op de 1500 meter. Hij bleef met 17.01.- ver beneden zijn kunnen, wegens gebrek aan tijd voor de training. René van de Kuil (SZC) stelde met 17.31.4 duidelijk teleur. De limiet voor de w.k. stond op 17.05.7. pe strijd om brons was een Haag se aangelegenheid. Hans Elzer- man (Zian/Vit.) lag geruime tijd op de derde plaats, met clubgenoten Eddie de Wit en Henk Elzerman achter hem. Tussen de elf- en twaalfhonderd meter had Henk zijn achter stand overbrugd. Hij tikte als derde aan in 17.41.8. Jans Elzer man won de eindsprint voor de klassering van Eddie de Wit: 17.45.2 tegen 17.45.3.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15