WEDLOOP TUSSEN ASC IN DOCOS DUURT VOORT Huizer op de eerste plaats Lugdunum I© „links" Offensief van komt te laat Rijnlands op weg naar landstitel Schaken Jeugdschakers in de prijzen Kickers bedwingt Randstad Ladies TOGB voer LFC geen probleem MAANDAG 2 APRIL 1973 L2 LEIDEN In de derde klas A is ook deze week maair weihig ver anderd, of het moet de volgende misstap van koploper Verburch zijn. De Westlanders hebben nog een voorsprong, maar die is wel sterk geslonken inmiddels. ASC en Dojcos speelden beide gelijk zodat hun onderlinge af stand van drie punten gehand haafd blijft. Wie zich bü Delft, dat verloor van Teylingen (1-3) en zodoende degradeerde, gaat voegen is vooralsnog niet duide lijk. Lisse speelde een zwakke wedstrijd en kwam met het 0-1 verlies nog goed weg. Bodegra ven gaf het nog in degredatie- gevaar verkerende ADS (3C) on nodig een punt cadeau (3-3). Delft - Teylingen 1-3 (3A). Ondanks het enorm zelfverzeker de optreden van Teylingen en de daarmee gepaard gaande nonchalance en fouten, is Delft er niet aangekomen. De Delfte- haren, die vooral mank gaan aan techniek, verloren ruim met 3-1. Volgend jaar moeten zij het weer in de vierde klas proberen. Meteen al in het be gin kreeg Teylingen een enorm overwicht en vele kansen, maar door onzuiver schieten duurde het tot de tiende minuut eer Hennie Zoet het net vond. Hoe. wel ook Delft sporadisch een kansje kreeg, door het zwakke werk van de Teylingen-achter- hoede, bleef Teylingen het spel bepalen en drukte dat door Van Dam dan ook uit, 0-2. Vlak voor rust boden de Sassenheimers de tegenpartij een cadeautje aan. waar Van Velzen dankbaar ge bruik van maakte, 1-2. Na rust was de wedstrijd nog geen mi nuut aan de gang toen Hennie Zoet rustig scoorde en Teylin gen op rozen zette. Omdat Delft geen stekels van betekenis had, ging de wedstrijd uit als een nachtkaars, ook al omdat Delft ziöh bij het onvermijdelijke had neergelegd. DSO - Docos 0-0. In een voortdurende regenval heb ben DSO en Docos de punten gedeeld, wat gezien het vertoon de spel de verhouding goed weergaf. DSO moet echter de tweede helft enige malen getwij feld hebben aan zijn gelukkig gesternte. Tot drie maal toe keurde de scheidsrechter een DSO-doelpunt af in een periode van de wedstrijd dat Docas het erg moeilijk had. De eerste helft was duidelijk voor Docos. Met een hautain aan doende zekerheid schoven de Docosspelers elkaar de bal toe. Meestal was het resultaat van de acties nihil omdat dan de combinaties te ver werden door gevoerd. Wel werd getracht ge bruik te maken van de weers omstandigheden en de DSO. doelman Oosdam had het dan ook duidelijk moeilijk met de vele harde afstandsschoten op zijn doel. Reeds in de tiende mi nuut ontstond voor het DSO doel een gevaarlijke situatie. Dick van der Bosch vuurde van ze ker 30 meter erg hard op de lat, en Peter Dubbeldeman ging te wild te werk toen hij probeerde de terugspringende bal in het doel te werken. Nog geen mi nuut later was onzeker ingrij pen van Docos voorstopper El len Klein de oorzaak van een niet te missen kans voor DSO. Woltman sohoot in, maar zag zijn schot afketsen op de bin nenkant van de paal. Er kwa men meer kansen voor Docos, maar op het beslissende mo ment ontbrak de zuiverheid in de rust besloot de scheidsrech ter ondanks de weersomstandig heden toch aan de tweede helft te beginnen, nadat alle acteurs inclusief de scheids- en grens rechters zich van droge kleding voorzien hadden. DSO had de tweede helft met de acties. Na een discussie in storm en regen mee, eenzelfde veldovenvicht als Docos de eer ste helft. De drie afgekeurde doelpunten in de 2e, 37e en 42e minuut waren voor vele DSO supporters een on/verteerbare zaak, Docos doelman Peter Burghouwt maakte deze tweede helft ook enige moeilijke mo menten door maar hield uitein delijk toch stand. LisseCelcritas O1 Op de eerste twintig minuten na is Lisse er in deze wedstrijd te gen het hooggeplaatste Celeritas nauwelijks aan te pas gekomen. Er werd veelbelovend gestart, maar toen de aanvalsdrift luw de namen de bezoekers prompt het initiatief over en gaven dat niet meer uit handen. Eigenlijk luidde het eerste en enige doel punt van de tegenpartij de on dergang van Lisse in. Na deze goal speelden de Lissenaren traag, veel te kort en konden zij geen vuist maken. In de eerste helft zag alleen Theo van Rooyen kans om met een hard schot voor enig gevaar te zor gen, terwijl in de tweede helft het gevaar uitsluitend nog op de Li-sse-helft aanwezig was en bleef. Doch ook Celeritas kamp te blijkbaar met een schotvaar- digheidsprobleem. Van de tien tallen mogelijkheden die het kreeg zag het geen kans er ook maar één te benutten, uitgezon derd die voor de rust dan. Een poging van de Lisse-trainer om door middel van wissels (Ge rard van Beek) het spel een an der aanzien te geven mislukte, zodat het voor Lisse uiteindelijk toch een nederlaag werd. ASC - VCS 0-0. ASC heeft weer een belangrijk puntje binnengehaald tegen het sterker geachte VCS. Inder daad waren de Hagenaars vrij technisch ondanks de harde wind, maar erg veel stootkracht zat er niet in. ASC daarentegen kreeg al in de eerste de beste minuut een goede kans, maar Douwe Splinter wist de stuite rende bal niet onider controle te krijgen. De ploegen wogen aar dig tegen elkaar op dn die eer ste helft en gaven maar weinig reële kansen weg. Vlak voor •rust moest Roedoe ingrijpen op een hard schot vanaf de vleu gel, maar hij wist de bal nog net van de lijn te grabbelen en 'daarmee een aohterstand te voorkomen. De tweede helft werd een saaie vertoning, waar bij het spel zich voornamelijk op het middenveld afspeelde. De voorhoede van VCS bleek totaal onmachtige dooh ook ASC kon aanvallend niet imponeren. Het gelijke spel was dan ook volkomen terecht. BodegravenADS 33 Deze stand is op een merkwaardi ge manier tot stand gekomen. Twee blunders van de Bodegra- vendefensie gaven ADS de mo gelijkheid om goed bij te blijven en om ook wat terug te doen sohoot een van de ADS-verdedi- gers in eigen doel. Goed be schouwd kwam ADS bijzonder aardig weg, want met name in de tweede helft was de ploeg nergens meer en zette Bodegra ven het spel naar eigen hand, maar dat het desondanks een gelijkspel gewonden is, is de schuld van de ploeg zelf. Ver- rassend nam ADS al na 8 minu ten spelen met maar liefst 0-2 de leiding door goals van Touiw en Roos, maar vlak voor rust schoot men in eigen doel. Na rust overheerste Bodegraven en drukte dit ook in de score uit. Eerst maakte Schouten 2-2, waarna Potuit keihard op de paal schoot. De terugspringende bal werd in een goai omgezet. Net voor tijd strafte Roos een enorme blunder van de Bode- graafse defensie af en greep ADS nog het gelijke spel. LEIDEN In de derde ronde om het Leids Schaak Kampioen schap wist Huizer het Van Reek te moeilijk te maken. Via vele fatale dreigingen haalde Huizer het derde volle punt binnen. De uitgestelde partij tussen Th. Piket en Ad v. d. Berg moet uitmaken wie met Huizer samen aan de leiding staat. Een sensa tionele partij schreef RAG de Graaff op zijn naam. Met een toren achterstand wist hij tegen Bongers nog door een eeuwig schaak truc remise te bereiken. •Hendriksen maakte korte met ten met Geertsma. De bijzonder passieve opstelling van Geerts ma leidde tot stukverlies waar na Hendriksen de partij eenvou dig uitmaakte, v. d. Buit zag zich geconfronteerd met een grillige Caro-Kann variant die uit het brein van de Jong was ontsproten. Een felle partij strandde tenslotte toch nog in de remisehaven. Kemperman jr. was weer goed voor een sen sationele partij tegen clubgenoot Boons tra. Eén theoretisch kwaliteitsoffer le verde Kemperman een iets slechter staande stelling op. De passieve behandeling van Boon stra leverde Kemperman via vele tactische verwikkelingen een gewonnen toreneindspel op. Twee partijen werden door de vlag beslist: zowel Koet als Miinningboff wonnen in verloren staande stellingen van resp. Passohier en Bert Houweling. Uitslagen uitgestelde en afgebroken partijen uit de 2e ronde: L. Konlngs J. Koet: 1-0; G. T. Kempernum i Blauw Zwart (gestreept shirt) op de veste van RKAVV. De Wassenaarse ploeg stuitte veelvuldig op doelman ket: uitgesteld: J. Reek—A. W. nlngs: ui tg.J. Baart—W. Steffe- laar: afg. J. de Jong—C. v. d. Bult: 'sVi L. Boonstra—J. G. Kémper- man: 0—1; B. Houweling—A. H. MUnnlnghoff: 0—1: A. Hendriksen —F, Geertsma: 1—0; J. Piket—L, Pols: ultg,J. Koet—A. Pawsschler: l-O; E. Ketting8J. Wijsman: 1—0; J. Bakker—L. Barendse: 0—1; R. Mleremet—R. Dobbelaar: afg. Groep 2: Uitslagen 3e ronde: E. v. Lugdunum kroop tegen VUC vaak angstig in de verdediging, waarvan de foto een beeld geeft. DEN HAAG/LEIDEN Lugdunum ls er bij VUC niet in volle winst te behalen. Het werd een doelpuntloos gelijk spel en hoewel er in theorie nog een kans op het kampioenschap is, zal nie mand er meer vast op rekenen bij de Leidenat'en. Met nog twee wedstrijden te spelen is de achterstand op leider RKAVV gegroeid tot drie punten. De overwinning, die zowel voor Lugdunum als voor VUC eigenlijk een „must" was, is niet gekomen. VUC toonde wel beter op dreef te zijn dan de voorafgaande woken, maar wist van do zeven reële mo gelijkheden er niet één te benutten. Het overwicht, dat de Hage naars gedurende het grootste deel van de wedstrijd hadden wisten zij niet in cijfers uit te drukken. Daartegenover was het aanvalsspeJ van Lugdunum te steriel om van werkelijk gevaar te zijn. Met uit zondering van een kwartier voor de rust toen de hemelsluizen wagenwijd openstonden en VUC tegen de stroom van het regenwa ter en de harde wind moest roeien konden de Leidenaars geen moment bewijzen, dat zij een gevaar voor een bovenste plaats wa ren. Het ontbrak hen vooral aan verrassing in de aanval. De ach terhoede van VUC moest dan wel acht hoekschoppen weggeven in de eerste helft, echt gevaarlijk was Lugdunum niet. Het elftal van trainer De Busser beging van meet af aan de fout om teveel over de linkervleugel te spelen, waar Jan Pijnakker niet helemaal in zijn spel kon komen en ook snelheid te kort kwam tegen Gerritzen. Lug dunum sloeg ook vaak het middenveld volledig over en gaf VUC daarmee de gelegenheid via deze tweede linie op te rukken en van daar het doel van Dubbeldeman te bestoken. Erg zuiver waren de Haagse schoten echter niet. En wanneer Van Noord, Elligens en Van Roon wel goed richtten, dan vonden zij doelman Dubbeldeman op hun weg. Pech had Van Roon, toen hij een kopstoot maar net naast het doel zag verdwijnen. Een van de weinige mogelijkheden voor Lugdunum kreeg Leo Redel, maar hij miste jammerlijk voor open doel. LEIDSCHENDAM Na afloop van de wedstrijd tegen Blauw Zwart stond PKAVV-verdediger Ben v. d. Meer in het middel punt van de belangstelling, en wel vanwege zijn doelpunt in de 32e minuut van de eerste helft. Uit een door Nico Remmers waal genomen vrije trap kwam de bal uit de Blauw Zwarte ver- dedigingsmuu: terug. Van ca. 25 meter haalde v d. Meer op een ontzagwekkende wijze met zijn rechtervoet uit. Buiten bereik van doelman P'eters belandde de bal in de 'inkerbovenhoek, waardoor de I eidschendamse ploeg op een verdiende voor sprong van 1—0 kwam. Tot dan toe had B.auw Zwart met was gereserveerdheid aan het spel deelgenjmen. De verdedi ging nauw gesloten houdend probeerde men de spitsspelers Siem v. d. Ham en Peter Do- nath richting Mulders te sturen. De Wassenaarse trainer, Szalai, die aankondigde dat hij aan het eind van het seboen bij Blauw Zwart vertrekt, had zijn spelers de opdracht gegeven snelle spe lers als v. d. Meer, Frederikz en Ben Bolle icom uit te schake len. Dat Klaas Frederikz door trainer Cremers buiten het elf tal werd gehouden, kon Szalai nooit vermned hebben, maar i.p.v. Frederikz ó!ende zich een andere snelle jongen aan, nl. Peter Hakkaart. Deze laatste vond in Siem v. d. Ham zijn rechtstreekse bestrijder, het geen tot gevFg had, dat Hak kaart enige mpien zeer deskun dig werd platgelegd. De zeer to lerante scheidsrechter Cameron was er de oorzaak van, dat deze botsingen nog a' eens uit de hand dreigden te >open. Toen na het eerste doelpunt van RKAVV een noodweer een aanslag deed op het veld, dut in enkele minu ten spiegelglad werd, zakte hef spelpeil aanzienlijk. Vijf minuten na de pauze ontstond er een schermutseling aan de zijlijn tussen S.em Bolleboom en de vaak fel ingrijpende Ron Kamphues. De hteruit toegeken de vrije trao v-erd door Nico Remmerswaal laag over de grond geschoven. Enkele Blauw Zwartverdedigors trapten over de gladde oal heen en het was Siem Bolleboom zelf, die met een listig tikje doelman Pieters passeerde. RKJW leek op ro zen te zitten. Blauw Zwart, dat mentaal niet zo sterk lijkt, scheen genoegen te nemen met een nederlaag, loen al. In de 15e minuut beging Siem v. d. Ham een vrij git te overtreding tegen Peter Hakkaart. Van der Ham werd hierover ernstig on derhouden dooi- scheidsrechter Cameron, wat -oor Szalai het sein was om v d. Ham in te wisselen voor v. d. Drift. Zon der hun ,,So!clmacher" wilden de Wassenaarders toch probe ren een gunstige uitslag te be dingen. Reels ra vijf minuten hadden zij sucocs Een door To- lido opgebrachte bal werd door hem in het doelgebied van RKAVV geplaatst. Onnauwkeu rig wegwerken van de verdedi gers was er de oorzaak van dat de bal voor de schietgrage voe ten van Peter Donath kwam. Op zijn inzet h:d Jac. Mulders geen antwoord: 21. Blauw Zwart probeerde nu al het mo gelijks om toch in ieder geval de gelijkmaker te verkrijgen. Maar nu was het doelman Mul ders, die enkele formidabele sa fes verrichtte, /een de scheids rechter voor de laatste maal floot, slaakte zelfs de altijd kal me trainer iiteo Cremers een zucht van verlichting. LEIDEN Zaterdagmiddag vond in de Jeugdschaaksociëteit de prijsuitreiking plaats aan de drie kampioenen van de Leidse Schaakbond, t.w. Bert Houwe ling, die zich de sterkste toonde in de leeftijdscategorie 16 t/m 18 jaar. Hans Kemperman (13 t/m 15 jaar) en Jeroen Selier (jonger dan 13 jaar). Tijdens zijn toespraak merkte de voorzitter van de Leidse Schaakbond, de heer Selier, die de plechtigheid voltrok, op, dat de drie kampioenen hun naaste concurrenten in directe confron taties verslagen hadden. Ook sprak hij zijn hoop uit op goede resultaten van de drie kampioe* nen als zij over enkele weken de Leidse kleuren gaan verdedi gen bij het jeugdkampoenschap van Nederland. De 15-jarige Hans Kemperman zou volgens de voorzitter de beste papieren hebben om een goede plaats te behalen. LEIDEN In de finalegroep van het Nederlands Kampioenschap voor schoolschaak teams wist het Rijnlands korte metten te maken met het fanatiek scha kende Canisius College uit Nij megen. Onder aanvoering van pater Kre- kelberg, niet te verwarren met zijn beruchte broer die af en toe stenen door sexetalages gooit, heeft het Canisius College in de laatste jaren een bijzonder goede naam veroverd in het Ne derlandse Schaakleven. De pa ter was toch niet zeker van zijn zaak: Konings heeft zo langza merhand al aardig naam ge maakt aan het eerste bord van het Rijnlands Lyceum. Het Ca nisius had zijn laatste bord op geofferd tegen de sterke Ko nings hoewel de eigenlijke top- bordman Bartels toch bij de laatste Nederlandse Jeugdkam pioenschappen met de vierde plaats was gaan strijken. Het resultaat was verbazend: Ko nings veegde de tegenstander en kon reeds vroeg Nijmegen bezichtigen. Voor de grootste verrassing zorgde Baart. Tegen Bartels bracht hij een cor rect stukoffer wat Bartels pas in tweede instantie accep teerde. Na een tweede geniaal stukoffer zag Bartels zich voor onoplosbare problemen gesteld. Dat omgang met dames niet zó gemakkelijk is bewees Potter v. Loon nu op het schaakbord. De arme Potter zag zijn volle dame insluiten en staakte na nog wat overbodige zetten de strijd. Tn het Konings Indisch liet Schweizer er geen gras over groeien. Een bijzonder agressie ve behandeling leverde beide spelers een goede aanval op. Schweitzer hield het hoofd koel en zorgde voor het derde punt. Dobbelaar kwam tegen het ei genlijke tweede bord van het Canisius wat beter uit de ope ning. Bij een dreigende afruil van de zware stukken zou hij zeker gewonnen hebben. Logi scherwijze besloot de tegen stander tot de aanval over te gaan. Na een zwakke afruil bleef Dobbelaar met een waar deloze koningsvleu'gel zitten. Dit bleek funest te zijn. Luyendijk gaf in de opening een pion weg en belandde in een verloren eindspel. Doch onder het wa kend oog vfan de Leidse jeugd leider Haasnoot gaf hij een waar staaltje paardedressuur weg. In grote tijdnood haalde hij zowaar nog een dame op de laatste zet voor de tijdcontrole. De winstivoering was verder simpel. Doordat het Paulsen Ly ceum uit Tilburg in een bikkel hard gevecht tegen het Streek- lyceum uit Ede niet verder dan 3—3 kwam, staat het Rijn lands Lyceum reeds nu alleen aan kop. Gedetailleerd: M. Bo- kern (Canisius)—L. Konings (Rijnlands): 0—1; H. Bartels— J. Baart: 0—1; P. Kuyiper—R. Dobbelaar: 10; J. Ruland^-B. Schweizer: 01; W. DehksG. Luyendijk: 0'1; B. AremdsB. J. Potter v. Loon 1—0, Totaal: 2—4. Randstad Ladies heeft het eerste verliespunt geleden bij Kickers. Kickers kwam via een doelpunt van Coby de Ruiter in eigen doel aan een 1—0 voorsprong. Vlak voor tijd schoot Marian Konings Randstad naar 1—1. Coby de Ruiter en Corry Lam berts moesten hun blessures in het ziekenhuis laten behandelen. Oranje Groen en Unital Leiden kwamen een 0—0 gelijkspel overeen. Carla Pet van Oranje Groen liet enkele kansen liggen om de stand een beter aanzien te geven. UDO 1 behaalde een 8_o overwinning op UDO 2. UDO 2 moest zich uitsluitend tot verdedigen beperken en wist slechts zelden over de midden lijn te komen. Cisca de Franck, Marian Velders, Joke de Graaf, Willy Zandbergen, Maria Derk- se en Gonnie Zandbergen (3: scoorden de doelpunten voor UDO 1. Iduna—SJC eindigde in een 1—0 overwinning voor Noordwijkse dames. In een wedstrijd, waarin de bal me buiten dan in het speelveld was, scoorde Tonny de Ridder het enige doelpunt. Bij VVSB-Lisse bepaalde de na rust ingevallen Ineke van Kins volkomen het spelbeeld. LEIDEN LFC, dat ün de eerste periode voluit draaide, heeft geen moeite gehad met TOGB. Met voetbal van de bovenste plank bouwden de Leidenaars een riante 4—0 voorsprong op, waarbij Wim v. d. Linden op de voiCTgrond trad als sterke mid denvelder en aangever en Teun Hoek zich ontplooide als eem re soluut afmaker, een persoon, die LFC lang gemisit heeft. Al snel kopte Hoek uit een corner van Piet Gubler tegen de lat. Na 28 minuten opende hij de score uit een voorzet van de jeugdige Rick Douwes. Twee minuten later was het weer raak, toen Hoek met het hoofd een voorzet van Wim v. d. Lin den afrondde. De tussentijdse aaniva'.spogingen van TOGB strandden voortijdig. Na 38 mi nuten voerde Theo v. Seggelen de stand op tot 3—0. Uit een voorzet van wederom Wim v. d. Linden passeerde hij doelman C. Vermeulen onhoudbaar. En kele minuten voor rust rondde v. Seggelen een één-tweetje met Teun Hoek doeltreffend af. Ook na rust was LFC aarivanke'ijk in de aanval, meestal o.l.v. Wim v. d. Linden. Toch werd er nu aan de andere kant ge scoord. Bij een scrimmage voor het LFC-doel was het Leo Ver menen, die uit een onverwachte hoek inschoot: 41. LFC raakte een beetje in de verdrukking, maar kreeg dat op tijd in de gaten. Theun Hoek (rechts) scoort koppend het tweede doelpunt van LFC. (Foto Henk van Gijzen)

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10